2ö,!e «Jaer. Zondag, üll Augusly ilitil). IV 10i>. VERTREKUREN UYT A EEST N A ER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN- 6 KRANKS 'S JAERS. LANGSOM VERDER. Is 'l genoeg DEN DENDERBODE Denderm. 5-20 8-28 9-45 42-20 3-40 6-46 9-42 S3 Gend, Brugge, Oslende 7-47 8-25 (8-44 9-45 Lokeren 5-20 8-28 0-00 12 20 6-46 Gend) 42-39 3-40 3-18 6-16 7-39 8-37 9-48 Brus. 6-39 E (4e2ecV8-05 8 12 9-38 14-58 12-45 33 Doornvk, Korlryk, Moesereen, Rvssel (lau^s 2-38 2-55 5-27 E (l« 2* c') 5-50 6-20 8-50 9-35 tg Gend) 6-47 8-44 42-39 3-4 8 6-39 8-39 Mecb. Anivv. 5-20 6-39 7-55 9-45 42-40 42-31 g [)oornvk Rvsse. /laneg klh] 7 o- n 0ü 3-10 3 20 5-50 6-46 6 24 8-45 8-50 1,00 1JK' K^sel ^lan^s Alh> 1'OT> 5-35 0"r° Leuv. Thienen Luyk Verv. Land. 5-208-12 9-38 Ninove, Geerardsb., Alh, 7-55 2-55 5-35 8-50 9-45 12-15 3 10 jjj Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-55 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nieolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7- 0 9-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 40-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede slaen al de konvoys uylgenomen de vertrekken uyt Brussel van 7-15 8 05 42-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-12 11-25 2-05 5-00 6-02 8-05 - Te Idegem en Santbeiigen slaen stil al de de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw staen al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 8-40 en uyt Aelsl 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-17 12-40 12-28 3-OS 6 03 6-06 9-05. Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, 9-30 3-03 8-00 0-00. 0-00 3-05 7-45 0-00. 6-30 10-40 4-40 4-35 7-25. 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. 6-30 10 40 4-35 7-25. 6-40 40-40 4-40 4-35 7-25. Unique Sisunt VAK I.OKEREN NAER 7-00 Alh, 7-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendennondt, Lokeren Lessen, Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst Brussel Gangs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aei.st 8-00 9-00 11-35 4-35 5-00 5-57 6-45 8-0 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 7-45 7-25 8-00 8 05 11 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6-00 8-05 8-40. Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 7-55 2-20 5-05 5-56 8-25 (langs Mecb.) 5-45 6-37 8-00 10-05 3-30 Aelst 7-30 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST, DEN 25 AUGUSTY 1866. Dat de magonnieke liberhatery er op uyt is den catholyken godsdienst niet alleenlyk te ont- ëeren, maer hem in 't slyk te versmachten, daeraen hoeven wy niet meer te twyfelen, zy heeft het zelve in volle letters geschreven, en dien hatelyken schandkreet is nog door niet een liberhaters-francmagonsblad tegensgeproken noch afgekeurd, 't welk beteekent dat g'heel de secte van zin is aeu de uytvoering van dit verfoeyelyk besluyt de hand te leenen. De secte heeft begonst met overal slechte redenaers en apostaten te zenden preken Met. goddelooze leerstelsels in de staetsuniver-- siteyten te verspreyden Mei ketlersche boeken en godsverloochenende schriften'in de volksbibliotheken te stellen Met solidaire genootschappen in te tigten Met overal scholen zonder godsdienst te openen; Met uyt alle plaetseu ën gunsten van den staei te sluyten al wie zich eenigzins catholyk toont Met de catholyke liefdadigheyd te vernietigen Met de gewyde kerkhoven te ontëeren Met de catholyke studiebeurzen in te palmen enz. enz. enz...... Maer nu denkt zy met eenen keer 't masker te moeten afwerpen, en openlyk de constilutionnele godsdienstvryheyd te ver nietigen. En waerom nu 1 Omdat zy haer woedend ert razend spyt niet kan verkroppen te zien dat het geloof, het eenig troostend catholyk geloof in de herten der men- schen herleeft, en hun aenspoort zich tot God te wenden om de vreeslyke geessels die de samenleving teysteren, door smeekingen en ge beden, af te keerenDe secte vrees! dat zy den grond zal verliezen dien zy zoo stoutmoedig- iyk heeft ingenomen, en daei om is zy van ge slacht dat er dwars door moet gewerkt worden. Ziet hier wat er te Luyk gebeurt DEN HEER PIERCOT EN DE VRYHEYD VAN GODSDIENST. Onder dezen titel lezen wy in de Gazelle de Liéije: In een groot getal parochiën worden er, ter gele- genhcyd van den feestdag van Hemelvaert, plechtige processiën gedaen. Do godvruchtige verlangens inwilli gende der bevolkingen, door de besmellelyke ziekte beproefd, had den heer pastor van Sl-Remacius te Luyk cr eene ingerigl, die door de parochie moest gaen, ten deele in het gehucht van Bressoux liggende. Dynsdag avond ontving den heer pastor een berigt dat de gemeenle-overheyd van Luyk deze godsdienstige plegligheyd verbood men overhandigde hem de cople van hel hesluyt van den heer Burgemeester Piercot, dat wy verder opnemeu. Op Hemelvaerldag, gedurende de hoogmis, kwam cr voor de kerk van Sl-Remaclus eene afdeeling gendarmen, cn plaelste zich in strydlyn voor den ingang. Eene me nigte politiebedienden was op dezelfde plaets toegevlo- DE KASTELEINES VAN FISCHBACH. (Vervolg). Toen Maria vernam welk bezoek men te wachten had, trad zy naer haren vader toe, en zeyde zachtjes Ach, hoe zal het nu mei moeder gaen. Vreest gy niet, vader' dat zy lo.... onbeleefd zyn zal zoo als allyd Zoud ge dal denkeu? Ja, God vergeve hel ray, maer ik vrees, ik vrees dal zy heden weer'te werk zal gaen zoo als gewoonlyk, en den koning zelf zal voor haer geen verschil maken. 11 Dan moest gy. vader, met moeder eens serieus spre- keu, om haer te overlnygen dat zy aen den koning be leefd en bevallig moet spreken. Spreken met uw moeder spreken over hetgeen zy te doen of te laten heeft Maer kind lief, wanneer heelt dit nog ooyl iets geholpen Welnu, komaen, wat steekt ge daer de koppen by elkaer, even als de schapen als er donder aen de lucht is riep de kasteleines uyt, die plotseling van achter de deur le voorschvn kwam zoud ge soms denken dat ik u van het hoov had laten wegroepen om hier le staen razen en babbelen Wal beduyd dat nu al weêr? Och moeder riep Maria uyt, terwv! zy hare moeder om den hals viel, weet ge wel wat Majes- teySschennis is Wel hebl ge nu van uw leven zoo verre geweest Hoe is het kind locli onnoozel Neen, in 't geheel niet moedor, maer mynheer den pastor heeft eens uyt de gazel gelezen dat iemand, die kwaed van den koning gesproken en hem beledigd had, voor verscheydene jaren, wegens de misdaed van' gekwetste Majesteyt - zoo zeyde mynheer den pas- Ur, als ik me wel herriner in eene vesting is opge sloten en nu dacht ik....» Dat ik heel beleefd en zoetsappig zyn zal met den Koniü-g, en allerley fyne geroosterde woordjes voor gen dit alles om den godsdiensligen stoel te beletten uyt de kerk te komen. Maer den postor van Sl-Remaclus verklaerd hebbende dat hv de processie, ondanks al de hinderpalen naer Bressoux zou doen, en Bressoux deel makende van de gemeente Grivegnée, oordeelde de politie het voorziglig de gendarmerie af te danken, en de processie rustig den weg le laten volgen door den heer pastor aenge- duyd, alhoewel zy in gaen en terugkeer over liet grond gebied der stad Luyk moest gaen de processie trok nogtans niet door hel overige der parochie. Dit is het eenvoudig en nauwkeurig verhael der fey- ten, welke woensdag in de stad Luyk hebben plaets gehad, in T jaer van genade 1866, en' hel 36c sedert de afkondiging der belgische Constitutie T is de eerste mael, vermeenen wy, dat de vryheyd van godsdienst op zulk eene stoutmoedige, zoo woeste, en waerotn zouden wy het niet zeggen zulke schaemlelooze vvyze geschonden is Wy nemen den tekst op van het kwaedvvillig-besluyt, door den heer Picrcol genomen, niet als een aki van gezag, want wy nemen niet aen dal het deze weerde mag behouden, maer als een bewyssluk van het proces, welk ganseh de openbare denkwyze op dit oogenblik inspant legen den lieer burgemeester van Luyk Aenmerkende dat den heer pastor der kerk van St-Remaelus hei. inzicht heeft morgen, 15 augusly, eene processie in te riglen op den openbaren weg, ter gele- genheyd der heerschende ziekte. Aenmerkende dat in de tegenwoordige omstandig heden, in welke al de deelen der gemeente blootgesteld zyn aen de verwoestingen der besmellelyke ziekte, bet belangryk is zoo veel mogelyk de groote vereenigingen le vermyden, die de verspieyding van den cholera be werken, en aen veel personen de gelegenheyd verschaf fen zich aen buytensporigheden over te geven, die in het algemeen voor gevolgen hebben den gezondheyds- toesland der bevolking le veiergeren: Ingezien liet art. 1 nrs 3 en 5 van den titel 14 dei- wet van 26/24 augusly 179U en de gemeente wel van 30 meert 1836, Besluyt Art 1. Alle processie op den openbaren weg gedaen, 't zy door ministers van eenen godsdienst, 't zy door andere burgers, is provisoirlyk verboden. Art 2. Den oppercommissaris van politie is gelast met het voorgaende verbod te doen eerbiedigen. Art 3. De overtreders van het tegenwoordig besluyt zullen gestraft worden door de wet. Art. 4. Het tegenwoordig besluyt zal aen den pastor der parochie van Sl-Remaclus gezonden worden. Hei zal ook loegestuerd worden aen den lieer Gou verneur der provincie, aen den heer opperkommissaris van politie, aen Je heeren grefïiers der regtbanken van 1° aenleg en van enkele politie, voor inlichting en uyt voering. Dit besluyt zal daerenboven uylgegeven en aenge- plakt yyorden. Luyk, 44 augusly 4866. Den burgemeester, (Geleekend; Piercot. 9 Wv lezen nog in de Gazette de Liége De willekeurige maetrcgcls, door den heer Piercot genomen om de processie van Sl-Remaclus te beletten, hebben in gansch de stad, en byzonderlyk in bet kwar tier van Over-Maes, eene vcronlwaerdigiug verwekt, luydruchtig en streng uvtgedrukt. hem zal verspillen, om le maken dat ik ook niet op de vesting kom Dat bedoelt ge immers, jufvrouw fyne- beschuyl Nu we zulleu eens kyken of we niet welen hoe 't zyn moet. Ach, lieve, beste moeder, zeyde het meysje lief kozend, wees nu alleen maer voor van daeg lief en vriendelyk, zoo als gc zoo dikvvyls zyn kunt als we onder elkander alleen zyn. Doc my toch hel genoegen en bevryd my van dien angst. Geloof my, by zulke groote lieden gaet het heel anders toe dan by ons. Dié men- schen zien iemand niet in het hert hoe het daer binnen gemeend is, zy lellen alleen maer op de woorden, en zyl ge lomp legen den koning dan zyn wy ongeluk kig. Met een blik van innige liefde en hertelyke bclang- stellingop hare lieve dochter, antwoordde de moeder onlwykend ga maer in de keuken en help my by 'L werk liet andere zal wel van zelf te regl komen. Al te bevreesd moet ge niet zyn, want ik geneer my voor koning noch heeren, en aï de vestingen van de wereld kunnen my niet anders maken dan ik ben. Nu kwam Hans met eeu schepnet vol smakkende vis sollen, en Maria snelde naer den tuyn om in haer ge voel van eerbied voor hel koningschap en den persoon van Zync Majesteyt, die haer nederig buys met een be zoek wilde vereeren, hel vertrek waerin liy vertoeven zou althans zoo fraey te versieren als zv maer kon. Meedoogenloos sneed zy de schoone knoppen en bloe men af, strooyde loof en bloomen hier en daer in hel vertrek rond, en slak de geurigste bloemen in glazen die zy op de tafel plaetsle. Zoo zag 't vertrek er spoedig aenlokkelyk genoeg uyt, en men behoefde er slechts een blik in te* werpen om le verrnoedeu, dal hier goeden smaek en overleg van een meysje als Maria aen 't- werk moesten geweest zyn. Nu glimlachte de moeder toen zy hare dochter zoo yverig aen 't werk zag zy keef nu in 't geheel niet bewys genoeg dat haer de stille huldiging van Zyne Majesteyt behaegde, dal haer die ten minste in betrek king op haer kind niet mishaegde. Maer nu kwam hel Zonderde dringende nenbavelingen der geestelykheyd en der catholyken, hadden wy misschien buylensporlg- hed-en moeten betreuren van wege de bevolking, die den burgemeester niet meer kan verdragen. Onze lezers zenden ons van alle santen do uyldruk- king hunner al le wettige misnoegdheden. Neen, 't is niet genoeg, er moet nog strenger en stoutmoediger gehandeld worden, want den tyd scliynt gekomen te zyn dat de opperbazen al of niet gaen spelen. Ziet hier wat de Gazette de Liége ons nog meld 'T was nog niet genoeg voor de gemcente-ovnrhevd, van uyt verachting der belgische constitutie, de gods dienstige plegligheden buylen de kerk af te schaffen. Dil zelfde gezag dringt in den tempel, en pleegt er akten van geweld, zoodanig willekeurig en ongehoord, dat wy ons gisteren of in Japonien of in Rusland inog- ten achten. Spreken wy klaerder. Hel werkmans-genootschap F Union Fraternette, dal meer dan duyzend leden telt, welk de huysgezinnen bezoekt waer den cholera slagt offer» maekt, dat hun met de geneeskundige en andere hulpmiddels die zv noociig hebben, de vertroostingen en de aenmoedigingen der chrislelyko zelfsopoflëring brengt, had aen de geeslelyke overheyd den oorlof gevraegd om in onze kerken, gedurende de diensten eene omhaling te doen, en dezen oorlof was onmid- delyk toegestaen. Zondag, dus waren de leden van dit genootschap zeer vroeg in de kerk op'hunnen post, voorzien van liet on- dei'scheydingsteeken. Maer ziel, overal ook komen er politieagenten tus- schen. of kommissarissen die een proces-verhael opma ken tegen de omhalers en die er byvoegen dat zv van hooger bevel de zending ontvangen*hebben van de om halingen te beletten, zelfs door het gewelden van de om- balers in het gevang le brengen. Bemerkt dat alle d6 omhalers zich in tie kerk ge- plaetst hadden. De omhalers verklaren dat zy door de geestelykheyd gemagligd zvn, dat zy zich onder het dak van den goeden God fuytdrukking van eenen werkman) geplaelsl hadden en dat hel geweld alleen hen zal beletten do omhaling te doer,. De gewapende magt is er lusschen gekomen dan heeft men gezien wal men uiet mogelyk zou denken in Belgie, indien wy. gelyk wy hel hoogei zogden, onder het revolutionnaire jok niet waren. Verscheydene omhalers zyn door dc agenten uyt de kerk verjaegd. Eenen van hen is zelfs vast genomen, hnyten de Sl-Antoniuskerk gebragi en door dry politieagenten naer het Stadhuys gelevd Twee agenten hielden elk eenen arm, den derden vergezelde hem en den moedigen omhaier in zyne han den houdende de schotel op welke de opbrengst der omhaling lag, is aldus door de Mynworkersstraet en over de Groote Merkt gegaen, en eene halve uer aen het Stadhuys moeten blyven slaen zonder dal meu kon zeg gen waerom hy aengehouden was. Yerhaesten wy ons hel te zeggen, de stadspolitie heeft met aide uiogelyke beleefdhèyd gehandeldzy volbragl hoogere bevelen, zy kon niet anders doen, en de omhalers van de Union fraternettewy houden er veel aen hel le doen kennen, hebben zich slechts moeten er op aen den visch gereed le maken, want reeds was hel uer verstreken dat den koning zou aenkomen. Maria had m vrouvvelyke ydelheyd hare dagelyksche klecding met haer Zondagsgewaed verwisseld, en hare moeder deed als of zy die verandeiing niet opmerkte. Ook haren vader had zyn Zondagspak aengetrokken met de stevige leerzen en de bontkleurige vest, en hy stond aen 't venster le luysleren naer elk geiuyd dat van den ryvveg lot hem kwam. Evndelyk hoorde liv een posthoorn, die zyn vrolyk welkomstlied met tienvoudi- geu echo lusschen dc bergen liet weêrgalraen. Daer komen zy riep hy met zulk eene heftigheyd. dal de vrouwen van schrik liulen vallen wal zy in handen had den. Toen snelde hy naer de huvsdeur en maekte reeds allerley diepe buygingen, nog eer hy zelfs' een enkel ryluyg in "t gezigl kreeg. Maria vloog naer haren vader, en stond met een klop pend hert aeu zyne zyde. Hans den knecht, stond in eenen hoek en sperde zvne oogen wyd open, opdat hem looh niets onlgaen mogt van al de pracht, die er i volgens zyne meening nog komen moest, want hy stelde zich eenen koning voor zoo als meu ze op de speclkaerlen ziel, met scepter, kroon en ryksnppel en den troon, begreep hy mogt ook niet ontbreken die zou zeker in de koels slaen met goud en brillanten ryk versierd en daerboven nog eene kroon. Tegen over hel buys hadden eenige nieuwsgierigen post geval en uyt hel venster van elke hut keek eeu oud moederijb dat by het werk niet meer kon gebruykt worden, of een grysaerd, dien men t'huys gelalen had om op de kinderen te passen. De goede lieden wisten niet dat het hunnen koning was die daer voorby reed, want den herbergier had er ir, zyuen angst in T geheel niet aen gedacht de lyding die hy van den koerier ont vangen had aen iemand mede te* deelen. Zy zagen dus slechts de elegante equipages en dil alleen was reeds voldoende, om hen aen geheclen stoet met open oogen te doen aengapen. De ryluygen hielden voor de landelvke herberg stil. Den koning, die met zynen vleugeladjudant en graef beloven over de handelwyze van MM. de kommissarissen en agenten gelast met dien vervelenden arbeyd. Maer hunne vlytighcyd was niet voldoende voor zoo veel werk. Eenen oiiihaler was nauwelyks aengehouden of ver dreven, toen een anderen zyne plaets nam. Hel regende proces-verbalen (daer zyn er meer dan 50 aen gegeven) zonder hel liefdadig werk onzer goede werklieden le kunnen onderbreken ln een woord zy zyn overal meester gebleven van het lerreynde politie heeft zich oyudelyk verwyderd en laten doen. De omhaling, nietlegenstaende alle deze voorvallen, heeft niet gelalen zeer vruchtbaer le zyn zy heeft meer dan duyzend franken opgebragl. Wat denkt gy daervan, landgenoten, is dit niet schoon en troostelyk Gy zult en moogt er u verontweerdigd over toonen zooveel gy wilt, maer onthoud liet wel, g'en zult er niets, volstrekt niets meê winnen dit waelsch voorbeeld van stoutmoedigheyd en onbeschofte verkrenking onzer godsdienstvryheyd zal zich welhaest voort zetten en in 't land algemeen worden, want 't is daer dat de francmaconssecte naer toe wilt en waer zy zal geraken, indien de catholyke Delgen er met eenen keer geen eynde aen stellen. En hoe is dit mogelyk Door de aenstaende gemcentekiezingeri, met al den francmagonsbros uyt de gemeenteraden te sluyten, metal de logieknikkers en medewerkers hun paspoort te geven, en ze te vervangen door mannen die spreken en handelen durven tegen de overblyvende instrumenten der secte. Let er dan wel op, catholyke landgenoten, den tyd is daer van u onverbiddelyk en onbeschroomd te toonen: noch persoonlyke belangen, noch vriend- schappelyke betrekkingen, noch beloften, noch vleyeryën mogen u terughouden om alles wat van verre of van naby met den francmagons- winkel spant af te koken en wandelen te zenden, want doet gy het nu niet, de francmagonsparty zal zich wederom overal aen 't bewind vastklam pen en u later tiendobbel doen uytzweeten 'tgeen gy met october aenstaende zult verwaerloosd hebben Wy hebben dat van over twintig jaren voor- zeyd velen hebben naer ons niet geluysterd, doch nu hopen wy.dat hunne oogen zullen ge opend zyn en dat de daedzaken meer effekt dan onze woorden zullen maken. Wy lezen nog in de Gazette de Liége Voorzeker was de stad Luyk zondag in sfael van be leg' Toen onzen achtbaren konfrater den Bien Public, fcegde dat men naer Warschau moest gaen om dergclyke too- neolen te vinden, was hy nader dc waerheyd dan men hei had kunnen denken. De Meuse meld ons dat er wachten gendarms en van hel leger gereed waren om er lusschen ie komen. Wy mogen er by voegen dat de troepen in strydlinie geschikt waren in den binnenkoer der kazern St-Laureyns, ge wapend, en bereyd om zich met gezwinde, pas te be geven naer hel tooneel... der processie Huiler, in T groolste rytuyg gezeten was, zeyde lot laelslgenoemden Wanneer dit de kasteleines is, dan doel haer knap en gunstig voorkomen niets minder vermoeden dan hare ruwheyd waervan Seefeld zoo veel heeft opgegeven. Lieven Hemel gaf den generael ten antwoord, men kan reeds by den eersten oogopslag zien, dal het de dochter is van dien man, die zich nog eene duvzeling op den hals zal halen wanneer wy niet zeggen dal hy met buygen en groeten moet ophouden. Lagehend verliet den koning het rytuyg, hy klopte den herbcigier op den schouder, kneep het aerdige meysje in dc wangen, en scbrikle byna voor den ver- scbrikkelyken zucht dien Hans, die nog ahyd in zynen hoek verscholen zal, hooren liettoen de heeren* zoo digt langs hem heen gingen, cu hem verhinderden de aenkomst van den koning le zien. die zoo als hy meen de, in hel tweede ryluyg moest zitten, daer er in het eerste slechts gewoone menschenkinderen zonder kroon en ryksappel te zien waren. Den ryk gegalonneerden lyfjnger hield hy eyndelyk wegen6 't goud dat hy aeu zvne kleedcren had, voor den koning, die op reys, zoo als Hans zich verbeeldde, waerschynlyk de kroon, en andere voorwerpen der koninklykc vveerdigheyd had afgelegd. De heeren waren het vertrek binnengetreden, ln pot- sierlyke opgewonder.heyd macklc Maria de eene buy- ging'na de andere, en zy kon er zich niet genoeg over verwonderen, dal den vorst van haer land zoo'n een voudig man was, en m '1 geheel geen koninklyk, maer een zeer onschuldig vriendelyk gezigl zellp net als een gewoon mensch. Generael Huiler en den adjudant, vooral laelslgenoemden, kwam haer veel meer als den koning voor dan dien lagchcndcn dikken man, met blauwen rok en blanke knoppen en witte jas. Lael die complimenten nu maer varan, zeyde den koning, zich lol den kasleleyn wendende; daer houd ik niet van. Waer zyn de bestelde visschen? Zy zullen terstond hunne onderdamgsle opwach ting maken, stotterde den armen man die door het

De Denderbode | 1866 | | pagina 1