20,lc Jaer. Zomlair. 10 December 1 it(ü>. 1000. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STAT!EX 6 FRANKS 'S JAI'RS. Al wie zich aen den Dejvder-bode abonneert voor 1866, zal van heden af ons blad gratis ont vangen, tot 31 dezer. Libcrhaters-Kronyken. flaiit iiwcii loop, liiHdgéolln. Met eenig inzigt En eyndelyk, m- ui. Dan zwygen zy. DEN DENDERBODE. Urnderm 5-20 8-28 9 45 12-20 3-10 6-16 9 12 ffi Gend, Brugge, Oslende 1-47 8-25 (8-44 9-45 Lokeren 5-20 8-28 0-0O 12 20 6-16 Gend) 12-39 3-10 3-18 6 16 6-39 8-37 9-18 Brus. 6-39E'(te2eoV8-058 12 9-38 11-38 12-15 aa Doornvk, Kortryk, Moescroeri, Ryssel (langs 2-38 2 55 5-27 E (I" 2* c1) 5-50 6-20 8-50 9 35 Gend) 6-47 8-44 12-39 3-18 6-39 8-39 Much. Aniw. 5-20 6-3» 7-55 9-45 12-10 12-31 jg Doornyk, Rvsscl (langs Ath) 7-55 5-35 0-00 3-10 3 20 5-50 6-16 6-24 8-45 8-50 gj Ninove, Geerardsb., All), 7-55 2-55 5-35 8-50 Leuv. Tbienen Luyk Verv. Land. 5-208-12 9-38 9-45 12-15 3 10 Berger., Quievrain, Namen, 7-5o 2-od 5-35 VAN ANTWERP EN NAEH Sl-N'icolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7- 0 9-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6 30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede staen al de konvoys uytgenomen de vertrekken uyt Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-12 11-25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbergen staen al de slaen stil de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaeu al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-rt5 8-40 en uyt Aelst 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Verlrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-08 6-03 6-06 9-05. Euitjue Sutan Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-25. 7-25. 7-25. VAN LOKEREN NAER 7-00 9-30 3-03 8-00 0-00. 7-00 0-00 3-05 7-45 0-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 1-40 4-35 Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-30 10-40 1-40. 4-35 Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-35 7-25. Geud, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-10 10-40 1-40 4-35 VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 8-00 9-00 11-35 4-35 5-00 5-57 6-45 8-0. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 7-15 7-25 8-00 8 05 11 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6 00 8-05 8-10 8-40 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 7-55 2-20 5-05 8-25 (langs Mceli.) 5-45 6-37 8-00 10-05 3-30 7-30. Aelst 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST, DEM 9 DECEMBER 18G5. Het aelsterscli liberhalers-prulblad, 't Verbond is, onder de directie van liet koppe' van twee, zoo laeg gedaeld, dat het nog slechts kan verge leken worden aen eenen zeeverlap, dien zy wekelyks besmodderen en zoo maeronbeschaemd weg tegen zes franks 's jaers aen hunne lezers Yoordisschen. Sedert de opening der Kamers geven zy aen bun gezeever den titel van Parlementaire-Kronyk, waeraen het geïykt even als nen slypsteen tien iien schorsmolen, doch waerin de twee jannen al de andere liberhatersschimpbladjes naapen met te poogen de achtbaerste persoonen van 't iand te bevuylenMaer och harme. liet kop pel sullen toonen hierdoor alleenlyk hoe vuyl zy zelve geworden zyn en hoe zeer eenen kop kan verdwalen als den partykwelm er in getrok ken is. Eenige staeltjes van welgeconditionneerde vuyle dwaesheden die sedert veertien dagen onder den titel van Parlementaire Kronyk aen het hoofd van 't Verbond pronken, zullen het publiek ■de weerde geven van 't geen liherhatersschryve- lary is, en wat fameuse dommerikken liet moeien zyn die zich mei zul ken mageren en vuylen kost laten vergasten. Telt eens op uwe'vingers, geërde landgenoten, en oordeelt den liberhaters- boom uyt zyne vruchten, want gelyk liet liber- hatersVerbond van Aelsl zyne lezers bedient, zoo bedienen al de liberhatersbladjes van 't land de hunne, wyl het al koeken zyn van eenen deeg die in de zelfde molie gekneed'is. En die kwanten durven zich uytgeven voor volksverlichters 'T is om er de buykpyn van te krygen. Maer toch, Volgens 't Verbond hebben, De calholyke representanten eeue buykvulling ge houden op eenen vrydag en vleesch gcëlen. 2° Zy hebben daerby den Catliolique en den Bicn Public verloochend. 5° Indien zy in den bol krygen aen de bisschoppe- lyke politiek ongehoorzaem te wezen, zullen zy yvelhaest ophouden deel te maken van de Kamer. 4° De bisschoppen prediken den opstand tegen 's lands weiten. M. Hymans heeft hunne wodcrspanniglieyd gebrandmerkt, en t\l. Bouvier heeft er al het belagchelyke van doen üylsehynenÜUU! 5° M. i)echamps trekt de belgiscbe nationalilevt in twvfel. 6° M. Jacobs heeft armzalige hairklieveryën verteld, en M. Bara heeft ze al te niete gedaen. 7° Volgens M. Detheux, is\len klergé zoo kwaed, dat hy zich gereed maekt geheel het land' iu rep en roer Ie brengen, dal wy op het punt zyn eene omweteling te hebben. 8° MM. Nolhomb en Tnonissen gebaren de klaerbly- kende waerbeyd onwelend te zyn. M. Dolez beeft hun op eene onwederlegbare wyze'doen zien dal zy liet verkeerd op hebben. 98 M. Dumortier doet eenen ongestuymigen aenval met trompetten en trommels tegen de schending van alle vryheden. 40° MM. Delcour en Thonissen komen de leerstellin gen der wederspannigheyd opvyzelen, en M. Bara geeft bun Iweemacl eeue strenge Jes!!!... 14° M. Delcour werpt eene verschrikkelyke grief op, waervan de fantasmogerie uylloopt op de verwisse ling van het woord aenranding door degene van C1N- TURE of kritiek!! 12° M. Vcrineiren vertelt dat hy regelmatiglyk naer de mis en te bieclitè gaet en dal hy 's vrydags geen vleesch eet. 43° Den klergé en de goeslelvke korporatiën hebben •eene zeer welgekende manier om het WORDEND geslacht tol domkoppen op te kweeken en zy vervullen •de levendigen mei schrik door de lyken, naer hun wel behagen, in den hoek der verdoemenis te doer, delven. Dit woord geeft ons het onwederloggel.yk bewys dat de Parlementaire Kronyk van 't Verbond origineel in ;t frailsch gekiioeyd word. Den franschen schryve- laer had CENSURE geschreven, en d<overzetler hel woord niet konneiide lezen, heeft er C1NTURE van ge mankt en hel in 'l franseli gelaten En dit heet t volk verlichten Met zulke volksverlichters en zes centen krygt men overal eene pinte bier. 44" M. Jan De Lael heeft onraogelyke dingen gezegd, waeruyl niemand iels verslaen heeft, en God weel of hy zelf wel wist wal hy zeggen wilde. 45° M. Detheux, opperhoofd der regler zyde, is eene soort van antwoord komen uylslamelen zyne uylne- ménde verlegenlieyd was zigtbaer. 46° M. Alpn. Nothomb zou geerne onderchef dor regter zyde worden. M. Frère heeft hem om zoo le zeggen aen zyne bank genageld. ('I is vreet!! zy Pierlala) 17 M. Van Wambeke is eenen g'heelen fransöliman, eenen slechten catholyken, hy is dit, hy is 't geen. immers men weel niet wat hy al is. 4 8° M, Coomans heeft den poesjenel gespeeld om de Kamer eens liarlelyk te doen lagelien. 49° 20° etc. etc. etc. etcen nog meer andere fynheden van de zelfde lbrce geeft hel koppel krunyk- knoeyërs af Van de achtbaerste persoonen des lands te bezwadderen en in d'openbare achting te doen verliezen. Jammer is 't voor de twee slimmerik ken dal de officiële Annates parlement aires de redevoeringen meêdeelen zooals zy door de represantanten zyn uytgesproken. Maer in deze Annalen zal het koppel jannen de waerbeyd niet gaen opzoeken 't is hun genoeg onbeschoft weg te liegen en in eenen smeerigen en walgelyken schryfstiel de Bisschoppen voor wederspanni'gen, voor oproermakers, de voornaemste catholyke Represantanten voor onnoozele sullen, en al de liberhaters, tot Bouvier toe!voor uytmuntende en schitterende redenaers, voor Feniksen en orakels te doen doorgaen Hadden de twee zeeveraers 9e Annales parle- mentaires geraedpleegd, zy zouden er wat anders in gevonden hebben dan hun smeerig gesnater. Zy zouden er onder andere in aengetroffen heb ben dat M. Jacobs een talent bezit dat verre is van voor 't gene van M. Bara te moeten onder doen dat MM. Thonissen en Delcour, die twee schitterende leeraers by de catholyke Universi- teyt, zoowel als MM. Detheux, Nothomb, Dumor tier, Coomans, enz. de ministers zoodanig in de pers gezet hebben, dat deze de kernige en kracht volle redeneringen der catholyke respresentanten slechts hebben konnen beantwoorden door stou te, onbeschofte en ter zaek niets doende bewee ringen, die tot hunne eygene schande en vol- komene verplettering moeten strekken immers door oud en ten beene versletene prullen van klerikael, doode hand, geheymen invloed en meer andere zwarte spookenvertelseltjes, die noch kop noch steert hebben en ook alle redelyke liberalen de schouders doen ophalen. Had het koppel kronykschryvelaers de Annales purlementaires gelezen, zy zouden er in gevonden hebben dal M. He Laet in klare en onbewimpelde woorden tegen de ministeriele party eene allor- zwaerste betigting beeft uytgesproken, welke geene van hare organen beeft durven poogen te wederleggen of te loochenen Hoort, sprak M. De Laet, gy lieden zyt geene liberalengy zyt doctrinairen. De doctrinaire party is deze die in de constitutionnele lan den de vryheyd wilt inpalmen ten profyte van bet opperbestuer. Sedert 1839 hebt gy maer een enkel oogwit gehad, te weten geen eene onzer constitutionnele vryheden ongeschonden te laten, maer het genot derzelve aen de natie te ontne men, ten voordeele van eenige persoonen, om het opperbestuer almagtig tè maken. Om tot de uytvoering van dit rampzalig werk te geraken, hebt gy gedwongen geweest uw vaendel in den zak te steken en bet gedacht dat u bezielt te verbergen. Gy hebt by u zelve gezegd Indien wy ons als doctrinairen, als voorstaen- ders van een magtig opperbestuer tegen de vry- heyd uytgeven, wy zullen g'heel de liberale party- tegen 'ons hebben. Laet ons dan eenen omweg maken, laet ons beginnen met te doen gelooven dat wy voor de onafhanglykbeyd der burgerlyke magt 'worstelen, niet tegen de burgerlyke vrv heyd, maer tegen de KerkEn't is by middel van dezen listigen omweg, dat gy onder uw vaendel een groot getal regtzinnige liberalen gekregen hebt, die ernstige vryheydsvrienden waren en die u nooyt zouden gevolgd hebben, bad gy bun openbaerlyk getoond dat gy hun, in plaels van tegen deKerk, tegen de vryheyd leyddet etc Ziet daer, landgenoten, boe de bekrompene kronykschryvelaers van 't Verbond de onweder- leggélyke daedzaken van M. De Laet vervalsclien in onmogelyke dingen, welke M. De Laet gezegd en zelf niet verstaen heeftWat dunkt er u van En zoo doen al de liberhatersbladen om de waer beyd te verbergen, om 't land te bedriegen, 'tvolk te blinddoeken en, het onderlusschen den laetslen druppel merg uyt te laten zuygen, door gedu rige verhooging van millioenen belastingen die alle in de liberal ters-doctrinaire-maconnieke mande zonder gat verslonden worden. En gy, fameus koppel kronykschryvelaers, wat zegt gy er vanDurft gy uwe tronie eens iaten zien Durft gy aen 'iet publiek bekend maken dat gy verantwoordelyk zyt voor uw geschryf All neen, zooveel moed ofdeflig- lieyd hebt 'gy nietgy zult blyven voortgaen met piéperkenduyk te spelen achter den persoon van eenen eenvoudigen uytgever en onder den dek mantel der naemloosheyd, overtuygd dat gy voor uwe smadelyke bandelwyze onder d'openbare verachting zoud gekromd gaen en er onder be- zwyken, moest gy u bekend maken; daerom zult gy die' snoode rol blyven spelen en schoon hebben wy u 18 uwer walgelvke vervalscbingen en vüyligheden onder den neus te vryven, 'l is al boter tegen de galg gekletst. Den inhoud van uwverslaefd en partydig prulbladje moet en zal immer wezen vy i. Verheffing, op luystering, aeupryzing van al de liberbatersredevoeringen, lioe dom, boe dwaes, en boe zeeverachtig zy ook zullen wezen, te beginnen met deze van uwen afgod Frère, en te eyndigen met degene van den belagchelyksten snoever der Kamer, den ossendryver Bouvier. II. Verachting, verkrenking en vervaisching van alle catholyke redevoeringen, hoe gegrond, boe voortreffelyk zy ook mogen of konnen zyn, te beginnen met degene van MM. Detheux, Thonis sen, De Laet, De Naeyer, Dumortier en andere uytstekende mannen, tot degene van den minst- welsprekenden redenaer der catholyke party. De partie obligee van wekelyks tegen onzen achtbaren representant, M. Van Wambeke, voor- zigtiglyk alle soorten van krenkende en versma dende aentygingen af t» geven, om hem in de openbare denkwyze te verkreuken en klaerbly- ilelyk in hoop van hem te konrien doen vervan gen door den eenen of andereu liberhaterssty- verik, die voor eenigen titel lieefl den zoon van zyn vader te wezen en aen 't moortelkliekske toe le bebooien. Maer 't en zal niet pakken, koppelke, want de lange smalle dingen waermeê men 't water van de daken naer beneden leyd liggen al gereed om ze aen 't stietbeeutje vast te maken van uwe belagchelyke kandidaten van zelfden kaliber dei'genen dié gy ons altyd hebt voorgediend en wier stomme parlementaire kro nyk wy eerlang eens zullen neêr schryven, om ze nevens deze van M. Van Wambeke te stellen, verzekerd dat er om bliksems veel volk zal komen naer kyken. De complimenten aen wie bet aen- gaet. Het Verbond van 26 november vertelde aen zvne dupeu op eenen triomfanten toon, dat er een bevel van aenhouding was uylgeveerdigd tegen zekeren Pater Recollet, genaemd Leonar- dus Luders, die in eene gemeente van't arron dissement Ath in zending zynde, beschuldigd was van een zeer erg feyt, en dat hy, beschermd door eenen aristokratieken invloed, in tyds ver wittigd geworden was en liet hazenpad had ge kozen. Het schaudblad voegde er by zoo gaet het altyd als het eenen kloosterling geld. Reeds sedert 28 november ontvingen §e groote dagbladen eenen brief waeruyt blykt1" dat er in de aangewezene gemeente geenen recollet noch anderen kloostering tegenwoordig was 3° dat er gedurende g'heel liet jaer in die ge meente geen een zulk erg feyt, en vervolgens geen bevel van aenhouding plaéts heeft gehad. Zyn gewaend regt van gepatenteerden leuge- naer behoudende, beeft bet Verbondin zyn Nr van 3 deeember deze stellige logenstraffing "in de pen gelaten en zal er blyven van zwygen. Zoo gael bet in de liberhaters lasterbladen alltyd als het eenen kloosterling geld. Over eenige dagen kwam eenen catholyken by eenen liberael en doorliep in afwachting het Verbond dat daer op tafel lag. Toen den liberael binnen kwam vroeg hem den catholyken wat by van dit weekbladje dacht. Den liberael trok de schouders op. Het bladje looit uytermate de ministers Frère en Bara, zegde den catholyken het moet voorzeker by bun wel gekomen zyn. Ach was de antwoord, wil ik u eens regt- zinnig spreken? Frère kent beter zyne wereld, by eerbiedigt bet talent en de verdiensten zelfs in zyne tegenstrevers. Indien by den opsteller van deze vuyle parlementaire kronyk onder han den bad Foey zou hy hem zeggen staets- marmen gelyk Detheux, geleerde gelyk Delcour en Thonissen door de goot trekken gelyk gy doet, ge zoud moeten in den grond krüype'n van schaemte. Maek u van hier weg, luyfer,' en wacht u wel mynen naem nog te noemen in zoo een schaudblad Wy ontvangen mededeeling van bet volgende stuk, aen den Nederduytschen Bond te Antwerpen gezonden MINISTERIE VAN BUÏTEXLAXOSCHE ZAKEN. Paso-del-Norte, 23 september 1863. Den heer Voorzitter van den Nederduytschen Bond te Antwerpen. MÏNIIEER, Den burger-President der Republiek heeft't adres van 14 july dezes jaers, ontvangen, dat gy hem, door tusschenkömst van den Mexikaenschen ge zant te Washington, hebt gezonden namens den Nederduytschen Bond, waervan gy den waerdigen voorzitter zyt, en dit krachtens zyne beslissing, genomen in de algemeene vergadering. Den burger-President heeft in uw adres gezien, dat eene voorname staetkuudige volksmaetschap- py in Belgiën, die uyt duyzendeu leden bestaet, als den Nederduytsrlien Bond, bet regtvaerdig heeft geoordeeld te protesteeren in name der vrye Belgen tegen de handehvyze en daden van bun Gouvernement, betreffende de aanwerving der troepen, die in Mexiko de sneode en vergan- kelyke aenmatigingen van eene vremde over weldiging en dwinglandy komen ondersteunen. Gy betreurt met regt, dat eenige bedrogene Belgen hun bloed en dat van Mexikanen zyn komen vergieten, enkel ten behoeve van eenen vremdeling of eens vremdeling's vrouw. Deze overweging is des te gewigtiger, omdat hy een Hapsburg en zy eene Orleans, de nog versche herinnering van de vernedering en uyt- plundering hunner familiën hebben uyt het oog verloren, om iu Mexiko zich als sluefsche werk- tuygen te laten gebruyken van eene andere vremde magt, om eenen ydelen titel en eenig geld. De vrye Belgen mogen hun bloed slechts voor Belgiën ten offer brengen. Zy mogen het niet als slaven verkwisten voor het belang van eenen meester, noch mogen zy bet verkoopen als betael- de knechten voor een weynig goud, zonder eenig edel vaderlandscb belang. Gy betreurt dus met regt dat eenige bedrogene Belgen hun bloed zyn komen voorgieten voor een vremdeling of de vrouw van eenen vremdeling, die zeiven onderworpene slaven zyn van eene vremde magt. Voor het persoonlyk belang van eene dochter des Konings, welke heeft opgehouden Belg te zyn van toen af zy de vrouw van eenen vremdeling heeft willen worden, is de zoo luyd uitgeroepen onzydigheyd van Belgiën geschonden geworden, alsook de wetten, die aen zyrie burgers verbieden zich voor vremden krygsdienst te laten werven, toen bet belgisch gouvernement dacht ongestraft zich medepligtig te kunnen maken van bet be- stuer eener sterke natie, om een zwakker volk ten onder te brengen. De pligten jegens Mexiko, tegen welk het Bel gische gouvernement nooyt beeft of nooyt be- beweerd heeft eenige reden van klagen te hebben; de grondbeginsels van bet volkenrcgt die aen elk volk de pligt opleggen de onafhankelylrlieyd en bet eygen gezag van andere te eerbieJigen de eeuwige ware grondregels der zedelear, die den oorlog zonder oorzaëk veroordeelet, en waerby liy, die uytdaegt, en zy, die er zie.1! medepligtig aen maken, verantwoordelyk zyn voor elke dood en voor elke berooving van eigendom, alsook van zoo vele andere moorden en dieveryen alles is miskend geworden door het belgische Staetsbestuer, toen het dacht ongestraft de ramp spoeden van een volk te kunnen benuttigen, en uyt een eygen familiebelang zich deelachtig heeft, gèmaekt aen de winst der misdaed. Maer het is eervol vcor den vooruytgang der beschaving, der vryheyd, en vooral strekt het tot eere aen Belgiën dat daer zelfs bel geweten zich openbaei't, en dat de stem van velen zyner vrye burgers zich verheft om te protesteeren tegen die onregtvaerdige bandelwyzm In het volle van al degfbfipspoedejimi der wor stelingen, die d^y-Wexikaensche republiek vol houd en zal vergouden tot liet eynde toe, is dit pvotest eene vówoening voor ons Gouvernement,

De Denderbode | 1865 | | pagina 1