Bekendmaking, kruys van het Guadeloupen-orde van Mexiko; groot, blauw lint van het orde van het keyzerryk Persiën gedecoreerd met de orde van den Gou den Leeuw van het huys van Nassau. Den Journal de Ganddie betrekkingen heeft met minister Van der Stichelen^ behelst het volgen Je: Zoo als myne telegrammen u gemeld hebben, is de dood door versclievdene geweldige krisis voorafgegaen geweest. De eerste verklaerde zich in den nacht van donderdag tot vrydag. Eene andere kwam binst den dag. In den namiddag van dien dag, by gevolg eener uytdrukkelyke vraeg die hem door eenen zyner geueesheeren gedaen wierd, stemde den koning er in toe zyne kinderen te ontvangen; het onderhoud duerde maer eenige oogenblikken. De kinderen verwy- derden zich op verzoek des koning die, zegde hy, geern alleen was, en na hen nopens den staet zyner gezondheyd gerust gesteld te hebben. Eene nieuwe krisis veropenbaerde zich korts daerna, en duerde tot ver in den nacht. Den koning viel daerna in sluymering, zyne krachten waren grootelyks verzwakt; hy stemde er in toe dat men hem op zyn bed legde en sedert -dien oogenblik heeft hy geen enkel woord meer gesproken. Hy die tot dan toe met heldhaftige .zielskracht en stoïcismus geworsteld had, was wolkomentlyk vernietigd, moedeloos; van minuet tot minuet doofden zyne krachten uyt. Rond ld uren des avonds kwam er eene nieuwe krisis •op, welke, deesmael, de geneesheeren aen- schouwden als moetende eene rampzalige uyt- komst hebben, ook wierden de kinderen en de ministers onmiddelyk verwittigd. M. Rogier kwam den eersten op het kasteel aen, maer hy vernam welhaest dat de uytkomst waervoor men beducht was, voor het oogenblik niet te vreezen was, dat den koning in slaep gevallen was. De -yzeren lichaemsgesteltenis des konings hadden nieuwen aenval uylgestaen. Den minister van buytenlandsche zaken verliet het kasteel en, onder wege, ontmoette hy zyne kollegas, aen welke hy kon zeggen dat het niet noodig was voort te gaen. Ondertusschen naderde het gevaer, de laetste oogenblikken waren voorzienmen telde ze. Ten 11 uren des morgends, wierden de ministers op nieuw geroepen. By hunne intrede in de ka mer had den doodstryd snellen voortgang gedaen en deed er nog. De hertogin van Braband zat neergeknield by het bed, haer aengezigt duy- kendeden hertog stond regt" aen den regten kant aen 'thoofdeynde van het bed zyne droef- heyd was groot; den graef van Vlaenderen, ins- gelyks regt staende, aen den anderen kant van bet bed, aen eene diepe gemoedsgesteltenis ten prooy. Den koning die, ik lierhael het, sedert 's anderdaegs morgens geen woord meer uytge- bragt had, wierp eenen blik op zyne kinderen, bewoog de hand tot teeken van vaerweleenige seconden nadien gaf hy den geest. Alles was gedaen. Den herteg en de hertogin van Braband, den graef van Vlaenderen, de ministers, elkeen ver- wyderde zich, uytgenomen den protestantschen aelmoesenier, M. Becker, en de wachters van het lichaem: den generael Lahure, adjudant des konings, van' dienst, en den graef Ignace Van der Straeten-Ponthoz, artillerie-major, beveloffi cier des konings, insgelyks van dienst. Men leest in het officieel blad van Parys Paleys van Compiègne, 11 december. Den keyzer, by gevolg der dood van Z. M. •den koning Leopold der Belgen, zal den rouw :nemen, voor een-en-twintig dagen, den zaterdag 16 december. Sedert de dood fles konings, hééft den hertog van Braband van verscheydene vremde vorsten blyken der grootste genegenheyd ontvangen. De koningin van Engeland, den keyzer van Rusland, den keyzer van Oostenryk, den keyzer der Fran- schen, den koning van Portugael hebben zich ver- haest om aen Leopold II hun rouwbeklag over de v dood zyns vaders te doen toekomen. By die uyt- tdrukking van spyt voor de regering die eyndigt zyn er vurige gelukwenschen gevoegd voor de regering die begint. De engelsche Star denkt dat de toekomst van Belgiën vooral afhangt vau de belgische natie, die hare onafhankelykheyd zal handhaven. Niet meer dan dan de dood van Palmersten zal de dood van koning Leopold verandering in het europeesche evenwigt brengen. Het is in eenen salon der benedenverdieping van het pavilloen ter regter zyde, dat den Koning is overleden. Het is daer dat den act van over- lyden is geteekend zwarte gordynen hangen voor de vensters, met de koninkl.yke naemletters op. Den Koning lag op zyn doodsbed met de armen langsheen het lichaem. Zyne oogen waren nog open, en gaven eenen schyn van leven aen de wezenstrekken van den koning. Den vader van Koning Leopold stierf den 9 de cember 1806den Koning der Belgen wierd den 16 december 1790 geboren, en overleed den 10 december I860. In haer nummer van den 8 den 9 dezer, deed la France politique, het officieus orgaen van liet fransch gouvernement, de volgende aenradin- gen Dat Belgiën geen geloof hechte aen degenen die het willen ongerust maken nopens de inzigten der keyzerlyke politiek. Indien het zynen tegen- woordigen Koning verliest, dan wenschen wy het wysheyd genoeg, in den immer kittelachtigen overgang van de eene regeering tot de andere, om door de rootte der vaderlandsliefde, de wor stelingen en de hartstochten der partyschappen te overheersehen wv hopen dat de twee groote partyen, die er zich het gezag betwisten, hare oneènigheden voor eenigen tyd zullen laten varen, om enkel aen het belang des lands te den ken maer de eene en de andere mogen alle vrees laten varen Niemand, in Vrankryk, kan er aen denken Belgiën te annexeeren, dat ons geene de minste magt zou bybrengen, en ons enkel 3enen last zou op den hals halen. La France zegt dat te Londen het gercuht is dat Vrankryk en Engeland langs diplomatieken weg gedachten hebben gewisseld over de even- tualiteyt van Leopold's dood, en dat den heer Drouyn de Lhuys by die gelegenheyd inzigten heeft doen kennen, die de grootste voldoening hebben geschonken. Het blad voegt er by, dat het alle reden heeft om te gelooven, dat Engeland geenerley verklaring heeft uytgelokt. EEDAFLEGGING VAN LEOPOLD II. Zondag, te middag, in het bywezen der beyde Kamers, zal Z. M. Leopold II den eed door de Ccnstitutie voorschreven in het Paleys der Natie afleggen. Deze plegtigheyd zal gevolgd worden van eenen grooten voorbytogt der burgerwacht en van het leger. De overheden zullen daerna in gehoor ontvangen worden door IIH. MM. De plegtigheydsgebruyken zullen dezelfde zyn gelyk op de Nieuwjaer-ontvangsten. Den Moniteur van 15 December bevat deze tyding in dezer voegen Zondag 17 december, ten elf uren, zal den Erfgenaem van den troon zyne intrede doen in de hoofdstad en zich naer de vereenigde Kamers begeven, 0111 den konstitutionnelen eed af te leggen. Maendag zullen den nieuwen koning en de konin gin den plegtigen Te Deum bywoonen die 111 Ste-Gudulakerk zal gezongen worden doorZ. Em. den kardinael-aertsbisschop vanMechelen, byge- staen door IIH. HII. de bisschoppen van Belgiën. Wy vernemen dat Z. Hoogw. Mgr Faict, bis schop van Brugge, zyn vertrek naer Roomen uytgesteld heeft, tot na de troonbeklimming van Leopold II. Den aertsbisschop en de bisschoppen van Belgiën zullen zaterdag te Brussel byeenkomen, om hun rouwbeklag aen de koninglyke familie aen te bieden. Wy gelooven te mogen aenkondigen dat den keyzer der Franschen aen M. den hertog de Bas- sano de zending heeft toevertrouwd van Vrank ryk te vertegenwoordigen, als buytengewoonen afgezant, by de plegtige inhulding Zr M. Leo pold II. Dezen keus is een nieuw bewys der welwil lende gesteltenissen die den keyzer der Fran schen bezielen jegens den toekomenden koning der Belgen. BEGRAVING DES KONINGS. Berigt. Ten eynde alle ongelukken te voor komen by de doorgangen der Paleyzenstraet naer Schaerbeek en der Koninginnedreef naer Laken, zullen de volgende maetregelen genomen worden door het bestuer der yzeren wegen van den Staet, in den dag van den 16 dezer Den treyn vertrekkende uyt Oostende ten 9 uren 30 m., des morgends zal afgeschaft zyn tusschen Gend en Brussel. Den treyn vertrekkende uyt Gend ten 41 uren 50 m., des morgends zal niet verder gaen dan tot Denderleeuw. Den treyn vertrekkende uyt Brussel naer Gend en Oostende te middag zal afgeschaft zyn tus schen Brussel en Aelst. Hy zal uyt Aelst vertrekken op zyn gewoonlyk uer. Den treyn vertrekkende uyt Brussel naer Den derleeuw, Aelst, en Gend, ten 2 u. 41 m., zal afgeschaft zyn tusschen Brussel en Denderleeuw. Den treyn vertrekkende uyt Brussel naer Gend ten 2 uren 55 m., des namiddags, zal afgeschaft zyn. Daer zyn koupóns voor gaen en keeren binst den zelfden dag, aen verminderde pryzen voor Brussel, van den 15 tot en met den 17, in de statiën van Lede, Schellebelle, Malderen, Bug- genbout, Dendermonde, Zele, Lokeren, Aude- ghem, Gyseghem, Aelst, Erembodeghem, Den derleeuw, Ninove, Santbergen, Ideghem, Schen- delbeke, Geeraerdsbergen, Wichelen, Wetteren, Melle, Gend. Eene vermindering van 50 t. h. op de pryzen der'dry klassen van rytuygen is toegestaeu op de de yzeren wegen van den Staet aen de burger wachten in iniform, die zich naer Brussel zullen begeven den 16 en 17 dezer, 't zy alleen, 't zy in korps of per afdeelingen. Mgr. den bisschop van Gent komt de volgende benoemingen te doen M. I). De Paepe, proost der kapel van Onze- Lieve-Vrouw te Drongen, is onderpastor te Landegem benoemd en word te Drongen vervan gen door M. Parton, onderpastor te Knesselaere. MM. A. De Dry ver en Th. D'Haese, onderpas tors te Selzaete gaen in dezelfde hoedanigheyd den eersten naer Knesselaere den tweeden naer Eecke. MM. D. Massot, onderpastor te Berlaere, en D. Van Yperzeele, priester in het Seminarie, zyn benoemd lot onderpastors te Selzaete. M. E. Savevn, onderpastor te Eecke, gaet in dezelfde hoedanigheyd naer Rupelmonde, en M. B. Van Varenbergh, priester in het Seminarie, wordt onderpastor te Berlaere. Mgr Luforêt, rector der Universiteyt van Leuven, heeft dynsdag laetst van Zyne Heyiigheyd Pius IX eene breve ontvangen. Den Opperpriester drukt in dit stuk gansch de voldoening uyt welke den gang der katholyke Universiteyt, de uytste- kende hoedanigheden van haer opperhoofd, het talent en den iever harer professors en den geest die de leerlingen bezielt, hem doen gevoelen. Pius IX is bezonderlyk de Universiteyt van Leu ven toegenegen, omdat hy weet dat zy de groote school is waerin de soldalen des godsdiensts en des christene regts in Belgiën gevormd woiden. Hy herinnert zich de diensten welke hare oudere zus ter, de Alma Mater, aen de Kerk bewezen heeft en hy ziet in de tegenwoordige Universiteyt eene erfgename die regt heeft op de bezorgdheyd en de teerderheyd des Pausdoms. De onlangs ontvan- gene breve is daervan een nieuw bewys. Den aep die den generael Chazal gebeten heeft, is dezer dagen door den kop gescholen ge weest in den Dierentuyn te Brussel. Het is wel besteed. Sedert eenige dagen ontmoet men in de stra ten van Brussel, soldaten gekleed met het uniform van het belgisch mexikaensch legicen. Het zyn den luytenant Touchin en eenige gekwetste soldaten, die op ziekverlof naer hun land zyn teruggekeerd. Toen zy Vera-Cruz verlieten, waren zy tien in ge tal, doch dry zyn onderweg gestorven. Van de tien soldaten met den heer Touchin teruggekeerd, heb ben er zich twee naer Bergen begeven, eenen naer Leuven, eenen naer Pruysen de twee overigen naer Brussel. Den heer Touchin heeft een oog verloren in een gevecht. MM. Rogier en Frère zyn ingeschreven ge worden op edelboek van het koniugryk Itaiiën. Men meld uyt Sl-Nicolaes De gerneente-kiezing die maendag heeft plaets gehad, is gewiediger betwist geweest dan ooyt. De bewarende denkwyze heeft gezegepraeld met 50 lot 50 stemmen meerderheyd - Den 7 dezer zyn te Woubrechtegem twee wöoningen afgebrand, toebehooronde aen de wed. Degraef en den genoemden Sylvester Bereus, her bergier. De verliezen worden geschat op 700 fr. voor de eerste en op 5500 voor den laetste. Alles was verzekerd. Eergisteren avond, is den genaemden P. Van den Berghe, oud 23 jaren, werkman in de statie van den yzerenweg te Kortryk, verpletterd ge weest tusschen twee wagons op den oogenblik dat hy ze wilde aen een leggen. Den ongelukkigen laet eene weduwe met een kind achter. Namen, 8 december. Gedurende den nacht van den 2 tot den 3 dezer maend is den koffer van het bestuer Van Gendt en Ce, die vervoerd word door de postkoets welke den dienst doet tusschen Jumelle en Namen, op den weg van Dinant naer Namen, verloren of gestolen ge worden. Dien koffer hield waerdyën in papieren m voor eene som van 60,000 fr, Niettegenstaende de yverige opzoekingen der parketten van Namen en Dinant heeft men tot hiertoe nog niet kunnen ont dekken, wat er van dien koffer geworden is. Ziehier eenige byzonderheden over de ont dekking van een lyk dat men gevonden heeft by de delfwerken voor den yzeren weg die men bezig is met leggen van Namen naer Landen, op het grondgebied der gemeente De Geest-Gerompont. Het is omtrent zeven jaren, dat er een reyzigers mantel gevonden wierd te midden van eenen sperrebosch. Dien mantel waervan den eygenaer onbekend gebleven is, weird neergelegd by den burgemeester der gemeente. De verledene week raekten de werklieden met hunne houweelen het lyk van eene persoon die, zooals wy gezegd hebben, in eene registaende houding begraven was. Zyne kleederen waren on geschonden, doch zy bedekten nog slechts een ge- raemte. Den hoofdschedel had nogtans zyne hair- huyd behouden. De justitie is met de zaek bemoeyd en zet de instruktie dier geheymzinnige misdaed voort. Mer ken wy aen, ten slotte, dat den mantel over 7 jaren in den sperrebosch gevonden, lag op omtrent 300 meters van de plaets waer het lyk gedolven is ge weest. Men doorzocht de zakken van den paletot en vond erin eene poriefolie die bestatigde dat het slagtoffer eenen handelsreyziger was in Champa gne was. Het huys 't welk dien ongelukkigen vertegen woordigde, had, sedert den tyd zyner verdwyning, gedacht dat hy de vlugt genomen had naer Ame rika, met het geld der ontvangsten welke hy op Zyne omreys had gedaen. Zaterdag morgend is er te Dison een smer- telyk ongeluk gebeurd, hetwelk verscheydene slagtoffers heelt gemaekt. Den stoomketel der fabriek van M. Arnold Deby en de wed. Chaqueue is het kwart na 8 ure gesprongen. Den stoker, genaemd Villevoye, oud 40 jaren en vader van 6 kinderen wierd ter hoogte van de tweede verdieping, op eenen afstand van 60 meters, op den gevel vaneen huys geworpen. Den onge lukkige bleef op den slag dood toen men hem op nam hield hy den ovenkrabber nog in de hanu. De ontploffing heeft de instorting veroorzaekt van een gedeelte der fabriek, en de sfeenen, stuk ken hout en yzer wierden in verschibige riglingen, tot op 100 meters verre geworpen. Met huys van M. F. Dernier, staende naest de fabriek, is ook gedeeltelyk omgeworpen. De meubelen vensters en vloeringen wierden verbry- zeld. Het deksel van den ketel vloog met een groot gedruysch in zyne kamer. M. Dernier lag nog te bed, doch hy wierd er door den slag uytge- worpen. Vrouw Fraikin, oud 30 jaren en die op 40 me ters afstaisd van daer, aen eene pomp water haelde, werd zoo zwaer door eenen steen aen het hoofd ge wond, dat men haer de HH. Sakramenten heeft moeten toedienen en men voor haer leven vreest. Men meld uyt Bergen, dat er in de kooimy- nen van Jemmapes eene volledige werkstaking is. Negen honderd werklieden willen niet arbeyden. Men schryft uyt Charleroy Eene moordpooging, die de ongefukkige zaek Chalmagne herinnert, heeft vrydag avond, om vyf uren, plaets gehad op den grooten weg, op wey- nigen afstand der gemeente Montignis-St-Chris- lophe. Den heer Bivort, ontvanger der belastingen te Beaumont, na zyne ontvaugst te Montignies-St- Chrislophe geeyndigd te hebben, keerde zonder wantrouwen ten zynent terug, wanneer, op de plaets gekomen, waer den grooten weg door een kleynen bosch loopt, hy op het hoofd eenen hevi- gen slag ontving. Den heer Bivort deed eenen sprong voorwaerts, en zich dan naer zynen aenvaller wendende, bragt hy hem eenen slag "met den appel van zynen stok toe maer reeds had den moordenaer, hem by het lyf grypende, hem eenen dolsleek in de rigling'van het hart toegebragt. Dien steek deed gelukkig weynig kwaed, daer hy op eene portefeuille viel, die hy geheel doorstak. Eene schrikkelyke worsteling, lyf aen lyf, greep alsdan tusschen de twee mannen plaets, waervan den eenen gewapend was. Den heer Bivort slaegde er gelukkig in, het tegen hem gerigte moorddadig wapen te vermyden en hy had zyne weytaseh geheel met steken door boord. De worsteling heeft langen tyd geduerd, doch eyndelyk is den heer Bivort er in geslaegd zynen tegenstrever te overwinnen en hem op den grond te werpen, alwaer hy hem met vuyslslageu meer dan half dood sloeg. Vreezende dat hy mede- pligligen had, liet den heer Bivort hem in dien toes'and op den weg liggpn, en rigtlezich in alleryl naer Beaumont, alwaer hy aen de overheyd zyiie verklaring deed. De brigade gendarmen van Beaumont en van Erqueilinnes heeft zich onmiddelyk ter plaets be- j, geven. Wy moeten den uylslag van hun onderzoek verzwygen. Gelukkiger dan Calmagne, is den heer Bivort het gevaer ontsnapt met eene wond aen het hoofd, die geen gevaer oplevert, en eenige kneu zingen aen het gezigt en de handen. Eenen Liefhebber van boterkoekskens1 Ziehier eene zonderlinge historie welke wy ontlee- nen aen de Epoque van Parys Dezer dagen kwam eenen heer met verlakte leerzen, eene gouden keting rond den hals, geele 1 handschoenen en een fyn afgeborsteld habit aen, by eenen taertjesbakker in de Vivennestraet. Wat zou mynheer belieyen Honderd vyflig boterkoekskens. Verduvveld dat is nog al eene levering van belang. Mynheer zal dit toch op den oogenblik niet willen hebben Binnen dry ureu op het allerlaelst. 'T is goed maer zou mynheer iels willen in pand laten Altyd. Daer zyn zes frank. Binnen dry uren 1 dan. Gy hebt my goed begrepen. Binnen dry uren dan, Regt over den taertjesbakker woont eenen kleer maker, die zoo beroemd is in zyn vak als zyn overman in het zyne. By dien kleermaker stapt denzelfden dag eenen heer binnen, elegant gekleed met eenen neusnvper op eene goude keting aen. By het binnenkomen slaet hy het oog op het 1 schoonste stuk uyt het magazyn. Hy neemt het in oogenschouw, be'ast het, dingt af en komt nopens' - den prys overeen honderd vyf en twintig frank zonder escompTe. Den heer in kwestie trekt het kleedingstuk aen, en"verzoekt den kleermaker eens eventjens met j hem over den boulevard te gaen, by zynen gebuer, den taertjesbakker. Hy heeft met dezen eene reke ning te vereffenen en de honderd vyf en twintig fr. zullen uyt de handen van den taertjesbakken over- gaen in degene van den kleermaker. Zoo komen zy beyden in den winkel van den eersten. Den mynheer voert het woord. Welnu, besten vriend, zyt ge in regel? Nog niet. Het is nog geen dry uren. Hoeveel tyd hebt ge dan nog noodig? Wel, op zyn hoogst nog tien minuten. Ik heb nog zaken af te doen, en ik zal langs hier terug komen. Enkel zult ge van de honderd vyftig, welke ik moet ontvangen, er honderd vyf en twintig aftellen aen mynheer die er zal opwach ten. Dat zal maer eenige oogenblikken aenloopen. Dat mynheer de goedheyd hebbe zich maer wat neder te zetten. Den heer verlaet den winkelden kleermaker zet zich neer. Na verloop van tien minuten, telde den nauw- gezetten taertjesbakker honderd vyf en twintig boeterkoekskens af aen den kleêrmaker, en bood hem ten zelfden tyde eene kleyne rekening van 19 frank. Gemakkelyk kan men begrypen welk gezigt de beyde nyveraers trokken, toen men elkander uytleg gaf over hetgeen er was voorgevallen. Horace Vernet Dien grooten schilder van Vrankryk reysde in 1845 Rusland rond na het roemryk en ongelukkig; Polen bezocht te hebben. Keyzer Nicolaus en geheel zyn hof ontvingen den! kunslenaer met blyken van uyterste achting. Den keyzer stelde hem voor eene schildery te maken, vei beeldende de inneming van Warschau, voorde som van 200,000 fr. Den voorstel wierd aengenomen en Nicolaus; vroeg grimlachend aen den schilder of hy er geene' zwarigheyd in vond, hy Franschman, een kunststuk te maken dat eeuwen lang den ondergang moest! doen herinneren van dit Polen, zoo duerbaer aen zyne landgenoten? Neen, Sire, antwoordde den kunstenaer ik heb meer den eens den gekruysten Zaligmaker geschilderd. Zoo deed hy aen dien lieren alleenheerscher verstaen dal hy den beul was der Polakken, gelyk de Joden waren de beulen geweest van Christus. M. Adier chirurgien-tandmeester, oude Graen- halle N° 13 te Brussel, berigt ons zyne aenkomstin deze stad. Dezen artist, welken over eenigen tyd een merkweerdig boekdeel handelende over de mond-en tandziekten heeft uytgegeven, doeS. hier-; door zyne buytengpwoone talenten in dees vak; uytschynen en levert aldus de waerborg op dati men in zyne kunde volle vertrouwen mag stellen. M. Adler is den eenigen tandmeester die met eene eervolle melding door de geneeskundige fa- culteyt voor de zyne kunsttanden en gebyten is bekroond geweest. M. Adler zal ZATERDAG 8 JANRY in plaets van Zaterdag 1 Jaury aenstaende, te Aelst iu zvn hotel wezen. .BURGERLYKEN STAND GEBOORTEN. Mannelyk 5 g Vrouvvel. 4 HUWELYKEN. V. Coramerman, brouwersg. met J. Peleman z. b. A. Arys, landb. metM. Van Nuffel, landbouwster. F. Jacob, twyndersg. met V. Kreuker, kantwerks. OVERLEDENEN. J. Brewée, landbouwster, 91 j., Brabandstraet. j Van der Eist, zonder beroep, 50 j., te Aelst; oyerleden.M. Sienaert, 2 j., Schaerbeke.-*j L. Van Handenhove, 6 maend. Hoogevesten. v M. Van der Heyden, wede Clinckaert, berb' 67 j., Ta r gel.

De Denderbode | 1865 | | pagina 2