Koninglj kc Ilarmoniemaetscliappy. GROOTE BEDEVAEUT S-1* of der 3dK katliegorie? Waren onze opraerk- zaemliPden gegrond of ongegrond, als wy gezegd hebben dat do scholen van i,lc katlie gorie, gelyk de onze, by voorbeeld, niets anders zyn dan eene oprechte paraderaakery, waer 't getal leeraers niet in evenredigheid staet met 'l getal leerlingen die er het onder- wys genieten Is 't niet waer dat zulke geld- verkwetteringen belachelyk zyn? Mag men niet met gegrondheid zeggen dat geen einde stellen aen zullke geldverspilling, geen oprecht bewys is van 't goed besturen der centen van de cöntributiebetalérs Als men den uitslag van 't konkoers niet uit het oog verliest, moet men dan, met ons, niet bekennen dat vvy, met overtuiging en volle kennis van zaken de ongerymdbeid liebben doen uitscbynen van 't bestaen onzer lJtu K ATIIEGOKIESCHOOL En indien vvy nu zegden dat er slechts een zestal eerste kathegoriescholen IN GEHEEL ONS LAND bestaen, en dat groote steden, zoo als BRUSSEL, BEUGEN, LUIK, NAMEN, enz. zich met eene mindere katliegorie tevreden houden omdat de besturen dier sleden de zaek grondiger onderzocht hebben, dan ons voorheen liberhatersbestuer, zoudt gy dan, met ons, niet uilroepen 't is tyd dal daer een einde aeu kome 't Is tyd dat de vette franken die voor die school te veel betaeld worden, hier, gelyk in de hooger vermelde steden, eene betere bestemming hebben Zoudt gy, met ons, niet zeggen, gelyk vvy reeds nog Lebben doen opmerken, dat liet een akt van vvys bestuer zou zyn de te sparen som te doen dienen voor liet daerstel- len van koophandels- en nyverbeidskoersen, waer vvy gebrek aen hebben, en welke de huisvaders zoo vurig verlangen Is 't wel noodig dal vvy, burgers en landbouwers, met een omtrent dubbel onderwyzend per- sooneel, de ryke lieden 't gemak verschaf fen van hunne kindei en privaetlessen te doen geven door de leeraers, die, de helft van den tyd, gcene bezigheid op de school hebbende, zich met zulke lesgevingen onledig kunnen houden 1 Roepen vvy andermael de nendacht in van de overlieden, die over deze zaek te beslissen hebben willen zy rypelyk den uitslag van 't konkoers overwegen willen zy de rang schikking der scholen onderzoeken, die er deel aen genomen bobben willen zy zien welke kaihegoriën de overhand in den kump- stryd behaeld hebben, dan zullen zy, met ons, zeggen 't wordt tyd, ja, 't wordt meer dan tyd dat vvy, eindelyk onze oogen open doende, voorgoed de middelen beginnen te beramen, die geschikt zyn om aen zulken geldverkwis- leaden toestand een einde to stellen. MUZIJKSCHOOL. Wij achten het hoogst nuttig de bezondere aandacht onzer medeburgers op de studie des muzijks in te roepen, liet gemeentebestuer onzer stad de toonkunst willende verspreiden en de kinderen des volks van die weldaad doen genieten, heelt zich tot het goevernement gewend ten einde eene jaarlijksche toelaag te verkrijgen om dit doel te bereiken, en, dank aan de tusschenkomsl van den lieer burge meester en volksvertegenwoordiger Van Wam- heke, beeft 't hoogere bestuur aan de stad, eene jaarlijksche toelaag van 1600 franken toegestaan. Met behulp dezer toelaag en degene der stad zal onze Muzijkschool op eer.en rang barer waardig kunnen gesteld worden. De kommissie der Muzijkschool heeft zich van de welwillende medewerking des heeren Bernard De Loose, onzen stadgenoot en oud-direclor der Muzijk school van St. Nicolaas, verzekerd. Die uit muntende kunstenaar welke zich eene schit terende faam heeft verworven, is met den leergang van viool, violoncelle, alto, enz., gelast. Wij koesteren de hoop dat, binnen korte jaren, de partij van viool die tot hier toe altijd verwaarloosd is geweest, zynen vroe- geren roem zal weder bekomen. De andere leergangen worden gegeven door MM. Schelfhout, Michel, de ervaren orkest meester onzer befaamde koninglijke harmonie Al Groeijend' Bloeijenil'Van der Meiren, Gustaaf en Cammaert Guslaaf, organist onzer hoofdkerk. Wij porren al de familievaders aan hunne kinderen de toonkunst te doen aanleereti, die hun gratis gegeven wordt en hunne opvoeding moet volledigen. Het muzijk is heden eene noodzakelijkheid geworden, en het ware te betreuren dat de groote lasten die de Staat en 't gemeentebestuur zich opleggen zonder ccnig nut besteed wièrden. Alwie zijne plichten en ware belangen be grijpt 'zal zich verhaasten zijne kinderen naar de muzijkschool te zenden, die voor elkeen toegankelijk is. De vreemdelingeu zehen mogen de leergangen volgen. Men zie de annonce, de herneming der leer gangen, de dagen en uren op de welke de lessen zullen gegeven worden, en de vereischte voorwaarden lot de inschrijving aankondi gende. (Medegedeeld.) water dreef. Een oogenblik dacrna was de duivel afgemackt en hel half verdronken kind gered het was ook meei dan tyd. Tom Treddock kwam nner mv toe, niaer toen liy mv de hand wilde reiken, viel by in onmacht. De krachtige man lag in zwym even als zyno vrouw, en ik ook gevoelde my niet op myn gemak. Ik kan my niet vei heelden, hoc helmet Willem Teil moet gepacn zyn na liet vermaerde schol, daer Kareltje Treddock niet eens myn eigen kind was. Eindelyk was alles nu opgehelderd, be vos alleen was er de oorzaek van geweest en zyne laelste ver- 6chrikkelyke daed was hel keerpunt, waerop liet ge heim ontsluierd werd. De mannen, die voortgingen hem achterna te jagen, nadat de koetsier het had op gegeven en een ander pnerd genomen had om zyne boodschap over te brengen, hadden liet eindelyk zoo ver gebracht, dat zy hem naer huis hadden gedre ven dit was juist op hel oogenblik, dat de meid met hel kind naer buiten kwam. In een oogwenk had het woeste pnerd hel kind van den grond opgeno men en onder de oogen van een twaelftal toeschou wers naer den vyver gedragen. Hel was niet minder ditidelvk, hoe vreemd het in den beginne ook scheen, dat de vos alle andere onheilen had acngericht. Ter- vvyl hy zoo half en, half huilen het water lag, kon -men nog aen de voorhoeven bloedsporen zien, die door liet water waren afgeweekt. De hoefyzers waren huiten iwyfel de werktuigen geweest, waer- mede de kommissaris gewond werd daermede had hel beest de honden den kop ingeslagen, de schapen gedood, de poolen der koe gebroken en liet paerd gekwetst Nu was alles zoo klaer als de dag, want de sporen van hoeven hadden nooit ontbroken, lioc- KIEZÏETG VAN ANTWERPEN. Dc kiezing van dynsdag 11., is een nieuwe zegeprael voor den Meeting. Zyne kandidaten de heeren Guyot-Van l'ract en Dc Decker- Havenith zyn met eene meerderheid van meer dan 200 stemmen gekozen geworden. Die uit slag heelt niet teenemael aen de verwachting der orde- en vredeminnende Belgen beant woord men verwaeliile zicli aen eeue groo- tere meerderheid. Doch als men wel inziet dat onze antwerpsclie vrienden, ondanks al de samengespannen machten derfrancmacons- logien, ondanks al de. bedekte werkingen, de dreigementen, de drukkingen en men zegt zelfs omkoopery, ondanks het leger officiers, die, gelyk men weet, den meeting niet genegen zyn, ondanks de persoon des konings aehter- welkcn zy zich verschuilden en zich een wapen maekten ondanks de onthouding van een groot getal kaïhol.vke kiezers welke door de zwakheid van 't ministerie in de benoemin gen ontmoedigd zyn, ondanks dpn oproep dien de liberbaters-iiiiernationnalen kliek aen de vreemdelingen deed om al bunnen invloed ten voordeele der geuzen le gebruiken, als onze Antwerpsclie vrienden, zeggen wy, ondanks dit alles nog eene meerderheid van meer dan 200 stemmen bekomen dan mogen zy hunnen zegeprael van dynseag als penen schitterende zegeprael in hunne jaerboeken aenleekenen. Het geuzenorgaen onzer stad, 't Verbond, bad sedert verscheidene weken, in ronkende artikels uit de Stad Gent overgenomen, den val van den meeting voorzegd. De triomf van dynsdag bewyst ons dat de liberale knoeijers dien uitslag "door een liberael prisma hadden gezien dat allyd valsch en bedriegelyk is. of wel, dat zy't huid van den beer\erkochllen vóór hy was neergeveld. Eerezy dus aen 't Antwerpsclie kiezerskorps het heelt aen 't vaderlandsch en ordemiimend ministerie dat onze belangen in handen heeft nieuwe krachten bygczel eu zyn hestae.. ver zekerd. Eerezy hun voor hunne moedige wer king, eere aen hunne standvastigheid, kracht dadigheid, en vaderlandsliefde De liberalen en gansch 'i geuzengebroed met hunne ge luierde gazet knoeijers en schryvelaers zullen nu wel te kakelen hebbende eiers zullen door de katholyken geeëlen en den schelpen aen dien liberalen droes voorgesteld worden. Terwyl de doctrinaire party niets doet voor de liefdadigheid, randt zy nog degenen aen, in ons kamp, die beletten dat hunne versleten vvcrkliè sterven van honger en gebrek. Te Gent beeft men de weldadige Zusterkens der Armer, toegelaten, zooals te Luik, te Brussel, te Antwerpen en in andere steden, omdat men toch erkennen moet, dat die Zusters voel goed doen aen den arme, en vele ongelukkige hou den, die anders door de gemeente zouden moeten gehouden worden. Toch zyn de Gro- verman's en Vuylsteke's aen die weldadigheid moeten komen knagen. Die weldoepers van 't mensehdom zyn kalholyk, en van dit oogen blik moeien zy worden aengevallen. Liever den werkman zien kreveeren, schynen de doctrinairs le zeggen, dan hem te zien helpen door den katliolyk. Van den anderen kant vra gen die verdedigers der openbare zedelykheid de bevoordeeling van den gewezen politiecom missaris, den lyfsonderzoeker van klooslerlin- lingen cn jonge meisjes Handelsblad HANDEL EN NYVERHEID. Men scliryft uit Charleroi By de openbare aenbesteding au steenkolen voor den dienst der Staetspoorwegen, welke op 27 Augustus laelstleden plaets bad, zyn slechts de volgende loten goedgekeurd Dry loten steenkolen in klompen, aengebo- den voor IV. 55 tot 57-80 per ton elf loten galjetten, voor fr. 24-50 tot 25 per ton een lot smiskolen, voor fr. 38-45. en dry loten fyne kolen voor fr, 20-40 tot 20-50 de 1000 kilos. Al de andere soumissiën werden geweigerd, buiten dry loten coke en dry loten gegoten gruis. In de bassins van Charleroi en bel Centrum is geen enkel lol toegewezen, zoodat alleen de bassin van Luik eenige kleine leveringen te doen heeft. Het bestuer der Staetsspoonvegen vond liet voordeeliger uit er hand te onderhandelen voor Engelsche kolen, welke fr. 2-50 tot 3 per ton goedkooper geleverd worden op de plaets waervoor zy bestemd zyn. De toestand der kolennyverheid in ons land, is nagenoeg de volgende de opbrengst der steenkolen en galjetten vindt baren uitvoer langs 't water en met den yzereoweg. Op verschillige kaeien, waer stoks voorhanden lagen, is het vervoer begonnen, maer langs een anderen kant zyn er voorraden, welke tot nu toe ouaengeroerd bleven. Hierby mag niet worden uit bet oog verloren, dat op bet tegen woordige tydstip de meeste verzendingen plaets hebben, als voorraed voor den aenstaen- den winter. De stock fyne kolen verhoogt sedert een vyftigtal dagen aenmerkelyk. Die ophooping bedraegt ongeveer 1500 ton per dag. Zooals dezer dagen gemeld is, hebben de werkieJen. in twee mynen te Herve, bun werk .geslaekt. om verhooging van dagloon te beko men. Dank aen een aenzienlyken voorraed, zullen de mynen nogeenigen tyd in de behoef ten barer klanten kunnen voorzien. wel men te vergeefs naer mensclielykc voetstappen had gezocht Later zagen wy nog het onlogensprekc- lyke bewys in de omstandigheid, dal de Kommissaris, tóen hy elf dagen later weder lot bewuslzyn kwam, mei de eerste woorden, die hy kon uitbrengen ver telde, dat de vos hem. zoodra hy Y huis verliet, had aengevallen. Door tusschenkomsl der policie verna men wy nog verder, dat de vos vroeger in een paer- denspel was geweest, dal hy echter om zyne kwae- damligheid was verkocht, nadat hy verscheidene malen de ryders, met vvien hy zyrie kunststukken moest uitvoeren, ernstig bezeerd had lly wist zich van zyn haloter los te maken, en kon zelfs de stal deur opendoen. Zeker had hy zich op deze wyzc losgewerkt en, zonder dat iemand het wist, had hy vry rondgeloopen. Hoe zulk een duivelschen acrö in een paerd komt, dit is eene vraeg. die ik niet wil trachten le beantwoorden. De veearts verklaerde, dat hy niets van deze ondeugden geweten had, want de vos was hem van elders ten verkoop toegezonden ook zocht hy zyn eer daerdoor lo redden, dal hy TreddocK de koopsom tcrugbelaelde en ook der po- hcie-kommissaris met zekere som gelds tevreden stelde. Dc ouders waren vast ovcriuigd, dat myn bezoek inde Grange eeue bestiering-Gods geweest was. Alles keerde spoedig weder op hel landgoed tot de vorige orde terug, en ik mo 'ht niet vertrekken, vóór dat ik nog verscheidene andere stukken wild geschoten had, die my veel meer genoegen deden,dan htl zoo wel gemikte schol op het paerd. - EINDE De toestand der koolnyverlieid in Frankryk is nog zoo duister, als eene maend geleden. De magazynen van Parys beginnen hunne voorraden op te doen, maer dit geschiedt in de voonvaerden van vroeger gesloten overeen komsten Die kolen komen uit alle gewesten, maer in de eerste plaets uil Engeland en Duitschland. Naer men ons verzekert, zullen de Leden onzer Koninglyke Harmoniemaatscliappy, Al GroeijemV Bloeijcnd'op zondag 28dezer maend, eene luislerryke feest geven aen bunnen Ondervoorzitter, den lieer Karei Liénart, ter gelegenheid zyner terugkomst van zyne buwe- lyksspeelreis. Personen, die bet programma der feest gelezen hebben, beweren dat Aelst nooit sclioonere feest zal gezien hebben want, buiten een concert uit de voornaemsle stukken van 't zoo uitgebreid repertorium der Maetschappy, zal eene glansryke gazverlichting van den bof, en 't paviljoen, en een aller prachtigst vuerwerk deze broederfeest opluis teren. TOT O. L. V. der Zeven Weëen, TE LEDE, Op Zondag 21 September 1875, om 2 uren. De bedevaerders der Stad Aelst worden verzocht zich te vergaderen in de parochiale Kerk van den II. Martinus, om 12 1/2 ure na middag, om van daei in stoet te vertrekken om 1 ure juist. KERKELYK NIEUWS. Z. D. H. de Bisschop van Gent, zal morgen eene priesterlyke wyding doen in bet Semi narie. Zondag en maendag zal hy verscheidene kloosters bezoeken te Waesmunster, te Ru- pelmo.nde, le Cruibeke, te Beveren en te Loke ren. Dynsdag morgend zal Mgr den autaer der nieuwe kerk der Arme klaren in die stad wyden en 's middags te Gent terug komen. By het lor pers leggen, vernemen wy dat er dezen nacht te Haellert, wyk Eekent, een twist is onslaen lusschen een inwoner van dit gehucht en verschei dene poeleniers die zich naer onze merkt begaven. Zoo het scbynl warende poeleniers den hond van den landsman aen 't mishandelen en hier uit is eene wor steling voortgesproten in de welke den landsman twee messteken heeft bekomen. Dc daders zyn onbe kend. Degendarmcrie cn policie doenieverige opzoe kingen. Het peerd van den lieer Bauwens, dat al hier verledene week gestolen is geweest, heeft men ontdekt te Gent, by zekeren Dewinter, vigi- lantier. Het is te hopen dat den dader nu ook door de policie zal ontdekt worden. PrOVINTIALE LEENING VAN FR. 1,950,000 aan 4 1/2 Heden zaterdag 20 dezer, om 10 uren 's morgens, in liet provinliael gouver nement, te Gent, is men openbaerlyk overge- gaen lot het verbranden van 16 obligatiën elk van 1000 francs, der gezegde leening. welke obligatiën, dragende de n" 1644 tol 1652 en 1672 tot 1678, inbegrepen, en behoorende lot hel vervallen dienstjaer 1868, by loting werden aengeduid in zitting des provincialenraeds van 9 July 1868, tot uildelging der schuld van de provincie. Byna al de zwaluwen hebben reeds onze streken verlaten, en men wil in dit vroeg ver trek het voorleeken zien van eenen vroegen win ter. Beuiciit. Er ryzen dikwyls klachten op over de ontvreemdingen welke in de pakken, toevertrouwd aen den yzerenweg, gedaen wor den. Het Bestuer stelt alles in Y werk om dit kwaed tegen le gaen maer niettegenstaende alle po gingen, ondanks het strengste toezicht, en de zwaersle straffen wanneer de daders gekend, zyn, kan het der toestand niet dragelyk onder dit opzicht maken. Maer ook er is bewez.pn door een herhaeld onderzoek, dat de mangel aen zorg, de onacht- zaemlieid zelve waermede men te werk gaet in bet toesluiten en inpakken der reis- eu koopwa ren, uitermate de ontvreemdingen vergemakke- lyken. Het Bestuer acht liet zich dicnsvolgens tot plicht, bel publiek te verzoeken byzonder oplet tend te zyn in liet toesluiten en inpakken dei- kisten en manden, namelyk wanneer deze voor werpen inhouden, die de begeerlvkheid kunnen opwekken, zooals wild, pasteijen speceryen, enz., enz. Het Bestuer verzoekt insgelyks dc personen, welke bestellingen ontvangen waeraen iets ont breekt of die sporen dragen van eene poging lot ontvreemding, de daed'tzy den statieoverste, 't zy aen het middenbesluer, le Brussel, te doen kennen, gevende daerby de klaerste aenwyzin gen, ten einde de nasporingen te vergemakkely- ken om den dader te ontdekken. Er zyn te Antwerpen in garnizoen niet min der dan acht regimenten: vier regimenten :nfan- lerie, dry idem artillerie en een idem van de genie elk regiment lelt ongeveer 80 officiers, te zamen 640, waervan er ruim een derde kie zers zyn, dus rond de 215, welk getal nog kan vermeerderd worden met een honderdtal officiers builen de kaders en de burgerlyke beambten en en scliryvers, die aen de militaire gestichten werkzaem zyn zoodat liet gezamenlyk getal wel op dry honderd kan geschat worden. Dit cyfer geeft zeker stof tot nadenken, en doet wel zien, dal het wezenlyk Antwerpen niet met de geuzen is. Een werkman, M. B. genaemd, wonende op de Ganzcnplaeis te Brugge, dynsdag morgen ten huize van den heer P., in de Sl-Jacobsstrael, werkende, werd door de meid gevraegd of hy een borrelken wilde hebben. Zy schonk hem er een, de man dronk 'l ge- deeltelyk, maer spoog hel rapper uit dan hy liet gedronken had, onder hel slaken van eenen hangen gil. 'l Was een der gevaerlykste borrel- kens welkeer bestaen, namelyk z.outgeest(esprit de sel), die de hardste sloffen in weinig tvds ver teeren doet, een lievig vergift. De meid bad by misgreep deze llesch geno men, denkende dat liPt gcuever was. Gelukkig dat de man geen gulzige drinker is en dat hy niet zeer veel van liet vocht in den mond had, auders ware hy hulpeloos bezweken. Wat er van zy, zynen mond is deerlyk ver brand en gedurende meer dan twee dagen heeft hy sprakeloos te bed gelegen. De geneesheeren aenzien de lyder echter reeds buiten gevaer. Een dagblad van Soignies brengt nieuwe byzonderh'eden aen over de weduwe Delan (Ma- ria-Theresia Blanpain) en over verscheidene barer slachtoffers. Men weet dat die vrouw ver dacht wordt pliclitig le zyn aen eene reeks ver giftigingen. Behalve zeven vergiftigingen waer mede men haer beschuldigt, wordt zy verdacht in 1866 door vergift omgebracht te hebben bare tantp, en in 1872 hare echtgenoot. De ongelukki- geCastelain is in schrikkelyke pynen overhelen. Omtrent twee jaren geleden kwamen te Diksniuide, twee vreemde familiën aen met wa gens die hun tot woonst dienden eene der vrouwen ging in de winkels vragen of men geen koperen of zilveren munt had met kroontjes geteekend, waerop zy 10 0/0 winst gaf. Op die wyze kreeg zy maer al le dikwyls de spaeroord- jes of het geld van den winkeltoog in de hand, want zy was de gedienstigheid zelve, en hielp zoeken naer de zeldzame gekroonde geldstuk ken. Wanneer de policie daervan onderrichlwerd, waren de vogels reeds gaen vliegen. Deze week is dien toer vernieuwd geworden in onze stad. By twee winkeliers van Dixmuide, boden zich twee vreemde vrouwen op dezelfde wyze aen, pn speelden er de som van 165 fr. in 5 franksstukken weg. Geziet dal zy liet kenden. Toen de commissaris van die misdaed ken nis kreeg, waren de vrouwen reeds op de vlucht; noglans heeft hy niets verwaerlnosd om onmid- dellyk en gezamenliyk met den commandant van de gendarmerie de dieven op te sporen in de richting van Veurne en Nieupoort. Eene halve uer buiten de stad vernamen zy, dal de vrouwen met hun ryluig reeds te Pervyse waren. De lieer Emiel Vereecke, koopman alhier, voerde in aller- haest de twee gerechlsbedienden naer de statie onzer stad, waer onmiddellyk getelegialieerd werd naer Veurne en Nieuwpoort. Heden vernemen wy dat het ryluig en de twee mannen die het vergezelden, gister in den mor gen omtrent Schoore, aengehouden zyn. Men vond in hun bezit meer dan honderd franks en en andere bewysstukken, die erg doen verden ken dal hel hunne vrouwen zyn die de dieflen begaen hebben. Deze bietsten, het gevaer ziende, hebben terstond de vlucht genomen in de rich ting van Leke, alwaer zy, zoo men zegt, zich in de bosselien verborgen houden. Men is hun op het spoor en men hoopt dat zy reeds ontdekt en aengehouden zyn. De eebgenooten zyn als medeplichtigen naer Veurne overgebracht. De vreemdelingen schy nen van Hollandschen oorsprong te zyn zy be zitten Eransche pasporten en spreken dry talen, waervan de eene onverstaenbaer is en eene die- ventael schynl le zyn. Wy lezen in den Onafhankelgkc van Hasselt Gelyk wy liet in ons vorig nummer opgaven had er verleden zaterdag te Beverst eene ontrig- geling plaets.Het was een trein van Luik komen de die builen het spoor liep geene ongelukken heeft men le betreuren door dat de trein lang- zaem vooruit reed op het oogenblik dat dit onge val plaets had. Na een merkelyk tydverlies zyn de reizigers te Hasselt aengekomen. Niet zoo ging het zaterdag namiddag te Sch"u- len met den trein van den Grand Central welk uit Hasselt om 3,55 namiddag vertrekt. Ten ge volge der ontriggeling van Beverst, had men in Hasselt eene nieuwe trein moeten inrichten welke vertrok een uer na den bepaelden tyd. Deze trein kwam in snelle vaert aen te Scheu- len en de ontriggeling had plaets op ongeveer vyftig meters afstand van de statie. De locomo tief werd 15 meters verder van eene helling ge worpen. De machinist, met name Van den Berg, werd op den slag gedood. Hy was getrouwd en laet eene wed' met 5 kinderen achter. Tusschen de reizigers die allen hevig geschokt werden be vinden er zich verscheidene met ernstige kneu zingen. De oorzaek van dit ongeluk wordt in liet publiek op verscheidene wyzen uitgelegd en aen verschillige oorzaken toegeschreven. Daer het gerecht zich ter plaets begeven heeft, zullen wy deze geruchten niet opgeven, hopende dat er een s'reng en rechtvaerdig onderzoek zal ge schieden en dal wy, nadien in staet zullen zyn om het publiek in te lichten, over hetgeen wy te verwachten en te vreezen hebben van de wyze op dewelke de yzere wegen in Limburg geëxploi teerd worden. Dtwyi Ud eenieders leven geldt mag en moet hei publiek juiste inlichtingen er langen. LANDBOUW. Oior de teelt der Granen. Gronden geschikt lot de taru<eleell. Wy hebben heerlyke en goede tarwe zien wassen in kleemachtige leiachtige, zandachtige granietachlige en schilferige gronden maer wy verhaesten ons er by te voegen, dal al die verschillige gronden reeds eene bekwame vruchtbacrheid hadden bekomen door goede bemes tingen. Indien de tarwe gomakkelyk groeit in byna alle slach van gronden, hel is zoo niet als dezen ge meen of mager zyn dan ook waer ergens men tarwe wil doen wassen, voorbehoudt men haer de beste gronden, en men handelt wys. Het byzondorsle tot wellukkeu van deze gransoorl. is dal de sterke lan den. welke ze moeten ontvangen, volledig gezond gemaekl worden door grachten of watcruiispoelingcn, en dal, als men ze zaeit in lichte landen, men denzei ven diep omplooge. De sterke landen, welke niet gc- makkelvk hun water wegspoelen, geven in "den win ter voor de zaeijingcn prys aen verlegenheid, doen by aenhoudende regenachtige vveérgesteldheid de wortels rotten of vertragen te sterk hel tydstip der rypwording. De lichte landen, welke niet gebroken zyn geweest door voorbereidende bewerkingen, laten aen dc wortels niet toe vry in den groiul le dringen, houden ze vastgeklampt in de bovenste meslaerde en stellen ze bloot aen de ongemakken der langdurige hitte en alzoo geschiedt het dal de aer voor haren wasdom ryp valt. Alhoewel men tarwe in goede landen in alle stre ken kan winnen, welke ook hunne naluer moge zyn, blyfl het niettemin onbetwistbaer dat die graensoort eenen natuerlyken voorkeur heeft voor kleemachtige gronden, geschikt om wel te kunnen bemest worden, en dal die kwaliteiten van tarwe allyd goed gezocht worden voor hunne hoedanigheid en hun gewicht. Zy groeit ook gaernc in aenslykingen naby waler- siroomen. Plaets der tarwe in de Zaeiverdcelingen. Op de braeklanden groeit de tarwe voordeelig en onder scheidt zich door de voorlreffelykheid des graens. Bany in gansch Frankryk wordt zy voordce'ig gezaeid achtc-r gewiede vruchten, zoo als, hy voorbeeld, achter paerdeboonen, roode beelen, vroege aerdap- pels, tabak, heul, racp- en koolzaed. Allecnlyk valt op te merken dat de tarwe niet wel lukt, achter raep- en koolzaed als die olievoorlbrengende planten ook niet wel zyn gelukt. Achter slechl raep- of koolzaed zal men ook geringen tarwe oogst op doen. Deze oorzaek wordt niet volkomen volgens de wetenschap uitgelegd, maer zy schynt toe le wyten te zyn aen heikruid, met welk de landbouwers die gewassen, besmeurd laten staen. De tarwe geeft ook nog goede oogsten achter kla ver, luzerne, op een ongeploegden meersch cn achter kemp en vlas. Meststoffen voordeelig voor de tarwelecll. Alle mest stoffen, wel toegepast, begunstigen de ontwikkeling der tarwe. Het voornaemsle is aen die uitmuntende graensoort meststoffen te bestellen aen welke geen kalkzuer, noch potas, noch kiezetaerd onbreckt. Van hel oogenblik dal uwe landen die mestsloffen in zich zeiven bevatten, moei gv voor uwe tarweoogst niet meer verlegen zyn, maer by het oogenblik dat zy er zich niet bevinden, is het noodig dezclven by middel van meststoffen, daerin le voeren. Die wyze van redekavelen zal eokclyk dc rekening van een gering getal landbouwers maken die zich iets of wat aen scheikunde vcr3laen; ongelukklglyk zal zy door velen niet ver3taen worden. By gevolge zullen vvy aen dezen raden hunne mcststofTen zoo te verkiezen welke zy voorop kennen voordeeligsl acn de tarwe le passen. Een mesthoop samengesteld uil lagen paerdenmest en loogasch, dc helft van heide soorten, past volko men op kleemachtige gronden. Deze meststof zou nog verbeteren, indien men er ecnig gruis van been deren. afsr.liaviiigen van hoornen, een weinig guano of anderen kunstmachligen mest byvoegde. Dc kocimeSt voor die graensoort is uitmuntend op lichte landen blootgesteld om gemakkelvk door de zonnestralen te worden uitgedroogd. Indien men daerby eenigen kunstmachligen mest voegde, ware 't maer te heter voor de tarwe. Schaepmesl is voordeeliger voor aenwinst van stroo dan voor graen Men verzekert, dal de bloem der tarwe, door schaepmesl aengewonnen. gebrekkige gisting te weeg brengt, dal hel brood plat en geboi- slen uil den oven komt. De dreksioffen, of vloeibare meststofTen passen met zekere beperkingen op de tarwe, maer wanneer men ze uilsluilelyk zonder anderen mest gebruikt, zetten zy binder aen de fynheid des smacks by. Duiven- en kickenmest, guano en zekere kunst- machtige meststoffen, ryk aen phosphoor- én stikstof kunnen de beste m'slagen voor de tarwe te weeg bren gen, maer alleenlvk daer waer de grond reeds ryk aen mestaerde is fmen verstoet door mestnerde do beploegbare laeg des gronds reeds zeer vruclitbaer gemaekt) of wanneer het saizoen regenachtig of vochtachtig is. Dc kalk. samengehrnikt met meststoffen der pacht hoeve, is zee voordeelig op keiachtige gronden. Ten meerderen doele begiet men niet rechtstreeks de tarwe, ten einde eene te Weelderige groeikracht niet le verwekken, die den oogst in den grond zou doen vallen. Men begiet overvloedig de vruchten op welke de tarwe moei volgen en men vergenoegt zich met bet overblyvende deel dor begielingen. Wanneer men tarwe zaeit op braeklanden, is hel anders, als dan giet men op het oogenblik der zaeijing zelve. Niettemin achter een aerdappeloogst bevindt men zich niet slechl met het gieten van vloeistoffen Dc tarwe ontneemt acn den grond 6-1" kilos mest stof voor 100 kilos graen. (wordt voortgezet.) HOLLAND. De koning van Nederland heeft dynsdag den zittyd der Staten Generael geopend met eene redevoering, waerin hy den goeden toestand der linanciën zyns ryks en de blyken van toege negenheid die hy van de vreemde mogendheden ontvangen heeft, ter gelegenheid des geschils met den eenigpn onalhankelyken vorst die nog in het eiland Sumatra beslaet, den sultan van Aljin. Hel telegram dat ons de samenvatting dier redevoering geeft, legt geen enkel woord voor het nu zoo gewichtige vraegstuk de oplossing der ministeriëele crissis. FRANKRYK. De onderhandelingen duren te Erolisdorp voort. Zy hebben tot doel om uitleggingen van den graef van Chambord uit te lokken, om het tol stand brengen eener overeenkomst tusschen de koningsgezinde afgevaerdigden op zekere grondslagen toe le laten. Een telegram uil Parys verzekert, dat men zich acn bepaelde verklarin gen van wegeden prins verwacht, onmiddellyk na de ontruiming des grondgebieds. Uit Parys wordt gemeld, dat de regeering voornemens is eenen krachldadigen maelregel te nemen. Het zou de afzetting van zekeie amb tenaren betreffen, die door hel gouvernement van den 4 September benoemd werden, en die zich met radicale kuiperyen zouden ingelaten hebben. Deze maelregel zou vooral op de recht- staende magistraluer en bet onderwys toegepast worden. De Minister van justitie, In Frankryk, heeft nieuwe strenge voorzorgmaetregelen genomen legen de Internationale. Verscheidene leden der secle zyn in 't zuiden van het land aenge houden. De laelste Duitsche troepen zyn woensdag morgen om tien uer over de grens tusschen Dou- court en Gravelotle getrokken. Hel Fransch grondgebied is dus voorlaen bevryd. Dit voorval ofschoon sinds lang voorzien, heeft in gansch Frankryk eene groote onirocring verwekt. Op dit oogenblik meldt men dat de graef van Chambord toegevingen zou doen. Hy zou de driekleurvlag en eene door de Nationale Verga dering gestemde grondwet aennemen. Worden deze geruchten bevestigd, dan zal er stellig een groote slryd, wiens gevolgen moeijelyk kunnen voorzien worden, in de Nationale Vergadering ontstaen. Maendag vieren. Hartversciieupend Verscheide werklieden vierden maendag in eene herberg van de rue Beaubourg te Parys. Eens klaps komt eene vrouw inde herberg geloopen en zich lot een der werklieden wendende, die gerust melde kaerteu speelde Ik veronder stel, zegde zy, dal gy vandaeg nog niet naer huis zult komen eten. Ook breng ik uw middag- mael. En zy plaetste eene schotel, die in eenen doek gebonden was, voor hem, waerna zy ver trok. 't Ts toch wel een goed wyfken, dat gy hebt, zegt een der spelers tot den werkman. Zy zorgt voor uw eten. Maer dat we er eens van proefden, hein We zullen er eens van proeven, zegde de werkman cn nam het deksel van de schotel. De schotel was ledig. Op den bodem lag echter een briefken met de volgende woorden lk hoop dat dit middagmael u zal bevallen. 'I Is hetzelfde als datgene welk wy te huis hebben. Een afgryselyk schelmstuk is onlangs te Beaulieu gepleegd geworden op den persoon van een 75jarigen grysaerd, Mahay genaemd. Op 13 september, om 6 uren 's morgens, trad de ge- naemde Monliuir in de wooning van den heer Mahay, eigenaer, en zag hel lyk op den grond uitgestrekt liggen. Men had hel lyk op den vuerhaerd gesleept en liet hoofd op een der bakyzers neêrgelegtl om alzoo aen een eenvoudig toeval te doen ge- looven. Men bemerkte weldra, dat eene wonde met een scherp wapen aen 't voorhoofd toegebracht, en dat hier een schelmstuk en niet een ongeval had plaets gehad. De diefstal was dc dryfveer des schelmstuks. Mahay woonde alleen en stond aen het hoofd van eene kleine fortuin. Al de meubels waren opengebroken en bet geld was verdwenen. ZWITSERLAND. De vervolging tegen de kalholyke geestelyk- heid blyft in Zwitserland voortduren. Door eene laelste telegrafische depeche wordt medegedeeld, dat by besluit der burgerlyke overheid, niet minder dan 97 pastors in hel kanton Jura afgezet zyn.

De Denderbode | 1873 | | pagina 2