ZWARE BOOMEN, It O© MEM, BOöMVENDlTIE, ZAEILANDEN VAN LAND, S. Lerèo de Tajada. M. Kara in 1857. Belasigryk berigt. Bekendmaking, RRVALENTA ARABICA. Openbare verkooping VERKOOPING EN BOUT, VERKOOPING MEERSCH Verkooping r}1 en den burger-Pres id ent gelast mv u te verzoe ken, dat gy aen denNeder duytschen Bond, zoudbe- tuygen hoe hoog by zyne vrome en waerdige ge voelens schat. Aenvaerd, mynheer, de verzekering myner eerbiedige onderscheyding. La Paix spreekt over den brief, dien den pre sident Juarez heelt doen schryven aen den Neder duytschen Bond van Antwerpen, waerin den voorzitter der Mexikaensche republiek zich hevig beklaegt over de handelswys van het belgische gouvernement en den onderstand, dien het geeft aen Keyzer Maximiliaen I. Het blad zegt vernomen te hebben, dat Juarez er in toestemt de belgische gevangenen los te la ten zonder rantsoen of uylwisseling, indien zy op' hunne eer willen beloven het mexikaensch grond gebied te verlaten, en als het beigisch gouverue- ment verklaert de aen werving niet meer te zullen bevoordeeligen. Die voorwaerden wierden niet aengenomen door Maximiliaen. Dat is, zegt la Paixte betreuren, want de conditiën zyn redelyk, en zy zouden ons vry maken van eene -verantwoordelykheyd, die nadeelig voor ons worden kan. Den brusselschen korrespondent van het Handelsblad schreef dezer dagen liet volgende het antwerpsch blad verklaert nogtans dat het de. verantwoordelykheyd er van aen zynen brief- schry ver overlaet Ziellier a propos van M. Rara een nog al zonder ling feyt uyt de geschiedenis zyner jonkheyd, welke ik dezen morgend in tiet paleys van justi tie in eene groep van verscheydene persoonen, door een bygevoegden regter, heb hooren verha len. 'T was in 1857 tydens de betreurensweerdigé gebeurtenissen, welke de beraèdslaging over de wet op de liefdadigheid kenmerkten. M. Bara was toen student der brusselsche universiteyt, 't, was hy, zegde men, die zich aen liet hoofd der genen bevond welke de tribunen der Kamer wil den binnendringen o( overweldigen; hy was liet meest heethoofdig, geestdriftig, opgehitst; by zwaeyde zynen hoed, deed allerhande kreten hooren en de schildwacht welke hen den door gang wilde beletten, trachtte hy uyt den weg te doen gaen. 11. Oris, die by'dit verhael tegenwoordig was, bevestigde het, voegde er bv dat hy zich zeer wél alle die omstandigheden herinnerde, en aen 11. Bara gezegd le hebben dat hy en zyne vrienden zich verwyderen zoudendat hun voornemen om de tribunen te overweldigen, zoo zy het ten uyt- voer zouden brengen, erge gevolgen zou kunnen hebben. Eyndelyk zegde M. Orts, dat de lawytma- kers steeds met Bara aen 't hoofd, zich verwy- derden op zyne raedgevingen. Is dit niet om er op na ledenken? Men weet reeds dat den representant het in geweld niet ten onder deed voor den studentmag men uyt de door hem onlangs uytgesprokene redevoeringen besiuyten dal dén minister den volksvertegen woordiger en den student verloochènen zal Ilewel, Sis, het sehynt dat' ons gouvernement van zin is eenige vzeren wegen af le koopen die aen societeyten toebehooren. Och Leo, is 't zoo, 'l gouvernement zal eene zott'ighëyd doen. Waerom, Sis S. Het ware veel simpelder en beterkoop, door de Kamer een-kleyn wetje te doen stemmen, vvaorby deze yzeren Wegen aen den genen van den Staet worden geannexeerd. L. Inderdaed, jongen, g'hebt gelyk Maer wat zal het gouvernement aen de actionnarissen zeggen S. Ho, hierin bestaet geene zwarigheyd. Het gouvernement zal wel alleen de administratie doen van deze yzeren wegen, maer de zuyvere inkomst zal het voor de actionnarissen voorbe houden en onder hun verdeelen, gelyk het de inkomst der studiebeuizen voor studenten voor behoud en onder hun verdeelt. L. Maer zullen de actionnarissen hiermee te vreden zyn S. Zy zullen wel moeten zy zyn toch niet beter dan de stichters en vergevers der oude studiebeurzen. L. Er bestaet toch een verschilhet groot ste deel dier actionnarissen zyn liberhaters, francmacons. S. Ho, in dit geval moet ik zwygen. Wilt het gouvernement hunne yzeren wegen hebben, het zal ze moeten betalen en zeer rykelyk betalen. Uyt eene byzondere briefwisseling uyt Brussel ovtir 's Rollings ziekte, aen den Journal de Gand geziwden, trekken wy bet volgende: y7.r is in 't geheel.geene hoop meer; de dar- men zyn ernstig aengetastal de pogingen der <i weten, schap schynen magtloos om de genezing tebeko.nfm- Het zal de geneesheeren mooglyk gelukken1 's Konings leven een weynig te ver- lengen n"iaer de dood is daer, onverbiddelyk, en ditmael is bet sterk te vreezen, dat zy niet zal heêngae.u zonder haer slagtoffer méde te rukken. Sints den dagr dat den bloedloop begonnen is, i mogt niemand, buyten de geneesheeren en den kamerdienaei", den Koning naderen. Sedert 's Konings terugkomst uyt Ardennen hebben den hertog en de .hertogin van Braband noch o den graef van Vlaeno'eren hem kunnen zien. De Koopbandelkamer van Antwerpen verwit tigd de landbouwers dat zy moeten voörziglig zyn in 't koopen van hun vlasvraed Het vlaszaed van Rij;,'» is goed en gftëft zyne o »brengst. Maer *-i" komt ook zaewyt ^gmel, in zelfde vaetjes mi -met gedrukte k; n n/o t -m- ..pbreugst niet geeft én verre zooveel nil \ord is, byge- volg waerdoor tsftdbouwér en k pman zich blootstellen aen merkelyke schade. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. M. den kanonik De Mulder, vikaris-generael, komt benoemd te worden tot deken van het ka pittel, M. den kanonik Van Boxelaere volgt hem op als groot-cantor. M. Id. Heïias d'Huddeghem is kanonik titularis benoemd. HANDELSRECHT. De sommen, door do moeder betaeld om hare zoonen by het leger te remplaceeren, zyn niet in rekenschap te brengen wanneer die sommen, ten aenzien van de fortuyn der moeder, gering zyn, en de reinplaceering door de moeder gedaen is in haer eygen belang, om zich niet te beroo- ven van de zorgen barer zoonen in hare zaken. (Hof van Gend24 april 1865.) Den uytgaenden pachter die, by zyn inkomen, noch strboy noch mest heeft ontvangen, kan van den eygenaer of binnenkomenden pachter geene vergoeding eyschen, als er questie is van pacht van gronden zonder hoeve. (Hof van Brussel, 26 april 4865.) Wanneer den pacht den landbouwer verpligt in de hofstede zynen oogstte gebruyken, kan den eygenaer zich verzetten tegen eene openbare verkooping van het wassend gras, door den uyt gaenden pachter aengekondigd. (Idem.} Den huraer die in zynen pacht ophoud le mid den des jaers, na zyne persoonlyke belastingen voor heel 't jaer le hebben betaeld, kan de terug gave der belaslingen maer terug eyschen, voor de maenden na zynen uytgang, van dengenen, die na hem komt, en niet van zynen pachtgever. Is geenen handelaer, den stoker die zich bepaelt de producten zyner landbouw-exploiiatie te sto ken. Hetzelfde geld den mulder, die zich bepaelt graen te malen tegen dagloon, zelfs dan als hy de bloem verkoopt die van zyne landbouw-ex ploiiatie voortkomt, of van de bloem die hy, per zak te malen graen, ais zyn loon afhoud. (Rechtbank van Brussel, 2 aug. 4865.) De patent is geen voldoend bewys van de hoe- danigheyd des koopmans. Aldus dengenen die, ten dage zeil waerop hy eenen akt oriderieekent, waerin hy zich byzon- deren noemt, van patent van koopman doet afle veren, onderwerpt zich niet, door dit enkel feyt, aen den lyfdwang,. voor de uytvoering der ver bintenissen die hy aengaet. (Hof van Gend, 45 july 4865. IIy, die als palentschuldigden belast is wegens eene nyverheyd of handel, welke hy in eene gemeente uyloefent, kan denzelfden 'handel of nyverheyd niet in eene andere gemeente uytoefe- nen, zonder nieuwe pulent. BijzonderlijkHet is aldus voor den vleesch- houwer, die in 't jaer eenen stal heeft, in eene gemeente digtby diegene, waer hy gepatenteerd is. (Hof van verbreking45 oct. 4865.) Het aengekondigde inzigt oin eene nyverheyd uyt te oefenen die men in feyle niet uytgeoefeiid heeft, geeft geene aenleyding op eenigpatentregt. (Idem). Wy lezen in de Patrie Twee persoonen, zich uvlgevende voor bedien den van T Ministerie van finuntiën, bieden zich in de pasloryën van Wesl-Vlaenderen aen, ten eynde er dojr den pastor of zynen koster patent le doen nemen en {eekenen, uyt hoofde van levering van keersek, of van was voor de behoeften van den dienst. Het geval .heeft zich deze week voorgedaen te St-Michiels, te Sil-Andries en le Lophem in dees laetste dorp hebben de afgezondenen van den heer Frère zich veroorloofd den pastor "met een proces- verbael te bedriegen, omdat hy weygerde hunne doenwyze als ernstig op te nemen. Het is eene hootdzaklyke pligt voor ons, de hoeren pastors en kosters te verwittigen dat het aen/.oek, welk hun gedaen word door die nieqw- soorlige commiezen, volkomen onweltigls en eenen snooden list verbergt, dien men wederom aen hunne regtziunigheyd en goede trouw komt span nen. liet is genoeg Ieantwoorden dat bet besluer zich maer te wenden heeft tot de kerkfabriekën, voor de questiën die zno arglistig aen de pastors en kosters gesteld worden. Wat aengaet het aendringen en de bedreygingen, die op de weygering van te antwoorden zouden volgen, de heeren pastors zullen die vermyden met de agenten, die ze zich zouden veroorloven, zonder complimenten aen de deur te zptten. Wy herinneren dat. sedert den 1 dezer maend, de enkele telegrafische dépêche voor Bel- gien maer 50 cenlimen meer kost. De Nationale Bank, ingesteld om den koop handel in Belgiën te begunstigen, verstael heel slecht hare zending, want zy zou geene ernstige reden kunnen by brengen om haren tegen woordi- gen uytwisselinglaks op 6 1/2 t. h. le houden, terwyl de Bank van Vrankryk hem reeds op 4 t. li. heeft verleegd. Men deed een dezer dagen opmerken dal alle de ongelukken van M. Chaz.al hem van Mexiko komen, 't wvlk hy zoo zeer bemint en voor hetwelk hy alles heeft gedaen. T is voor Mexiko dat hy zoo geweldig is aengevallen geweest in de drukpers en in de Kamer '1, is ter oorzaek van Mexiko dat hy zyn ongelukkig tweegevecht heeft gedaen met M. De Laet en hy daenia veroordeeld is geweest door liet hof van Cassatie 't is Mexiko (Jat zynen welbeminden zoon heeft gedood, 't is Mexiko, eyndelyk, dat hem hel vreede dier gezonden had, van het welk hy eene schrikkelyke beet heeft ge kregen. In den nacht van 5-4 december, om 2 ure. is den genaemden Is. Rothier, pachter te Vlierzele, door den genaemden S. De Vis, metser, aldaer, aengerand geworden. Hy heeft eenen geweldigen slag met een snydend luyg bekomen, die eene erge wond heeft voorzaekt. Den pligtigen is aengehou- den. Den 5 dezer is den genaemden J.-B. Dhond oud 45 jaren, dienstknecht by de kinderen Dhond te Grootenberge, en geleyder der nialpost van Sot- legem uaer Gend, op den zolder boven den stal zy ner paerden te Zotlegcmverhangen gevonden. Den zelfden dag heeft zekerenD. Louvain, schoenmaker te Zotlegem. in bedronken toestand zynde, eenen slag op het hoofd bekomen, die zoo gevaerlyk is dat men voor zyn hven vreest. De opening van den yzeren weg van Door- nyk naer Byssel heeft donderdag laetst plaets gehad, zonder eenige plegligheyd. Den eersten lieyn, samengesteld uyt belgische rytuygén en vergezeld van twee fransche en twee belgische wachters, is uyl de statie van /Joornyk vertrokken ten 7 u 30 m. Pon eersten franschen tivyn is er ten 9 11. aengekomen. \1en schryft uyt Lier: a Sedert gisteren is de bevolking van hel voorgebergte Lips in rep eu roer. /ieue gruwdyke misdaed is aldaer ontdekt. In den beerput der kinderen Van Camp, land bouwers, heelt men het lyk ontdekt van een boor- lingsken van het mannelyk geslacht, met de han den en voelen afgesneden. De genaemtle V,...., eene jonge dochter van 20 jaren oud, boeremeyd, is aengehouden en naer de gevangenis van Meche- leu gebragt als vennoedclyke pleegsler dier gruweldaed. M. Ad ter cbirurgien-tand meester, oude Graen- halle N° 15 le Brussel, berigl ons zyne aenkomst in deze stad. Dezen artist, welken over eenigen lyd een merkweerdig boekdeel handelende over de ruond-en landziekten heeft uylgegeven, doet hier door zyne buylengewoone talenten in dees vak uvtschynen en levert aldus de waerborg op dat men in zyne kunde voile vertrouwen mag stellen. M. Ad Ier is den eenigen tandmeester die met eene eervolle melding door de geneeskundige fa- cnileyt voor de zyne kunsttanden en gebylen is bekroond geweest. M. Aider zal den eersten zaterdag van elke maend in het Hotel de dry Koningen alhier van 9 uren voor-lot vier uren namiddag de persoonen ontvangen die zynen dienst zouden benoodigen. IWPPEMEB K T EN. Aelst 50 november. Onze laetste hnppemerkt had eenen voorraed van een honderdtal zakken, die langzaem verkocht wierden van 4)2 tot HO fr. De koopen op den buyten door de fakteurs zyn eensklaps opgehou den, deze week heeft men niets gedaen. Men ver wacht zich aen eene zwakheyd in de pryzen der aenstaende merkt, nogtans zonder groole veran dering men denkt langs om meer dat de pryzen zullen blyven verschillen van 400 tot 440 fr. voor de twee rnaenden die gaen volgen. Nancv, 28 november. De kalmte duerl voort en de pryzen zyn deze week nog gezakt. Men bood op de laetste merkt van Luneville 440 tol 420 fr- de 50 kil. Bousies, 28 november. De aenkoopen door de koopmans zyn minder levendig, van 115 tot 120 fr. de 50 kil. en de aen- boden der landbouwers lalryker, met helling naer afslag. M Barry en de vermeerde Reneenlieer Livingstone hebben in hunne vretenscheppelyke reis de belangryke ontdekking gedaen der REVAtEKTA, kostrlyk en hoogst herstell-nd voedsel, het welk 60,00(1 geneiingen heeft 1e wege gebragt, louder genees middel en zonder pnrgatie. Zy vervpaert duizend mnel haren prys in ttndeie geneesmiddelen, de volmaekle gezondheid weder gevende aen de verteringswerklnigen, aen de zenuwen, loos, lever en shmvlirs, zelf aen de meest :iilgeputten. in de slechte en moeijelyke verteringen (dyspepsies) gastriten, gastrolgirs, gewoontyke verstophedeu, speen, klieren, winden, heitkloppin- gen, afgang, opiwelling, verdwclmdheid. (uiting der ooren, slym, hrakingen en zelf* overgevingen iu zwangerhayd, krampen en zenuwtrekkingen der maeg, slapeloosheid, hoest, benauwd heid, kortborsligheyd. uitteering (consumption), hnirworm- droefgeestigheid, vervol, rhnmatisrue, flerecyn, koorts, valling, moede- kwuel, ïenuwsmert, slecht bloed, hleeke kleur, water, nicht. BURGERLYKEN STAND GEBOORTEN. Mannelyk 7 Vroowel. 10 HUWELYKEN. L. Trogh, brouwersgast, met P. Meert, landb. OVERLEDENEN. J. Chailier, leerling by de troppskinderenschool, 15 j., Graenmerkt. B. Goeman, vrouw Waulers, dagl. 43 j., Mylbeke. D. Perdaens; lj., Schaer- beke. C. De Koek; 41 maend, Langeridder- straet. M. Kiekens, 3 j., Ponstraet.J. De Veylder, 6j., Mylbeke. F. De Smet, landbou wer, 46 j., woonende te Ned.erhasseit.P. De bisschop, 2 dagen Ste-Jobstraetje. F. De Groedt 9 dagen, Schaerbeke. van extra Welke zal plaets hebben door het ambt van den Notaris LEENAERT, den Maendag 18 December 1865, aen den voet der Boomen, op de nagemelde uren en plaelsen Om 9 uren 's morgens, te Denderhautem, in den dael, zes Canadas en dry Abeelen, ten verzoeke van Mynheer Spitaels-De Glippcle. Om 10 uren 's morgens, te Denderhautem, in de borrekens. negen Canadas en twee Abeelen, ten verzoeke van mevrouw Cools-Eeman. Om 1 uer namiddag, te Ninove, aen de herlink- hofsche kasseyde, twintig canadas, ten verzoeke van mevrouw Van der Taelen Om 2 uren namiddag, te Ninove, beneden de lange muren, vyftien Canadas, ten verzoeke vau den eerweerden heer Cools. iV. B. Deze verkooping zal plaets hebben den MAENDAG. 48 DECEMBER 1865. Den ze!ven Notaris LEENAERT, zal nog open- baerlvk verkoopen den Donderdag 24 December 4865, om negen uren voormiddag te Mcerbeke, op Veygenbosili, Ier plaets genaernd de Heet, 415 dikke en gave Blieken en 5 Eyken, toebehooi'ende aen de heeren Causiau en andere. VAN i te Erembodegem en Aelsl-Mylbeke. De Notaris DE SMET Ier verblyfplanls der ge meente Erembodegem zal op Dynsdug 26 December (2de Kersdag) 1865 om 10 ure 's morgensten ver zoeke van die liet behoort openbaerlyk verkoopen; 23 Gave hoogstamnuge Canadas en eenige Wil gen slaeiide aen de meerschen van dame weduwe Mulekens-Vau Aeltaert te Erembodegem in de Cesijens. 16 Koopen Canadas en eenen Eseh van 2 meters dikte wassende aen d'holslede van M. J. B. Boel te I Aelsl-Mylbeke t'eynde der Gestjensslraet. 1 Abeel van 2 1/2 meters dikte aen eene party land van d'heer Frans Verleysen le Ei-embodegom in d'Avondels, en eene groole hoeveelheid gezaeg- de planken en Bert aen d'hofslede van Petrus Van den Bossche aen de Leuvestraet en aen d'herberg de Concorde le Erembodegem aen het derp. Deze verkooping zal aen vang nemen op de meer schen van madame Mnlckens in de Gestjens alwaer de Boomen van d'heeren Boel en Verleysen ook zullen opgeroepen worden. Op zeiven Dynsdag 26 December 1865 om 2 ure nanoen zal genoemden Notaris De Smet nog open baerlyk verkoopen binnen de gemeente Erembo degem, 4 zware Boomen te welen 2 Olmen en 2 Esschen aen eene hofstede van dewede Wille in de keppeslraet. E11 28 Abeele hoomkens aen eene party land van M. Vatiderslocken in gebruyk by J. B. Vander- burghl omtrent den Watermolen der kinderen Vanderheyden. in de gemeenten RESSEGEM en AIJGEM, Door het ambt van den Notaris DE VUYST le Borsbeke, op Dijnsdag 12 December 1865 om uren voormiddag, bestaende in: 55 KOOPEN NAMENTLYK 25 koopen builengewoone schooue en gavige Wilgen van circa de 2 meters dikte, te Ressegem, ter plaets, genaamd het Kruis. En 50 koopen hoogstammige Kanadas te Aijgen* aan het Polderken enz. Men zal beginnen te Ressegem aan het Kruis. van goede en eene party te Erondegem Impe en Zonnegem De Notaris MOENS, te Lede, te Lede, zal in het openbaer te koop aenbieden, de volgende goede ren Eerste koop. Eene partij Land gelegen te Erondegem, op het K ruisken, groot 50 ares 89 centiares, sectie A N° 557, palende oost de erven Blondeel, zuid de paardeslraat, en noord de Kau- terBaan. Jn gebruik zonder voorwaarde bij Jufvrouw de weduwe Schockaert, te Impe. Tweede koop. Eene partij Meersch, gelegen te Impe, in den Karremeersch, groot elf ares 39 centiares, secfie B, N8414, palende oost d'heer De Vijlden, zuid de kinderen Joseph De Smet, wpsI de kinderen Pieter Bernard, en noord de Molenbeeck. ONVER HUURD. Derde koop. Eene partij Land, gelegen te Zonnegem, op het Langeveld, genaernd den Hoeck, sectie B, N* 9d groot 23 ares 30 centiares, palende oost en zuid de straat, west Albert Blom en noord den voetweg. In gebruik zonder voorwaarde by den heer Eugeen De Landsheer te Vlierzele. Vierde en laatste koop. Een perceel Land geb-gen te Bnmbrngghe, op nederste Martensveld, groot negen aren, palende oost Charles Necke- broeck, zuid Donatus De Pril, west Jan Baptist Baeten en noord Gerard Bockstal en Judocus Dn Groote. In gebruik zonder voorwaarde bij Jan Baptist De Ceulenaer te Aijghem. (865. Telkens om 5 ure precies namiddag ten huize en herberg het Gemeente-hüis bij de kinderen Van Belle, te Erondegem in het Dorp. De. Notaris MICHIELS, te Herzele zal open- baarlijk verkoopen 20 aren 61 centiaren LAND, aldaar op de Wyngaard gelegen. Instel (9 december Verblijf 2 Januarij Om 6 uren van den avond ter herberg, dén Plaisanten Hof, te Herzelen.

De Denderbode | 1865 | | pagina 2