Jaer. 51 December 1U65. Y" iOil. SS te §11 ;s mnsm VERTREKUREN UYT A EEST N A ER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. Den tolk der ministers. Ons gedacht Eenen neus. Pa pier regen. Afschaïïiïsg van 'tbarreel- rccht. Hof van beroep van Gend. Tydelyk beheer der eere- dienslen. e on 8 9« q ah -19-90 3-10 6-16 9-12 Gend, Brus^e. Ostende 7-47 8-25 (8-44 9-45 SS? ito ttt 0-00 li 6-15 I Gend) .09 3-40 3-48 6-16 6-39 8-37 0-48 c.39 E(»e2ec1J8-05 8 12 9-38 11-58 12-15 t» Doornvk, Korlryk, Moescroon, Rvssel (langs 5 38 2-55 5-27 E (le 2* c') 5-50 6-20 8-50 9-35 Gend) 6-47 8-44 12-39 3-18 6-39 8-39 Blecl)- Aniw. 5-20 6-39 7-55 9-45 12-10 12-31 Doornvk, RysSel (langs Ath) 7-55 5-35 0-00 3-40 3 20 S-S0 6-46 6-2-4 8-48 8-50 Geerardsb., Ath, 7-55 2-55 5-35 8-50 j euv Tliienen I.uvk Verv. Land. 5-208-12 9-38 n J A v L?i Berger., Quiévrain, Namen, as 7-55 2-55 5-35 9-45 12-15 3 10 V4\ ANTWERPEN NA ER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7- 0 9-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen. 4-00 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede siaen al de konvoys uylgenomen de vertrekken uyl Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-12 11-25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Jdegem en Santbeugen slaen al de slaèn slii de konvoys. - Te Gyseghem slaen stil al- de konvoys. Te'Denderleeuw staeu al de konvoys uylgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 fi 00 8-°5 8-40 en uyl Aelsl 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyl. Denderleeuw uaer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-08 6-03 6-06 9-05. VAN I.OKEREN NAER 7-00 9-30 7-00 0-00 3-05 8-00 0-00. 3-05 7-45 0-00. <Tjntqm; Shcsisi. Rendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl, Bendcrinonde, Lokeren 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Lessen, Geeraerdsbergen, .Ninove, Aelsl 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Brussel (lanirs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-35 7-25. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 10-40 1-40 4-35 7-2-). VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aei.st 8-00 9-00 11-35 4-35 5-00 5-57 6-45 8-0. VAN BRUSSEL NAER Aelsl, Gend, 7-15 7-25 8-00 8-05 II 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6-00 8-05 8-10 8-40 Ninove'. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 7-55 2-20 5-05 8-25 (langs Mech.) 5-45 6-37 8-00 10-05 3-30 7-30. Aetst - 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST, DEN 50 DECEMBER 1805. De liberhaters drukpers in 't algemeen lieert zich in 't schryven liarer artikels over de troon beklimming van Leopold II treffelyk gedragen, dit is eenen lof, zegt den Journal de Bruxelles, dien wy liaer volgeern toezwaeyen. Nogtans is er een' liberhatersblad geweest, 't welk hierin uitzondering gemaekt heeft al zich integendeel door de onbetamelykste gekkernyën te doen on- derscheyden. En welk is dit blad Is 't ergens een kroegblad dat onbekwaem is zich zelf te eerbiedigen en bygeyolg anderen niet kan eerbiedigen Is het eigens een kwynend blad dat niet eene party als liet bare wilt erkennen? Of is't eyndelyk-een blad waervart geen eenen opsteller zich in 't pu bliek durft toonen noch zynen naem durft neêr- schryven Neen 't en is allemael dat niet, 't is integendeel een blad 't geen nog al veel op zyn hoofd zet en dikwyls de pretentie heeft aen ande ren lessen van welgemanierdheyd en vaderlands liefde te geven, immers 't is den Echo du Parle ment, den tolk van onze ministers, het blad dal aen al de andere liberliatersbladen het voorbeeld zou dienen te geven ten minste van welvoeglyk- lievd jegens den nieuwen vorst, en al ware liet maer van uytwendigen eerbied tot hem, indien hel inwendig slechts liaet en afkeer tegen hem koesterde. En wat heeft dit slim mimstersblafl alzoo uyt gekraemd Noch min, noch meer ten zy dat den nieuwen koning, tegenstrydiglyk aen aller verwachting, grenen koning der 'fabel of tier puyën is Ziet hier de eygene woorden van dit blad, het geen voor de iiberhatersche dommerikken en blinde gapens schynl geschreven te zyn Europa geloofde aen zooveel wysheyd niet in eenen zoo jongen prins, vermits het ver- wonderd is over de teel van Leopold H. Men had met voordacht alle soorten vari geruchten op zyne rekening uvtgestrooyd. Hem als ver- standeloos onderstellende, hoopte men hem gemakkelyk te overheerschen. Men liatl de hoop voor de wezenlykheyd genomen. Andere zouden hem onbuygzamer gewild hebben omdat bel zou gemakkkelyker geweest zyn hem le breken. Zyne redevoering heeft aller vooruylzig- ten bedrogen. Gelyk zynen vader, wilt Leopold II eenen coristitutionnelen koning wezen, noch min, noch meer, noch keper, noch grypvogel Wy willen hier geene verdere aenhaling doen, om 'geen olie in 't vuer te gieten, want, hadden wy in den raed des konings een woordje te zeg gen, wy weten wel wie er ons over die beestige en zichzelverklikkende beoordeeling eene scher pe, ja, allerscherpste rekening zou te geven heb ben. En wat is Als wy dit alles wel overleggen dan vragen wy ofdit niet vieyend is voor Leopold II aldus be handeld te worden door den tolk zyner ministers, die met. hem 't land moeten bestieren, die zonder hem niets mogen noch konrien doen Europa geloofde niet dat den nieuwen koning bekwaem was eene goede redevoering te maken Europa verwachtte zich aen eenen koning van den kali ber van deze welke Jupiter aen de puyën of kikvorsc.heu zond, immers aen eenen fabelko- mn»!Kan er wel iets deftiger, iets schoo ner" iets verhevener en vooral iets beleefder van wege het ministersblad uylgedacht worden Dit echter verwondert ons geenzins, als wy nagaen wat er al sedert eenigen tyd gebeurd is. Doch wy nemen die zoo verregaende als domme onbescholtheyd voor een goed leeken zy bewyst ons dat niet eenen der ministers den neus heelt mogen steken in de koninglyke redevoering voor aleer zy uytgesp'roken wierd, dat deze redevoering de uyldrukking is van 's konings hert en over- tuyging, en dal het den francmagöiishaspel alleen is die zich in zyne verwachting bedrogen vind. Os loquitur ex ahundantia cordis, waer 't herte vol van is, daer spreekt den mond van, en hadden de opperbazen van het truweelgedoen eenen puyën-of fabelkoning in Leopold II ontmoet, dit zou juyst hun affairêken geweest zyn, om hun geweld, hunne overheersehing, hunne dwinge- iandy op en over de catholyken te konneu uyt- oefenen. De schryvers en patroonen van den Eeho du Parlement 'gevoelen misschien de blauwe sche nen nog die zy zich geloopen hebben als zy den jongen vorst onder de maponniekë kalkoenen troep meenden te konnen engageren die moor- telmaunen konnen niet verkroppen dat zyin den nieuwen koning geenen kliekebroer hebben, dien zy op het geschuifel van bet logiefluytje zouden konnen doen dansen. Docli dit is juyst 't gene waerover Godsdienst, Vrylieyd en Vaderland zich te verheugen hebben, want zy zouden bet ge weest hebben die meest zouden te zuchten ge had hebhen, had den moortelnest er in gelukt een zyner gebroedsels den troon te zien beklim men. Wat er van zy, de onbeschofte scliandtael van den ministerstolk zal er aen velen de oogen openen en meer en meer de mannen leeren ken nen die onbeschaemd weg ais professors van zuyvere zedeleer, blakende patrioti'smusen onbe grensde vrylieyd durven optreden, terwyl zy in hun binnenste niets anders beoogen dan over heersehing, dwingelaney en nooyt verzadigde scholellekkery. belangen vereenigen. Ik wensch dat zynen reels zoo grooten voorspoed onder de nieuwe regering nog vermeerdere. Men drong aen by don bezitter van dezen brief op dat hy liern rucbtbaer maken zou, maer den lof die hem eyndigt en die zyne le groote zedigheyd kwetsen zou, heelt hem aengepord om er van slechts aen eeuige rare vrienden kennis te geven. Het proces dat de lieeren pastors van St-.lacobs en van den 11. Stephanus van Gend hebben moe ten inspannen tegen de gendsehe regentie, die weygerde te gehoorzamen aen de wet van 1809 en hun de logetnents-schadelóosstelling ontzeg de, is ten voordeele dier eerweerde 'priesters door het Cassatie-hof gawvzisrd jtevyprden. I-Iet arrest is verleend óp liet verslag van ST. den raedsheer Defacqz en op het rekwisitoir van M. den prokureur-genernel Leclerccp Het Hof verklaert dat de middels door de gendsehe regen tie voorgedragen, niet gegrond zyn. Den zeer feerw. heer Deken van Aelst bevind zich in 't zelfde geval tegenover onze regentie. Wat zullen onze slimme mannen nu zeggen en doen, zy, die niet te vreden van aen den eerw. heer Deken de hem door de wet toegekende schadeloosstelling té weygeren, maer hem bo vendien in zyne contributie hebben verhoogd Zy zullen zwygen en-leggen. Maer zal dit hiermee genoeg zyn Zy hebben nu de wooning van den lieer Deken hooger geschat dan dezen had opge geven, en daeruyt is de verhooging van contri butie gesproten. Wie zal nu de gevolgen van deze hoogere schatting moeten ondergaen Of liever wie beeft er bier zyn eygen zeiven gefopt Dit alles gaet curieus zyn om weten, doch met 'de informeerkazak zullen wy wel ter kennis komen en er onze geëerde lezers berigt van geven. Wy gelooven dat oudertusschen den neus van die slimmerikken niet zal verkleynen, wy zullen er wat opletten en als 't noodig is, dit meubelken wel eens melen 0111 het verschil te konnen aenstippen. Het is nu vast bewezen dat den brief van Napoleon 111 aen eenen onzer Staetsmannen, inderdaed geschreven is geweest. 'T is den acht baren heer Nothomb die hem ontvangen heelt. Een dagblad van Pans, la Palrie, die soinwy- len uyt hooge kringen mededeeliugen krygt, zeg de gisteren De gebeurtenissen die komen voor te vallen, hebben het vooruytzigt van M. Nothomb beves- tigd. Men spreekt' heden van niets anders in de politieke kringen dan van eenen brief die <1 dezen Staetsrnan zou toegestuerd geweest zyn door den keyzer der Franschen, om hem min- zaem te bedanken van zoo wel zyne gevoelens en zyne voornemens wegens Belgiëu te hebben uylgedrukt. Dien stap gedaen door Napoleon III is hoogst gewigtig, en bewyst d it den franselien vorst zeer wel den achtbaren heer Nothomb weet te waer- deren. -lltmtTCrdrn^i Men leest, in den franschen Jlonfmr: Ten gevolge eener' internationale conferentie, is een Muntvcrdrag onderteekend, in het minis terie der buytenlandsche zaken, tifsscben Vrank-, ryk, Belgiën, Italiën en Zwilserland. Die overeenkomst beeft voornamelyk ten doel de moeylyklieden le doen verdwynen v lort- spruytende uyl bet verschil van de titels der pas munten in de vier genoemde Staten. Daerby zyn er gemeenschaplvke schikkingen vastgesteld voor de' fabrikatie dei- gouden en zilveren munt stukken. Eenieder begrypt van wat groot belang die muntregeling is voor vier landen die zooveel handelsbetrekkingen met elkander hebben. Wy lezer, in den Beurzen-Courant het volgende, waer van hy de echtheyd ten vollen waerborgt Niet alleen heeft Keyzer Napoleon III een i blyk gegeven van genegenheyd jegens Koning Leopold II, maer in eenen brief, geschreven Bi eenen gewezen minister, en nu nog zete- lende op de regter banken der Kamer, drukt hy vurige wenschen uyt voorden aengroegenilen voorspoed van Belgiën onder den nieuwen Koning. Hy zegt dat hy nooyt andere gevoelens jegens Belgiën gekoesterd heeft, en bedankt den Staetsrnan om dit in de Kamer te hebben n staende gehouden. De bewoordingen van den keyzerlyken brief zyn, in een woord, zoo gerusteljend voor ons Land, als vlevend voor den persoon, aen wien hy gerigt is. Het hooge gewigt van dit schryven zal aen niemand ontsnappen. Den Journal d'Anvers heeft, door zynen brief- schryver van Brussel, kennis gekregen van ge- melden keyzerlyken brief, want ziet. wat hy den 22 december aen het antwerpsch blad laet weten: Gy hebt de telegraphische berigten afgekon digd die lusschen Leopold II en Napoleon III verwisseld zyn'geweest. Ik verneem dat eenen der uylmunstendste mannen van liet Parlement die onlangs eene openbare hulde bewezen heeft aeri liet politiek van den keyzer nopens Belgiën, van Napoleon III eenen brief ontvangen heeft waer- van ziet hier zoo niet de voegen, ten minsten den zin Ik bedank u van op het. nationael spreekge- stoelte de gevoelens le hebben doen kennen welke ik Belgiën toedraeg. Belgiën is den broeder van Vrankryk aen welk hem zoo vele Wy lezen in de Volkstem van Antwerpen. Het is alle jaren hetzelfde: op het eyr.de van december regent het papier in steden en dorpen. De vlaeg is weêr overgekomen; honderde prospectussen en aénbevelingen, duyzende exem plaren van het een of het. ander nieuw blad, vallen overal op de tafels en de stoelen neder. Goede waer moet niet geprezen worden zegt het spreekwoord: en de Volksstem is niet van zin 45,000 mael ol' nog meer te doen vermenigvuldi gen om ook in alle huyzen plaets te nemen. Zy moet maer de burgers en werklieden ver wittigen en hun zeggen: past op, er zyn lus schen die fyue sprekers wolven in lammeren vachten; er zyn er tusschen die hier in Antwer pen op het liberaelstè bureel mogelyk worden geschreven en gedrukt en die nogfans als gemag- tigde catholyken zich aenbiedenweesl op uwe hoede tegen den Scheldrgalm en andere galmen van die soort; ondereen catholyk masker poogt hy zich onder u le verspreyden, en later als hy wortel beeft gescholen zal hy dit, masker afwer pen, en laten zien dat hy een kind is van den befaemden Koophandel; hy is wat later geboren maer draegt denzellden familienaem en kreeg de zelfde opvoeding. Laet liet dan maer regenen, burgers en werk lieden, maer laet u niet besproeyen door vuyl nat.; dit kan aen niemand goed doen. Er is een wetsontwerp voorgesteld ter afschaf fingvan de staetsbarreelen. Rest! en wy Dopen de provintiën en gemeenten te zien volgen. Maer, wien kojnt nu die verbetering toe? Is'l aen 't ministerie dat ze steeds geweygerd heeft? Men zou het zeer bezwaerlyk beweren. Wy denken er een weynig de band van den koning in te zien en, alle pogchery ter zyde, om ieder te geven wat hem toekomt moeten wy er byvoegen dat die afschaffing sinds lang door de oppositie en door het volk gevraëgd wierd. REGTBANKEN. 2' Kamer. Voorzitter, M. Van Aelrroeck. Oud regt. Vlaenderen. Beurtwegen. Eygendom. Onder het beheer van 't oud regt behoorden alle de groate gemeensehaps-wegen niet noodza- kelyker wyze aen den prins. Indien oude tytels den eygendom des wegs in 't gelieele of ten deele aen de aeripalenden toeey- genen, is er geene heyrbaen. Zoo is liet ook gelegen indien van onheugelyke tyden, dezen weg als buertwèg aenzien is ge weest. De buertwegen, onder het oude regt, in de Vlaenderen, waren in 't algemeen den eygendom der aenpalenden en niet dengenen des vorst. De wetten van 15 augusly en van 22 novem ber t december 1790 hebben dezen regel niet veranderd. Eenen weg, waer van liet gebruyk publiek is, is daerom geenen weg die aen het publiek toe behoort. Door deze woorden publieke wegen, ver- staet het art. 2, 1. der wel van 22 november-1 december 1790 slechts de groole wegen waer van het onderhoud ten laste van den Staet valt, en geenszins de buertwegen. Het maken eener kassyde daer waer er eenen ouden buertweg bestond, die ten geheel of ten deele den eygendom was der aenpalenden, ont neemt aen deze aenpalenden hun regl van eygen- uum inei, ja» ucpaicfl uj een proces tot. schadeloosstelling; hunne eygen- domsregten blyven besta'én en zy mogen ze terug eyschen, behalve aen den Siaet van te verklaren dal hy dezelve verstaet te behouden en te betalen len t'ytel van onleygcmng voor zaek van open- baer nut. Dat zyn de beweegredenen behelsd in bet arrest van het lrof van beroep van Gend, van july 1863, bevestigende een vonnis derregt- bank van Veurne van 16 february 1856. Den belgischen Staet is in Cassatie gegaen; maer zyne voorziening is verworpen geworden by arrest van 10 february 1865, op het golykvormig advies van M. den advokaet-generael Faider. Sedert dien heeft de burgerlyke regtbank van Gend zich ook met. eene dergelyke zaek bezig le ouden gehad en uyt zyn vonnis van 28 february 1865 spruyt liet volgende: Het bujpgerlyk wetboek en de vorige wet geving hebben het regt geëerbiedigd der aen- palende van op de gemeentelyke of beurtwegen le planten. De aenpalende eygenaers kunnen van dit regt slechts ontbloot worden door onteygening voor zaek van openbaer nut. Den Staet moet schade en intresten betalen uyt hoofde van liet, plantingsregt dal onregtveer- diglyk zou toegestaen zyn aen den concession- naris eener kalsydeals eene vergoeding der onkosten die hy ten zynen laste genomen heelt. Men leest in de ministerieele bladen liet vol gende Het verslag van M. Van Humbeock, in naem der middensektie, gelast met het wetsontwerp op het wcreldlyk beheer dei' eerediensten te on derzoeken, is, zooals men weet, in zitting van 29 november, neergelegd. Het is nu nog rnaer- gedrukt. Als men rekening houd van de budget ten die moeten gestemd worden voor betjaer dat gaet beginnen, vervolgens van de Paesch- vakantie en eyndelyk den korlen duer van den ziltyd, die rond den 15 mev moet. eyndigen, in 't vooruytziclit .der kiezingen, welke in juny moe ten plaets liebben voor de gëdeëltelyke vernieu wing der Kamer, is het te onderstellen, dat het ontwerp in kwestie dit jaer niet meer zal gestemd worden. Wy begrypen min of meer waerom de liaeste der liberhaters om meester in de kerk te spelen zoo met eens gekoeld is. De logiemannen liebben de 1011 Ie geroken en verstaen dat zy hunne poli tiek moeien veranderen. Gy zult het zien, land genoten, die kerels gaen al wederom een masker aendoeïi en de schynheyligheyd van de Scriben en Phariseën verre overtreffen. Maer wy zullen er by zyn en tydelyk 't land onderriglen wat er van dien vuvlen hypocrietenwinkel te verwach ten is. Wy zullen geen katten in zakken koopen.

De Denderbode | 1865 | | pagina 1