a O" *Iaor. Zondag', 50 September 1000. 1050. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S.JAFÜS. KERK IIOFK WE S TIE. Nogtans Want, Pluymètryker en Ploeg.' DEN DENDER-BODE Upnderm. 5-20 8-28 9-45 12-20 3-10 6-16 9-12 S fiend, Brugge, Oslende 7-47 8-25 (8-44 9-45 Lokeren 5-2Ö 8-28 0-00 12-20 6-16 I fiend) 12-39 3-10 3-18 6-16 7-39 8-37 9-18 Bras. 6-39E(1«2'c')8-05 8 12 9-38 11-58 12-15 1 Doornvk, Kortrvk, Moesereen, Rvssel (laugs 2-38 2-55 5-27 E (I" 2» c') 5-50 6-2(1 8-50 9 35, Geild) 6-47 8-44 12-39 3-18 6-39 8-39 Meet). Aotw. 5-20 6-39 7-55 9-45 42-10 12-31 s Doornvk, Rvssel (langs Alfa) 7-55 5-35 0-00 3-101 3 20 5-50 6-16 6 24 8-45 8-50 fjj„0ve, Geerardsb., Alb, 7-55 2-55 5-35 8-50 ,euv. Tlnenen Luyk Verv. Land. 0-2U8-12 9-38 9-45 12-15-3 10 gj Bergen, Quievrain, Namen, 7-5o 2-do 5-3r> VAN ANTWERPEN NAEU St-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7- 0 9-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede slaen al de konvoys uytgenomen de vertrekken uyl Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-12 11-25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbergen staen stil al de de konvoys. - Te Gyseghem slaen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 8-40 en uyt Aelsl 6-39 9-38 2-38 5-27 6- 29 8-30, Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-08 6-03 6-06 9-05 Unique Sistint Dendcrmonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, VAN LOKEREN NAER 7-00 7-00 VAN ATJI NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendennonde, Lokeren Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl Brussel (langs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 8-00 9-00 11-35 4-35 5-00 van" BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 7-15 7-25 8-00 8 05 II 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6-00 8-05 8-10. Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. 9-30 3-05 8-00 0-00. 0-00 3-05 7-45 0-00. 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. 6-30 10 40 4-35 7-25. 6-10 10-40 1-40 4-35 7-25. >-57 6-45 8-0 VAN DENRERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 Aelst r-55 2-20 5-05 5-56 8-25 (langs Meelt.) 5-45 6 37 8-00 10-05 3-30. 7-30 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST, DEN 29 SEPTEMBER 1866. (2de artikel.) t LEERING DER KERK. GRONDWETTIGE PRtNClPEN. MIS GREEP EN DOBBELZINNIGHEYD. De Kerk eyscht voor hare kinderen eene ge- meene begraefpluets in gewyden grond. Sedert onheuglyke tyden heeft zv aldus met de begra vingen gehandeld, dus brengt zy niets nieuws in, zy behoud slechts 'tgeen altyd bestaen heeft. Deze eenvoudige bemerking toont u hoe groot de trouwloosheyd is der liberhaters, toen zy u liet oud gebruyk der begraving in 't gemeen afschil deren als eene koppige gril der geestelyken ge schikt om de tweédragt in 't land te werpen. Echter doet de Kerk niets dan wat zeer redelyk is. Zy stelt een princiep daer en past er zeer nauwkeuriglyk de gevolgtrekkingen van toe. Al- zoo doet zy met de kerkhoven. De uytleggingen om het gebruyk te staven gevolgd in zake van begraving, zyn zeer menigvuldig; dit gebruyk staet in verband, zoowel met de geloofsleer als met de zedeleer, gelyk alle uytoefening van den eerediest. De begraving in 't gemeen en in eenen geheyligden of gewyden grond is namelyk ge steund op de heyligmaking der christene ligclia- men door het gebruyk der HH. Sacramenten en op de geloofsleer van de gemeynschap der hèyli- gen. Zietdaer waerom de Kerk het kerkhof inrigt als eene plaets van gebed en het heyligt door hare wyding, om des te weerdiger de ligchamen te bewaren die, volgens alle waerschynlykheyd, tot het genieten der eeuwige gelukzaligheyd'be stemd zyn, en om de gebeden die de geloovigen er, op aenmaning der Kerk, voor hunne afgestor vene broeders komen storten, te krachtiger te maken. Deze die niet doordrongen zyn door de verhe vene leering van den catholyken godsdienst zul len nooyt begrypeti wat. nut en troostelyks er gelegen is in liet denkbeeld van het kerkhof gelyk de catholyken het zich voorstellen. Voor de rampzaligen zonder geloof zyn de banden die de aerde aen den hemel vereenigen verbroken en hun gedacht blyft als bedolven in 't diepste van 't graf, waer de natuer haer werk van vernieling voltrekt. Den catholyken zelf moet mediteren en zich de leering der Kerk erinneren, wilt hy liet kerkhof anders beoordeelen dan als eene byeen- verzameling van lyken nevens of boven elkander geplaetst. indien hy niet nadenkt, indien hy in zichzelven den geestelyken mensch niet errin- nert die dikwils afwezig is, hy zal het kerkhof aenzien en beoordeelen met de oogen des lig- chaems, en hy zal misschien met de vyanden des godsdiensts overeenstemmen dat de Kerk onge- -iyk heeft aen de begraving in de gewyde aerde zooveel prys te hechten. Wy hebben mèermaels zulke belydenis uyt den mond van onbedachte christenen gehoord. Waerom de Kerk veroordeelen zonder haer te aenhooren? Zy zal u spreken door den mond harer dienaers tot welke.gy, in geval van twyfel, u moet wenden om de beteekenis van een chris ten kerkhof te leeren verstaen.,.. Zoud gy aldus MYIV EER&TEX E\" EAETSTEX DIEFSTAL. Toen ik een jongen van omlrem veertien jaer oud was, liep ik weg van de school. Ik was zonder twyfel een grooten deugniet, maer daer myn leermeester het lezen van Fransche romans niet verbood, zoo was ook hy te laken, want daerdoor omwikkelde zich reeds vroeg een smaek voor het romantische bv mv, van welken ik echter sedert gelukkig geheel genezen ben. Wat de juyste oorzaek was, weet ik niet regt meer, maer zeker was hel, volgens myn oordeel, eene daed van groote reglveerdigheyd, die my deed bcsluyten om hel voorbeeld te volgen van een'of ander myner ro manhelden en weg te loopen om op zee te gaen. By dit gedeelte van myn levensloop wil ik niet laug blyven stilstaen, daer de herrinnering er van my nog allés be halve aengenaem is ik zal alleen zeggen over dit ge deelte myner romantische avonturen, dat ik onmiddeflyk toen wy te Nieuw-York aenkwamen deserteerde. Hoe ik in Amerika van den eenen dag op den anderen voort leefde is my nog een raedsel, maer op zekeren goeden morgen bevond ik my te Chicago met slechts een cn- niet handelen, indien eenen goddeloozen in uwe tegen woord igheyd de eene of andere ceremonie van de mis bespotte, of indien hy u uyidaegde 'op eene beredeneerde vvyze dees of geen gebaer van den priester tydens' den goddelyken dienst uyt te leggen? Waerom zoud gy anders handelen in de kwestie der kerkhoven? De begraving is een belangryk deel van den catholyken gods dienst, waervan den priester, ingezien zynen staet, de kennis bezit. Men zou overschoone bladzyden konnen neêr- schryven, wilde men de talryke redens door gronden die de Kerk bezielen in liet zegenen der kerkhoven. Maer dit zou ons te zeer .van ons onderwerp verwyderen. Ten anderen, wy moe ten hier eene hoof'dzakelyke bemerking maken die. g'heel de stof beheerscht. Indien wy de uytlegging gegeven hebben van bef aenhoudend gebruyk der 'Kerk in materie van begraving, 't is alleenlyk om de Kerk te vreken van 't verwyt van dwaesbeyd haer door de god deloozen toegeduwen, en om ie doen zien dat zy noch belachelyk noch onredelyk te werk gaet geiyk die slimmerikken aen T volk poogen op te vyzen. Maer let wel op en vergis u niet nopens onze inzigtenwy hebben geenzins noodig de oefenin gen van onzen eeredienst te verregtveerdigen om het regt te hebben van ze ongehinderd tc veitig- ten. Dit is een punt waerop wy byzonderlyk aend ringen. Het is genoeg dat eene welkdanige ceremonie, hoe belagchelyk zy ook moge schynen, deel make van den eeredienst eener welkdanige religie, om door de grondwet te moeten geëerbiedigd wor den, uytgenomen echter het geval dat die uytoe fening door het strafwetboek als strafbaer zou voorzien wezen, dit spreekt van zelfs. Onthoud dit princiep wel: Het is den slotsteen onzer grondwet -voor wat de vryheyd der eerediensten betreft en de betrekkingen der Kerk met den Staet. Anders, ziet eens in welke verwikkelingen gy gaet vallen. Gy stelt de burgerlyke magl als reg- ter aen over de gepasthevd en geschikiheyd van deze of geene oefening, de godsdiensten zouden zoo verre gebragt wezen dat zy geene andere ceremoniën zouden mogen uytoefenen dan dege ne welke de toestemming van het wereldlyk ge zag zouden bekomen hebben, en van deze te moeten verlaten die door de wereldlyke rcagt afgekeurd zouden wezen. Een dergelyk stelsel zou de volkomenste verwarring daerstellen van den godsdienst en den staet, het zou tegen onze grondwet opdruysschen die de onafhanglykheyd en de scheyding der twee gezagvoerende partyen uytgeroepen heeft en moet waerborgen. Den staet kan noch mag de religiën oordeelen zoo min dan de verschiliige ceremoniën welke aen elke religie eygen. zyn. In deze stof is den staet volkomen onbevoegd; en voor't overige', zou hy hierin den onwetendslen en parlydigslen der regters wezen. Den onwetendsten, omdat men gewoonlyk onder de hoedanigheden die eenen goeden minister maken de grondige ken nis niet rekent van alle godsdiensten, van.der- zelver gebruyken, instellingen en oefeningen. Den partydigsten, omdat hy zou genegen wezen .kelen halvcn dolar in myn zak en geene schoenen aen de voeten My dacht ik had nu genoeg van de wereld gezien het beste nat ik nu doen kon zou zyn om den berouwhebbende!) zoon na le volgen en huysvvaèrts te keeren, waer ik dan rekende op de vreugde myner oud rs dal zy my levend terugzagen, daer ik sedert myn wegloonen van school niets van ray had laten hoo- ren, om zoo weder in genade le worden aengenomen. Ik besteedde een gedeelte van myn geld lot den aen- koop van wat brood en kaes en de rest in een zoom van een myner ondorkleederen verbergende, haestle ik my nu voort naer Detroit. Voor ongeveer negentig of honderd mylen leydde my myn weg door een bosch. Hol pad dal men volgen moest was by elke vyftig ellen acngewezen door een sink hout dal kruyselings tegen den slam van een boom was genageld. Eene andere nenvvyzihg om den weg le vinden had ik niet. De eerste twee dagen gingen om zonder eenig avon- tuereen nacht bragt ik in eene houten lint door", waer de bevvooners zeer vrieiulelyk voor my waren en "des morgens een goed ontbvt gaven, maer den anderen nacht moest ik op een boom slapen en ik kan u verze keren, dat de voorstelling, die ik my, na het lezen van Robinson Crusoë gemaekt, had, niet overeenstemde met de werkelykbeyd toen ik 's morgens slvf en hongerig onlwaekte, wenschte ik dan ook met groote opreglheyd dal den bekwamen scliryver, liever naer den bodem der van zyn alniagtig regtsgezag gebruyk te maken ten vdordeeie van de religie die hy belyd. De Grondwet heeft ons al die misbruyken ge - spaerd met ons de volle vryheyd der eeredien- sten te verleenen. In dezen tyd van ouwetend- heyd van 'topenhaer regt, is het noodig dit stelsel te bepalen 't geen men te Luyk niet schynt te verstaen. Dit stelsel of princiep be stoet in den eerbied van alle geloofsbelydenis- senen in de gelyke bescherming verleend aen alle eerediensten, behalve altyd de beieugéling der misdryven begaen ter gelegenheyd dier vry- lieden, gelyk den art. 14 der grondwet zoo wel zegt. Indien het zoo is, is-'t voor ons catholyken genoeg, te houden staen en te b.ewyzen gelyk wy zooeven ge Ja en hebben, dat de begraving in 't gemeen en in-eene gewyde aerde eene uytoe fening daerstelt van onzen eeredienst, om ons het regt te geven van deze uyt te voeren onder de bescherming der wetten. Óns dit regt betwis ten, is ons buyten de grondwet stellen, of in andere woorden, is ons verdrukken en vervolgen, is de oude grieven doen herleven waervoor wy den koppigen hollander weggeschopt hebben. rfl^r Nu, wilt onzen gem een ter aed de grondwet eerbiedigen al ons toe te staen 'tgeen wg met de catholyken van g'heel de wereld vragenofwel wilt hy de schier algemeenheyd zyner bestuerden kwellen en vervolgen DAT-HY ANTWOORDE, INDIEN HY DURFTMaer hl) heeft reeds de kracht ondervonden van de oostersche spreuk: i het woord is van zilver, maer de stil- ZWYGENDHEYD IS VAN GOUD hy Zttl ZWl/geil, CH gy weet waerom, kiezerzZijne slilzwygendlieyd is eene bekentenis van pligtigheyden zonder twyfel zal hy uwe godsdienstige verzuchtingen onder de voeten trappelen, indien gy zoo onvoorzigtig, zoo onbedacht zyl van ér hem de gelegenheyd toe te geven. Gy zyt nu verwittigd, gy weet wal er zal ge beuren, 't is aen up kiezerste voorkomen 't geer gy later met het bitterste spyt zult te verkroppen hebben. Ploeg.—Ik had hooyt gepeysd, Pluymsiry- ker, dat een koppel vmndeiingen gelyk wy zoo verre konden geraken van eenegeheele stad naer hunnen zin te doen dansen!.... Pluymstr. Geioof my, vriend, als wy slim te werk gaen en ons wel weten te vermommen, konnen wy hier al doen wat wy willen. 'T is alzoo dat ik hier 't marionnettenkol, de koste- lvke iiberhatersscholen, de volksboekery, de liberhatersconferentiën, de francmagionslogie etc. tot stand gekregen heb, en ik ben nu van zin met er tyd geheel het klerikael gespuys naer den weerlicht te zenden, als gy maer zoo voorzigtig wilt meewerken, dat het volk onze fraucmac-ous- inzigten niet gewaer word. Ploeg.—Ge klapt gy precies alsof gy al hef verstand alleen had, en alsof ik niets anders was dan eenen gevernisten lompen boerenkneukel en noglans, wat zoud gy gedaen hebben zonder my Pluymstr.Pardon, mon cher Ploeg'k weet ik wel dat ge nen slimmerik zyt en doortrokken gelyk een cüekanne, maer 'k wil u alleenlyk doen verstaen dat wy de brave menschen, door onze overdrëvenheyd, niet mogen benauwd maken, zee mogt zyn verhuysd dan dal verdichte verhael te scluyveii, dal mede gewerkt had om myn hoofd op hol tc brengen. Onder soorlgelyke overdenkingen deed ik myn onlbyt met een gedeelte van myn brood en kaes en vervolgde toen mynrn weg. Tot nu toe had ik, uytgczonderd de lieden in dc hut, nog geen menschelvk wezen ontmoet, maer, naer inyne gissing, ongeveer yf uren op den namiddag, meende ik door het geboomte eenige mcnschelyke figuren te ontdokken en kwam spoedig lol do zekerheyd dat het dry mannen waren. Toen zy nader kwamen hcmeikte ik dal het zeer zonderling uvlziendé lieden waren, hun gelacl was bvna geheel overdekt met korte hairen even of hel in geene maend met .een schei mes in acnraking was geweest, terwyl liunnc klnederen in eenen zeer eiechicu toestand verkeerden, maer loch nog hlykcn droegen, dal ze vroeger niet alleen deftig, maer zelfs ryU konden genoemd worden Ofschoon ik zelf al zeer schaers gekleed was, alleen in con flanellen hemd en een linnen broek, zoo houd ik my toch ovorluygd dat ik een deftiger voorkomen had dan een van hen, on geacht dat hunne kleederen mei tluweelen kragen en opslagen bezet waren en de broeken, aen de knie toe- gegespt, zoo lang afhingen dal zc tol aen den enkel reyktcn en bvzonder hennnerdt«n aen den vorm van ecu kanon, in deze voelbekleeding bestond eenig verschil. Een van hen droeg een paer patent-leerzon, die zonder twyfel in der tyd deelhadden genomen acn menigen dans, maer die nu beter geschikt waren om. den zak ie want dan kan onzen haring hier niet meer braden. Ploeg. Ik versta u, maer 'k had ik uwen raed toch niet rioodig Pluymstr. Permetlezhet zou nogtans goed zyn kameraed, indien gy wat min hevig waeri en uwen iever, ten minsten in sehyn, wat koude bedaren. Zie eens hoe ik te werk ga heb ik met priesters of kwezels te doen, met paters of non nen, ik toon my altyd zeer vriendelyk, myne lippen zyn met zeem bestreken, en toon my sef fens bereyd tot al wat zy vragen, wel le verstaen als zy niet teveel vragen. Maer die beleefdheyd belet my niet hun onder d'hand te nypen. Doch zy en gevoelen dit niet, zy zyn zoo fynekens geblind lapt, dat er nonnekens zyn die overal zeggen dat ik den vfiendelyksten, den braefsten mensch van de wereld ben.... En zoo kult men Frederik. Wat meer is, ik spreek nu en dan van de voorltvffelykheyd van de religie, van myne verknoei)tlieyd aen de H. Kerk enz. maer beeft mv dit ooyt belet van tegen Paus, Bisschoppen, Priesters en religieusen te werken Heeft my dit ooyt belet van overal op mynen post te zyn in solidaire indelvingen, of in francma^ons- vergaderingen Ten minste niet... Ploeg. Ha en gv peyst dat uwen hypocrie- tenhandel niet gekend is van 't publiek? Pluymstr. Zeker nietDe menschen laten zich zoo gemakkelyk kullen. Wilt gy er de preuf van Zie Als er moest rondgegaen worden voor een monument voor broeder Leopold, heb ik gezorgd dat er in 't komiieyt eenige kalotins ge- foelïeld wierden, 1° opdat wy iti veel huyzen geenen schup onder ons broek zouden gekregen hebben 2° opdat ik alzoo de kalotins kon doen dansen. Want, namen zy aen, gelyk zy inderdaed aengenomen hebben, wy kregen eenige honderde franks ineernamen zy niet aen, ik deed uyl- trompellen dat de priesters en de klerikalen noch koning noch vaderland beminnen enz. enz. Ploeg. Dit is al fyn, slim en goed, vriendje, maer 'k-ben zeker dat gy ons met uwe pharise- ëntronie meer kwaed als goed doet. De men schen worden alle digen wyzer en laten zich zoo gemakkelyk niet meer by den neus leyden. Pluymstr. Daerin zyt gy leelyk mis, Ploeg, gy zoud verwonderd staen. moest gy welen hoe veel er hier tegenwoordig inde stad zyn die-ik op zulke wyze naer mynen kant Lek, en die zeg gen dat ik nen charmanten heer ben. Hoe lieftal liger wy ons toonen in onze manieren, hoe beter wy zullen gelukken, geloof my; mundus vult decipide wereld wilfc gevleyd worden. En indien het myn doens ware, hier in de kwestie van ons kerkhof, gy moogt het kwalyk hemen of niet, ik zou, om iiet gewyd te krygen, al ware het den bisschop zyne schoenen gaen kussen. Ploeg. Wat zegt gy daer? non de tonnerre Pluymstr. Gy moet daervoor niet vloeken, Ploeg, ik zeg dat het myn doens ware, ik alles zou aenwenden om het kerkhof te doen wyden. Wat geeft ons dit, al goot den bisschop er eene geheele tonne wywater op, 't en is die wyding niet die onzeii grond zal bederven na die wy ding blyven wy nog allyd vry bier gelyk elders, om daer alles, ja zelfs tot rotten stokvisch toe in te steken, als ons dit aenstaet. Ik zeg nog meer, indien ik u overleef en u daermeê kan plezier doen, durf ik u voorop belooven dat. ik u zelf zal doen begraven onder hekkruys. vullen van eon dier hecren die de steden rond dreutelen j met hel snuffelen naer vodden, dan om te dienen als schoeyscl voor iemand die le voet oen Amorikaensch hosch wènsehl door le trekkon liet hovenledcr had i een treurig afschcyd genomen van tie zool en door menig scheurtje namen de tecncn een kykje in. de we reld. Dc teencn zeg ik Ja, want hclaes dc kousen van dezen man behoorden reeds sinds lang tot de geschie- den F. De lemen die d» twee andere mannen droegen, behoorden lol de soort die gewoonlyk kapléerzen vvor- i den genaemd. Deze leerzen liggen nog hyzonder in myne herrinnering, daer een paer er van later een hyzonder werkzaem acndeel in myn avonluer nam. I Wal my echter by deze mannen hyzonder in 't oog viel was dat elk hunner van eGn werkmyg, tot lmys- braek gèeygend, voorzien was Den eenen had een j hreekyzer, den. tweeden een houweel en den derden i f en hamer, een beviel en eene rol touw. Zouden zy weliigt hier of daer in hel bosch ccnc inbrack voor j hehlvcn Maer deze god iciilo gaf ik spoedig op want wat viel cr hy de boschbevvooners tc stelen eer een twted vermoeden by my tot rypheyd was gekomtm, waren wy elka'er tol op zekere hoogte genaderd. Toen ik nog slechts eenige slappen van ben verwvab- ri -p den man met de patentlecrzi n my toe om te biyvcn Staen, aen welk aenzoek ik gehoor gaf liy irad rm in een gesprek met my en deed een oppervlakkig onder zoek naer mynen tegenwoordige!) loesland en de voor- uylziglen die my in de wereld toelachten, maer vroeg

De Denderbode | 1866 | | pagina 1