Yzcrenweg Anhvcrpcn-Douai. t. Martens-Jaerniarkt. Kerk van Sl. jozef. Dochniettegenstaende dat 't katholyk ministerie voor liet stotfelyk welzyn des volks zoo wel zorgt, zyu wy, 'en vele kalliolyke» met ons, over zyne gedragslyn niet te vteden wy Verwachtten ons aen andere hervormin gen, aen een ander politiek. Het politiek dal liet ministerie tot heden gevolgd heelt, is een politiek van zaken, en dit politiek aenzien wy als onvolledig, als onweerdig van de groote staelsparly die in dry opeenvolgende kiezin gen inet zooveel luister zegepraelde. Wy achten ons gelukkig omtrent dit punt met onze konlralers, den Cuurrieur dc Bruxcl- Ics en de Bien Public, eens te zyn wy ook keuren hel besluit des ministeries af van zich uitsluitelyk met de slolfelyke belangen hezig te houden, uit vrees van hevige redetwisten te verwekken, want door dit besluit blyven al de onrechtveerdigheden en misbruiken bestaen die 't lüerahsmus tegen ons pleegde of in leven riep. Niet eeue onzer menigvuldige grieven, niet eene onrechtveerdigheid, niet een mis bruik is tot hiertoe verdwenen zy bestaen heden nog gelyk zy, ten lyde dat 't liberalism us meester was, bestonden. Nochlhans onze grieven zyn gegrond, de onrechtveerdigheden die men legen onzen Godsdienst en tegen ons gepleegd heeft, zyn schreeuwend en dit alles wordt uit 't oog verloren Noch van den eerbied voor onze katholyke kerkhoven zooschandelyk door'» liberulismus ontheiligd Noch van de verdwyning der verdrukkende wet die in zake van milicie den vrydom aen de geestelykheidiontneemt Noch van de verbreking der onrechtveerdige wet die de katholyke studiebeurzen roofde; Noch van de intrekking der hatelyke wet diefde vryheid des prediksloels verbeurde Noch van de afschalUng der wel die de katholyke liefdadigheid zoo roekeloos stremt is er in de troonrede de minste spraek. Neen, dit alles laet men in den vergelel- hoek, men zwygt en men laet ons zelfs niet hopen eens in onze rechten hersteld te zullen worden. Het grieft ons zulke waerheden te moeten neêrsohrvven, maer 't is onze plicht zulks te doen, opdat onze katholyke ministers by tyds zouden de oogen openen en ons onze rechten en vryheden wedergeven welke zy, toen zy van de minderheid Jer Kamer deelmaekten, met zooveel kracht afcischten en welke de overgroote meerderheid der bevolking met altyd aengroeijend ongeduld afwacht. Hal onze katholyke ministers het wel weten: willen zy den zegeprael der katholyke party in de aenstaende kiezingen verzekeren, willen zy de moedeloosheid, die reeds by velen barer vuiigste voorslaenders isoi.tstaen, doen ver- dwynen, willen zy zich het bewind niet laten uit de handen rukken, dan moeten zy hun aengenomen politiek laten varen en een ander aennemen dat hunne strydende voorslaenders bevredigt en het behoud des bevvinds aen de katholyke party voor vele jaren zal verzekeren. VOLKSKAMER. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft woensdag haer bureel gevormd. Al de loden, die het in den vorigen zittyd samen stelden, zyn herkozen geworden. Op 't einde der zittir.g heelt de Minister van finantiën twee wetsontwerpen neergelegd 't eene de definitieve regeling van 't budget voor 1870 inhoudende, 't ander het gouverne ment machtigende 0111 de fabrikatie van zilve- en munt te beperken of op te schorsen. Dit aetste werd, op verzoek van den heer Malou, aer 't onderzoek eener byzondere commissie erzonden. De Kamer heeft besloten, zaterdag het Te 'eum by te wonen, dat ter gelegenheid van Konings patroonfeest in de Sle-Gudulakcrk cal gezongen worden. De commissie om het wetsontwerp van mting van het zilver te onderzoeken, is sa- ugesteld uit de heeren Tack, de Naeyer, mez, Jacobs en Jamar. De Kamer heeft de ndreskommissie benoemd, vike samengesteld is uit de heeren Kogier, .norlier, Delehaye, Jacobs, Schollaerl en Nothomb. De Kamer heeft zich tot woensdag ver- va egd. Mei 'l innigste genoegen hebben wy ver men dat men kort na dezen winter, zoohaest weder zal gunstig zyn, de werken voor de ging van den yzerenweg Antwerpen-Douai, :ig>l Aelst, zal aenvangen. De plans van de ktie van Malderen naer Burst, zyn cindelyk igekeurd en aengenomen, en men moet ids de handen aen 't werk slaen. De aen- üp der benoodigde gronden zal welhaest nneuverscheidene onderhandelingen zyn Is ten dezen doele aengeknoopt. Naer men verzekert, zouden er aen de plans der ie van Malderen naer Antwerpen verschei- veranderingen toegebracht worden. De ggen yzerenweg zou alsdan onze stad nog itslreekscher aen Antwerpen verbinden Malderen zou men in rechte Jyn naer onze diandelshoofdstad trekken. •rlang zullen dus onze zoo nyverige en leldryvende stad en arrondissement eenen enweg bezitten, die, voor koophandel en rheid, van het hoogste nut en belangryk vezen. zejnermnrkt, welke een allerhelderst en ;unstigt herfstweder begunstigde, heeft ;aer meer volk, dan naer gewoonte, slads- s gelokt. hoornveemarkt is wel gelukt, dank aen zorgdheid en werkzaemheiil van de Kom- welke de Gemeenteraed den last loe- uwd heelt van onze jaer- en veemarkten en herbloeijen. Aengenaem is het ons mogen zeggen dat zv in hare moeijelyke 'Ikomen geslaegd heeltzy ontvange lihulhartige dankzeggingen voor de po- welke zy aengewend heeft, om aen eemarkten haren vorigen luister weer en, en gelieve in haren zoo lollyken .3 volharden 51)0 koeibeesten zyn ter gebracht geweestook was de handel g en zyn er vele koopverdragen aenge- 3weest. n -!e hoorn veemarkt alle verwachting overtreffen, dan toch moeten wy, ;en dal de paerdenmarkt evenals .te, zeer veel te wenschen gelaten heeft slechts een dertigtal paerden, en dan noch welke paerden 'l waren ter markt aengeboden dit denken wy te moeten toe- wyten aen den ongunstigen dag welke voor onze herfsljaermarki beslaet want boven gemelde kommissie had niets verwaerloosd, maer alle mogelyke middelen aengewend, om den bloei dezer markt,zoo wel als dien van den hoornveemarkl haren voriger. luister weer le geven, 'i Is dus aen eene andere oorzaek dat dit mislukken moet toegeschreven worden. Vroeger hebben wy het gedacht geuit dat de St. Martensjaermarkt,wil men ze doen herleven, op eenen zalurdag, 't zy vóór, 't zy na den feestdag; van onzen Stads- patroon, zou moeien gehouden worden omdat de zalurdag, altyd alhier een marktdag zynde, dien dag gunstiger is dan anderedagen, en, nog meer, omdat de St. Lievensjaermarkt de onze te veel doet lyden betgene niet zou gebeuren, ware de dag onzer jaermarkl ver schoven, zoo als wy hooger zeggen, 't Is te hopen dat de Gemeenteraed onze aenmerkin- gen zal in gunstige nendacht nemen daer de ondervinding getuigt hoe gegrond onze bemer kingen zyu. 'I Zy ons dus toegelaten op onze vroegere gezegden en wenschen terug te komen want ons gevoelen wordt door onze medeburgers eenparig toegejuichd daer men het, eens is om, met ons, te bekennen dai de Si. Marlens- feest, geen oprecht geschikte dag voor de markt is. Wy zullen ons dus veroorloven op nieuvv onze vroegere bemerkingen te herhalen, en er by le voegen dat er nog andere midde len bestaen om de St. Martensjaermarkt, tot eene bron van welvaert voor onze neering- doende personen te herschapen. Met eenen zalurdag daervoor le verkiezen, kan men de jaermerkt in zulkervoege tot stand brengen, dat elk dorpeling, zoowel als andere vreemde lingen, er naertoe snelt; er is geen buitenman, die niets te markten of te verkoopen hebbe, en die dit nu uitstelt, omdat by daervoor toch den zaterdag moet weerkomen 't gene niet zou gebeuren werde de jaennarkt zelve op eenen zalurdag gehouden. Een ander, en dit nog wel een onfeilbaer middel om onze lierfstjaermarkt bloeijender te maken, ware van de zelve eene oprecht vrye markt te maken, waer hop, granen,boter, eijeren, vleescb en ander voorraed kosteloos, dat is, zonder staen- of plaelsiechl kunne te koop gesteld worden. Ook ware bet niet ongepast to zorgen dat die markt met barakken van op eenige dagen vóór den marktdag, tot eenige dagen na dezen, te verluisteren, en er eene ware foire van te maken, gelyk zulks op andere plaelsen bel geval is. Wy koesteren dus de hoop dat onze Gemeenteraed op zyn vroeger besluit zal terug komen, en onze nederige en levens gegronde bemerkingen met dien geest zal overwegen, welke hem altyd kenschetst, wanneer het de zedelyke zoowel als de stoffolyke belangen zyner last gevers geldt. Onze gemeenteraed heeft woensdag II. eene huitengewoone zitting gehouden ten einde een advies le geven over de gifte van den grond der St Jozelskerk, aen de kerkfabriek van ge zegde kerk, door M. A. Vyi, pastor, gedaen. De raed heeft, na een r>p en nauwkeurig onderzoek van al de bygevoegdc rekeningen en bewysstukken, bestatigd dat de kommissie, door Z. II. Mgr. den Bisschop van Gent aen- gesteld, zich op eene eervolle wyze van liare taek heelt gekweten, en dat de onkosten voor de opbouwiiig der Sl Jozelskerk reeds tol circa de 100,000,00 Ir. beloopen, welke som betaeld is geweest by middel van bezoudere giften aen de bisschoppelyke kommissie ge daen, met de opbrengst der tombola enz., enzDe heeren Burgemeester en Vander- haegen, verslaggever, hebben dit op de klaer- blykelykste wyze doen uitschyneu en open- baerlyk de kommissie bedankt over den iever en oiibaetzuchiiglieid die zy aen den dag ge legd beeft. De raed beeft dus eenpariglyk een gunstig advies uitgebracht en bestolen onmiddelyk al de stukken aen 't hoogere bestuer over te ma ken, Het is te hopen dat men, in 't kort, de werken aen de St. Jozefskerk zal kunnen voortzetten. Eene tweede parochiale kerk is bier van eene dringende noodzakelykheid. Hare voltrekking zal niet alleen veef gemak en voordeel voor de bewoners der nieuwe parochie bybrengen, maer tevens bet Espla nadeplein en gansch het Statiekwartier gtoo- lelyks verfraeijen. Ook denken wy, dat na de groote opoffe - ringen welke onze medeburgers zich hebben opgelegd, bet nu de plicht is van den Staet, der Piovmcie en van de Stad de vollrekking der St. Jozefskerk, door eene milde geldelyke medewerking, te verbaesten. GEMEENTERAED. Zitting van November 1873. Voorzitterschap van M. Van Wambeke bur germeester. De Sckretaris geeft lezing van 't procesverbacl der vorige zitting, 't geen zonder aenmerking wordt aen genomen. DAGORDE 1° Daden van moed en zelfsopoffering. Bebandiging van belooningen. De Sckretaris geeft lezing van den brief des heeren goeverneuro der provincie welke liet kollcgie van burgemeester en schepenen gelast de bclooningcn voor daden van moed en zclfsopofTenng aen zyne bestuerden metdic onderscheiding vereerd ter hand te stellen. M. de Burgemeester. - 't Is mei't innigste genoe gen, MM, dat ik u lieden, in naeni van 't hoogere be stuer en van de Stad, de belooning ter hand stel die u voor uwen moed en zelfsopoffering is toegekend. Het goevernemenl, MM. heeft uw edel en voorbeel dig gedrag in de brandramp die onze stad in febru- arv leslleden geteisterd heelt, door eon openbaer bewvs zyner dankbaerheid willen beloonen het heeft u allen het eermelael van 2de klas gegund.... Ik ben trolsch, MM, dit eermetael op uwe borsten te mogen hechten enu, in naem des lioogeren bestuers en byzonderlvk der stad, le bedanken voor den moed en zelfsopoffering die gy allen ter dier gelegenheid hebt aen den dag gelegd, ook heb ik de overtuiging dat by aldien eene nieuwe ramp onze geboorte Stad moest teisteren, zv nog op uwen moed en zelfsopof fering zal mogeo rekencu nog eens in naem der Stad bedank ik u allen zoowel dezen welke zieli onderscheiden hebben mei drenkelingen uit 't water le redden als dezen welke moedig in bel blusschen der brandramp vat: february li hebben medegewerkt. Vervolgens heehile de heer Burgemeester het eer melael op de borsten der beloonden, welke met een geesldrifiig handgeklap werden begroet. 2° Gemeentekas Drymaendelyksclie verificatie Genomen voor nolifiealie. 3° Bureel van weldadigheid. Begrooting 1871, M. Belltune, verslaggever, besluit lol de goedkeu ring Met eenparigheid aengenomen,min enne onthou ding: M. Gheeracdts schepen,voorzitter van'l bureel. 4° Akademie van schoone kruisten. Begiooting voor 1874 M. Vandcrliaegen, verslaggever, doet opmciken dat de hulpgelden door den Staet aen de Akadcmie tocgeslaen niet in evenredigheid zyn met de som welke de Stad aen rlil gesticht besteedt. De Staet, zegt spreker komt in du alguinccde onkosten uu?cr Akadcmie slechts voor 19 - 0 tusschen, tcrwyl hy ia mindere sleden er voor 39 en zelfs 50 0,0 lussehcn- komsl. Hy verzoekt hel kollegie de noodige stap pen aen le vveuden om hel auudeel van dm Staet in de onkosten der Akademie iu evenredigheid der lasten, die de Stad zich heeft opgelegd, te doen ver meerderen M. Monfils bedankt de verslaggever in naem der kommissie en roept de bezoudere acndaeht van 't kollcgie op deze zaek in, M. de Burgemeester antwoord dat de noodige voelslappeu zullen aengewend worden. Eenparig aengenomen, mm 2 onthoudingen MM. Hon fits en Yerbriigglien C. 5* Muziekschool. A Begrooting 1874. M. t'. Borreman, verslaggever, besluit tol de goedkeuring. M. de Burgemeester doel den raed opmerken dal bel aendeel der Stad voor liet bestryden der onkos ten van dc muziekschool tol fr. 25"o beloopt en dat dit van den Staet slechts fr. 1600 bereikt, doch dat men dit laetsle aendeel ambtshalve op fr. 1850 in de begrooting voor 1874 gebracht heeft, en dat byaldien de Staet zyn aendeel met fr. 230 niet wil vermeerderen de Stad hacr aendeel op fr. 2750 zal moeten brengen. Hy hoopt dal liet hoogere bestuer deze vermeerdeling van fr. 250 zal loestaen. Werd eenparig oengenomen. B. Yraeg van ecu buitengewoon krediet. Ilel verslag door den lieer E. Borrcman oen- geboden, besluit tot de toestemming. He heer Burgemeester geeft den Haed to kennen dat liet gevraegd buitengewoon krediet moet dienen lot de betaling der jaerwedden van de laelslbc- noemde professors van zang en piano. Met éénstemmigheid aengenomen. 6° Burgerlyke godshuizen. A Rekening 1871. Tot eene nadere zitting B Beijrooting 1874. verschoven. C. Yraeg lot aenvaerding van een legaet. M. Vanden Bossche, verslaggever, besluit tot een gunstig advies. Aengenomen met eenparigheid, min 2 onthoudin gen, MM. Belltune en Monfils. D. Yraeg om uil ter hand dc benoodigde granen voor de onderscheidene gestichten te mogen aenkoopen. M. Yerbrugghcn, verslaggever, besluit lol de macli- liging. M. Monfils legt de beweegredenen uit die de kom missie aeugepord hebben deze vraeg te doen. Een deel des jaers, zegt spreker, is de prys der granen onzeker, daer men niet weel of de oogst le velde zal gelukken of mislukken, en dit doel de granen op- of alslaen, volgens de luchtgesteltenis. Dalen de graner., dan levert de acnbesteder goede kwali teit en klimmen zy, dan ontvangen de godshuizen de gemeenste kwaliteit, en om dit te vermyden, vraegt de kommissie de machtiging om de benoo digde granen voor 1874 uillerhand te mogen aen koopen. Eenparig aeogenomen, min 2 onthoudingen, MM. Monfils en Bethune. E. Yraeg tot goedkeuring der conventie lussclicn de kommissie der Godshuizen en M. F. Van de Maelen. M. Borreman, verslaggever besluit lot de goed keuring der conventie. M. Van de Maelen neemt aen tarwe van 1873 in placls van tarwe 1872 te leveren. Aengenomeii met eenstemmigheid 2 onthoudin gen. MM Bethune en Monfils. 7° Afstand run gemeentegrond. Yraeg van M. Yan Iloorde. M. G/irrnierd/s,schepen,besluit tot de toestemming en de noodige machtiging te vragen. Aengenomen. 8° Vraeg van huitengewoone kredieten door 't kollegie. A. Voor 'l bestryden der verdere onkosten aen 'l liuis der stad, nevens 'l poslliótel beloopende. lot fr 2100. M. Yattderhaegen vraegt dat de noodige voetstappen aengewend worden, om deze onkosien gedeellelyk dooi den Staet le doen dragen, liet verzoek van Stadsbouwmeester van de scheidingsmuren le ver- hoogen is volbracht geweest op belofte dat de Slaet zyn aendeel in de oukoslen betalc. Mdc Burgemeester antwoordt dal hel kollegie de opmerking van M. VaDderhaegcn uit '1 oog met zal verliezen. II. Krediet van 4Ö(» fr. voor de Damkaei. Na eenige. uitleggingen van 'I kollogie met een parigheid aengenomen. C. Electrieke uerwerken. Buitengewoon krediet van 150 fr. M. dé Burgemeester zegt dal het krediet moet dienen om eenige herstellingen en dc jaerwedde van den bedienden met bet toezicht gelast, te betalen. M. Monfils doel opmerken dat dc kredieten groot zyn voor uerwerken die niet wyzen de kredieten gaen voort maer de uerwerken niet. Men moeiden aennemer dwingen de voorwaerden, door hem aen- geuomen, le doen uitvoeren. D. Krediet van 250 fr. voor kleeding der agenten van policie. Op verslag van M. Callebaut eenparig aengenomen. 9" Kalfslraetje. boitwlyn. De heer Burgemeester verzoekt den raed deze zaek naer de naeslc zitting le verzenden. M Monfils heeft voorstellen gedaen welke verdienen in aen- dacht genomen te worden het kollegie zal er later kennis van geven. 10° Kerkfabriek van St Jozef Gific van den grond der kerk. Vraeg tol gunstig advies. Naer de naesle zitting verzonden de noodige stukken zyn niet by tyds toegekomen. De raed zou zich woensdag kunnen vergaderen om die zaek le behandelen. Aengenomen. 11° Gemeentekerkhof. Afstand van grond. Verscheidene vragen worden toegestaan. 12° Gemeenteschool op Mytbcek. Plan, bestek, kohier van lasten. M. Monfils doel eenige opmerkingen nopens T plan en 'l kohier van laslen, en slcll verscheidene vvyzi- gingen voor. Mils dr-ze wyzigingen, eenparig aengenomen. M. Gheeracrdts, schepen, legt ter inzage van den Raed hel plan neder voor 'l overdekken der boter markt liet schallend be«lok beloopt tol fr. 45,300. Verzonden naer de sekiie. MEDEÜEELINGEN: Onder de medcdeeling treft men eene vraeg aen van bel komilé der Koninglvke Maetschuppy van Harmonie Al Groeijend' Bloeijcnd' strekkende om liet jaerlvksche hulpgeld, door de stad toegeslacn, van fr. 1000 op fr. 46t'0 le brengen. GEHEIME ZITTING. In geheime zitting is M. G. De Coen-Vander Noot, lid der bestuerlyke kommissie van de godshuizen benoemd. Morgen zondag zal er, in 'l lokael «St.Elisius» op 'l Esplanadeplein alhier, een luislerrvk Concert door de alombefaemde zangmaetscliap- py HET LAND VAN RIEM, onder 't bestuer van den jeugdigen lieer JAN COLSON, met de welwillende medehulp van verscheidene uitmun tende kunstlief hebbers, den heeren leden der 4dc katholyke sektie aengeboden worden. Het programma, dat ons door een vrienden hand is bezorgd, is uil keurige en uitgelezene muziek stukken en kooren samengesteld en doet voor spellen dat de leden '■der 4do katholyke sektie eenen aengenamen avondstond zullen doorbren gen. Men schryft uit Gend Wy melden met genoegen, dat een groot ge- lal beenhouwers den prys van het vleesch tien centiemen den kilo heeft afgeslagen. Laet ons verhopen dat de afslag van het vee zal blyven voortduren eu het vleesch nog goedkooper wor den zal. Met het vleesch af le slaen, zullen de beenhouwers zelve eene speculatie doen hoe goedkooper eene waer is, hoe meer er van ver bruikt wordt. Zullen de beenhouwers van Aelst nu 't zelve doen zulleu zy ook 10 centiemen den kiloafsluen wy liopeu dat zy hunne gent- sclie konfraters zullen navolgen. Men schryft uit Zutfen a De slachters alhier hebben, huns ondanks, 't voorbeeld hunner Arnliemsche en Deven- lersche konlralers moeten volgen, en de vlresch- pryzen verminderd. Hel bestelrond vleesch kost nu 90 cents, in plaets van gl. 1,10 per kilo. o Te Haerlem hebben enkele vleeschouwers den prys van hel rundvleescb verminderd tot op gl. 0,45 per 1/2 kilogram. Men meldt uit Assen a In navolging van andere plaelsen, en ten gevolge van de al meei en meer dalende pryzen van het vee, zyn de slachters er hier ten slotte loe overgegaen den prys van 't vleesch le verla gen. Sommigen hebben de 1" kwaliteit gesteld per kilo op 90 c., anderen op 80 c., en weder anderen op 70 c. Uil Gaeslerland wordt gemeld, dat ook daer de vleeschpryzen aenmerkelyk zvn gedaeld. De slachters leveren h- t rundvleescb eerste kwa liteit (dat is het vet vee, wegende 5 a 400 kilos) voor 70 cents per kilo. De Gazelle vun F.ekloo bevestigt helgocn wy de verledeiie week schreven over liet inge beeld ontslag des heeren baron Keivyn van Letlenhove, als lid der Kauier van 'l anondis- sement Eekloo. De Indêpendance zal er zich moeten op toe leggen oin eene nieuwe politieke kwakkel te schieten. Men schryft uil BrusselMen spreekt van eene derde aenhouding betrekkelyk den diefstal van obligalién, gepleegd ten nadeele van den Grand Central beige. Deze aenhouding is door zeer zonderlinge omstandigheden veroorzaekt, nanielyk door de volgendeOp de» feestdag van Allerheiligen had er eene huiszoeking plaels gehad, doch mm had niets ontdekt, dat eenig spoor van plichtigheid verraedde. Dienzelldeu dag, op het oogenblik, dat de poortier van liet museum der Hallepoort hetzelve ging sluiten, zag hy er nog eene meid in, welke niet met het overige volk uitging. Al schertsende ondervroeg hy haer, en zy antwoordde hem, dat hare mees ters haer hadden geboden naer liet museum le gaen en niet voor 5 uren wéér te keeren. De portier lachte. Hel is toch zoo, voegde de meid er by, en men heelt my gelast dit pakje mee te nemen en hetzelve wéér mede naer huis te brengen. Zy liet hel pakje zien, hetwelk niets dan flnanciëele titels bevatte. De portier vertelde dn geval aen een zyner vrienden welke tol de plaelselvke policie behoort en deze verhaelde hel aen den onderzoeksrechter. Te middernacht werd er een nieuw onderzoek in dit huis ge- dam, hetwelk men echter reeds gedurende den- zelfden dag onderzocht had en men ontdekte weldra de gestolen obligalién. Onze lezers herinneren zich den diefstal, welke in de ntaend Augustus jongstleden ge pleegd werd door een zyner klerken, leu nadeele van den heer Delantsheere, wisselagent, broeder des ministers van juslicie. Louis Casseur, dit is de naem van den oneer- lyken klerk, verliet Brussel om zich naer Rheims te begeven, en na eenige dagen in het oosten van Kraukryk gereisd te hebben, ging hy naer Biarritz, waer hy eenigen tyd verbleef. Dan kwam hy naer Parys. Te nauwer nood was hy in de groote stad, toen hy de landziekte kreeg hy kon aen zyn verlangen, om hel vaderland terug te zien, niet wederstaen, en vertrok naer Brussel. In het compartiment van eerste klas, welke hy geno men had, zat ook een bankier van Brussel, aen wien het gelact van den reisgezel niet vreemd was, doch die zich slechts by zvnen terugkeer herinnerde, dat hy gereisd had met den dief van den heer Delantsheere. Casseur was afgestapt te Bergen, en (rok in het Uótel de la Courunnc, waer hy Z'ch uilgaf voor wynkoopman. Van Bergen ging hy naer Leuven. Daer had hy hel ongeluk de ontmoeting te doen van een inwoner van Brussel, der. heer Poet, die Casseur kende, en in de dagbladen den diefstal gelezen had. Deze ontmoeting geschiedde verleden maen- dag, maer 't was enkel donderdag, dal de heer Poet, na lang aerzelen, gelooide de policie van Brussel le moeten verwittigen. Terstond werden agenten naer Leuven gezonden, maer Casseur was naer Brussel vertrokken. Men vernam in- derdaed, dat hy er een nacht had overgebracht in een hotel der Idalieslraet. naby de sialic van Luxemburg, 's Morgens, zeer vroeg, bad hy zich per rytuig naer Boitsfort laten voeren, waer hy den trein naer Namen instapte, in welke stad hy hel Hotel d'llarscump bel rok. De policieagent Claerbout ging naer Namen, en gelukte er in te ontdekken, dat Casseur ver- liokken was naer Givet. De agent ging onmid- dellyk naer die stad. Van daer telegi afleerde hy ecrgisler, dat Casseur aengehouden was door den byzonderen commissaris, en overgebracht naer de gevangenis van Roeroi, waer hy zal opgesloten blyven in afwachting dat hy dan uit geleverd worde. Casseur was nog in het bezit var. 55,000 fr. en verschillige juweelen, geschal op 400 fr. waerde. Hy had dus ongeveer 15.000 fr. ver teerd op minder dan dry maenden. Men schryft uit Oostende, 11 dezer Dezen morgen, om 8 ure, zyn eene visscher- sloep en de slueiboot, beide van onze haven legen elkander gebotst, op omtrent 2 ure oost van de haven. De sluerboot is gezonken, maer zyne matrozen zyn door eenenanderen vis- schersboül opgenomen geweest die ze te Oosten de afgezet heeft. Het verlies beloopt lot 90,000 fr. Versciirikkelyk diiama. In den nacht van zaterdag tot zondag heeft er te Meehelen een verschrikkelyk drama plaeis gehad. Een vader heeft zyn tienjarig zoontje door verhan ging gedood, en daerna zich zelve van het leven gebracht. Ziehier de inlichtingen,welke ons dicsaengaen- de toegekomen zyn De genaemde Willem Smels, 57 jaren oud, schaliedekkcrsgast, woonachtig te Meehelen, had zicli zaterdag avond in den drank vergelen, uil oorzaek van huiselyk verdriet. Te huis gekomen zynde, had hy zich te bed gelegd. Rond 1/2 ure 's morgens, hoorden de geburen hei zountje Siuels, een knacpje van nauwclyks tien jaren oud, vvpcnend en smeekend tot zynen vader spreken. Het arm kind zegde Vader, vvaerom wilt gy dit doen, ik heb immers geen kwaed gedaen Neen, ant woordde de vader, gy hebt zeker geen kwaed gedam, want laet my u apn myn hart drukken I Gisler morgen, ten 9 ure, was de woning van den ongelukkigen Smets nog gesloten. De poli cie werd gewaerscliuvvd en loen men het huis was binnengedrongen, deed zich een verschrik kelyk looueel op. Aen eene ladder hingen twee lyken Smels had, in de afwezigheid zyner vrouw, die den nacht builen het echtelyke dak had doorgebracht, zynen zoon verhangeD, en daerna zich zelve recht gedaen. De lyken waren koud. Er zyn geene teekeus van geweld op de lichamen ontdekt. Dit smarlelyk feit heeft een diepen indruk te Meehelen veroorzaekt. Men schryft uit Antwerpen Dynsdag, gedureude den gansehen dag, heeft er een hevige wind boven de stad gewoed. In de rivier en in dokken is alles goed gebleven, doch, in de Noordzee en op deszelfs kusten is hel zeer erg toegegaen. Telegrammen, gister avond en dezen morgeu op liet loodsbuis ont vangen melden, dal daer een buitengewoon lievige storm heeft gcheerscht. Niet minder dan 10 schepen zyn te Zoutelande op liet droog ge- geslagen 0 zyn er kunnen vlot gebracht wor- den. Twee brikken, te Rassen gestrand, hebben hunne masten moeten kappen, en zyn waer- scliynlyk vergaeu men weel niet of liet scheeps volk gered is De reddingsboot van het Belgisch loodsweze le Vlissingen. alsook loodsbooten zyn ter plaelse gesneld, om de schipbreukelingen hulp te verleenen. Onder de schepen, gister gestrand, bevond zich de Ruitsche bark Nereide, dezen morgen in onze haven aengekomen. De kapitein gelooft niet, dal het scheepsvolk der Iwee brikken, le Rassen vergaeu, is kunnen gered worden. Mén schryft uit Antwerpen Een deflig gekleed heer was dezer dagpn iu liet Uótel St.-Antoine afgestapt,en maekle daer grout verteer. Niets was te kostbaer; hy gaf zelfs den portier bevel, om in geval er by 'zvn® afwezigheid liet een of ander kostbaer voorwerp dat hy gekocht had, werd te huis gebracht, dit maer te betalen. Die zonderlinge manier Van handelen ver wekte welhaest argwaen de politie werd ver wittigd en bestaligde, dal de onbekende noch geld noch kleêrgoed bezat Zyne koffers waren gansch gevuld met krollen, hout, enz. By ver schillende juweliers onzer stad had hy reeds ge poogd altroggelaryen le plegen. Men heeft de man in den amigo opgesloten. Hy zegt E. de la II. te heeten, en koopman le zyn, doch men denkt, dat die naem valsch is. Men heeft in zyn bezit een geboorle-acl ge vonden van zekeren E. J. P., van Puers, welke reeds vropger met het gerecht heeft moeten af rekenen. Volgens men denkt zou de aengehou- dene reeds le Brussel en elders dezelfde rol ge speeld hebben hy had een paer gouden knoo- pen by zich, welke men denkt te Brussel ont vreemd le zyn. Hel parket van Antwerpen, vergezeld varf twee wetsdoclors, heeft zich gister naer Linth begeven, om een onderzoek te doen nopens dei» dood van eenen jongeling, wiens Iyk men aldaer in een bosch heeft gevonden. Ziellier de inlichtingen, welke wy dienaen- gaende hebben genomen De genaemde Lodewyk Ceuslermans, 21 jaer oud, landbouwer, woonachtig by zyne ouders te Linth, had zich op 9 dezer, ten *1 *1/2 ure des namiddags, gewapend met een geweer (tweeloop) naer een bosch iu de nabyheid zyner woning be geven, om wild te schieten. Dos anderendaegs, ten 9 ure 's morgens, toen de jongeling nog niet teruggekomen w-as, ging zyu vader hem opzoeken, en vond, slechts een lyk. Zyn zoon lag dood tegpn eenen boom een geweeischol had hem den linkerarm, de longen en den lever doorboord de dood moet oogen- blikkelyk zyn geweest. Ilel geweer waermeê hy op jacht was gegaen, lag nerens hein; een der loopen was nog geladen. De wetsdoclors hebben het lyk onderzocht, en de dood wordt toegeschreven aen de onvoor zichtigheid van het slagtoffer men veronder stelt dal hy met den linkerarm op den loop van zyn geweer leunde, op hel oogenblik dat door deze of geene beweging hel schot afging en hem dooJde FRANKRYK. Een Artikel van den Bien Public, orgaen van den lieer Thiers, drukt zich openlyk Ier gunste van eenen oproep lot het volk uit. Maer de Bo- napartisten zeiven zyn nu bevreesd voor de be reidwilligheid, wacrniede de republikeinen den oproep lot hel volk aenvaerdeu. De oorzaek daervau is nochlhuns zeer eenvoudig wal de republikeinen willen, is de verlenging van den revolulionnairen toestand, maer du .s eene vol doende reden opdat al de verdedigers der open bare orde, lol welke denkwyze zy ook behooren, zich op hetzelfde terrein plaetsen. De commissie der vergadering van Versailles, die gelast was met '1 voorstel betrekkelyk de verlenging der volmachten van maerschalk Mac- Malion tc onderzoeden. heeft dynsdag zeer ge wichtige beslissingen genomen. Met 15 stemmen legen 2 heeft zy beslist, dat de Vergadering aen de volmachten van liet hoofd des Slaets eenen langeren duer dan die van haer eigen gezag kan geven, en zy heelt zich in beginsel ter gunste der verlenging, geuit, onder voorbehoud er later den deur Yan te bepalen. De Union zegt, dat er langs alle kanten verzoekschriften en adressen, de herstelling des koningdoms vragende, in omloop zyn. Eene depeche van Marseille zegt dezen morgen r Groote beweging van verzoekschriften tot het bekomen van liet koningdom. De provincie rekent op de krachtdadigheid van Parys. Eene andere depeche zegde ons gister Coniileiten der departementen van liet zui den bedanken den Union. Koningdom, of ont binding. Eene deppche van Nanles komt ons even toe, en kondigt in dezer voege eene zeilde beweging aen Een groot getal aenzienlyke inwoners van Nantes zenden heden tol de deputatie der La- gere-Loire eenen brief, om haer de onmiddel- jyke herstelling van hel koningdom te vragen. Nu worden er in al de kerken van Frankryk plechtige gebeden voorgeschreven, door de Bis-

De Denderbode | 1873 | | pagina 2