ZAAILANDEN PERCEELEN LAND EEN HUIS' Kunstnieuws. Te huren. Vogelschieting met de BOLLE. VELDVRUCHTEN Verkooping van VERKOOPING VEN Dl TIE VRLCI1TEN TE VELDE le Aelst-Mylbeke, Vogelschieting met de Bolle Merkwaerdige Heomyerkooping Meublaire venditie Om met zokerhoyd te handelen doet hy den vyand in bet land bespieden door zeer zwakke detachementen, door afgezonderde mannen of door bewooners zeiven, die eenen ingekanderden haet tegen de vremde soldaten hebben. Dan, als het oogonbhk gnnstig is, valt hy op deu vyand cn klopt eenon sing die gowoonlyk eeneu smertelyken weörgalm heeft. Om eeu voorbeeld te geven van de stoutheyd van Regulei, word er gemeld in eenen brief, aengcbragl door eenen deserteur, 16 dagen na liet verscluikkelyk gevecht van 11 april, dat dien generael door Morelia getrokken is, waer kolonel graef de Polier zyn hoofd kwartier heeft en dat, na de stad doorzocht lo hebben, misschien om den (ranschen kolonel zeil te vinden, dit detachement verdwenen is, voor dat het fransch garni zoen den tyd had onder de wapens te komen. Eenige van die Jtiaristen droegen het tuniek en den shako onzer landgenoten. Aen eene uytwisseling van gevangenen (29 april) zou voor het oogenblik niet te denken zyn de voorwaerden zyn zeer streng en meu wilt slechts gedeellelyke uyt- wisseliiïgen doen. Wy weten cyndclyk uyt eene stellige brondat de lyst i-an al ae doodengrkwetslengevangenen of verdweneneti te Brussel is acngekomcn en dat het gouvernement deze lyst uiet publiek maekl, voor dat de Kamer gesloten is, om alzoo ■afrit we inlerpcllutiën te vermyden. Ziehier den uytslag der provintiale kiezing die te Moorseele koinl plaets te hebben. Ingeschrevene kiezers, J87; getal stemmers, 149. M. Devos, bewnrenden kandidaet, is by eenpa- righeyd van stemmen gekozen. De liborhatersparty beeft tot den laetsten oogenblik toe den grond doorpeyld; maetidag nog Jiiekl zy eene lieymelyke vergadering, zich voor stellende binst den nacht tot de kiezing te wer ken. Maer den hoofdman der party, overtuygd •van de onmogelykheyd van zelfs eene gebaerde worsteling te kunnen aengaen, heeft aen zyne kandidatuer verzaekt, welke, in alle gevallen, niets anders zoude geweest zyn dan eene derde buyze, gevoegd by de twee andere waermede het. kiesdistrikt van Kortryk hem reeds aclitcreenvol- .^endlyk geladen heeft. "Wy hebben reeds verscheydene mael gespro ken over de kundige uyt voering met welke de herstellingswerken der hoofdkerk van den 11. Hartinus alhier worden voortgezet.' Het is ons aengènaem, op nieuw, hulde te ko men te bewyzen aen den talentvollen architecte, don heer Joostens, voor de werken welke hy komt te voltrekken aen het noord deel der Kerk'. Sedert dat deze ontdekt zyn, hebben wv in het algemeen konnen verwonderen de ryke en statige evenredigheden van den bouwtrant' der kerk, en in het byzonder de schoone gothische verciersels welke aen de zelve zyn bygehragt, en wel name- iyk de vloeyende gaenderyen rond de daken, en do vensters welke in liaren oorspronkelykeu trant meesterlyk vernieuwd zyn. Wy wekken de liefhebbers van schoone kui sten op deze nterkweerdige herstellingswerken te gaen bezigtigen.en wy wenschen tegelyk geluk aen de heeren leden der kerkfabriek óver den vlytigen en kundigen iever met welken zy de herstelling voortzetten van het prachtig gebouw iien hun bestier toevertrouwd. Zoo wy vernemen, zal zyne hoogweerdigheyd Mgr Bracq. op 16 july aenstaende, in onze stad zyne plechtige intrede doen. Er worden buyten- gewoone toehereydsels gemaekt oin den hoogst achtbaren prelaet op eene weerdige wyze te ont vangen, wy twyfelen geenzins of al de burgers van Aelst zullen wedieveren om aen onzen zoo deugdzamen als geleerden nieuwen bisschop liet gulherligsto onlhael te doen. CORRESPONDENTIE. Geëerden vriend uyt Z. er zyn geene V* meer overgebleven. In 't vervolg zult gy wel doen tyde- lyk te spreken. Wel bedankt voor het pakje het is my wel geworden en zal my zeer nuttig wezen. Geëerden lezer uyt N. gy moet u nooyt met de betaling bekommeren als u dit moeyelyk valt. Wy gullen ten uwen huyze doen ontvangen. M Ed. Uc Vrcese, pastor Sl-Denys-Westrcm *ordl pastor te Ourdrgcm, en is te St-Drnys ver vangen door M. J. Ollevaerc. oud regent dér Kul- derschool, te Gend. M. F. De Beule; onderpastor, van St Maria- Lierde, gaet in dezelfde hoedanigheyd naer Önltre, en word te Ste-Jlaria-Lieide vervangen door 51. F. Daelman, onderpastor te Oullre. 5igr. Faict gaet zondag de zee wvden te Oostende. Ter dezer gelegenlieyd is er op den Wcstvlaenderschen yzerenweg eenen pleziertreyn op Oostende ingerigt aen half geld voor gaen én keeren. Eenen vreeslyken brand heeft plaets gehad te Larochette, een fraey steedje van het groot hertogdom Luxemburg. Omtrent 75 huyzen, 't is te zeggen de dry vierden der stad, zyü door liet viier verslonden. kiuiiiiglyke besluyten van 22 jnny verleenen de volgende pensioenen Bolt tr. aen 51.1. Dewilde, oud grelfier van het vredegeregt des kantons Lokeren. 4619 fr, nou 31. F. Goflin, idem van liet vrede- geregt des kantons St-Gilles-Waes. 872 fr aen M. J. Lamotte, oud pastor-deken van 2* klas te Deynze. 2047 tr. aen M. L. de Trocli, oud pastor-deken van 1° klas te Dendermonde. r* Eer*kesluyt van 24 juny verleent eene sub sidie van 200 fr. aen de koophandels-mneiscliappy van Aelst, om baer te helpen de kosten bestryclen van de pryskampen welke zy voornemens i's te openen in het belang van de teelt en de toebe- reydmg der hoppe. Wy zyn nu volop in het getv dei prvskam- pen voor duyven. llyt byna alle' groote 'steden worden nu luchtvliegers nner Pary&, Lvons Tours, en nog verder verzonden, die nldaer gewoonlvk den zondag vroeg worden opgelaten, endikwvls tegen den middag of iels taler weder in Geiid Brussel Atiwerpen of elders terug gekeerd zvn. Jn G$nd ooi al Lïstaen ver&cheydvue maetschap- t»yen van duivenmelkers, die kostbare suelvliegers lezitten. By deze gelegcnheyd liinneren wy dat er in ons land wetlelyke strafbepalingen beslaen tegen de persoonen die de reysduyven onder den weg zou den doodschieten. Nog maer korten tyd geleden heeft zulk geval zich voorgedaen by de reglbank van eeisten aenleg te Audenaerde. Zekeren P. R. had zich aen het misdryf pligtig gemaekt van te schieten in eenen groep duyven, die aen de Spoor wegstatie zyner woonplaets wierden opgelaten. De reglbank heeft dien persoon verwezen tot 8 dagen gevang, 15 franks boete, de kosten van 't proces, en 25 franks schadevergoeding aen den eygenaer der geschotene duyf. VERANDERING IN DEN DIENST DER YZEREN WEGEN. Te rekenen met 4 July aenstaende zyn er veranderingen gebragl geworden in den dienst der koüvooyen op den staels-yzeren weg. 1° Een nieuwen expres-treyn (4® en klas) zal 's morgends om 7 uren vertrekken uyt Oostende naer Brussel langs Mechelen. 2" Een nieuwen konvooy bestaende uyt rytuygen van alle klassen, zal vertrekken uyt Brussel langs Mechelen naer Gend, om II ureu 10 ui. 's mor gends. 3° Een nieuwen expres-lreyn (1e en 2® klas) zal ver!rekken uyt Gend, naer Oostende, om 9 uren 13 m. 's avonds. 4n Een dergclyken treyn zal ingerigt worden tus- sclien Brussel eu Oostende; hy zal vertrekken uvl de liQofdstad om 10 uren 20 in. 's morgends. 5° In den namiddag zullen er treynen uyl Oost ende naer Brugge en vice-versd vertrekken. 0° Een express-treyn zal uyt Oostende naer Brussel vertokken om 7 uren 55 m. 'savonds. 7* Een nieuw konvooy, bestaende uyt rytuygen Van alle klassen, zal den vrydag uyt Aeltre naer Gend vertrekken om 6 uren 'smorgends, om te Gend ten 0 uren 45 m. aen te komen. 8° Alle de reyzigprs treynen, behalve de express, zullen te Ooslcamp stilhouden. BUYTEiYLANDSCH NIEUWS. Prins Napoleon heeft zaterdag Parys verlaten om zich naer zyn landgoed van Prangin te begeven iu Zwitserland, Zyne familie zal hem weldra volgen en zou zich van daer naer Ilalien begeven, terwyl den prins eene groote omreys op zee zoude doen, waei voor hy de toelating moot bekomen hebben iu de byeenkomst welke hy over eenige dagen met den keyzer heeft gehad. Florentien, 27 juny. Daer komt een koninglyk dekreet te verschv- neu door hetwelk deu stedelyken raed van Napels ontbonden word. Den ryksten kapifalisl van Zuvd-Amerika, don Predo Candamo, is te Lima overleden. Hy laet een fortuynlje achter van meer dan 400 miilioen Men had hem den bynaem van prins der bankiert gegeven. Men leest in den Journal van St.-Petersburg: In het gouvernement Kourski, in bet dorp Tznetow, beviel de vrouw van eenen boer, Nalha- lia Molletouow, deu 8 april, van eenen levenden zoon; in den nacht van den 9 tot 10 beviel zy op nieuw van eenen zoon en eene dochter (den "zoon stierf doch hel meysje leeft), en in den nacht van den 13 tol den 14 bragl zy insgelyks eene levende dochter ter wereld. Zy stierf in dit laetste kraem- bed. Sedert haer huwelyk met MolleloHow het welk over 22 jaren wierd ingezegend, heeft zy zevenniael oen kind gehad, zesmael twee kinderen, eens dry en eyndelyk den 14 april, vier kinderen. Zy heeft aldus 26 kinderen ter wereld gebragt, waervan 16 jongens eu 10 meyjes. Van die kinderen y.yn er nog slechts 7 in leven, de 19 anderen zyn gestorven. De vrouw is in den ouderdom van £o jaren gestorven. Zoo het schynt, heeft het ni^uw spaensch ministerie voorgenomen het koningryk van Italien te herkennen. Die revoiutionnaire daed boezemt aen eene parysche briefwisseling de volgende aen- raerkingen in a Dezen^ikt dien men, inderdaed, als eene stel lige zaek mag aenschouwen, zegt genoeg door zyn cygen hoe ver Spanje gebragt is. Met catliolykste koningdom van Europa en dat zich altyd met dien sehoonen titel heeft willen versieren, deu roover der Stalen van den Heyligen Stoel herken nende; de laetste Bourbons die nog op eenen troon zillen de hand toereykende tot eenen vorst die de Bourbons van Panna en Napels omver ge worpen heeft om zich van hunne ryken meester te maken; wai bedroevend looneelwat sprekende bewys van zwakheyd en vei valling! Eenige jaren geleden zegde den maerschalk Narvaez, die, ten minsten, nooyt eenen dergeiyken akt heeft willen volbrengen en altyd den onverzoenelyken vyand, der Revolutie gebleven is, den maerschalk Narvaez ze.gde met gemoedsonlslellenis tol hem die deze regelen schryft: lk ween, als ik zie hoe ver de natie van Karei den Vyfden gebragt isWat moet hy heden zeggen en wat tranen mag hy nu niet storten over zyn land hadde Spanje zyne prach tige koloniën, zyne zeemagt, zynen rykdom, zvne magt verloren, toch bleef hem nog zyne weerdig- heyd by. Maer wie zoude durven zeggen dat zyne weerdigheyd ongeschonden zal wezen na de her kenning van hel koningryk Italien? Daer waren twee Stalen in Europa aen dewlke bezondere en hoogere redens belelleden de aenhechlingen door Viclor-Emmanuel volbragt, voor regtveerdig en wettig te herkennen: Het waren Oosienryk en Spanje. Weenen wacht wyslyk en geduldig de toe komst af; Madrid vergeel droeviglyk zyne protes- talien van gisteren en maekl zich gereed te bege nadigen hetgeen zyn gouvernement plegliglyk voor Europa veroordeeld heeft 1 a Zietdaer wat de Revolutie gemaekt heeft van de natie van Karei-den vyfden, om het woord des hertogs van Valence te herhalen En zy zal daer mede nog niet ophouden. Daer is eene zonderlinge gelykheyd gelegen i den tegenwoordigen toestand van koningin Isabella en dien van den jongen Frans II, toen hy zich gedwongen dacht aen Pie- niont voorstellen te zenden doen. Die voorstellen, ver van hem te redden, verhaestigden zyn verderf, en Isabella, die misschien denkt baren troon vaster te bevestigen door de beweenelyke toegeving aen dewelke zy toestemt, zou ook wel eerlang over hare blinde zwakheyd kunnen zuchten De bezondere en geloofweerdige brieven die uyt Spanje toekomen laten weynig of geenszins toe zich dieswege te bedriegen. Het is'geen kon- slituliouneel ministerie dal liet bewind iu handen komt te nemen; 't is een revolutionnair denkbeeld, en geene hervorming, geene toegeving zal de ver nielende en zegevierende opinie ontwaken die naer de eenmaking des Schiereylands leyd. Eerlang zal het bourbondsclie vorsteiiliuys worden weggerukt en ongelukkiglyk zal de Kerk dit is hoogelyks tc vreezen op alle wyzen ie lyden hebben. Dit is geen ydelen alarmkreet, gelief dit wel te verstaen, en na een luttel tyds zult gy zien of myne inlich tingen wiet zeker waren. HOPPEMERKTEN. Aelst, 31 Juny. De pry zen der hoppe zyn wal vaster geworden bygevolg der schaeisheyd van het artikel en de hooge pryzen die door de verkoopers gevraegd worden. Op den busten staen de oude planteryen wat ten achter voor het tydstip des jaers, maer de jonge plant is ver vooruytgeloopen en bekroont reeds de toppen der peersendoch het is le vroeg om over den toekomenden oogst le kunnen oordeeicn. Parys, 22 juny. De lydingen die ons uyt de hoppestreken toe komen zyn gunstig: de plant is overal ver gevor derd voor 'tsaizoen, vry van ongedierte en ziekte. Nogtaus klaegt men sedert eenige dagen een weynig over het koud weder en de droogte die den wasdom tegen houdeneen goeden wannen regen zou een uytuemend goed te weeg brengen. In hope van den laetsten oogst blyft er bykans niets meer over; het artikel blyft zeer gevraegd en de pryzen zyn in opslag, voornamelyk voor de goe de kwalileyleu, die ontbreken. Londen, 20 juny. Men kwoteert als volgt: Middle en East of Kent 250 tot 475 de 100 k Weald of Kent, 250 tot 350; Sussex, 250 tol 375; oogst 1863, 275 tot 325. BUHGERLYKEN STAND GEBOORTEN. Mannfxy* 8 Vhouwel. 3 HUWELYKKN. J. Mathieu, barbier, met C. Franck, kantw. C. Bogaerl, schoenm. met A. Van der List naeyst. G. De Saedeleer twyndersg. met G. Jacob schoenm. P. Van Geyseghem, wever, met P. Schockaerl. kantwerkster. A. Faidherbe, steenkapper, met R. Arents, z. b. P. Steppe, schipper met A. Luypaert, dienstraevd. OVERLEDENEN. M. Duym, dienstmeyd 17 j., Botermerkt. L. Hoeveliuck, landb. 19 j., Scbaerbekc. M. Boon v. Meert zonder beroep 77 j.. Merkt. L. Gos- saert, 1 j., Nieuwstraet. T. Bastiaens, 3 ra., Mylbeke. J. Van de Velde, m. De Bruyn, landb. 68 j., Mylbeke. Een buys te Aelst in de Zoulstraet zynde eene van ouds gekende Broodbakkery zich te bevragen by F. VAN LIERDE, Mulder te Aelst-Scbaerbeke. Naer een Schaep en een vet Lam, en het overige zal bestaen in geldpryzen op Zondag 9 July 1865 om 3 ueren naer middag by F. MICHIELS te Nieuwerkerken Dorp. Den inleg is bepaeld op 1 fr. Er zullen twee korentebrooden gegeven worden 4 voor het meeste getal schutters eener gemeente en 4 voor de verstkoinende ten minste 4 in getal van de zelfde gemeente. EN te. Denderleeuw en Liedekerke. De Sekretaris en Zaakwaarnemer VAN SANTEN te Denderleeuw, zal namens die hec behoort door bevoegd ambt openbaerlyk verkoopen op Woonsdag 5 Julij 1865 om 2 ure na noen. 3 hectaren 32 aren 87 centiaren veldvruchten als Koorn, Tarwe, Masteluin, Haver en Aardap pels wassende te Denderleeuw aan de Tont, Statie, Kwadelap, Drypuiten, boven de Molen, D'esl, Kaulerbaan en Wolfsgraeht. Denzelven Zaakwaarnemer VAN SANTEN, te Denderleeuw zal als gevolmagligde over de eige naars met gewin van palmslagen en gelagen ook openbacrlyk verkoopen. 1' koop. 19 aren 38 centiaren Land te Den derleeuw op de Meir sectie B, N° 422a, palende d'heer C. J. Sonck Burgemeester, Corm-lis Van der Eist, Piérre Jean Van Nuffel, en het armbesluer van Liedekerke. I» gebruyk by Eugéne Cocquereaux. 2e koop 15 aren 36 centiaren Land te Liede kerke op Teggen boven de Hopperstraat, palende de wed. Meleliior Van Droogenbroeck, de wed. Joseph Asselman en den voet weg sectie C, N* 46a. In gebruik by J. Van Den Borre (Rozenaten.) ZITDAGEN: Voor den 1® koop te Denderleeuw. Telkens om 4 ure na noen, ter herberg ven P. J. Lanckinan. Voor den 2® koop te Liedekerke. Instel Dvnsdag 41 Julij Verblyf Dynsdag 18 Julij Telkensom 4 ure na noen ter herberg van J. Van deu Borre iRosenaten.) twee TE MELDEBT. De Notaris DTIUYGELAERE, te Aelst, zal zoo het behoort, met gewin van palmslagen en gelagen ten verzoeke van de weduwe en kinderen Vande- maele te Melderl, openbaerlyk verkoopen: !e koop. Een perceel Land gelegen te Mcldfrt j op den Zuerenmeerschkauter, groot volgens titel 18 aren 23 centiaren, palende oost Mevrouw De Looze, zuid Francies Beeckman en de weduwe vau j Francies Verspecht, west de baen en noord Gillis Vandewyngaerde. 2de koop. 30 aren Land zynde de 5/4 aen de verkoopers toebehoorende deelen ter zuidzyde het ander 1/4'' tor noordzyde, immers naest Baerdegem, bebooronde hunnen broeder Charles Louis Vande Maele, eeo stuk van 40 aren gelegen te Meldert hy het l.uchteveld, gekadastreerd sectie A N" 3l)2, palende oost Joannes Van Nir-uwenborgh. zuid Jab. i Maurissens lo Aelst, west en noord Fruneiseus Beeckman en de weduwe Franciscus Verspecht. Gebruikt door de verkoopers. ZITDAGEN; ln-.tel Woensdag 28 Junv Verblyf Woensdag 5 July Telkens om 4 ureu namiddag ter herberg vaj Judncus Vermoesen, in de Kokery le Meldert. Voor verdere inl eidingen zich te vervoegen ten kantoore van voornoemden notaris alwaer altyd groote en kleine kapitalen zyn te bekomen op voor- deelige voorwaerden. VAN t Te Aelst in de Korte Piiewrslraet. De Notaris Joseph VERURUGGHEN, te Aelst, 1 zal openbaerlyk verkoopeni Een schoon Huis zynde eenen welgekalandeer- 1 de specery-winkel, te Aelst, aen de Botermerkt, 1 bewoond door de eigenaresse Jufv. wed. He Kegel. Ingesteld fr. 4720-00. i Instel 24 JLN4' en Verblyf 8 July (805, Zynde telkens eenen zaterdag, om 5 ure namid dag, ter afspanning het Keizershof, te Aelst, aes i de Botermerkt. e VAN D# Notaris Joseph VERBRUGGHEN. Ia Aelst, zal achtervolgcns bemagtiging verleend door dro heer Voorzitter der Reglbank van eersten aenleg zitting houderde te Dendermonde en namens de erven wylen d'heer Egidius Meert, op Vrydag 1 July 1865, ten 2 uren namiddag openbaerlyk ver- koopen De Vruchten wassende op de volgende goede ren, gelegen te Aelst-Mylbeke, te weten 2 4. Aen den Bergcncauter A. 1 hectaer 40 aren bestaen met Aerdappeha, Boekweyt, Haver, Vlas, Masteluin, Tarwe eu 1300 kuilen Hoppe. B. 32 aren Haver en Rogge. C. 4 hectaer 30 aren Landeigendom van Jufvr. Julie De Clerca, aen de Bergestraet, beslaen mcl Aerdappelen, Haver, Koorn, Klavers, eu Groen- selen. 2 Op den Hoogenboseh. 61 aren 48 centiaren Land eigendom van Myn heer De Coen-Moeyersoeu beslaen met Boekwyl, Haver, Rogge en Koorn. 3. Op het Zyp. 45 aren 37 centiaren Land eigendom van Myn heer T'Kint bestaen met Boekweyt. Alles verdeeld in koopen 't elks gerieve De Verkooping zal geschieden op gewoone col- ditien en tyd van betaling mits stellende borg. Men zal vergaderen aen het sterfhuis van voor noemden Egidius Meert. Naer geldpryzen by J. Meert in den Snoeck li Aelst, op Woensdag 5 July 4865 om 3 uren ut middag. Voorders conditiën naer gewoonte. TE HAELTERT. De Notaris DE VUYST te Borsbeke, zal ten ver zoeke van die het behoort op Dynsdag 4 July 4865 om 9 uren voormiddag, openbaerlyk verkoopen. 50 koopen schoone en zware boomen, nament- lyk, 6 koopen Eiken van 4 lot 2 meters dikte, dien stig voor menige zware werken. 50 koopen zware en allerschoonste Kanadas! koopen Abeeleh, koop Erreiaers, 4 Beuk, i koopen Eiken- en andere Tronken, alsook eenige Esschen Bootnkens, wassende aen de goederet van vrouw Constance De Bakker, te Haeltert ae» den drinkeling waer de verkooping zal aenvanj nemen om te eindigen aen eenen meerseh, in de Zeikhuyzen. Den Notaris DE SMET te Erembodegem, zal binnen zelve gemeente op Dynsdag 44 July 4865 om 9 uren smorgens, ten Hofstede e» verzoeke der wed. en kinderen J. B. Arys, op den Hoeek, openbaerlyk verkoopen Alle de .Menbels en Meublaire voorwerpen aldaer te bevinden, 2 5(elkkoeyen, 4 Rund, I Verken en eenige Fruyl eu andere Boomen.

De Denderbode | 1865 | | pagina 2