VOLKSKAMER. Openbare Verkooping Sparre iloppestaken Uil er hand le koop. Prijskamp met Duiven In de beraedslaging over liet wetsontwerp betrekkelyk de inisdryven en overtredingen be- gae/n door de ministers buyten de uytoefening -liunner fonetici», heett onzen achtbaren Volks vertegenwoordiger, M. Van Wambeke liet wets ontwerp bestreden omdat het volgc*is hem, eene uytzonderlyke regtspleging inrigt voor de minis ters, zelfs dan wanneer de feyten door deze ambtenaren begaen, vromd zyn acn de uytoefe ning hunner fonetiën. De ministers, zegde den redenaer, zyn verant- woordelyk voor de gewoone regtbanken, voor alle de misdaden en overtredingen aen welke zy zich pligtig maken als enkele burgers. Men moet ami de ministers, zoowel als aen de andere bur gers, het groot princiep der gelykheyd voor de wet toepassen. Deze denkwyze keuren wy volkomen goed om dat zy redelyk, regtveordig en constitutionneel is. Oog- en oorgetuygen hebben ons met de meeste voldoening verzekerd dat M. Van Wam beke met veel eer en weerdigheyd het woord gevoerd heeft en zulks ten algemeene goedkeu ring der Kamer. Een nog al boertig voorval had deze week plaets in de zitting der Vcriegenwoordigers-Kamer. liet was huist de ivdetwisting over liet wetsont werp op de hedelary; M. Srhollaert, wiens wyzi- ging was bestreden geweest door M. Rara, kwam aen den gedeputeerden van Üoornyk le antwoor den, en zyne welsprekendheyd luid den hevigslen indruk srhynen te maken op eenen persoon ge zeten op de eerste bank der voorbehoiidene tri- bnen. Dezen stond eensklaps op, wierp een pak brochuren op de banken der volksvertegenwoor diger en riep uyt«In myne hoedanigheyd van bedelaer in 't zwart gekleed, ondersteun ik de wy/.iging! Op bevel van den heer voorzitter, bood,den deurwaerder zich aenstonds aen om dezen heer buyten te leyden; maer dezen bood nog al hevigen wederstand en riep, al vveggaende, nogmaels uyl 9 Ik ondersteun de wwzigiug De brochuren welke hy in de "Kanier had gewor pen, droegen tol' titel A bas les lois de süreté générale Juste oppréciadon de VEmpereur NapoUon 111 sur les propos de Labienus. Aen de bestendige deputatie der provintie Luyk komt er door den heer Jan Schneider eene petitie gezonden te worden, waerby hy vraegt dat M. Frëre-Orban van de kiezerslyst dier stad zou geschrapt worden, als den cyns niet betalende. Inderdaed, uyt de bezonderheden door den heer Schneider aengehaeld blykt dat M. Frère, die te Luyk slechts fr. 47-81 kontributien betaelt, zich geheel den grond waer op den gazmeter staet toeeygent, terwyl denzei ven aen versohey- dene persoonen toebehoort, Wy zyn nieuwsgierig om te weten wal M. Frère op die reklamatie antwoorden zal, want kwam hy niet te betoonen dat de zelve ongegrond is, er zou uyt volgen dat den finantien-miuister ^eïgicn eenej^yalschcn kio t Op 16 Mey la est heeft ie Audegem, by Dender- •noi de, om ii aren 's voormiddags eeue iuyster- ryke en godsdienstige plegtigheyd plaets gehad, namentlyk,*de wyding van een nieuw kerkhof. Het gemeeme bestuer ten vollen overeenkomstig met de geestelykheyd, heeft aldaer op eygene kosten eene nieuwe rustplaets voor de overle dene parochianen ingerigt en in het midden der- zelve een prachtig arduynen gedenkstuk doen plaelsen. Eer zy aen Mynheer den Burgemeester en zynen raed. Elkeen heeft dit schoon stuk ver wonderd, als ook den bejaerden en eerbiedweer- digen Heer G. Van Oosthuyse pastor van Zele, die in den naem van onzen nieuwen en geliefden Bisschop deze aerde is komen zegenen. Stroomen van catholyken om deze plegtisheyd by te woonen onbraken niet. Ook na dat de wyding der plaets volbragt was, heeft den eerweerden Herder van zele, eene hertroerende aenspraek aen de menig te gedaen over de weerdigheyd der heylige plaeV- sen, en heeft op de tweede gesteld de begraef- plaets der overledene catholyken, waer de sloffe- Ivke lidmaten van Christus hunne verryssenis en eeuwige belooning afwachten. Lang zal'de wyding dezer heylige phiets in het geheugen der irnvoo- ners blyven en hen doen gedenken d it zy zich -nooyt onweerdig mogen maken van de zegening die over deze zalige rustplaets is gegeven. DOOD VAN MGR DE RAM. l\ector-magni(icus der cal holy Ie Universiteyt van Leuven. Mgr De-Ram, rector-magnificus der catholyke Universiteyt van Leuvenis zondag avond overleden. Sedert twee dagen was den doorluch- tigen prelaat onpasselyk, doch niets in zynen staet kon het minste gevaer voorzien. Mgr De Ram dacht, zich zelfs welstellend genoeg om pontifikaellyk de mis te kunnen vieren in de kerk der eerw. PP. Jesuieten, ter gelegenhevd van den triduum die daer zondag geopend is Ter eere van den gelukzaligen Petrus Canisius. Maer den geneesheer die hem verzorgde had zicli legen die godvruchtige begeerte verzet. Tn den namid dag verklaerde zich eene krisis. Daer de ziekte erg toenam, haestte men zich 0:11 den prelaetde laetste HH. Sakramënten toe te dienen, welke hy met volle bewustzyn in de gevoelens der grootste godsvrucht ontving, en korts nadien gaf hy den geest. Mgr den bisschop van G.end kon>t de volgen de benoemingen le doen M. A. Fiévë, sekrelaris des bisdoms, tol eere- canomk der hoofdkerk. M. Claessens, pastor van Synghem, tol pastor- deken te Deynze. M. P. De Loose, onderpastor te Velsirque, is benoemd, tot geeslelyken bestuerder van liet kloos ter der Zusters van den II. Franeiscus, in die gemeen Ie, M. Aug. Galle, onderpastor te Geeraerdsjbergen, benoemd lot pastor te Synghem. Zaterdag avond, rund 9 uren heeft men in de Ursulinenslraet le Gend eenen tweeling gevon den. De twee wichtjes, welke in een mandeken lagen zyn door de zorgen der politie naer liet vondelings- hnys gedragen. Wy vernemen dat den gezondhe.ydsstael van den zeer eerw. lieer kanonik De Decker, vikaris- generael van ons bisdom, grpole onrust inboe zemt. Den eerweerden zieken heeft verleden maen- dag de HH. Sacramenten der stervenden ont vangen. Op het eynde der verledene maend, wierd er eene diefte van 500 franks in gouden geld be gaen le Popeiinghe, ten nadeele van den genaem- den Karei Decrens, dienstknecht by den landbou wer Coevoel. Over eenige dagen had M. Colier, onderpastor van Sint-Berlinus in die stad, het geluk het gesto|en geld aen Decrens le mogen teruggeven. Die restitutie was in den biechtstoel gedaen geweest. Ounoodig le zeggen hoe Decrens gelukkig was over die tvding. Men sehryft uyl Antwerpen,-16 mey: Gisteren heeft in onze stad een huwelyk plaets gehad in de volgende omstandigheden: een meys- ken zou met eenen remplacant. trouwen, die van- daeg naer zyn regiment moest vei trekken. Alles was in gereedheyd gebragl, hel feest bèsteld en de g'Huygen en andere persoonen genoodigd; maer in den nacht beviel de bruyd van eenen Irisschen zoon. Reeds jammerde men dal het huwelyk nu zou moeten iiylgestelil worden, en wie weel vi or hoe lang aengezien den bruydegom vertrekken moest, toen de bruyd 's morgenps eensklaps op stond, zich aenkieedde en zich met haren bruyde gom en getiiygen naer het sladhuys en de kerk begaf, waer het huwelyk voltrokken wierd. In den namiddag droeg zy zelve haer kind ten doop; tegen den avond is haren man naer zyn regiment vertrokken. Moorderyen te Favril.De vrouw Largillière, eenig overblyvend slaglolfer van de yselyke moor- deryen, is thans geheel en al hersteld. Men herin nert zich dat, toen men haer oprecht le zy vvf won den aen het hoofd had men heeft bevonden dat die zyn toegebragl geworden door een en 't zelfde werktuyg. De wonden overziende, begrvpt men moeyelyk hoe deze vrouw is kunnen in 't leven blyven een wonder van heelkundige wetenschap heeft plaets gehad. Eenen persoon der omstreken, die dezer dagen met de vrouw in gesprek was, deelt liet volgende omtrent de moordery mee Het was, zoo zegt vrouw Largillière, omtrent 6 1/2 ure de avonds het familieavondmael stond op de tafel, de lamp was aengestoken. Den zoon en de dochter hadden schier gedaen met eten, omdat den vader, die op hel veld was, met zyne peerden later dan naer gewoonte wegbleef. Op dien oogenblik hoorde de vrouw de peerden briessehen'twas haren man, die inkwam; zy zeyde tot haren zoon, die 16 jaren oud was: Neem de lamp, en ga uwen vader lichten. Eii lol hare dochter: Bibiane, ga bier tappen. Bibiane,. uyl den kelder i rug gekomen, wierd doGr hare moeder bevolen te gaen zien. waer de bevde nuancen bleven, Hef was jmu. mui, ,.y nt>v.mi eene andere lamp, en begeeft zich nat*; den 'sial, die met de eerste kamer, door eenen ingang van 2 meiers 50 centimeters lengte op 1 meter 10 breedle, gemeen schap heeft. Te rekenen van dit oogenblik heeft vrouw Lar gillière geene kennis meer van hetgeen er gebeurd is; evenwel gelooft zy zich te herrinneien, dat, op den vloer liggende, iemand haer stampen met den voet, op de borst loebrugl, en dat den voet, die stampte, ongeschoeyd was. Twee dagen nader hand weer ter kennis gekomen zynde, vroeg zy, wat er gebeurd was; vervolgens vroeg zy waerom hare dochter niet by haer bed was, noch haren man, noch haren zoon; men antwoordde haer dat vader en zoon op het veld werkten, en de dochter eene boodschap was gaen doen. Maer den volgenden dag bragt men de doodkis tenzy hoorde gerucht en iemand riep* Men heeft nooyt zulke gruwelyke moorden gezien. Alsdan, zegt zy, begreep ik eerst dat wy allen ver moord waren geworden. Ziedaer al wat vrouw Largillière zeggen kan. Manasse zit nogx-altyd opgesloten, en, de justitie zet haer onderzoek voort. Wy verhaesten ons om liet volgende feyt, ter eere der allerheyligste Moeder Gods Maria, aen onze lezers mede te deelen In de gemeente Petigny, Kanton Couvin, pro vincie Namen, woont eene zeer godvruchtige familie. De moeder, geboren Gilson, 58 jaren oud, was eerst getrouwd met M. Bunsbacil die haer vyf kinderen achtergelaten heeft, en is naderhand hertrouwd met Jalhay, wiens zuster de vrouw is van den hoefsmid der veeaerlsschool te Cure- ghem by Brussel, en heeft by hem nog twee kin deren gewonnen waer van liet jongste 18 jaren oud is. Over omtrent twaelf jaren leed deze moeder reeds eenigen tyd van eene kwael aen de rugge- graet, toen geheel haer huysgegezin, zy alleen uytgenomen, van eene gevaerlyke ziekte'overval len wierd, en op korten tyd twee barer kinderen byna op sterven lagen. De bedrukte moeder nam haren toevlugt tot God. Lieven Heer, sprak zy, behoud my toch mynen man en myne kinderen, en bezoekt my alleen volgens uwen wilnoovt zal ik klagen noch om myne hersteltenis bidden.'» Den Heer verhoorde zyne dienares, en eenigen tyd da erna begon zy de bitterste en langdurigste smerten te lyden hare kwael in 't ruggemerg vermeerderde uytermaten; hare zenuwen trokken in een als of zy aen de vallende ziekte onderwor pen was de aenvallen waren zoo geweldig, dat ver scheyde persoonen haer moesten vasthouden oiri haer te beletten uyt liaerbed le spiingen, en da erna lag zy zonder 'beweging gelyk een dood licliaem. By gevolg dezer aenvallen was hare maeg opgezwollen gelyk eene blaes deze zwel ling bragt haer onverdragelyke smerten by, geen eten kon zy meer teeren sedert twee jaren en half had zy niet anders genoten dan wat melk soep, en noch dag noch nacht kon zy slapen eene maend geleden had zy nog dry bloedstortin gen gehad den doktor was overtuygd dat zy den winter niet zou overleefd hebben, en zy zelve bad reeds voor hare kinderen de rouwkleederen doen koopen. Zulk was hare gesteltenis, toen zy den vrydag 13 january 's avonds om vyf uren en half in den donker in haer bed liggend'de gebeden van den kruysweg gelezen hebbende, plotseling eene schitterende straelkroon boven haer bed zag, die liaer in verrukking bragt. Een weynig daerna kwam eene vriendin haer bezoeken, en nam haer de band dan zag de zieke eene heldere strael hare vriendin omringen en voor hare voeten ver- dwynen maer deze zag er niets van zy ging op liet verzoek der zieke licht halen, en vergat het. Den jongen Gustaf kwam dan aen zyne moeder wat welksoep brengen hy vertrok met dezelfde kommissie en vergat ze ook. Nauwelyks was het kind buyten, toen eene glinsterende en stralende dame te voorschyn kwam. Eenen helderen straelkrans omringde haer van het hoofd tot de voeten, sehryft de zieke, en liet my duydelyk hare wezenstrekken zien. Zy was groot, en had een bleek en lang vou- diggezigt. Zy bezag my met eene hemelsche zagl- moedigheyd.. Zy droeg een wit met sterren be st rooyd kleed; ik bemerkte duydelyk vier plooyen aen hel corsage. Eenen witten mantel lag op hare schouderen op liaer hoofd droeg zy eene eoijfe byna gelyk die van 0. L. V. van Salette. Deze dame sprak baren naem uyt het was de Allcrheyligte Maegd Maria. Zy sprak my aen tot. dry keeren, en zeyde my dingen die ik aen nie mand zal kenbaer maken. Eyndelyk zegde zy met eene zagte en duydelyke stem Nu zyt gy ge nezen.. Sta op... Ga naer beneden... Ga het aen uwe familie zeggen.. Gy zyt genezen!! En met deze woorden verdween zy. De zieke, die men korts te voren nog moest uyt haer bed nemen, stond nu opvol krachten gezondheyd. Zy ging den trap af, en voelde on- derwege dat 't gezwel van hare maeg verdwenen was. Beneden vond zy den pastor met geheel de familie. Hare kinderen verschrikten en meenden dat zy in ylhoofdigheyd was en dat de dood na derde. Maer hel wonder was volkomen, zy was niet alleen genezen, maer kloeker dan ooyt in hare voorgaende volle gezondheyd, en sedert tot den dag van heden ontvangt zy dagelyks eene menigte bezoeken, die om zich in het geloof le versterken, tol haer naderen. Ik ken myn zeiven niet meer, zegtzy: myn lichaem is nog allyd hel zelfde, maer myne ziel is teenemael veranderd. Ik voel eene onuytspre- kelyke kalmte, ik ben hier op de aerde als eene wees. Myn hert is avide naer liefde tot mynen God Ik zou willen dat geheel myn leven aen Jesus en Maria gewyd zy, en alle herten lot hun trekken. Meer dan vier duyzend getuygen beves tigen deze wonderbare genezing. BUYTENLANDSCII NIEUWS# Men leest in eene korrespondentie uyl Parvs: Alle dn tydingen sedert twee dagen uyt de vajleY va» de» Nedep-Douauw en zuyd-Ruslami sc.iwütx,.., achüut'Hi uc uKvoiKing araTs-sr.tiroom- Ivk bëvangen zynde met de vrees voor den inval van tien typhus die te Sinl-Petersburg heeft ge- heerscht onder den naem van pest van Siborien of febris rccurrens. Talryke gevallen van koorts, misschien maer aUeenly'k te weeg gebragl door de buytenregelige luchtgesteltenis, zyn onder den indruk van eenen beredeneerden schrik toege schreven geworden aen de zelfde ziekte die op de oevers der Neva heeft geheerseht. Te Jassy, te Odessa, zyn de handelszaken grootendeels opge schorst, omdat eenige negocianten liet bcsluyl nemen een oogenblik het land te verlaten en dat anderen hunne zaken stil leggen in 't vooruylzigl dat er wel eene kwarantaine zoude kunnen opge legd worden aen hunne schepen, by hunne aen- komsl in de Middelandsche zee. Men moet denken dat er in dit alles veel overdrevenheyd gelegen is, en nogtans verzekert men dat de ziekte reeds de dniesler streken over weldigd heeft. le Louden, in den City, komt men eenen grond le verkoopen aen 3500 fr. den voel De briefwisselingen uyt Turyn spreken,van nogal ernstige oneeniglieden die'in hel minis terie zouden onlslaen zyn wegens de onderhande lingen met Ruomen. Dry leden van het kabinet, MM. Vacca, minister van eeredienslen. Lanza, minister van binnenlandsche zaken, en Sella] minister van finuntim, zouden slrydig zyn legen alle overeenkomst met hel Pausdom nopens de godsdienstige kweslie. Zy zouden willen dat hel gouvernement bleef de gedkigslyn volgen welke hel tot Jiiertoe gehouden heeft," de bisdommen laten openstaen, en de prelaten dii* nog hunne stoelen bckleeden, onder hel minste voorwendsel uyt hunne bisdommen verdryven, ten eynde aldus tot. de vernietiging der wereldlyke" magt des Pausdoms le geraken, door de gèeslelyke magt in hare grondslagen le onderniynen, en" ook ten eynde allengskens het catholicismus uyt Italien te bannen en er eene soort van nationale Kerk in le rigten, onder het toezigt en hel bestuer van den Staet. Den generael Lamarmora, integendeel, en de andere ministers, zouden willen dal de zending van M. Ypggezzi kon gelukken en eene overeen komst te weeg brengen. Tussclien deze beyde hellingen is men in hel kabinet in slryd. Die on- eensgezindhevd, eerst geloochend, schynt heden buyten twyfel, en het word klaer dat hel miuislerie eerlang eene verandering zal moeten ondergaen in den eenen zin of in den anderen. Indien het den generael Lamarmora is die de overhand be- liaelt, zal M. Yegezzi naer Roomen terugkeeren indien MM. Vacca, Lanza en Sella zegepralen, zullen de onderhandelingen met den Heyligen Stoel worden afgebroken. Hel is echter vvaerschyn- lyk dat er geen besluyt zal worJen genomen dan binnen eenige dagen, na de feesten van Eiorenlien. De Washingtou Star geeft eenige inlichtin gen over een komplol hetwelk er gesmeed was om Philadelphia en andere groote noorderiyke steden van Amerika af le branden. Eenen stadsserjnnt, zynen dienst doende, zag legen den avond twee "verdachte kerels. Eenen dier laetsten ziende, dat men hem gadesloeg, trok eeue pistool uyt d«*n zak en Inslle dezelve op den seijanl, die aen de borst geraekl wierd; doch een pak papieren verzwakte het schol en hy wierd slechts iigtelyk gekwetst. Den aenvaller, ineenende hem gedood te hebben nam de viugl Toen den serjant opstond, vond hy eenen brief die uyt den zak van dien man gevallen was. Hy gaf denzelven aen zyn opper hoofd. Den brief deed ontdekken dat er een Vom- plot gesmeed was om Philadelphia af te branden. De samenzweerders waren ten getalle van 80U. Het komplot moest den 1 mey iiytbersten. De fakkel moest niet ophouden te werken voor dat de stad in assche was gelegd en de zakken der brandstichters met rykdanimen zouden opge vuld 7vn. De zaek word onderzocht. De Vatf.hland, van Weenen, zegt in staet te we- z?n nauwkeurig de grondslagen te doep kennen der overeenkomst gesloten fusschen Pins IX en den koning Victor-Emmanuel. Deze grondslagen zyn: Den Hevligen Vader zal onmiddelyk en in alle vryheyd benoemen tot de bisschoppelyke stoelen die in gansch Schiereiland openstaen. De verban- renc bisschoppen zullen wepr komen bezit nemen van hunne bisdommen. De door den Paus nieuw benoemde bisschoppen zullen niet gehouden zvn den eed le zweren aen het wereldlyk gezag. Zy zullen in bezit komen van hunne bisschoppelyke inkomsten. De benoemingsbnllen der bisschoppen zullen aen geen exequatur onderworpen zyn. Eyndelyk, de semenarien zullen onder hel bestuer des bis schoppen blyven. zonder eenige bemoeyenis van wege de wereldlyke magt. Hel schip de Sultonaden 28 April te Mem phis aengekomen, is van daer verlrokken na kolen ingedaen le hebben. Rond 2 uren des morgends, op 7 mylen van Memphis, sprong den stoomer, en onmiddelyk zette het vuer zich voort over geheel hol vaertuyg, dat tot tegen den waterrand op brandde. Op 2106 mannen die zich aen boord bevonden, zyn er slechts 700 kunnen gered worden. Vyf honderd dezer laetste liggen op dit oogenblik in 't hospilael. Twee of dry hondprd, die niet gewond zyn, bevinden zich in den Soldier's Hsme. Men gelooft dat den kapileyn Mason, bevelhebber van den Sultanamede omgekomen is. Des morgends ten 4 uren was de rivier bedekt met soldalen die tegen de dood worstelden. Vele zyn erg verbrand. Men heeft onmiddelyk booten ter hunner hulp gezonden, en op dit oogenblik duert de redding voort. BURGEIILYKEN STAND GEBOORTEN. Mannelyk 7 Vrouwel. 6 IIUWELYKKN. G. Van Mol, Vleeschouwer, met M. D' haen, landbouwster. R. Blommaert, schoenmaker, mei J. De Weze, wasschersse. J. Van Malderen, twvndersgasl, met B. Var» Mol katoenspinster. L. Pilale, landbouwer, met A. Claus, land bouwster, L. De Troch, daglooner, ssset M. SohelliHck, "iKiiivSië';'- D. Van Aüdenhove, daglooner, met M. Vua Audenhove dagloonster. J. Roelandt, vleeschouwer, met M. VaM O.xleft- bosch, dienstmeyd. OVERLEDENEN. C. De Backer, 8 maenden, Zonnestraet. II. Tack, kleermaker, 31 jaren. Dam. F. Vauder Ponckt, 2 jaren Mvlbeke. C. Thennes, zonder beroep 18 jaren le Brussel overleden. F. De Wever, 1 inaend, Sehaerbeke. DOOR HET AMBT VAN DEN NOTARIS DE BACKERE TE GENT HOOGPOORT iV 69 tot dies in rechte benoemd Van een Hofstedeken le Sint Maria Audenhove kadastrael sectie B N05 1410a 1411 lol en mei 1414 groot 35 aren 20 centiaren gebruikt by sieur Vanderswulen. ZITDAGEN Instel Dynsdag 30 Mei Verblyf dito 13Juny j Telkens om 2 uren namiddag ter afspanning Sint Jooris Hof op d'Hhoogpoort te Gent bewoond by den lieer Pacquet. 1865* VEIS DIT IE VAN 4,000 Te Crcmlodegem aen de Denderbrug op Maendag 22 Mei 1865, om 1 ure nanoen, door het ambt ■van den Notaris DE SMET, te Erembodegem 1)00II VElIAiïUEIUISG VAK WOONST. Hel KLOOSTER te Kerkxken, hebbende twee verdiepen, geslaen in het midden van het dorp zeer gei iefelyk gemaekl voor alle bedryf. Daerby nog een Huis welk er by gekocht is, óm met den eersten Mei aenstaebde in gebruik te komen te samen voor 8,000 fr. Indien de somme misschien van 8,000 frs. te veel is voor eenige persoonen, men kan dien last verminderen met het klooster welk met twee statiën is en allerbest g« legen voor alle bedryf alleen le koopen en dan nAg er nog eene rente blyven op slaen van 1200 frs. loopende aen 4 per cent, welk de koopsumme merkelyk zou verligten. OP St. 'dénIS VOOKSTAD VAN PARYS, Gegeven door C. GüSSAERT Estaminet den MA TROOS te Aelst. Op Donderdag den 23 Mey 1865 ons Heer Hemel- vaertdag. Eere prys eene schoone PENDULE Ier waerde van 65 franken. Inleg per Duiffr. 1,90 Verdere conditiën volgens Affiche.

De Denderbode | 1865 | | pagina 2