YOORSMAEK DEI! WET 01' DE KERK FABRIEKEN. Men leest in eene hi iefwisaeJ'Tig uyL Brussel De minimis non turnt u-v/ur.Ylét schyl (lal liet gemeenidtestunr Brussel niet juvsl pre- toriaenscli is: niet ^aeenlyk houd het zich bezig met de kleyne. zy1',,nj ntacr het houd er zich zelfs armtieriglyk elief]0 i)ezig, 't is te zeggen nvt kwél- iing- ^''.'oistzueht. v. ie heeft er zich ooyl ingebeeld dateenen ^nriekraed de magtiging der gemeente, de onder- rigtingen der gemeente noodig heeft om eene kerk langs binnen te doen witten? Nogtans komt onze administratie die werking te doen stilleggen door het ministerie van eeuen deurwaerder, in de kerk van den Zavel, nopens welke werking men gewis niet gedacht had voorafgoendelyk het kol- ien-je te raedplegon. Wat beeft er onze stadhuys- mannen lot die zonderlinge doenwyze kunnen be wegen tenzy dien partygeest waervan men reeds zoo dikwyls het bewys heeft gehad Ziehier hoe den liberalen Iiuüeliri du DimaiicJie, zich over de MeciieUschb kwestie, waervan wy mecrmaels gesproken hebben, ujtdrukl. Den weg zegt hel blad welken den mechelschen gemeenteraed ingeslagen is, leyd naer alle buytensporigheden. Met het oogenbhk dal hel aengenomen word dat de besturen van weldadighev'd. naer beliefte over de gelden der liefdadigen 'mogen beschikken; dat zy hare ge dachten cD geloofsbelydenissen de ongelukkigen dio hun onderstand vragen mogen opdringen, van dit oogenblik, zeggen wy, zyn er geene palen aen de dwingeland}', aen den willekeur mCer Mor"eir zal zich, op zvne beurt, een onver- draczaem gouvernement., een gouvernement hetwelk in zvne handen alleen geheel de maet- schanpelvke 'magt. wilt hebben, het regt aenma- 1 i°'en "eene openbare ambten toe te staen dan aen de jongelingen die de leergangen der stads scholen' zullen gevolgd hebben; daorna zal er een ander ministerie, een calholyk ministerie, bv voorbeeld, komen, dat al de .jongelingen zal dwiiiftn, op slaaf van als verworpelingen behan deld te worden, de leergangen door de geesteh k- hevd bestierd, by te woonen. Wie ziet niet dat zulke liandolwyze eene miskenning, eene overtreding is der vryztnnige princiepen die in onze grondwet geschreven staen? De speldewcakscholen zyn nndeelig aen de gc- zondlicyd. nog eens, waerom en valt gy niet uyl tegen de fabrieken Wy zouden steden noemen wacr het overtollig werk, de verpestende lucht en 'i zedebederf der fabrieken den gezond heidstoestand der werkende klas zoo gehinderd heeft, dat men er onder de lotelingeii het ver- eisehle getal jongelingen niet meer vind be- kvnaem voor den krygsdienst. Zwygt dan van' de speldewerksebolen en spreekt van de fabrieken. (Gazette van Thielt). DE VIER BELGISCHE VRYHEDEN. \Yai is er van die vier vryheden onder hel bestuer onzer vryheydshatende ministers gewei - den '/'.v zyn eene'loutere spolterny geworden. he vryheyd van vereeniging Spolterny Wat doel men alle dagen met de edelmoedige kloosterlin gen die zich zeiven voor het tydclyk welzyn en het geluk der kinderen van de volksklas ten beste geven Worden zy niet alle dagen vervolgd cn n-elergd? he vryheyd van godsdienstSpolterny! was eerlvds, ja, maer nu niet meer Wal zy door vrvhevd van eere-dicsl verstaen, hebben de liber- haters met klare letters geschreven en schryyen no»- alle dagen op den gewyden grond der calho- Ivke kerkhoven, waer zy alles ondereen delven Die vryheyd gelyk zy ze verstaen, hebben zy ge schreven 'in min wetsontwerp op de kerkgoede ren van welke zy zich geheel en gansch willen meester maken, he vryhegd der drukpers, Spot- t.ernv Die vryheyd is reeds lang geschonden en van eene schending tot eene vernietiging is maer eenen stap. he vryheyd van onderwysalweer Spolterny Den Staet spant alle middelen in om de leerlingen der godsdienstige gestichten af te trekken en naer de scholen en kollegien van den Staet te doen overgaen by middel van beurzen, die op eenen verdoolden weg geraekt zyn. Ergo, die schooneen kostelyke vryheden, spolterny be- staen niet meer in Belgenland. In 1840 en volgende rampzalige jaren, stortten de speldewerksebolen van Thielt alle dagen 000 franken in de handep der arme volksklas, die zonder dat van honger zou uytgestorven zyn dezelfde som, in evenredigheyd der bevolking, gavende scholen in de omliggende gemeenten. Waren er dan mannen geweest stout genoeg om van die scholen kwaed te spreken het volk zou ze de lesse gespeld hebben. Die scholen yn meestal ingerigt dank aen den lever en de zelfsopoffering van de geestelykheyd, en daten staet zekere mannen met aen. Daeroin, nu dat de armoede heeft opgehouden en dat de speldewerksebolen min leerlingen tellen, zyn die mannen moedig genoeg om de gedane diensten te vergelen en dén lasier op die gestichten te werpen. De stichters der speldewerksebolen, zegt M. De Brouckere van Róusselaere in het Verslag der .Koophandelkamer, en de Stem der Vlaemsche Landbouwers heeft liaer gcliaest om het to herba lt de stichters der speldewerksebolen, heb ben hunnen onverzadelyken dorst naer gewin onderden dekmantel van liefdadigheyd verbor gen- aen den dorst naer rykdommen hebben zy de gezond lie vd, het onderwys en de toekomst der ongelukkige kinders geslagtofferd. Wy vragen aen al' de Tbieltenaers die den eer weerden heer deken Darras gekend hebben den stichter der speldewerkschoVen in Tiiielt, of dien man die aen onze stad zoo veel goed gedaen heeft en arm ge lyk Job gestorven is, uyt geldzucht handelde? De speldewerksebolen geven geen onderwys! Dntisvalsch, het word gegeven in al dé scho len van de streek. Is hel alzoo in de frabrioken? Ik lnet. de Stem der Vlaemsche Landbouwers van zondag 1 october antwoorden: Kr zyn meer dan 70,000 hinders onder de 15 jaren, die alle dagen en zelfs aen gedeelte van den nacht aen liet werk qe- bnnikt worden en die meer gelyk dieren dan als rede- Jvke wezens teven, geen grondbeginsel van opvoe ding hebbendenog eenig element van liel eenvoudig ste 'en alle daegsche onder wy». (N° 402, 2'1" hiadzyde lsU> kolomme). Indien het alzoo gaol in de fabric- van Róusselaere, M. Do Brouckere zou kwalyk gekomen zyn met zyne bittere uytvallen tegen de speldewerksebolen. M. II. De Coninck, sedert 17 jaren surveil lant in het. kleyn Seminarie van Sl-Niko!aes, komt benoemd te worden tol pastor te Lede, by Ai'lsl. Den 9 dezer heeft eenen brand te Lebhek" eene wooning niet solmer en stal in assche gelegd, loebehoorende aen den genaemden J. Peelers, vlas- koopman. De schade word op 5200 IV. begroot. Tc Brussel zyn er in de meest bezochte stra ten, by de plaelverkoopers zedelooze en schande- lyke steendrukplaten ten toon en te koop gesteld. In name der openbare zedelyklieyd, zon de politie verpligt zyn die eerloosheden te doen verdwynen. Eenen koetsier der hoofdstad heeft zich woensdag, in hel Lonisakwartier, gezelfmoord by middel van verhanging. Jan Seghers, schrynwerker, woonende in den Wafelgang Ie Brussel, heeft zich dezer da^en ook in zyne wooning opgehangen. Den genaemden V. C. bedienden by 't bestuer van den Staelsyzeretiweg, heeft zich onder don hemel zyns beds verhangen. Zyne vrouw vond hem daer, l-icn hy reeds een lyk was. fly was een alge meen geacht en bemind man, en leefde lamelyk op zyn gemak. Zyne vrouw is zinneloos geworden. Brusselsehen vooruytgang! Gedurende de verledene maend september zyn er 5071 brieven niet le regie gekomen hy ge volg van gebrekkige adressen. Van dit getal zyn er 5199, na opengèdaen te zyn geweest, kunnen voort- gezonden worden aen degenen, voor wie zy bestemd waren, of wel teruggekeerd aen hen, die ze ge schreven hadden. De 1872 overige zyn in de scheurmand gebleven. De aerdappels hebben weer schrikkelyk de plage, wy moeten nog altyd zeggen gflyk koning Leopold die de remedie kent en zal ze ons niet zeggen! De aerdappelplage, de runderpesle en den cholera zyn dry doctors die de menschen zeer doen genezen van de progres ziekte. Men schryfl uyt Eecloo Donderdag was hel de intrede van de koslscholieren van ons kollegie de beweging was groot in onze straten. Inderdaad het getal onzer internen beloopt reeds lol vyf-en- negentig. Dezen uytslag is des te mei kweerdiger, daer de kostschool slechts sinds twee*jarcu is acn- gevangen. Sedert de versebvning van den besmeltenden lyplms, heeft men in Belgiën 52 uytgangspunten van besmetting bestadigd 2 in de provinlie Ant werpen, 6 in die van Braband, 5 in West-Vlaonde ren, 45 in Oost-Vlaenderen, 5 in Menegauwcn en 1 in Limburg. 143 beosten van de ziekte aengedaen zyn afgc- niackt geweestmen heeft er ook 115 andere ge- sfagt, als verdacht zynde, om met de ziekte in den- zelfden stal gestaen le hebban. Zoo dal het lotael der afgemaekte beesten lot 2(55 beloopt. Dank aen die krachtdadige maetregelen en aen den spoed hunner uyl voering, zal het land gewis van eene groole ramp bevryd geworden zyn. Tol hiertoe zyn er nog geene gevallen van be smetlenden typhus bestadigd geweest in de provin- lien Luyk, Luxemburg en Namen. Men schryfl uyt Sl-Nikolaes, 5 october Gisteren avond, een we'yuig na 6 uren, is eenen schrikkelyken brand beginnen le woeden in de houtstapels slaende op het Moleken, by de gelaeg- putlen uldaer, en toobehooronde aen den heer Briels, landbouwer en steenbakker alhier. Om 6 1/2 ure stonden de digi byeen gestapelde bussels houtspen en in volle vlam, en meer dan eene uer lang steeg eone verbazende hooge vnerko- lorn, die zich op verren afstand in liet veld liet op merken, in de lucht. Aenstonds waren, benevens eene groo'e menigte volk, de spuyten, de politie, gendarmen, militairen, burgemeester en andere sledelyke overheden op de plaets der ramp. Tussclien de 50 a 40,000 bussels hout waren de ptooy/ler vlammen en, zooals men denken kan, was het te vergeefs gepoogd om dezelve te blus- schen. Met een goed belevd en krachtdadigheyd heeft men echter den brand afgezonderd en de by- slaende schuren en liuyzen tegen de vernieling van liet vuer beschut. Gelukkig dat men hier, in de na- byheyd der pullen, water genoeg kon vinden om do nevensstaende gebouwen onophoudelyk te be gieten cn te spuyten. Daerdoor heeft men de uytbrevdmg der ramp al spoedig beperkt, en het. was 9 4/2 ure toen de hout bussels verleerd en de hevigheyd der vlammen verminderd waren. Echter heelt men den geheelen nacht de omringende gebouwen bewaekt en de spuyten laten werken. De hontbusselsi benevens de schuren, waervan een deel is afgebrand, waren verzekerd. De gele- dene schade is voer alsnu nog onbekend. Men spreekt van 4000 franks. Wy vernemen met genoegen dat alle sporen der besmettelyke veeplaeg geheel cnld verdwenen zyn in de gemeenten Oostacker, den St.-Amands- herg en omringende gemeenten, en dat liet weyden van het hoornvee in 't gemeen er wederom veroor- lofd is, lot groot voordeel der aldaer woonende veehoeders, die ten gevolge des geslrengen maelre- gels groot verlies hebben ondorgaen. E' n blad van Brugge verhaelt dat donderdag avond, by de Leeuwenbrug een 15 jarigen jongeling gebeten'is geweest van eenen grooten hond, zoo danig dat zyne broek in stukken was gescheurd en hel bloed uvt de wonde stroomde. Wy zouden niet genoeg de a en dacht der politie kunnen roepen op het groot getal honden die in de straten loopennien ontmoet er somtyds wel tien te gelyk. Die dieren behalve den aenslootelyken aen- blik dien zy opleveren, randen de voorbygangers aen dat het onverdragelvk is. Inden nacht van zaterdag tot zondag is er een hatelvken aenslag gepleegd op den soldael die op- schildwacht stond aen het provintiael gouverne- mer.ts-hotel te Brugge. Toen de wacht hem kwam aflossen* vond zy hem badend in zyn bloed eene schroomlyke wonde was hem toegebragl geweest. My is naer 't militaire hospitael gedragen. Den on gelukkigen heeft verklaerd betrekkingen gehad te hebben met een meysje woonende in de Oude- Gentscheslraet. De politie doet opzoekingen. Laetsleden zondag is er op den treyn, welken van Jem my pes naer Bergen ryd, een waerlyk l»uy- tengewoon feyt gebeurd. Eenen dronkaerd, welken naer Dour terug moest, vernam onder den weg dat hy integendeel welhuest te Bergen zou aen- komen. Zonder dal hem iemand kon tegenhouden wierp hy zyne klak door de portel, en sprong liaer ach terna. Toen den treyn te Bergen stil hield, gingen ver- scheydene personen den onvoorzichtiger) drinke- boer opzoeken. Zy vonden hem op eenen verren afstand uitgestrekt op de rayls liggen, en zeer hitier klagende, alsol zyne armen en beenen ver- hryzeld waren. Ze dachten hem vermorzeld te vin den, en ofschoon zyne kreten hun hekend mseklen dat. hy in leven was, veronderstelden zy echter, dat hv maer eenige oogcnblikken meer le leven had. Men vroeg hem waer hy woonde, hoe hy heette en waer hy gewond was, doch op al die vragen gaf hy ten antwoord: Er is stof in myne oógen gevlogen Er is slof in myne oogen gevlogen Men trok hem van den spoorweg; hef. was tyd, want een snellreyn zou hem in twee gesneden heb ben. en loon men geen ander antwoord uyt hem kon krygen, ontkleedde men hom spyls zyn en weer stand, en eenen geneesheer, ter plaelse geroepen, verklaerde dat den man welken zoo hard kermde, in zynen val inderdued, niets had bekomen dan slof in de oogen. 's Anderdaegs loochende den kerel, niet alleen van door de portel le zyn gesprongen, maer zelfs van op hel convoy gezeten ie hebben In 1864 zyn er te Leuven 1007 kinderen geboren, de doodgeborene niet medégerekend. Dit getal verdeelt zich als volgt: 806 wettige en 201 onwettige. Dit laelste cyfer is zonderling welsprekend hel doet nog eens te nieei zien wal schroomlyken voortgang de bcdorvenheyd heeft gedaen. 201 onwettige geboorten op 806 wettige: 't is meer dan een op \yf! 'T is schroomelyk De zen droevigen vooriiytgang zou de samenleving heel wel kunnen missen. Dezer dagen hebben er in het garnizoen van Hoey verscheydene deserteeringen plaets gehad. Vyf soldaten, waerbv dry onderofliciers, hebben by nacht met pak en zak de kazern verlaten om zich langs Dinant naer de fransche gren zen te begeven. Toen men hun vertrek gewaer wierd, waren zy reeds te verre om hen nog te kunnen achterhalen. Cliarbonni?r, den Luykschen Cartouche, zal in den aenstaenden zittyd der Assisen van Luyk le recht staen. Een kleyn kind dat, ten gevolge van de ma zelen, de kroep had gekregen, die zoo erg was dat hel dreygde verslikt te worden, wierd in weynige dagen genezen door de nieuwe methode van dok tor Ilévïllaiit, dit wilt zeggen door het gebruyk van citroensap, dat in den mond van het stervende kind wierd gebragt by middel van een penseel, en hel voorschryven van gorgelen in de keel, nielte- genstaende den lèel'tyd van hel kind, dal zeer ge willig was. Behalve den maen-eklips, die woensdag avond heeft plaets gehad, zal men deze maend eenen zeer grooten evenachlsche springvloed en een zon-eklips kunnen waernemen. Den zon-eklips zal gedeeltelyk zichthaer zyn en zich vertoonen op 19 october. om 1 uer 45 minuten namiddag en na zonnenonder- gang eyndigen. KlNDliUMOOUDEN UYT F.LI.ENDE GEPI.EEGI).In de laetste dagen zag eenen politieagent te Praeg, om 11 uren 's morgends, eenen man, druypende van bloed, wankelend de slraet doorkruysen. My naderde hem, en zag dat den onbekenden eene breede wonde had aen.den hals. Den politieagent vroeg waer hy deze wonde had gehaeld, en den gekweslen antwoordde niet zwakke stem, dat hy zich had willen zelfmoorden, en ten dien eynde hy gepoogd had zich den hals door te snyden en de aders le openen. Den agent bragt den gekwetsten aenstonds naer den commissaris van politie, waer hv met eene zwkke stem bekende, dat hy, alvorens zich van het leven te willen berooven, zyne twee kinderen in het huys N° 15 van hel kasteel van Wysehrad had vermoord. Ook verklaerde hy, dat men de beyde kinderen, welke hy gedood had om ze aen de ellende te ontrekken, zou gevonden hebben nevens de kachel, waer men het eten op gereed maekte. Aenstonds begaf men zich naer het aengeduydde buys, en in eene ellendig gemeuheleerde kamer bestatigde men, dal den ongelukkigen vader de waerheyd had gesproken. Twee kinderen een meysje van twee jaren en een knaepje van tien weken, lagen met afgesneden hals nevens de stoof. ,De met bloed bevlekte lakens van het bed, welk regt. tegenover de stoof stond, duydden aen dal de kinderen in het bed gedood en vervolgens op den vloer waren geworpen geworden. Den vader der twee slagtoflers, Thomas Wanck was vroeger hovenier, maer thans daglooner ge worden. Een iichaemsgebrek had hem onbekwaem gemaekt om te werken, en ofschoon slechts 25 jaren oud,-was zyne vrouw genoodzaekl door haren handenarbeyd te voorzien in de behoeften van het arme huysgezin, welk gedurig in ellende ver- kwynde. Zaterdag avond, om 8 uren, hebben twee ellendelingen, aen den barreel van Chassepierré (Arlon), gepoogd den postmeester Jan Ponsard te vermoorden. Daer zy in dronken toestand verkeer den, had Ponsard gewevgerd hen te laten binnen komen. Met slokken aengevallen, heeft men hem hel gansche lichaem.grauw en blauw geslagen hy bekwam vèrschevdene wonden aen In t hoofd en het bloed zypelde op zyne kleederen. Den toestand van hel slagtoffer baert echter geene ernstige on rust. Er is eene klagt by de politie ingediend en zeker zal de overhevd znlken lallen aenslag op eene 'voorbeeldige wvze weten te straffen. Byaldien men tien Joyrnal de Charleroy moest gelooven, dan zou den heer Decliamps aen zyne vrienden verklaerd hebben, dat hy voorne mens is zich by de kiezingen der maend juny 1866 op den rang te stellen. Te Mnlsen, onder Baden, op eenej dicht aen de kerk, waerop dit juer nog kol pikt is, staet thans wéér koren dat volka omtrent ryp is. Als de boeren gaen uylvin; twee graenoogsteu op een juer te winnen len ze spoedig ryk zyn. Te Elsene hangen] de tweede uiael druyven aen eenen wyn; Luyk staen perenboomen in de bloem, omstreken van Namen bemerkt men krieken perzik- en abnkozenboomen met bloemen le Arlon is dit hetzelfde geval, en wat daer heeft men op nieuw meykervers geziei Het pruysisch gouvernement komt di doorvoer le verbiedenlangs zyne grenzen, van runddieren van alle slach, sj zwyncn, geylen, honden en vogelgedierten: van het verseh vleesch in 'I algemeen, de i; dier dieren, zooals hoornen, beenderen, huiden, ongesmolten vet en mest. Dit verbs ook de voeragien en het stalgerief die reet!s| nebben. Den opslag van het vleesch. -- Hei van Maeslricht heeft vervolgingen ing<>$ tegen de beenhouwers dezer stad, die ve week verklaerd hadden den pi ys van hel tien centen le verhoogen. Met parket grond zich op de volgende I redenen, dat zy liet art. 419 van liet slralw artikel welk alle samenspanning ol overee verbied, tussclien persoonen die de zelfde verkoopen, hebben geschonden, door den verhoogen boven den prys van de vryei rentie. BUYTENLANDSCSÏ WIEÜWS Uyt Vrankrvk en elders meid men ongèioollyk en voorbeeldeloos feyt, dat de vers zich op nieuw in groole menigte in de beginnen te vertoonenIn eenige deparlc van Vrankryk zyn zy reeds in zulke grootei dat. men er om zoo te zeggen door gehinderd Uyt verscliillige plaetsen verzekert men dit merkweerdig feyt zich hier ook te vclti- doet. liet is de fransche politie eyndelyk gei fabrikanten d« r valsche 10 francsstukken dekken, die in den laetsten tvd in Vrank omloop zyn gebragt. De bende valsche bestond uyt zes persoonen, van welke twee sehe stukken vervaerdigden de overigen zè in omloop, liet aental valsche 10 francs si welke men in beslag nam, was zeer aenzienl zes valsche munters leefden op eenen groote men zag ze overal, hy de eerste reslaurali de schouwburgen, hy de wedrennen, enz. De wierd daerdoor ontdekt, dat eenen barer led oudstuk by eenen hnndelaèr in vruchli doen wisselen. Dezen kreeg vermoeden, politie komen, deze nam den man gevangen arrestatie leydde tot de ontdekking d> bende. De tydingen uyl Roomen van den 5 or melden, dat de fransche troepen, op de napo sclie grenzen geplaetst, het hevel hebben gen naer Vrankryk terug te keeren. Zes niën en eene battery artillerie pauselyke l zyn begonnen met Roomen te verlaten naer die grenzen te begeven. De aenwerving pauslyke soldaten duren voort. Men verhaelt dat pt-ins Humbert vanS en de domheyd heeft begaen, om le Lond een gewoonen sterveling le verlieven, en dat en juysl daerin steekt de domheyd op de si prinses Margarellia, dochter van den herli Nemours. Den prins h^e^t verklaerd liev jonggezel te willen sterven, of zelfs in een kl te gaen, ten minsten ais er nog één overbl dan eene andere le huwen als de bekoorlyki der Orleans. Victor-Emanuël echter, die over liefde eclil der platonische en romantische denkbeelden lert dun zynen zoon Humbert heeft onder hel oog gebragt, welken indruk eene lyke verbintenis op den keyzerlyken bontl^ zou maken, en thans staen vader en zoo», kunde en liefde, tegenover elkander. Men schryft uyt Roomen. 4 october. Ik heb zondag de wyding van Mgr Deel bygewoond, in de kerk van den M. Alpl de Liguorio, op het Escjuelin. Die fraeye was versierd gelyk op de grootste plegtigl en tot in de tribunen was zy vol. Onder de a zigen bemerkte men Mgr de Merode, fll Neckere, Mgr Sacré, den nieuwen bissclio: Pernambuco, het persooneel der gezanlscli: van Belgiën en Holland, M. dc Terwangne, van Belgiën, den eervv. P. Capouillet, den P. Freyde, - superior van het fransch semi Een groot getal Paters Redemptoristen, der Bermheriigheyd, bekische zouaven enz. Rond 7 1/2 ure heeft de plegtigheyd ae genomen en duPrde omtrent twee uren lang wybisschop, Z. Em. den kardinael de Rei was hygestaen door Mgr Berardi, aertsbis van Nièea, en Mgr Manning, aertsbisschop Westminster. Mgr Decliamps heelt lot wapens verkow Macgd van Genazzono, in welke den M. Alj sus de Liguoijo een groot betrouwen had, et leus deze woorden, hervia cceli parlamanes. Daegs voor de plegtigheyd had den Pater- rael der Liguorianen van den Paus eenen pn gen kelk van romaensehen slyl ontvangen, ge op meer dan 5000 fr. weerde en bestemd Mgr Decliamps. By hot vernemen dat den Pastor van Prom Roomen was aengekomen, heeft den Paus verhaest dien eerbiedweerdigen geesteiyken hel atikaen te ontbieden en heeft met aendo het verhael aenhoord der laetsle oogenblikkei den generael de Lamoricière. Men leest in den Kpoca Voor liet eynde des jaers zal 9e Encj worden afgekondigd door welke le Roomen byeengeroepen worden, voor de maend juny alle de bisschoppen en geloovigen des chri doms, voor den algemeenen jubilé die in dec tone hoofdstad zal worden gevierd ter gelegen van den achlien honderslen verjaerdag der van den Meyligen Petrus. Verledene week hebben by Chathapi» gen woord igheyd van de lords der admirable; onlangs aenkondigde proefnemingen plaets g met zoogenaemdc torpedo's ol in liet watervol

De Denderbode | 1865 | | pagina 2