j '*■*- I HO*». J iter. use Wafill 11IIIIs, I 1 m m 1 VERTREKUREN UYT AELST \AER VERTREKUREN UYT VOEGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAÜRS. .4/ wederom leggen Is t daermeê genoeg De Fraiièniapis en de Solidaire». Wal zal hel zyn Eene catlsulyke of oncatliolyke school O Dehdcrm. 5-20 8-28 9 45 12-20 3-10 6-16 9-12 rS Gend, Brugge, Oslende 7-47 8-25 (8-44 9-45 Lokeren 5-2» 8-28 0-00 12 20 6-16 jg Geiid) 12-39 3-10 3-18 6 16 6-39 8-37 9-18 firus. 6-39 E (le2e c'J 8-05 8 12 9-38 II 58 12-15 Doornvk, Kortrvk, Mocscroen, Bvssel (langs 2-38 2 55 5-27 E(le 2C c') 5-50 6-20 8-50 9 35 tti Gcml) 6-47 8-44 12-39 3-18 6-39 8 39 Wech. Aniw. 8-M 0-39 7-55 9-45 12-10 1231 k AUl) 3-4# 3 40 S-S0 8-46 0 Ï4 ffl|8 «-R0 ft I leu*. Tliiencu Luyk Vorv. Land. S-20 8-12 9-38 Nnlove' Oiioiai-dsb., Alh, 7-55 '2-55.5-85 8-50 9-45 12-15 3 10 gj Borgen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-55 5-35. VAN ANTWERPEN NAEH Sl-Nicolaes, Lokeren, (lend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7- 0 9-00. VAN GENU NAER Lokeren, Si Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6 30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Tc Lede slaen a! de konvoys uylger.omen de verlrckken uyl Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 8-05 en die van Gcnd 6 12 I I 25 2-Ó5 5-00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbergen slaen al de stacn stil de konvoys. - To Gyseghem slaen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uylgenomcn de verlrckken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-^5 8-40 en uyl Aelsl 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8 30. Vertrekuren uyl Denderleeuw uaer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-08 6 03 6-06 9-05. C_ Dondcrinonde, Aelst, Ninovo, Georaerdsbergcn, Ath, 9-30 0-00 3-05 3-05 8-00 7-45 0 00. 0-00. CiiRjuc Siiinm. VAN LOKEKEN NAF.R 7-00 7-00 VAN ATH NAER Geeraortlsbergen, Ninovo, Aolst, Deiidermonde, Lokeren 6-30 10-40 1-10 4-35 7-25. Lessen, Gceraerdsbergen, Niuove, Aolst 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Brussel Gangs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-35 7-25. Gend, Brugge, Oostende'(langs Lode). - 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. VAN GEND NAER Audenaerdc, 6 45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 8-00 9-00 11-35 4-35 5-00 5-57 6-45 8-9. VAN BRUSSEL NAER Aelsl, Gend, 7-15 7-25 8-00 8 05 II 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6 00 8-05 8-10 8-40 Ninovo. Geeracrdsbergcn, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 7-55 2-20 5-05 8-25 (langs Mcch.) 5-45 6-37 8-00 10-05 3-30 7-30 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. Aelst AELST, DEN 16 SEPTEMBER 1865. Wy hebben onder de oogen de nieuwe schat- •tiiigen der onroerende goederen van de stad Aelst, en wy acrzélen niet te zeggen dat bet een waer sebandael is. ■Als M. B. Dumortier, den 5 july lest. in belang der schatpligligen van Doornyk, aen, den minis ter van linantiën vraegde of men van zin was de contribuliën te doen verdobbelen en ol'de ovcr- drevene schattingen zouden gehandhael'd blyven, antwoordde den geldminisier dat bet al leugens waren, dat de contributiön slechts 6, 8.of' 10 ten honderd zouden konneu verlioogen, daer waer de goederen in deze evenredigheyd verhoogd zynEn met deze woorden was de kalkoen- troep al wederom opgezet en riep amen en alleu- iuia Doch, T geen M. Dumortier zegde, is maer al te waer hier te Aelst zyn de schatters ook bezig met de weerde meer dan te verdobbelen Huy-. zen lot lieden geschat op een inkomen van 400 IVanks worden op 800 a 900 franks gebragt! Er ontstael ten dien opzigte eenen algemeenen kreet van verontweerdigingEn inderdaed, waerom heeft de wet ëene nieuwe scliattiug be volen Is 't in 't belang van den staet, om do oontributiën te verhoogen? Geenzius, 't is slechts omdat eenige deftige volksvertegenwoordigers, onder welke byzonderlyk onzen achtbaren lieer De Naeyer, de schreeuwende onregtveerdiglieyd hebben doen uytscbynen van de schatting der goederen in de Ylaenderen ten profyte dergene in de walenstreken gelegen. Maer 't schoonste van 't stiel is nu dat de nieuwe schatting juyst liet legenstrydige gaet doen de Vlaenderen zul len wederom geslachtofferd worden ten voorüee- le (Jer walen. Doch wy hopen wel dat onze afgc- veerdigden zich daertegen krachtdadiglyk zullen verzetten. De schatters zyn zooveel te meer te laken, omdat zy gecne de minste rekening hou den van liet onderhoud der huyzen, 't welk nog- taris dient afgetrokken te worden van de in komst. Als men wel inziet wat hier te Aelst omgaet, moet men waerlyk zinneloos zyn om het minis terie Frère nog te ondersteunen het schaft de octroyregten al' welke eene vryvvillige contributie waren, en men roept Victorie en progres, men verheft hel ministerie lot in den derden hemel, want, zoo men vertelde, ging alles aen half geld konnen gekocht wordenEn zegt my eens, wat is er nu beterkoop dan lydens de octroyreg ten bestonden Zoekt, en zoekt maer wel en gy zult geen enkel artikel van eerste noodzakelyk- lieyd vinden... Maer wat gebeurt er bovendien Men vraegt 43 ten honderd als additionnele centimen tén behove van de stad op de persori- nele belastingen, en 33 ten honderd op de fon- ciere Is dit niet eenen selioonen uytslag? Maei met <4it alles, legt ze me daèr, burgers, en roept maer vivat de liberhatersregentie Vivat liet ministerie Frère 'T is er op gewon nen EEN SNEEUWTOONEEL. (Uyt Siberiën) Tusschc» woeste dennenbosschcn, duyzend mylen iioordwaorts van Jcneseisk, ligt liet ellendig vlek Mnn- gasca, aen den oever van den viseliryken vloed Jeniscy; liet bestaet uyt treurige hutten van ruw gehouwen boomstammen gebouwd, wnemn de reten en kloven met mos dicht gestopt zyn; bel inwendige dezer huyzen '/-iet er niet minder troosteloos uyt, dan den omtrek, en hier was bet, waer menig edel leven, vergeten van de besehaefde wereld reeds' wegkwjmde.* Een Kozak rende in eenen geslreklen galop tol voor hel buys van den kommandant, dat, hoewel ook slecht genoeg, er allyd nog eenigzins beter uylzag, dan de Gvei'igc bullen. Op bet dak lag den gedroogden visch opgestapeld, en den ruyter haelde er met zyne lans een af, denzelven scliiclyk verslindende, tervvyl hy den schildwacht ver zocht, hem by den major aen le dienen; dezen trad, mo* eene wollshuyd over zyne montering, op zynen dorpel, en vraegde wat voor nieuws er was. Wy brengen poolscbe oproerlingen, Knces, anl- woorddc den Kozak, op zynen visch knauwende, hier is de ukaze. Beu m ijor kuste eerbiedig den keyzerlyken zegel voor dat by hem los sneed, las de depeche en zegde Ach, van die zonder naem, goed. En nog een bevel, Neen 't, zeker is 't niet genoeg, want liet liber- hatersvenyn zit gewoonlyk in den steert. Let eens op, landgenoten, wy zullen u met eenen keer doen klaer zien en u al de hatelykheyd van deze overdrevene schattingen doen begrypen. De gevolgen dezer overdrevene schattingen zullen nog al veel meer verpletterd wezen, als men de wet op de nalatenschappen beschouwt. Het is wederom minister Frère die in 4831 de gevloekte tranenwet heeft doen doorgaen. liet is by die niet aüeenlyk een regt heeft gesteld op de nalatenschappen der ouders, maer zelfs de kin deren wilde doen zweeren dat deze nalaten schappen bestonden in deze en gene artikels, ,waerdoor de gelieymste zaken moesten aen den dag komen. Het is hy die de stoutmoedrg- hoyd zooverre heeft durven dryven,dat hy den Senael heeft ombonden omdat dezen die dwinge land ige geweicnspramende scliandwet niet wil de stemmen. En wat doel hy nu Hoort en leertVolgens die wet, moeten de kinderen een regt van een ten honderd betalen op de weerde der onroerende goederen door hunne ouders achtergelaten. De weerde dier goederen word vastgesteld volgens den kadaster en. de in komst. Nu, als men den kadaster verdobbelt, ver dobbelt men insgelyks de suceessieregten, zooda- nigtyk dat de kinderen van 'tgoed hunner ouders TWEE a DRY TEN HONDERD zullen moeten be talen inplaets van EEN!'en dlU VgöüvèrnemeiU of den liscus zal komen zeggen ik vooral myn paert, en dit nog wel een groot paert van 't goed dal uwe ouders met zorgen en werken gewonnen en gespaerd hebben, en dan mogt gy de restc nemen..... Het zal mëermaels gebeuren, als er vele kinderen zyn, dat het gouvernement meer als een kindsgedeelte, voor den neus der kinde reu, zal opstrykenEn dit noemt men libera- lismus, progres en verlichting Schept dan maer moed, burgers, en roeptvivat de libera len, maer begint toch ook maer uwe borze te openen, de gieren zullen er komen in lasten De francmaoons naderen langsommeer tol de sccle 'der solidairen, uytgebroeyd in de helen door de logiën voortgézet. T is van uyt de frama- C'Ofislogiën dat meest aide solidairen voortko men misschien is die helsche secte niet anders als eene uytvlocying der logiën, want van al de ongelukkigen die God verslooten hebben op hun sterfbed, en als dieren gestorven zyn, bet mees- tendeel behoorden aen de francmaoonslogiën toe. Wat er ook van zy, zeker is bet dat de franc maQons zoeken tot de solidairen te naderen, en deze gedurige toenadering zal noodzakelyk eyn- digen met eene volstrekte ineensmelting, want alle beyde hebben maer een en 't zelfde doelde vernietiging van den catliolyken godsdienst en den haet tegen de priesters. Ziet hier wat een framaconsblad uyt Londen schryft aen de Iramacons en solidairen van ons land 'T is met liet. grootste genoegen dat wy ver ft nomen hebben met welken goeden uytslag de a belgische vrydenkers socieleyten ingerigt heb- dat my niet zeer bevalt, devvyl ik dacrdoor mynen ge neesheer verlies. Wanneer komt den Irevn v Binnen een hall uer, Knces. Is u onderweg geen ongemak overkomen Niels hyzonders, Knees Eene sneeuwjagt heeft ons eenen dag lang opgebonden, anders zouden wy reeds gisteren hier zyn geweest. Den major keerde zich tot zynen bedienden Breng genever hier voor den kozak, en haol my dan den ge vangenen uyl numero zes hier. Den ruyler verzorgde zyn peord, en ging daerop in de wachtkamerbinnen wcynige minuten kwam den gevraegden gevangenen ecu bleek jong mensch met eenen bril, vvien cfen major hertelyk de hand locreykte, lerwvl hy hem in de fransche lael toeriep u Gy zyt vrv, doctor, ik wensch u geliik, hoewel het my leed doel u le verliezen. Vol vreugde viel den geneesheer hem om den hals en antwoordde Ik vvensohtc maer, dat gy my kondet vergezellen, Sedert tien jaren heb ik zulke droomen opgegeven, inyn vriend. Ik heb my in mync verbanning getroost en gevoel my met myn lol tevreden. a Zyt gy verbannen, heer major Ik hield u lol hier toe voor den kommandant. Dien ben ik ook, maer noglhans word mynen post allvd als ccne eervolle gevangenis beschouwd, en den hoogsIznligcn czaer Alexander heeft my hier gezonden, dcwyl ik onbezonnen genoeg was, in den geesldrift der champagne, op de groolheyd van mynen' heldhaftige» ben voor de civile indelvingen wy wenscben ze uyt geheel ons bert geluk over dat goed ge- dacht. Maer liet bezonderslc deel onzer geluk- wenschingen komt met reden toe aen de hel ft gische l'raniaeons die, wy zyn er van overtuygd, aen deze inrigting kraelitdadiglyk hebben ïne- degewerkt. Doch liet werk is nog nieL volledig. Wel is waer; wy hebben reeds veel gewonnen met gedeeltelik de doode te ontrukken aen de kerk, maer dit is slechts liet begin van uwe groote onderneming, liet werk zal maer vol- trokken zyn, als gy ook de levende uyt d'lian- den des priesters zult gerukt hebben Wal zegt gy daervan, medeburgers? Verstaot gy ïiu boe framagons eu solidairen te samen aen de zeilde koorde trekken? Al wie er nog aen twyfeil, beeft maer de oogen open le doen, en te zien welke van onze karakter mannen van Aelst de solidaire indclvingen gac'n bywooncn, en hun ne genegenheyd voor die secte zooverro doen blyken, dat zy zich geëerd achten van, by eene indelving, te mogen non hoek in de hand iiouden van liet solidaire doodkleed In zitting van 23 december lest, bckloeg zich den grooten verslaggever M. Eyermau over de al'vve- zigheyd eenêr middelbare meysjesseliool, welke afwezighevd door eeuige leden als eene gaping wierd betreurd. Er wierd gezegd dat bel de pligt van 't bestuer was die gaping aen te vullen. Nu, dié gaping word aengevuld en zooliaest men 't aenvullen der gaping verneemt, ontstaet er in g'beel de stad devraeg: Wat zal liet zyn eene catholyke of oncatliolyke school. VyC a zes mael word die vraeg aen 't Verbondden tolk van 't stadliuys, gedaen en wat antwoord het bind je Na eene reeks zeever en ellendig geknoey zonder kop noch steert, zend bet ons allyd naer M. den Deken Dit is fameus gemakkelyk Iemand die liet factum van 't Verbond gelezen bad zey ons: indien de gapingscbool inoel aenge vuld worden door mannen van do force van 'liet koppel, zy zal nogal lang gapen eer zy vol is. Wat er van zy, zoo lang wy geene voldoende antwoord krygen, zullen wy onze vraeg herbalen: wal zal het zyn eene catholyke of eene oncatlio lyke school? En met ons naer M. den Deken le verzenden zal 't 'Verbond niets winnen by 't pu bliek, integendeel, bet zal 't wantrouwen der ouders langsommeer gaeiide maken, want van wie behoort liet publiek de reglzinnige beant woording dezer vraeg te vernemen Is liet niet van liet koppel van twee 'L welk in zyn Verbond de inrigting der school, bet prospectus eu al wat de school aengact beeft aengekondigd ïs het dus ook niet voor 't koppel ganscli en g'beel met de gezonde rede willen afbreken als hel den Denderbode naer Mr den Deken verzend in plaets van zeil te gaeu?Maer hier ligt den knoop: liet koppel mag, kan, noch durft antwoor den, en T is om zoo met nen slimmen trek langs een zybaenije weg te slibberen en de antwoord le ontwyken dat het zyn artikel sluyt met ons de pretentie toe te eygenen van het monopolium vynnd Napoleon le drinken wy waren destyds in Pnrys en den overwonnen held op den weg naer Elba, de ge nade van czuer redde niv van strengere straf, nu zyii cr reeds achttien jaren voorby, dal ik hier een plantenle ven leyde... Doch zie, daer komen myne nieuwe voed sterkinderen aen. Den treyn der gevangenen volgde de sleden, die voor hel buys stil hielden. Den luylenanl sprong cr uyt, gaf zyne orders over en begroette den major naer krygsgebruykvervolgens slak hv den degen op, gaf hem als kamuraed de hand en zegde hier Wasil, breng ik u myn eskorte. Den kommandant monsterde met eenon vlugligon blik de vermoeyde, van honger en koude sidderende Dolen, deed ccnen stap vooruyl, en sprak hen aldus aen Welkom le Mangasea gy hebt gelukkig cio plncls uwer bestemming bcTeyki, en zult voorlaeu onder myn op/.igl blyven, dus wil ik u vouraf een goeden raed nic- dedeeloii gelyk ik zeil hier niet weel hoe ik in vroege re» lytl bob gohecten eu wat ik ben gevvci Sl, zoo zult gy weldoen, eveneens bel verledeiie uyl uw gelieiigen Le verbannen, en eene wereld le vergeten, wier vreugd en leed gy door eygen schuld verloren hebt. Wal gy beschaving noeml, is in deze woeslynen vreuvd, en ik zelf die toch als den onbepaelden gouverneur van den grooten ezaer hier bel gebied voer, over leven en dood, heb daervan nieis medegebragt, dan deze gehorduerde epauletten en dit eermel.ael op myne bórst. Verbeeld u, myne kinderen, dal gy als zoodanig wierd geboren, aller deugden te bezitten. Doch wat onnoozel. gedacht! Indien wy deze pretentie hadden, zou den wy MM. De Ryck en Eycrman de verdienste toegekend hebben om in de nieuwe school deir godsdienst en de zedeleer aen de jonge meysjes te leeren en voor te houden?.... En wat oiincio- zeler doenwyze nog voor 't koppel van zich kwaed te maken omdat wy gezegd hebben dat Van Tliilo Blaireau en consoorlen die 't Verbond te regt geschandvlekt had, liberhatersmanieren hadden aengenomenMoet hel koppel met ons niet bekennen dat die kwanten niels anders ge daen hebben dan hun leven geschikt naer liet leerstelsel van krinolien Royer, welke, op ver zoek van den liberhaterskring, op ons stadliuys is komen preken, en van gedacht is dal iedereen zyne zedeleer naer goeddunken mag vonnen? Overweegt wel die vraegjes koppelken, en weest in 't vervolg voorzigtiger om u en uwe vriende- kons zoo deerlyk aen de galg niet meer te klap pen. VERGOEDING VOOR DE AFCEMAEKTE PESTDIEREN. Den Monileur van gisteren kondigt een verslag aen den koning af, door den Minister der biunen- landsche zaken, gevolgd van een koninglyk be- sluyt, waerby eene vergoeding bepaeïd word aen de evgenaers der afgemaëktc pestdieren. Ziehier dit besluytr 4° Artikel. Dc afmaking der hoornbeesten, aengedaen of verdacht van door den typhus aen- gedaen le zyn, kan, op verslag van den veearts des Gouvernements, bevolen worden: a. voor de besmette dieren, door den burgemees ter der gemeente, de leden cler laudbouweommis- sie, den arrondissementscommissaris of den gouverneur der provincie- b. Voor de verdachte dieren, uyt hoofde van hunne aenraking of samenstalling met de zieke dieren, door den Gouverneur der provincie, bin nen de palen der inlichtingen door den Minister van binnenlandsche zaken gpgeven. De afmaking moet in alle gevallen plaets heb ben volgens het B van liet 2" artikel des konink- lyken besluyts van 22 Mcy 4834, even als volgens de instructiën der ministeriëele omzendbrieven van 28 augusly en van 3 september 4865. Den Burgemeester en den veearts zyn gehou den onmiddelyk, en rechtstreeks, de verscliyning. van den typhus aen den Gouverneur der provin cie bekend te maken. 2 Artikel. Eene vergoeding, gelykstaende met de twee-derden van de waerde der alge- maekte dieren, zal den eygenaer toegekend wor den a. Indien dezen zich, van den aenvang der ziekte af, gehouden beeft aen de schikkingen van het 439° artikel en volgende des stralvvetboeks. b. Indien hy, van den oorsprong der ziekte af, tot de bemiddeling van den veearts zal den toe vlucht genomen. Een verslag van den veearts zal den toestand van liet vee, by zyn eerste bezoek, doen kennen, en de waerde die liet bezat in den staet van ge zond lieyd. 3,; Artikel. Twee experten, benoemd en beëedigd door dc burgemeesters der gemeenten, zullen de waerde van liet vee, voor de delving, bepalen. wal gy tlians eerst geworden zytIvfeygene slaven dei- kroon. Het ?ai u moeyelyk vallcn'dal stern ik toe, inaer uwe zelfverloochening zal hcerlyk beloond worden. De genade van den czaer schenkt ieder van u buys en hof, en eene vrouw zoo schoon nis den jakatisehen stam de zelve maer kan opleveren. Gy hebt iu den zomer, wan neer den nacht hy ons nauwelyks een uer duert, tyd genoeg om voorraed voor den winter in le zamelen, en door rnylhniulel met peltoryen de benoodigheden in le koopen welke de snelvfieleiide Jeniscy op talryke Jcnis- eike aenvoert; zoo zult gy dus niet van honger sterven, en den gastvryen haerd, vvien het niet aen hout ont breekt, slael u borg, dat gy hier niet bevriezen zuil. Als lntysdicren vind gy trouwe honden, en de jongen der boeren, wanneer gv moedig genoeg zyt dezelve le vangen en tam le maken gy begrypt my. En nu gael in Gods naem unci* hel buys, dat voor uw verblyf besiemd is, tol dal ik do noodige bevelen wegens uwe volks planting zal gegeven hebben. Zvvygcnd volgden de gevangenen hunnen lcydsman, en den geneesheer zegde zeer aengedaen O myii vriend, ik ken van Warschau nog dezen armen Leo...» Zwyg stil, o zwyg stil, antwoordde hem den- major. Ik mag niemand kennen, al ware hel zelf myn vader; zy hebben hunne namen verloren. !k bid zwyg. gy /.oud u onncngcuaemheden berokkenen, en ik ge'.oof dat gy u dezelve reeds genoeg hebt op den hals gehaohl, floor do weeigierighoyd, vvaermede gy den cholera onder dc oproerlingen bestudeerd hebt.

De Denderbode | 1865 | | pagina 1