19'1" Jaer. Zondag, 11 Junv 11Ï66. \'M ÖB2. vertrekuren uyt aelst naer -. V ERTOE li UI* EN UYT VOLG EKDE STATIËN C FRANKS 'S JAERS. Aen de cathoiyhe Belgen Zy zyn zoo loos. Achter de gordyn. Liberhatersloeren. DEN DENDER-BODE poiuicnu. 5-50 8-58 9-45 i'ï-20 8-19 6-16 9-15 OniJ, Brugse. Oslendi; 7-47 8-25 (8-44 9-45 I.oUron 5-20 8-28 0-011 12 20 6-16 [g Gend) 12-31) 3-40 3-18 6 16 6-39 8-37 9-18 Boor»>"k. Korlryk, Mocserocri, Hvssel (langs 12-la 2-..5 2 55,5-2i E (1' 2" c') 5 40 5-50 b-o0 Coild) 6-47 8-44 42-39 3-4.8 6 39 8-39 1 l,yssci (langs Alli, 7-55 5-35 0-04. l.euv! TBienen laiyk Ve6v. Land 3-20 8-12 9-38 I «15 9-45 12-15 3 10 OcigciJ, Qmcviam. Namen, too 2-o5 5-3;» VAN AiNTWKRPEN NA EU Sl-Nicolnes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7- 0 9-00. VAN GEND NA ER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen,* 4-0^6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede slaen al de konvoys uvlgenomen de vertrekken u.\t Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-12 11-25 2-05 5-00 6-02 8-05- Te Idegem en Santbergen slaen al de stacn stil de konvoys. Te Gyseghem slaen stil al de konvoys. To Denderleeuw slaen al de konvoys uytgénomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-^5 8-40 én-uyt Aelst 6-39 9-38 2-38 5 27 6 29 8-30. Vertrekuren uyt Denderleeuw uaer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-OS 6-03 6-06 9-05. Dondormnnde, Aelst, Ninove, Geeraordshergen, Ath. Unique Suiim. VAN I.OKEHEN NA ER 7-00 9 30 3-05 8-00 0-00. 7-Ü0 0-00 3-05 7-45 0-00. VAN ATM NARK Geeraerdsbcrgen, Ninove, Aelst, Donderinonde, Lokeren 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Lessen, Gceraerdsltergen, Ninove, Aelst 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Brussel Gangs Denderleeuw) 6-30 lü 10 4-35 7 25. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 10 40 1-40 ,4-35 7-25. VAN (iEND NAER Audenaerde, 0 45.9-30 1-30 6-00 8. naek aelst 8-00 9 00 11-35 4-35 5-00 5-57 6-45 8-0. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 7-15 7-25 8-00 8 05 II 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6 00 8-05 8 10 8-40 Ninove. Geeraerdsbérgen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDEUMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 7-55 2-20 5-05 8-25 (lanes Meelt.) 5-45 6 37 8-00 10-05 3-30 7-3.0, Aelst 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST, DEN 10 JUNY 1805. Den Bien Public van Gend doet eenen dringen den oproep tot de catholyken om hun aen te sporen zich met eene krachtdadige aenhoudend- heyd te verzetten legen de gedurige overweldi gingen der liherhatery. Wy juyclieti uyt ganscher herte dien oproep toe en keuren hem volkomen goed, \van 1 het is onze onverschilligheyd, 'tis die stelselmatige werkeloosheyd welke zélfs door eenige gematigheyd geheeten word, die de magt onzer tegenstrevers uytmaekt, die hun langsom stoutmoediger, langsommeer ondernemend doet wórden om alles te durven uytwerken 'tgeen wy nu zien. Het is die zelfde moedelooze onverschil ligheyd, indien wy ze niet afleggen, die de liber haters zal aanwakkeren nog al veel verder te gaen en die ons eyridelyk mei onbreekbare ketens aen 'cene dwingelandige slaverny zal vastsmeden om er welligt nimmer af te geraken. De magonnieke liherhatery is nu volop bezig met de slavenketens te vergulden door gedurig te spreken van vryheyd, vooruytgang, ondmvys, verlichting enz. enz. Maer let er wel op catho'ly- ke Belgen, 'tis om u in slaep te wiegen, 'tis om hare belteersching vaster te vestigen doorliet plaetsen en overal innestelen van hare uytzende- lirrgeh, die op hun gemak en zonder stoornis ongeloof en zedeloosheyd onder u zouden konaen vorspreyden, met inzigt van uwe christelyke ge voelens gansch uyt te dooven en aldus uwen Belgenaerd te verbasteren. Weest op uwe hoede caiholyke Belgen, want g'hebt met eenen bedek ten of vermomden aertsvyand te doen, met een wolven ras van des te erger soort, omdat het tot u komt bekleed met schaepsvelien dit is te zeggen met honingzoete woorden voor den godsdienst op de lippen, maer met het schroomelykste ve- iiyn in 't herte. Oh! Volgens hun zeggen, zyn de maeonnieke liberhaters tegen de religie, tegen de priesters, légen de kerken nietZy geven geld om ker ken, sacristyën en pastoryen op te houwen; zy betalen de jaerwedden *der geestelyken; zy verleencn pensioenen aen oude priesters die niet iticer werken konnen enz. enz. Ja, dit alles doen zy om Jat zy nog niet meester genoeg zyn, omdat zy er nu nog niet uyt konnen.... Maer wacht een beetje, als zy de hinderpalen zullen uyt den weg geruvmd krygen, als zy u deh weg naer de Kerk zullen vervremd hebben, als zy in u de gods- dienslgevoelens teenemael zullen uytgedoofd en door gevoelens van onverschilligheyd of welligt van afkeer en haet vervangen hebben,.door ver- derflyke scholen, door verbeestende theatersver- toonnigen, door vergoddeloozende hoekeryën, door alle soorien van middelen die de helle by d'liand heeft, ohdan zullen zy hun vaendcl gansch ontrollen en openlyk uytwerken st geen zy van .'.overlang geschreven hebben. Zy zullen zéggenNu is den tyd gekomen van den catholy ken godsdienst in hét slyk te versmachten, nu is deh tyd gekomen van Christus, het Pausdom, 'tBoomsch Geloof onder den naem van den f.irloo- zen te verpletteren; aen 't werk dan meesiers en knechten, maer opentlyk aen 'twerk, vervolgt, verdrukt, vervloekt, vermaledyd maer in 't open baar al wat priester- of' rëligieusgezind is; gy tnoel niet meer vreezen, want 't volk is er onver schillig, vyandig of zelfs haeldragend aen en te gen geworden. G' hebt nu opene armen, ziet dat ge de .gelegenheyd waerneenit want de prooy zou ons konnen ontsnappen, moesten de gods- diens tgevolens herleven Ja, zoo werkt den goddeloozen liberhaters- boel op lieden, zoo zal hy spreken en handelen indien hy door onze onvérsèhilligheyd of pliglige lafhertigheyd tot daer kan geraken van volkomen meester te worden. Het is daerom, caiholyke landgenoten, dat wy den oproep van den Bien Public bytreden, des te meer, omdat wy sedert vyftieii jaren op den zelf den toon gesproken hebben en niet opgehouden in den Denderbode de catholyken te vermanen en aen te sporen zich te vereenigen en met kracht- dadigheyd en onbeschroomdheyd den algomeenen vyand té bevechten. Hadden dé Caiholyke bladen van g'heel 't land van over lang dezelfde tael ge voerd, dezelfde vermaningen gedaen, de oogen des volks zouden ook al lang geopend zyn ge weest en het vergiftigend liberhatersserpent zou voorzeker zooveel verwoestingen niet aengerigt hebben. Nogtans, 'tis nog niet te laet, als de catholyken nu voor goed het stuk meenen en zich daedzakelyker wyze bereyd toonen het ver derf te bevechten aen de booslieyd openlyk hoofd te bieden, en, moet het zyn, hel geweld door 'l geweld te verstootenMaer nog eens ge zegd, zy moeten 't stuk voor goed meenen en voor geene moeyelykheden noch hedreygingen achleruyt deinzen. Willen is konnen, maer zy moeten kraehtdadiglvk willen Het is nog niet.lang geleden, dat wy onze lezers meedeelden welke poogingen er door de logien wierden aangewend, om de vrouwen in de vry- metselaerswerkzaemheden te doen deelen, en dat te dien eyude in Holland verschillende fóesten met dames, in die geheyme gezelschappen wier den ingerigl. Ook te Antwerpen word de logie door vrou wen bezocht, door zu$ters-\rymetselaersters, die daer gekomplimenteerd worden omdat zy de princiepen der logie voorstaen en zich boven het zoogezegd vooroordeel weten te verheffen, dat er tegen de vrymetselary bestaet. Wy spreken met volle kennis van zakendie zusters wierden in de logie toegelaten den 27 april 1865, ter gclegenheyd dev lirwj'Uing van "den nieuwen tempel. We zouden over die plecht,ig- heycl nóg al breedvoerig kunnen uytbreyden, zelfs namen en voornamen aenhalen doch wy eerbie digen de individueele vryheyd en geven alleen- lyk maer namen, als de persoonen openbare akten doen, zoo als by petitiën of anderzins. Wral wy enkel willen bekend maken, is, dat de propagande tusschen de vrouwen zich ook in Antwerpen opdoet. Onder het zingen eencr kan- late, zeggen de inlichtingen zyn de zusters bin nengetreden, alsmede zes aenfcomelingen, zes kinderen van vrynietselaers, die het maconniek doopsel ontvingen. Zekeren broeder deed te dezer gelegenheyd eene aenspraek, in lamelyk opgeblazen woorden, waerin hy die vrouwen geluk wenschte over haren moed:droeviger» moed naer onsinzien, en dien zy zeker niet in het publick zouden durven toonen. Het is noodzakelyk te weten dat er soortgelvke vergaderingen plaets hebben eu welke poogingen er door die gezelschappen in het werk worden gesteld om zich uyt te breyden, en hunne prin ciepen, om zoo te zeggen, reeds aen kinderen in de wieg in te planten. Als men de vrouw libre-penseur heeft gemaekl; als men de moeder van de beoefening des gods dienst zal hebben getrokken, zal men zeker een groot werk maer ook een werk van maelschap- pelyke vernieling hebben verricht. (Antwerpenaer.) lïct koppel platbroeken uyt 't Verbond hebben een zeer kurieus middel uytgevonden om op al de zoo gegronde klagten der- Aelstersche burgery te antwoorden. Klaegt men bv hun over de zoo hard drukkende opeenten, die liet stadsbestuer van de burgers aleyscht om ons geld in, volgens ons, allerhande nuüelooze uy-tgaven te verspillen, dan geven de platbroeken voor antwoord M. Van Wambeke heelt nog nul gesproken in de Kamer. Vraegt men hun te bewyzen dat, by voorbeeld, de inrigting eener nieuwe middelbare meysjes- school voor betaelsters, waertoe reeds dry duy- zend zeven HONDERD franks voor hel loopcnde jaer gestemd zyn, geene loutere verspilling van stads- peuningen is, zy antwoorden M. Van Wambeke zal zich eerlang laten hoor en. Vraegt men hun wat er aen het onderwas der alhier bestaende middelbare meisjesscholen ont breekt om voldoende en volledig te zyn, zy ant woorden M. Van Wambeke mdekl eene redevoe ring. Herhaalt men hun dat den grooten verslagge ver, M. Eyerman, verpügt is de zoo billyke vraeg nopens de meysjesscholen in hun blad te beant woorden, op pene van als onredelyken te kort- doener dezer treffelyke gestichten aenzien te worden, zy antwoorden M. Van Wambeke heeft gesproken, maer 't is van herdoens. - Vraegt men hun of misschien het onderwys onzer meysjesscholen niet voldoende is, omdat men er de zedeïeer in den catechismus leert, in plaets van daertoe te gebruyken boeken die van geene stellige religie spreken, gelyk in de GEU ZENSCHOLEN van Vader Willem, zy antwoor den M. Van Wambeke gebruykl vele woorden om weijnig te zeggen. Doet men hun zien dat den onderrigtingsbond TER UYTBREYDIXG EN VERBETERING VAN OPVOEDING en ONDERWYS in belgien, hetwelk zy in hun bladeken tot aen den hemel Verheffen, een gansch goddeloos francmaconsgenootschap is, zy antwoorden M. Van Wambeke zal zgne rede voering op duyzendc exemplaren doen drukken en in ieder gemeente zal ze door M. den pastor afgele.en worden Bewyst men hun dal hun geliefdkoosd wets ontwerp over het inpalmen der kerkgoederen eene schreeuwende onregiveerdigheyd inhoud en hoogst tegenstrydig is aen de vryheyd'der eere diensten, zy antwoordenVan Wambeke is den beschermling van den Denderbode. Overtuygt men hun dat zy schaemleloos liegen, de welbekende waerheyd bestryden, hunne cy- gene uytvindsels hunne tegenstrevers aenvryven enz. enz. enz., zy antwoorden De klapkranu van M. Van Wambeke is open. Wy wijlen hun nogtans nog een vracgsken doen. Onze jannen vertellen dal v.ry.dag in den lykdiensl voor de zielerusl der gesneuvelden,in Méxikö, de dTne-i-crTTir oiiïei- 'i'Jii'cruachL VIa troepskiiKieren en geheel het garnisoeii tegcli- woordigd waren: maer waerom voegen zy er niet by dat iedereen met verontweerdiging de afwe- zigheyd van burgemeester, schepen en gemeen- leraed bemerkt heeft, en welke de rede dfczer onverwaehtte afwezigheyd moge geweest zyn het zal waerschynlyk if g eens M. \dn Wam beke in de Kamer zyn Doch met al die slimme liberhalerstoeren heeft liet koppel van twee uyt 't Verbond ons een uyt- nemend goed gerief ken aangewezen waervan wy ons zullen bedienen, nameiyk de klapkrane van M. Van Wambeke, welke wy vol geerne in den mond van den grooten verslaggever M. Eyerman steken om te zien of dezen heer, die in den ael- sterschen gemeenteracd zoo wel de rol van klap- kalle vervult, toch eyndeiyk niet zal opengaen en langs vermelde klapkraen aen zyue medeburgers bekend maken, 't geen wy hem zoo dikwyls vruchteloos gevraegci en 'l geen zy alle regt heb ben te weten. Wy verhopen dat de klapkrane groote diensten gae't bewyzen, want dit gerief- ken staet ons uvtnemend wei aen. een gedurig bestreek. vuer, dat ons van voor en ter zy<i Ziehier eenen brief van eenen Luykenaer, die nende in het mexikaensch legioen, die zeer be- langryke inlichtingen geelt over de^operaliën in den staet Puebla, welken gansch verschillig is van dien van Meehoacan, uyt welken wy lot nu toe tydingen hebben medegedeeld Het doel van de expeditie was een deel van de provincie tót vrede te brengen, die zich nooyt aen eenig gouvernement heeft ouderworpen. lïct volk is oorlogznchtig van aerd, en dapper. De bergen en valleyën begunstigen den defensieven oorlog. Wy hebben Xochia-Capulco, eene sterke positie in de bergen, voor ons. Onze troep is verdeeld in dry kolommen. De onze telt 200 voetgangers, een peloton oosten- ryksche hulanen, eene halve compagnie mexi kaensch voetvolk, en een hall schadron van Marquez. De onzen kwamen den 41 april teMaza- pa, eer.e groote hacienda, gelegen aen den voet der bergen, waer zy eene sectie bergurtillerie vond. Den 12, ten 4 uren, gingen wy op marsch; wy gingen door eenen dichten bosch met Stérke afhelling, waer de geweerschoten begonnen. Wy. bereykten de hoogte; de vyauden waren reeds langs eenen anderen kant der valley. Daer was den doorgang maer mogelyk voor eenen matige gelyk, en niets was gemakkelyker dan ons van den tegenovergestelden kant neer te schieten. Twee stukken kanon verstroeyden den vyand, en ten 10 uren waren wy op de tweede hoogte ge komen. Het geweervuer begon op nieuw; cr was weer een half uer noodig om de aenvallers te verjagen. Wy hernamen onzen weg: links strekte zich i eenen onmeelbaren berg uyt, die het teenemael J onmogelyk was voor onze soldaten om te beklim men. Daer verscholen zich de guerillas. Op ieder 100 meters waren daerenboven barrikaden ge- plaetst, verdedigd door scherpschutters. In die voorwaarden moesten wy vooruyt, en dit onder Ik weet niet dooi' wat mirakel ik ongekwetst ben gebleven, hoewel zadel en peerd getroffen wierden. Het was o uren achternoen, toen wy te XoehioTCapulco aenkwamen, waer ieder huys, ieder hut weèr moest worden ingenomen. Ten vier uren was men meester van de positie. De 2e en de 3° kolom voegden zich by ons; zy hadden zich eenen weg moeten banen dwars door eenen kogelregen. Dal belette niet dat wy ten 8 uren weer wierden aengevallen, en het geweervuer duerde voort tot middernacht. Den volgenden dag wierd eene kolom uytge- zonden om levensmiddelen te halenzy had' een hevig gevecht te onderstaen. Later mét 37 man nen uytgeveerdigd óm de plaets van het gevecht door een plan op te nemen, liep ik gevacr cf te blyven, en moest my gedurende eene uer verde digen. Den brief eyndigt met' te zeggen dat in die pre*- vincie de vyanden zyn ingesloten, en zich Willen onderwerpen. Zy hebben nog twee maenden tyd om hunne onderwerping te doen. Na dit tydstip zal den oorlog zonder genade tegen hem gévoerd worden. Wy zullen de bosschen moeten afbranden de huyzen vernielenalle gemeenschap afbreken, het vee en den leven scoor raed in beslag nemen. Bv de JÏL 3^^»pöX"s^"'k7êkens.',5Ö0 kalkoenen, 20(10 zakken maïs meê»eiiomeu. Uj't- hongèren is dus liet eenig middel om die dappere bevolking tot, zwygen te brengen. Als gy denkt ze vast le hebben, slibberen zy u door de vin- gers, zegt den briefschryver; men dood er vele o van ben, maer wy ook verliezen veel volk, en wy worden door verschrikkelyk lange en ver- möeyende marschen uytgèpul. TWEEDEN BRIEF UYT MEXIKO. Het uytmunlend Botertuypje van Dixmude be- val eenen brief van eenen vrywilliger die in bet Mexikaensch legioen dient, en waervan wy eenige uyttreksels laten volgen. Wy laten de gekende byzouderheden van Tacamburo Ie zyde Ik hoop dat wy naer Mexiko terug gaen kee- ren, en indien gy gelieft te antwoorden, séliryft naer Mexiko ofjjaer Morelia, waer wy ons thans bevinden. Ik voor my vrees niet, al is 't ook dat ik niet geweten heb "dal hel er in Mexiko zoo zou gegaen zyn, want wy moeten dag en nacht onder dienst zyn, en byna dagelyks 8 tot 12 uren marsch doen; daerby krygen .wy maer half ge- nopg eten en drinken, doch daervan sterft men zoo ligt niet. Niettemin, als den keyzer ons .niet binnen twee jaren of binnen eenige maenden lact terug keeren, dan zullen wy hem voor «yne ge- dien'stigheyd bedanken; den vent heeft ons im mers leelyk bedrogen en dit zal hy ons duee betalen; ei' is veel te vreezen dat hy niet lang meer zal uythoudeu, en het derde gedeelte van Mexiko voorzeker aen de republikeynén zal bly ven, want de Franschen trekken langzaem af, zoo dat er nog 20,000 ten hoogste in Mexiko ver- blyvende zyn. Lieve Ouders, hebt, dan geene vrees vooi^ny ik zal u wel wederzien; maer wildot gy inius- schenlyd my een SO of wat meer IV. afzenden, zy zouden my goed te pas komen, want het is in Mexiko ellende en slaverny. In de hoofdstad kan ik werk vinden by eed en Frnnschman die,het grootsie magazyn houd van juweolen, Eenen Duytsèhman heeft by hem gewerkt, maer dezen is nu weg, en er zyn er byna geenen die myneu stiel kennen. By hem kan ik zesmael zooveel winnen als iu Belgiën en hy heeft my gezegd my le willen in werk nemen, zoohaesl ik .myn kongé ki'vg. Ik heb u nog iets mee te öeete», nopens de aenkomst van den vierden transport in Mexiko. Ik dacht dat met dien transport eesige Dixtnude- naren zouden mede gekomen zyn, en by de aen komst van denzelven begaf ik my naer de kazerne en 'k riep luydop; Pixinvrie' Eylal was 't ant woord, wat verlangt ge van DixnmdeHet was Helidoor Bupond..., llaed eens hoe wy stonden te zien; wy waren letlerlyk als, vat» eenen ezel op eene kruysstraet gesmeten! Bupond zegde myWat hebben »y nu gedaen! Ik antwoorde" hemJongen, we moeten ons zien rvk te stelen. Aliens, llapond, ge moei maer stuypèn, ge kunt het goud niet handrollen op scheppen Tegenstrydig met de belufle van keyzer Maximiiiaen zyn wy hier schoon gevangen eu bedrogen; we'gingen immers de cerewacUt va»

De Denderbode | 1865 | | pagina 1