naleven dezer wet, en der schikkingen van 't organiek Koninglyk Besluit, dat de uren, welke aen 't godsdienstig onderwys moeten besteed worden, bepaelt. Op de vragen van M. Van Wambeke schy- nende te antwoorden, heeft de achtbare Minis ter, in zekeren zin, de kwestie zoeken tconi- wyken. Voor wat de vermeerderingen der jaerwedden van de politiekomnussarissen en gemeenlesekrelarissen aengaet, is M. Belcour van gevoelen dat deze vraeg, door 't Goever- nement niet kan bygetreden worden deze ambtenaren door de gemeenten en de provin- liën moelende bezoldigd worden, even als de politieagenten, de veldwachters en andere go- meentezaekgelasligden. Acngaende de rangschikkingen der middel bare Staetsscholen, heeft de beer Minister geenzins op de vraeg van M. Van Wambeke geantwoordons dunkens, heeft by dezelve zydelings trachten tc ontgaen. Inderdaed, M. Van Wambeke vroeg hem welke de grond regels zyn waerop 't Goevernement deze rang schikkingen vaststelde, welke geen voordeel voor de gemeenten heeft, daer 't onderwys, dat in eene eerste kategorie gegeven wordt, zich niet verder strekt dan heigene 't pro gramma der scholen van 2dc en 5dc kategorie uitmaekt. M. Van Wambeke zou gaerrie do verklaring gehad hebben, of't Goevernement, in deze rangschikkingen de belangrykheden der gemeenten, of't groot getal leerlingen der scholen in aendacht neemtin één woord, gelyk wy het vroeger meermaels gezegd hebben, waerom de eene school omtrent de helft meer dan de andere moet kosten, als het studieprogramma, 't zeilde blylt voor de dry kategoriën. De stellige door M. Van Wambeke voorge stelde vragen, nopens de belangrykheden der gemeenten of't getal der inde Staetsscholen te onderwyzen leerlingen,heeft M. de Minister onaengeroerd gelaten hy heeft zich bepaeld tot te zeggen dat 't Goevernement dry onder scheiden kategoriën van middelbare scholen vastgesteld had, welke lot min ol meer groo- tere onkosten aenleiding geven, voor wat 't getal leer aers, en't beloop van derzelver jaer wedden betreft. De gemeenten, zegt M. Delcour verder, zyn geroepen geweest om te verklaren tot welke kategorie zy wilden dat hunne middelbare school belmoren zou, naer de plaetselyke geldmiddelen, naer de bevolking en de noodwendigheden van 't openbaer on derwys. 't Is dus met de algemeene toestem ming der gemeenten, zegt hy, dat de rang schikking geschied is. Aelst heeft eene school van iitK kategorie gevraegd. en 't Goever nement heeft rekening van 't verlangen dezer stad gehouden. Geen twyfel dus meerdat de stad Aelst eene school heeft die met haren geldelyken toestand niet overeenkomt,een geschenk is dat wy aen 't liberhatersbestuer te danken heb ben, 't welk, zoo als wy in ons vorig num mer gezegd hebben,de in zuren arbeid en in 't zweet gewonnen centen der coutribuabelen, door de vensters op de straet te grabbelen wierp. Indien 't Goevernement het veilingen der gemeenteraden, voor de rangschikking der middelbare scholen volgt, is 't dan de plicht niet van onzen Gemeenleraed van aen 't hoo- ger gezag te verklaren dat onze eerste kategorie school geene reden van bestaen heeft, daer zy geene andere voonleelen oplevert dan die f.fner '2de of EENKii 5du kategorie? Anders gezegd, moet onze huidige gemeenleraed de beestig- lieden boeten die de algedankten begaen heb ben Als er in een huishouden beestigheden begaen zyn, moet dan die welke later dat huishouden te besturen hebben, die misslagen blyven dulden Dat gelooven wy nietons dunkens heeft onze gemeenleraed liet volle recht van den onbezonnen akt hunner liberale voorgaenders te doen veranderen, en stellig eene mindere kategorie te vragen, welke, voor de stad, en voor 't onderwys de zelfde voor- deelen geeft als die der geldverkwetterende kategorie welke wy nu bezitten. Zou de lieer Burgemeester onzer stad, in zyne hoedanig heid van volksvertegenwoordiger, niet wel doen van aen den heer Minister te doen be merken dat hy op zyne vraeg niet stellig ge antwoord heeft en dal hy een volkomen en onbewimpeld antwoord verlangt? Later zullen wy op 't stuk andermael weerkomen. Verders heeft de Kamer den redetwist over 't budjet rustig voortgezet. NOG EENS POLITIEREGLEMENT. De wyze maetregel welken onze gemeente- raed genomen heelt om de onheilen in te too rnen welke de kroegskensdansen voorde zede ten gevolg hebben, ligt loodzwaer op de maeg der mooriaensche leeraers van de onalhanke- lyke zedeleer. En geen wonder, die scholen van volksverder!' hinder toebrengendat maekt de zaek der liberale aenhangers van de onalhankelyke zedeleer niet't is immers in die ballekens dat zulke kwasten hunnen leer stoel hebben 't is daer dat zy hun venyn kou- nen verspreiden 'l is daer dal die slangen de verleiding van onschuldige harten met groote schreden kunnen bewerken, om de zelve tot de schandige ontucht te kunnen brengen. Voor zulke kwasten zyn de wyzigin- gen die aen 't politiereglement op de kroeg en orgelL-allekcns gebracht zyn, niet zeer aen- genaem. Wy herhalen het, geen wonder dus dat zy cr tegen uitvallen gelyk dolgeworden bleekershonden geen wonder dat zy die matigingen overal beknibbelen en trachten te doeu doorgaen voor hetgene er niet in te vin den is. Schreeuwt inner toe, leeraers der ondeugd uw nummer is gekend geen tref- felyk burger zal uw geblaf misleiden uwe aenhangers zelve die zich nog min of meer eerbiedigen, moeien met uw dwaes gezee- ver schokschouderen want iemand die zicli- zelven eerbiedigt, eerbiedigt de goede zede en de maetregelen die ze beschermen IS LEVEN ZONDER WERKEN GEENE KUNST? Iedereen weet nog welke goede diensten de bezoldigde stokagenlen der liberale kies- klubscri aen hunne meesters bewezen hebben, en hoeveel die gaslen op derzelver bazen beurzen niet gedronken en gezopen hebben maer wat men onbewust was, dat is dat er onder die kwasten eenigen zyn, die zoodanig wel moeten bezoldigd geweest zyn, dat zy liet middel gevonden hebben, om nog aliyd, gelyk vroeger,te brassen, te drinken, Ie schen ken cn te slempen, zonder werken. Zou Dame Politie in dien handel en wandel niets te zien hebben Zou men het haer ten kwade kunnen duiden, indien zy op zich nam van haer infor meerkleed eens aen te trekken, en die vogels met zevenuren bottinnen op te speuren, om zich te verzekeren welke de middelen van bestaen znlker trawanten zyn Wy gelooven liet nietintegendeel wy denken dat het de plicht van Dame Politic is, van zulke vogels nooit uit het oog te verliezen, opdat de spreuk waerheid worde, die zegt: de kan gael zoo lang te water tut dal zy eindelimje eens ye- broken yeraekt. Een onzer geachte ges bonneerden vraegt ons ol wy niet weten vvaerby het toch komen moge dat de vraeg der maetschappy van 't Kaetsspel, strekkende om de toelating te be komen, van op de graenmerkt, des Zondags morgends, eenen groolen Kampstryd met den ba! op 't zift te mogen geven, in geheime zit liug des gemeentel aeds, is behandeld ge worden, daer het art 71 der gemeentewet in 't. huidige geval niet toepasseiyk was, geene kwestie van persoouen in deze zaek vermengd zynde. Onze geachte correspondent beantwoordt zelve gedceltelyk zyne vraeg met er by te voe gen dat, volgens "hem, die geheime «sitting slechts is uitgevonden geworden om den TOUR DE PASSÉ PASSÉ te verduiken, die men gebruikt heeft om hel besteur van 't Kaetsspel, op het Esplanadeplein, aen de maetschappy van 't Kaetsspel te onttrekken, en zekere andere persoonen in hare plaets te stellen. Ons gevoelen Onze geachte correspondent zou wel kun nen gelyk hebben. Dit iswatwy voorheden denken. Optyd en stond zullen wy op die zaek eens terug komen vvv zullen de vrucht slillekeris lateri rypen, ze zal des te smakely- ker vallen voor dezen welke de verantwoor- delykheid dragen van een groot deel stand vastige katholyken misnoegd te hebben om één zeer gering deeltje, te bevredigen. Men zal onze antwoord wellicht wat beknibbelen of kwalyk nemen, maer de Denderlwde erin-- neit zich zvne kenspreuken roept hun toe: CLIQUE SLUM. MAETSCHAPPY VAN T KAETSSPEL VAN AELST. yr^" Bericht aen de liefhebbers van 't Kaets spel. De maetschappy bericht met spyt het pu bliek alsook de liefhebbers, van 't Kaetsspel, dat het gemeentcbestuer der Stad Aelst, hare vraeg strekkende tot liet geven van eenen Kampstryd, met den bal op 't zift, ter graen merkt, verworpen beeft. Ten einde haer bestaen te verzekeren heeft de maetschappy in algemeene vergadering besloten, te rekenen van Mei tot einde Okto ber aenstaende, maendelyks op de graen merkt, een Kampstryd,op 't zift.tusschen twee vermaerde partyen te talen aengaen. Telkenmale zal er aen de overwinnende party eenen prys van 25 Franks in geld, toe gekend worden. Aelst 21) January 1874. Volgens de handteekens, der leden van het komiteit. RECHTERLYK KRONYK. Zyn de briefkaerlen openbare geschriften Deze vraeg heeft zich reeds onderscheidene malen %oor de rechterlyke kollegie» opgedaen. De Jurisprudentie in Frankryk heeft zich by vvf arresten voor de openbaerheid verklaerd, indien nog andere parsonen. dan de besteller, ze hebben kunnen lezen. Het hof van Parys heeft onlangs den afzender eener corresponden- liekaert, wegens laster, veroordeeld, die aen zynen schuldenaer geschreven had op eene bViefkaeii, welke de portier had kunnen lezen o Voordat men zyn kwartier verlaet, belaeld men zyne schulden, zoo niet, dan is men geen eerlyk man. Dezer dagen deed zich by de correctioneele rechtbank, te Brussel, eene zaek voor van meer dan teederen aerd. liet geldt eene beschuldi ging van aenslag op goeden zeden, ingebracht legen een jong meisje, dal aen eenen jongeling eene corrcspondentiekaert in onkuische be woordingen zou hebben geschreven, doch ten stelligste hot feit ontkende. Het proces gaf aen leiding lot een onderzoek van het handschrift, door 'deskundigen, hetwelk niet genoeg licht gaf, ten gevolge waervan de beklaegde werd vrygesproken, en alzoo eene beslissing op de hierbovengesteldc en behandelde vraeg onnoo- dig werd. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAN GENT. De Eerw. Heer Smetryns, onderpastoor tc Sint- Nikotaes, is coadjutor deservitor benoemd te Sinl- Üenys-Bookel. Hy wordt vervangen door den Eervv. lieer Van de Wielc, onderpastoor tc Kruibeke, in wiens plaets gestold is de Eervv. lieer H. De la f.roix, priester der laetslo vvyding. De Eervv. Heer Van Wassenhove, coadjutor tc Evergeni, is tweede onderpastoor benoemd te Denderhaulem. De Journal de Bruxelles verklaert uit echte bron te weten, dat de brief, dien hel libera le Ilavas-agenlschap toegeschreven beeft aen Mgr. Decliamps, als toegesteuerd aen Mgr.. Ledocliowski, valsch is. Het liberalisme wil zich eiken dag by de eerlyke lieden meer en meer verachtelyk maken op eenige dagen tyds betrapt meu die sede op dry scliriftvervalschingen 1" eene valsche pauzelyke bulle 2° eene valsche diplomatische nota o" eene valschen brief van eenen aei'tsbis- sehop Treffelyke gasten De Journal de Gand beeft gister een schoon stuk werk gepleegd. Hy vroeg noch min noch meer, dan datMgr Dechamps, aertbisschop van Mechelen, over de grenzen zou gezet worden. De misdaed van den primaet van België is groothy buigt de knie niet voor Von Bismarck Hel is goed daerby op te merken, dat de liberale opsteller een Franschman is, die sedert ik weet niet hoeveel jaren gelukkig is, de belgiscbe gastvrybeid te mogen genieten.... Er zyn nog andere vryzinnige bladen in België, die zoo verre zouden willen gaen, onder voorwendsel van palriolismegelyk de Journal de Gand beweert. Maer de zaek wordt kluchtig, als men na- gaet, door welke patriotien verscheidene van onze grrroote doctrinaire papieren worden opgesteld. De Indépandance door den Franschman Bé rardi De Etoile door den Pruis Max Sulzberger De Echo du Parlement door den zoon van eener. Hollandschen Jood De Journal de Gaml door eenen uitgewekene uit Gascouje. Is het niet kluchtig, zoo 'n quatuor zich te hooren heesch schreeuwen aen 't refrein NOTRE patrie et NOTRE liber Ié (Fondsenblad.) Men schryft uit Brussel, 27 January Moord. Dezen morgen, om 8 ure, heeft men, met bloed overdekt, in het liooimagazyn der statie van de Weislraet (verbindmgsyzc- renweg) den ongelukkige statieoverste, de heer Karel-Theophiel van Hoye, dood gevon den. Hel lyk was geheel en gatisch met mes steken doorboord, het aengeziclit was onken- lyk door de wonden en mishandelingen, die hel slachtoffer uitgeslaeii had. Alles getuigt van de wreede hardnekkig heid, die de moordenaer gebruikt heelt, om zyn schelmstuk uit ie voeren. De beweeg reden van deze schrikkelyke misdaed schynt nog niet wel bepaeld. Is het uit wraek, of uit begeerlykheid Tol hiertoe is nog niets stel lig bekend, alhoewel de zilveren horJogië met gouden] ketting verdwenen is. Het eerste onderzoek is door de politie, nadien door bet parket gednen. De wetsgeneesheeren hebben een onder zoek op het lyk gedaen, en al de voorgeschre ven gebruiken, in zulk gGval zyn nauwkeurig gevolgd. Wat den pleger van de misdaed aengaet, by schynt onbekend. Nieuwe bijzonderheden. In de statie der Weislraet, welke uitsluitend voorbehouden is aen de reizigers en waer gevolgentlyk eene drukke beweging heerscht, wordt de geheele dienst waergenomen door een enkele be diende. Deze is gelast men de aflevering der cou pons, met liet toezicht over het vertrek en de aenkomst der treinen. In den morgen van laetslleden maendag, deed de bediende zooals gewoonlyk zyne dienst, en toen de trein van 2 ure 10 minuten, welke uil de statie van Luxemburg naer de Noorderslatie loopt, in de Weislraet stil hield, was de bediende nog op zyn post, maer na dit oogenblik werd hy niet meer teruggezien. Eenige reizigers, welke aen de statie kwa men om coupons te nemen, ontmoetten er niemand en namen zonder kaertjes op den trein plaets. Het personeel der stilhoudende treinen was in het eerste oogenblik niet ongerust over deze afwezigheid, want het veronderstelde dat hy in een zyner bureelen was alleen toen het hem ook gister morgen nog niet op zynen post aenlrof, rnaek'.e liet zyne oversten bekend met hetgeen er in de statie der Wetstraet voor viel.. Een geruimen lui bleven al de opzoekingen vruchteloos, tot eindelyk de aendacht opge wekt werd door hel geblaf van een hondje dat aen den statieoverste toebehoorde, en dat de opmerkzaemheid der bezoekers naer liet ma- gazyn wilde richten, waerin de steenkolen be waard wordeij, ter verwarming der bureelen en van de wachtzael. Dit magazyn ligt beneden de afhelling, juist op de plaets waer de treinen stilhouden. De sleutel van dit magazyn werd gewoonlyk in eene kleine holle verborgen, onder den grond en naby de inkomdeur, en nu was die sleutel niet te vinden. Deze omstandigheid gevoegd by de bewe ging van bet hondje, dat aen de deur rook, er tegen opsprongen luide blafte, bevestigde liet gedacht, dat in dit magazyn een zeker richt snoer zou gevonden worden. Die veronderstelling was maer al te waer, want toen de deur geopend was, trof een vrecslyk schouwspel aller oogen. U.Daer lag het lyk van den statieoverste, met een onkennelyk gelaet en het lichaem zoodanig doorkorven, dat het geheel niets anders voor stelde dan een vormeloozen klomp van elkan der gesneden vleesch. Alles toonde aen dat de statieoverste be zweken was onder de slagen van een of meer der moordenaers, welke hunne woede tot het uiterste óp hun slachtoffer hot vierden. Het lyk droeg niet min dan 19 vreeselyke wonden, toegebracht met een snydend werk tuig. De halsslagader was letterlyk doorge sneden. Noch in liet magazyn, noch op het lyk des slachtoffers was er eenig spoor van worsteling te ontdekken. Op eene buiten dienst gestelde kachel, scheen een bloedvlek aen te toonen, dat het slachtoffer zich aen dit voorwerp had willen vastklampen. Langs de binnenzyde der deur is een ander bloedspoor. La Gazelle geeft de volgende omstandig heden nopens de moord in de WetstraetDe dielle is grooter dan men eerst meende. De geldkolTer, dien men maer -gister namiddag kunnen openen heeft, was byna ledig. Men heeft vastgesteld dat hy in liet nachtslot niet was. De 1400 fr. in specie, die hy inhield, waren cr uitgenomen, alsook 1500 timbers van 10 centimen. Aen de limbers van andere waerde heeft men niet geraekt. In de statie waren ook eenige konynen, door den ver moorden gekweekt, weg. Een dezer konynen was builen zyn kot bezig met bloed te lekken, dat den grond bedekte. De overste der verbindingslyn bad eergis ter. omtrent 1 1/2 ure, aen zynen onderhoo- rigen eenen brief gezonden, hun verwittigende dat er nog al veel geld in de kas der Wetstraet was, en dat hy een deel er van zou komen nemen om het in de Bank te leggen het slachtoffer had dezen brief open op zyn bureel gelegd. Deze brief is heden door de magis traten op dezelfde plaets gevonden. Indien de moordenaer toegang tot het bureel had, dan heelt hy kunnen weten, dat de geld kas eene belangryke som inhield. Alles bewyst, dat er geene worsteling ge weest is. De laerzen van liet slachtoffer zyn niet vuil noch besmeerd met bloed. Waer- scltynlyk zal hy omvergeworpen zyn, op liet oogenblik dat hy binnentrad. In den boek der schuilplaets stonden bylen en spaden die hem des noods tot wapen zonden kunnen dienen hebben. Het aengezicht des-slachtoffers heeft niet min dan drie hamerslagen ontvangeneen dezer heelt hem een der slapen gekloven, de andere heeft hem de rechterwang algesneden, de derde heeft hem een deel van den neus en der rechterwang afgeslagen. De plaets, waer de misdaed begaen is, geelt uitzicht op den spoorweg zy is nevens de wachtzael. Men kan er langs eene kleine venster binnendringen, dat op den talus open gaetvan de naburige huizen zou men wel kunnen zien hebben, wat er gebeurde. De hond van bet slachtoffer is door de poli tie medegeleid. De eerste opzoekingen zyn gedaen door den heer Govaerts, commissarie der 5e wyk, en door den heer Bourgeois, gerechtelyke divisieoverste. Er is eene plaeisschouwing gedaen door de heeren Slingelhamer, substi- tuel van den prokureur des kouings, Wilmars, onderzoeksrechter en Rousselle, greflier. De plans zyn opgemaekt onder het bestuer van den heer Roussel, bouwkundige. Het slachtoffer van die vreeselyk schelm stuk is een genaemde Vanhoye, oud ongeveer 50 jaren, ongehuwd, en geboren te Gent. Twee zyner broeders, per telegraef verwittigd, zyn gekomen om de indentiteit huns ongelukkigen broeders te bestatigen, waervan de overblyf- sels naer Sint-Jansgasthuis werden overge voerd, om daer een lykschouwing onderwor pen te worden. De moordenaer of de moordenaers hebben ontstolen aen bun slachtoffer eene zilveren cyünder-horloge, in eene koperen kas met zwarte vlekken, eene goude keling en eenen gouden ring, met blauwen steen. In de bureelen der statie huiten den in houd der lade, 1552 fr. 40 centiemen, en 1500 postzegels van 10 centiemen. Ten gevolge der nieuwe inrichting der artillerie van het leger, zullen er in de kaders der officieren lalryke benoemingen plaets hebben. Sinds eenigen tyd werden er talryke dief stallen van brieven, in de Noorderslatie, te Brussel, gedaen dit duerde reeds twee jaren en nog kon men den dader niet ontdekken. Ziehier hoe men daerin gelukt is: Twee bedienden der politie van de spoor wegen hadden met inzicht twee dikke brieven in de bus gewotpen. Een briefbesteller D. V. deed de verdee ling. Een postopzichter en een officier van politie hielden zich bezig met de adressen der brieven na te zien, maer vonden de brieven niet door lien in de brievenbus gestoken. Zy belastten onmiddellyk den briefdrager en vonden dry brieven in zyn bezit. Dal de plichtige werd vastgezet behoeft niet gezegd te worden. Te Brussel komt een nieuw bladje uit, les Eaits Divers, dat aen de statiën van den yze- ren weg verkocht wordt. Wy reeommandeeren de reizigers den aenkoop van dit blad aen 2 centiemen. Behalve goed gekozen nieuws, bevat les Faits Divers eene wel geschreven kronyke van den dag. Er zyn te Tliielt weer valsche stukken van twee fr. in omloop, die vervalsclit zyn op dezelf de wyze gelyk wy dit verleden jaer hebben aen- gegeven, le welen dat het zilver uilgehaeld is. Het vervalschte stuk welk wy gezien hebben, is van Napoleon III, met het jaertal 1867. De vervalscliing is wonder juist bewerkt en schier niet kennelyk. 'I Is daerom dal wy er hier nogmaels eene beschryving van geven. Hel stuk is op zyne dikte doorgezargd, zooda nig dat er maer twee dunne plaeijes zilver over blyven. Uil een stuk van iwee frank, moet men voor ruim eenen frank en half zilver halen. Met deze plaetjes heeft men evenwel den voor- en achterkant van het geldstuk. De zilver- plaeljes worden toen op behendige wy/.e op een stuk koper gelegd (gesoudeerd, waerschynelyk met een weipig tin), dat juist gelyk is aen het zilverstuk welk men heelt uitgezaegd. En zoo hebt ge weer een geldstuk, dat in niets van een goed en zilveren te onderschieden is. Keert het maer langs de twee kanten, gy zult de vervalschiug niet gewaer worden. Evenwel is er een nog al gemakkelyke mid- nel om het bedrog te vinden. De reefkens op den rand, zyn in de vervalschte stukken ook wel, maer iels lompe en grover de rand van de koperplaet is wel verzilverd, maer toch steekt hy, lusschen de twee zilverplaeljes, een weinig duisterder afde samenvoeging is wel met veel zorg en knuste gedaen, toe!» even wel kan men er eenigzins liet lidleeken van zien. Wil men de vervalsche stukken kennen, men zie dan op den rand, en door ze met de randen van goede stukken samen le houden, zal men het zien van al. Die doorzaging van zilverstukken, is eene ver valscliing die te Hiiell of omsteken schynt be werkt le worden. Op de wyze gelyk men het behendig weet te doen, zoo men het bed.iog zeer goed op de goudseukken kunnen overbrengen. Als dal nog wat zoo voort gaet, zal de winter van 't jaer 18"5-'74, onder de zachtste winters rekenen die nog ooit geweest zyn. Als wv maer in maerl en april geen slechter weder hebben als in december en january. BELANGRYK BERICHT Een fatsoen- lyke jonge heer, door toevallige omstandighe den uit zynen post geraekt en met zynen ledi gen tyd geenen weg wetende, zoekt eene vrouw met liODderd duizend francs. Adres franco aen den Landbouwer, le Roese- lare, onder de letters X Y Z. N. B. De honderd duizend francs zonder de vrouw worden ook aenvaerd. HOLLAND. Men schryft uit Rotterdam, 27 Jauary Nauwelyks had de telegraef heden namiddag het hcuglyk bericht uil Alchin herwaerts over gebracht, ot er volgde by onze burgery eene algemeene betooning van geestdrift. Met eene ongeloofivke snelheid was het groote nieuws door de stad verspreid. Nog lerwyl men bezig was met op het raedhuis, de groote Beurs, het postkantoor en andere openbare gebouwen de vaderlandsche drieklenr uit te steken, hadden een groot aental ingezetenen, als wedieverendc in de uitdrukking van het vaderlandse!» gevoel, reeds in alleryl de vlaggen uilgehangen. De blyde mare der inneming van den Kraton werd langs de stralen letterlyk uitgegalmd. De menigte drong opeen rondom de personen, die de bulletins van het nieuws verspreidden. Tegen den avond nam de drukte nog toe, vooral in de omstreken van het raedhuis. Er waren oogen- blikken, dat men, door den dichten volksdrom heen, het gebouw nauwelyks kon bereiken. Daer en niet minder langs de Korte Iloogstraet, Hoofdsleeg, Goudsche-en Weste Wagenstraten, alsook in gewoonlyk minder bezochte gedeel ten der stad, werden van alle kanten kleine vuerwerken, later hier en daer gekleurde vuren ontstoken, terwyl men op onderscheidene plaet- sen allerlei groepen, onder het zingen van va derlandsche liederen, met vaendels zag rond- loopen.Het was eene drukte, een gejoel, eene levendigheid, niet één woord een ware geïm proviseerde feestavond, Naer wy vernemen, is namens de maetschappy Amicitia alhier, aen generael Van Swieten een telegram van gelukwcnschiiig overgeseind. FRANKRYK. Brand tb Passy. Een vcrschrikkelyke brand is zondag morgend uitgeborsten in de rne des Reservoirs, te Passy. De echtgenoten Lecomle, behangers, bewo nen in liet num. I, eene houten barak. Zy hadden er hunne vier kinderen alleen gelaten, waervan het oudste, een 8jarig meisje, met de lyplmskoorls le bed lag. Toen zy 's morgens weggegaen was, had dc moeder by den kachel een handdoek laten han gen om le droogen. Die handdoek was op den kachel gevallen en had vuer gevat. In eenige minuten stond de houten barak in brand, en de vlammen wekten de aendacht op der gebueren. Zinneloos, denkende aen zyne kinderen, die gingen omkomen, snelde de ongelukkige Le comle toe, en sprong in de vlammen om ze er uitte halen Hy gelukte er slechts in melde grootste moeite, en na zelve zware brandwon den bekomen le hebben. Hclaes de pogingen van den armen vader moesten om zoo te zeggen vruchteloos zyn, want al de kinderen moesten naer het gasthuis ge bracht worden, »-n verkeeren in doodsgevaer, byzonderlyk de jonge Eugenie, die aen lyplms koorls lydt. Een der kinderen, een tweejarig knaepje, Hendrik genaemd, is reeds bezweken het an dere knaepje liecfl geene hoop op redding meer. De wanhoop der ouders is onbescliryflyk. DIJITSCIILAND. Het slaet dus vastvoor Mgr Ledocliowski, aertsbisschop van Posen, zal de vervolging ein digen met de gevangenis. Opeiscliing gekrrg. hebbende om de boet van 9500 llialers (55,00^ fr.) le betalen, en niets in 't bisschoppelyk paleis overgebleven zynde om aen te slaen, zal er een bevel tot aenhouding tegen den prelaet worden uitgevaerdigd, en zal hy overgebracht worden naer Francfort aen den Oder. Nu meent Von Bismarck zeker, dat hy de katholyken overwonnen heeft, en dat al de Roomsche priesters zich haesten zullen, 't slof van zyne schoenen te kussen.... Von Bismarck straft niet alleen de priesters, die onwankelbacr aen hunnen plicht getrouw zyn, maer ook de geloovigen, die de rol van overbrengers niet willen spelen. Alzoo moet de katliolyk zich verlagen tot de rol van verklikker, van verrader alzoo moet hy zyne eigene herders komen aenklagen, als zy hunuen plicht jegens God en de Kerk vol brengen Wy gelooven echter, dat Von Bismarck wel slachtoffers, maer geen creaturen voor zyne willekeur vinden zal. In Ryn-Pruisen is zekere Sclimilt, het hoofd der gemeente Currenberg, veroordeeld lol 5 thaler boete, omdat hy geweigerd heeft, by de rechterlyke overheid de daden van geeslelyke bediening aen te klagen, welke de pastoor gesekwesleerdin zyne parochie zou kunnen begaen. Nog sterker is het, dat het opperhoofd der gemeente zyn ontslag heeft willen geven dat hel goevernement weigert dit ontslag aen te nemen, en hy bedriegd wordt met nieuwe boe len indien hy niet voor den opperinaehtigen wil bukt. Ziedaer dus een man, man die overtuigd is dat de wet met zyn eergevoel, met zyne over- luiging, met zyn geloof in stryd is van dat oogenblik wil hy zich onttrekken aen de nond- zakelykbeid om deze wet uil le voeren, en liet goevernement wil liern, integendeel, dwingen zyne ziel, zyn geweten voor de wet le verloo chenen Von Bismarck heerscht niet alleen over liet lichaem liy wil de ziel onderdrukken hy zon willen heerschen over de gedachten, over den vryen wil van den mensch. Er moet in de wereld slechts één wil zyn, en dat is van von Bismark. Nooit is de vryheid, tol in haer diep ste diep, bloedig gekreukt geworden Het hoofd der gemeente van Eues, op de Moezel, werd, in een dergelyk geval, afgesteld die is ten minste gelukkiger dande burgemeester van Currenberg. Iloe liet zy, Pruisen mag zich beroemen op den goeden weg te zyn, die naer het lieden- daegscli liberalisme leidt, dal is naer die soort van liberalisme, welke aen niemand vryheid geeft dan aen de zoogezegde liberalen alléén. Hy kan echter zyn, toejuichcrs te vinden in België nanieiyk by de doctrinaire party die schacnitevry is. SPANJE. Het uitzicht, dat heden de stad Carlhagena aenbiedt, is treurig. Het nieeslendeel der hui zen zyn puinhoope» deze, die nog recht slaen, hier en daer met werptuigen doordoord, zullen moeten afgebroken worden. Overal richt men schooren op, om de instortende muren te-onder steunen en de ongelukken le vermyden. De lieer Bosch, rechter, noodigl de bewoners uit, om niet onmiddellyk naer Carlhagena terug, le keeren men vreest eene besmetlelyke ziek te door de ontbinding der lyken.diede werklie den onder de puinen vinden. Men heelt er meer dan 300 gevonden, onder een groot gebouw, dat gedurende het beleg lot park aen de artillerie gediend heeft. Daerenboven een groot getal doode dieren bederven de lucht, en liet zal met groote moeite zyn, dat men er in zal gelukken zekere le ontruimen, waer zy al onder een lig gen. Men schal het getal ongelukkigen, begra ven op den dag der ontploffing van het poerraa- gazyn op 400 In dc stad komende, hebben de Spacnsche legerbenden nog 5000 belegerden gevonden. Onder deze bevonden zich dwangarbeiders, die het besteur thans gebruikt voor de wegruiming der puinen en de gezondmaking der stad. Aduiirael Topete, gelyk wy aengekondigd hebben, is ter plaets gezonden om een enkwest te maken en hulpmiddelen le bezorgen. Deze hooge ambtenaer vraegt de uitlevering der byzonderste opperhoofden van den opstand, zich steunende op de overtreding van het alge meen recht, die zy gedurende hun verblyf in de stad, begaen hebben. ENGELAND. De straf van de zweep is vrydag toegepast ge worden aen drie gevangenen in het prison van Newgate. Het waren de genaemden Penry Boys, oud 23 jaer, John Carter, 42 jaer, en Georges

De Denderbode | 1874 | | pagina 2