VREUGDE JE AELST. liieskronyk. Gemeenle-Kiezingen. Doctrinaire beschaefdheyd. Nog riooyt, zoo oud wy zyn, hebben vvy zoo veel geestdrift, zooveel blydschap. zooveel ge noegen e,n plezier onder de burgers gezien dan dynsdag lest. Het scheen dat er een sehrikkelyk pak, eenen versrriaclitenileti last van de herten en borsten der burgers was afgerukt. De voldoening en de vreugd waren op alle aenziglen te lezen, 't was proficiat alhier, profi ciat aldaer, proficiat alginter, proficiat langs alle kanten. Hen drukte zich elkander de band, men omhelsde elkander, tot tranen toe van vreugde hebben wy over de wangen van menige trelïelyke burgers zien rollen Immers zoo verheugd, zoo verblyd, zoo be geesterd was de stad, dat met duyzende men- sclien naerde buyzen der gekozenen snelden om deze geluk ie wenscben en hun als verlossers der gedrukte burgery grondhertig te groeten De buyzen der gekozenen wierden als stormen- der hand ingenomen de groote salons, de eet- plaetsen, gaenderyën, keukens en koeren wierden lot proppens toe door de menigte bezet, om lmlde en dank aen de achtbare calholyke Kandidaten te bewyzen Met een woord, wy moeten het herhalen, tiooyl heeft groenere vreugde de stad Aelst over stroomd, en nu kon men zien hoe vetdoeyd en gehaet de francmafonskoterie hier was, en hoe gelukkig de burgery zich gevoelde van nu loch eens vry adem te mogen halen. Wy wenschen de achtbare Aelstenaers uyt ■ganscher herte gelukvoorlaen zullen zy een nieuw tydslip van rust, vrede, onpartydigheyd, vryheyd en groote gespaerzaemheyd zien opda gen, en de vuyge .francmaponskoleric magteloos in hare spelonk zien kruypen om er nimmer uyt te komen '1 Hoerra Hocrra Aelst is gered, Aelst is ver lost.......... Proficiat van onzen kant, hertelyken proficiat, het mapouniek Sebastopol is ten gronde verdelgd en geslecht De liberhaters onzer stad hadden zoodanig op eene groote victorie gerekend, dat er by den heer schepen Van Langenhove eenèn grooten diener gereed stond voor 30 persoonen. Voor dit smul- partytje waren er expres koks en bedienden van Brussel gekomen, om alles fyn te koken, te sto ven, te braden en te kiskassen. Maer ongeluk- kiglyk voor den traktant en voor de genoodden, de Kiezers zyn er eene zoo bittere saus komen overgieten, dat al de lekkere spyzen aengebrand smaekten en dat ze niemand kon eten Dit komt van 't vel van den beer te verkoopen vooraleer hy gedood is. Geheel den ingang by den heer Burgemeester stond dynsdag met flesschen champagnewyn zoodanig bezet, dat men schier geenen vloer zag. De twee salons stonden wagenvvyd open, liet stof was zorgvuldig afgedaen, alle hoekskens en •kantjes waren uytgekuyseht, en Madame had eene splinternieuwe beste kostume aengetrokken om de vriendekens te ontvangen die Madame zouden hebben komen proficiat wenscben: Maer 't was mis j, in plaets van eene schitterende herkiezing, was het libertïatersklieksken zoo net- tekes en l'ynekes afgekookt, dat het gemakkelyk kon door een strooypypje getrokken worden Wy hadden 't voorzien en voorzeyd, maer Ma dame dacht dit zoo onmogelyk dan dat iemand zynen eygen neus afbyte Calypso ne pauvaït se consoler iIn depart il'Ulysse. Dans sn douleur elie se Iroiwait multiemeuse d'etre immortelle. Als de voorlaetste kiezing van M' De Brandt in 't begin van den zomer gedaen was, was den Denderbelle in de kieszael en stond achter den boer burgemeester die president van 't kiesbu- reel bad geweest. Eenklaps keerde den lieer De Gheest zich om en \ing mélden Denderbode de volgende samenspraek aen Des Burgemeester. Ilewel, Denderbode.wie moet er nu in den kiesketel, liein 1 Df.n Dendébbode. Den noesten keer gy, M. den burgemeester g'hebt nog in den kiesketel gezeten, man, gy weet hoe liet daer gaet, vriend. Des Burgemeester. Zoud g'het peyzen Des Desdkebode. Ja, man lief, reken daerop. Maer daervoor zyn wy geen te kwadere vrienden. Nu vragen wy, op onzebeuit: Ilewel M' den Rofgfineesler, wie zit er nu tot over den kop in den kiesketel? Zyt gy liet niet met al uwe mannen? Iioe gevoelt gyudner? Begrypt gy nu hoe on- voo.rzigtig liet is te zeeveren als alles u oplegt van te zwygen 1 lie Glieest heeten, is niet genoeg om burgemeester te zyn, men moet den geest hebben en bezitten, om hein te gebruyken daer wat liet noodig is.... Wy willen van daeg zeer gematigd wezen en onzen scliooiien triomf deftig aenkondigen en vieren. Noglans wy laten aeu 't Verbond weten dat zyn koppel wel moet oppassen en braef zyn, in bet tegenstrydig geval, zullen wy weten wat ons doen slaet. Wy weten dat er alle soorten van vuyle kari katuren, schurftige smeerlapperyën en anderen mapoimieken brossel gereed waren om onze kan didaten te tergen, te beschimpen en uyt te lag- clien, hadden de liberhaters gekozen geweest. Nu dat ile Verveerdigers van die seiiaiidelykbeden in buil eygen modder versmacht liggen, raden wy liuri aen onder elkander venditie Ie houden van al dien stiooden bugt, zy zullen zelve ondervinden hoeveel hy vveerd is en liegrypen dat vorst en boevery altyd eyndigen met de afkeerigste wal- gelyklieyd, vvaervan den vuylsten bessem zelf vies is. Te Soltegem is de liberhatersparty zoodanig gepletterd, dat niet een barer kopstukken zich durft vertoonen en dat men wel eene zonne in de hand zou moeten hebben om er een te vinden Het schynt dat den opperbaes daer wonderen van kiesbravoure gedaen heeft maer toch aeu 't onderste van den kiesketel is blyven plakken. Marten, den stoelzetter uyt de kerk van Solte gem, zegde dat hy voor dit kvvantje niet zou ge stemd hebben, omdat by er in geen dry jaren nen cent van gezien heeft en hy met zulke kalanten zynen stoelpaclit niet kon belalen. Wy iiebben een manifest van de liberhaters van Soltegem onder de oogen, 'I welk zich door de nydigste belagclielyklieyd doet uytschynen. De kopstukken stellen zich zelve daeria aen als de vergevers van alle plaetsen, ambten en voor deden. Het verwondert ons dat zy zich ook niet aenslellen als bazen over den regen en 't schoon weder Den invloed van den liberalen sottegemselien manifestiabrikant is zoo groot, dat hy, in weer wil zyner peerdsdevoiren om den in 't slyk ver zonken liberhaterswagén los te krygen, zelve tot, over den kop met den wagen is verdwenen. Hoe en wanneer hy zal bovengeraken, is ons onbe kend. Maer11 geen wy weten, is dat de deftige kiezers van Sottegem zeggen dat liet misschien zal wezen ais 't goud regent of als de kiekens vöorwaerts scharten. Den dag van Dynsdag is een rampzaligen dag geweest voor liét liatelyk en anti-nationael mi nisterie dat ons land verdrukt. Overal in onze Vlaenderen, op eenige uytzonderingen naer, is de ministeriele party geklopt geweest op de duchtigste wyze. De ministeriele burgemeesters zyn van hunne zetels gevallen gelyk de bladeren van de boomen men raept ze op by manden, zoo in de'steden als in de dorpen. Daer waer het ministerialismus tot nu toe troonde als meester, liggen de eatholyken boven. Daer waer de mihisterielen de eatholyken wilden vervangen, zyn zy ter dege geklopt ge- I worden. Antwerpen heeft de ministeriele bende nchter- uyt geslagen mei eene verpletterende meerder heid, en voorzeker zal de stemming van de voor- naemste koopliandel stad van 't land eenen grooten invloed hebben op den algemeenen to'e- stand. Onder de steden van de beyde Vlaénderen, hebben kloekmoedig gestreden Aelst, waer bur gemeester en zeven ministeriele lederi door de mande gevallen zyn; Audenaerde, waer er slechts één ministerieel iid met de volstrekte meei'der- beyd gekozen is Sl-Nikolaes, waer alie dè poo- giiigén der liberhaters mislukt hebben Tegen eene meerderheid van meer dan 100 stemmen Deyn- ze, ivaer den uytval allerbest is Eecloo, ivaer wy bres geschoten hebben en in West-Vlaen deren Kortryk waer de ministeriele party ver pletterd ligt'ltousselaere, ivaer zy ook ligt te zieltogen Oostende, waer de overdrevenen plat geslagen zyn en andere ivaérschynelyk die wy nog niet kennen. Erpe. De eatholyken liggen boven. Den bur gemeester en zynen gezel hebben eik 47 stemmen bekomen de 'eatholyken 63. Men scliryft ons uyt Meire Te Meire zyn de imnislerielen opgelegd in een oud zeeksiuk "en livee keer gepekeld voor de zekere conservatie. Te Vlierzele is de afkoking der liberhaters volkomen geweest. Den liberalen burgemeester heeft daer zeer ivevnig stemmen geluid, en staet dus in den vollen grond. Bambrïigge Volköinene afkoking en nyt- damping van den liberalen bnrgenieester etc. Impe. De calholyke lysl zegepraell. Lede. Stemmers, 221 MM. den baron H. Dellalaille, burgemeester, 203 Moens, 211 (hip pens, 168. Dry andere uyltredende leden ivorden zonder legenstand herkozen, Wichelen. (Gebied van M. den burgemees ter van Genl) zegeprae! der eatholyken. Bakvrgrm. De liberhatersparty ivas daer in trio in een iioeksken gekropen, zy heelt geene enkele stem gehad, al bare uytttedende leden zyn er op de deerlykste wyze afgekookt. Denïieemonde. De liberalen behouden bun nen stand. St. Nikolaes. Zeer goeden uytslag. Óostackrr. Er waren 264 stemmers. M. Ceers, 101 M. Nauls, 164; M. Drubbel, 171. M. Gustaef Morel, die tegen de eatholyken op kwam, 88. Oosterzeeie. De eatholyken liggen boven; deivyl zy 66 stemmen hadden, kregen de libera len ér maer 43. Wachlebeke. De liberhalers behouden de meerderlieyd na eene lievige worsteling. Waerschool.Zegeprael der calliolyken. Den liberalen burgemeester Slandaert is afgekookt. Swynaebhe. De eatholyken hebben eenen volledigen zegeprael beliaeldden lieer Ed. Soe- nens, oud-burgemeester, liad vruchteloos ge poogd eene liberale lyst samen te stellen hy is alleen opgetreden en heeft 21 stemmen op 119 stemmen bekomen. Eeci.oo. Zyn gekozenMM. Neelemans, Van Doossekierè, Sleyaert, Comniergo, Euerard, kandidaten der oppositie. Den liberalen bur gemeester Van Wassenhove is er door gekropen. Loocliristy. Onze vrienden hebben hier ook de overhand. De liberale kandidaten zyn ge slagen, nieitegenstaende de poogingen aengewemk door M. den gouverneur De Jaeglier, die zyn kasteel heeft te Loocliristy en door zynen schoon vader, senaleur M. De Cock, die er veie eygen- douiuien bezil. Voortaen heeft deze gemeente eene onafliankelyke 'regentie. Loveudegem. M. de notaris Blomme, bnr genieester, liberalen kaudidaet, is niet herkozen. M. den iiaron Surmont, eatholyken kaudidaet, is benoemd. Den meest begunsligslen liberalen kau didaet bekomt maer 68 stemmen tegen 115. Audenaerde. De eatholyken zegepralen. Itonsse. De liberalen hebben de overhand gehad. Aeltre. Volkoniene zegeprael der eatho lyken. IBouchaule. De calholyke kandidaten zyn met eene groote nieerderheyd van stemmen geko zen. Cluysen. 59 stemmers. MM. F. Naudls, J. de Potter, J. B. Van Loo, J. F. Stockman, H. Van Acker en J. B. Dlioudl bekomen de eenpurig- beyd van stemmen. Desteldonck. Den liberalen burgemeester Vefschaffell is afgestemd. Petegem hy dev.izk. De eatholyken liebben huniie standplaets niet eene groote meerderlieyd beboupen. Deynze. Zegeprael der eatholyken. Destelberges. De eatholyken liggen boven. Hachelen. Al de calholyke kandidaten zyn herkozen. Oycke. De eatholyken liebben den zege- 1 prael behaeld. Poesele. De liberale bende van liet canton I had alles in 't werk gelegd om M. De Mulder, I uyltredenden burgemeester te verwydeien. Maer I den liberliaters-kandidaet is afgekookt zoo malscli als een vygsken. Temsche. Het gelal stemmers .beliep tot 286volstrekte meerderlieyd, 144. De uyltredende calholyke leden zyn allen her- I kozen. Men scliryft uyt Brussel aen de Gazette de Liége: Met bet openen van 't schoóljaerls de publieke aendaclit gevallen op de verscheydene gestichten van onderwys. 'T is bezonderlyk van de verfoey- elyke liberhaters school van Jouff. Galti de Gamont dat er meest gesproken word. Zy telt tegenwoordig rond de 40U meyskens, alle kin- ders van winkeliers, leveranciers, en bediende van 't ministerie of van 't stadliuys. Er is maer een kind dat iets of wat hooger van rang is 't is 't Jouffrouivken Watteau liet dochterken van onzen schepen. Verscheyde van die kinders be talen geen schoolgeld, maer de lastendragers betalen voor liaer alle middels zyn goed voor onze liberhaters. Wat onzen Burgemeester M' Anspach, betreft, by vind die school zoo slecht, dat hy er zynen/voet niet meer in stelt, by heeft nogtans ook een docliterken, maer hy wacht zich wel van liet in d'handen van Jouff. Gatti toe te vertrouwen, en heeft bet in zyn buys eene gou vernante gegeven. Wat zegt gy van zulke protes- tatie van onzen eersten magistraet? Kan hy zich, en dit nog zonder spreken, krachtdadiger verzet ten tegen bet gesticht aen welkers oprichting liy zelve zoo ernstig heeft medegewerkt Ook heeft hy er 't bestier geheel en gansch van over gelaten aen den sciiepen, Mr Funck, gezworen vyand van 't christendom en van alle godsdiens tig onderwys in de school. 'T jouffrouwke Gatti heeft eene zuster die wat jonger is dan zy alle beyde zyn leermeesterssen en ook»alle beyde vrydenksters. Maer de jongste is nog veel erger dan d'oudste. Zy gelooft vol strekt aen niets meer, en zy verklaert opentlyk dat zy al zoo geern een kat of een hond wilt zyn dan een vrouwspersoon, onder de ondermees- terssen bevinden zich zekere Jouff. Brond, doch ter van eenen joodschen vrydenker onzer stad, en Jouff.-Tiberghien, dochter van den treurbe- kenden professor van filosofie in de Iraiicmapons- universiteyt van Brussel. Verscheydene andere meesterssen liebben sedert eenigen tyd dit ge sticht verlaten omdat zy geen deel wilden nemen in het geen aldaer omging. Jouff. Gatti is tegen woordig bezig met zelve nieuwe meessterssen te vormen God weet wat het zyn zal De heilige geschiedenis ivord er aen de kin ders niet geleerd, onder voorwendsel dat zy niet behelst dan divaesheden, wat de geschiedenis van 't christendom betreft, men bepaelt zich alleenlyk aen die eenige zinsnede. Er ivierfi in .ludeën eenen meriscH geboren, genaemd Chris tus, die den christenen godsdienst ingesteld beeft. Dat alleen is genoeg opi le doen zien met welken geest dit onderwys bezield is. Men rand er niet rëgtstreeks liet christendom aen, maer men misacht liet in zyne instellingen, in zyne oefeningen, in de werken en ondernemin gen die bet ingeeftliet ivoordeken bygelooviy- hexjil kornl alle oogenblikken, uyt den mond der meessterssen, 't is wei waer, op 't verzoek eeni gen ouders, word er nu les gegeven van den cate chismus, maer niemand is verpligt die les by te woonen, zy is alleenlyk voor de kinders die willen haer eerste communie doen. Men houd zicli te vrede met jenkelyk woord voor woord de les van den catechismus te doen ieeren. 'T is verboden aen de kinders eenigen uytslag van de les te vragen, en den de meessterssen den min sten uitslag te geven. Jouff. Gatti zorgt zelve dat dit verbod niet overtreden worde. Uyt die weynige inlichtingen kan iedereen ge makkelyk begrypen ivat zulke school zyn moet, eu wanneer men overweegt dut er in die school kinders zyn van nauivelyks dry jaren oud, zou men niet moeten zuchten over 't lot van die be- klaegelyke scliepselkens, overgelaten aen zulke banden Tot nu toe konnen wy de vruchten van dit onderwys nog niet waerdeeren Noglans ivy liebben er reeds twee gevolgen van liet eerste, dat er veel vandiekinderszoo verre gekomenzyn, dat zy zelfs geen mis meer hooien, het tweede ge volg, dat men in twee jaren 21 jonge jouffrouwkes voor ongeregeldheyd heeft moeten wegzenden. Zulke wanorders zyn zouder voorbeeld in alle andere pensionnaleu van jouffrouiven, maer men verstae.1 zulks maer al te wel in een gesticht bestierd door Joulfrouvv Gatti, indien de ouders dit al wisten en nog veel andere dingen daer by, Jouffrouw Gatti zoud vvelhaest verpligt zyn baren Irancmagonswinkel te sluylen. Wy lezen in liet Handelsblad van Antwerpen Het vierde proces voor laster gaet den diep gevallen Jan Van Ryswyck worden aengedaen. Dien kerel heeft dan nog niet genoeg geleerd de stad nog niet genoeg benadeeld de burgers nog niet genoeg scliaemteióos beledigd. Maendag heeft hy onbcseliaemd aengekon- digd Het bankroet is volledig en onze voor- n zeggingen zyn uytgevallen. De stad kan niet a meer betalen. Zy heeft eergisteren uytstel ge- vraegd aen de Sociêté Immobiliébe. En de (i Soliste Ihmoiui.iEue heeft geantwoordvraegt ons dat eens scbriftelings en dan zullen ivy zien. Zie daer den meyboom die op 't gebouw van 't stadsbankroet staet, enz. En meer andere eerloosheden. Maer de stadsregeering in niet luy gevallen, en 's anderdaegs, in eene buytengewoone zitting, is er besloten den lasteraer op nieuw een proces aen te doen. Om er een bewys van le hebben, hoe weynig eerbied voor hen zeiven de doctrinairen hebben, lees dan het infaem schrift de Sinjoor, dat te Ant werpen verschynt. Ziehier een kleyn staeltje van de crapuleüze tael, die er de mannen van de mi- nisteriëele kliek in voeren SINJOOR \schuymende van raze nip)O Jesui- ten, apostels van schynheyliglieydHoe zoet dat zy schryveii! Hoe eerlyk dat ze scbynen! Geluk kig dat wy daer zyn om ze te brandmerken. Roo- vers van al dat löyael gedacht is, hebt gy dan geen druppel goed bloed in uw verdoemenis', zyt gy alzoo geavanceerd, dat gy van rottiglieyd stinkt. Achterligt Cartouche, bekleed in Loyola, wy zullen u kenbaer maken. Wy zullen ook de kiezers aen- spreken, maer op eene EERLYKE wyze. Uw kliekske moet naer den bliksem en uwe mannen naer den duyvel Ziedaer de eerlyke tael, die de klik voert. De pen, die zulke brutaliteyten naemloos scliryft, is zeker veraclitens weerd; maer ook de drukkery, ivaer ze heymelyk gezet worden, is niet te excuseeren. Zoo eerloos is dit schrift, dat men geenen drukker vindt om het te drukken, en dat men aen eenen knecht eene patent doet nemen, om zynen naem als drukker te mogen gebruyken. Laflieyd op laflieyd En wat hebben de kliekgasten met zooveel snoodlieyd als eerlooze schurkery gewonnen Eene verpletterende ne- derlaeg, eene welgekonditionneerde afkoking van ai hunne kandidaten, want geheel de lyst der Meeting is met eene schitterende meerder lieyd gekozen Luytenant-kolonel Brialmont, den regter arm van minister Ciiazal beeft een boeksken afgekon digd over de herinrigting van onze militaire magt. M. Brialmont stelt voor 1, vier nieuwe sterk ten te bouwen in den kring van Antwerpen. 2. Een versterkten vierhoek te maken bestaende uyt Antwerpen, Lier, Mechelen en Dendermonde. Dat zou, volgens M. Brialmont, veertig miljoen kosten. Pak er tachentig, als gy weet wat er te Antwerpen is gebeurd. Daeronder zyn niet begrepen de jaerlyksche vermeerdering van legerkosleu. Het leger zou moeten vermeerderd worden. M. Brialmont vraegt eene nieuwe afdeeling voetvolk, een nieuiv regiment ruytery, vier en twintig geschut-butteryen, guiden, enz. De garde civiek zou moeten worden ingerigt om de versterkingen te helpen verdedigen. Dan ten minste zoude zy tot iet? dienen. Zoodan, landgenoten, maekt u al wederom gereed, liet geldverslindend maconniek ministerie gaet u eenige buytengewoone bloedzuygers op 't lyf zetten, gy hebt nog te veel bloed, de ministers vinden goed u tot den laetsten druppel te doen uytzuygeii. Vrankryk gaet achteruyt. 't Gaet aelfteruyt in Mexiko. Het lael er zyne miljoenen en 't bloed van duyzenden soldaten, liet wykt voor de republiek van Noord Amerika. 't Gaet achteruyt in Duytschland. Pruysen is daer eene mogendheyd geworden met wie Vrank ryk van nu af rekening zal te maken hebben, 't En heeft geenen duym schadevergoeding gekre gen. 'tCaet. achteruyt in Italiën. Waerom? Om dat het onder de orders staet van de italiaensche framaconnery. Hoe staen de zaken l'huys Den Keyzer is ziek en ernstig ziek. De keyzers party is in tivee Keyzerin en prins Napoleon. Het volk is den muylband moede. De socialisten herleven. CORRESPONDENTIE. Men vraegt ons gedurig van alle kanten de 'twee dry laetsle Nrs en uytgaven van den Den- nERBODE. Wy moeien de geëerde verzoekers met spyt melden dal die Nrs volkomentlyk uytgeput De afzonderlyke Nrs van ons blad konnen wy niet afleveren. Wy zonden ivel des zaterdags eenen porfier expres aen de deur moeien stellen.

De Denderbode | 1866 | | pagina 2