MEUBELEN EENER HOFSTEDE Pryskamp met Duiven Verkooping van VERKOOPING Verkooping Kerkorgel te Koop, DEPOT. Mgr den Bisschop van Gend heeft de volgen de benoemingen geduen: iM.' A. Mommens, onderpastor van Ste-Walbur- gislc Audenaerde, word pastor te Berchem» MM. Th. Maillet, A. Van Kgeren cn B. Van Loo, priesters in hei Seminarie, zyn benoemd tot onderpastors, d«n eersten te Looehrisly, den tweeden te Velsique en den derden te Sinay. Dei; heer Victor Caillie, diaken in 't seminarie re van Brugge, is professor benoemd te-Rortryk. Deti heer Ju luis Tér ra ut, uyt hetzelfde seminarie is professor benoemd te Meenen. In het wetsonwerp van openbare werken waervoor eene leening van 60 miljoen gestemd is, bevinden zich 200,000 fr. voor de peerdenslaHen van den hertog van Braband.Gelukkige peer- den. Met het gene men in hun paleys gael steken konden 100 werkmansgezinnen worden gehuys- vest 1 Men schryft uyt Brussel aen de Gazette de Liége: Den Moniteur in zvn niet-officieel gedeelte, logenstraft eyndelyk de lyding van het huwelyk ter linker hand des konings met mev. Meyer. Wy vinden, wel is waer, deze logenstraffing zoo wat laettydig. Waerom de onwaerheyd van dit gerugl niet doen kennen van zoohaest het den dag zag? Rn hoe komt liet dat, toen onmiddeiyk na het verschynen dier tyding in de fransche dag bladen, den opsteller van bel meest verspreydde onzer liberale dagbladen aen eene belangryke persoonaedge de magliging deed vragen om* ze onverwyld te logenstralfen, men hem niets ant woordde? Daer is in gansch deze zaek een geheym gelegen dat ons onuytlegbaer voorkomt. Wy lezen in een luyksch blad: De stad Brussel denkt niet dat zy den roem heeft (als het er een is), de geboortestad te wezen van den moordenaer des voorzitters van de Ver- eenigde-Slaten. Nogtans is er niets zoo waer. Den vader van dien moed willigen heette Junius-Brulus Booth. Geboren te Londen in 1796, waren zyne jeugdige jaren zeer onlstuymig; hy wierd tooneelspeler niettegenstaende zyne familie, en doorliep Belgiën en Holland, in gezelschap van rondreyzende tooneelspelers. Hy was 19 jaren oud toen hy oaer Brussel kwam." Hy huwde daer eene jufvrouw Wilkes of Wilkie. Zy schonk wel- haesl het leven aen den man die zich eene zoo droevige vermaerdheyd komt te maken en welken de amerikaensche dagbladen aenduyden onderden naem van Wilkes-Booth. M. Emlle De Bock, van Zele,. student by de Katholyke Hoogeschool van Leuven, komt "zyn exaem als Kandidaet-Notaris, af te leggen, voor den samengestelden Jury van Leuven. Luik. Op onze Negenmeymerkt is den verkoop van hoornvee ontzaggelyk geweest, en aen hooge pry- zen; tot zelf de zwynen waren buytengewoon duer. Maendag in den namiddag is er" wat meer handel gedreven in prachtpeerden van alle slag. De talry- ke vlaemsche trek peerden zyn meest allen voor Vrankryk en Duytschland verkocht geworden; ze zullen nu fransch en vooral duylsch moeten gaen leeren. Het kit skollegie der kantons Gend is byeen- geroepen op 22_ dezer, om 9 ure 's morgends, ten eynde een lid van den provintialen raed te kiezen, in vervanging van wylen M. Aug. De Keyser. Men spreekt veel te Gend van het onthael, donderdag avond in het bisschoppelyk paleys door .Mgr Braeq gedaen, aen de lalryke persoonen die beril hulde kwamen bewyzen. Men heeft byzonder- lyk bemerkt dat zeer véle onzer politieke tegen strevers er gekomen zvn, als wilden zy protesteren tegen de onbelaiuelyke handelwyze van den burge meester. Onder anderen heeft men in het biesehop- pelyk paleys gezien den heer senator Aug. De Cock, schepen dor stad, en zyne familie; den heer Am; De Leu, schepen, en zyne familie; den heer Roliii, oud-minister van 's lands werken; den heer senator Grenier-Lefevbre; den graef Ducliatel, provisoiren opperbevelhebber der burgerwacht, enz., enz. De rekruten der nieuwe ligting (I860) gaen onmiddeiyk gezonden worden naer de respectieve depots der korpsen voor de welke zy uytgetrokken zyn geweest. Van de depots zullen zy naer liet kamp van Beverloo gerigt worden om er het militair onderwys te ontvangen. Den zeer eerwaerden lieer Deken van Deyn- ze heeft ten gevolge van zwakheyd zyn ontslag gegeven. Dit zal aen de groole menigte van Deynze zeer pynelyk vallen, want dien weerdigen "heer beer wierd daer om zynen iever, werkzaemheyd, voorzigtigheyd, wys en vaderlyk bestuer hoog 'ge acht en vurig bemind. Hy gael voor eenigen tyd, tot zyne volkomene genezing, dienst doen in het klooster der zwarte zusters te Rnppelmonde. Men zegt dat de koningin Marie-Amelie voornemens is, in weerwil haren hoogen ouder dom, een bezoek, te komen afleggen by koning Leopold. J Men schryft nyt Bergen, 7 mey: Ongeveer eene maend geleden wierd den genaemden Sar- dome, voddenraper te Pal ui ages, voor hot een of ander misdryf tot 8 maenden opsluyling veroor deeld eji was er in gelukt op de volgende wyze uyt de gevangenis te ontsnappen Om 9 uren 's avonds klom hy, langs eene dak venster met vyf beddelakens voorzien, op het dak. Hy bond dry der beddelakens aen elkander en hereykte alzoo eene venster, die met yzeren staven bezet was. Daer bond hy zyne twee overige lakens aen elkaer en na veel mocyte kwam hy op den grond. Door den hof der gevangenis loopen en op het zomerhuyskeu klimmen, was hel werk van eenen oogenblik. Van daer klom hy op het dak van eenen hangaer, liehoorende aen eenen gevelschilder nam er eenige pannen uyt en liet zich in het gebouw neerglyden. Hy nam eene leer eii eenen staek, want hy moest nog over eenen muer klimmen om opdestraet te komen. Met behulp der leer klom hy op den muer, plaelste den staek aen de overzyde en liet er zich langs afglyden. Nauwelyks voelde hy den vryen grond onder zyne voelen, of hy snelde als den wind vooruyl, ging met *r haest zyne vrouw te Pulurages goeden avond neggen en geraekte vervolgens over de grenzen. Men schryft uyt Eeclqo Gelyk men weet, hebben een groot getal bandelaers en fabriekanten te'Eecloo zich onlangs vereenigd lot het stichten van eene handelsbeurs alhier, bezonderlyk bestemd voor het verhandelen van linnen garens. Het reglement, door de kom missie dezer vereeniging opgesteld, is thans goed gekeurd, en derhalve mogen wy de opening der handelsbeurs eerstdaegs te geinöet zien. Ziehier, volgens den Moniteur, de Onderbre kingen, der schipvaerl die in 1865 zullen plaets li bbeu óp de vaerten en rivieren onzer beyde Vlaendereii Op de Schelde: 20 dagen, van den 4 tot den 24 augusty. Op den Dender, van de sluys van Willocq te Aeth tot de sluys van Geeraerdsbergen60 dagen, van den 16 juuy tot den 15 augusty; van de sluys van Geeraerdsbergen tot de sluys van Dendennon- de, 90 dagen, van den 18 juuy tot den 16 Sep tember. Op de vaert van Espierres; 20 dagen, van den 5 tot den 25 Augusty; Op de vaert van Bossuyt naer Kortryk: 8 dagen; van den 6 tot den 14 Augusty; Op de Leye, van de sluys van Comen tot die van Meenen: 6 dagen, van den 14 tot den 20 j«iy; Op de afleydingsvaert der Leye, lusschen Deyn ze en Schipdonck; 123 dagen, van den 1 july lot den 1 november; tusschen Schipdonck en Balger- hoek, 15 dagen, van den 1 tot den 16 Augusty; Op de vaert van Yper naer de Yser, beneden kom, en op de Yser: 60 dagen, van den 5 augusty lot den 4 october; Men schryft uyt Meir, kanton Hoogstraten, vrydag 3 mey: Een schrikkelyk ongeluk heeft onze gemeente getroffen. Vandaeg, omtrent half twee ure namiddag, is eenen lievigen brand uytge- borsten. Op minder dan twee uren tyds wierJen twintig huyzen in assche gelegd. Dertig familiën, waervan hel grootste getal aen de geringe burgers klas toebehoort, zyn door die ramp zonder woning, zonder klcederen en lot de uyterste armoede ge il ragt. Men schryft uyt Ecanssines, dat donderdag morgend, rond 7 uren, een verschrikkelyk onge luk aldaer gebeurd is. Den genaemden August Tricot, oud 41 jaren, en Alex. Piette, oud 31 jaren, steenkappers, zyn onder eenen onlzaggel\ken steen blok verpletterd geworden. Tricot laet eene wedu we en 2 kleyne kinderen achtei Een mislukt huwelyk. Men meWuyt Me- clielen: Woensdag had er op het stadhuys, in de huwelykszael, een half kluchtig half ernstig too- neel plaets. Een dozvn koppels boden zich by den ambtenaer ter echtverbintenis aen; eenige hadden zich reeds onderling eeuwige trouw en liefde be loofd, andere wachteden niet ongeduld, en liet zoete jawoord op de lippen, hunne beurt af. Nie mand voorzag de zonderlicge komedie, die ging gespeeld worden: Eyndelyk zie daer een paer verloofden jong, schoon, Iraey gekleed, en geboren om gelukkig te zyn; ouders" en getuvgen verzeilen lien, men neemt plaets, en de wett'elyke pleegvormen vangen aen. Na eenige stonden doet d'heer burgemeester (die voor den oogeeblik den schepen des burgely- ken stands verving) de sacramenteele vragen Philippus Joseph us V. D. D. stemt gy toe van Pel. V. P. die nevens u staet, te nemén voor uwe echte vrouw Antwoord Ja. Pel. V, P. stemt gy toe van Philippus Josephus V. D. D. die nevens u staet te nemen voor uwen echten man? Antwoord Neen, Algenieene zenuwtrilling door de zael, opge volgd van een verward gemompel, ras dooi den pstder sladdienaers gesmoord. Den burgemeester, vast denkende dal de bruyd hem niet verslaen .heeft, herhaelt nogmaels de vragen Pel. V. P. stemt gy toe van Phil. Jos V. D. D. enz. Antwoord. Neen! Wat wilt gy dan Komt gy hier niet om te trouwen Neen Ik heb my onderwege bepeysd. En hiermeede keert zy zich om, en loopt de zael uyt, zonder nog naëT bruydegom, ouders of getuygën 0111 te kyken, latende al de aenwezigen onder den indruk der zonderlingste gedachten en onderstellingen. Den bruydegom, als van den blik sem geslagen, zat te weenen, en wierd zoo veel mogelyk door hare en zyne ouders getroost. Doch op een omzien was dit nieuws de slraet op, en eer het een kwaert uers later was, stond er een leger vrouwvolk aen de trappen van het Stadshuys te razen en te kawouwen, dat het een plezier was. De eene wist dit, de ander wist dat, den toren van Babel had er niets aen., en het was met de grootste nioeyte dat wy uyt het gebabbel verstonden dat de bruyd daegs te voren nog eene klopping gekre gen had. dat luier na te trouw nog een pak slagen beloofd was, dal hy een deugeniet was, dat men niet trouwde 0111 slagen te krygen, en wat dies meer. Intusschentyd scheen het dat den bruydegom zich de zaek niet lang aendroeg, want kort nadien zat hy met ouders, getuvgen en een ander lief in hes Kelksken een pintje» te drinken. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Parys, 40 mey. Men schryft uyt Parys, aen den Journal de Bruxelles Sedert twee dagen loopt er te Parys een ge rucht 'twelk al te erg is opdat ik er u niet zou van spreken, en hoewel nogtans gemagtigde per- soonen er my de nauwkeurigheyd van ver zekerd hebben, zou ik het u niet willen waerborgen. 'T is onder dit voorbehoud dat ik u de zaek ga verhalen. Men verhaelt. dus dat heel onlangs eenen on bekenden een gehoor vroeg aen eenen kardinael die tot eenen zeer hoogen graed het betrouwen geniet, van den Paus en een appartement bewoont in het Vatikaen. Hy deed hem allerbelangrykste mededeelingen wegens de kuyperyen der vyan- den van den Heyligeti Stoel en over de middelen welke zy rekenden te gebruyken om het pau- selyk gouvernement omver te werpen. In de ver klaring van dien onbekenden getuygen vond den kardinael eenen zoodanigen grond van waerheyd eene zoodanige kennis van de mannen en zaken dat hy aen de nauwkeurigheyd zyiier veropen- barin'geu niet meer kon twyfeleti. Na hem aen- dachtig afgeluysterd te hebben; vroeg hy hem waerom, bezitter van zulke geheymen, hy geen gehoor had gevraegd aen den Paus. Den vremdeling antwoordde dat hy lot dry mnel toe een gehoor had verzocht en dat men hem geen ant woord had gegeven, hen kardinael verbond zich alsdan hem door den Paus te doen ontvangen en, met hem be neden komende, liet hy hem in eene voorzael on trad in de bvzonderste appartementen van Pius IX. Hy zag van ver, op het eynde eener lange galéry, den Paus neergeknield zitten op zyne bidbank en, hem 0111 vergif fenis smeekende dat hy hem in zyne gebeden kwam onderbreken, verzocht hy hem dal hy zou geweerdigen een gehoor te verleenen aen eenen man die de belang- rykste veropenbaringen te doen had. Immers, zyn ge sprek niet den kardinael eyndigde, had hy hem gezegd dat er nog iets was van zulkdanigen aeid dal hy het niet mogt veropenbaren dan aen den Paus in persoon. Pius IX, zonder zich van zyne bidbank op te regten, vergenoegde zich met de oogen naer den kardinael te wenden, en zegde hem Men geeft geen gehoor aen de dooden. Den kardinael meende dat den Paus kwa- lyk verstaen had en herhaelde wat Inyder de woorden welke hy hem reeds had toegestierd. Hy kreeg geen ander antwoord dan de eerste mael. Alsdan vreesde hy dat eene schielyke onpasselyk- heyd de gezondheyd van Pius IX ontsteld en de gezond- heyd zyner gewoon'.yk zoo klare denkbeelden getroffen had. Ily liep den geneesheer van dienst verwittigen daervoor moest hy door de voorzael trekken waer hy den vremdeling gelaten had. Hy zag daer versclieydene persoonen bezig met hunne zorgen te besteden aen eenen man die'op den grond lag uytgestrekt. Het was zynen onbekenden. Hy kwam met eene schielyke ge- raeklhcyd getroffen te worden hy was dood. Men laste hem af en vond op liern eenen ponjaerd. Ziedaer de geschiedenis ik herhael ze u gelyk ik ze heb hooren vertellen; ik heb. ze veelte belangryk bevonden om ze te kunnen verzvvygen, hoewel nogtans ik my niet in staet beviude om derzelver nauwkeurig heyd te bevestigen. DEN KEYZER IN ALGERIE. Napoleon verlengt zyn verblyf in Algiers. Dag aen dag doet hy uytstapjes in de nabuerschap dier hoofdstad, om aen de kolonisten de gelegenheyd te verschaffen hem hunne wenschen te doen kennen en tevens hunne dankbaerheyd over zyn bezoek te belli ygen. De meest tegenstrydige geruchten blyven in deze hoofdstad in omloop over liet wezenlyk doelwit van 's Keyzers reyze en over de gevolgen welke daeruyt zullen voortspruylen. Men beweert nu dat den maerschalk Mac-Maiion, den lëgenwoordigen gonverneur-generoel, verheven zou worden tol den rang van Onderkoning, en dat hy voortaen lecht- streeks met den Keyzer zou briel'wisselen, zonder tusschenkomst van het fransche oorlogsminislerie. Anderen verzekeren dat de inzichten en plannen van Napoleon zoo weynig strooken met die van den gouverneur-generael, dat dezen wel gedwongen zal zyn aftezien van die bediening, en vervangen zal worden door den generael Fleury of den graef van Palikao, Eenieder begrypt, zonder moeyte, dat Napoleon zich naer Algeriën heeft begeven, om Ier plaetse den toestand van zaken gadeteslaen en hel besluer- slelsel dier kolonie van dichtby'te onderzoeken doch dat hy zulke gewigtige beslnylen zal nemen te midden der vermoeyiiissen van de dagelyksche reyzen, is niet wel te veronderstellen. Iets zekers, in allengevalle, is dat Algeriën en Mexico twee geldverslindende bioedzuygers voor Vrankryk zyn. Den Moniteur kondigt aen dat den ingang in Vrankryk verboden is aen hel blad van Frankfort rEurope, ter oorzaek van het mengelwerk in het welk den schryver den lof der politieke moord afkondigt. Een blad van Berlyn kondigt aen dal het oostcnryksch gouvernement de verkooping be- sloolen heeft van een groot deel der domeynen van den Staet met de Maelschappy Langrond-Dumon- ceau Eene korrespondencie nvt Londen toege zonden aen den Journal des Villes et Campagnes, bestatigt dat er op dit oogenblik in die hoofd stad 12 duyzend vrouwspersoonen zyn die hare nieuwgeborene kinderen om hals hebben gebragt. M. Vegezzi is van Romen naer Turyn gekeerd met voorstellen ad referendum. Men zegt dat Vic tor-Emmanuel goede inzichten heeft, 't Kan zyn. Maer zal hy nu den revolutiegeest kunnen en dur ven bedwingen waer hy sinds jaren de kelens van druegt Wy zullen zien. 1 taliën telt nu 59 provintien en 7720 gemeentens Het leger bedroeg in 1864 het getal van 374,134 man. Turyn ziet er thans uyt als een groot gebouw waer men aen 't verhuyzen is. Men ziet er niet anders dan wagens die.met meubels en koffers naer de statie trekken. Over Londen vernemen wy dat eenen opstand in Spanje onvermydelyk is. Het plan beslael om Isabella af te zetten en Spanje met Portugal te ver- eenigen onder den sepler van den koning van Portugal. Wy lezen het volgende in den Memorial d' A miens a Eene afscliuwelyke misdaed heeft het grootste afgryzen te weeg gebragt in de gemeente Longue- vul, arrondissement Péronne. Pieter-Lodewyk- August Lemaitre, oud 28 jaren, heeft zyne moeder gedood door een geweerschot, en vervolgens de gebouwen zyner moeder in brand gestoken. De ongelukkige vrouw, Damarine Bavart genaemd, was slechts 49 jaren oud, en woonde gezanienllyk met haren zoon. 'T is omtrent 5 uren 's avonds dat de moord heeft plaets gehad. Zonder men nog juyst weet waerom, heeft Lemaitre zyn geweer op liaer afgeschoten en haer plotselings door het schot gedood. Nadat hy de schuren had in brand gesloken, is hy van de plaets der misdaed gevlugt in een kleyn bosch waer men hem heeft aeugehouden. Hy werd in handen gesteld van de gendarmen en den vrede- regter die van Combles waren aengekomen, en naer het gevang van Péronne geleyd. Ondank alles wat doet vermoeden dat hy den echten dader is, blyft Lemaitre echter hardnekkig ontkennen liet schelmstuk te hebben bedreven. Men denkt dat liy al zyne geestvermogens niet bezit. BURGERLYKEN STAM) GEBOORTEN. Maskei.yk 7 VnomvEL. 6 HUW ELY KEN. J. Ferh yseri, notaris-klerk, met T. Seminek, zonder beroep. J. De llaeck, twyndersgast, met T. Soneke» katoenspinner. J. Herssens, metser, met M. Slerek, dagloon-- ster. P. Philips, magazynier, met M. Collin mutsew maekster. OVERLEDENEN. J. Persoons, v. De Groot, kantwerkster, 25 j., Schaerbeke. D. Temmerman, 1 m., Leopoldst. -- A. De Backer, m. De Grauw, schaliedekker, 45 j.. Ildbgstraei. M. De Gheest, 8 j., Keyzer- lykepluets.J. Collaer, landbouwer 46 j., Schaer beke. A. Vanden Broerk, v. Ruyssinck, dagl. 43 j., Schaerbeke J. Snel, 7 m. Mylbeke. M. Petit, 8 j., Langeridderstrael. J. Vanden Bossche, 7 j. Schaerbeke. E. Dommer, m. Jacobs, koopman, 27 j., Keyzerlvkeplaets. C. Vanden Borre, 2j Hoogstraet. J. Lauwereys» m. Minot, zonder beroep, 55 j., Nazarethslraet. OP St. DÉN IS VOORSTAD VAN PARYS, Gegeven door C. GOSSA ERT Estaminet den MATROOS te Aetst. Op Donderdag den 23 Mey 1865 ons Heer Hemel- vaertdag. Eere prys eene schoone PENDULE ter waerde van 65 franken. Inleg per Duif fr. 1,90. Verdere conditiën volgens Affiche. DOOR STERFGEVAL. Uuiskatheilen, Landbouwgereedschappeneene goede Melkkoei, en andere Roerende Voorwerpen te Moorselgehucht Waver. De Notarissen BRECKPOTen D'HUl'GELAERE te Aelst, zullen zoo hel behoort den Maendag 29 Mei 1865 te beginnen om 1 uer namiddag ter sterfhuizen van Petrus Van Nieuweiiborgh en vrouw Theresia Goevaerdt, te Moorsel op Waver openbaei'lyk verkoopen Alle de er te bevinden Meubelen, Hniskatheilen en andere roerende voorwerpen als Keru-Melk-eu Zaonkuipen, Vleeseh-Wasch-en-Beei kuipen, Ee- mers, veel Yzer-Tin-Geleis en aerdenvrerk, Kleer- kas Komniode, Stoelen, Tafels, Bedkoetsen, Graen- ïiiaét, nicer andere voorwerpen, eene goede Melk koei, en Landbouwgereedschappen, als Zeissms» Pikken, Schuppen. Braken, Eegden enz. te veel om hier te beschryven, immers alles wat er bestaet. Op tyd van betalen uiits borg te stellen. Studie van den Notaris VERGOTE te Brussel* Lignestraet N° 1. Woensdag 24 Mei 1865, om 42 ure 35, lef herberg van sieur Verbrugghen le Ternath, in- myning van 4° Eene party Land groot 85 aren 30 eent. gelegen te Meldert by Aelst, wyk B N° 214, ge- bruykt door de weduwe Vandemaele. 2" Eene idem, groot 32 aren 20 cent. ook te Meldert, wyk B N° 608, gebruikt door Guillielmus Goossens. TB BOORSEL. De Notaris D'HUYGELAERE te Aelst zal zoo het behoort met gewin van palmslag en gelag open- baerlyk verkoopen, ter herberg het Houten Kruis bewoond door Charles Louis Vaninol, aen do Houtenkruisstraet te Moorsel in twee zitdagen te houden. Superabondante Zitting Dingsdag 23 Mei 4865. Telkens om 5 uren namiddag. Een Muis en Hofstede gestaen en gelegen t© Moorsel wyk Beugem, zynde eene van ouds ge kende herberg genaemd het Vossenhol, gekadas treerd sectie C. Nos 28, 29 en 30, groot 23 aren, 20 centiaren, palende oost Louis Van Malderen. zuid den heer De Sehaepdryver, west Augustus Caudron en noord de kasseide. Bewoond door den eigenaer. met zeer schoon front tot Yzendyke (Holland). Zich te bevragen by den heer Ch. Anneessens, fabrikant in Orgels en Harmoniums te Geeraerds bergen, of by den heer Vermast tot Yzendyke. Van zeer vruchtbaer MEST, by Edouard VAN CLEEMPUTTE, Zoiitstraet te Aelst, aen 18 franks per 100 kilogrammen.

De Denderbode | 1865 | | pagina 2