Bara minister, en minister van Justicie!!! KAMER. Bekendmaking, JB REVALENTA ARAB1CA. - Verkoophig Aan BOOME1V, Vnoelschieling met de Bolle BENOEMING VAN M. BA11A ALS MINISTER VAN JUSTITIE!!! Den Moniteur brengt ons eene ganscli onver- wachtte tyding aen By koninglyk besluyt van 12 dezer, is den heer Bara, lid van de Kamer der Volksvertegenwoor digers, tot minister van justitie benoemd, in vervanging van M. Tesch, wiens ontslag aen- veerd is. De benoeming van M. Bara, dien hardnekkigen godsdiensthater, toont aen hoe acer den koning en zyne ministers de bedaerdheyd in het land willen brengen. Wy aerselen niet het te zeggen, de benoeming van M. Bara is eene openlykc oor logsverklaring tegen den catholyken godsdienst, en als wy zulk wezen tot minister zien benoe men, dan verwachten wy ons aen alles. Doch, 't is eene waerschouwing voor de catholyken en namelyk voor degene die altyd op den koning en zyne beloften gerekend hebben. Zullen de oogen nu eyndelyk opengaen Wy oordeelen dat het hoogst tyd is. MINISTER BARA. De benoeming van den heer Bara als minister der Justitie heeft in geheel het Land eene hevige opschudding teweeg gebragt. De Magistraten vragen welk eene figucr zy zullen maken voor dien Groot-justicier van 29 jaren En, inderdaed, wy getoovcn dat het tame- 'lyk komiek zal zyn eeuen Keymolen, eenen Donny, eenen Van de Velde, eenen Rooman, eenen Le- lièvre, eerbiedig den hoed te zien afnemen voor den stagiaire, of daeromtrent, die tot hiertoe zyne beste lauweren plukte voor den krygsraed en andere correctionneele jurisdictiën. De hoeren Van Humbeeck, Guillery, Pirmez en Dewaudre zullen weynig gevleyd zyn over den voorkeur aen hunnen nog groenen en weynig sympathieken collega gegeven. Onder dit opzigt en ouder anderen is de be noeming van den lieer Bara eene grove (out, door hot Ministerie begaen, omdat zy eene min achting is voor de Magistrateur. Als politiek feyt, hebben wy het kabinet te danken over zyne schaemlelooze rechtzinnig- lieyd wy weten waeraen ons houden, Bara is in de' Kamer 'l geen Laurent op liet Stadhuys van Gend is. Hy draegt twee. merkteekens op zyn aengeziclit :'op zyne linker kaek leest men haet aen de klerikalén op zyne regter oorlog aen de yryheyd. Bara heeft eenen Jesuïet op den punt van zynen neus; hy ontbyt, middag- en avondmaelt met klerikale»'. Voor iiet overige steekt er in hem geen graentje liberael bloed. De autocratie van den Staet, de opslorping van alles door liet Gouvernement, de centralisa tie immers liet doétrinarismus in alles wat het aenstootelyks heeft: dit is hetideael van Bara. Opgevoed door de catliolyke liefdadiglieyd, wierp hy den steen naer zyne weldoeners door de geiivanceerden in de Kamer gevoerd, larie hy mei hen, eens dat hy cp den zetel zat, en wierd den doctrinairsten der doctrinairen Leopold heeft niet gevreesd het besluyt te on derteekenen, waerby liet grootste deel der Natie, niet alleen eenen politieken tegenstrever, maer eenen gezworen avtsvyaud van hunne innigste en heyligste overtuygingen gekozen ziet om hunne meest kiesche en duerbaerste belangen le besturen. Dat heet van wegens het Gouvernement eene uytdaging, or 't is een akt van zinnelooslieyd. Door wien of door wal dezen akt zy ingegeven hy is dacr, en 't is te beter wy weten waer aen ons te houden. En wy zullen aen onze pligt niet te kort blyven, even min als de kiezers. (Beurzen-Courant.) Wie is dien Bara? Eenen gewezen beurzen- studenl van Dooruyk, en nu francmapon en groo- tcn gunsteling der francmapons, omdal hy, vol gens hun, verstand heeft. Is dit genoeg om minister van justicie te zyn Ziet men niet dik- wils 't spreekwoord waer gemaekl, hoe meerder geest, hoe meerder beest Wat is dien Bara jegens den Paus Hy zal het ons zelf zeggenIk zou met. genoegen, zegt hy, liet best iter van den Paus le Raomen vernield zien. (zitting der kamer van 9 mey 1805.) Wal is dien Bara jegens de bisschoppen hy ant woord zelfNeen, neen. Mynlieeren, zegt hy, gg ■moei niet meer komen spreken van overeenkomst met de bisschoppen, de bisschoppen zyn oorlogsman nen, altyd bereyil om de Belgen legen de Belgen te doen vechten, (zitting van den dl December 1863.) Wat is dien Bara jegens de priesters Het is nog hy die ons antwoord De priesters, roept hy uyt, maken geen onderscliegd meer lusschen het geen toe gelaten of verboden is. Zy trappen de eerste grond regels van godsdienst en zedelykheyd mei de voeten, zg leverenzich aen de buytensporigheden eener moedwillige dweepery over den priester brengt -zyn eggen zeiven ten onder, lig doet zyn eggen gezag te kort, hy onleerl zich en geeft zich over aen braspartij en die het kleed bezoedelen dal hg draegt. (Zelfde Zitting). Wat is dien Bara jegens de kloosterlingen het is nog altyd hy zelf die ons antwoord He kloos ters zegt hy, hebben altyd eene plaey geweest voor het landliet klooster is eene aanmoediging lot de zedeloosheytlde kloosters zullen nooyt eenig goed doen aen cm volk; en als er aen liet land rampen of onheylen overkomen, 't is tie schuld van de kloosters. (Zitting van 17 Juny 1864.) IVoi is dien Bara jegens den Godsdienst Hy houd den spot met de mysteriën van den catho lyken godsdienst, ja, met het H. Sacrificie dei- Misse zelve hy durft spotswyze in de kamer vragen of er gecne missen moeten gelezen wor den"voor de slechting der citadelle van Antwer pen hy gaet nog verderhy rand Jesus-Chris- Lus zeiven aen, hy stelt Hem lot onder den arts- ketter Luther, zeggende: dat Christus maeralleen- lyk den hervormer is van de wet der Joden, maer dat Marten Luther den hervormer is van Christus zeiven En 't is zulken kerel dien Leopold minister, en minister van justicie en eerediensten heeft be noemd 1Zulke benoeming is eene ware uyt daging geworpen naer het hoofd van den Paus, van de bisschoppen, van de priesters en van g'lieel hetcatholyk Belgiën. Welnu, liberhatcrs- Irancmaconshaspel, als catholyken zeggen wy het rondaf die uytdading is aenveerd in uwe goddelooze aeuslagen zult gy ons op uwen weg vindenwyl wy vast besloten hebben liever te sterven voor 't geloof, dan onder uwe helsehe dwingelandy te moeten leven zonder geloof Dc Kamers zyn dynsdag geopend zonder troon rede. Leopold zit té St-Hubert en zyne ministers spelen meesfer. De twee Kamers hebben hare bureelen, of liever al de oude ambtenaers her- noemd. Tot nu toe is er nog niets gedaen wat eenige aendacht verdient. Het sludenten-kongres van Luyk heeft, zoowel buy ten als binnen het land, een droevigen en pynlyken indruk'gemaekt. Het zal- met weynig bygebragt hebben om onze belgische jongheyd in de oogen der vremden te verlagen. Ziehier hoe een liberael blad l,Internationaldat te Lon den gedrukt word, er over denkt 'T geen het merkweerdigste, of liever het pynlykste is, indien men de dagbladen van het land gelooven moet, is de handelwyze der bel- gische studenten, die zich het razendigst ge- toond hebben voor die leerstelsels, welke men niet meer ontmoet dan in galeyen der misdaed, of in de hollen van onwetendheyd en van het crapuel. Men zegt dat onder dit oogpunt de jonge Belgen de stoutmoedigste duytsche droo- mers overtroffen. ls hel niet te betreuren, dat men aen vremde bladen '1 regt geeft zulke dingen te schryven en aen de lezers ervan, die zich geen opregt denk beeld kunnen vormen van 't geen er vcxprgevallen is, de gelegenheyd geelt, al onze belgische stu denten in die afschildering te begrypen De fransche dagbladen bevatten het volgende berigt wegens den gezondheydstaet des konings: Brussel, 14 november. Den staet Zyner Majesteyt is steeds zeer erg. Een tweeden geneesheer komt naer Ardennen te vertrekken men spreekt van eene nieuwe ope ratie die moet bewerkt worden. Een bezonderen brief dien wy uyt Brussel ontvangen, meld' ons dat de hervalling des konings de hevigste onrust in de hoofdstad ver wekt. (Journal de Gand.) Het assisenhof der provintie heeft den 41 dezer vrygesproken den genaemden L. Van Gasse, oud 31 jaren, dienstknecht te Thielrode, beschul digd van nioordpooging met voorbedachtheyd en afwachting op den persoon van Anna Van Hemel- ryck, en van het vuer gestoken te hebben aen de hofstede van P. Van Hemelryck, te Thielrode. Den betiglten is aenstonds op vryen voet ge steld. In zvn verhoor van den 15 heeft het hof insge- lyks vrygesproken -den genaeniden F. Rotliers. oud 53" jaren, werkman te St-L.ievens-Ilaulem beschuldigd van slagen en verwondingen op zynen zwager C. L. Bloem, diedeszelfs dood veroorzaekt hebben. Den landbouwer Antoon Verplancke, van Varssenaere, is zaterdag door de korrektioiinele regt bank van Brugge veroordeeld lol 2 maenden gevang, om het beslaen van den besmettelyken typhus in zyne stallen niet le hebben doen ken nen. Het hof van Cassatie [2°kamer) heeft on denoek gedaen der voorziening v5n den gouver neur van Oost-Vlaenderen tegen het besluyt der bestendige deputatie van den provintialen raed, waerby buyten den kiescyns word gesloten het be drag der regien die worden betaeld om sterke dranken dii tabak te verkoopen. Het hof was samengesteld uyt MM. graef de Sauvage, voorzitter, Van Hoergaerdeu, .lolly, de Ferrielmont, baron d<^ Crassier, Dc Longé en Van den Peereboom, raetlsleden. liet verslag is gedaen geweest door M. den raedsheer baron de Grassier. Den zetel van het openbaer ministerie was bekleed door M. Clo- quelle, advokaet generaeï, M. Oris, advokaet by het hof van Cassatie, heeft liet woord genomen om de voorziening van den gouverneur le ondersteu nen, M. Dc Becker, advokaet by hetzelfde hof, pleet voor de bestendige deputatie. Het hof heeft, na beraedslaging in raedskamer, op de gelykvormige besluylselen van M. Cloquelte, advokael-generaei, de beslissing der deputatie van Oost-Vlaenderen verbroken en vernietigd en de zaek verzonden voor de bestendige deputatie van den provintialen raed van West-Vlaenderen. Openstaende blaft-en. De plaets van ge meen le-onderwyzer is open te Nazareth. De jacr- wedde en verdere inkomsten dezer plaets beloopen tot 1200 fr,'sjaers. Degenen die dezelve verlan gen, moet hunne vragen indienen aen de plaetse- lyke overheyd. De SentinelU is verschenen, en bevat onder andere, verschillige artikels over Mexiko. Hel blad houd vol dal hel belgisch korps in volle ontbinding, en kolonel Van der Smissen van zynen post ontzet is. De oorzaek van die afzetting zou zyn, eene buy- lengenwoone brutalileyl en vreedheyd, door sol daten le hebben doen fusilleeren, zonder hen zelfs voor den krygsraed le brengen. Ook zyn rapport over den slag van Lorna moet onnauwkeurig zyn. Men beweert dat daer niet 3500 juarislen tegen 800 keyzerlyken waren, zooals het rapport van den kolonel zegt, niaer slechts o50. Overigens erkent de Sentinelledut de Belgen zich te Lorna kloekmoedig hebben gedragen. T hevigste schrik bewind heerscht verder in Mexiko men fusilleert er om ter meeste, en liet verwondert het blad niet, dat er samenzweringen tegen zooveel dwingelandy jesmeed worden. Wy laten hel blad verantwoor- delyk voor die tydingen. l)e Seniinelle haelt een fevl aen dal ander- mael komt bewyzen, dal ons gouvernement zoo vremd niet was als liet beweerde, aen de ex- petilie van Mexiko Zoo heeft generaeï Chazal 1000 geweeren nvt de arsenalen van den Staet doen nemen, 0111 te dienen tot de exercitie der belgisch mexikaensclïe troepen. De schade aen die geweeren toegebragt was echter zoo groot, dat den officier, met* hel bewaren van het materieel belast, ze niet meer wilde ontvangen. De beschadiging wierd door eene kommissie opgenomen, en het zyn de belgische belasting-betalers, die de gebrokene polten betalen. Het weekblad la Paix zege dat er bevel ge geven is om M. Chazal zoon niet le vervolgen voor zyn tweegevecht met M. Deprel. Wy gelooven dit, want de Chazals zyn in Belgiën boven de wet. Wy lezen in een doornyksch blad Het gerucht loopt dat den heer Bara gaet trouwen met mejuffer Tesch. Koeken van eenen deeg. Den 8 dezer, rond 8 uren des avonds, waren den brigadier der douanen Jan Creveceur en den douanier Pieter Vau Laeke, van Clmge, le samen uytgegaen om eenen nachtdienst te doen. Geko men in den bosch gezegd de Warande, hadden zy zich in hiuderlaeg gesteld. Ten 9 uren hoort den brigadier een schot lossen hy roept naer den douanier om hem te vragen wat hy deed geen antwoord ontvangende, loopt liy naer de plaets waer Van Laeke post had gevat en vind hem met het aengezigt op den grond liggen in eenen plas bloed en geen teeken van leven meer gevende. Den ongelukkigen was gansch den linkerkant van het hoofd afgeschoten. Men denkt dat, met in de duysternis door den bosch te gaen, den liaen van zyn karabyn ergens aen eenen tak zal gehaperd en het schol doen afgaen hebben. Men schryft uyt Namen, den 12 November De plegtige intrede van Mgr. Decli imps in zyne bisselioppefyke stad, heeft heden met eenen onbe- schryflyken geestdrift van wege de bevolking plaets gehad. Het schepenen kollegie van Namen is door Mgr. Dechamps uytgenoodigd geworden op zyn banket. Den burgemeester en dry schepenen hebben die uytnoodiging aenveerd den vierdenden lieer Pepin, heeft zich beleefdelyk verschoond. De ramp van Thy-le-Chateau heeft nog droe viger gevolgen gehad dan degene vernield in het verhael dat wy laelst gegeven hebben. Ziehier eenige verdere bezonderiieden By liet vernemen van het vreeslyk ongeluk, is M. Jean Wautelet, voorzitter der maetschappy aenstonds naer Charleroy vertrokken met M. den doktor Boëns, dien hy had doen verzoeken met hem mede te gaen. By de aenkomst dier heeren, waren er reeds zes der slagloflers bezweken en een zevende lag in den doodstryd, de anderen omringd van de toegenegensle zorgen mei eene weergalooze zelfsopofFering door de geneesheoren der lokaiiteyt en des gestichls .gegeven, waren zoo welstellend als hunnen staet het niaer eenig- zins kon toelaten. Ongelukkiglyk wanhoopte men voor het leven van eenigen hunner, en inderdaed, in den dag van donderdag en in den nacht van vrydag, zyn er nog verscheydeno ongelukkige werklieden bezweken. Het getal der slagloflers beloopt tot 54, de overledenen medegerekend. Zy behooran voor het nieestedeel lot de lokaiiteyt zelve; den weedom is groot in dit land, want 'tis de eerste niael dat men daer van zulk eene vreede ramp ooggetuyge is. De ramp is geenszins toe te wyten aen de onvoorzigligheyd van een der slagloflers en liet is ook niet, zooals wy gemeld hebben, eenen ketel die gesprongen is. Er was, naer hetschynt, geene mogelykheyd om liet ongeluk te voorzien. T is eene seheur welke zich eensklaps heeft voorgedaen in de verwarmingsbuys van eenen ketel die er de oorzaek van is, en den doom er met eene ou weder- staenbare kracht uvtvlieger.de, heeft alles omver geslagen wat hy op"zynen weg vond. Den toestel was nieuw en kon by* gevolg de minste onrust niet geven P. S. Op het oogenblik dat wy ter pers leggen, vernemen wy dat het getal der dooden reeds tol 12 beloopt. Het grootste deel dier on gelukkigen hebben het bewustzyn niet van hunnen toestand. Zy zyn als 't ware gebraden en sterven om zoo te zeggen by volle kennis. De noodlottige kracht dfr verbeelding Men leest in een dagblad van Roanne. Eene gebeurtenis welke heeft plaets gehad in eene gemeente van het arrondissement Roanne, komt ons nog eens bewyzen hoe noodlottig de ge volgen zyn kunnen van eene opgewondene en uyt zinnige verbeelding. Over vier jaren verloor vrouw R. eenen echt genoot, dien zy aenbud, en te midden harer onbe- beschryflykesmert, had zy den stervenden gezworen nooyl een tweede hnwelykaen le gaen. Nogtans, nadat zy vier jaren weduwe was ge weest, wierd een jongeling, hoefsmid in de gemeen- te Cer..., op haer verliefd. Dezen jongeling mishaegde haer in het geheel niet, en ook duerdehet dan niet lang, of zy knoopte innige liefdeketrekkingen aen met den jongeling En toch vrouw R... gevoelde hierover berouw Geplaelst lusschen de liefde en de herinnering aen een eed, welken haer deze liefde verbood, wierd zy het voorwerp van de inwendige martelingen welke de worsteling van het hert tegen liet gewe ten te weeg brengt, Op Allerzielendag, 't is te zeggen op 2 november, ging zy bidden op het graf van haren echtgenoot. Zy vroeg hem vergiffenis omdat zy zich had laten overhalen tot een nieuw huwelyk, en hem le heb ben vergelen. In hare verbeelding, welke opgewonden en ge schokt was, meende zy zyne slem te hooi en, die uyt het graf opsteeg en haer toeriep: nooyt. De ongelukkige vrouw verloor liet bewustzyn op het graf. Dien dag wierd de nederige rust plaets der dooden door een aental vrome personen bezocht. Men hief vrouw R... op van den grond, en bragt haer naer hare woning, waer de zorgen welke men haer toediende, haer een oogenblik lol het bewust zyn terug bragten. 't Was alsdan dat zy de oorzaek van hare be- zwyming te kennen gaf. Doch den haer toegebragtten slag was zoo ge- i weldig, dat zy weldra in een sluyplrekkenden ze nuwcrisis herviel, en men haer nipt konde stillen, j Den volgenden dag was de vrouw een lyk. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Men leest in den avond-Moniteur a De Eldorado is dezen morgend te Toulou aengekomen uyt Civita-Vecchia, met 1089 mannen van het 19° linie Den iMogador is insgelyks heden uyt Civita- Vecchia aengekomen te Port-Vendres, met 286 mannen en 220 peerden van hot 4e huzaren. - De Eldorado is heden naer Civita-Vecchia leriuggekeerd om er het overige van het laetste kontingent des garnizoens van Roomen dat naer Vrunkryk weerkeert, op te nemen. Den vermaerden Dupin, ainë, procureur- generael by het hoog geregtshof te Parvs, vroeger raedsnian van Lodewyk-Plilips, is te Parys over leden. Dien ouden vyand der klerikalen heeft willen sterven in den schoot der Kerk, nieltegen- staende hy vrvmagon was, en dat hy onder Lode- wyk-Philips de uytdryving der jpsuieten gestemd had. Eenen jesuiet, Pater Lefebvre, heeft hem lot, de dood bereyd. Zyne Hoogw. den artsbisschop van Parys heeft hem de H11. Sacramenten toege diend. - Eenen uylgever van Parys, heeft aen M. Thiers 500,000 franks geboden voor eene geschie denis des ondergangs van de regering der Restau ratie en de vestiging der julidynaslie 600,000 frs. daerenboven voor eene geschiedenis van den val der Ju li-regering. Deze werken zullen een vervolg; zyn op M. Thiers geschiedenis van het Konsulaet en het Keyzerryk. Het is nog niet bekend of den beroemden schryver dit aenbod heeft aengenpmen. I 1110 I dat twe wit Sp; M. Adier ehirurgien-tandmeesler, oude Graen- halle N° 15 te Brussel, berigt ons zyne aenkomst in deze stad. Dezen artist, welken over eenigen tyd I een merkweerdig boekdeel handelende over de mond-en tandzieklen heeft uytgegevcn, doet hier door zyne buytengewoone talenten in dees vak uytschynen en levert aldus de waerborg op dat men in zyne kunde volle vertrouwen mag stellen. M. Adler is den eenigen tandmeester die met eene eervolle melding door de geneeskundige fa- culteyt voor de zyne kunsttanden en gebylen is bekroond geweest. M. Aider zal den eersten zaterdag van elke maend in liet Ilotel de dry Koningen alhier van 0 uren voor-tot vier uren namiddag de persoonen ontvangen die zynen dienst zouden benoodigen. M. Barry en de vermoerde fleneesheer Livingstone hebben ia hunne wetenschnppcly ke reis de belaiigrjke ontdekking geHara der RevalktiTA, kostclyk en hoogst herstellend voedsel, hel- welk 6U,U00 geneiingen heeft le wege gebrngl, vonder genees middel en vonder porgatie. Zy verspnert duizend mnel haren prys in andere geneesmiddelen, de volmaekte geiondheid weder gevende aen de verleringswerklnigen, aen de tenuwen. loos, lever en slynivlies, zelf uen de meest uitgeputte», in de sirchle en moeijelyke verteringen (dyspepsies) gnslritcn, gnstrolgies, gewoonlyke verstopheden, speen, klieren, winden, heitkloppin- gen, nfgang, opzwelling, verdwelmdheidluiling der ooren, slym, brakingen cn zelfs overgeviugi-n in zwangerheyd, krampen en zenuwtrekkingen der maeg, slapeloosheid, hoest, benauwd heid, knrtborstigheyd. uiiUering (consumption), hairworm- droefgeestigheid, verval, ihnmntisme, flerecyn, koorts, valling, moede»kwuel, zenuwsmert, slecht bloed, bleeke kleur, waler, tucht. BURGEKLYKEN STA.YI) GEBOORTEN. Mannelyk 5 Vkouwel. 7 HUWELYKEN. A. Dierickx, zonder Beroep, te Denderleeuw, niet U. De Gendt, herbergierster. OVERLEDENEN. P. Van den Broeck, wedr. Luycx, zonder be roep, 78 j., Leopoldstraet. M. De Saedeleer, i 4 ni., Visclnnerkt. H. Luytgaerens. vronw Rog geman, winkelier. 41 j., Nieuwstraet. E. He Valkeneer, 3j., Mylbeke.J. Van den Abeelc, man Malgré, daglooner, 39 j., Schaerbeke.G. Van den llauwe, 2j., Mylbeke.J. Tolleneer, man Muylaert, hovenier, 64 j., Schaerbeke. C. I Van Cauwenberghe, 4j., Seliaerbeke.P. Gbee-j raerdts, vrouw Van Branteglieni, Vleescliliouwster, i St j., Molenstiaet. A. Mertens, man Van den Broeck, schipper, 44 j., te Douai overleden.— L. De Nil, 8 j., Mylbeke. TE WIEZE. De Zaakwaarnemer Emii.e WAGON, le Wieze, zal, openbaerlyk verkoopen door bevoegd ambt op Donder- j dag 7 December om 9 ure 's morgens. Op twee partijen Land nabij den steenweg naar hel Sas aan de hofstede van den lieer Vitalis Moens, en aan eene Meersch daarnevenst van Juffrouw de wed. Cau- dron, 5 koopen Wilgen, 2 koopen Esschen, 3 koopen Eiken, 4 magere Olmen, 5 koopen Abeelcn, waaronder van 2 meters en eenen van 3 m. dikte, 28 koopen Kana- das allen van 2 m. tot 2 5 dikte. Op eene partij Land van juffrouw wed. Caudron voor noemd, en acn de hofstede van Frans Ringool in de Nieuwstraet 3 koopen Abeelen van 2 meiers 10 centime ters dikte. Men zal vergaderen nabij liet Sas. Tyd van betaling. Naer kopere pryzen op Zondag 19 November 1863 by En. Kiekess inliet MuyskensBrusselscben- steenweg. Inleg 1,10 de overige frs. zullen op gekl- vogels verdeeld worden.

De Denderbode | 1865 | | pagina 2