VAX LAND HOF WOONHUYZEN, Parlementaire kronyk. Balangryke Tydiugen. REVALENTA ARABICA. Vet'kooping le Aelst-Schaerbeke. Schieling met de bolle, Lmsterryken Kampstryd GAEI-BO LSPEL, te A{ipeilerrc-EyclieiD Sparre Hoppestaken Openbare Verkooping Zaeyland, Hoploclillngen Meerseh. tie den Kardióael-AertsbisSlïhop van Mechelen en van Zyne Heyligheyd Pius IX. Deputatie van het Werk van Sinte-Pielerspen- ning. Kruys, acolyten, bannieren, koorkinderen en kerkmeesters van de versehiilige parochiën der Stad. Hel kruys en de acolylen der hoofdkerk. De kloosterorders. De leerlingen van het groot Seminarie. De onderpastors,pastors,dekens en kanonikken. 11H. HHoogw. de Bisschoppen en Aertsbis- schoppen in ponlifikael gewaed, gevolgd van Zyne Excellentie den Apostelyken Nuntius en Zyne Eminentie den Kardinael. MGR. HENRICUS-FRANGISCUS BR ACQ, ONDER EENEN BALDAKYIS GEDRAGEN DOOR VIER GEESTELYKEN. Deputatie van calholyken der stad Gend en der provintie. Peloton ruvtery. Na het Te Deum, rond 5 1/2 ure, zal Zyne Hoogweerdigheyd in zyn paleys de rcgterlyke bur- gei lyke en krygsoverheden ontvangen. Des avonds, algemeene verlichting der stad. Donderdag 4 niey, ontvangst ten bisschoppely- ken paley/.e, van o tot 7 uren des avonds. Het koppel van twee uyt 't Verbond is in zyn prulbladjasedert dry weken op jagt tegen onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger M. Van VVam- beke. Het koppel fynaerds heeft echter voorziglig geoordeeld de wapens der lafhertigheyd te ge- bruyken, 'juyst gelyk al de platzakken doen als zy iets"te zeggen hebben tegen persoonen die zy zoo zeer benyden als vreezen. Van hun eerste artikel de verantwoordelykheyd op zich niet durvende nemen, ingezien deszelfs l5mpe schim pern y, stelden zy er't woord medegedeeld onder, doch vergaten dit maskerwoord onder hunne volgende artikels die met het eersle in smaek- en breyn- loosheyd om prys kampen. Zoo gaet hetgekken en vossen verraden gewoonelyk zichzelve. Maer wat hebben de twee slimmerikken zoo al tegen M. Van Wambeke in te brengen Niets anders ten zy dat M. Van Wambeke, gelyk het aen eenen nieuwen representant betaemt, in de Kamer om- zigtig, bescheyden is, en niet over alles klapt en snapt gelyk Sis Bouvier, Wannes Delré, Louiwie- ken lieymans en tutti quanti, die altyd voort zee veren of zy de zaken verstaen of niet. Volgens 't koppel uyt 't Verbond, zou M. Van Wambeke van d'eerste dagen van den zittyd af de liberha- tery hebben moeten afmaken met den geldsmid van Luyk in tweeën open te klieven, met Rogier den kop af te trekken, met Bara levendig met ooren en pooten in te slikken en met meer ander vrome daden van zelfden kaliber. Doch genoeg van die omioozclheyd en zeggen wy ronduyt aen de vei'bondscliryvelaers dat als M. Van Wambeke ons wilt toelaten hem eens in vergelyking te stel len met de liberhaters die onze stad, provincie en arrondissement al vertegenwoordigd hebben en nog vertegenwoordigen, wy het publiek in staet zullen stellen te oordeelen G'liebtby voorbeeld, onzen burgemeester, lini,.11 s MpASïia».!' f.nnia vin flnrftngnm etc. die gedurende verscheydene jaren in den provin cialen raed gezeteld hebben, wy zouden eens konnen onderzoeken wat uytstekende redevoe ringen die heeren daer uytgegalmd hebben. M. Den burgemeester zit nu al achttien jaren op het stadhuys benevens nog al veel andere doorluch tige mannen, wy zouden ook eens konnen na- vorschen wat al exploiten van welsprekeudheyd en parlementaire- kennissen zy daer al aen den dag geleyd hebben Indien het koppel van twee goeste heeft om die vergelyking gezamentlyk met ons te maken, wy zyn er toe bereyd, wy zullen alles scherp onderzoeken (van doode illustratiën zullen wy niet spreken) en onpartydig aen 't pu bliek vooileggen en dit zou nog al de moeyte weerd zyn, want daer de verdiensten zoo raer zyn, zou 't publiek er zeer veel by winnen aenge- zien er in kruymige redevoeringen en.andere akten van bekwaemheyd eet. altyd onderrigting te putten is Wy verwachten hierop eene stellige antwoord van 't koppel van twee en verhopen dat de twee gispers, die zoo ligt zyn om anderen by de kraeg te vatten, de discussie niet zullen ontwyken het is daerom dat wy heden kort zyn, want wy willen hun wel zeggen dat wy het er nog al op hebben om zoo nen keer voor goed 't kaf van 't koorn te seheyden, al te bewyzen wie er verstand, wel sprekeudheyd, kunde en bekwaemheyd bezit, te koop of te huren heeft. Men scliryfl uyt Brussel aen den Temps, van Parys Den koning is door eene ontsteking der luchitpypen aengedaeu. Zondag avond scheen zynen toestand zoodanig bekommerd, dat men tusschen elf en twa'elf uren, noodig oordeelde in het kasteel van Laken de leden van het kabinet byeen te roepen en den graef van Vlaenderen by het bed zyns vad,ers te doen komen. Sints dien, is er gelukkiglyk eene beternis gekomen, welke zich schynt te willen behouden. Den hertog van Braband, oudsten zoon des konings, die in Indien reyst, van waer hy op het eynde der toekomende maend moest terug zyn, is by telegraf uytgenoodigd gewbrden zyne we derkomst te verhaesten, en wanneer alles naer zyiien wensch gaet, dan zal hy den 27 dezer te Suez, den 5 mey te Marseille en den 7 te Brussel aenkomen. Die zelfde briefwisseling meld dat koning Leo pold, tydens zyn laetste verblyf in Engeland, ten Sinker hand getrouwd is met Mevrouw de Baron ;nes Meyer d'Epinchoven... MOORD OP M. LINCOLN EN ZYNEN EER STEN MINISTER M. SEWARD. Eene al zoo erge als onverhoedsche tyding komt ons uyt New-York toe: eene dubbele moord is gepleegd op den persoon van den voorzitter Lincoln en zynen bezondersten minister, den staetssekretaris M. Seward. Den eersten, met eene pistoolschot getroffen in den schouwburg van Washington, in den nacht van den 44-15 dezer, zou. 's anderendaegs aen zyne wonde be zweken zyn den anderen, ook denzelfden nacht getroffen, zou weynig hoop op redding overlaten. Deze zyn de eenigste bezonderlieden welke wy tot hiertoe hebben over die sehroomélyke ge beurtenis, welke eenen uylnemenden indruk in de wereld zal maken. Op den Secretaris van liet russissch gezant schap te Parys, is ook eenen moordaenslng ge pleegd door eenen russischen officier, die aen den Secretaris verscheyde doodelyke wonden met eenen ponjaerd heeft toegebragt, en nog twee andere toesnelde persoonen gevaerlyk lieeft gekwetst. Er is in de Volkskamer van Belgiën eene commissie benoemd, die zal onderzoeken hoe minister Chazal zal in beschuldiging gesteld wor den voor het tweegevecht met M. De Laet. Dezen laetsten met zyne twee getuygen zal insgelyks voor de regtbank te verantwoorden hebben. Den groothertog erfprins van,,Rusland is Zon dag nacht te Nissa overleden. Die droevige ge beurtenis schynt bestemd om de stoornis te brengen in den schoot der keyzerlyke familie, indien het waer is, gelyk eene briefwisseling uyt Sint-Petersburg meld, dat den groothertog Alexander, tweeden zoon van den Czar, dien men maer heel zwak van gezondheyd en verstand zegt te zyn, van zyne regten moet afzien ten voordee- le van den groothertog Wladimir, die nog maer sedert den 22 dezer zyn achttiende jaer heelt bereykt. Den groothertog erfgenaem van den troon van Rusland, Nikolaes Alexandrowitch, was geboren den 20 september 1843 en dus 21 jaren en 7 maenden oud. onderzoek des wetsontwerp betrekkelyk de heriu- rigting der yzeren wegen, besiuyt tegen de ver- kooping der linien die aen den Slaet toebehooren- Den 8 april kondigde een byzonder telegram uyt Richmo'nd te New-York aen dat het leger van Lee zich had overgegeven. Deze tyding, laleijgelogen- stral't, doch op zeer gegronde vooruytzigteu, ge grond, was voorbarig, lieden nogtans is zy beves tigd. Ter date van den 9, hebben Lee en alle de krygsmagten onder zyne bevelen de wapens neer gelegd. Wy welen nog niet op welke voorwaerde die overgaef geschied is, maer het feyt is desuiet- min waer èn verzekert meer dan ooyl de neerlaeg van het Zuvden. Van alle zyne legermaglen blyft er hem thans niet anders meer over dan die van Johnstone, samengesteld uyt slecht geoefende mililien en over- blyfselen der oude regimenten gelast met de ver dediging van den Tennessee en de havens der kust. Zy is onbekwaem om aen de overtallige strydmag- ten der Vereenigde-Slaten te wederslaen, en het lot des legers van Lee zal welhaest ook het hare zyn. Men 'zegde zelfs reeds te New-York dat zy Raleigh had ontruymd, waer zy bedreygd was door de troepen van Sciierman. Monseigneur den Biséchop van Gend heeft tot tweeden secretaris des bisdoms benoemd M. Aug. Fiévé^ tot pastor te Nederbrakel, M. P Van Quinekelberghe, desservitor te Berchem. Den 23 dezer, rond 6 uren des avonds, be vonden zich de genoemden Pieter Herrebrandt en Pieter Merssman, beyde werklieden te Eecloo te samen in eene herberg, te Adegem. Den eer sten nam, om het na te zien, een geweer met dubbelen loop dat daertegendenmuer stond gezet. Men weet niet door wat oorzaek een der scho ten afging; maer het ongelukkigste was dat Mer- seman de volle lading in den nek ontving. Vol gens de verklaring van den geneesheer; is de wonde doódelyk. Herrebrandt is aengehouden, Men leest in de korrespondentie uyt brus- sel, van den 42 april Een nieuw tweegevecht hebben wy te mel den de zyn vechters den voorzitter eener regtbank van koophandel en eenen officier laetsgenoem- den kreeg eenen sabelhouw in het aengezigt. Aenleyding tot. den twist waren eenige woorden ligtzinnig door den officier uytgesproken en waermede hy de echtgenoote zyns tegenstanders had beledigd. Men ziet dat het voorbeeld besmettelyk is en Belgiën ook zynedagen van vooroordeel enriegen- schermery, even als Vrankryk gehad heeft, heb ben wilt. Mén scliryfl uyt Lokeren Het gouverne ment heeft de plans 'goedgekeurd der twee linien van Lökeren naer Zelzaele en van Gend naer Ter- neuzen. De werken worden bedryvig voortgezel. Die twee linien zullen aen den openbaren dienst overgeleverd worden met het eynde van den zomer. Naer men verzekert, is de exploifalie er Yan aen- genon-en geworden door de naemlooze Maelschap- py van exploitalie van yzeren wegen. Er bestaet bv hei volk een gedacht, dat als- wanneer men by ongeval een spiegelglas van weerde in eene vitrine breekt, men alleen gehouden is het gewoon glas' te betalen. De regtbank van eersten aenleg van Antwerpen heeft het tegendeel beslist inde zaek der wed. Votier, goudsmid in de Koeypoortstraet, tegen M. Peeters, brouwer te Vremde, eygenaer van liet peerd, in de karre gespannen die de venster yan het huys dezer dame verbryzeld had. M. Pee ters is verwezen geworden tot de betaling der schade, zonder te kunnen doen aennemen dat dengenen, die langs de straet een glas van weerde plaetst, eenen akt van onvoorzigtigheyd daerstelt welke hem verautwoordelyk maekt, om een deel van de veroorzaekte schade te doen dragen. M. Barrv e» de ^ermaerde geneesheer Livingstone hebben in hunne welcnschappdlyko reis de belangryke ontdekking gedaen dei Revaiesta, kostclyk en hoogsl herstellend voedsel, het welk 60.UOU geneïingen heeft le wege gebragt, ronder genees middel en »onder purgatie. Zy verspaert duitend mael haren prys in andere geneesmiddelen, de volmaekte gezondheid weder gevende aen de verteringswcrkluigen, aen de temmen, loos- lever en slymvlics, zelf nen de meest uitgeputten, in de slechte en moeijelyke verteringen (dyspepsies) gaslriten, gaslrolgies, gewoonlykc verstopheden, speen, klieren, winden, hei (kloppin gen, afgang, opzwelling, verdwelmdhcid. tuiting der ooren, slym, brakingen cn zelfs overgevingen in zwangerheyd, krampen en* zenuwtrekkingen der mneg, slapeloosheid, hoest, benauwd heid, kortborstighejd. uitteering (consomption), hairworm, droefgeestigheid, ven al, rhnmatisnre, flerecyn, koorts, tailing, moede-kweel, zenuwsmert, slecht bloed, hleeke kleur, water zucht. Uittreksel van CO,000 genezingen K» 52,081, M. de hertog de Pluskow, hofmaerschalk, ton eene gastrile. N° ÖS,674 M.Dedó, Du-ivierstraet, te Parys, van eene ontstekende ziekte welke aen allo geneeskundige behandeling had wederslaen N° 50,416 M. giaof de Stuart de Decies, pair van Engeland, ven eene dyspepsie fgastialgie) met al dezennwsmerten, zenuw trekkingen, krampen, brueklust. N° 48,842; M. Mouw Joly- vau eene öüj.nige verstoptheid, verteerloosheid, kortborsligheid hoest, windachtigheid, zeiinwtrekkingen en brreklust. N° 57,961 Indien ik keizer ware, ik zou gebieden dat al de ver slaptP soldaten er moesten gebruik van maken. Chevillon., In doozen van I'4 kilo fr. 2,50 J/2 kilo 4 fr. l kilo 7 fr. 2 \/i kilo 16 fr. 6 kilos 32 fr. U kilos 60 fr. Tegen pons op den post. De Notaris DE VRIEND!' le Aelst, zal open- baerlyk verkoopen Eene party Land aen de Nieuwstraetpoort op het klein Beekveld, groot 25 aren 68 centiaren Se B, No 196 in gebruik Joannes Colpaert. VERBLYF: ZATURDAG 3 Juny 1865, om o uren namiddag ter herberg den Meerïaenaen de Kerk le Aelst. GELDSOMMEN By genoemden Notaris De Vriendl kan men kleine en groote Kapitalen be komen. Op Maendag den 1 Mei zynde Roozen Kermis maendag zal er eene vogelschieling plaels hebben by Jean Van Geit in den Plaisanten Ilof te Aelst- Myibeke. Dc pry zen zullen bestaen in geld. De inleg is bepaelt op fr, 1, 10 bolrapersgeld be grepen. BUYTENLANDSCH NIEUWS, Het vertrek van keyzer Napoleon naer Algerien is uytgt'Sleld, volgens men aenkoridigl, tot het eynde der aenstaende week. Men denkt dat, voor aleer Vrankryk le verlaten, den keyzer delinitieve- lyk zal voorzien in het voorzitterschap van het Wetgevende Korps cn dal een keyzerlyk dekreet de keyzerin tot regente zal benoemen, Men is het algemeen eens om aen de reys en het verblyf van M. de Persigny te Roomen een zeker politiek belang le hechten, en zyn gehoor by den Paus is bet voorwerp van allerhande.gissingen. £!en verzekert, zegt de Trancedat het onder houd van den franschen Slaetsman met den Heyli- "en-Vader vol belang en ontroering was.M. de Persigny zou aen den Heyligen-Vader de eerbie- di^sle en verkleefdste gevoelens hebben uytge drukt; hy zou op den loon der trouwhertigste overluvg'ing gezegd hehber. dal Vrankryk nooyt de zaek zou verlaten welke den keyzer zoo roemryk ondersteunt sedert vyftien jaren, en welker verla- tenis door de vyanden des keyzerrvks alleen kan aengeraden worden. Het schynt zelfs dat, in die byeenkomst hel aehlbaer lid van den geheymraed zyne denkbeelden zou hebben doen kennen nopens de beste praktische middelen om het pauzelyk ge zag le waerborgen. a Men voegt er by dat den Paus die verklarin gen met ontroering en welwillendheyd zou ontvan gen hebben, en dat M. de Persigny het Valikaen zou verlaten hebben diep bewogen door de woor den welke den Heyligen Vader gesproken had. De afschaffing der doodstraf door de Verte genwoordigers-Kamer van Turyn gestemd, is door den Senaet niet bekrachtigd geworden. Dit konflikt is het eenigste niet dat tusschen de de beyde piemonlesche Kamers dreygt uyt-te ber sten. De kommissie door den Senaet gelast met het BURGERLYKEIV STAND Van den 14 tot den 28 April GEBOORTEN". MANNELYK 19 -g Vrouwei.. 13 HUWELYKKN. C, Pyck, groenselverkooper, met P. Temmerman ;roensèiverkoopsler. L. Marly, smid, met T. Van Stappen zonder beroep. F. Corriat, plafonneerder, met M. Meganck, zonder beroep. J. Daens, twyndersg. met E. Mayart, mutsem. F. Roelandt, landb. met N. Van Langenhoven, land bo tisler. OVERLEDENEN. G. Meert, landb. 65 j., Myibeke. J. Thien- pont, o m. Schaerbfke. J. Janssens, 3 j., St.- Job. L. Bombecck, 5 j., Peperslraet. C. De VtiA'st, wed. Neirincx, 67 j., zonder beroep Lange- riderslraet. - V. Van Geit, 1 m., Myibeke. M. Slagmulder, 1 maend Schaerbeke. M. De Man, daglooner, 20 j., te Denderleeuw woonachtig. M. De Boeck, wed. Van de Maele, landbouwster, 66 j., Myibeke. E. Van der Stock, mail Meganck bezonderen, 75j., Schaerbeke. van gegeven door de maetschppy van St-Rochus. Op Donderdag 25 Mei dag van O. H. Hemelvaert. De pryzen bestaen als volgt l' Prvs 40 Francs in Geld. 2e 20 3® 20 4® 40 5e 10 Daerenboven zal er een prachtig Eeremelael ge geven worden 1° aen de volkryksle Maelschappy eener Stad of Gemeente doch ten minsten 15 in getal en 30 pelotons inleggende, 2° aen de verst afgelegene doch ten minsten 6 in getal en 15 pelo tons inleggende. Inschryving van 1 lot 4 uren namiddag ter her berg van St-Rochus by Felix Daem de boiling zal geschieden by J. B. De Zutter. Alle twee de herbergen zyn op de Plaets. Voorwaerden des Pryskamps Art. 1. Ieder Peloton bestaet in het spelen van 2 bolllen en kost 0,75 centimen. Art. 2. Een ieder mag zyne eigene bollen bezi gen, doch zy zyn in 't gemeen. Art. 3. Het vry Peleton zal door de Sociëteit gespeeld worden. Art. 4. Degene die voor Eerepryzen willen me- dekampen, worden verzocht hunne namen op eene lyst in te dienen en voorzien zynde van een getuig schrift van het plaelselyk besluer. Art. 5. Verdere conditiën zullen door de com missie beslist worden. VEN DIT IE VAN 9,000 Te Erembodegem aen de Denderbrug op MaeirJag 1 Mei 1865, telkens om 1 ure nanoen doorliet ambt van den Notaris DE SMET te Erepibodegem. VAN EEl\ te ErembodegemIlaellcrt, Denderhautem, Welle Bambrugge, Baerdegem, en Opwyck, alsmede 2 Renten en eene g'IJipothckeerde Obligatie. Den Notaris DE SMET le Erembodegem zal met gewin van palmslagen en gelagen openbaerlyk ver koopen GEMEENTE DENDERHAUTEM. len koop. 33 aren 26 cent. volgens titel en 32 aren 70 cent. volgens cadaster, Land op het "Heet inckxveld, sectie B. N° 84. 2den koop. 24 aren 22 cent. volgens titel en 20 aren 10 cent. volgens cadaster* Land op het Weyveld, sectie B, N° 140. 3den koop. 15 aren 38 cent. volgens titel en 14 aren 90 cent. volgens caduster, Land op 't Wey veld, sectie B, N° 106. 4den koop. 16 aren 91 cent. volgens litel eu 14 aren 90 cent volgens cadaster, Land, op 't Wey veld, sectie B, N° 164. 5dm koop.,15 aren 38 cent. volgens titel en 17 aren 30 cent. volgens cadaster, Land op 't Ker sen veld, sectie A, Ne 379. 6den koop. 28 aren 60 cent. volgens titel en 28 aren 10 cent, volgene cadaster, Land, op 't Ker- senveld, sectie A, N' 397 GEMEENTE WELLE. 7den koop. 5 aren 20 cent. Land, op het Raepland of Oxveld, sectie A, N° 253 B. 8sten koop. 3 aren 20 centiaren Land, alsvo- ren, sectie A, N° 255 A. GEMEENTE BAMBRUGGE. 9den koop. de zuyd helft van 95 aren 40 cent Meerseh in d' Everdael, bygenaemd hel Borreken, sectie A. N°' 353 en 554. lOden koop. de noordhelft van zelve 95 aren 40 cent. Meerseh alsvoren, GEMEENTE BAERDEGEM. 11 den en 12den koop. 60 aren Land, op het Gebermle, sectie A, Nos 18a en 18b. 43 a 17den koop. 1 hectare 77 aren 50 cent. Land, op Baerdegem-kouter, sectie A N° 33. GEMEENTE OPWYK. !8den koop. 34 aren 72 cent. Land, op hel Miese-veld, sectie G, N° 557. 19den koop. 1/7 deel onverdeeld, in 37 aren 90 cent- Land, op Speyskens-blok, sectie E n°544. 20den koop. 1/7 deel onverdeeld, 77 aren 30 cent. Land, op Maxenzele-kauter, sectie E n° 408. GEMEENTE EREMBODEGEM. koopen 21, 22 en 23. Een hof met de daer van afhangende gebouwen, Bcomgaerd, Moeshof, Dreef en vyver, alsmede een byzonder Woonhuis met Lusthof, naby de kapeHe Ier Muren te samen groot in oppervlakte 1 hectare 42 aren 23 centia. soclie B Nos 552, 553, 554, 555a 555b en 556. 24 en 25den koop. 58 aren 44 cent. Hoploch- ting, aen de Brusselschebaen en Kapelleslraet, sectie A, Nos 1481 en 1482. 26 en 27den koop. 58 aren Zaeyland, aen den Ninovschen steenweg, op 't galgeveld, sectie B Na 947. 28, 29 en 50slen koop. 81 aren 18 centiaren Land, naby 't voorgaende, aen de korte Keppe- straet, sectie B, No 989. 31sten koop. 34 aren 40 ceut. Land, op den Landries, sectie B No 503. GEMEENTE IIAELTERT. 32deu koop. Een Huys met I are 67 cent. medegaende erve, sectie A, No 1809a, zynde de herberg het Fort. 33den koop. Het Woonhuvs met 1 are 71 cent. medegaende erve daer nevenst, sectie A, No 1807a. RENTEN EN OBLIGATIE. 34den koop. 1/7 deel in 2 renten van 3628 fis. 11 cent. en 1269 fr. 02 cent. ten laste der ge meenten Haellert en Kerkxken, croeserende beyde aen 3 0/0 's jaers en verscheynede beyde telkens 15juiy. 55den koop. Een g'hypolhekeerde obligatie van 1300 frs. erkend by akt voor den notaris DE SMET te Erembodegem, den 12 mey 1855, eyschbaer 12 mey 1870, intrest barende aen 4 1/2 0/0 's jaers, te geslaen, met 4 0/0 binnen de maend na valdag, verscheydene telkens 12 mey, behoorlyk ingeschre ven en bezet op eene Hofstede van 24 aren 29 cent. te Erembodegem. ZITDAGEN: Telkens om 1 ure nanoen, ter herberg de Lelie le Erembodegem aen de Kerk.

De Denderbode | 1865 | | pagina 2