Na het Te Heumrond 5 4/2 ure, zal Zyne Hoogweerdigtieyd in zyn paleys de recliterlyke, burgerlyke en krygsoverlieden ontvangen. Des avonds, algemeene verlichting der stad. Donderdag, 4 mey, ontvangst ten bisschoppe- lyken paleyze, van 5 tot 7 uro des avonds. Wy leien in het Handelsblad De Kamer, gedachtig art. 45 der Grondwet. Wil naer men /.egt. de aulorisatfè geve« om M. Ue La el. en de representanten der Kanier, di« als ge- tuyger» opkwamen, voor de regtbanken te vervol gen. Maer wat f.al er gebeuren met M. Chaial zal liy zich weêr verschilyleu, gelvk als in de kwestie- Hayez, achter zyne onsehendbaerheyd als minister? Tot heden toe bestaet er in Belgiëu nog geene wet, die regl geeft om de ministers te straffen, als *y buy ten hunne function iets begaen, dat sfrydig is met de wetten. Die heeren ontsnappen dus acn alle vervolging en zyn onschendbaer als eeuo Ma- jesteyl. Zaterdag wierden voor den krygsiaed te Prus- sel twee soldaten vooreen dnël tol dry niaenden gevangenis veroordeeld. Wal zal .de juslicie antwoorden, als men haer eens /egde dewyl men ons aen hoogehand het voorbeeld geeft dewyl onzen meester relt de wet schend, waeroin zouden wy hel niet mogen doen? Men zal antwoorden niet iedereen is minister Maer des te grooter is de reden, dat dpn minister iiet goed voorbeeld geve en de bcslaende wet eer biedige. L'Escaul denkt dat den minster, al is de wet op de minisleriecle vcrantwoordelykheyd niet ge markt ontsnappen kan aen de vervolging. Het blad beslnyt nvt verschillige artikels der Grondwet, dat, zoo lang de uytzondcrlyke wet voor de hecren ministers niet gemaekt is, zy door het genieenzaem regl dienen behandeld te worden. Men kan toch niet beweren dat de ministers on- trafbner zouden zyn en blyven in Gelgiën, hetwelk in 4#30 al de privilegiën afschafte en de gelykheyd van de burgers voor dewet proklameerde Ter gelegenheyd van de weêrsvoorzeggingen van wylen den heer Malhieu (de la Dröme) en .zyne overlevenden, zegt eene byzondcre brief wisseling dat het stelsel Mathieu hetzelve was als dat van maerschalk Bugeaud. Tusschen de twee stelsels dat van d'heer Mathieu de.la Dróme heeft voor doel op langen termyn regen, wind en tempeesten te voorzeggen, dat men gedurende geheel de maend hebben zal. liet is met de oude manuscripten eener biblio theek te doorsnuffelen, dat den heer Bugeaud, wanneer hy nog maer kapiteyn was, het stuk vond, dat die wyze van voorzegging behelsde. Hy wierd over het groot getal waernemingen getroffen, welke tot vaststelling van dien regel hadden gediend. Inderdaed die waernemingen bedragen 50 jaren, zynde omtrent 000 maen- ©mloopen. ^'"Sè^°v5ire^"veTtfc^ven "n"^!I™ó°itdekking! Hetzy in alle landbouwexploitatie, hetzy in krygs- kunsl, by liet zich enkel nog volgens dien regel gnleydeu, dien hy met een onwankelbaer geloof -aen prees. Ziet hier hoe: het weder zal elf mael op twaelf tydens geheel den duer der maen zyn, zoools liet is geweest op den vyfden dag dier maen, indien den zesden dat het weder gelyk is gebleven als op den vtfden. Het weder zal negen mael op twaelf zyn als den vierden dag, indien den zesden dag op den viesoen geijkt. Het is dus den zesden dag, die de te doene voorzegging bepaeil. Kenen uytstekenden landbouwer, den heer G. de Coning, heeft talryke waernemingen over dit belangryk vraegstuk gedaen, en bevonden dat den regel van den heer Bugeaud op tien malen acht malen het weder goed voorspeelde. J)ie voorspelling zou voorzeker geene hersen schim zyn, en den lieer Mathieu (de ia Dróme) heeft eenen uytstekenden dienst bewezen door deaendaclit der geleerde wereld op de weten schap der waerneming van het weder te ves tigen. Tvddeeekening. Wy nemen de volgende berekening uyt den Journal illustri over v Wanneer het te Parys middag is, rekent men: Middag en twee minuten ts Algiers; Middag en negen minuten te Brussel Middag en tien minuten te Amsterdam Middag en vier en dertig min. te Christiania; Middag en veertig min. te Roomen; Middag en twee en veertig min. te Beriyn; Middag en zeven en veertig min. te /.eypzig; Middag en vyf en veertig min. te Weerü'u; Ken uer en eenen min. te Stockholm; Een uer en zeven min. te Haïti P—HflWBIB—a—MBX1* lopen trrwyl ik d°n knjnystjonpen wegdroeg. Er wie ril en andere malroozen geroepen inet planken en spy kers en bouten, en niet veel moeyle stopten wy hellek Do vergane plank was zes voet lang en zou dus eene aenzienlyko hoeveelheyd water hebben inpn- laien, die onVermydelyk onzen onderging had veroor- zacld. Nu wistik waer den ysberg 'l schip gestooien bad. Jack Withers wierd na er de kajuyl gebragl, en daer verhaalde hy wat hein gebeurd was. Toen ik hein in il vooronder had opgesloten en zvnc oogen aen de duysternis gewoon waren, had hy eene geschikte plaets gezocht om zich neör te leggen; want hy leed zeer veel pyn Hy bad oen beetje geslapen en toen een geluyd gehoord als van indringend waterhy had overal 'l lek jgczochl, cn eyndelyk uiet veel moevle de plank gevon den die dreygde Ie bezwyken. Terstond had hy .al 't gevner ingezien; co met ongewoone legenwooidig- heyd van geest had hy die stellig genomen waerdoor J £chip behouden was gcblevei;. Nu had hy om hulp ge roepen, maer hy was zoo verre weg, zoo diep, zoo gcjiuol omringd door eene dikke massa lading, dat zyne stem ongehoord hleef. Enkelen hadden er iets van vernomen, maer gedacht dal hy hy zich zeiven praetle. Jn dje rooeyelyte houding had hy 24 uren gezeten, tmvyi hot iiKlringemle water i»em ten alle kanten he- voehtigdo. Soms had hy cr aen gedacht om naer 't val- luyk te gaen cn om hult» te roepen, maer hy wist dal de verroiie plank bezwyken en dit zinken Van 'tvner- tuyg ten gevolge hebben zou. Zyne krachten verlieten hem, zvn geheel lichaem was gezwollen van pyn; maer by wilde liet ni.cl opgeVi-n Jk vroeg hem, of hy niet Een uer en zestien min. op de Kacp de goede Hoop Een uer en vier en twintig min. te Atbenen Een uer erv vier en veertig min. te Warscbow; Een uer en vyf en veertig min te Konstan- tinopel; Een uer en vyftig min. te St-Petersburg Twee uren te Smyrna Twee uren en zeventien min. te Moskow en te Cairo; Twee uren en twee en twintig minuten te Jerusalem; Twee uren en zeven ett veertig minuten te Zanzibar; Dry uren te Mecca; Dry uren en vyftien min. te Teheran Dry uren en vier en vyftig min. te Cantor. Zes uren en zestien min. te Madras; Zeven uren en twee en vyftig min. te Calcutta; Acht uren en vyf en veertig min te Nankin Negen uren te Pekin Negen uren en negen min. te Yeddo; Negen uren en vyf en veertig min. te Sidney; Tien uren en twintig min. te Madera Twee uren van den morgend te San-Francisco; Vyf uren en vier en vyftig min. van den mor gend te Nieuw-York Zes uren en vyf en twintig min. van den mor gend op de Kaep Hoorn; Zes uren en vyf en vyftig min. van den mor gend te Boston; Zeven uren en zeven en vyftig min. van den morgend te Cayenne Acht uren en twee en vyftig min. van den morgeud te Rio-Janeyro Eeif uren en vyftien min. van den morgend te Lissabon. Elf uren en vyf en twintig min. van den mor gend te Dublyn Elf uren en zes en dertig min. van den mor gend te Madrid; Elf uren en zeven en dertig min. van den mor gend te Edirnburg Elf uren en vyftig min van den morgend te Londen. Verleden Zondag is in alle kerken des bis- doms den herderlyken bevelbrief afgelezen van zyne hoogw. onzen nieuwen Bisschop, Mgr. Hen- ricus Brack, waerin den hoogaehlbaren prelaet de uytstekende daden van wylen zynen hoogweerden voorzaet errinnert, zich gansch en g'lieel aen de medewerking tol de zaligmaking der zielen dei- hem toevertrouwde kudde aenbied en derzelver vurige gebeden afsmeekt. Zyne hoogw. zal den maendag 4 mey plegliglyk in de hoofdkerk gewyd worden. Een deerlyk ongeluk is verleden woensdag in de slokery van M. Ch. Van Assclie alhier voorge vallen. Den genaeniden J. Foncé, voerman, is van zyne geladen kar gevallen. Men heeft den ongeluk- I zegen seflens de HH. sacramenten toegediend, zynen toestand is zeer gevaerlyk. Koninglyke besluyten van 41 april benoemen in het reglerlyk orde, als volgt M. C. Simons, substiluet van den prokureur- at«Tuiiaei-»geia-raet oy ueizeiiue "nor, id* vervdngfirg van M. Vanden Peerenboom, tot andere bedienin gen geroepen M. E. Verdusson, prokuréur des konings te Bergen, tot substiluet van den prokureur gene- rael by het hof van appel van Brussel, in vervan ging van M. Simons; M. G. Verhaegen, advokaet to Mcchelen, tot byregter der reglbank van eersten aenleg dier stad, in vervanging van wylen M. De Pauw; Het ontslag van M. llanuise, bvrechter der regtbank van eersten aenleg te Bergen, is aen- veerd. M. H. Liefmans, advokaet, avoué by de regt bank van eersten aenleg te Audenaerde, is be noemd lot vrederegter des kantons Geeraerds- bergen, in vervanging van M. Van Cleeinputle. By koninglyk beslnyt van 7 dezer, is de ge- nadevraeg verworpen des Jufvrouw Üamas, den 4 meert laetslleden door de correklionnele regt bank van Namen verwezen tot 6 ma end en gevang en de teruggave van 78,000 fr. welk zy aen M. den baron Puquet d'Azoc had öutvremd. Den 45 dezer is te St-Goorix-Audenhove een hnys afgebrand bewoond door den genoemden C. Cromphout, landbouwer. De schade word begroot op 3000 fr. Den zelfden dag is den öjarigen Egidius Bombeck, fabriekwerker, te Aelsl in den Dender gevallen en verdronken. Den Sentinelle beige behelst in zyn laelste nummer twee merkweerdige artikels, behelzende gewiglige daed/uken. liet een veropenbaert namelyk dat men onlangs gedurende de zware vorst, te Gend eenen onder- officier, genaeind Dreessens, van hel 2* linieiege- meht, 2e bataillon, 2e compagnie, in liet cachot opgegeven zou hebben, indien ik niet gekomen ware. Hy antwoordde dal hy zulks niet zou gedaen hebben, zo;> lang er nog eenig leven in hem was, dal hy niet acn zich zeiven gedacht had hy was bereyd om te sterven; dat by ons maer had willen redden; cn voorwaer! ons had hy van eene gewisse dood gered. Den kri&ep lag dagen lang ziek in myne kajuyt; ik zelf verpleegde hem gedurende zyne ylëiido koorts, en toen zyn hewustzj'n terugkeerde, en hy kon opzitten en praten, toen, ja, loc-n vernederde ik my voor hem en vroeg hein vergitfenis \oor 't onregl dat ik hem had aengedaen. Hy sloe.g zyne armen om nivnen halszey dal als ik maer goed en billyk jegens hem was, hy my nooyl reden lot klagen zou geven; maer, voegde hy er by, ik ben geencn lafaer^l, ik kan gceuen hond zyn. Vau dal uer af heb ik iWoyl wéér eenen enkelen slag aen myn sclieepsvolk gegeven Jk doe myne onderhoo- rigen gevoelen dal zy de mensclieii zyn, dat ik hen als zoodanig beschouw, dal ik hun liet loven zoo aenge- naein mogeljk wil maken, en sedert die verandering in myn gedrag heb ik hunne achting en Juin vertrouwen gewoniun. Ik geef geene omioodige vryheyd, maer doe myn scheepsvolk gevoelen dat zy in my te gelyker tyd eenen meester en eenen vriend Lebben. Jack Withers is dertien jaer by my geweest. Hy was myiieu kajuysljongen, siuerinanslèei'liug en tweeden stuernian, en Inter.als mynen opperstuerman, heefi hy zelfs het gezag over een èvgr-n schip van de hand ge wezen, omdat hy zich niet van my wilde seheyden. Nu is hy zelf kapiteyn, en eenen der beste op onze' geheele handclsvlool. van koude en gebrek heeft laten sterven, alhoewel hy zich vruchteloos ziek verklaerd had. Hy was door den doctor van het regiment gewev geworden in het hospitael, omdat dezen oordeelde dat hy niet ziek was, en men had hem in het cachot op water en brood, en eene plank voor rustplaets, gedurende de grootste koude gesteken, te welken gevolge hy bezweken is. Den Sentinelle verzet zich hevig tegen zulke barbaersche handelwyze, en bewyst dat men de soldaten, teg» nstrydig aen alle legleiiienten, mis handelt. In een ander breedvoerig artikel vol daedzaken, doet den Sentinelle zien met welke v.reedhevd men de belgische soldaten in het militaire hospitael Ie Gend mishandelt, en toept de aendagt des lands en der volksvertegenwoordigers over zulke vreedhe- den in onweerdig van een besehaefd volk. Dynsdag nacht is er Ie Gend een droevig on geluk gebeurd. Beerruymers waren bezig met eenen put te ledigen in hel Schuerkensstraelje, toen eenen hunner, willende zien hoe het ai binnen met den put stond, er zich liet inzinken. Nauwe- lyks was hy er een oogenblik in of zakte ineen. Aenstonds er uyfgetrokken, ontving den ongeluk- kigen de zorgen van M. den doktor De Stoop doch alle de poogingen om hem 'ot hei leven terug te roepen bleven vruchtelooos de verstikking was volkomen. Den ongelukkigen is zekeren Joseph Soelaerf, oud 58 jaren, woonachtig te Wynkel. Den genaeniden Pieter Schuyuibroeck, oud 50 jaren, die ook in den put gedaeld was om zynen gezel te redden, had byna hetzelve lol. Hy ook wierd in zeer akeligen toestand bovengehaeld, doch de geneeskundige zorgen hebben hem gered. Men schrvfl uyt Namen, den 44 april: Gisteren heeft alhier de roerende plegtigheyd plaets gehad der wyding van het nieuw kerkhof De geestelykheyd heeft zich processiegewys van de hoofdkerk iiaer het kerkhof begeven. Veel ge- loovigen vergezelden den stoet. Woensdag voormiddag is er in het provin- tiael Gouvernenients-hotel, te Gend onder nadere goedkeuring, overgegaen tot de aenbesteding der buytengewoonc kasseydewerken uyt te voeren in den doortogt van Aelst (1e lot), Lokeren (2e lot), en Dendermonde lot), deelmakende van de groote wegen. De volgende aenbiedingen zyn gedaen geweest 4° Lot MM. Devos, ondernemer van openbare werken, te Geeraerdsbergen, voor de som van 2700 fr.; J. F. Maes, idem te Baasrode, 4778 fr.; Ivens, idem te Lessen, 2790 fr. Den 44 dt-zer, tusschen 6 en 7 ure des mor- gends zyn er onbekende dieven langs de venster in de slaapkamer gedrongen van den landbouwer J-B. Devits, te Neyghem, en hebben er eenen lessenaer opengebroken, waeruyt zy eene som van 200 fr. hebben gestolen. Een luyksch ministerieel dagblad zegt dat vooraleer het tweegevecht met 51. De Laet aen te gaen, M. Chazal aen den koning zyn ontslag van minister van oorlog gezonden had, maer dat het niet is aenveerd geworden. De fortifikatien van Oostende. Dinant, Hooy, algemeene toejuyehingon der bevolking, afgebro ken worden. Alzoo, zegt de Paixworden de voorzegging- n, langen tyd als strydig met de open bare raeening beschouwt!, bewaerheyd; alzoo wor den feyten verwezenlykt, welke onmogelyk ge oordeeld waren. Het is te hopen, dat het land niet lang zal wachten, om te erkennen, dat de edel moedige oppositie der stad Antwerpen legen de dwaesheyd of liever tegen de misdaed der embas- tilleering moet beloond worden met de gansehe afbraek van het militaire toestel, waermede men haer belemmerd heeft. Niet er enkel onze millioenen by te verliezen, zullen wy eene hevlzame onder vinding goedkoop verkregen hebben." De doctrinaire inkwisileurs hebben vrvdag tc Gend het aengekondigdë onderzoek nopens de niededeeling van zekere belangryke stuks aen de Antwerpsche afgeveerdigden ten eyude gebragt. Het is, zoo men ons verzekert, eenen officier van liet regiment der genie, die zyn ontslag heeft gege ven, welken in liet belang der tcaerheyd de mede- deeling heeft gedaen, en die niet het minste voor de verantwoordelykheyd dier onbescheydenhevd terug deynst. De zaek der antwerpsche forten, wat de doctri naire inslaepwiegers ook babbelen, is verre van geeyndigd te wezen. Er kunnen nog zonderlinge dingen aen 't licht komen Den huerder mag niet weygeren de huer le be talen, dan wanneer den verhuerder niet aen zyne verplichting zou willen voldoen, dan voor zooveel v<»or elke vraeg in betaling hy dezen gedwongen heeft, van zyne verplichting uyt ie voeren. Heeft hy den verhuerder daerloe nie'l verplicht, dan moe't de verbreking van de huerceel plaets hebben. (lleclubank van Dendermonde9 meert 48(35). Voor het geregtshof te Augsburg word thans de zaek behandeld legen de 48jarige beenhouwers- weduwe Josepha Ried van Blonhofen, die in den nacht van 5 October des vorigen jaers haren mail, eenen groolen dronkaerd, met wien zv in onmin leefde en die dikwyls gedreygd zou hebben haer le vermoorden, na hem vooraf door stokslagen in eenen staet van bedwelming gebragl te hebben, met eene koord gewurgd had. De beschuldigde bekende, dat zv uyt vrees, dat hare misdaed 'ontdekt zou worden, liet lyk op eene vreeslyke wyze verminkt had. Eerst had zv het met een mes in den hals gestoken vervolgens" niet een mes het hoofd afgesneden, eenige lichaemsdeelen in eenen yzeren ketel gekookt om bederf legen te gaen, en deze lol 45 October verborgen gehouden. Toen had zy door eenen nachtwaker die levens koolmyner was, kolen laten opleggen en ongemerkt de afgesneden deelen, den linker en regl er arm, linker en regter voet, hel bovengedeelte van de romp en hoofd, en eyndelyk het benedengedeelte van de romp en de bevde knieën in eene ton tus schen de kolen gelegd. Hot hoold had zy in een met kley en meel ge vuld val verborgen. De beschuldigde is door ieder, die haer kent, algemeen als eene vraekgierlge vrouw beschreven en van eenen zeer ruwen aerd, dien zy daordoor aen den dag legde dat zy er een byzonder vermaek in schepte niet lyken om te gaen. Eens was zv tegenwoordig bv hel kisten van eenen bult, waermede men moeyte had; zy? zette echter de knie op liet lyk, en brak het den nek, met de woorden Ik zal er u wel inkrygen. i> Den koolsnyder verhaelde, dat zy, toen 2y"de kooien boven de lichaemsdeelen van haren man is de ton bragt, zich zeer gezellig met hem liadj on derhouden. Aen liet hoofd van den ongelukkigen, dat ook mede gekookt was, waren 45 wonden. lil den nacht dat de misdaed gepleegd wierd, hoorden de kinderen, die m twee aengren/ende kamers sliepen, het kermen van hunnen vader, L)e lojuiige 51arie had hein hooren zeggen: Als ik weder herstel, klaeg ik u by het ge- rogl aen; zy sliep echter weder in, en toen zy later ontwaekle, hoorde zy haren vader op eens roepen lleylige moeder Gods! help my! Zyne stem was geheel veranderd, en hy gaf een geluyd alsof hem den hals wierd diglgeknepen. Over den afloop van het regtsgeding is nog niet bekend. De teregtzilling wierd door zoo een talryk publiek Ingewoond, dat den president van hel hof soldaten moest ontbieden om de orde le be waren. BUYTENLANDSCII NIEUWS. 5Iaendag en Dynsdag, 47 en 48 April. Een berigt uyt New-York kondigt ons cené groote lyding aen. Na dry dagen bloedige gevech ten onder de muren van Richmond en Petersburg, heeft Grand deze beyde sleden ingenomen. Den generael Lee is afgeweken in de rigting vail Lynch burg, van naby achtervolgd door zynen gelukkigen vvaiid. Hy heeft 45 duyzend dooden en gekwet sten verloren, benevens 25 duyzend kiygsgevan- genen en 400 a 200 kanons. liet verlies der noor derlingen is maer begroot op 7000 mannen, eyfer welke de gunstige voorwaerden van den aenval ge- noegzaeni uytleggen. 51en mag zeggen dat, na dezen uvtslag, den oorlog geeyndigd is. al moesten de overblyfselrn der zuyderlyke krygsmagten nog eenigen tyd uit houden in de weslerlyke deelen van Virginien. Wat aengael eenen guei illas-oorlog, daer mag het Zuyden niet aen denken, dewyl alle de poogingon in dien zin aengewend in de heroverde provinlicn hem nooyt zyn kunnen gelukken. Eerstdnegs kun nen wy de herstelling der Unie vernemen op de nieuwe grondslagen door de Kamers van Washing ton vastgesteld, en onder dewelke m eerste lyn voorkomt de afschaffing der slavernv. Weenen, 45 april. De Geneeskundige Presse van Weenen zegt dat de ziekte die le Sint-Petersburg heersoht, de vlek ken tvphusknorts en de terugloopende koorts is. Zy is uytnemend verspreyd onder de werkende klas. maer zy is niet van eenen zeer bcsnietlendcn aerd. Donderdag, 20 April. Tydingen uyt Algerien van den 45 kondigen are dat de franse lie kolommen haren veldtogt hebben begonnen. V'erscheydene ontmpetingen hebben reeds plaets gehad, in welke de overwinning warm i>«» irN-rrr-ginfl sclivnt zioli meester geinaokt In Imbimn vnn (jnlmrl Kahvlii n, brlialt# eenige klpynr gedeellnn, en de hevigiieyd des Air- val, bewysl genoeg de kraehtdadighevd des wcdci- stands en de gewigliglicjd des opstands. Men meld uyt Ni/.za dat de ge/.ondheyd van dn) groothertog erfprins van Rnslaiid sedert eeni<p dagen opregl onrust begint te baren. Den iiekwi scliynt zelfs in gevaer te vei keeren. Keyzer Alex ander beeft gisteren St-Petersburg verlaten oift Liet» bv zynen zoon te begeven. In de russisclit kappel te Brussel border er gebeden gedaen vofli' de behoudenis van den zieken. Hel schynt dat den brand van Richmond niet anders is geweest dan de vernieling der gebarnasl» si-hepen, der forten op de James-rivier en van eenige magazynen. Wat acngaet de gevangene» door de Zuyderlingen verloren, het verheel spreekl van 6 lol 12,000 mannen. 'T is liet vierde of te» hoogst™ de helft van liet getal door den teiegrjf aeugekoudigd Wat er ook van zy, een groot feyt beheersclit hier den toestand, namelyk dat het zo;- derlyk Verbond zyne hoofdstad beeft verloren, liet is niet mogelyk dat bet nog lange dit groot verlies overleve. Den voorzitter Lincoln heeft zicli naer Richmond begeven waer hy, volgens nn-u zegt, eene prokls- malie van algemeene kwylscbelding moet afkonili- gen. Dit ware eeneil Irek van goede en vernuftig» politiek. Allen uytersten niaelregt-l zou de zuvder- iingi-n lot wanhoop kunnen dryven cn dus ook lol vooideren wederstand en nultelonze bloedstorting, De eenige zorg van liet gouvernement van Was hington tnoet dus lieden zvn de gemoederen tt stillen en de gematiglieyd aen te bevelen. Hel ontwerp dat men' aen M. Lincoln loescllrvfl, zou dus eene logenstrafiing zyn voor de woest» ivoorden welke den ondervnorzilli-r, M. Joiinstoiir, heeft uvtgesprokeil in erne meeting, waerin lil niet gevreesd heelt te zeggen, niet goedki nrin» zyner aenboorders, flat indien den voorziller der zuydei'-stalcu, Jefferson Davis, gevangen wierd ge nomen, men hem zou moeten ophangen aen een» galg twintig mael hooger dan die van Amiin. De ledevoering van M. Thiers is liet voot- naemsie voorwerp van de aendaelit der politieks wereld gebleven. Twee groote gedachten beheer- sollen die geliengelyke redevoering. De eerste is deze De ilaliaensolie eenlieyd, ware zy mogelyk, zou lu-t werk zyn dat meest legeiislrydig is aen dpn aerd der dingen, aen de reglen der" Stalen en aen de vryheyd der volken liet meest rampzalig ai-H de belangen van Vrankryk alsook aen liet evenwigt en den vrede van Europa bet meest schendem) legen de zelfs geestelvke sonvereyiielevt van den Heyligen-Sloel en de onaflianke'lykheyd van bel calholicisimis. De tweede gedachte door den uytstekenden re- denapr ontwikkeld is nog verhevener en treffender: Vrankryk is verantwoordelyk voor de wereld, voorde geschiedenis, voor de*vryheyd, voor bet clii islianisinus, wegens de oniniddelyke lolbesteni- mingen des Pansdoms liet mag ze noch verlaten, tiocli verraden liet moet ze beschermen en verze keren 't is zyne pbgi, 't is zyne eer, eene nood- zakelyklieyd zyner grootheyd en zvna lieslaens. Deze dubbele thesis héeil deii donrlueliligen slaelsuian mei eene wonderbare kracht van oor-

De Denderbode | 1865 | | pagina 2