10K Jaei\ Zondag, 25 Jiilv Illlio. iV 98». Em. 1 y— 7"85 r35 Ü-8! VERTREKUREN UYT A EEST A A ER YERTREIiUR EN UYT VOLG EX DE STAT1ËX 6 FRANKS 'S JAERS. Plechtige inlredc te Aelsl van MGR RRACQ. Z. II. Mgr II. F. BRAGQ, Ziel Daer: Maer des avonds! KIESBEDROG. DEN VOORSTEL ORTS. l DEN DENDER-BODE. Bpnderm. 5-20 8 28 9-43 I i-20 3-10 6-10 9-12 ffi Good, Brugge, Osleildtl 7-17 S-2S (S-44 9-45 Lokeren 5-20 8-28 0-00 12 20 6-16 J Gcnd) 12-39 3-10 3-18 6 16 6-39 8-37 9-18 nrusscl. 6-39 K (le 2C o'j 8-05 8 12 9-38 11-58 Döornvk, Korlryk, Mocscrocn, Ilvssel (langs 12-15 2-38 2 55 5-27 E (I» 2' id) 3 40 5-50 8-50 Genii) 0-47 8-44 12-39 3-18 6 39 8 39 Mccll Anlw. 5-20 6-39 7-55 9-irl 12-10 18-31 ,j; )>00rnvk Rvsscl (|ang8 Alb) 7-53 5-33 O-1'O 9-45 12-15 3 Berger., Quiévrain, Namen, 7-55 2-55 5-35 van ANTWERPEN NA ER St-Nieolaes, Lokeren, Gcnd, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7- 0 9-00. V.\N OEM) NAER Lokeren, Si Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6 30 9-20 10 35 2-25 6-25 7-25. Te Lkof. slacn al tie konvoys uytgenomen de vertrekken ujl Rrussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 8-05 en die van Gcnd 6-12 11-25 2-05 5-Ó0 6-02 8-05 .Te Idkgkm en Santbergen slacn al de slaen stil dc konvoys. - Te Gyseghem slacn stil al de konvoys. Te Denderleeuw slacn al da konvoys uytgenomon Üc vertrekken van BrMscl 7-15 8-05 12-00 6-00 8-°5 8-40 en uvl Aelsl 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8 30. Vei'lrekuren.uyl Denderleeuw naer Brussèl 8-12 8-17 1.2-10 12-28 3-08 6 03 G-OG 9-05. Dcndermonde, Aclsl, Niuove, GccracrdsLcrgen, All), VAN I.OKERF.N NAER 7-00 9-30 3-05 8-00 0 00. 7-00 0-00 3-05 7-45 0-UU VAN ATII NAER Cufque ftuimi. Gccraerdsbcrgen, Ninovc, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 4-40 4-35 7 23. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninpye, Aclsl 6-30 '()-40 (-40 4-<k> 7-2.» Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-3.) t Goud, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-iO 10-*0 1-40 4-oo t 2--.. VAN GEND NAKR Andenaerdc, 6-45 9-30 1-30 6-00 8.—naer afxst 8-00 9 00 II -38 4 35 5-00 5-57 6-15 8-0. VAN RRl'SSL'T, NAER Aclsl, Gcnd, 7-15 7-25 8 00 8 05 I! 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6 00 8-05 X-lli 8-40 Ninovc. Geeracidsbergen, Alb (langs Denderleeuw), «7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aclsl) 7-30 7-55 2-20 3-05 8-25 (langs Mech 5-45 6 37 8-00 l'M)5 3:30 7-30. Aclsl 7-3U 7-55 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST, DE.Y 22 JULY 1865. Den dag van Zondag (0 .Inly is den so.lioonsten en belangfyksten dag geweest dien de stad Aelsl, van inwoóners geheugen, ooyt gezien liebbe; 'twas cenen dag van uytstekende vreugde en gemoéds- aendoening, eenen dag van vyare godsdienstliefde en hertelykste toegenegenheyd, eenen dag van diepen eerbied en schitterende huldebewyzing aen de vrome deugd, oen de uytgestrekte ge- ieerdlieyd, en vooral aen de allesoverwinnende neJrighëyd van eenen Man Gods, dien Zyne Hey- liglieyd l'ius IX. door 's hemels ingeven, uyt het verborgen leven heeft getrokken, om Ilem met de liooge wgerdiglieyd van het hissclioppelyk 'purper la: hekleeden en aen 't hoofd van een der voornaemste bisdommen der Christenheyd te stellen. Den dag van Zondag, wy herhalen het met hét dankbaérste genoegen, is" eenen dag ge weest van verheerlyking voor de opregt hemcl- sebe godsvrucht, vertegenwoordigd in den hoogst ccrhiedwcerdën persoon van Welken Uier voor d'eerste mael zyne plechtige intrede deed om zyne herderlyke bedieningen wacr te nemen, en wiens spreekwoordelyken dougdenróem hem was voorafgegaen om al de herten zyner Aelstersche diocesanen te ont- vl immen Ook, en dil beslatigen wy met fierheyd, was den geestdrift onder onze geaelUle medeburgers algemeen, hunne vreugde en liefde tot Hem die kwam in den naern des Heeren kenden geene palen, al 't vernuft waertoe de hertelykste toegenegen heyd bekwaem is, was niet alleenlyk in 'twerk gesteld, maer zelfs, teenemael uytgeput om de ontlialing van Hem die er 't voorwerp van was dien stempel van deftigheyd en gemoedsverkwik- kende weerdigheyd in te printen. Nooyt immers lieeftde algemeenheyd onzer stad zulken bekoor- lyken aenblik opgeleverd; nooyt waren de huyzen en straten zoo deftig opgetooyd, nimmer zag men de inbeeldingskracht zooveel verschiliige nieuwe geestverrukkende orncmentatiën ten toon sprey- den, noch de kunst zoo meesterlyk de gewaer- wordingen van'therte uylurukkenHet ruym der straten geleek aen een ötiafzienbaer tapyi, waerop de ryksle gedachten van eerbied en de teéderste gevoelens van liefde sierlyk doorvloch ten, als levende wezens onderéenwemelden en met elkander wedieverden om de .blyde komst van den hoogst achtbaren bisschop te vieren, en van deszelfs aeritogt eén schitterenden triomf- togt te maken. De vliegende wimpels, de wappe rende vaendels, de uytgezochte bloemkransen, de over de straten vlottende welkomgroeten, dc overschoonc zegeschriften, de rykkleuHge linten, festoenen en meer andere smakelyke versiersels leverden in de verte cenen zoo ontzagwekkendeti, zoo hertroerenden aenblik op, dat den aenschou- weralsin verrukking moest uytroepenneen, 't is niet mogelyk iets meer, iels beter, iets stati ger, iets lieflyker voor te brengen. En dan, als 't ruym der slraeten zoo betoove- rend scheen, wat zullen wy van de decoralien der huyzen zeggen?! Al wederom met ccne aller- öankbaersle fierheyd dat deze zoo schitterend, zoo luysterryk, zoo indrukwekkend en voortref- Iclyk waren, dat zy den aenschouwer begoochel den en als 't ware eenen defi t.oestuerdeu zeggen de: gaet nu naer al de steden van g'heel Belgien, ziet of gy ergens iets vind wat ons van verre gelyken kan. En inderdaed; 't waren hier geene onheduydende katoenbehangsels, maer wel ryke Lapytsioffen, allerschoonste tó!Överwerken, irofées van bloe men, pauslyke en bisschoppelyke wapenschilden, kostelyke transparanten en zinnebeelden, kundig omvloclitene jaerschriften, vorsen en spreuken, lieve kleurlantarens, kunstvolle festoenen en drapperyen met goud- en zilversterren bezaéyd, in een woord, liet is ons onmogelyk al de, koste- lykheden aen te halen die de huyzen der stad als hun glinsterende koninglyke feestzalen her schapen haddenMen bewonderde daerby \oorgevel.s van onder Lot boven die beslagen waren met geschilderde lysï.werken, bezet met ontelbare kleurlampioenen in ornamenten ge schikt welke, bv de verlichting des avonds, den hiyster, de ryke versiering moesten verdobbelen en er opregte tooverpaleyzen van maken die men wel soms in inbeeldingsvertellingen afgeschetst gevonden maer die men hier in der wezeulykheyd gezien heeft. .In, ziet daer, catholyke landgenoten, (wy spre ken tot 11 in 't algemeen omdat, het hier eene godsdienstige betooging geld waerin gy allen be lang hebt, ziet daer eene onvolmaekte schets der stralen welke onzen hoogweerdén Prelaet moest doortrekken, voorafgegaen door eenen stoet ter zyner eer ingerigt, die zoo voortreffelyk, zoo uytgelezen, zoo kunst- en kostelyk was, dat hy weerdiglyk aen de stadsversiering beantwoordde. Als nu Mgr Bracq aen den ingang der stad ge komen was, waren de straten en aenpalende plaetsen met eene zoo ontzettende en digt samen gepakte volksmenigte bezet, dat het onmogelyk was eenen voet achter- of vooruyt te stellen. Eclfter en niettegenstaende de stikkende'hitte, verdobbelde den geestdrift des volks op hel aen- schouwen van dit zoo edel als eerbiedwekkend gelaet, en eensklaps berstte er cenen donder van toejuyehingen en vreugdekreten los die door g'heel de stad weergalmde en aen menige men- schen tranen van aëndoening ontrukte. Z. Ilodg- weerdigheyd wierd door onzen zeer eerw. Deken in eene latynsche aenspraek gekomplimenteerd en onmiddelyk nadien ving een hertroerende welkomskoor aen, waerop dmzende monden te gelyk met eene onbeschryflyke geestvervoering anrwoordden. Den stoet defileerde dan voor dén zienlyk getroffen Kerkvoogd, welken er zich eyn- delyk onder het prachtig verhemelte by vervoeg de en zoo langs dc Nieuwslraet, Merkt en Kerk- straet, onder het geroffel der trommels het geschal van 'tmuziek, het spelen van den bcyaerd, het luyden der triomfklok, en vooral onder de onophoudelyke juyehkreten van duyzende en duyzende geloovigeri zegevierend de parochie kerk binnen trad, alwaer de godsdienstplegtig- heden door eene vaderlyke en aendoeningswek- kende-aenspraek van Zyne Hoogweerdigheyd en eyndelyk door het Te Deum gesloten wierd Ah! des avonds! dan was het'tkroonwerk van deze weergaloozé feest! Als by tooverslag en met de rasheyd van liet poeyer was eensklaps GEHEEL de slad, ja, GEHEEL de stad lot de afgelegenste wyken toe zoo schitterend, zoo ver bazende helder verlicht, dat den dag met den avond weynig verschil opleverde Een paer honderd duyzend kleurlampioenen, chineesche lantarens, lichtbollen, bougies en keersen scholen hunne lichtstralen in de straten en metamorphoseerden gansch de decoratiën van den dag. Er waren gebouwen die aen brandende fortressen, geleken andere aen glanzende krista len paleyzen, nog andere aen prachtig versierde tooneelzalen, immers honderde verscheydenhe- den van verlichting kwamen het oog desaen schouwers verrukken en doen bekennen .dat nooyt ergens iets bekoorlyker te zien is geweest. Daerby slikten de stralen van'tvolk en gansch den avond dreunde de slad van de hoerrakreten, vivats en zegewensc.hen welke overal den hoog- weerden feestheld, Mgr Bracq, onlhaelden by zyn doorryden door de straten om de viering te, bewonderen en onze brave bevolkingen te groeten. Wy eyndigen deze onvolmaekte beschryving met onze hertelykste dankbetuygingen aen onze deftige Aelslenaers toe te sturen en hun duyzend- mael geluk te wenschen over de onwederspreke- lyke hewyzen die zy aen den dag gelegd hebben van hunne troostvolle godsdienstgevoeleus, van hnn ieri diepen eerbied voor eenen doorluchtigen Prins der Kerke.,.. Wy durven bun verzekeren dat de overvloedige zegeningen die eenen zoo weerdigen Priester Gods met eene zoo vaderlyke als uyt er hertjonnende goedheyd over hun ver- spreyd heeft niet vruchteloos zullen wezen, want voor de stad Aelst heelt Ily vuriglyk gebeden, en zulke gebeden doen den hemel geweld aen en ontrukken hem voorzeker genaden en wel daden voor deze die er "t onderwerp van zyn. Des anderdags heeft Z. H. alhier pontificaellyk geofficieerd, al de godshuvzen en geestelyke ge stichten bezocht, en het II. Sacrament des Vorm sels toegediend. Dynsdag en volgende dagen zyn toegewyd geweest aen herderlyke omreyzen in de omliggende gemeen tens om er het H. Vorm sel toe te dienen. Eene hoogst merkweerdige zaek, is dat, telkens Z. H. d'eene of d'andere straèt doortrok om naer 't een ftf 't ander ge sticht tegaen', of naer d'eene of d'andere buyten parochie te reyzen, dadelyk en als by tooverslag wederom die straet bevlagd en versierd wierd, zoodat onzen hoogweerden Kerkvoogd geen en kele uer hel oog heeft konneu lalpn vallen zonder teekens van vreugde en welkom te ontmoeten. Als hy de straten doortrok, zag men overal de geloo'vigen met eerbied neergeknield om den bisschoppelyken zegen te ontvangen. Noch zyne hoogweerdigheyd noch iemand zal ooyt dit hoogst trjostelyk schouwspel van Aelsl vergeten. Onze stadsgenoten hebben zich allerweerdigst getoond. Wy hatïden het verwacht en voorzegd en wy zyn in onze verwachting en voorzegging niet bedrogen geworden. Wy wenschen er hun uyt het diepste onzes herten geluk over. Den Volksvertegenwoordiger van Brussel, M. Oris, die verleden jaer het gelal der Kamerleden met eenen fynen toer wilde vermeerderen om het waggelend ministerie regt te houden, heeft we derom den grooten slimmerik will n spelen maer is deerlyk door de mande gevallen. Ouder voorwendsel dat de Kamer meer verlicht zou wezen, indien al de kiezers konden lezen en scliryven, had hy liet volgende voorgeste'd Den kiezer, wiens bekwaemheden zullen betwist wordenzal een onderzoek mogen vragen, het welk hy zal ondergaen voor de overlieden, aen a wie de wet het regt geeft de betwistingen over de kiezërslysten te bgslissen. In ijeval den kiezer of dén aenklayer zulks vereyschl, zal hel onder- i zoek openbaer wezen. Den kiezer wiens be- kwaemheden betwist worden, die het onder- zoek niet zal vragen of hetzelve wevgeren, zal uyt de kiezorslyst geschrabt worden. Gelyk men zal gaen zien, zitten er daer liber- haters venynige vossenstreken met hoopen in, waerover M. Van Wambeke kort regt gedaen heeft. Wy bedanken hem over de deftige re le- voeririg die hy daertegen heeft uytgesproken cn welke eenen grooten indruk op aide leden ge daen heeft. Aengezien al de jiberhaterslisten in deze redevoering klaer zyn aengedyud en be streden, geiooven wy o'ns te mogen bepalen dees stuk uyt de annates 'parlementaires in 't vlaemscb over te nemen. Ziet hier hoe onzen achtbaren vertegenwoordiger gesproken heeft. Ik ga eenige aenmerkingen doen over den voorstel van M. Orts. Ik heb over Iwee dagen de voorloopige kwestie op de wyziging vari M. Oris gestemd,'l is'te zeggen opdat men dien ff voorstel niet zou aenveerd hebben om- dat het my zonneklaer toeschynt dal dezen voorstel geene de minste betrekking heeft met de wet waerover wy thans beraedslagen. Wy zyn bezig met eene wet over het kiesbedrog, en voor al wie van goede trouw is, is de wyzi- ging van M. Oris aen deze wet nist toepasse- lyk, want hy vraegt waeriyk een g'heel nieuw stelsel Van kiezing. ik heb ook nog voor de voorloopige kweslie gestemd, omdat de Kamer geen twee maien en gëwigten moet hebben. M. Gcillery onderbreekt hier den redenaer en zegl Maer deze kwestie is beslist. M. Van Wambekf. voörtgaende, zegl. Het staet my vry er op terugkeeren en te zeggen wat ik daerover denk. Het is klaer dat de Kamer den voorstel van den acht baren lieer Delcour welken veel meer belrek had met de wet op het kiesbedrog verworpen hebbende, den voorstel van M. Oris ook niet mogt onder- a zoeken. En inderdaed, wat vraegde M. Delcour a toen men den eersten artikel heeft gediscu- teerd Hy wilde het bedrog in het opmaken a der kiezerslyslen vernietigen, gy hebt besloten dat men den voorstel niet mogt onderzoe- ken, omdat hy met de wet geen gemeens had. Gy hebt wel gedaen omdat den voorstel geene reclilstreeksche gemeenschap met de wet had, maer nu, indien gy wilde logiek blyven, moest gy dan ook zeggen dat den voorstel van M. Orts niet mogt onder/.ochl worden, want verre van met de wet belrek te hebben, is 'net eene her- vorming van de kieswet. 'T is daerom dat ik my daer tegen verzet heb, zonder my op den voorstel zelf te uyten. Nu laet my eenige woor- den zeggen op de constitutionaliteyt van den voorstel, welke ik ook niet zal bëpleyten. Ik heb daerover grooten twyfel. Dezen t vry fel kom.t voort uyt de uytleggingen der artikels 47 en 49 der constitutie en den achtbaren heer j Rodenbach heeft gisteren, door een voorbeeld, J welk op my grooten indruk heeft gedaen, be- wezen, dat indien de kie/ers het recht hebben naer de Kamer te zenden eenen Volksvertegen- woordlger welken noch lezen noch scliryven kan, indien gv het recht niet licht en gy hebt het niet, ingevolge den artikel oü der constitu- tie dezen te verwerpen, met veel grootere redens kont gy aen den kiezer zyn recht niet ontnemen 't welk hy volgens art. 47 bezit. Dit schynt my zonneklaer, en gy hebt schoon te a zeggen en te pleyten dat men door eene andere wet de condition om kiezer te blyven mag bepa- lén, dat belet niet dat gy als kiezer moet aen- zien en het recht niet moogt ontnemen aen den kiezer welken de hoedanigheden bezit van a den artikel 47 en den vereyschl en kiestol be- taelt. M. Orts heeft een voorbeeld voorgedra- gen welk, volgens my, geheel ongelukkig is. Hy heeft gezegd maer het bewys dat het art. 47 door eene opvolgende wet mag uytgelegd worden, bestaet, want, deze ojivolgende wet hoeft het kiesrecht ontnomen aen verscheyde kiezers. 'T is aldus dat de opvolgende wet het kiesrecht heeft ontnomen aen de dieven, aen c de gene die verwezen zyn voor aenslag op de eorbaerheyd enz. en noglans zyn zy kiezer in a gevolge den art. 47. Maer mag men wel dit stelsel voordragen wat gemeenschap heeft dezen artikel met de wyziging Orts Mogt de kieswet den art. 47 niet uytleggen Mogt de k 'swet het recht van kiezen niet ontnemen a aen: den genen die er onweerdig van is, en moogt gy den kiezer die niet lezen en scliryven kan vergelyken mot den genen die door liet a gerecht geschandvlekt is Moogt gy beslissen cc dat men aen den kiezer die niet lezen of schry- ven kan zyn recht mag ontnemen, omdat men a het ontnomen heeft aen de gene veroordeeld voor diefstal en andere misdryven Dit schynt my weynig deftig. Deze vêrgelykiiig kan niet aangenomen worden. Wat blylt er nu van de wyziging Orts Laet ons eens van by zien Wy zyn' hier niet geroepen om eenen cursis et vaii wysbegeertè te doen. om onze wenschen <i te zien verwezenlyken, maer wel óm wetten te. a maken. Eenieder* wenscht dat men kan lezen en scliryven om kiezer te zyn ik Voeg er nog by dat,'wat my betreft, ik zou wenschen, dat al de kiezers genoegzame geleerd,heyd hebben om zich met het politiek leven te bëmoeyéii, maer men moet zien of dit mogelyk is, men a moei wetten maken die konnen uytgevoerd worden. Wy maken nu eene wet om het kies- bedrog te vermyden. Wilt men eene party wet maken,-dan is bet myne pligt deze te bestryden. Laet ons alle Jer a goeder trouw zyn. Men niag zich met loyale middels bestryden, doch laet het my réchtuyt zeggen, dc wyziging Orts zal toetalen elkander poetsen te spelen (niches électbrales). a Neemt de wyziging Ons aen, liet is een wapr oorlogsmachio'n voor de 'partyen en ik zal het u gemakkelyk bëwyzen Wat wilt M. Orts Hy wilt dat den keizer wiens bekwaemheyd betwist, word een onderzoek onderga. Gy weet allen dat hei grootste, deel van de ge- meenteraden politieke korpsen geworden zyn. als men dus eenen kiezer op de kiezorslyst wilt doen brengen, moet men zich tot de ge- meente overheden wenden die dikwils politieke tegenstrevers van den kiezer zyn, en liet zal vergenoegen dat, 't is gelyk wie, aen die over- lieden zegge, den kiezer welken men op de lyst wilt brengen kan noch lezen noch schry- ven. ls dit aennemelyk Men weet. dat men in politiek zonder genade is, men vraegt niet of men wel of kwalyk doet. Als men eenen kiezer a wilt doen uytschrabben, zal men gebruyk ina- o ken van deti middel dien men mag gebruyken en die zich aenbied. Den kiezer, wiens be- kwaemheden betwist worden%nl zich moeten wenden tolden gemeenteraed; zoodat dezen die de denkwyze van den kiezer reeds kenthpm misschien als tegenstrever zal moeten onder zoeken. Dit is den eersten graéd van rechtsple ging, waerin den gemeenteraed den kiezer, die zynen tegenstrever kan zyr., in 't openbaer voor eenen onkundigen zal mogen doen door gaan. Onderstellen wy nu dat den gemeente raed den kiezer niet aenneemt, wat zal er ge beuren Den kiezer zal zich moeten wenden lot de bestendige deputatie van de provintie. Daer nieuw onderzoek, en deze overheyd, aen de welke men hel recht heeft geweygerd de kiezerslysten in 't openbaer te onderzoeken, zal in openbare zitting den kiezer onderzoeken en eenen jury van examen worden Is dit aennemelyk, is dit uyivoerbaer? Ware dezen middel niet een oorlog machiert geschikt vóór degene die hunne tegenstrevers willen doen bespotten, een oorlogsmacbien dat meu

De Denderbode | 1865 | | pagina 1