10''° Jaer. 978. VERTREKUREN UYT A'EEST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN G FRANKS 'S JAERS. Wal zal er qetlaen zyn M. Eyerman cn M.. Van Wambeke. Zal 't waer zyn Kiesmaeltyden. EI Renderm 5-20 8-30 943 1J-B 3-25 6-21 9-10 gj Gend, Brugge, Oslentie 6-37 8-28 1045 12-2 inkeren 5-20 8-30 0-00 12 25 6-27 3-15 6-18 en 2» klas langs llendormondo. Drass 8-05 12-10 2-50 5-33 5-45 8-45 8-50 9-30 gj Doottnyk^ Kortryk, ^Moescroeii.^ Ryssel (langs i 5-35 0-00 Mech Bl'US. Atmv. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 (lend) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. Leuv. Thienen I.uvk 5.20 8-30 9 4 5 3 20 6-'*7 ig lloornyk, Rvssel (langs Alll) 7-55 Vnrv l^and"S-TruvOn 5-20 8-30 945 3-20 6-27 S Sinove", Gcerardsb., Alh, 7-55 2-40 5-35 8-30 Gend 6-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-01 gj Bergen, Quicvrain, Namen, 7-55 2-40 5-35 VAN ANTWERPEN NAER Sl-Nicolaes, Lokoren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER l.okeren, St-Nieolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 2(1 2-35 6 15 7-00. Te Lede staen al de konvoys. - Te Idegem stacn deze vertrekkende van Alii 6-30 0-00 <040 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gvseghem slaen slil al de konvdys uytgenoincn deze verlrekkende van Aclsl O-OU des morgens en 0-00 en van Dendermonde leu 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen staen slil de konvoys van Alb 6-30 10-40 "'s morgens. 4-30 on 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20's morgeus, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. Cuique Suum. VAN 1.OREREN NAF.R Dendermonde, Aelsl, 7-00 9-30 3-10 7-43 0-00. Ninove, Geeraerdsbergen, Alh. 7-00 9-30 3-10 7-45 0-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl, Dendernionde, Lokcren G-30 10-40 4-30 7-23. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl 6-30 10-40 4-30 7-25. Brussel Hangs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-30 7-25. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-iÖ 10-40 4-30 8-00. VAN GEND NAKR Audenacrdc, 6-43 9-30 1-30 6-00 8. naer aei.st 7-20 11-25 2-05 5-00 3-57 6-45 8-0. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-05 7-30 7-50 1120 11-50 2-35 0-00 5-40 8-15. Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-25 2-20 5-15 8-10 (langs Mech.) 5-45 8-5" 10-05 3-40 0-00 7-50. Aelst 7-25 7-55 12-02 2-20 5-15 8-10 9-30. AELST, DEN 15 MËY 1805. Berigten uyt Brussel melden ons dat den zittyd der Kamer zal gesloten worden zoohaest de zaek •Chazal-De Laet zal afgedaen wezen. De ministers hebben niets meer ter beraedslaging gereed. Noch wetsontwerp over den onregtveerdigen lyfsdwang, noch verandering aen willekeurige bankbreukwet, noch verzachting aen den vraek- roependen en onreglveerdigen bloedimpost, noch andere voorstellen die de verpletterende contri- butien wat zouden verminderen, immers, niets wat nuttig of noodzakelyk is is in gereedheyd om aen de kamers te worden voorgedragen, alles wat 't land verlangt opgelost te zien gaet naer de portefolie terug en de ministers zullen welhaest de Volksvertegenwoordigers naer huys zenden. En ondertusschen wat nuttigs, wat voordee- iigs, wat goeds is er tydens den kostelyken zittyd verrigt Wy kennen volstrekt niets. Het grootsle ge deelte van dezen zittyd is verknoeyd en verkwist acn wat klappen en snappen over liberael en klerikael. over de vraeg van te weten of men ecnen bedelaer mag in 't kot sleken of niet, of de groote gemeenlens ook nog volgens tiet despotiek fluytje der nuttelooze arrondissementskommis- ris'sen moeten blyven dansen af niet, maer by- zonderlyk is den zittyd verspeeld in het stemmen van zware budgetten en eyndelyk bekroond met aen de Belgen eene nieuwe schuld van ZESTIG: MILE10ENEN FRANKS op den nekte leggen, die bv de andere verbazend gezwollene schulden zullen gevoegd worden en waervan gy, landgeno ten, aile jaren de ruinerende intresten zult te betalen hebben, Wv hadden gehoopt dat er toch nen keer iets of wat nuttigs door het liberhatersbestuer zou voorgedragen zyn geworden, en dat er toch nen keer eenige vermindering in de jaerlyksche druk kende budgetten zou verschenen zyn, gelvk de liberhaters van allen kaliher, van over zoo vele jaren, op alle ioonen beloofd hadden. Maer wy zyn andermnel bedrogen in onze verwachting en moeten met hertzeer bekennen dat, z.oolangdekie- zers de oogen niet openen en het stellig besluyt nemen dien onverzadelyken maconnieken haspel voor goed aen kant te stellen, de Belgen zich maer aen twee dingen te verwachten hebben te weten 1° aen eeiie voortdurende uytzuyging of droogtrekking hunner beurzen; 2" aén de alge- heele vergoddeloozing of geloofsafval der lievol- king. Dit is de francmaconsleus 't eerste if onafscbeydelyk van liet tweede, zonder het eer ste i"s het tweede onmogelyk. Zoodat de Belgen gedurig langsommeer oontributien zullen alge- perst worden om hun evndelyk te doen verliezen! wat zy kostelykst, Iroostelykst en liefst op aerde bezitten, te weten hun catholyk geloof, hunne cathólyke religie, hunne zielen, voor welkers: zaligmaking den Zoon Gods is moeten uyt den hemel dalen, mensch worden, gedurende dry en dertiq jaren zwoegen, zuchten en arbeydea en eyndelyk aen den sehandpael des kruyses ge hecht slerven..... Catholvke Belgen, zyt gy van zin dit scliroo- itielyk kwaed door een handvol goddeloos frane- maeonsschuym te laten voltrekken? Antwoord gy ja, wy zwygen, met deze woor den gy moét liet weten, maer wacht 11 wel van klagen als gy nog langsommeer gépluymd en tol de laetste d'uyt uyt uwe zakken geklopt word, want 't zal niémands schuld zyri dan de uwe. Antwoord gy neen, dan herhalen wy 't geen wv u zoo dikw'ils gezegd bobben Vereenigt uwe krachten, werkt geznmcntlyk tegen den gemee- nen wand, weest onbeschroomd, en verhelpt het kwaed nu dal het nog tyd is, met de aenstaende kiezingen, want ei* zon konnen eénen tyd komen -dat men u zal zeggen 'tis teiaet in de openbare zitting des gemcentenraeds van 25december 1864*heeft M.Eyerman verklaerd dat, volgens hem, het onderwys.der meysjes alhier niel voldoende, niet volledig is, en dat er daerora vfi&r dé iheysjïïs eenemiidde 1 hare gemeenteschool moet gesticht worden. Wy hebben aenstonds den groolen verslagge ver Mv Gyérman stellig uytgedaegd aen de hur- gOjrs van Aelsl kenhaer te maken wat er, volgens lienV, aen het middeihaer ouderwys der alhier hestaende meysjesscholen ontbreekt om voldoende en volledig te zyn. Wy hebben naderhand gevraegd of dit onder- wys misschien onvoldoende is, omdat men er de zedeleer in den Catechismus leert, in plaets van daertoe boeken te gebruyken die van geene stel lige religie spreken, gelyk in de GEUZENSCHO LEN cn onvolledig, omdat men er de meysjes van jongsaf geeue neyginggenoeg inboezemt naer zekere optooyingen, riaer hal en komedie, naer het lezen van romansjes. feuilletonsjes en andere bevalligheden, en dat men haer integendeel te lang bezig houd met hetgeen noodig is om later neerstige huysvrouwen en christelyke moeders te worden. Vyf maenden zyn verloopen, en M. Eyerman heeft tot nu toe gezwegen. Heden vraégt het koppel van twee uyt't Verbond voor de vierde maël, wanneer M. Van Wambeke in de Kamer spreken zal. Wy, die zoo curieus en zoo haestig niet zyn. wy zullen wachten ons hier omtrent by den achtbaren Volksvertegenwoordi ger te bevragen, lot dat M. Eyerman aen onze zoo billyke bovengemelde uytdaging zal voldaen heb ben. Nogtans nog een woordje. Vleyerman en Bele diger denken dat M. Van Wambeke zich bezig houd met de herziening van het belastingstelsel te studeren. Wy konnen niet nalaten deze twee jannen te bedanken vooi eene mededeeling die wy met groot genoegen vernemen maer wy durven hun tevens verzekeren dat, indien M. Van Wambeke zich met het belastingstelsel bezig houd, het geenszins is om, gelyk M, den vérslag- gever Everman de gemeentebelastingen voor het jaer I860 met over de TWINTIG DUYZEND FRANKS te verhoógen of te verzwaren; noch om, gelyk al onze stadhuysmannen, in dry jaren tyd, de stadsopcenten op de* grondbelastingen van 7 tot 55, en degene op het personneel insgelyks van 7 op 43 te brengenNeen zulke slimme kunst bezit gy alleen, hedendagsche stadhuys mannen, maer niet M. Van Wambeke. Indien dezen heer, in plaets van zeven gewaende buyzen waerop uwe jannen zoo stotfen en boffen, met zeven kollega's van zyne opinie tot uwe zetels door de bugery geroepen wierd, dan zouden de burgers eens vry mogen ademen en hunne duer gewonnen centen in hunne beurzen mogen hou den, in plaets van ze te zien verknoeyen aen zwemscholen, theaterspel, nuttelooze goten en scholen, liberhatersletterkringen en meer andere foeffen die geenen naem hebben. Het koppel van twee uyt 't Verbond, zegt dat wanneer het woord medegedeeld onder een zyner artikels staet, het bereyd' is dén naem van den schryver kenbaer ie maken aen al wie er belang in heeft. Nu, in de ware namen niet alleen der schryvers van zulke artikels, maer ook der ge- woonlyke opstellers van't Verbond, daerin kan niemand meer belang hebben dan den opsteller van dén Denderbode, hy die nöóyt heeft nagelaten zyn blad te onderteekehen, ofschoon hv steeds met gemaskerde tegenstrevers in 't Verbond te doen gehad heeft. Den Denderbode heeft ze wel eertyds uytgenoodigd hunne namen kenbaer te maken maer wat antwoord kreeg hy Anders niet dan dat gelyk nen ezel nen ezel, een zwyn een zwyn is, aldus ook 't Verbond is, en meer niet ten zy dal wy bet monopolium der beledigingen hebben. Nogtans, alhoewel vruchteloos, willen wy heden akte van hunne woorden nemen en hun vragen Wie zyt gy, opstellers van 't Verbond en van de zoogezegde medegedeelde artikels. Zult gv het lafhertig masker der naemloosheyd durven afwerpen en moed genoeg hebben om u achter den rug van eénen simpelen drukker niet meer te verscliuyleii Dan zullen wy met gelyke wa pens stryden en dan zullen onzer beyder lezers met vollef kennis van zaken konnen oordeelen wie de ware beledigers zyn, ofwel den Dender bode, wien gy nog lieden heel bevallig het scheld woord bl'ajfer, naer 't hoofd werpt, ofwel gy, opstellers van 't Verbond, die byna wekelyks blaft en tiert tegen Paus, Bisschoppen, Priesters, Reügieusen en al wat niet van uwen aenhang is. Doch wat "willen wy hierop aeridringen, 't is verlorene móéyte, de liberhaters hebben maer moed en zyn maer stout en onbeschoft, als zy gemaskerd'of in 't donker zitten, als zy hunne werken konnen afloochenen wanneer zy eenen tegenstrever ontmoeten die hun durft in d'oogen kyken en hun rekeniivg van hunne akten vra genBovendien gy zult 11 niet durven laten kcnnenr sr r.meVerhondsehryvelaers, omdat gy te wel overtuygd zyt dat zoohaest gy u voor opstel lers van dit prulblad zoud uytgeven, uwe rol zou gespeeld zyn, er u anders niets zou overblyven dan uwe matten te ploeyën en de pyp aen Merten le geven. Daerom zeggen wy dat liet geen waer zal zyn, integendeel, dat gy u nog dieper dan te voreii in den mantel der lafhertige naemloosheyd zult wegsteken. Onthoud het echter wel dat de bolle ver geloo- pen is en dat ze eerlang door den walg der bur gers in den vuylnispoel zal geschopt worden. BARON CHAZAL EN EENE ARME FAMILIE. Te Zoersel (provincie Antwerpen) bestaet er eene arme familie de ouders zyn gebrekkelyk en hebben nog twee kleyne kinderen. Den zoon is soldaet. Het kollegie van Burgemeester en sche penen, door medefyden aengedaen, schryft aen den heer Chazal om voor den soldaet, met name Adriaen Sebreghts, loteling van 4863, een tyde- lyk verlof te hekomen, aengezien zyne familie geene andere bestaenmiddels heeft dan den ar- beyd van den zoon. De zaek moet nog al ernstig zyn, aengezien het schepen collegie zyne voorspraek geeft Maer wat doet den heer Chazal Hy antwoord dat liet belang van den dienst liem niet toelaet dit verlof te geven Het belang van den dienstZou men niet zeg gen dat het vaderland in gevaer is Maer indien den militiedienst lyden zou door de afwezigheyd van génen soldaet, waerom heeft den heer Chazal er dan 873 naer Mexico gezonden De voornaemste edele en andere ryke familiën van Gend hebben dry petitiën: eene naer den Senaet., eene naer de Volkskamer en eene naer den Koning gezonden, om hulp en bescherming te bekomen tegen de geweldige vryheydsver- krachting vastgesteld in een uytzinnig reglement op de kerkhoven, door den vremden Luxembur ger Laurent opgesteld en door den gemeenteraed van Gend aengenomen. Wy zien met volle voldoening dat men te Gend niet slaept maer integendeel wel waekt, om de schandmiddelen die eene soort van bezeten francmacon daer uytpeyst tegen de godsdienst- vryheyd, te bevechten. Wy hopen dat dezen wei- tigen tegenstand eenen goeden uylslag zal hebben en dat de Gentenaers zullen aenhouden en blyven aenhouden om de maconnieke ketens te verbre ken waermeè de tweede stad van 't ryk, tot hare schande, gebonden ligt. Hoe liet met. de kiezingen in het Walenland gaet, hebben wy reeds meer dan eens doen zien als de vrouwen dör kiezers chocolade, crinolincn en linten, de mannen Champagne en moeltyden krygen, dan zeker moet de betalende party wel viktorie kraeyen. L'Union de. Charleroi meld dat eenen hotelhouder, M. Navaux Polet (llolel de l'Knrope), een lid der liberale associatie voor den tribunael heeft gedaegd otn hem het restant te doen betalen van de kiesmaeltyden door hem besteld, namelyk 584 franks 10 centimen. De rekening beliep"tot 1334 l'r. 10 c. Den gedaegdett ontkent de schuld niet; maer beweert gehandeld te hehltcn namens de qekozene afgereerduiden, die hy als veranlwooi deiyk zal citeren. ■Te Leuven en te Brugge was er een glas bier beloofd en de kiezing word verbroken; te Char- leroy geeft men maeltyden van 1354 franks iO c., en de kiezing word goedgekeurd. Maer ook te Brugge en Leuven was de calholyke party méés ter en in dat geval kan er geen spraek zyn van regt en wet! Dit heet in Bolgiën liberael zyn. DOOD VAN LINCOLN'S MOORDENAER. Dépêches uyt New-York, gedagteekend den 27 april, meiden dat Wilkes Booth, den moordenaer van den president Lincoln, sinds eenige dagen yverig vervolgd wierd door de politieagenten, onder penvoering van kolonel Solmes, in de moerassen van Sinte-Maria, langs de oevers van den stroom Rappahannock. Men had zyn spoor opgevolgd tot aen liet pachthof Rarker, nlwaer hy zich verscholen had mét zynen médepBgligen Harrold. Beyden waren van lioold tot voeten gewapend, en ze boden eenen sloutmoedigeii tegenstand. Men heelt tie scheer, in dewelke ze zich bevonden, in brand moeien Steken om ze er uyt te dryven. Reydcn wierden gepakt, maer Booth, door eenen geweerkogel in volle borst getroffen, Iteél't aenstonds den geest gegeven. Harrold is opgezonden naer Washington. Den vader van dien woestaerd heet Junius- Bt'ulus Booth. Geboren te Londpn in 1796, had hy eene zeer ontstuymige jeugd, wierd ten spyte zyner familie toonéelspeier, en met reyzende troepen doorliep hy Belgiën en Holland. Toeft hy 19 jaet* oud was, kwam hy te Brussel; hy tróuwde er met zekere jufvrouw Wilkes of Wilkie, en deze schonk wel haest het leven aen den man, welken thans eene zoo treurige vennaerdheyd hoeft bekomen, en die door de dagbladen "onder den naem van Wilkes Booth word aengeduyd. EERBIED VOOR DE JEUGD. Tc Gend laet den prefekt der studiën van het Atheneum, M. Van der Vin, schoonbroeder van den overledenen solidaire Gallier zyn dochterken hare eerste Communie doen en het II. sacrament des Vormsels ontvangen. Over eenige weken komt dit arm kind te sterven, cn haer vader be roofd haer van de HH. sakramenlên der sterven den, van de vertroostingen van den godsdienst die hare geboorte en hare eerste stappen in het leven gezegend had. Niet alleen vcrwydert hy God van het sterfbed van zyn dochterken, maer by doet haer hegraven gelyk men hcdennaegsch die ongelukkigen in de aerde delft die, volgens de woorden van den Koning, het land tot de bar- baerscheyd van het heydendom zouden willen terugbrengen. Te Namen geefl men aen de leerlingen van het Atheneum de walgelykste boeken der volksbibli otheek te lezen. M. Dufer, burgemeester der stad heeft liet in de vergadering van den gemeente raed opentiyk gezegd Gy weet wel dat men in de handen der leerlingen van het Atheneum keblooze hoeken gevonden heeft welke zyn terug gezonden geweest lot de bibliotheek. Zulke daedzaken moeten alle weldenkende menschen bedroeven het zyn de teekèris van onzen tyd die geen goed voorspellen, als do catholyken niet gezamentlyk krachtdadig werken om deit maconnieken kanker uyt te roeyen eii liet land te verlossen van eene kliek die hetzelve zedelyker en stoffelyker wvze ruineert. De Étoile beige schreef in zyn nummer van zaterdag dat het getal subiete dooden van langs om meer toeneemt te Brussel. Eenen rentenier, M. Collet, schryft dit blad was subiet gestorven en men ging vrydag over tot zyne begraving; eene aenzienlyke menigte volgden den lykstoet. Maer toen, op het kerkhof gekomen, den geéstc- lyken zich bereydende om de laetste gebeden over de lykkist uyt te spreken, viel eenen der omstanders, M. Dervaux, plotselings om; den man wierd opgeregt en gaf dén geest- M. Dervaux even als den dooden die begraven wierd, was subiet overleden. Het getal zelfmoorden, schryft ook dit blad, neemt op eene niet minder verschrikkende wyze in de hoofdstad toe. Neemt daerby bet getal der geenen die zinneloos wórden, en daer hebt gy de gevolgen van de ongodsdienstigheyd en het ongeloof, dat liedendacgs zoo zeer door onze tegenstrevers in alle rangen der Maotschappy word verspreyd Het is nog al kurieus, van den eenen kant al de groote staetkuudigén le hooren uylroepen dat, by de nederlaeg der Zuydorlingen, het de zaek der vryheyd is diéin de Vcreenigdc-StaLen van Amerika 'den zegepraol heeft, behaeld, en van den anderen kant, den moordenaer van Lincoln te hooren uytroepen dal hy door de dood van den Voorzitter "der Vereenigde-Staten dé zaek der vryheyd vreken wilde. Sic tepiptr tyrtmnis! Alzoo sterven alle dwingelanden! Langs welken kant is nu tie dwingeland}', en langs welken kant de vryheyd? In den Senaet hebben wy dezer dagen gehoord dat in,eene gemeente van Belgiën, eenen sche pen is benoemd die noch lezen noch schryven kan, maer integendeel eenen groeten liberalen schreeuwer is. Hy vervangt de plaets van eenen algemeen geacliteii burger, die geen gerucht ge noeg maokte naer de goesting van 't ministerieel boelkeu. Gelukkige gemeente, wtier hef onderwys nu Woeven en liet licht helder' glanzen zal I

De Denderbode | 1865 | | pagina 1