Vastenavond. Veemarkt te Aelst. Vlaemsche beweging. Met toelating van Mynheerden Burgemeester heeft er een soort van kavalkade uitgereden, in welke de Paus en de katholieke godsdienst be schimpt geworden zyn. Up eenen wagen zat, onder andere, een kerel, gekleed met ik weet niet welk kosluem, houdende in de linkerhand het namaeksel van eenen kelk en cener 11. Hostie daerBoven, terwyl hy met de andere hand hel geven der benedictie nabootste... Dat is, volgens ons, wel eenc nogal groote behendigheid, maer eene behendigheid die de stadskas ngdeelig is, aengezien deze, zoo als wy vroeger nog gezegd hebben, op die wyze iweemacl voor de zelfde zaek te betalen heeft, namelvk in onze koslelooze jongens school, waer* het onderwys uitsluitelyk gratis gegeven wordt, en in onze middelbare school, waer het onderwys, voor 't meestendeel der leerlingen, half gratis, en zelfs gratis kan verkregen worden. L)al is waerlyk eene oprechte fynigheid om voel leerlingen naer de middelbare school te lokken maer eene fynig heid die de rekening der belastingschuldigen niet maekt. Zien wy niet, van jaertot jaer, dal de hulpgelden die de stad voor die school af te duimen heeft, op eene bezwarende wyze aen- groeijen Daer moet toch eens een einde aen- koinen, en 't wordt immers meer dan lyd dat er ernstig aen gedacht worde. Wy zullen op die zaek terugkomen, en onze geëerde lezers deszelfs waren toestand doen kennen, en er de aendacht van den stedelyken raed op in roepen. In ons vorig nummer hebben wy een woord gerept over de beweenelyke handelwyzen van sommige personen, die zich, met dé vasten- avonddagen, verkleedcn en vermommen, om de gewoonten en zeden van hel grauw, ver- wyteti en uitschelden, kunnen na te apen. Wy riepen ook de aendacht in van de politie, om, zooveel mogelyk, gelyk het hare plicht is, eind en pael aen dien builensporigen toestand te stellen, welke meermaels onheil volle gevolgen na zich kan slepen. Indien wy, met genoegen, kunnen bestali- geu dat ouze politie, mogelyk in ons gevoe len deeleude,zich niet te zoeken gelaten hoeft, om die baldadigheden, zoo veel hel in hare macht was, te keer te gaen, dan toch spy t het ons te moeten zeggen dat deverwytin- gen en scheldwoorden, waer wy over 8 dagen van spraken, nog al slechte gevolgen moeien gehad hebben vrienden van vroegere jaren moeten door honende uitgegalmde gezegdeus gezworen vyanden geworden zyn daer ver- wytingen allyd tot krakeel en vechten kunnen aenleiding geven, gelyk bel dien dag, op meer dan eene plaets, moet voorgevallen zyn. Men verzekert ons dal de gevolgen, van sommige dier venvytingen, door dame Justicia zullen moeten bygelegd worden 't gene allyd te betreuren is, namelyk ais 't de twist geldt, die tusschen personen voorvalt, welke mei geene rechtbanken in gedurige of gewoonlyke aenrakiug zyn,gelyk hier het geval zou moeten zyn. ledereen weet dat vyanden en zelfs gewaen- de vrienden altyd in 's evenmenschen verdriet behagen scheppen, en dat zy zich durven ver oorloven van daer het hunne by te doen, om, ware liet mogelyk, dien toestand door hunne klapkranen en ophitsingen te verbit teren en te verzwaren. Die handelwyze keurt elk weldenkend mensch af, daer heeft ieder een de ovei tuiging van maer wat dubbel af te keuren is, dat is, wanneer sommige klap kranen de onvoorzichtigheid hebben van zich, in bet bywezen van kleine bengels open te zetten, welke zy op te leiden hebben, en met betere voorbeelden zouden moeten voorgaen. Die onvoorzichtigaerds zouden zicli de spreuk moeten winneren, die zegtdat elk die zyn geheim wil behouden, moet oppassen van daervan in geene keukens tusschen werk vrouwen of dienstmeiden te bandelen of dat anders bet geheim daerdoor meermaels op de groenselmarkt te koop geveild wordt. Die spreuk is immers ook toepasselyk op de byeen- komsten van Iosbollekeus, die in hunne bal- oorigheid, te koop loopen met hetgene zy, uit nieuwsgierigheid, zouden kunnen afgeluisterd hebben 't gene altyd ook zou moeten ver meden worden. De cersto maendelyksciie Veemarkt, die in onze stad, op zaterdag 1 Maert II. gehouden is geweest, heoft, dank zy aen den ièver en de onverpoosde werkzaemheid der leden van de iuiichlingskom- missie, eencn uilslag gegeven die eenieders verwon dering verwekt. Indcrdaed byna 300 Hoornbeesten van alle Slaeb waren er te koop gesteld, en dal is, volgens ons, een zeer acnziculyk cyfer, daer men rekening houden moet, dat liet maer de eerste markt, het begin eener inrichting was. Ook hecrschte de groot ste levendigheid in den haudel, en zoo men ons ten stelligste verzekerd heeft, zyn er meer dan 120 stuks hoornvee aen zeer hoogc pryzeu verkocht geworden. Dezen buitengcwooDcn goeden uitslag zyn wy, zoo als wy het hoogcr zeggen, aen de leden der inrichtingskommissio verschuldigd. Dat zy de gul- harligstc dankzeggingen, welke wy hun, in naem onzer medeburgers, aeuhieden, gelieven te acnveer- don. Volberdl dan, Moedige en levervolle Heeren, in de onverpoosde werkzaemheid welke gy lol hier toe aen den dag gelegd hebt, lael u met ontmoe digen door de veelvuldige moeijolykbeden en tegen kantingen die aen de inrichting eencr veemarkt ver honden zyn, blyft moedig hel pad volgen dat gy iugcslageu zyl, en, wcesl verzekerd, de schillet end- slo uitslagen zullen uwe pogingen bekroonen. Do burgery van Aelsl zal er u allyd erkcntelyk over blyven omdat gy tol meerderen bloei van haren handel en nyverbeid zult medegewerkt hebben. Ünz« medeburgers van Mylbcck en Schac-rbeek, byna uilen landbouwers, zullen u bezondcrlyk daakbaer zyn omdat gy den verkoop van hun vetvec cu de bevolking hunner stallen vergemakkelykt zult heb ben, en nog meor, onulat gy hun uil dien zekeren tolplichligcn toeslard zuil gelrokken hebben waerin zy, ten voordcelo van naburige sleden, tol nog loc vcrkccid hebben. Uc tweede uiacinleiyhsche VeemarLl zal (tehoiideii worden op den certdcn zaterdog «Ier mnend npril, zyude «ien 5'1"' der gezegde maend. 9 7.ou het nu nog geen lyd worden dal er aen dc herinrichting onzer burgerwacht, op Eén bataillon. ernstig gedacht worde? Reeds hebben wy verschei dene macl, do aendacht onzer hestuerders op deze zaek ingeroepen, en altyd blyft zy in den zelfden toestand verboeren. Ucl wordt meer dan lyd dal moii do hand aen 'I werk sla, wil men niet dat er jaerlyks aen dit grootkinderspe! eene som van 3200 0 240Q frs. van 's burgersceiitcn verspild wor den, daer wocr inen eene spoerzaemheid zou kun nen dacrste len van ruim S&OÖ fruuks die men aen veel nuttigere zaken zou kunnen hesleden, namelyk aen do verbetering der beurlwegen op onze builcnwyken. 't Verbond van zondag lest bevat wcér ecDc ge- hecle reeks lasteringen die het al zoo menigmael de katholyko drukpers toegeworpen heeft. Volgens dc gcusche scbry velaers uil 't boterpapier ken, verbas tert, vervalsclit, vordraeil de kalholyke drukpers dc otliciC'clc verslagen der Kamerzittingen met ccnc (slyl van't Verbond) koelbloedige trouweloosheid, uiel Gene kwaedwilhge schaetnu loosheid, rnel eene koel bloedige lafheid, met eenc schaanlelooze vermetelheid enzenz De lezers van 'l Verbond, aen wie men zulken magere» en walereehiigen vcrkcnskosl opdischt, zoute» dit allemaal gemakkclyk doorzwelgen indien zy de schryvelaers niet kenden maer dc ondervin- ding heeft huu geleerd dal er onder dc zon gccnc scliaemieloozere leugenaers, geene koelbloedigere waerheidsverbasleracrs, goene vermetelere verval- schers, goene laffere lastri aers beslaen, of geene kerels kunnen aengetroffen worden, die 'i prineiep van hunnen liberalen grootvader, Voltaireliegt en blyft liegen er zal altyd iets overblyvenmet meer scliaemielooslicid kunnen toepasseu. Dacrom aenzien wy liet als overbodig die ongerymdo lasteringen, jegens de kalholyke diukpcrs voor dc 1U0'1' niael ook te wederleggen.Wal meerisalwiohcigekiioeider geusclie schryvelaers zal gelezen liehben, zal, gelyk wy, overtuigd zyn dal liet 't werk moet zyn van oenen zinneloozen, uit 't een of 'l ander gesticht ont snapt, en op den proel of zeever van zulke lieden wordt er gemcculyk al schokschouderend geant woord. In een artikel, getiteld .V. Van Wambeke heeft gesproken dal noch kop noch sleerl heeft tm waerin deszelfs schryver van den os op den ezel springt, schyiit 'l Verbond dc snoodu verwylingen en walge- lykc aentygiugen die de vrydeuker Bergé, in volle Kamer, dc vlaemsche bevolkingen naer 't hoofd ge smeten heeft, op eene min of meer bedekte wyze goed te keuren cu by te treden. In plaets van, gelyk hel aen eiken waren Vlaming betaenil, legen de siioode en vvalgelyke lasteringen van vrydenkcr Bergé !c protesteren, juicht hel judasbladje zezyde- lings toe, en moeten, volgens hem ook, do geest verstomping, de kropzickte, de doofheid, de zinne loosheid, de zedelyko verbastering, die in hot vlaemsche deel van 't land, {altyd tolgens vrydeuker Bergé) heerschen, aen der. iuvloed der Kalholyke Kerk en hare leering en dc standvastigheid der Vlamingen aen 'i geloof hunner vaderen toegeschre ven worden. Voor heden zullen wy ons bepalen die onvader- landschc en vlaemschhoucudc houding van 't or- gacnije der liherhatcrsparty alhier, onze medebur gers en de bewooners onzes arrondissemcnls aen te klagen Op lyd en stond zullen wy hun die houding euzydi lingsche toejuichingen en goedkeuringen weten le ernnneren, en hun de vrienden zoo wel als d6 vyanden der vlaemsche bevolkingen leeren kennen, en hun deze laelsten mei den vinger des verachlings aenwyzcn. Nopens dc schrilivcrwekkondc brandramp die do magazynen van M. F. Moeyersoen in assehe gelegd en de gebouwen van 'l keizershof beschadigd heeft, schryft 't Verbond, na eene jammerklacht over het vertrek van 't gidsen-eskadron le laten hooren heb ben, dat men in plaets van mastellen (eleclriekc uerwerken) aen de voorgevels le hangen, beter zou gedaen hebben, den dienst der brandspuiten herin te ricblen. Hieruit besluiten wy dal hel geuzen- bladjc de inrichting van den dienst der brandspuiten afkeurt. Die inrichting werd ten tydc en op bevel onzer gevallen liberale sladhuisbazen gedaen, dus keurt'l geuzenbladje het work zyner liberale vrien den af, want niet eene verandering is aen den dienst der brandspuiten toegebracht geweest, ten zy dat de tegenwoordige bevelhebbers der spuiten, ingeval van brand, aen de pompiers niet zullen aenbcvclen voorzichtig te zyn van hunne broeken niet tc bevui len gelyk Vulenus, de 2dc zoon zvns vaders, liet op Mylbeek deed. Verders zegt 'l Verbond nogWas de lorcn- vvaclilei nog niet afgesteld geworden, M. Moeycr- soen zou nu by oudervinding de bitterheden niet smaken van hel systema van eeonomien die onze stad aen zyne vrienden verschuldigd is u Abues, logiebladje, 'l is de kalholyke meerderheid alleen niet die de schuld is van do afschaffing der plaets van torenwachter, 't Is uwe boezemvriend, meester B. De Ryek, alsdan liberale schepen die, in zitting van 2 november 1871, den voorstel der af schaffing vau de plaets van torenwachter heeft ge daen, zeggende dat deze bediening sedert de inrich ting der nachtwacht volstrekt nutteloos geworden was. Dc voorstel van M. De Ryek, werd in zitting van 25 november 1871 met eenparigheid gestemd, 't Is dus aen de kalholyke meerderheid alleen niet dal die afschaffiag toe te schryven is. Wist 'l logie bladje dit niet hel zal 't nu weten en kan bel, in 't vervolg, als het van de afschaffing des toren wachters uog spreekt er by voegen dal zy. op voor stel var. zynen boezemvriend, BD De Ryek", is gedaen geweest. Het zal 't wel doen, 'l logiebladje is toch zoo trcflelyk. Aen de vrienden en voorstaenders der Vlaemsche Tael. De bevolking van Antwerpen, in Meeting vergaderd op 21 Februari lest, beeft besloten een vertoogschrift naer de Kamer der Volks vertegenwoordigers le zenden, ten einde onze afgevaerdigden te verzoeken van, door eene wet, een einde te stellen aen den willekeur waeraen eiken oogenblik de Vlaming ouder worpen is. De uilspraek der Korreklionnefe Rechtbank van Btussel in de zaek SCHOEP maekt het aen eiken Vlaming eene plicht dien toestand niet langer zonder protest te dulden. Eene kreet voor verlossing moet uit gansch liet Vlaemsche land opstygen. Wy zyn'overtuigddat alle vrienden en voor staenders der Vlaemsche tael zich zullen ver baesten, bet hieronderslaende vertoogschrift met hunne handteekens le vereeren. Een af druksel dat reeds een aeuzieulyk getal hand teekens dracgt is nedergelegd in liet lokael der maetschappy tot verspreiding en verdedi ging der Vlaemsche lael, ouder kenspreuk GSc-t llaciusïlie volL heeft hoop in de toekomst, gevestigd ter estaminet, het Hof van Brussel, by d'heer Pieter De Winter, aen de Boter- merkt, te Aelst, alwaer alwie de Vlaemsche zaek genegen is, gezegd vertoogschrift kan ouderleekenen. Aelst, Maert 1873. Den heere Voorzitter en Leden der Kamer van Volksvertegenwoordigers. Brussel, Geachte Heeren De ondergetekenden, roepen uwe aendacht op de volgende punten ia Artikel 23 der Belgische Crondwet wacr- borgt liet vryc gebruik der talen. Veertig jaren lang wordt in ons land den zin vau dil artikel moedwillig verwrongen en den Vlaming het vrye gebruik zyner uioedertael ontzegd. Voor eenige dagen heeft nog de Korrek- tionnele Rechtbank van Brussel eencn Vla ming veroordeeld, omdat hy geweigerd had zich in eene bestucrlyke zaek het fransch te laten opdringen. Tegen dit schandig feit, zoowel als tegen de duizende andere rechtsontkenningen, waer- van gedurig de Vlaming het slachtoffer is, brengen de ondergeteekenden krachtdadig protest in, en verzoeken U, dat de Kamer on- raiddelyk eene wet zou stemmen ter tegeling van het taalgebruik omeindelyk den willekeur te doen ophouden, die onverpoosd tegen ons wordt aengevoetd. Aenveerdt, Myne JIccren de verzekering onzer achting. SENAET. Maendag lest heeft het Senaet met 30 stem men tegen 7 liet wetsontwerp aengenomen, schadeloosstellingen toekenende aen de ant- werpsclie eigeiiaers wier eigendommen met militaire dienslhaerheden belast zyn gewees'. Vervolgens beert de vergadering, na eenige aenyulleude kredieten aen liet hudjet des ministeries van'(inwendige toegestaen le heb ben, het wetsontwerp betrekkelyk de jacht eenpariglyk aengenomen. Men weet dat de tweede schikking van dit wetsontwerp liet gouvernement machtigt, door een reglement van algemeen besluer, de vernieling, de jacht, de ten toonstelling, de koop en verkoop, het vervoerende rondleurdery te verbieden van venynctende of andere wildevogels, van hunne eieren of nesten. De wetsontwerp zal de se dert lang uitgedrukte wenscli der landbouwers bevredigen. VOLKSKA41ER. Dynsdag heeft de volkskamer hare werk zaamheden hernomen en onmiddelyk de rede twist aangevangen over liet wetsontwerp be trekkelyk den afkoop, door 't gouvernement, van den yzeren weg van Luxemburg. Ver scheidene redenaers voor en tegen liet ont werp 2yn acnlioord geworden. WETTELYKE BESLUITEN. Koopliandeikamcr. Benoemingen van leden: Te Aelsl de heeren E. Jelie, D. Levionnois en J. Van Achter, fabrikanten F. Lioltier, handelaer, te Geerardsbergcn. STEUFALINGEN. Dynsdag is le Erlvelde ovcrleJen een der vooinaeir.sle weldoeners dezer belangryke ge meente, M- de notaris Vermeersch, ridder van 't Leopoldsorde, ondervoorzitter \an den pro- vinliulen Racd van Oostvlacnderen. liet kanton van Asscnede verliest in M. Vermeersch een kundige ril verknochte besluerder belangvolle plaelselyke verbeteringen zyn hem toe te schry ven, wy .'.uilen bovenal aenstippen de uitbreiding der beurtwegen, liet houwen van werkm.mswoo- ningen in verscheidene gemeenten, het regiem der waters belioorlyk daergestcld, enz., enz. Donderdag lest, is hel parket van Dender- monde in on/c slad aengekonn n. Naer men ons verzekert, moet liet eene dierte gelden, die op den yzcrenweg van Aelsl naer Lokcren zou moeten gepleegd zyn. Terwyl de Juslicie zich met de zaek onledig houdt, kan ieder denken dat wy daer. voor 't oogenblik, niet breedvoe riger mogen over spreken. Donderdag lest is, alhier, aen den tragel, liet lyk opgevisclit van den genueiuden Franeies Vercruyssm, hovenier, woonende le Aclsl- Mylbeek. Vereruyssen was sedert nieuwjucr- avond uil zvne wooning verdwenen. Men veion- derslclt dat hy, in sfaet van dronkenschap zyn- de, in liet water is gevallen en versmoord. Het Beroepshof van Brussel lieert aen de Banque de l'Uniun den gevraegden uitstel ver leend. Dil is eene goede lyding. liet gemeentebestuur van Schaerbeek hy Brussel heelt een besluit genomen, hetwelk de goedkeuring der inwoners zal verwerven, en door de Vlamingen van harte zal worden toegejuicht, namelyk de vermelding van de namen der straten in de twee talen. Deze macl- regel schynt gering, maer liet is eene recliter- kenning en dat is al veel. Wanneer zal Molen heek, St-Gilles, Anderlecht, enz., dit goed voor beeld volgen Ja, in deze gemeentebesturen zetelen vele flaminganten, en ten rechte zouden zy die les aen de liooldstad mogen geven, waer ailes wal Nederiandsch, wat Vlaemsch is, allvd met dezelfde minachting bejegend wordt. Vrydag is er by Damme een ongeluk ge beurd. Een landbouwer van Ooslkerke had eenige gevelde hoornen gekocht langs de Dam- sche vaert, en in gezelschap zyner vrouw ging ze halen niet eenen wagen waer aen twee peer den gespannen waren toebehoorende aen den burgi-meester Cillewaert van Ooslkerke. In het terugkeeren, zyn de peerden bang geworden en liepen met boom en wagen in de vaert. De vrouw die op'1 rytuig gezeten was, is kunnen gered worden alsook de peerden, Men schrift uil Antwerpen Zondag namiddag, ten 4 ure, is onze hoofd kerk andcrinael overhoop gezet door de balda digheden van twee dronken en met slyk be smeurde soldalen der artillerie. Deze kerels kwamen al zwemelend de kerk binnen, juist ferwyl Mgr. Saeré zich bezig hield met een werk van weldadigheid hy deelde namelyk brood kaarten en buns voor geld uit, aen dc beboefli- gen der parochie. De dronkaerds waren den weerdigen herder genaderd en schenen, ach er zynen rug, hem le willen slaen. Het volk, dil ziende, sprong on- middelyk toe, de gazonfsteker der kerk niaekte zich meester van een der baldadigen, terwyl eenige geloovigen den anderen by den krnég vatten en aen de deur bragten. De hoofdwacht, iiilusschentyd verwittigd, kwam spoedig Ier plaetse en zette de brutale kérels achter hel slot. Men schryft uit Gent De laetste düg van den karnaval is alhier gekenmerkt geweest door een groot schandael. De burgery was door die laffe, gemeine daed verontwaardigd, niet zoe zeer legen de onge- lukkigen, die voor wat centen het schandael pleegden, maer tegen hen, die verordeningen uilvacrdigcn, waerby zulke schimperyen verbo den worden, en die zc noclithans laten gebeuren! De politie, die onbekwaem is lo Gent eenen dief aen te bonden (waervoor agenten van Londen, Brussel en Antwerpen naer Gent moeten ko men), dc politic liet diescbaodverlooning onge stoord haren gang gacn De katholyken van Gent weten, dat zy van de liberhater niets anders dan zulkelaegheden heb ben te verwachten, maer zy wisten nief, dat de Slaet onrechtstreeks in die beleediging aen hun geloof moest gemengd zyn. Inderdaed, niet al leen de paerden, die de wagens voorttrokken, behoorden lot het leger, maer ook de voerders waren soldaten van onze bezetting twee van deze laelsten lipbben wy op de Koornmarkt tot liet volk booren klagen Tot zulke smeerlap perijen worden wij gedwongen Wy nemen echter aen, dat de militaire over heid door de inrichters van den stoet bedrogen is geworden, en te goeder trouw mannen en paerden daervoor heeft geleend. Maer dit voor beeld y niet vergeten voor liet toekomende Het is reeds g'-noeg, dal de a regentie van Gent de godsdienstige overtuiging onzer bevol king lael beschimpen hel gouvernement moet daerloe de hand niet Iceuen (Fondsenblad) Ovektroomingen.Langs alle kanten ko men weer tvdingen loevanoveislroomingen.Zou de plaeg nog eens herbeginnen liet water in den bassvn van Gent is sedert eergister nogmaels gerezen en niet minder dan 8 centimeters. De Lei, le Deinze, is 19 centime- Iers geklommen. Vele ineersclien rond onze stad staen npnipiiiv onder water. De hemel beware ons voor eene tweede overslrooming In de omstreken van Audenacrde, Poornyk, Charleroi. Namen, Luik, enz., klimmen de wa ters nog aenhoudend, en treden de rivieren bui ten hare overs. Berichten uit Holland, Frankryk, Engeland en DiiilSehland melden ons. dal de waters der rivieren in deze verschilbge streken insgelvks aenzienlyk zyn aengegroeid en met eene over- slrooming dreigen. Een nolaiis uit dc omstreken van Olti- gnies schryft aen de Eloile Beige hoe men hel meel vervalsclit. De vervalsching zegt die correspondent wordt op groote schael gcplogen, op eene byna alge- merne wyze onder de oogen van hel' publiek en van de gcmecntclyke overheden. In de streek waer hy woont, zegt hy, beslaen twee molens waer lolstrckt niets dan wit zand bewerkt wordt hetwelk een zoo schoon en /.oo fyn ineel oplevert dat de kundigsle bakker liet voor tarwemeel n° 0 zou nemen. Dzt zand kost den molcnaer slechts 1 frank den kubiek meter, en die hoeveelheid geeft omtrent 700 kilos meel. De twee molens welke ik bedoel staen m het kanton Perwez (Brabant) en daer moet nog een derde beslaen in hel kanton Wavre. liet publiek weel zepr goed dal dit zandineel gemengd wordt in tarwe en rogge meel, maer liet kan zicli mocielvk onttrekken aen hel be drog, want hel is wel zeker dat dit meel aen den koophandel geleverd of' aen liet verbruik in 't klein, voorop toebereid en gemengd is, in afwezcndlieid van alle onbeseheidene oogge tuigen. De verbruiker kan dus niet g-makkelyk de vervalsching erkennen, tenzy by het kneden van den deeg, wanneer men gevvaer wordt, dal dezelve zwaer en killig is. en daler de gist zoo geen uitwerksel op heeft. De deeg gekneed zynde, gael niet goed of in 't geheel niet op, het brood wordt platter, in stede van (e ryzen. Het bakken gael ook niet heel regelmatig, kor tom het brood is misbakken, slechts en nadee- lig aen de gezondheid. Als het gouvernement er niet tusschenkomt zal dat bedrog welluest de verhouding geno men hebben van een openbaren ramdspoed. Het bedrog beslaet, breidt zich alle dagen verder uit, het is de plicht van het gouverne ment er eene spoedige en krachtdadige beteu geling aen toe te brengen. Ziehier een vermakelyk jachtavonluer, dat ergens in dc Ardennen moet gebeurd zyn. 't Is de jagrr zelf aen wien het voorviel, welke het verteld heeft. Dus moet het wel waer zyn. Een discipel van Nemrod jaegde in de Ardennen, toen eensklaps een zeer groot everzwyn naer hem kwam. Hy bleef bedaerd het dier afwach ten en zond het twee kogels toe. Doch hel beest was niet dood. slackte eenen schrikkelyken schreeuw, en joeg den jager zulken feilen schrik aen, dat hy zyn geweer wegwierp en op eenen boom klauterde. Het wild zwyn bukte met den kop en met de slagtanden óp den boom, en hield er aldus den jager drie uren zitten. Men begrypt, dat deze zich moest verma ken gelyk een viscli op eene plank. Hy keek treurig naer zyn geweer, welk aen den voet vau den boom lag. doch dit zicht deed hem epn lumineus gedacht in de bol komen, en, gebruik makende van het oogenblik waerop het dier uit verveling geeuwde, liet den jager een pak kar doezen in zynen muil vallen waerop het zwyn woedend de landen sloot, wat de kardoezen deed springen. Van op zym-n boom hoorde de jagereeneschrikkelyke ontploffing, en levens zag hy den kop van het zwyn aen stukken vliegen. Het everzwyn woog by de 300 kilo Men schryft uit St.-Laureins De landverhuizing naer Amerika blyft acnliou- den nogmaels maken niet minder dar. achttien personen zich hier gereed om naer de nieuwe wereld een b?ler beslaen le gaen zoeken. Zon dag,2 Maert. gnet eenegeheclekaravaenscheepte Antwerpen. Ze begeeft zich naer de slad Chicago (slaet Illinois). Eene byzonderheid is, dat er on der deze landverhuizers zicli twee meisjes van deze gemeente bevinden, die hier onlangs zyn getrouwd met twee personen van St.-Laureins welke sedpit eenige jaren in Noord-Amerika zyn gevestigd. Deze beide waren naer bier te ruggekeerd om er eene huisvrouw le vinden. De een, zekére Dc Pauw. was in Amerika wedewe- nacr geworden. Naer Sl.-Lanrems teruggekeerd heeft hy er zyn hart en hand aen een landmeisje aangeboden cn 't aenbod werd aenvaerd. De tweede, zekere Van lloolegeni, een jonkman, kwam eveneens uit Amerika terug naer Sl-Lau- reins eene huisvrouw halen en is even goed in het doel van zyne verre reis geslaegd. HOLLAND. Door de vereeniging Nyverheid is besloten tot bet uilschryven van prysvragen voor koper slagers, schoenmakers, smeders, timmerlieden en meubelmakers. Ieder, in Friesland woonach tig, kan mededingen naer de pryzen, die voor de bekroonde voorwerpen zullen beslaen in een zilveren medaille met gl. 30. De premie is eene bronzen medaille met gl. 25 Bovendien ont vangt elk bekroonde een vereerend getuigschrift van de Vereeniging. PAUSELYKE STATEN. Wy lezen in eene corrcspondicie uil Roomen Wy zyn hier op ceneu vuerberg, heelt de II. Vader gezegd, cn cr bestact ten gouverne ment dat er de mond van is. Om zich van dc hevige waerheid dezer wree- dewooiden tc overtuigen, is het genoeg/aem eenen blik op den toestand der zaken in Italië te werpen, en met de oogen eenige regelen der voornaemste liberale dagbladen te ovorloopen. 't Is genoeg zelfs na te speuren wat er dagelyks te Rome voorvalt. Ja,wy zyn op eenen vuerberg, op eenen schrikwekkenden vuerberg. Allen ge voelen het, en het gouvernement meer dan ie mand, olschoon het gebaerl er niets van le ge voelen. Ik heb u reeds iels gezegd der slempe- ryen van den vastenavond, liet isnoodig dal ik u nog \an de gruwelykheden spreke, die ge durende dc twee laetste dagen gepleegd zyn ge weest. Het wereldburgerlyk gespuis, dal zich sedert 20 September 1870, op Rome heeft ge- woi pen, heelt den vollen teugel kunnen geven om de religie, hare H. Mysteriën, hare dienaers te beleedigen. 'l ot de correspondent toe van het joden- cn vrydenkersdagblad, de Nhzione, van van Flomilien, lieert er het hart vol walg vau. Men heeft de walgelyksle maskeraden staffe- loos langs de slrnteu zien wandelen. Men heeft hel 11. Sacrament der stervende, de geheiligde proccssieu op eene spottende wyze vertoond nit ii heeft eencn kwaal gezien 'op eenen ezel gezeten, erne remonstrantie in de hand dragende en gevolgd door eenen troep strael bengels kerkelyke lofzangen en psalmen schreeuwende. Men lieeft zelfs de edrlv zusters, van lielde niet gespaerd, welke de vvifden zelve met eerbied omringen, 't Is zoo dat men eencn vermomden persoon zag hel kleedsel dragende cener zuster van lielde, en om de onbclamelyk- beid nog le vergrooten, eene soort van speelpop met eenen priesterslioed op T hoold in zyne armen houdende. Om le weten wal de gemas keerde dansfeesten van zekere theaters waren, is hel toereikend le zeggen, dat de huerkoelsiers lieden die gewoonljk weinig .sehroomhertig zyn, noodig gevonden hebben zulke plaetsen le moeien verlaten, zoodanig hadden zyn afkeer gekregen van de onbeschaamdheid die daer lieersehte. Mm he. ft ook, langs de straten, mannen kunnen zien, die uit de danszalen kwamen, in kieedeivn van monnikken, priesters en leden van godvruchtige genootschappen vermomd De politie liccfl alles gezien, maer heeft tegen al d:e schai.ddjden niets te berispen gevonden. Wat zou ik u zeggen der gevaren en bdecdigiu- gen waeraen de arme priesters, die zich ter sir art dm fdeu begeven om hunne zaken te ver richten, blootgesteld waren. Hel kleinste gevacr, waeraen zy blootgesteld waren, was van benden gemaskeerde kerels te ontmoeten, die zicli vermaakten met hun van de voelen tot 't hoofd met meel le overdekken, ge lukkig als de siuaedreden en slagen hun ge spaard waren. FRANKRYK. Misdaed te Nantes.Dynsdag nacht, rond 11 ure, is er te N'antes eene'schi ik verwek kende misdafd gepleegd. Een 59 jarige vrouw, welker insn des nachts in eene fabriek werkt, is door dezen in eenen bloedplasgexonden en geen lecken van leven meer gevende. Zy was op eene wreedaardige wyze vermoord. Men lieert, als den verdachten moordenaar, een getrouwd man van 40 jaren acngehouden, die in hel zelfde huis, eene verdieping hoogor, w tonde. Hy heeft nog mets bekend, doch er drukken zware vermoedens op hem. Hel raisdryf zou nul eene groote plank ge pleegd zyn. Te Parys zyn de zelfmoorden altyd ze»-r talryk, en hel legpr zelf' betaeld er zynen tot aen die ziekte. De minister van oorlog heeft daeiover eenen omzendbrief aen de generaels, bevelhebbers over krygsafdeelingen gc/.ondm. Het Journal de Bellort, de gei nchfen mel dende betrekkelyk eene aeiistaende ontruiming, zegt dal deze geruchten zyn bevestigd geweest door M. den meijer van Belfort in eene byeeu- koiust van dc Lyre Belfomaine. Alles zou lm einde wezen in liet tydverloop van dry maanden, dauk aen de gemakk'eiykheden welke In t fransch gouvernement van Pruisen heeft weten te beko men dal zich zou vergenoegen van fidt i kommis- sarisclie waarborgen voor de vollediging van het rantsoen. De vier nog bezette departemen ten, alsook Belfort, zouden lecnemael ontruimd worden. Van eenen anderen kant, lelegrafieert men uit Berlyn, aen de IVouvellc prcise librc, dat de afgezant van Frankryk, M. Gonlanl-biron, heeft aengekondigd dat onmiddelvk na de volledige betaling van den vierden miliurd. 't is te zeggen omtrent hel einde van maert, de onderhande lingen zullen aanvang nemen nopens dc ontrui ming van 't fransch grondgebied. Men zou te Berlyn gestemd zyn de ontruiming te laten be ginnen in den loop van july, indien men vol doende wacrborgeu bekomt, onder dewelke men vooreerst de bezetting van Belfort moet plaetsen. SPANJE. Tydingcn uil Pampeluna zeggen, dut de twee cabccillas Ollo en Dorregarray hunne vereeni ging bewerkt hebben, en dat zy Pampeluna bedreigen. Er lieersclit eene groote om usl in de stad liet leger cn de voluntaries della re- publica lexen in tweedracht. Et ne party der troepen, die tegen hen afge zonden waren, zyn te Iluu gebleven, waer zy weigerde nog een stad verder te gaen. Vele der soldaten van de republiek zyn uil liunne rangen wgjjeloopt'N. Eenc proclamatie, gedaen in nnem van don Carlos en gericht lot het Spaensch leger, biedt eene onmiddelyke verheffing lot eencn hongeren graed aen, voor eiken offiiciei die zal komen deel maken van het Cariistisch leger. Dit leger beslaet, volgens eene depeche aen den London Times, uit ten minste 55,000 sol daten. De Gaulois beeft eene depeche uit Madrid ontvangen, waerin gesproken wordt over het wegloopen der meeste soldatm in Catalonie, die zich by de carlistisrh benden gacn voegen, welke dagelyks in macht toenemen. Er zyn zelfs reeds benden Carlistcn tol voor de poor ten van Madrid verschenen. Eene depeche uit Bayonnc zegt. dat don Car los, die uit Navarra terug iu Frankryk is ge komen, zich gereed maekt om naer Cutnlomö le vertrekken. Daer zal hy in overeenkomst met zynen broeder don Allonso en don Sevalls, het plan van hunne veldtocht vaststellen. De Franschc internationale maetschappy van hulp aen de gekwetsten, heeft hare diensten den Carlistcn aengeboden. Deze hebben per depêche dil aenbod aengenomen, geleekend door den gehcimschryver van don Carios, don Isidoor lparraguirrc. De witte vlag. Generael Dorregarray aen het hoofd van zyne eoropagmën, onder steund door cabecilla Ullo, die uil Biscayc te rugkeert aen de spits van 2500 man, gacl Pam peluna belegeren. Een officier van den staf heeft verzezerd, dat er geene gouvcrnenientstroe'pen meer in Navar ra zyn en dat, indien de Cnriislen kanons be zaten, dc belegering van Pampeluna met volle zekerheid kon ondernomen worden. In de gehcele provincie maekt men gebruik van paspoorten, in naem van Koning Carles

De Denderbode | 1873 | | pagina 2