het. onthael van den nieuw benoemden Bis- schop van Gend by te wooncn, den raed he se slist met eenpariglieyd van stemmen dat er geene rede bestaet. om de nytnoodiging te aen veerden deze plegli&hcyd in korps by te woo- nen, aengezien bet orithael van M. den Bis- schop van Gend eene louter godsdienstige belooging is, welke tenopzigte van den gemeen- teraedgeen hoegenaemd officieel karakter heeft. B. O dit is den styl van den grooten ver slaggever Everman! Ge weid nog wel zyn fameus karakter van algemeen vuldat liy als beslissende rede bybragt om zoowel voor nuttelooze kome- dien als voor vremde kwanten geld te doen ver kneukelen. W ja, en waermcö hy de gestrenge hoeren zou uylgaven doen stemmen om de maen te koopen, zooals den Demierbode verleden win ter zegde. B. Dit zegde den Denderbode en hy had ge- lyk. Ik acnzie het inderdaed als eene schande voor eene catholyke stad gelyk Aelst, dat haren gemeentéraed, op voorstel van eencn vremdehng, eenpnriglyk de uvtnoodiging durve afslaen het ontboei van haren Bisschop hy le wooncn en dit nog om reden dat zulk onthael eene gods dienstige betooging is 'T is waerlyk de catho lyke burgerj' in bare innigste gevoelens trot seren \V.Ja, maer 'I is ook eene schande voor de catholyke stad Aelst dat zy haren gemeenteraed samengesteld heeft nvt vier francmneons en wat dutsen die er geen seiiuld in hebben dat de puyen geericn steert dragen. B. Ware bet lieden berdoens, ge zoud ze zien vliegen, geloof ik. SV —Maer, Bellarmien, M. Eyerman zit altoos mei die onnoozele woordekens van officieel karak ter in den mond, ik zou u eens willen vragen of gr voor hem en zyne aenhagers ook een officieel karakter bestond in liet fameus poesjenellenspel dat zy onlangs op het kerkhof van Erpe zyn gaen spelen. B. Ha ja, ahvaer zy gelyk stommenam- bachtspeters, met ontdekten Iwofde en in diepe be- spieifetinq rond twee grafsteden staende, aen iedere tombe door onzen burgemeester eene im mortelle kroon deden vasthechten, en daermcê in even giwtè ingetogen heyd wederom in hunne voituren sprongenhadden zy niet beter ge- daen aldaer een kruysken te maken er eenen vader ons te lezen tol lavenis der zielen W. Bah zy bekommeren zich wel met de zielen Zy hebben de heydenon der oude tyden nagepoetst, en daermeê al. B. ik zou willen welen wat voor een karak ter M. Eyerman in dit ounoozel spel gevonden heeft. \V. Al wat- liberbater is beeft by hun het een of ander karakter 't geen liet bun doet aen- veerden en hoog pryzen, al ware het nog zoo drollig. Maer spreekt luin van onze catholyke plechtighedengeen karakter zeggen zy en zy vlugten er van weg gelyk den duyvel van bet wy water. B. Weet ge wat, Wannes, wy moeten daer zoo kwaed niet om zyn dat den libèrliatersliaspel den stoet niet gevolgd hebbe, 't volk zal er hem beter leeren meê kennen, en op hare juyste weerde schatten al de hyprocrieliscbe protesta- tien van eerbied-voor de religie etc. die wy zoo dikwils in de francmaeonsgazetten lezen. W. 'K en geloof niet dal ge g'heel ongelyk hebt, maer 't was toch een kleyntje eenep zoo defligen Bisschop zoowat eerbiédiglyker Ie be handelen, beleefdheyd is een kleyn kostje en 't staet net. B. -i- Ja, dit is waer, maer de achtbare bur- gery heeft alles ruimschoots hersteld en gemaekt dat g'heel bet liberhaterskliekske nu staet te te kvken gelyk nen aep die van de boorden van den* Mississipi komt. Saint Wannes, 'k heb er mynen buyk vol van HOi:DEIS EN SOLDATEN. Men klaegt in vele streken van Belgiën dal er geeue werklieden veor den oogst te krygen zyn. Twee oorzaken zyn daer de schuld van. Ten eersten, de fabrieken der groote steden di'e, zoo zeer hevoordeeligd door den Staet, de massa der werklieden uyt de dorpen lokken; en aks deze daer eenige jaren gewerkt hebben, ko men zy, ziek en uytgeteerd om verschillige re denen, terug naer hunne dorpen, waer zy, voor hunnen tyd versleten zynde, tot last dienen van den armen. De Tweede is bet leger, 't Is onbegrypelyk waerom ons Belgiekske, in vollen vrede, een le ger moet in stand houden van 33 duyzend man, dat jaeiivks 36 millioencn verslind. Misschien oenen goeden raed Maer stil cloeh als gy nog water in uw glas giet, wy gaen riisie krygen. Ja, ja, sprak hom, terwvl hy de waterkaraf neerzette <311 den ouderling de hand drukte, ja, ja, voor ecnen van ons heydo zal uyt deze samenkomst eene der zuyvorsie vreugden ontstaen die hy oovl genoten l.ebhe. \oor beyde, myn kind, voor hevdelui, hè, hel p'ezier moet voor u alleen niet zyn.. Maer gy eet niet meer Ik heb geenen honger meer. Vader. Gy zult toch wel wat fruyl eten. Ik heb den jongen eene peer en eenen druyvcnlak doen brengen.. Ge zult een van hevde nemen. Allons.. Ziet, zonder komplimcn- len ik neem de druyvon, neem gy de peer... E11 nu, nu een pacr woorden van myno kleyne historie. En met de ellebogen op de tafel, de oogen gevestigd op zyneh jongen vriend, die van zynen kant den blik niet kon alwendon van het cngelsch gelael des eer- iveei'digen grysaerds, den ouden pastor begon aldus Ge moet welen, myn kind, dat ik vol blvdsehap naer Parys kwam, 0111 myn gering erfdeel inlozamqjen. Twéé duyzend Iranks, 't is wel niet zeer veelmaer den geneii die er meê weggeloopen is heeft voorzeker niet gedacht dat hy Onzen Lieven heer zelf bestolen had. veeleer als eenen armen priester. Dit geld was voor den dienst des aulaers bestemd, en eylaes ik ben hel kwyl En eenen traen van weemoed liep langs de wangen van den ouden man. Maer, sprak Horaz getroffen, dien deugeniel, die u besloten heeft, gv hebt hem toch aeugeklaegd 'i Och neen Hv is 't land uyten ware hy nog te vinden, het geld zou toch op zvn. E11 dan, ik heb te Parys zyne vrouw en kinderen 111 den uyttersten nood Het Boterkuipje, van Dixmude, maekt de vol gentle bemerking over de wet op bet kiesbedrog, en op den gang couloirdoor den beer Coomans in de Kamer zoo geestig gekritikeei'd Volgens het ministerieel wetsontwerp op het kiesbedrog, zal eiken kiezer, om zyn briefje te schryvcn of hetzelve le veranderen, zich eenen minuet, langin den gang mogen ophouden. Welnu, rekent eens: te -Brugge hebben in de lactste kie zing ongeveer 480 kiezers in een en betzelfde bu reel hunne slem afgegeven. 480 kiezers die eenen minuet in den gang verblyven, dat is dus 480 mi nuten of 8 uren. Ergo, aelu uren om de briefkens in de bus te steken zoo zal liet al ligtelyk in al de steden rond middernacht draeyen, vooraleer den uytslag der stemming gekend kunne worden, en dan zal dien uytslag wel zeker in 't voordeel zyn der ministeriëelen, doordien geene of weynig buylenlieden tot laet in den avond in de stad ver- Wy lezen in dtrbrusselsche korrespondentie van den Pmurseureen ministerieel blad van Antwerpen Gy zult in den Mouiteur van dezen morgend gelezen hebben dal den minister van binnen- landscho zaken is gelast met bet handteeken des departcments van oorlog, tijdens den duer der af- wezighegd van den luytenani-generael baron dia- zal, minister van oorlog. Is bet naer zynen buy- len dat den achtbaren minister ziel» begeeft? Het zou wel kunnen gebeuren dat bet heel enkelyk naer kleyne Karmelieten gevang, is want tot hier toe heelt geen eene der twee Kamers zyne genade gevraegd. [Art. 91 der Constitutie). Men leest in den Salvt public, van Lyons: De vergulde horizons eener bewonderens waardige forluyn zyn thans geopend voor eene achtbare familie dezer stad. In 't jaer 1789 verliet een jeugdigen franseben officier Lyons, om zicli naer Brazitiën le begeven, alwacr by dienst nam met den graed van kolonel. Zyne krygsfortuyn was rap en schitterendwelbaest tot generael bevorderd, wierd hy Minister van oorlog Goed geleerd en verstandig, wierd bet bestuer over de mynen hem ook toevertrouwd, en de uytslagen, wélke hy bekwam, waren dusdanig, dat hy in weynige jaren tyds bezitter van een outzaglyk forluyn wierd. Hy trouwde in Brazilië, en zyne dochter, de eenigste erfgename, is nu aldaer overleden, eene fortuyn van achttien millioen francs nalatende, welke zy van haren vader, den gèneracl Génin, geërfd bad. Diekoninklyke erfenis komt nu aen de naeste bloedverwanten der overledene, allen in Lyons woonachtig die reeds by den fran- schen consul te Rio-Janeiro de noodige stap pen hebben gedaen 0111 in bezit van dat Crcesus- fortuyn te treden; maer tevens bieden meer dan zestig, lot heden onbekende, zydelingsche familie leden zich aen, om van dat vermogen bnn aen- deel le hebben. Men leest in de brusselsche briefwisseling van den Escaut: Verledene week is er eenen kleynen voorval gebeuid dal heviglyk de donaen ontroerd heeft. Er is in ons slapelhuys aeiigekomen, op liet advies van eenen boekverkooper genaemd PI». Rosem- baum en woonende te Brussel 111 de Kapellestrael n° H, een groot pak-doodbrieven, de dood des konings aertkondigende. Den verzender, een buys van Duylschland, zegt in die brieven dat eenieder eene gelieugenis zal willen bezitten... dat hy geheel zyn malei iecl in 't werk gesteld beeft om per hon derd duyzend het portret van den welbeminden vorst le trekken... dat hy er de pluetsing van toe vertrouwd heeft aen het huys Rosenbanm... dal binnen dry dagen men in staet zal zyn al de beve len uyt le voeren, enz. Die kiste heeft de douane in zulke verlegen- heyd gesteld dat zy zich onmiddelyk lot hel be st lier der openbare zekerheyd gewend heeft om le weten of men ze aen den bestemen mogt af ge ven. Na twee uren denkens, heeft hel bestuer der openbare zekerheyd ja geantwoord en de kist is door M. Rosenbanm medegenomen geweest. Ik verzeker 11 de volledige nauw keu righeyd van dal feyt dat ik met myne eygem; oogen heb kunnen beslatigen. Ik heb e« 11 afdruksel van den doodbfiel in myne hand geliad en ik heb de kist gezien. Te rekenen van I aiigusly aenslaende zal er te Scliellebelle een telegraef bureel geopend zyn. Den brusselschen korrespondent van den Journal de Liêge kondigd aen dat, na twee minis tersraden ten dien aengaende gehouden, de dood straf uytgesproken tegen Pède, den moordenaer van Eeaussiue, veranderd geworden is in levens- durenden dwangarbeyd. gevondendeze menschcn zyn al ongelukkig genoeg, zonder dat men liun nog do eer onlneme Ik lieb zë getroost, zoo wel ik kon, en met hun tranen gestort. En hun nog eene goede almocs geschonken, niet waer, Vader O 't is zoo naluorlyk Daer is geheel myne his torie, myn kind, en ik keer naer myn dorp lenig gelyk ik gekomen was... Neen, niet gëlyk vvanl ik kwam mei hoop, en ik heb geene meer Zou ik u mogen vragen, Vader, vvaertoo gy deze twee duyzend franks bestemd had Ik heb het u reeds gezegd, mynen vriend, ik had ze tot den dienst Gods bestemd. Met dit geld meende ik ten eersten den toren van myn arm Kerksken le doen vei maken, die bykans invaltten tweeden rondom hel kerkhof eenen nnier te doen bouwen, in plaets der houten afstuyling die hall rol en l'allc kanten open is. Och! ik ware zoo gelukkig, indien ik myne afgestorvene parochianen mogl in vrede in hunnen gevvvden grond laten rusten, zonder alle oogenblikken met te voelen getreden te worden En nog eens rolden tranen uyt zyne oogen. Ach ging hy voort al zuchtend, ik had nog een derde oogmerk. De kerk van Fleurv bezit geen enkel sehilderylje, geen afbeeldsel van haren patroon, geen Lieve Vrouw beeld E11 ik bad gedacht... 't is wel waer, men kan ook bidden zonder.... Maer toch eene schildery boven den autaer, en met myn erfdeelOch En dezen zucht gaf aen Horaz te verstaen hoe diep hei hert van den ouderling getreden was door de vcry- deling zyner zoo geliefkoosde plannen hy zweeg eene vvyl, als in overweging verzonken, en dan plotselings dé hand van zynen vriend vattende Lael ons zien. Vaderbedroeft u niet zoo zeer. Mgr. den bisschop van Gend heeft dynsdag de kapel in het bisschoppelyk Seminarie gewyd. De nog overlevende naer Wezel gebannen priesters waren door Mgr. Bracq lot de plechtigheyd uylge- uoodigd 53 hebben den oproep beautwoord; 15 waren in de onmooglykheyd te komen, en sedert hel halfeeuwfeest der banning naer Wezel, dat over twee jaren is gevierd geworden, zyn 8 leden dier heldhaftige broedersehaer overleden. Na de godsdienstige plcgligl.eyd heeft Mgr. Bracq de oude priesters op een banket in liet Se minarie vereenigd. De jonge seminaristen hebben gedurende hel eelmael de coupletten, koren en cantaten nylgevoerd, die over 2 jaren vervaerdigd zyn geworden. De letterkundige oefeningen zullen plaets hebben In liet kollegie Sle-Barbara te Gend den 3, 7, 8 en 9 augiistv. De prysdeeling is bepaeld op donderdag 10 augusly, 011110 ure 's niorgends; 2° In liet kleyn Seminarie le Sl-Nikolaes den 9 augusly. De prysdeeling zal plaets hebben desan- deiendaegs 10 augusty, om lü ure 's moi'gends. De bestendige deputatie van den proviidia- len raed heeft de kerkfabrieken van St-Baefs, St-Jacobs en 11. Kerst geinagligd om de legenlie der stad Geinl in regie te vervolgen uyt hoofde der kerkhofsclienderyën begaen door bevel van den burgemeester op liet kerkhof buy ten de voormalige Dampoort. Vrydag laetst is eenen onderofTicicr van liet linieregimcnt in het fort verblyvende van de ver sterkingen gevallen die hv wilde overkliinmen, om zich naer de statie te begeven, en bekwam daerby zulke erge wonden, dat hy eenige uren later be zweek. De stad Mechelen had zondag laelsl li^t uyt- zichl der gioote feestdagen, om de overvoering te vieren van den eerbiedweerdigen Joannes Berch- mans welken onlangs by breve van Z. H. den Paus lot den rang der gelukzaligen was verheven. l)e plechtigheyd was zeer schoon en treffend. Men heeft den 22 dezer op het grondgebied, by Namen in een stuk haver toebelioorende nen VI. I anne twee lykjes gevonden van pasgeborene kinderen, al'schuwelyk verminkt, by zoo ver dat, by den eersten oogslag onmogelyk is geweest hun geslacht te onderseheyden. Nevens lien lag een briefken waerop men las Mvn God, ontvang die engeltjes, verzekerd door liet doopsel, onder hel getal der heyligen die 11 omringen. Deze kinderen waren in witte doeken gewonden. De justitie heeft hare opzoekingen begonnen om den dader dier dubbele kindermoord (e ontdekken. Men schryft uyt Doornyk Eene afschuwelyke daed, die al zooveel slout- moedigheyd als vreedlieyd vcnaed, heeft te Crève- cceur, by Anioing, plaets gehad. Tien peerden. zegt men, toebelioorende aen M. graef Robert Du Chasiel, stonden in de stallingen der lieeren l)u- mon en Ge, die ze op dit oogenblik voor de land- bouwwerken gebniyklen. Men heeft aen negen dier dieren te tong afgesneden. Het tiende is aen deze afschilwelyke marteling maer ontsnapt by ge volg van zvnen kwaden aerd.c De kwaeddoeners, voor z.yn buyten en springen bevreesd, hebben liet niet durven naderen. De justitie doet onderzoek. Dobbele moord te Bavichove. Men heeft zondag morgend, de echtgenoten Vanneste, herber giers te Bavichove, in hunne woouing op eene sehroomelyke manier vermoord gevoudeii. Den man, liggende in de estaminetplaets, had eene groote wonde aen hel lioofd loegebragt met enen steen hy was dacrënlvéven by na geheel den hals afgesneden. Vrouw Vanneste lag in den kelder, op deze'fde manier vermoord gelyk haren man. Nevens liaer heeli men dry glazen bierpinleii gevonden, waei- van er twee gebroken waren, helgene doel denken dat men vrouw Vanneste zal vermoord hebben op den oogenblik dal zy met dry glazen bier uyt den kelder kwam. Die dobbele moord moet den zaterdag rond 10 uren 's avonds bedreven zyn geweest, men verze kert immers dal de verscheydcne persoonen der gemeente die herberg slechts ten 9 uren en half verlaten hebben en dat Vanneste en zyne vrouw zich gereed maeklcn om slapen te gaen. Toen men de ongelukkige slagloffers gevonden heeft hadden zy dezelfde kleederen aen als daegs te vooren helgene doet denken dat zy vermoord zyn geweest korts nadat hunne gewoone kalanten vertrokken waren. Men verzekert dat er, ten gevolge van 't eerste onderzoek van het geregt, vyf persoonen zyn aen- gehouden en dat één voornamelyk grootelyks ver dacht word den dader te zyn van die dobbele moord. Een berigt heeft dezer dagen een groot on geluk aengekondigd, gebeurd op den yzeren weg te Magdeburg. Wy hebben maer weynig bezonder- lieden over die ramp. Ziehier wal wy lezen in het blad l'Europe, van Frankfort Wal den toren en het kerkhof aengaet, ware er geen middel te vinden by de geloovigen.. hy uwe parochi anen De parochie, sprak den man hel hoofdschuddende, lelt ten hoogslen zes honderd zielen... Al arm gelyk den pastor.. Ha* er is nogtans onder hun eenen, die wel zou konnen, ziede maer hy wilt niet. Ik heb er hem al honderd mael af gesproken, en honderd mael heeft hy my den rug gekeerd, dien viezen Poupillier. Ha, hy heet Poupillier Ja, een meester metser.. Door hem gedaen, hel werk zou maer halt geld kosten., en hy is ryk, zeer ryk. Horaz stond op. Gy vertrekt Sprak don priester met verwonde ring. Myn verhael heeft ti verveeld, niet waer Gy had my nogtans beloofd van my ook uwe aengelegenbedcp te verbalen. Ik ve rgcet het niet, Vader, en ik reken ook wel naderhand myne belofte to volbrengen. Naderhand Maer hoe laet is liet Reeds zeven uren. Ach God, hoe snel vergaet den tyd met klappen Myn lief kind, om negen uren vertrek ik uaer myne landstreek. Om negen uren met wat koels Ik weel den naem nietmen neemt ze eenige stappen van hier, in de zelfde slrael. 'T is daerom dal ik lr.er heb komen eten. He wel, Vader ik ben schilder niets voor den oogenblik boud my in Parys op. Ik ga ten myuent al wal noodig is 0111 té schilderen halon, ezel, doek, kleu ren, en oen paksken verscbooningsgoed om negen uren ben ik aen de koets wy vertrekken te sameu, en Den laetsten avondtreyn die zich van Tli; saei naer deze stad begaf, is by de statie van Bud, der eenen verkeerden weg ingeslagen, by gevolg, Wai aeliteloosheyd van ecnen excentrickdraeyer, heeft daer eenen koopwarenlrey» ontmoet. Bof Den schok "was zoo geweldig dut de lokon her tief ietlcrlyk den kcopwaivntreyn heelt doorga nig den, waerna zy oni\er gevallen is, en zes wagg, na van den tieyn, gans< h vol rey/igeis zittende,) le de eene boven de andre gekropen een oogenl, we nadien vormden zy nog slechts eenen hoop pnvt gei onder dewelke een groot getal persoonen l;,. ine begraven, dood of gewond. Dertien rcyzigers I» d.u ben by deze ramp hel leven verloren; veel ancie, be< hebben zware wonden bekomen. het Men meld hel volgende uyt Webbeconi0 yj, gemeentedie gedecllelyk Iweeinacl door hagel beschadigd wierd, is wederom fel Lepra geworden door de overslrooming. De hoef pachter Buvens is ganscli overstroomd hel wj 11U stond er 5 meiers hoog in. Den naburigen |3 j)e bouwer L Raeymaekers, is de inwooners ter It |,p gekomen met zyne zoneu en dienstboden, die 1 eene kar in het water gestoolen. en daer ft ladder op geplaclst do familie Buvens en !i, dienstboden van schelf! en zolder, waerop zy; !"1 vlugt waren, gered hebben. De zonen van pack Raeymaekers, die du eenigste waren die zwen.i- konden, hebben de beesten, die hel hoofd 1 111 boven water üytslakeii, niet zonder groot gpy; en prysbaren moed en zelfopoffering meest uyt den stal gehaeld. De aerdappelen op hel en de tlirwe zyn onder In t zand bedolven- °f vetbeeslen der weyde heeft men met veel mor gered. De schade is nog niet te schatten, maer zal groot zvn. gC Men schryft uyt Diest, 22July: Een verschrikkelyk onweder, eene stortrej 111 vlaeg gelyk hier 111 geen menschen geheugen li( w plaets gehad, heeft gisteren avond teil 6 ure Ifi Z;1 by half acht over onze stad en omstreken niet 1 aenhoudend geweld gewoed. t't Op eenige seconden waren de straten in rii ren veranderd, die hier en daer de kelders o\ e( meesterden en tot boven lée opvulden, eer icui: er aen gedacht had het stvgeud element le keci gaen. Buyten de stad staen wevdeu en effen grom e' lieden morgend nog geheel onderonbegrypdv uytspoeliiigen vertoonden zich op de hellingen b aen de gebergtengeilede kóomvddeo zyn o« h zand; granen, aerdappelen en andere veldvriiélitj 6 zyn op sommige plaelsen weggespoeld. Den gro ten middelgrachl der versterkingen die niet n lu-ek van Bevermolen in gemeenschap is, en ml n water omtrent manshoogte boven den vollen li mei staen, is doorgebroken en heeft de vdweyt t] zoodanig overstroomd, dat men badend de u beesten die liet slvgende water niet onlvluginj ren, moest gaen miaen. 0 De gemeenschap op tien yzeren weg lussi! Diest en Hasselt van den eenen, en tiissclien It en Aerschoot van den anderen kant. was sHI N onderbroken, doch is met geweld van volk rende den nacht wederom hersteld. j, Het volk, dat uyt onze omliggende dorpen n. j; de stad komt, vertelt vele rampen en groote sclnc t loegebragt aen de velden. Hier zyn boomeji tiylj. spocld, daer de tarwe, de haver of de aéi-dappi-i vernield, elders schapen of beesten vcrdi 011L nog elders is men op zolder moeten vluglen. Men schryft nvt Tongeren, 22 jiily t Een hertselieurend onheyl heelt den 17 eennj gestrekt deel van Limburg getroffen; de kant St-Truyen, Loon, Tongeren en Sichem zyn it een sclinkwckkenden geesel geteyslerd; den vri oogst is op diiyzende liektaren letlerlyk verniri zoodat den landbouwer noch brood voor zyn gen' noch voeder voor vee over heeft. De ramp do den hagelslag van verleden mnendag veroorzaektj zoo uytgehreyd dat de giften der ingezetenen, 4 milddadig ooli, er verre van af zyn 0111 den nootls kunnen lenigen. Een.brief uyt Bergen meld. dat de hagelst nen, daer gevallen, 5 centimeters in de doorsm hadden, en er by waren die 100 grammen wo# De inwooners waren in de kelders gevlugt, oniii zy vreesden dat hunne Iiuyzen gingen verplelM worden. I11 de kazern der lanciers zyn verhip 3000 glasruyten; 1900 in die van het 12* lini 400 in T hospitael150 iu het atheneum. Te Jambes is den bliksem langs de schouw eene woouing gedrongen de persoonen welke zich bevonden, wierden omgeworpen, doch I kwamen geen letsel. Al de meubelen wierden vi bryzcld. Te Flawinne wierd een liuys door den bliks' letlerlyk in twee gesneden en in brand gesloke den brand wierd gebluseht. Te Mernimonc is, volgens men verzekert, f pachthof door hel hemelvuer vernield. Te Graide, kanton Gedinne, waren er neg< landwerkers gaen schuylen Onder eene myt 1111 na verloop van eene maendPar exempel, gy it uiy kost 011 logisl geven en binnen tie maend, al li: gy den toren en hel kerkhof nog niet in goeden sla: gy zult leu minsten eene schildery op uwen autaer li! ben, en eene selioone schildery. En wie weet?# seliien zal zy lot hel overige den weg banen. Misscbl ?al Poupillier, den metser, van zynen kant ook r willen doen, en toren en nrner laten volgen. Allo; Vader, zoo gezeyd zoo geda ;n, hé Den goeden herdér was opgestaen en bezag Hor met schitterende oogen en als verrukt van blydscliap Als dezen uytgesproken had, in plaets van hem tea: woorden, hy laet een geschrey liooren, roept den lat dienaer en langt hom een vyf franks stuk Bnlaclll betaell u, stamelde hy, twee noenmalen, van Mynlif en van my. E11 ter zeiven tyd met zyne twee banden Hora# hand vastiicmende Ik begin i> den kost le geven, v-, hy hem stil in 't oor: gy ziet aldus, myn kind, dal met verrukking uw voorstel aenveerde eene schoc< schildery voor myne Kerk Het za! de Lieve Vrouw r mei het Kindeke Jesus, nist waer, Vriend Ha zei zult gy meê komen ik verlaet u niet meer... Haesl kmd, hacsl u naer huys Wy hebben .maer twee m meer en vergeel niet dat het'hier in de straev is dal; koels staet. Zy gerust, sprak Horaz, en hy vertrok. Mynheer, uw kleyngeld, riep den tafeldienas terwyl den pastor uylgmg zonder er optepeyzcn:i hy toonde hem omtrent twee franken overschot 't vyf franks stuk. Voor 11, manneken, voor 11, riep den pastor, en! ging henen. (Vervolg hierna).

De Denderbode | 1865 | | pagina 2