Bewrzers-Roovery. /LJIIIMMUm ■tMMJJMMBgggl belgisohe officieren nog de eerste voorschriften onzer Grondwet niet weten te eerbiedigen, dat gaet ver zeer ver? Welke lucht ademt men dan in de kazernen! Zou bet waer zyn dat de sabelslepery zich niet bepaelt met miliioen er» millloenen té^gieten in den dwarrelpul, dien men noemt de fortificatiën van Antwerpen; met 1000 kinderen van het vrye, democaatieke Belgenland als kanonvleesch over de zee te zenden, om den troon van eenen vrom- den heersclizuchtigenjongeling tegen zyne zooge zegde onderdanen te gaen beschermen: zou liet waer zyn, dat de sabelslepery van boven naer onder zou willen dringen, dwars door onze rech ten en vryheden? Wy lezen nog in 't zelve blad. Zoo als wy 't voorzagen, is de prqtestatie te gen de gewelddadige schending der drukpers- vryheyd en tegen de snoode mishandeling op den lieer D. Verhulst gepleegd, algemeen in het Land. De dagbladen van alle kleur, zelfs de aen het Ministerie verslaefde doctrinaire gazetten, schand merken het gedrag der vyf officieren van het gendsch garnizoen, welke zy met den naem van lafaerds betitelen. Den Journal d'Anvers vraegt of wy in een over wonnen land onder de regering van den sabel leven, en welligt eenen Sint-Bartholomeus-nacht tegen de dagblad schry verszullen bywoonen, uyt- gevoerd door kerels die niet waerd zyn de epau lette te dragen. Het blad vraegt' een gestreng regt over zulke ellendigen. De verontwaerdiging over dién brutalen akt van onbeschoftlieyd is ook algemeen te Gend. Niet alleen de burgery, maer zelfs de lieeren offi cieren der verschillende corpsen der bezetting zyn diep getroffen en misnoegd over dien laffen en verraderlyken aenslag door vyf hunner colle- gas op éénen weêrloozen burger gepleegd. Vol gens een loopend gerucht, zyn de vyt sleutel- helden gister reeds ontboden geweest by den heer A. Van den Peereboom, minister der bin- nenlandsche zaken, by afwezigheyd van den duël- list-generael Chazal, voorloopig gelast met liet besluer van bet oorlogs-departement. Wy zullen onze lezers lrekend houden met den loop dezer gewigtige zaek, op dewelke niet al leen de dagbladen scherp letten, maer geheel Belgenland nu het oog gevestigd houd. Het Gouvernement zelf weet dat, met de wet tcjgen de studie-beurzen uyt te voeren, .liet eene oneerlyke wet uytvoert. Tets wat zulks bewyst is dat het alle ellendige middelen uytzoekt 0111 de hatelykheyd der roovery verborgen te houden, en het openbaer geweten' te bedriegen. Aldus, by voorbeeld, by het afkondigen des ibesluyts dat Mgr. den bisschop van Doornyk en verscheydene leden van het doorniksch kapittel berooft van het bes'tuer van studiebeurzen, neemt den Monitcur wél zorg om de hoedanigheyd van de stichters dier beurzen niet bekend te maken. Deze weglating, tegenstrydig met al de gewoone gebruyken van liet officieel blad, legt zich geinak- kelyk uyt door deze omstandigheyd, dat al de stichters in questie geestelyken zyn. Zie hier de Jyst er van: Brave, Hieronimus, kanonik penitentier der ihoofdkerk van Doornyk. Bcauchant, Joannes, kanonik der hoofdkerk -van Doornyk. Beaufermez, Antoon, kanonik der hoofdkerk wan Doornyk. Cotrel, Piéter, kanonik der hoofdkerk van Doornyk en aertsdiaken van Brugge. Gourouble-, Pieter, kanonik der hoofdkerk van Doornyk. De Brabant, Gillis, kanonik en eersten aertsdi aken van Doornyk. De Buillemont, Joannes, kanonik der hoofd kerk van Doornyk. De Froidmont, Eustaes, kanonik en deken der hoofdkerk van Doornyk. en Libert, kanonik en penitentier der hoofdkerk van Doornyk. De Rasse, GaspaerJ. pastor van Templeuve. Despars, Jacob, kanouik-tresorier der hoofd kerk van Doornyk. Duchambge, Nicolaes, kanonik-tresoriër der hoofdkerk van Doornyk. Feable, Lodewyk, kanonik-hostelier der hoofd kerk van Doornyk. Jacobi, Lucas, kanonik der hoofdkerk, bisschop van Sareptn, (in partibus,), suffragant van den bisschop van Doornyk. Lamboux, Joannes-Josepbus, pastor van Thi rimont, by Beaumont. Laurent, Andreas, doctor in godsgeleerdheyd, professor en voorzitter van bet koilegie van deu ileyligen-Geest te Leuven. Laurant, Jacobus kanonik van Doornyk en aertsdiaken der Vlaenderen. Manare Maximiliaen, kanonik en aertsdiaken der hoofdkerk van Doornyk. Naveus. Michel, kanonik der hoofdkerk en aertsdiaken van Doornyk. Neuts, Ferdinand, pastoor van Thiméon, de- ken van liet kanton Gosselies, oud religieus der abdy van Floreffe. Pintaflour, P'ieter, bisscliop van Doornyk. Soldoy'er, Simon, grootvikaris te Doornyk. Stratius, Joannes Baptista, kanonik der hoofd kerk van Doornyk. Trouillc, Joannes, kanonik der hoofdkerk van Doornyk. Nu, wat doet. debeurzenwet? Zy verscheurt de a eten van fondatie, zy overtreed en schend den wil der stichters, zy stelt andere persoonen in de piaets dergenen, 'welke zy gekozen hadden om hunne liefdadige gedachten uyt te voeren met het. geld der kanoniken van Doornyk, zend zy studenten de leergangen volgen der Universitey- ten van Brussel en Gend. De stichters wilden catholyken jongelingen en een catholyk onderwys begunstigen, en met hun ne fondatiên begunstigt men solidaire jongelin gen en een solidair onderwys? En dat is rechtveerdigheyd En men zou willen, dal de geestelykheyd zich mrdepligtig' make aen zulk eene eerloosheyd?.. it kan, dit mag, dit zal niet gebeuren, want het - szèlz gebod van God: roept aen de priesters zoowel als aen al de andere geloovigen toe: wacht u van stelen of onreglveerdig levenen zy, priesters, weten beter dan iemand dat den H. Au- gustinus leert dat de zonde van ontregiveerdig- lieyd eene zonde is met nen steert, dat is te zeg gen dat menergeenè vergiffenis van krygt ten zy men d'onregtveerdigheyd Iierstelle. I11.den catholyken lelterkring alhier komt eene byvoegelyke lillerariscbe sectie opgevormd te worden, welkers werkingen den Zaterdag lest zyn aengevangen door eene voordragl van den heer advokaet Van der Heyden betrekkelyk de oude nationale constituticn van Belgiën. Deze voordragt is 't eerste deel van zyn werk en han delt over de staetkundige en regterlyke instellin gen. M. Van der Heyden heelt onderzocht wie hel regt had de wetten te maken, en hoe dezelve ge maekt en eyndelyk hoe de vonnissen geveld wierden. Den achtbaren spreker heeft voorgeno men de twee andere deelen van zyn werk te ont wikkelen, waervan het eene handelt over de bestuerlyke magten en gemeentelykeconstitution, en het laetste over de regten der burgers. Een blad beweerde dat de dood van lord Pal- merston een nationalen rouw voor Engeland was geweest dat zyne lykplegtigheyd uytkwam op eene algemeene betooging der openbare be wondering. Dit is eene dwaling. Er is een hoek in Groot-Brittanje, alwaer de dood van lord Pal merston noch droefheyd noch rouw veroorzaekt heeft. Men begrypt dat dit Ierland is. Aldaer heeft men niet gelyk M. Bright en de hervormers ge zegd Lord Palmerston was onzen eenigen vyand maer men heeft er uytgeroepen: Wy hebben eenen onzer onverzoenbaerste tegenstre vers verloren Ziehier, inderdaed, hoe de Nation, van Du- blyn, zich uytdrukt Wat hy geweest is was zeer wel voor Enge - land, doch voor Ierland was hy een verbitterden vyand (a bitter foe.) Een gevaerlyker en arglis- tiger vyand der welvaert van dit land dan hy, heeft, gedurende ons geslacht, nooyt de raden «der koningin voorgezeten. Er zyn mannen geweest welke heviger in woorden, hardnekkiger in hunnen wederstand aen de volksverzoeken waren doch geene wier ingeworteld en ouheschaemd mispryzen voor de grieven van Ierland de zyne evenaer- de. Hy scheen onbekwaem te zyn voor eene edelmoedige ontroering, of voor eenige hoege- naemde genegenheyd voor het iersche volk. En dit zyn de uytroepingen niet van een ver bitterd dagblad. De Nation heeft zich den tolk van het volksgevoelen id Ierland gemaekt, want de overlieden van Dublyn hebben luydop geweygerd zich met de engelsche hetooging te vereenigen. Op een voorstel, hetwelk er gedaen wierd om eenen troostbrief aen lady Palmerston te zenden, heeft den stedelyken raed zich voor de volledig ste onthouding verklaerd. Een dergelyk voorval heeft zyne beteekenis. Zal dezelve aen den opvolger van den overleden minister ontsnappen *^E GEBOORTE VAN LORD PALMERSTON. In liet werk getiteld: het Leven van lord Plamerstun door Mac-Gilchrisl uytgegeven, vinden wy de vol gende inlichtingen over de geboorte van den gewe zen eersten minister van Engeland: a Den tweeden burchtgraef van Palmerston volgde zynen grootvader op in 1759. Ily had geene kinderen van zyne eerste vrouw, dochter van eenen baronr.et uyt Cheslhire. Hy trouwde voor de twee de mael. Ziehier de geschiedenis van dit tweede huwe- lyk: Den burchtgraef reed door de stralen van Dublyn, viel van zyn paerd en brak zich het been. Men droeg hem 111 een naburig huys, en den ge neesheer, die geroepen was, verzekerde, dat eene nieuwe overvoering voor den gekwetsten gevaer- lyk en zelfs doodelyk kon zyn. Dit huys wierd bewoond dooreenen achtbaren hoedenmaker, die eenen zekeren welstand genoot zyne dochter nam de taek op zich den gekwetsten te verzorgen. Zy verzorgde hem zoo goed, dal zy op elkander verliefd wierden, en dat een huwelyk hiervan hel gevolg was. Deze dame wierd moeder van den eersten minister van Engeland. In weerwil in geen lioege- naemd document de waerheyd van dit feyt word bewezen, is liet ten minste stellig dat in al de peerages en adelboeken van het lydstip de tweede vrouw van den lord burggraef Palmerston eenvou dig weg. Mary Mee, dochter van Benjamin Mee, word genoemd, by welken naem zelfs het gewone woord Eequireniet is gevoegd; de dame was dus stellig van minderen oorsprong. Het hof van Cassatie zal zicb, in zyn verhoor van den 13 november, bezig houden niet de voor ziening van den gouverneur van Oost-Vlacnderen tegen de beslissing der bestendige Deputatie die buyten den kiescyns heeft gesloten het be drag der regten die betaeld worden om sterke dranken en tabak te verkoopen. 'T is den beer advokaet-generael Gloquette die de functien van openbaer ministerie zal vervollen, indien den heer prokureur-generael Leclercq er zich zeiven niet mede gelast. Wy lezen in den Journal de liru.telles Vier of vyf dagen geleden, eene zuster van den II. Vincentius-a-Paulo voorby eene onzer gemeentescholen gaende, wierd door de leerkin deren dier instelling uytgejouwd. In dien aki die, ongelukkiglyk, alleen niet is in zyn slach. ligt er eene droevige veropenbaring besloten en over dewelke wy de aendacht roepen van alle de gees ten die weten na te denken. Hoe by deze kinde ren dien vroegtydigen Iiaet tegen den godsdienst verklaren? Wie kan er in hunne herten die be- weenelyke gevoelens hebben neergelegd die men moeyelyk kan bevatten by wezens welke de on deugd verlaegt en de wulpschheyd bedorven heeft Hoe zal men niet beven by liet gedacht der toekomst welke geslachten aldus in de ver achting der heyligste geloofbelydenissen en der schoonste deugden opgebragt, ons berevden zou den Den Journal d'Anvers verzekert dat liet gouver nement het jot gedacht niet heeft laten varen van eene militaire zeemagt te maken. Men bestudeert in het ministerie, zegt hy, de middels om dit plan ten uytvoer te brengen, en men is voorne mens eenen depot te plaelscn in het loknel der gevangenis van St-Bernard, die zou afgeschaft worden. Dit verwondert ons geenszinsde Belgen schynen zoo volgeern de zware lasten te betalen welke men hun oplegt, dat het ministerie er smaek in vind en zich voorstelt nog dieper in onzen zak te gaen. Na de fortifikalien van Ant werpen, eene militaire zeemagt, en daerna?.... Dit alles gepaerd met de expeditien van Belgen naer Mexiko CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. J. G. te Sl-Maria-IIoorbeke 6 fr. M. L. Van der Eecken, onderpastor te Mas- seman, gaet in dezelfde hoedanigheyd naer Kerkx- ken, en word te Massemen vervangen door M. P. De Witte, onderpastor Ie Kerkxken. Den eerw. lieer De Coen, pastor te Neygem, is dezer dagen aldaer overleden. M. Seraphien Callebaut van Moorsel, leerling by de catholyke hoogeschool van Leuven, komt zyn eerste doetoraet in geneeskunde voor den vereenigden Jury van Luyk-Leuven met onder- scheyd af te leggen. - Een koninglyk besluyt van 21 October meld dat er van ambtswege een schoolgebouw zal ge maekt worden te Sarlardinge. Den oorlogsraed van Oost-Vlaenderen heeft in zyn verhoor van dynsdag 1-ietst eenen, soldaet van het garnizoen vm Gend lol tien jaren dwang- arbeyd en de vervalling van den militairen stand veioordeeld, voor verkrachting met geweld op een dochtertje van nauwelyks zes jaren oud. I11 het zelfde verhoor heeft den oorlogsraed tien andere militairen veroordeeld, 0111 rede van deser tie, vërkooping van voorwerpen, misbruyk van vertrouwen, al'troggelary, enkelen diefstalen dienst bode diefle. •- Den zoon van eenen rytuygverhuerder buyten de Dampoort, te Gend, Theodoor lierman genaemd kreeg dezer dagen van eenen reyziger tusschen eenige^ centen, voor drinkgeld gegeven, een goud stuk. Zoodra den eerlyken jongeling dit bemerkt had, verhaeslle hy zich den reyziger op te zoeken, die hem by vergissing het goudstuk gegeven had, om het hem te overhandigen. Zulk eene daed van eerlykheyd verdient vermeld te worden. Men weel dat de onkosten van het nieuwe justitie-paleys te Brussel, welke in den begiune op •12,01)0,000 fr. waren bepaeld, in den laetslen zit- lyd door den minister van justieie zvn geschat op de bagatel van 13,000,000 zegge VYFT1EN MIL- LIOENEN FRANKS. Den provincialen raed had geweygerd het gouvernement in die baen te volgen en het aendeel der provincie behouden op 2 nnlli- oen maximum. Den raed had echter zonder den weerd gerekend het gouvernement heeft het bud- jet der provincie Brabaud enkel onder deze voor- waerde goedgekeurd, dal het aendeel der provincie in de onkosten van het manument maer zon be paeld worden, wanneer dezelve definitief zullen vasigesteld zyn. Nauwelyks zyn de kostelooze sladsmeysjes- scholen te Brugge ingerigl, of zy dreygen ten tene- male iu duygen te vallen. Nietiegenstaende de olli- cieele drukking, laet de bevolking dier scholen veel te wenschen overin den beginne met onge veer 500 leerlingen, telt men er lieden nauwelyks 130, en dan nog kinderen van persoonen, die meer ol' min van de besturen dezer stad afhangen. De catholyke ouders verkiezen hunne kinderen naer scholen te zenden, waer hun godsdienst en zede- leer even zoo zeer ontwikkeld worden als hun ver stand. (Palrie.) Men schryft nvt Leuven Den Gemeenleraed van Leuven heeft in z.yne zittyd van maeildag. voor de uyldeeling van het verslag en zonder discussie, de likwideering goed gekeurd van het bankroet des Bergs van Berniher- tigheyd. Onze Sladhiiysmanneu, gewis met de ar men en het publiek den spot willende dryven, hebben ook bedankingen gestemd aen de leden der commissie van den Berg voor hunnen iever en hunne verstandige, voorzichtigheyd. Zy is schoon, de voorzichtigheyd dier besluerders, want heden verliezen de armen riet alleenlyk 29 t. h., maer al de eygeudommen welke .den Berg bezat en die aen de armen van Leuven toebehooi den bygevolg zyn de armen niet alleenlyk bestolen maer "boven dien uytgrroufd. Eenen brief uyt Oostende zegt dat de grond- eygenaers der oeslerbariken dier stad den prvs hunner oesters nogmaels komen op te slaen. Eenen omzendbrief, door eenen dier nyveraers uytgege vcn, kondigt aen dat de halve ton oesters vooitaen 173 Ir. moet betaeld worden, iets wat omtrent 11 fr. uylmaekt per honderd oesters Daer de vischverkoopers en tafelhouders die dien schelp- viscl» verkoopen er op hunne beurt ook eene eer- lyke winst moeten aen hebben, is hel klaer dal de oesters voor veel budgetten ongenaekbaer worden. Ook is er opstand in de wereld dor lekkerbekken en de-oester is heden van alle de tafels verbannen. Eene belangrvke kwestie komt te Namen opgeworpen te worden. H< t geld te welen of geën gageerde werklieden aen eenen baes die hun ge bied des zondags te werken, hunne diensten mogen weygeren zonder zich bloot te stellen aen schade loosstellingen. Belgiën zal op de groole parryssche tentoon stelling van 1867 weerdig vertegenwoordigd zyn door de belangryksle zyner nyverheden. Rousse- la t» en Isegem zullen 63 tenloonstellers leveren Korlryk en zyn district 50 Aelst en Geeraerds- bergen 63, Ronsse zal eene vei zameling van katoe nen geweefsels en Ivnwaden zenden St-Nicolaes en Lokeren wollen góederen, als shals, halsdoeken, kleerstollVy, enz. Uyt het arrond:s;eml Gend-Eecloo zyn 200 f treiiingen katoenen, seheykniidige produclt snykor, inachienen, enz., zullen door nyveraelstj dit gewest tentoongesteld worden. Kortryk en Rousselaere zullen volledige kolk tien zeudeu van vlaslabrikatie, te beginnen vaiq grofste tot de fy 11ste, zoogenaemde Korlrykse) linnens. Temsche en Zele zullen zeyldoek, zak-, matraslinnen tentoonstellen, en de behingiji weveryen van wolie en katoen van Eecloo zuil, mede met ontbreken, evenmin als de kanlweikt van Gecraerdsbergen, Gend, Brugge, Korlryk t Mechelen; ook de hofproduclen van Gend, Brusst Antwerpen rn elders. I11 het kort, de tentoonstelling van Parys i door de voortbrengselen der belgische nyverhei waerlyk opgeluyslerd worden. Den Moniteur van gisteren kondigt de niei we postovereenkouist af, tusschen Belgiën f Yrankryk gesloten, en waerby den taks van een; simpelen brief, uyt en naer een /an deze landt verzonden, verlaegd word tol 30 centimen, en die der dagbladen en lydschriflen tot 6 centimen p, 40 grammen. Den dag op welken deze overeenkoiiis van kracht zal worden, is nog niet bepaeld. Men leest in den Indtcaleur van Peruwelz: Een jongen persoon onzer stad, beticht van diel, stal, is uynsdag door onze gendarmerie aengehor, den. Charlotta Cocu, weeskind, oud 15 jaren, in in hoedanigheyd van kindermeyd, in dect'mbf laetslleden, in dienst by den h. er advocaei Lcscln vin, te Doornyk. Eenige maenden later bemerkl men dat er kleyne diefstallen van een, twee, daert vyf, tien en vyftien franks in de schuyllade gepiep wierden. Een weynig later, gebruyk makende van de gele genheyd, dal haer meester den sleutel op den col- fre-fort had gelaten, nam Glrarlolte een handvn goud (omtrent 2,500 fr.). De verledene week deed haer een onverwacll geval bekentenissen doen zy brak ongelukkiglvj eene las, en kocht eene andere met haer geld Overladen met vragen 0111 te weten waer zy 't gel. had gehueld, eyndigde zy met alles te bekennen. Tot hiertoe weet men niet, wat zy met de geslo- leue som heeft gedaen zy verklaerde vooreen die in eenen beerput, alsdan het op slrael te hei ben geworpen. Zy is in de Carinelieten te Doornvi opgesloton. Men schryft uyt Hasselt Het getal der hoornbeesten die met de uvtl zweelende longziekte besmet en sedert de nieuw omzendbrieven verklaerd zyn geweest, beloopi hedeu tot 55, waervan 5 niet ingeënt en 50 iugeéiii waren; vyf ingeente beesten zyn bovendien moeten afgeuiaekt worden ter oorzaek dat hel vuer iu den steert was gekomen. Men roemt eenen nieuwen behoedmiddel tegen de plaeg: de overvryvingen met peliooi-olie, Wat dien middel weerd is dient bewezen i« worden. Den genaemdeu Baele, oud 15 jaren, koej wachter te Jabbeke wilde zondpg de yzerbaeu overstappen by deaenkomt van den expresslreyn, Ily wierd door het locomotief getroffen en beneden de schuynte van den weg geworpen, waer hy, ver- sehrikkelyk verminkt, en dood opgenomen wierd. Westoutre, den 26 October Pieter Daucliy en zyne vrouw Amelia Borleel, (twee arme men' schen, die geheel hun leven neerslig gevrocht en veel gebrek geleden hebben), hebben gisteren hun- nen Juiblé gevierd van zestig jaren te samen 111 den huwelyken staet geleefd te hebben. Zy genieten beyde nog van hun volle verstand,, en Fieter die dry jaren jonger is dan zyne vrouw, heeft maendag met zyne vyf-eir-taehtigjarige been- tjens door slecnt weder en vuyle straten, van vyf tol zes uren (28 kilometers) wegs afgeleyd. Hy de I wel BUYTENLAiVDSCH NIEUWS» Den beroemden eskamalor Hermann. Den Journal van New-York deelt 011s een zonderling tooneel mede, welk over eenige dagen heeft piaets gehad in de Car of waggon 11" 12. Tei wyl de Gar zich in beweging stelde naer den audeien kant van de stad, klom eenen heer, die zeer zindelyke aeugekleed was 111 dezelve, liet lyluyg was echlei zoodanig met volk opge propt, dat hy op het platvorm moest blyven regt staen. Nauwelyks waren er vyf minuten yerloopen, óf eeue algemeene verwarring ontstond lusselieii de rëyzigers. Een derzelven riep dal hy zyne her- logie kwyt was; eenen anderen kloeg dat men hem zyne agenda had gestolen; Ier wyl eene iorlandsclie Iruytvrouw hemel en aerde byeen schreeuwde over hel verlies haier appelen welke zich in haren korf hadden bevonueu, en huylde dat het eenen waren dief zyn moest, die eeue arme vrouw op d^ze wyze kon bestelen. Twee oude jonkvrouwen voegden hare ver- weiisehingen by degene van den troep, en mark ten chorus: de eene was haren zakdoek en de an dere haren porte-nionnaie kwyt Al dal luwyt en die klaglen schrikten den kondukleur af. Hy hield Int machieii stil staen, ging eenen polieiemaii zoeken, terwyl eenen ryken negociant yan de stad voorstelde aen al de reyzigers van hun te laten onderzoeken, en men met hem zou hebben mogen beginnen. Zulks wierd aeugenomen met algemeene stem men. Het onderzoek begon in aen wezen van den poiicieman, welken op dit oogenblik met den kon dukleur aensuelde. Onmogelyk kan men het too neel beschryven welk hierop volgde. De zakken van den ryken kopman, degene van den heer welke zyne horlogie kwyt was en degene der twee jonk vrouwen slaken vol appélen van de oude ierland- sche fruytvrouw. Up den persoon van den poiicie man, welke zoo eveu was aengekomen, vond men den zakdoek en den agenda, terwyl uyt de breede zakken van den koiiduktenr twee levende konynen sprongen, welke oogenblikkelyk verdwenen onder den krinolien eener dame. De verslagenheyd was algemeen. Iedereen sprak ten gelyken tyde, toen den heer die zich eerst regt had gehouden en thans van de algemeene verwarring gebruyk had gemaekt 0111 eene gemak- kelyke plui Is uyt te kiezen, zich bukte en twee appelen opraeple welke gevallen waren.

De Denderbode | 1865 | | pagina 2