van den Crooten Luxemburg aengenomen en aldus ae;i M. Philippart eenen koek gesehon- ken van 10 a 1:2 miüioenen franken die zul- len verdeeld wordenGod weet tussehen wie Dit is weêr eene dier oude, snoode en wal- gelyke zinspelingen die de \uige lasteraers uit 't Verhoud zich reeds al 7.00 dikwyls ver oorloofd hebben. Onnoodig ook liet katholyk ministerie legen die lasterende en liatelyke zinspelingen te-verdedigen. Zyne hardnekkig ste tegenstrevers zeiven hebben, in de Kamer en 't Senaet, aen de deftigheid, aen de trefle- lyklieid, aen de onbaetzuchtigheid, aen den eerlyken handel, jjyner leden, deugden die zekere liberale ministeries wyd zyn geweest van bezeten ie hebben, eene ongeveinsde en welverdiende hulde toegebracht. Wy zouden de TVr/w/r/sk ri b bel a ers met de zeilde munt kunnen betalen waermeê zy by ons ter winkel komen en hun met eene zin speling kunnen antwoorden, die hun niet zeer aengenaem zou zyn, doch zulks is onze ge woonte niet, nooit zouden wy tot zulke lage bekrompene middelen onzen toevlucht, willen neinen Ten slotte, zeggen wy, tot spyt der liberale nydigaerds,dat het katholyk ministerie in deze zaek eenen schoonen en volledigen zegeprael hoeft behaehl die voor de schatkist de beste vruchten zal dragen, en waeruit voor onzen nationalen koophandel en nyverheid eene nieuwe bron van voorspoed en vooruitgang zal spruiten, welke wy acn de bedrjrvigheid en de schranderheid van AL Malou en zyn er medeleden van 't ministerie alleen te danken hebben. iK-g-M VOLKSKAMER. De Kamer heeft deze sveck de beraedslaging over de artikels des budjcls van T inwendige voortgezet en geëindigd. Het budjet is met 72 stemmen tegen 4 en eene onthouding aengenomen. Vervolgens heeft zy de beraedslaging over het budjet van juslicie begonnen en dan ook ver scheidene wetsontwerpen gestemd. By koninglyk hesluil van 10 maert, is de heer D. Vander Heyden/'oktor in de rechten te Aclsi, lid van de beslcnoigc deputatie van Oostviaen- deren, benoemd tot vrederechter van liet kan ton Aelst, in vervanging van den heer Van Wi chelen, ontslaggever. Deze benoeming is door de overgroote meer derheid onzer bevolking niet geestdrift en op recht genoegen vernomen geweest zy wordt algcmeenlyk als eene ware weldaed voor hel kanton Aelst aenzien. Hel rechtschapen karak ter dat Al. D. Vanderheyden kenschetst, zyne diepe kennissen als rechtsgeleerde waervan hy sedert 1800 in den provintiul-nraed en sedert 1800 in dc bestendige deputatie van Ooslvlaen- deren menigvuldige proeven gegeven heeft, even als zyne vretd/.aine betrekkingen, zyn begaefd- heden, welke niet alleen zyne vrienden, maer ook al die welke niet hem om le gaen gehad hebben, altyd, en in alle gevallen, hebben kun nen waerdcren, en wy durven er byvoegen, ver zekerd dat men ons hierin niet zal tegenspre ken, dat niemand meer dan hy liet vertrouwen zyner Majesteit, den koning, en van het gouver nement weerdig was dit alles verrechtveerdigt deze benoeming. Geen wonder dan dat de ver heffing van Al. D. Vanderheyden tol het eervolle ambt van vrederechter van het zoo belangryk kanton Aelst de byna algemeene goedktuniig en innige voldoening verwekt. Dat Al. D. Vanderheyden onze welgemeende en diepgevoelde gclukwenschinge n acnveerde. Onze koninglyke Aluetschappy van Harmonie heeft den nieuwen titularis woensdag lest, niet eene luislerryke serenade vereerd, waerin de schoonste muziekstukken van liaer uitgestrekt repertorium, onder het behendige geleide van haren bekwamen en levcrigen orkest meester, met zoo veel kunst als sniaek zvn uitgevoerd geweest. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAN CEND. De Eerw. Heer van Geit, priester der laetsle wyding, is onderpastor van Watervliet benoemd. De wetten van België leveren ons aerdige punten tol vergelyking op. Ziehier een staellje De gewoone vervalscliers der levensmiddelen, anders gezegd vergilligers van liet volk, wor den, als zy betrapt zyn, gestraft niet eene boel van 10 franks. Maer de dagbladschryvers, die de vervalschin- gen aenklagen, worden'geboet tot 100 franks... ol 2 maenden gevangDie wetten zvn gc- maekt onder het ministerie van den heer Bura. Alaer de drukpers in België is vry. T Is een tioostje De Etoileen andere bladen, hebben eenige veken geleden, de vcrvalscliing van hel meel niet chinacluy (aerde voor de porceleinfabrie- ken), aengeklaegd, hetgeen vooral het geval zou zyo in dc bakkeryen van Brussel. In de zifting van 17 Alaert beeft de burge meester van Brussel verslag gegeven over de ontledingen, welke sedert dry maenden op bel stadhuis zelve gedaen worden. Volgens.dit rapport zou hel te Brussel zoo goed gaen als in hel beste der wereldtjes want van de 170 ontledingen van levensmiddelen, die ei gedaen werden, was slechts een enkel stacl vcrvalscbt. Men onderzocht 42 brooden en J00 stalen meel, en geen enkel bedrog werd er gevonden. Onder hel aengehaeldc bedrog citeert men eene by voeging van barytaerde, zandslof en andere aerdachtige zelfstandigheden. Een brief van ecnen persoon uit Gent, welke bet Fondscnblud dezer dagen over vervalschin- geu van meel ontving, meldt nog andere stoffen waermeë het meel gemengd wordt (behalve gips en chinacluy) namelyk meel van erwten, booncu, ryst, wilde kastaniën, eikels, enz. cuz. VLAF.MScui'. belangen. Men leest in den Echo du ParlementDe kwestie der talen, die de zaek Schoep weder op het tapyl brengt, is cenigen tyd geleden door den heer minister van justitie verwezen geworden 11 aer de com missie gelast de herziening voor le bereiden van het wetboek van crimineel onderzoek. Alvorens uitspraek te doen heeft de commissie acn het gouvernemeut gevracgd om de inlichtingen lo bezorgen over lielgene gebeurt i/. de verschil lende ianuen van Europa, wuer «Ie bevolking verscheidene tab n spreekt. Zy heeft eene soort van vraegboek opgemaekt, welk hel gouverne ment gestuerd heeft aen zyne agenten in den vreemde. Dc antwoorden op die vragen begin nen toe te komen. De commissie beeft mole- dreling gekregen van eene lyvige memorie, be- trekkelyk bel gebruik der talen vóór de Duit- sche rechtbanken. Een woord daerover De antwoorden op de vragen, door den lieer Almister van justitie aen de vreemde gouver nementen gesteld, zyn reeds sedert jaren, op kosten van bet Staelsbesluer. gedrukt Wy be doelen het verslag der Grievencommissie, en hel rapport d.iei over;, door de commissie der Kamer opgesteld, waerin alle inlichtingen no pens het gebruik der talen in andere landen byeengebrachtzyn. Alen zoekt dan altyd en eeuwig naer den be kenden weg?! Bank de l'Union De dividende van 40 ten honderd wordt sedert eenige dagen uilbe- laeld aen de persoonen die geld in openstaende rekening hadden en aen degenen dio dragers 7yn van obligatien. Ernstige onderhandelingen zyn aengeknoept voor het hernemen van de zaken der Bank, die algenieenlyk blyken ontvangt van genegenheid en gretige medewerking. RECHTBANK. Het beroepshof van Gent komt van uitspraek te doen in zaek van '1 oprnbaer uiinisterie tegen den statieoverste van St Deuys-West rein, en een werkman dezerstalie, beschuldigd van, door onvoorzichtigheid, de spoorwegramp te hebben veroorzaekl die over eenige weken in deze statie plaels greep en 'l leven heeft gekost aen twee reizigers, en wonden aen verscheidene andere veroorzaekle. Dc statieovorste was, in eersten aenleg, tot 4 maenden gevang en de werkman twee tot maen den veroordeeld geweest. Op hel beroep a minima van 'topenbaer mi nisterie, heeft hel hof de straf van den eersten beschuldigde tot 15 maenden gevang en deze van den tweeden bdschuldigden lot 9 ma?iiden verhoogd. Alen schryft uit Gent De grootste zorg wordt by voortduring alhier aengewend opdat de lykcn der katho- lyken op een ge wyd kerkhof begraven worden, riet Oeuzenhof heeft, in deze laetsle veertien dagen, slechts één lyk gekregen, en dc weck ter vooren waren aldaer begiaven geworden de steiflëlyke overblyfsels van eenen bewooner van het Rasphuis, welke niemand had gercklameerd. In de parochie van St-Alichiel komt er eene bestendige associatie tot stand ten einde aen de lykcn der geloovigen eene christelyke begra ving le verschaffen. De parochianeu doen er zich by menigte inschrwen. Wy lezen in den Üloniteur Gelykvormig acn het artikel 85 der militie- wet, zul hel departement van oorlog dees jaer, met half juny, onder de wapens roepen, gedu rende het tydslip der jaerlyksche krysoefenin- gen de hier nagemelde aendeelen 1° In het voetvolk, hel werkzaem aendeel van 1866, ter uitzondering der getrouwden, hel werkzaem aendeel van 1866 en de reservc-aen- deelen van 1871 en 1873; 2° ln de ruitery. hel aendeel van 1868 volgens dc noodwendigheden 5° I11 hel veldgeschut, (kanonniers te poerde) hel aendeel van 1868, volgens de noodwendig heden 4° In het bolegerings geschut, (kanonniers voetgangers), de pontonniers en het genie-regi ment, dc aendeelen van 1868 en 1869. Op deu yzcrenweg van Pepinster naer Spa is een ongeluk gebeurd, waerover men de vol gende bvzonderheden schryft Ten gevolge van het sleeht plaetsen van eenen cxentriek 111 eene der statiën, is er een koop- wa ren trein van de rails geloopcn, met het onge lukkig gevolg dat de treinoveisle, de machinist en de treinwachter op den slag werden gedood bovendien werd een der wachters gekwetst. Ziehier wat de Moniteur van heden over die ysclyke ramp zegt Gistci heeft er op de spoorbaen van Pepinster naer Gouvy een groot ongeluk plaels gehad. Een koopwarentrein, komende van Hockay en die, volgens hel scliynt, naer de werking der Ireins niet luisterde, is dicht by Spa geheel ont- riggeld. Behalve de stoffelykc schade, heeft men de dood van dry agenten van den trein te betreu ren. De wezelyke oorzaek der ramp is nog niet ge kend en zal eerst kunnen geweten worden door het onderzoek, hetwelk onniidddyk geopend is, en dat onoplioudelyk wordt voortgezet: De gemeenterued van Brussel heeft zich maendag II. mei de vervalsching der eetwaren bezig gehouden. Er werd een brief gelezen van den lieer Bergé, tamelyk geruststellend voor de bewoners der hoofdstad, doch waerin het ge dacht is uitgedrukt, (Jat het goed ware het toe zicht over ganscli het land in le richten. Wat Brussel betreft, er zyn cnkelyk 140 scheikundige ontledingen gedaen sedert dry maenden er zal maer éëne slem zyn om te zeg gen, dal zulks onvoldoende is om de vervalscliers in toom le houden De ippens of bollen van het vlas worden hy sommige landbouwers in hel noorden van Brugge gebruikt als een zper goed voeder voor dieren van alle slaeh, maer byzondcrlyk voor verkens. Als de bollen gedroogd zyn geeft men er hun alle dagen eene zekere hoeveelheid van ongedorschen, zy eten ze zeer gaern en zyn op op korlen tyd vet de bollen verdienen by hun dc voorkeur op hel roggen meel, omdat zy niet zoo brairdig zyn, alsook op de boonen, omdat het vleesch daerdoor niet zoo hard en veel aen- genamer is. Oin ze le bewaren ware hel beter ze in eene scbucr of op eenen kcmerzolder te leg gen, dan wel op den zolder van eenen paerdestal, omdat zy daer gewoonlyk eenen sterken reuk krygen, alsook omdat door de droogte die den adem der dieren hybrengt, men er wel een zeker deel zou kunnen van verliezen. In 1806, naer acnleidiug der uitvinding van de gaz, schroei Walter Scott de volgende om hare dwaeslieid opmerkenswaerdigc zinsne de Er is te Londen een gek, die proeven neemt om de stad (e verlichten met rook. Men leest in het Journal d'Anvers: De daders van de diefte by Al. Anhony be dreven, juwelier, Jesuilcfi-plein. in onze stad, kornen le Luik aengelioiideit tc wordeu. Ziehier eenige byzonderheden De diefte is bedreven geweest door twee Pruisen, de ge- nacmdin Soiith en Sneyder', le Luik gehuisvest. Smith en Sneyder, deden zich voor beesten- koopmans doorguen om van het rechte spoor te helpen, woonden zy 's lands jaermarkten by, vervolgens keerden ze naer Luik terug. De polilie konimissaris Dopagne, van Luik,die scbynt een zeer fyne spie te wezen, had b «merkt dal meermalen, de afwezigheden der beweerde liecstenkooplieden overeenstemden met dieften die in groote steden bedreven werden waer zy zegden de markten le hanteren. De Konimissaris Dopagne richtte eene strenge waekzaemheid in. In 'l begin dezer week, woonde hy aen de statie van den yzeren weg, liet vertrek by van de twee Duitschers. en vernam hunne terug komst in den namiddag van den volgenden donderdag. M. Dopagne had bemerkt dat, by hun vertrek zy voorzien waren van elk eenen wandelslok en vilten hoed droegen, en liet kwam hem zeer zonderling voor dal, hy hunne terugkomst, oen der beide zynen wandelstok niet meer bezat en dat de andere eene klak in plaels van eenen hoed op had. De konimissaris welke de kerels opvolgde zag ze vooreerst eene herberg binnen stappen, en verbolgens naer huis trekken. Den zelfden dag vernam hy door de Antwerp- sche bladen, de belangvolle diefte in onze stad bedreven, en dat een knodssluk door dc dieven in den brand gelaten, op slrael was gevonden geweest. De vermoedens van Ai. Dopagne ver wierven bestendigheid en des anderendaegs morgends, boodt hy zich aen, van eenige politie agenten bygestaen, om de antihouding der twee Duitschers te doen. Men stapte 0111 6 ure de kamer der verdachten binnen, en eene hevige worsteling greep placts lusschen dc dieven ende agenten. De kwaeddocners boden hevigen tegenstand en poogden te vluchten. Een van hen, kloek als een reus, met eenedraeipistoolgewapend, schoot op den kommissai is die lichtjes aen de hand werd gekwetst. Dank nochthans aen de zelfopoffering der po litieagenten, werden de booswichten in de on- nogelykfaeid gesteld le hinderen zy werden ge- koord en gebonden en naer't gevang geleid. Acht gouden kettingen en een paer oorringen zyn in bezit der schelms gevonden geweest. Al. Dopagne, gisteren in onze stad, aengeko- men heelt de in beslag genomen voorwerpen aen M. Anthony laten zien, die ze heeft erkend. Er ontbrak een twintigtal keltigen. Smith en Sneyder zyn daerenboven beschuldigd van dief ten te Leuven en te Eberfeld bedreven. Men leest in de Union de Charleroi 0 Hel is nooit veroorloofd te lachen ter gele genheid van begrafenis dat moet ons echter niet beletten van, met allen behoorlyken ernst, eene kleine goede historie te verhalen, gisteren te Gosselies voorgevallen. De genoemde A..., gestorven zvnde al de hulp des godsdienst» weigerende en', oniniddelyk, krachlens dit reukvèrmogrn dat men hen kent! hadden de broeders en vrienden van Lodelinsari en van Brussel dc lont geroken. Ziet ze daer dus van alle kanten toegeyld, in grooten luister den neus in de lucht en met ont rolde vanen. Zy waren lalryk gelvk dc kraeijen als men ze 111 november, ziet uitvvy'ken zy waren fier, maer bovenal te vreden en'welgezind. Op '1 kerkhof, afziedsrls van welsprekendheid, vuerwerken van woorduitgalmingen dat viel op de lykkist gelyk buijen dezer laetste dagen, rolde van de lippen der twee hoeren Grégoire en Reis genoemd. Alen kent hel oud liedeken de vrede der ziel pul zich in de afloochening van God de spooken der onwelenlieid, de kunstgiepen van liet dom- perslelsels enz, enz. Een der redevoerders ieve- riger als goed begeesterd, bad zelfs in zynen speech eene les van politiek gemengeld. Hy had in van verontvveerdiging trillende wooiden, de klei ikale onverdraegzaemheid, de klerika le onregtveérdigheid, de klerikale dweepzucht geschandvlekt, door zegde hy, hetkeikhofin vyf deelen te hebben gescheiden, volgens de bepalingen van bet dekreet van prairial jaer XII. Welnu, deze tichel viel loodregt op den acblerkop van Al.de Alorialmé, oud burgemees ter, Dusart, oud scliepcne en Jacqmain. insge- lyks oud schepene, deze zelfde Jacqmain, die de hei wyding komt te verbieden van 't kerkhof van Jumet. Voor 't overige, aller, vrydenkers van 't fynstedeeg. Kortom de redevoerigc waren ten einde (want de schoonste dingen hebben een einde en de zoetste vreugden zvn ook de kortste), top» een derde redenaer, waervan de naem op de. pro gramma niet voorkwam, op zyne beurt het woord nam. Dit woord was ernstig, pleglig, in 't geheel niet hoogdravend het zegde alleen- lyk t volgende Ik bedank de persoonen hier gekomen in hoedanigheid van vrienden mvns broeders maer ik VERVLOEK DE KE- IiELS, die gekomen zyn om propaganda voor de vrye. denktcyze te maken JA IK VER- VLOEK ZE!» Nooit in zyn leven heeft men iets gezien dal kan vergeleken worden aen het uitwerksel, door deze woorden teweeg gebragl het was een algemeen redde zich wie kan, eene ware blik- sensnelle en eigene aendryving om zich van kant te maken. Men verzekert dal de twee re- denaers hunne handschriften verloren hebben en dat ze nog aen '1 loopen zyn. FRANKRYK. De Dien public van Parys, in een artikel over de ontruiming van 't grondgebied, drukt zicli in de volgende voegen uit 'T is geen geheim voor niemand dat het vierde milliard, waervan de helft reeds belaeld is, ten volle in de handen der Duitschers zal wezen in een tydverloop dat geen twee maenden zal overtreffen, en dat dry maenden nog nauwclyks zullen voorby zyn dat men beslissender wy ze in oaderhandeliug zal gekomen zyn voor "de betaling van het vierde, waervan de schatkist reeds de helft 111 kas heeft. Krachlens voorgaende verdragen, zullen dc twee departementen der Ardennen en der Voge zen ontruimd worden wanneer het vierde milj ard ten volle zal betaeld geweest zyn, 't is te zeggen in de maend van juny, zooals ook de volledige ontruiming der nog bezette deelen op dit tydslip èën volbrach' feit zal zyn ten lioog- sten met liet einde van september, benoodigdc tydruimtevoor de bewerkingen betrekkelvk de betaling van het laetste milliard iu wisselbrie ven gedaen die, voor Duits< bland, de weerde van het komplant geld heli hen, maer dat men dezen tyd noo lig heeft om in onderhandeling te komen en te doen insein yven met en by de finanliele gestichten die de zaek zullen onderno men hebben. De misdaden en de aenslagen van alle soort te Lyon bedreven sedert de uitroeping der republiek, g iel de invoering noodzaken eener politie die 1 miljoen 200,000 franks zal kosten, in plaels van 500,003 frs. eertvds. Men schryft uit Monlbrison, 14 maert: Over een dertig jaren, werden twee inwoo- ners van de Loire veroordeeld, de een tot eeu- wigduienden dwangarbeid, de andere tol vyftien jaren, onder de beschuldiging van moord. Twee getuigen m deze treurvolle zaek, de man en de vrouw die de aenwezigheid op een ander der beschuldigden bevestigden, werden veroordeeld voor valsclie getuigenis de eene tot zeven jaren en de andere tol 5 jaren dwangarbeid. Aan de twee eersten, een is gestorven in de galei de andere heeft zyne lange straf met ge latenheid ondergjen. Over eenige dage», het ft een ouderling van de streek plechliglyk voor '1 gerecht verklaerd dof Ir, ,1!' :i plichlig was van dc misdaed van 2 maert 1842. De aendoening is groot onder de familien der slachtoffers van deze reehterlyke dwaling en in 't land Het gerecht heeft aeustonds een on derzoek begonnen over deze zaek. De bekende communard Assi, naer New- Calednnic verbannen, heeft daer een yzerfabriek ep kleine schael ingericht De acht werklieden die hy in dienst had. hebben hem verlaten. Zv wilden niet langer de ndergeschikten zyn van zulk een schandelik kapitalist. Vrydag laetsl was het dag op dag vyf jaren geleden, dat een Engelschrnan niet eenen anderen Djek wedde dal hy van op de Yendóme- kolom zou springen zonder zich te dooden, dank aen een valscherm, dien hy had uitgevonden. Dc inzet bedroeg 5000 fr. De livee wedders, voor zaken naer Australië geroepen, moesten oniniddelyk vertrekkeH, cn de uitvoering der wedding vyf jaren uitstellen. Eergisteren kwa men beiden te Parys en gingen naer de Ven- dómeplaols. De wending gaet niet zegde een hunner, wyl de kolom afgebroken is. bat rackt ons nietantwoordde degene die zich ver bonden had den sprong te doen wy hebben niet gesproken van de hoogte der kolom de communards hebben ze tot myn voordeel ver- k°rldes te beter voor my en des slechter voor u De andere moest toegeven en de proef weid genomen. Op het plallorm gekomen, mat den Engelschrnan den afstand, glimlachte en sprong beneden, hy viel zwacr op de trappen, maer stond weder 'op. Gy hebt gewonnen, grynsde de tegenstrever, die gehoopt had dal zyn vriend en landgenoot den schedel zon ver- bryzeld hebben op den grond. En hy gaf hem de 5000 fr. PRUISEN. Berlyn, 18 Alaert. De Kamer der afgevaerdigden heeft in tweede beraedslaging het wetsontwerp aengenomen be- (rekkelyk de beperking aen de geeslelykheid gesteld, aengaende dc disciplinaire middelen, van welke zy gebruik kan maken. Hel voorstel der commissie werd behouden en al de amendementen verworpen. Volgens de Abendzeilung schaft cpn kei- zerlyk bevel de bediening vau katholyke regi- menlsalmoezeniers af. en herstelt den pastoree ion dienst voor het leger, zooals hy voorgaende- lyk werd uitgeoefend. ENGELAND. Londen, 48 Maart. Elf duizend werklieden hebben gisteren in de koolmynen van Dowlais hunne bezigheden her val. Zy nemen de loonsvermindering aen voor de eerste week en zullen het oude loon in de tweede week ontvangen. Hierna zal er eene opvolgende verhooging, met gemeen overleg, plants hebben. De werkstaking wordt acnzien als geëindigd. De feestdag van St.-Patrick, patroon van Ier land, is zonder wanordelykheden voorbygegaen. De berichten uil de kolen- en yzerdislric- ten van Zuid-Wales luiden gunstig eiken dag melden zich meer werklieden aen tol hervatting van den arbeid. Daerenl°gen dreigen de Lon- densche nietselaers in grooten getallc den arbeid te slaken zy vei l ngen 9 iu plaels vau 8 1/2 p. per tier. De bazen weigeren en stellen eene ver lenging van den werkdag voor, waerdoor het- loon zelf verhoogd zou worden. SPANJE. De Caiilisten. --- De Carlislen trekken vooruitnoglans zegt de Correspnndtncia, dat de byzondersle cubccillas, zoo als Carasa, Aguirre, Peralla, Ugarte, Espeleta, Polo, lot zelfs Geballas toe, in opcnlykc oneenigheid zyn met don Carlos. Hetzelfde dagblad gaet zelfs zoover dat. volgens de berichten, die hel uil uil Gatalonië heeft ontvangen, en eene splitsing lusschen de Carlislen van die provincie zou ont- staen zyn, zonder er echter by te voegen wan neer of boe die ontstaen is Zoo moet te San-Sehastiani het gerucht ver spreid zyn, dal Saballis in Catalonië en Ibrube in Guipuscoa, de vlag vau don Alfonso de Bour bon, broeder van dou Carlos, hebben gehc- schen. Volgens La Esi'Eiunza, carlistisch dagblad, is don Carlos naer Londen vertrokken om de in - schryving, op zynen naera geopend, le verbae sten. Eene depeche uit Bayonna, dato 15 Maert, en welke wy reeds medegedeeld hebben, zegt inte gendeel dat don Carlos den vorigen dag te Vera in Spanje kwam, waer Dorregarray hem op wachtte Don Carlos moet hiertoe besloten hebben op aendringen van verscheidere cabheciUasdie hem bedreigden zyn broeder don Alfonso lot preten dent uit le roepen, indien hy zelf niet onmiddel- lyk zich acn het hoofd van zyn leger kwam plaetsen. De carlistische benden nemen overigens dage- lyks in getal toe. De veldslag van Munreal. De veldslag van Alonreal is wel degelyk eene geduchte neer- laeg voor generael Novillas geweest. De repu- blikeinsclic generael is terug tc Patnpeluna gekomen, met een aenzieulyk verlies van man schappen. Hel gevecht, dat ten 9 ure 's avonds begon, duerde tot 14 urp. De Carlislen vielen de repu blikeinen met de bajonnct aen. en het is alleen gebrek aen munitiën, die de geheele vernieling der brigade van Novillas belet heeft. Builen kolonel EybarrPla, verloren de repu blikeinen een commandant van den staf. 14 offi ciers cn vile soldaten. Er bleven niet minder dan 50 gekwetsten op het slacbtveld liggen. Generael Dorregarray heeft liet volgende ver slag, over den veldslag van Monreal, medege deeld Hoofdkwartier van Erro 10 Alaert. Gister bevonden de vercciiigde machten van Rada en Alartinez, zich te Monreal Zy werden rond 9 ure 's avonds door eene republikeinscho divisie aengevallen. samengesteld uit linietroe- pen, ruitere en artillerie. De carlistische soldaten hebben dien nachtelv- ken wnt.il afgeslagen, met Inm geliefkoosd wapen de bajonnet. en zonder gebrek aen munitiën en den verren afstand der ruitery, ware die republikeinsche kolom geheel vernield geworden Ten 41 ure was alles geëindigd. Volgens eene onderschepte depeche van den rupubliekeiiischen generael, en waerin hy om versterkingen te Pampeluna vraegt, bekent hy verloren le hebben een kononel, een conimau- ?Üa1 van den staf' l^offieieren en soldaten en 150 gekwetsten. De Carlislen maeklen 200 Re- mingion-geweren buit. El capilano Martinez is gekwetst. 2 soldaten zyn geJood en 10 gewond, waervan 6 met de bajonnet. De lydingen uit de pro\intien zyn slecht. M. r 'gueras kan le Barcelona het hoofd aen den oproer met meer bieden. Ily heeft al heel wel (Je bondsrepubliek te beloven, hel volk vin.Jt dat dit te weinig is de eerlvkc lieden echter vinden hel le veel. Te .Madrid ligt het geheele menisterie over hoop en wordt een nieuwe ministei ieele krisis onvermydelyk. De schatkist is leêg. De betalin gen der myncn van Rio-Tirto, wacrop men re kende om de 50 bataillons vry«i'.ligcrs te ver goeden, zyo reeds met verlies in betaling gegeven De minister heeft in blanco onderhandeld voor 20 miheonen realen op de inyiien van Porto- Rico. Andalusic wordt door de coinmuuards af^e- oopen. geplunderd en gebrandschat. Nergens brstaet er nog eenig spoor van rcgl, dan wel dat van den sterkste. PAUSELVKE STATEN. Men schryft uit Rome In den avond van 12 dezer is hier eene sterke acrdoeving gevoeld. Zy duerde 15 sekonden. net uitwerksel, hierdoor veroorzaekt op de men- sclien, was niet ongelyk aen zeeziekte gepaerd met loomheid. De aerdbeving richtte echter gcene schade aen, hoewel zy ook te Erascati opoleta en andere punten van Italië gevoeld is'. Op 13 dezer is te Rome weder een vry lievige schok \an aerdbeving waergenomen. welke ongeveer 12 seconden heeft acngehouder. De schok werd byna overal gevoeld de meu belen in de huizen werden meer of min ver- plaetst en zelfs eenige uerwerken bleven stil- slaen. Du laetste zegt l'Italie, schuit niet te zyn voorgekomen sedert de aerdbeving, welke in 1755 Lissabon verwoestte doch deu Hemel zv dank, Rome staet nog overeind, en tot op dit oogenblik zyn de uerwerken zvner inwoners ae eenige slachtoffers van dit naluer- vei schynsel, dat periodiek dreigt le worden. Hel blad herinnert, dat de vorige schokken van aerdbeving op twee achtereenvolgende da gen hebben plaels gehad en w« l op hetzelfde uer. liet zou dus. indien dit verschynsel aen eene bepaelde natuerwet onderworpen is, niet oninogelyk zyn dal het aich ook ditmael her- haclde. Blykens ofliieiecle opgaven heeft dc ver- koop drr geestelyke goederen, van 26 October 486/ tot 4e February 4873, eene som van fr. 399, 493, 826-41 opgebracht. De abdicatie van prins Amedeus geeft den Charivari aenleiding tot de volgende anecdote. By het passeeren der grens vroeg een tolheamp- te den prins ofhy niets te declareereu had <t Nie's anders, antwoordde de ex-koning. dan dal ik er genoeg van heb. d Rome, 47 Maert. De heer Sella loonl in zvn finantieel verslag voor 1873 aen, dat het budget sluit met een tekort van 431 millioen, waerin hy voorzien zal met 41 millioen in papier, goedgekeurd door de Kamer van Volkvertegenwoordigere in het voorloopig budjet, en de beschikbare fondsen door de verbetering der budjelten van 1874 en 72. alsook met de achterstallige be talingen, uie van 4872 te lichten zyn. Hel voor loopig budjet voor 1874 geeft een tekort op vau 407 millioen. De heer Sella verklaert, dat hy tot geene kredietoperatiën zal toevlucht nemen, en hy verzoekt de Kamer om de nieuwe uilgaveu des le' meer te beperken. Hollovvay s Zalf en Pillen. Onfeilbare nauw keurigheid. Wanneer de gezondheid vermindert door de voortduring cener verzwakkende ontlasting, als zweren niet willen genezen en derzclver kwacd dreigt uil le breiden, dan is het de tyd om Hollo vvay s heelcnde Zalf eu zuiverende Pillen le beproe ven. Gcene behandeling om vcrligting lo geven en lot eene volkomene genezing le leiden, kan met deze vergeleken worden. Uo zalf reinigt en verkoelt do vuilste cn kwaedaerdigsle zweren, vermindert de ontsteking en de zwelling, voorkomt hel aengroeijen van wild vleesch en bespaerl beide: pyn en gevaer. Duizenden getuigen door hunne eigene persoonlyke ondervinding de onveranderlyke gunstige uitkomst, die door het gebruik van llolloway's mcdicynen ver- krt-gen wordt in gevallen van zwerende bcenen, opzwellende andereu, huiduitslag en gezwollen en kels. GEZONDHEID AEN ALLEN wedergegeven zonder medecynen door het aen genaem gezondheidsnieel Uevalenla Arabica du Barry van Londen (Thans gebrand verkocht wordende, vercischt zy niet meer dan éëu minuet koking). Sedert de genezing van den Heiligen Vader door de aeugenamo Revalenia Dn Barry en de goedkeuring van vele geneeshei-ren en hospitalen, zat niemand meer kunnen twyfclen aen de heelkracht van deze aengenamc gezondheidsbluem die geneest zonder medecynen, purgatieu of kosten, de slechte verlee- nngen, dc maegziektcn, gewone verstoppingen, slymen, winden, het zuur, het koud vocht, walgin gen 011 brakingen, verstoppingen, kamergang, alle ontsteltenis der borst, keel, adem, stem, slymvliezon, blaes, lever, lenden, ingewanden, hersens en bloed! - 70,000 genezingen, dio van Z. H den Paus inbe grepen, de hertog van Pluskow, Mad. dc markiezin de Bréhan, enz. enz Geneziug n® 69,924. Kasteel van Vauxbuin, tegen Soissons (Aisne) 40 January. In het dorp dat ik con deel des jaers bewoon, bevindt zich een vrouwspersoori, die, zoo al de de genecshecrcn zeggen, van eenen kanker aen de macg is aengedaenby zoo ver dat deze ongelukkige de onverdragelykste pynen leed. Zy kon gcene spy- zen meer verleeren, en hare zwakheid was zoo groot dat het haer onmogelyk was zclls de arms to bewegen eindelyk iedereen verwachtte het einde van dezen doodslryd, die byna aen einde moest zyn, wanneer in de maend Maert lest ik het gedacht kreeg haer aen te raden de P.evalenta du Barrv le

De Denderbode | 1873 | | pagina 2