22,te Jaer. ZoihUu»*, 2fi Jiiisv 13H8. A 1141. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: 6 FRANKiT'S JAISRS. ZY ZYl\ ALT YD DE ZELVE. A'ii ter zaek. En dan, Wy verwachten er ons aen. «J Bend. 5-20 7-20 8-36 12-25 3-13 6-20 ffl Gend, (6-05 vrvdag) 7- 6 E 8-34 8-53 12-25 Lokeren 5-20 7-20 8-36 12 25 3-13 6-20 1 12-46 3-17 6-20 6-41 0-26 Brussel. 8-0" 8-35 Ed 23 k1) 9-43 11-58 12-i2 Brugge, Oslende, (E 7 06). 8-35 12-46 6-41 2-50 5-48 E (le 2* 3C K') 5-53 8-35 8-55 Doornyk, Kortryk, Moescroen, Ryssei (langs Mech. 5-$0 7-20 8-00 8-35 E (I 2 3 kl.) 8-36 Gent!) 7-U6 (EDoorn. uitg.) 8-55 12-46 3-17 9-43 E 11-58 2-5H 3-13 5-53 6-20 8-55 E jgj 6-41 Antw. 5-26 7-20 8-00 8-35 E 8-36 9-43 E 11-58 Doorn Ryss. (langs Alh) 8-00 0-00 Aih 5-53 2-51 8-13 5-53 6-20 8-55 E alleenl. lot Kortryk Zaterd. Zond. en Woensd. I.euv. Thienen Luvk Verv. Landen. 5-20 (7-20 Ninove, Geersb.Ath, 6-10 8-00 11-58 2-50 5-53 8-35 E) 8-36 9-43 42-22 3 13 (6-2'» E I* 2e kl. (8-55 Ninove.) van Thienen) Berger., Quiévrain, 6-1 f 8-00 I t 58 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NAER: Lokeren, Gend, 5-00 7-30 9-00 11-00 2-00 4-00 E 6-00 7 30 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, AntweLpen, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-30 4-20 5-35 8-15. Te Lede staen al de konvoys uylgenomen de Expres. Te Idegem en Santbergen slaen al de konvoys. - Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw staen al de konvoys «ytgen.de vertrekken van Brussel 6-30 8-15 12-06 6-00 0-00 en uyt .Aelsl 8-35 5-38 5-48 0-00. Vertrekuren uyt Denderleeuw uaer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. Dendermonde, Aelst, 7-05 9 10 11-00 4-55 5-00 7-30 Ninove, Geeraerdsbergcn, Ath, 7-05 11-00 4-55 0-00 5-00 (7-30 Ninove.) VAN ATH NAER Geeraerdsb, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-55 40-30 1-45 4-36 7-50. Lessen, Geeraerdsbergcn, Ninove, Aelsl 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Brussel Gang Denderleeuw) 6-55 10-30 1-45 4 36 7-50. Gend, Brugge, Oslende (langs Aelst). 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. van Ronsse naer Audenaerde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-15 11-20 12 06 2-10 5-15 6-00 8-20 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 11-30 2-10 5-15 (8-20 Ninove.) VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 11-33 00-00 2 ^4 5-30 8-00 Aelst 7-359 55 11-33 00-00 2-24 5-30 8-00 0-00. fS?" van braine-le-comte naer: Engbicn, Geerardsb, Soltegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7 55 van gend naur Soltegem, Braine-ïj3 Comte, 6-10 0-00 3-25 0-06 pulque Sunra. AELST, DEN 27 JUNY 1868. Algenieene klagten en protestalien ryzen hier ter stede op tegen de kiezingen voor de burger wacht van Zondag lestNooyt heelt men zoo klaer en duydelyk het gebrekkige, het willekeu rige en het despotieke der slechte wet op de burgerwacht korinën bestatigen. Ook heeft de liberhaterskoterie nooyt zoo arglistig geweest om al het willekeurige en despotieke die»' wet., leu liaren voordeele, te exploiteren.En had zt.y zich daer ineê nog te vi-eden gehouden, zy zou ten minste het beneficie dier slechte wet hebben konnen inroepen. Maer neen, zekere kopstukken •der kliek moesten daerby nog akten plegen die alle deftig man doen walgen.cn de party schand vlekken die ze durft gebruyken. Maer dat zy er op rekene de party van zoo gezegden vooruytgang, de feyten, die de kiezing van zondag voorgegaen en vergezeld hebben, zyn zoo hatelyk en hebben zoodanig de algo- meeue vero»»tweerdiging verwekt, dat het kie zerskorps vast besloten beeft er de liberhaters- koterie, met d'eerste gelegenheyd, eene duchtige les voor te geven, gelegenheyd die zich welligt •eerder zou konnen opdoen dan de kliek het zou konnen begeeren. Volgens de wet op de burgerwacht. moeten de kompagnien ten minste CO mannen tellen. Nu, boe komt het dat er hier te Aelst kompaguien ayn van 45 tot 52 manschappen, terwyl andere •er in de 00 en tot 70 of nog meer tellen Hoe komt het dat, als de kompagnien opgevormd ayu, zy alle dagen, de eene in getal verminderd •en de andere vermeerderd worden Hoe komt het dat garden die te midden eener straet woouen eensklaps van hunne kompagnie worden afgetrokken en 'de huyzen van andere garden van zelfde Kompagnie moeten voorbygaen om naer eéne andere kompagnie te gaen kiezen Hoe komt het dat deze welke zich als yrywil- ligers aeubieden en nog den ouderdom van vyftig jaren niet befeykt hebben, niet aenveerd worden, terwyl andere die in de vyltig, diep in de zestig en zelfs zeventig jaer oud zyn aenveerd worden om te kiezen Ha! daerop antwoorden onze groote kliek- bazendit zyn de zaken van den bevelhebber en van 't koilegie van Burgemeester en sche penen, welke, volgens de wet, alleen de magt ïiebnen om de kompagnien samen te stellen en de kiezerslysten der burgerwacht op te ma ken Is het dan te verwonderen dat de liberalen alhier in de kiezing der burgerwacht boven liggen N'een, d»t is niet te verwonderen, het tegen- strydige ware.te verwonderen, want als men zelf de kiezerslysten mag opmaken, vrywitligers aen- veerden. ot weygeren die men vult en dan nog onder liggen, dit ware iets ongehoord...... DE LIST VAX LADY COURTIIOPE. Het meysje toefde nog benen oogenblik, mae»' by eene tweede aenmaning vertrok zy toch, m haer hert* dank- biier dat zy ontslagen was. Lady Courthope volgde haer om de deur achter haer te sluyten eu toen terugkee- rende schoof zy oenen armstoel digi by het vuer, zelte zich daer gemakkelyk in en begon toen hare glinste rende liairvlocbten los le maken. Terwyl zy hare vin gers jjehieloos door hare gouden lokken, die nu langs haer bevallig gelae» waren gevallen, liet woelen, zal zy te denken over allerley dingen zy dacht aen haren echtgenoot, dien echtgenoot die haer nog nader aen hel iierte lag juyst door dat verschil in jaren, dat zoo zeer de verbazing had opgewekt by hun huwclyk zv dacht aen zyne liefdevolle toegevendheyd omtrent hare gebreken, aen zyne 'byna "vaderlyke 'zorg voor haer, aen de belangstelling die hy toonde in al wat haer leed ofonaengenaem was, en met welken eerbied hy haer behandelde en het onhepaeld -vertrouwen dal hy. den man van vyf en-veertig jaren, stelde in haer die meer dan twintig jaren jonger was. En dan maekle zy zich eene voorstelling van de jaren die komen zouden, van den lyd dat zyne hairen zouden vergrysd en zyne nu zoo regie gestalte zou gebogen zyn,'en hoe zy dan hare liefde en dankbaerheyd zou toonen by hare on- vermoeyde zorgen voor hem hoe zy zou trachich al zyne wenseheo le voorkomen en hem op zyne klim mende jaren zoo gelukkig te maken, dal hy nooyt zyne Maer wat er te verwonderen en grootelyks le verwonderen is, is dat de liberalen, met al die uytgestrekie, met al die willekeurige magt in zes kompanien slechts eene niets beduydende meer- derheyd hebben gehad; wat er nog te verwonde ren is, is dat twee kompanien eènen volkomen ze- geprael voor al bare officieren hebben behaeld en dat er de liberale kandidaten met de meest ver pletterende meerderheyd zyn afgekooktgeworden. Wy durven dan vry weg zeggen dat de kiezing van Zondag een hatelyk konkelfoes is. bekleed met den mantel eener allerslechtste wet, en dat eene instelling die op zulke grondslagen rust niet kan blyven bestaen. Moesten de eatholyken doen 't geen de liber- haters geclaen hebben, moesten zy namelyk zulke wetten aeneengeflanst hebben, 't liberhatersge- spuys zóu gedurig mooid en brand schreeuwen en eyndelyk zulke wetten onder 't gewigt der kasseysteenen versmachten. Wat zullen wy zeggen van de sehandelyke ge- weldenaryen, van 't bedrog, van de vreesaenja- gingen en wetscliendingen die er gepleegd zyn Het walgt ons voor tien oogenblik er diep in te treden, te meer omdat wy dé volle overtuyging hebben dat een scherp onderzoek van wege'de bevoegde overheyd, eene ononibeerlyke noodza- kelykheyd is. Indien de menigvuldige feyten die men ons verhaeld heeft eelit bevonden eii ter kennis dei- bevoegde overheyd gebragt worden, dan twyfelen wy geen oogenblik aen de verbreking van ver- sclieyde kiezingen, en Jen de noodzakelykheyd die d'overheyd zal gevoelen van byzondere kom- missarissen te benoemen, om sommige bureelen voorte zitieti, de politie in de kieszalen. te hou den en de wet, hoé gebrekkig zy ook weze, te doen naleven. W is ongehoord' wat wy diensaen- gaende vernomen hebben en grootelyks zouden wy 't afkeuren, indien de belanghebbende, elk in personnelen naem of collektievelyk, geen ernstig gevolg aen hunne regtveerdige en gegroiidde protestatien gaven. 'T is met volle regt eri reden dat M. Coomans in de kamer gezegd heeft dat ons kiesstelsel verrot is, want hoe weynig het nog zoo voortgaet, zal men hier welhaest akten zien plegen waetop men, over twee honderd jaren, noch in Turkeyen noch in Rusland zou hebben durven peyzeu. Om de aendacht van die liberale schandelyk- heden af te keeren en den publieken walg dien zy by alle deftige lieden doen onslaen zoo veel mo- gelyk te verminderen, zal 't orgaen der liberha- tei-s kliek duchtig op liet klerikael kloppen en de eatholyken beschuldigen van alle soorten van ge weld, listen en bedrog. Daemon verwachten wy ons, want dit is liber- haterstaktiek en eene by 't Verbond oude inge wortelde gewoonte van namelyk de schandakten zyner vrienden aen eens andeis rug te vry ven. Maer 't en zal hier niet pakken, het openbaer ge voelen is te zeer verontweerdigd, de liberhaters schandakten zyn te veel gekend, derzelver ple gers hebben hunne woeste overweldigingszucht niet genoeg konnen verduyken. jeugd zou terug wenschen en wanneer dan nog (en hare wang kleurde hy deze gedachte) het geluk inogt aenhréken dat zy zich door kinderen omgi-ven zagen die hun beyder gelvk'iiis droegen en die het buys dat uu zoo rustig was, zouden vervullen met hun gelach van den morgend lot den avond, toen deze voor stelling voor haren geest verrees, had zy wel gewensoht haer hoofd aen de horst van haren echtgenoot le kunnen laten rusten en hem hare gedachten toe te fluysleren. Hel was haer zoo vretnd, zoo ver van hem af te zyn. Wanneer zy deze eenzame stille kamer sleehls kon ver laten, en haer peerd bestvgen om door de duyslernis heen naer dat logement in Chester te galopperen. De onbestemde vrees was haer weder overvallen. Het vuer brandde niet meer zoo helder, de~ kamer scheen üuysterder en eene koude rilling liep haer door de loden. Haren angst nam nog toe. Den ivoiren borstel gleed van hare knieën en viel met eén zwaren, doffen slag op den grond, zy bukte haestig om hem op le rapen, maer toen zy haer gelael, dal door het bukken oversluyerd was door hare lange hairen weder oprigtle, zag zy hy het raem in den verslen huek van de' kamér eene beeoderigc hand die de franje van een damast gordvn wal opliglie en daer aeluer een bleek scherp gelael dat haer bepneldelyk gadesloeg. Slechts eenen oogenblik en de franje viel weer zacht neder en hel gelael was verdwenen. Maer zy had het gezien oner kend. Geen. zes uren geleden, was dien blik vol liaet en vraekgierigheyd op haer gerigt geweest en met een kloppend hert herdacht zy nu die vurige oogen en ge- Wat er van zy, wy zullen 't afwachten en dan, word ons vooruytzigt verwezenlykt, den koek van den knoeyer naer behooren boteren. Niet dat wy verhopen daerdoor het smuedblad tot beier- nis te krygen, neen, oude gewoonten zyn kwaed om laten, maer wy zullen andermael het publiek tegen zyne drogredens en valschheden gewapend hebben en aen den lezer liet regt geven te den ken ab uno disce omnes, dit is te zeggen dat de jannen van den moortelbak al gasten zyn van zelfden kaliber. Een telegram uyt Roomen meld ons den alge- gemeenen zin der aenspraek van den Paus in het laetste consistorie, nopens de godsdienstige za ken van Oostenryk. Den H. Vader toont in die aenspraek die onwankelbare kraclitdadigheyd welke hy altyd in de verdediging der princiepen wier bewaring hem is toevertrouwd getoond heeft. Hy veroordeelt opeutlyk de wetten die Oostenryk gemaekt heeft, onder de inblazing der ongodsdienstige party, die de afschaffing besloten had van het concurdaet, en weikers denkbeel den ongelukkiglyk de overhand gehad hebben Na die wetten in haren oorsprong onderzocht te hebben, verwerpt ze den Opperpriester als tegenstrydig aen de leeringen eu regten der II. Kerk. Hy errinnert de straffen uytgebliksemd te gen al wie op hetdomeyn der geestelyke overheyd inbreuk maken, en looft de bisschopen van Oos tenryk over hunnen moedigen wederstand. Na aldus zyne pligt gekweten te hebben, eyndigt Pius IX door een gebed van de goddelyke berm- hertigbeyd afsmeekende, de vyanden der kerk tegen te houden en ze tot den regten weg weder te brengen. Men leest heden.in 't paryzer blad La presse: Alle wegen leyden naer Roomen zegt het spreekwoord. Garibaldi en zyne partygangers willen, naer men ons verzekert, dit nog eens te meer bewyzen. Ditmael wilt de italiaensche Re volutie langs de hoofdstad Fiorenticn haren weg nemen, om Roomen te gaen aenranden. Het be dorven Slaetsbestuer der Kardinalen zou geens zins de eere des eersten aenvals hebben, maer wel liet vei rotte gouvernement van den Koning Gualante-home. Die woorden worden nu letterlyk in Italien ge sproken en geschreven. Geene overeenkomst, geen talmen meer! dit is hel orde\Voord. Mazzini herneemt het bestuer der zaken. Sinds eenigen tyd, liet dien wbelman de gebeurtenissen haren vryen loop. Als voorzichtig en behendigen samenzweerder, wilde hy rekening houden, der moeyelykheden die zich tegen de voltrekking van liet werk op wierpen, en edelmoedig had hy aen liet italiaen sche gouvernement en aen zyne vrienden eeuen uytstel van uytvoeiing toegestaen. Maer dien uytsieltyd gaet nu ophoudenzoo lang Roomen in de magt van den Paus is. is Italien niet gemaekt. Victor-EmmaiMiel en zyne raedsmannen verklaren zich magleloos; den groo- ten revolutiemaker trekt dus zyn woord terug, en zyne eerste slagen zullen gerigt. worden tegen de zwakken en verraders de barrikade en den pon- zoiiken wenkbiauwen, en wist nu maer al le goed wat dien blik wilde zeggen. Zy sprong niet op en gaf geenen gil. Hare polsen joegen Wild en haer bloed was ver- slyfd, maer zy bleef uytërlyk kalm en bedaerd zitten. Zy bad gesidderd alleen by de gedachte dat er voor haren echtgenoot gnvaer kon bestaen, maer nu in haren eygen vreessidvken toestand was zy dapper en onvrik- baeNr. Hare yskoude handen bleven dooi' hare hairen woelen, hare oogen bleven steeds op de uytgehraiide houtskolen gevestigd en er was uylerlyk nieis aen haer te bemerken van dien slorm die innerlyk woedde. Zy was iiu maer al te goed ovcrtuygd van hetgeen haer te wachten stond. Marston ,vas daer digi in bare naby- beyd, zyn naohielykcn logt was slechts een ooi wend- - sel geweest om zyne slechte plannen te verbergen en .zich hier le verschuylen. Hy was in het duvsler weg- 1 gekropen en bleef daer verborgen om op" haer te wach- ten en om haer le vermoorden. Eu by zou haer vermoorden,, want hoe kon zy hier 'in deze ge-slót ene j kamer hein ontsnappen Wanneer zy vlugtle en trachtte I den buytensten gang te bereyken Ma« r wal zon haer dit baten, lar.g, lang eer dal zy iemand Ier hulpe zou kuniiëtï roèpen, zóu by hy haer zyn om haer de keel toe te drukken. Er kwam nu eene vremde herinnering by haer op, hoe zy hem op zekeren dag op het terras van den luyn had zien slaen, zich bezig houdende niet hel draeyen van een eynd touw, hy woud het al rond en rond lot liet styf en glad was en na met zyne yzeren vingers er nog eene laetste vrong aen gegeven le heb ben, had hy het louw achteloos over zynen arm laten hangen. Deze herinnering op zulk eencn oogeublik als jaerd gaen wederom het hoogste woord voe ren Ziedaer de geruchten, te Florentien, Milaen enTuryn.en in de wel ingelichte kringen, thans in omloop. Een italiaenschen Staetsman zegde pas onlangsHet gouvernement kan niets meer doen, en dit juyst op den oogenblik dat men het zelve alles afvraegu T hroodschryverke uyt 'l Verbond kan zyn spyt niet verkroppen, omdat de buytenmenschen zyn bladje niet willen lezen, liet manneke vreekt zich daerover tegen de pastoors. 'T zyn de pastoors, zegt het, die de bóeren beletten zyn gazetje le lezenOnnoozel kneukelke!! is 't wel noodig dat de pastoors zich die moeyle geven Is uw Verbond niet genoeg gekend voor 'l geen het weerd is, zoowel als uwen persoon gekend is en uwe weerdighoyd op den hoop Als Harry Peters hel woord wilt voeren in eene meeting, is het noodig dal de pastoors aen de menschen verbieden naer zynen armen zeever te luysteren Neen, •Ie pastoors welen zoowel als iedereen dal T manneke maer den mond moet open doen om vierkant uytge- jonv.d te vvoiden Welnu, T zy Harry Peters hel woord voert in eene meeling, T zy hy zeevert in 't een of ander blad, 'l is altyd den zelfden Harry Peters, en 't is genoeg dal de menschen weten dal eene gazet aeneen- geknoeyd is door den kazakkekeerder Harry Peters om er eenen volkomen walg van le hebben en ze met verachting le verslooten. Wat is er walgelyker voor een eerlyk hert dan den smaedzeever van den broodknoeyer, die voor wat oor den scliryl'l al wal de aelslersclie logiegaslen hem voor spellen. Wat is er walgelyker dan hem in T Verbond te zien afgeven dat den Paus eenen geldverkwister, eenen dwingeland is dal de Bisschoppen Judassen en dieven zyn dal de Priesters baetzuchlige volksverley- ders zyn Wat is walgelyker dan dien gehuerden schrv- velaer, in zyn laetste Nr te iiooren onze geestelykèn zoo snoo'elvk lasteren en versmaden, zeggende dat de priesters in hun gedrag sehandelyke menschen zyn, die van alle deltige lieden fuel te verstaen van den ka liber van T ventje) zouden verdienen afgekeurd le wor den Wal is walgelyker dan dien vuygen leugenaer een sermoen van liberale fabrikalie le' zien in den mond stellen van den eervv. heer Deken van Bastogne en dien achtbaren priester op der. stoel der wacrheyd te doen uylroepen de volgende eerlooze woorden dat hy, deken, liever in een huysgezin eene overhoer ziet' dan eene liberale gazet, en andere diergelyke eer loosheden Moet gy niet bekennen, lezers, dat den knoeyer uyt 't Verbond, die zulke walgelvke bal dadigheden durft schryven, eeue weerdige personnagie moet zynEn nogthans, 't is met ziiIkch walgelyken zwadder dat 't anlwerpsch hroodschryverke de buyten- lieden wilt vellichten, iu hoop waerschynlyk van, gelyk, den valschen mandemenlRibrikant, ook een plaelske van de franemaQonshazen le bekomen..0 liberale weerdigbeyd En wilt gv liooron, lezers, hoe 'I onbeschoft kerelke zyn walgeiyk artikel sluyl Luysterl Wacr gaen wy toch henent!! roept, het uyt Dat Christus terug op de wereld kwam, wat zou hy van zynen godsdienst en van zyne ministers denken t Wy zullen't u zeggen, manneke. Indien Christus op de wereld terugkwam en or.der andere zag welk een schrander venije Harry Peters is, Hy zou voorzeker uylnemend verwonderd slaen dat zulk een manneke nog geenen Paus van Roomen is den legen woord igen, was waorlyk niet om haer meer te bemoedigen. Welke uylwerking zou het kunnen hi.bl.en wanneer zy, van haren stoel opryzende, regel- regt naer de venster ging, ei: de gordyue'n wegslaende zich voor lirrn slelde en hem in naem van haren echt genoot, zynen meester, genade vroeg? Maer neen, dien naem zou, van hare lippen klinkende, zynen yver- zifcht en zynen haet nog slechts te meer opwekken. Zy sloeg hare oogen op en zy bleven rusten op ecu blank glinsterende, voorwerp, dat op dien oogenblik de verschyning van eenen vriend in den nood scheen te zyn daer hoven den schoorsteenmantel geheel in haer bereyk hing hel rapier van haren echtgenoot zy zou hel kunnen grypen en met eenen wilden stool haren vyand doorboren eer hy zich uyt de plooven van die gordyn zou hebben weten los ie werken 'maer in dezen hangen nood schrikte toch haer vrouwelyk ge moed nog terug van zulk eene daed. By dal opkyken was haer toch nog iets anders voor den geest gekomen hare kleedkamer kon welligt redding bieden. De deur stond open en bet was geen twintig passen van haer af. Eens' daer opgesloten -- maer helaes er was knip noch grendel aen den binnenkant en het slot dra -yde slechts aen den huylenkaiil om. Haer hert krómp ineen. Hel was haer of zy reeds voorzigiige voet stappen achter zich op den grond hoorde eri of zy zynen glooyendcn adem reeds op hare wang voeldemaer toch bleef zy kalm en bedaerd ziltten. Was er dan geene uytkomsl voor haerNogmaels viel haren blik op de geopende deur van hare kleedkamer. (Vervolg later.)

De Denderbode | 1868 | | pagina 1