VOLKSKAMER. Deze week is eintlelin^e (le algemecne rede- twist over't hudjet van biunenlandsche zaken gesloten gemekt. De zitting van donderdag helst heeft weer, voor 't grootste gedeelte, over 't ondcrwys geloopen. De liberliaters zyn mild yen onaf gebroken herhalingen geweest, 't Was M. Jotlrand die hierin pluim en handschoen heeft willen behalen, met zich tegen de heeren volksvertegenswoordigers van Aclst en Den- dermondc uitvallen le veroorloven, voor wat helgetie die hoeren vroeger o\er de middel bare scholen dezer twee sleden gezegd heb ben. IIy is er niet zeer goed van afgekomen hy krinkelde ziel., als een paling op de braed- pan, toen M. Vandersleen, in schitterende bewoordingen, den Stedelyken Raed van Uen- dermonde verdedigde en Meester Jottrand eene reeks bloedige zweepslagen toediende. De redevoering van M. Vandersleen was zoo loodzwaer op de magen der Dendennond- sche liberliaters gevallen, dal deze niet wisten op welke wyze zich le wreken. De middel sclieen buu gevonden, om den lieer Vande- steene tol zwygen te brengen, namelyk de vraeg om liern te mogen vervolgen over eene zinsnede zyner redevoering, zinspelende op een klein sommeken wyngeld van 5000 fr. dal vioeger voor den aenkoop van 't sclioollokael zou moeten opgestreken geweest zyn. Is dal «iet wel uitgevonden? Maer 't artikel 44 der grondwet verzet zicli legen 't gene de liberale feniks of de feniksen van Dendermonde er in zouden willen gevonden hebben. Geen wonder dus, dat die liberale verdediger van de coxsTUTiciiiE van 1850 en de verbitterde tegenstrever van de pastoorsuownachie de zotienmuls lusschen de twee ezelsooren van 't dendernioiidscbe liberalismus, op den kop, mei twee scliryfkassen aen de handen, in 't midden der vergadering op de knieën gezet werd. Anne sul! verdedig nu nog de zaek der cmviLisACHiEZeg ons eens de eerste letter van uwen naem, als 't u belieft, Mogelyk zullen wy er dan kunnen uil afleiden dat er in Dendermonde wel sclioone roozen voor de verkens gesmeten worden, als bel liberliatersgespuis zyne gal uitbraekt. Kiel beter is 'l lot van lieerke Jotlrand ge- weestin de aenraiidingen, waermeè by de gezegden van M, Van Wanibeke vereerd heeft. Onze lieer burgemeester heelt den liberalen feniks wonderwel op zyne plaets gezet, als liy hem vroegCaet gy nu myue inwendige gevoelens doorgronden want gy vindt in myne redevoering zinsneden die myne lael vreemd zyn. Om zich te verschoonen, vond M. Joltrand dat Aelst en al de vlaemsche steden de kon- kurrentie, welke de Slaetsscholen aen de ge stichten der E. 1'. Jesuiëten en aen die der geestelyke genootschappen doen, zoeken le verydelenü!Bravo, Man, dat is een fyne vondü! Maer iels hebt gy niet overwogen, dat is dat de bekwame leerlingen welke deze geestelyke scholen opleveren, en de menig vuldige liberalen zonen die deze gestichten bevolken, meer dan voldoende bevvyzen zyn, dat de geestelyke leeraers de kroon spannen, en voor geene Slaetskonkurrencien le vreezen hebben. Om zyne vrienden van Aelst te voldoen, heeft de liberale Jotlrand met geestdrift over 't groot getal leerlingen gesproken dat in onze middelbare EERSTE KATEGORIESCHOOL on derwezen wordt. Den spreker heeft men daer leelyk misleid en is onze Papboer de opgever van 't komediestuk geweest, dan heeft hy den tooneelspeler op den dool geholpen. NVat M., liet zou eene misdaed zyn onze school van kategorie te doen veranderen, omdat zy na die van Antwerpen, eene der volkryksle is?!?!? Wat?!? zy kost niet meer dan die van Fleur us, Lier en Tbuin Is dal om met ons allen den spot te dryven dat gy zulken zeever in vólle Kamer 'durft afgeven? Zult gy ons willen wys maken dat een bagatelleken van rond de 25000 fr. zoo groot, niet is als eene som van omtrent de 11 a 12000 franken gemeentesekrelarissen derwyze te zien ver meerderen dat deze nuttige ambtenaren niet meer, gelyk liet lieden meermaels 't geval is, tot een stieltje bg hunne toevlucht moeten nemen, om liefielyk door de wereld te gera ken, gelyk bel du verhevenheid van hun ambt vereischtT is te zeggen, dat deze ambte naren in hunne functie het noodige bestaen voor hen en hunne familie moeten vinden, en niet verplicht zyn van hunne zonen ol doch ters te doen handel dryven, om, door de winst die dit oplevert, in hel tekort te voorzien welke hunne jaerwedde voor hun bestaen oplevert. Ten andere, men zou ook gegronde kritieken en zekere onreclilveerdig- heden doen verdwynen. En men zegge niet dol er geene kritieken bestaen of wel dat ze ongegrond zyn want men zal ons locli niet betwisten dat de invloed van eenen komniis- saris ol' sekrelaris nul of van geencr weerde is voorde belangen van den handel zyner zonen of dochters, bezónderlyk als die. handel van een dagelyks en algemeen gebruik is. Nu, genoeg voor heden nopens dit punt. Indien het ons toegelaten zy, nu dat men op ons stadhuis bezig is met de policie, door vermeerdering van jaerwedde, trachten te verbeteren, eene opmerking aen onze geko zenen toe le sturen, zullen wy hunne aen- dacht inroepen op de gebrekkige inrichting onzer stedelyke policie. Onze stad wint jaer- lyksin be\olkiug en uitgestrektheid aen, en de noodwendigheid van eene tweede bureel van policie doet zich hier druk gevoelen. De belangen der ingezetenen, de veiligheid en de rust der stralen, den eerbied van den eigendom, enz., vereischen het en zouden er grootelyks by winnen Nu, beden laten zekere diensten zeer veel te wenschen wy willen ze hier niet opsom men, omdat wy, dit doende, in persoonlyk- lieden zouden moeten treden die wy willen vermyden. Men moet met ons bekennen dat de bewa king der agenten van policie zeiven niet ge- noegzaem is. Onze heer kommissaris is, door de menigvuldige werkingen, zooals, afleveren van staten, af- en opschryvingen op de bevol kingsregisters en meer andere zaken, uietle- genstaendc hy een scliry ver onder zyne orders heeft, zoodanig overlast met werk dat hy verplicht is den ganschen dag op zyn bureel door te brengen en den voel er niet kan bui ten zetten om de noodige bewaking over 2yne agenten uil te oefenen. Een tweede bureel van policie is, volgens ons, het eenige middel 0111 onze stedelyke policie dusdanig te verbeteren, dat zy aen de burgery al de diensten kunne bewyzen die zy van liaer verwacht. Inderdaed, indien men de stad in twee kwartieren verdeelde, en in elk kwartier een volledig policiebureel in richtte, dan zou ook liet werk, zooals het afleveren van staten, enz., verdeeld zyn, zou de tegenwoordige policiekommissaris er al zynen lyd r.iet moeten aen besteden, en zou by zyne wyk en de agenten onder zyne orders zelf kunnen bewaken in andere woorden, dan zou by den lyd vinden om zyne wyk te doorkruisen en door zich zelven te bestaligen waer de dienst door de agenten wordt ver- waerloosd. Ook zou men wellicht, hier ie Aelst, die lange reeks dieften met verzwa rende omstandigheden niet aen te boeken hebben, wac-nan tol heden toe niet één der daders is opgespeurd geworden en die zonder twyfel zouden ontdekt worden, indien de poli tie wat vlytiger was in het uitoefenen van haren dienst. En wat nog meer is: de verschy- ning op ongeregelde uren van den lieer kom missaris, op zekere punten zyner wyk, zou aen de overtreders der policiereglementen en wetten meer schrik inboezemen en zoo, meni ge overtreding beletten. Men weet immers dat dieven en andere misdadiger altyd meer schrik hebben, bedienen wy ons van de dieventael, \an den GRANDERIK dan van een MAE1KEN. Wy hopen dat onze gekozenen onze nede rige opmerkingen zullen gelieven in aendaclit le nemen en deze kwestie rypelyk zullen over wegen, vooraleer een besluit te nemen. Waeruit bestaet dal groot getal leerlingen daer M. Jotlrand van spreekt? Hoe veel OPRECHTE LEERLINGEN zou onze eerste kateooriksciiool wel bevatten Dal getal kan niet groot zyn, ten ware men de vaentjes- broekmannekens en andere kleine patotter- kens, die meest al lot de be.waer- of pap- school behooren, -— voor leerlingen eener middelbare school, en dat nog van I»" kate gorie,wil doen doorgaenü! Waren wy in de Kamer aenwezig geweest, en hadden wy daer één enkel woordje te zeggen gehad, wy zouden M. Jottrand en zyne opslokers eene heel andere rekening gemaekt hebben wy zouden bun hebben doen zien wat cr waerlyk van de zaek iswy zouden er by gevoegd hebben dal de konkurreneie welke onze Stads school aen 't vrye godsdienstig ondcrwys doet, geene oprechte konkurreneie is, daer 'l grootste getal leerlingen en kadoderkens, drykwaert, lialf-en kwaertgralis en zelfs gratis deschool bywoonen,energeenekonkurrencie, op zulken voet, kan geschieden wy zouden hun geantwoord hebben door eene vergelyking lusschen de schoolpryzen der twee mededin gende gestichten, en bet getal OPRECHTE LEERLINGEN die deze bevolken, en M. Jot trand zou verwonderd geweest zyn hy zou hebben moeten bekennen dal zyne opslokers hem by den neus geleid, en in dool gebracht hebben wy zouden ook aen den achtbaren heer Minister hebben doen opmerken dal een eerste katcgorieschool geen het minste voor deel oplevert, en WY ER NIET VAN WILLEN wy zouden hebben doen uitschynen dat wy voor de dwaesheden onzer voorgaenders niet veranlwoordelyk willen blyven dat de stad Aelst het zelfde recht heeft, om misgrepen te doen herstellen, als byzonderen die zich in zulke gevallen bevinden. Indien onze inlichtingen nauwkeurig zyn, zou hel voorstel van 't kollegie van Burge meester en Schepenen, strekkende om aen den heer Policiekommissaris onzer stad eene nog al merkelyke vermeerdering van jaer wedde toe te staen, by 't onderzoek in de sektie van financiën, mètgelykheid van stem men, verworpen zyn. Ons inzicht is geenzins den voorstel van 't kollegie, brutael weg, nf te keuren integen deel. onlangs hebben wy den wensch geuit de jaenvedden der Policiekommissarissen en Sïonlngtykc 9iarm»nieinac(scliappy. Verleden zondag heeft onze Koninglyke Harmoniemaetschappy, Al Groeijend' Bloei- jend', liaer tweede winterconcert gegeven, dat, onder alle opzichten, in luister en kunst met bet eerste mag wedv veren. Wy zullen alles hier niet breedvoerig uitleggen,omdat wy niets dan herhalingen kunnen geven van 't gene wy vroeger aengestipl hebben. Alleenlyk zullen wy heden zeggen dat de heer E. Vernimmen, met zyne Fanlaisie uit het opera: il trovatore, voor basson of blaesbas, blyken van ware kunst gegeven heeft,dat de heeren A. Wau- tliier, en de bekoorlyke gebroeders F. en G. Vandersmissen, door hun kunstmatig zang talent veel lol de vetglanzing der feest hebben Ingebracht, en menigvuldige en herhaelde bravos en toejuichingen hebben weggedragen; en voegen wy er by dat de bygeleiding, op 't harmonium door den lieer G. Cammaert, aen de soloslukken, alleen- en tweegezan gen veel luister by gezet hebben. Vergeten wy niet te zeggen wal prachtig zicht liet nieu we paviljoen der Maelscliappy oplevert, sedert dat onze talentvolle schilder M. M. Demeltc, hetzelve met zyn penseel opgeluisterd heeft. Onnoodig te zeggen dat de feest tot diep in den avond geduerd, en eenen ruimen oogst van broederlyk vermaek opgeleverd heelt. KOMIEKE GARDE. Nu zyn ze er uit, zulde nu zal onze ko mieke garde herleven de oudemannen begin nen voor de pinne te komen zy geven waer lyk bijken van verknochtheid en zelfopoffe ring, tot voorbeeld der jongheid!!! Vrydag beeft een oude gryzaerd eene nieuwe vrywil lige dienstneming voor vyf jaren acngegaen. Eer aen die ouden beid, die nog zoo een jong hart beeft. Allons, père Jef, blyft niet achteruitlaet zien dat gy ook zoo veel moed hebt, als uw windige voorbeeldgeverJan de stokdrager zal zich ook niet laten trekken de velocipéden zyn nu toch gemakkelyk om bekomen. WETTELYKE BESLUITEN. By koniuglyk besluit van 31 January, zyn de volgende heeren acngewezen om deel te maken van den militieraed onzes arrondissemenls, voor de lichting van 1874. rurgerlyke leden Voorzitter: M. Mod. De Cock, provintiael- raedsiid en burgemeester te Geeraerdsbergen. Pluetsvervangers van den VoorzitterMM. F. De Backer, provinciaelraedslid te Lede en F. M. Gheeraerdts, provinciaelraedslid en schepen te Aelst. Werketyk lid M. C. Van GrasdorlY, burge meester te Gysegem. Plaetsvervanycrs van het irerkelyk lid: MM. A. Coppens, schepen te Lede en B. De Fejter, burgemeester te Bambrugge. MILITAIRE LID M. Garnier, major aen het reg. der karaby- niers te Brussel. PlaelsvervanyersMM. De Sagher, major aen hel 12° reg. voetvolk te Dendermonde en Falise, major aen hel l'l° reg. voetvolk te Dendermonde. KERKELYK NIEUWS, Eene drydaegsclie plechtigheid ter eere van den gelukzaligen PETRUS FABER, priester der Sociëteit Jesu, zal op 8, 9 en 10 fëbruary aenstaende, in de kerk van liet Kollegie dei- Paters Jesuiëten alhier, gevieid worden. orde der diensten Zondag 8 February. 7 3/j ure, Solemneele Mis, daerna 'fransch sermoon, door den E. P. Duvivkr, S. J 11 uren, Plechtige oefening voorde leden van de Congregatie der jongelingen, daerna sermoon door den E. P. Gaels, S. J.; 1 ure, Plechtige oefening voor de Leden van liet genootschap des II. Franciscus-Xave- rius. daerna sermoon, door den E. P. Wevn, S. J.; o uren, VJaemsch sermoon, door den E. P. Cavereel, S. J.; daerna solemneel lof. DE TWEE VOLGENDE DAGEN, ZYNDE 9 en 10 February: 10 I/a ure, Mis met zang, daerna fransch sermoon door den E. P. Yseux, S. J 5 uren, Vlaemsch sermoon door den E. P. Ca\ereel, S. J.; daerna solemneel lof. Den zondag alleen zulten de studenten de Solemneele Mis en liet fransch sermoon bywoo- nende- andere dagen zal de kerk uitsluitelyk open zyn voor liet publiek. VOLLEN AFLAET verleend aen al de ge- loovigen, welke, gebiecht en gecommuniceerd hebbende, binnen de dry bovengemelde dagen de kerk van 't kollegie zullen bezoeken, en aldaer bidden volgens de gewoonlyke inlen- liën van Z. II. den Paus van Rome. Bc kindVcn van liet vrij (icdnoiil. stemme John Encelsmann. De kind'ren van tiet vrij gedacht Die loopen rond om veld le winnen En op den Doel, in Putte en Bracht Beschaven zij de schoone boerinnen. Wij brengen 'l licht dal u ontbreekt En ook de deugd zegt Meester Hanzen Maar als de Vos de Passie preékt, Boeren waakt dan op uw Ganzen Ja builenlie, gelooft ons vrij Wij willen u voor goed ommaken c< Van allen dwang en slavernij En van 'l bedrog der zwarte snaken. Niet dal Ons lieer, ons tegensteekt Want God is braafzegt Meesier Hanzen, Maar als de Vos de Passie prcékt Boeren wacht dan op uw Ganzen Wij komen niet oni gold of goed 't Is maar alleen om u te leeren o Omdat het wringt in ons gemoed Dat gij nog wilt met die verkeeren. Die soort, die u van God niet spreekt Dan voor den heb - zegt Meester Hanzen, Maar als de Vos dc Passie preêkl 6 Boerenwaakt dan op uw Ganzen Ge ziet dat wij geen mannen zijn Die voor dc baal hun rollen speten, Wij pakken wel een fleske wijn Maar zullen nooit ne mcnsch besteler. 't Is dat er eer en deugde steekt ln ons partijZegt Meester Hanzen. Maar als dc Vos dc Passie preekt Boeren waakt dan op uw Ganzen Wij zoeken niets dan uw geluk 6 Brave lié, wilt ons aanhooren Gij zijl al veel te lang in druk u Gij wordt mis leidt door uw paslooren Hol licht dal ons heeft opgekweekt Dal is de God zegt Meester Hanzen Maar als de Vos de Passie spreekt Boeren waakt dan op uw Ganzen ►'i Ja sprak Peerjan, het Gouzenbcht, Is nu de God, der vette posten, Voor al wie nooit heeft iels verricht Dan leven op een anders kosten o Een .groote strop die altijd spreekt Van eer en deugd l.ijk Meester Hanzen Als zoo ne Vos de Passie preekt Boeren waakt dan op uw ganzen Ne vlaemsche Sinjoor Antwerpen, 2 Februarij 1874. N'aer \vv vernemen zal de maetsehapp Hel Land van Riem, op 15 February aenstaen de, zynde vastenavond zondag, eene luister- ryke avondfeest den heeren leden van den katholyken Bond, ten schouwburge onzer Stad, aenbieden. Het programma, dat wy onder de oogen hebben, is uit de keurlyksle chooren, en gezangen van liet ryk reperto rium dier befaemde maetschappy en uit een blyspel, met zang, in twee bedryven, samen gesteld. Alles doel voorspellen dat de leden des katholyken Bonds eenen aengenamen avond stond zullen doorbrengen. Deze feest wordt ten behoeve onzer noodlydende medeburgers geven en wy hebben de vaste overtuiging dat dit goedwerk met den besten uitslag zal be kroond worden. Als eene maetschappy zulke lielde volle menschenvrienden aen liaer hoofd beeft, zoo als liaer voorzitter, de heer Karei Lievens, en liaer director de heer Jan Col sou het zyn, dan mag men van den goeden uitslag verzekerd zyn. Moed dus jongelingen der maetschappy van 't Land van Riem, onze noodlydende medeburgers zullen er u dank- baer over zyn en door hunne gebeden Gods zegeningen over u doen nederdalen Zondag nacht is alhier, in de Sterrestraet, ter wooning van sieur Constant Van Geit, bygenaemd, den springer, bureelbediende, eene diefte met braek gepleegd. De dief is langs achter, door eene raem die op belopen veld uitgeeft, den huize binnen gedrongen en heeft alles wat onder zyn bereik was mede genomen. De ontstolen voorwerpen bepalen zich tot eene zekere hoeveelheid kleeding- stukken. De dader of dc daders zyn onbe kend niemand wordt vermoed. Eene vraeg is op aller lfppen zal onze policie deze mael den pliehlige of de plichtigen kunnen ontdekken Er is weinig te lioperi antwoorden sommi gen daer onze stedelyke policie, sedert ver scheidene jaren, nog niet één der daders van de menigvuldige dieften, die hier gepleegd zyn, heeft kunnen ontdekken. Mogelyk zal dien toestand beteren als sommige der lagere poli- cieoversten met zekere berocste kerels wat meer zullen avondmalen en feest houden dan tegenwoordig. Woensdag is de genoemde Victoor De Neef, boomsnoeijer, geboren en woonachtig te Haeltert, alhier op St. Job, ten hove van Leopold Mergan, van het toppunt eens booms gevallen. Het slachtoffer dezes ongeluk, dat nauwelyks de 23 jaren heeft bereikt, is in eenen bedenkelyken toestand naer het bur- gerlyk hospilael overgebracht. Zyne bekomen wonden, laten weinige hoop tot redding over. Sedert deze laetsle veertien dagen zyn er te Meire, onder het hoornvee negen gevailen van besmeltelyke longziekte (Pleuropneumonie e'su- dative) besiatigd geworden. Al de voorzorgen in zulk geval voorgeschreven zyn door het hoogeibestuer en de gemeente overheid in da- delyke werkstelling gebracht, liet reinigen der besmette stallen, als ook liet reinliouden en de goede verluchting der stallen, die tot hier toe zyn bevryd gebleven, wordt door de plaetselvke overheid streng bewaekt. 't Is te hopen dat dank aen de genomen voorzorgen, aen den vlyt der gemeente overheid die gees- sel weldra deze beiangryke gemeente zal ver laten en er geene nieuwe slachtoffers zullen moeten aengeboekt worden. Wy kunnen onze geëerde lezeren van Meire en omliggende ge meenten niet genoeg aenmanen al de voorzor gen en middelen te gebruiken welke door het gemeente bestuer en den heer Renneboog, vader, goevernementsveearts in onze Stad, worden voorgeschreven en welke, deze laetsle door ondervinding, als de beste aenziet om den geessel met zekerheid le bevechten er. te doen verdwynen. Dus opgepast. liet land klaegt. Ja, en hard, over de krygslasten. Iedereen ziet en voelt die ver zwaring. Wy marcheeren naer het Pruisisch stelsel. Tot wie ons wenden Tot de liberalen, die nu legen de soldatery tamboeren Maer iedereen weet, dat de liberalen soldaet- zuchtig zyn van kop tot teen 't was de lieer Frère, die den Pruisisclien draek losliet. By de liberalen onze toevlucht nemen, is den wolf in de muil loopen. Naer onze meeniug is het eenige redmiddel In de kiezing onzen wil uildrukkelyk doen kennen Vermindering der krygslasten, en weg het zevende ministerie, dat ons onderkruipt, ons verpruist en ten verderve voert Voor den kleinen burger is het. tegen woordig byna niet meer mogelyk,eenen plaetsvervanger te zetten, als hunnen zonen het ongeluk hebben een slecht nummer te trekken. Vele leggen de schuld daervan op het goe- vernemenl dat is een onnoozel gedacht. Het goevernemerit komt daer voor niets in de grootste reden vad de duerte der mannen is de groote daghuer, welke de werkman tegen woordig wint hy, die 5, 4 en 5 fr. daegs wint, is niet genegen voor 5 centime» daegs onder 't vaendel te dienen, en zyne vryheid nog daerenboven te verkoopen. Zoo dus, hoe hooger het dagloon wordt, hoe duerder men de mannen zal moeten betalen. Niemand kan daer iels aen doen. Het Journal de Charleroi zegt gemachtigd te zyn, om aen te kondigen dat de heer Bali- saux, by de aenstaende Ikieziugen te Charle roi, afziet van elke kandidatuer voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers, dewyl zyn ge zondheidstoestand hem niet meer toelael eenige andere zaek ter harte tenemen, dan zyne nyverheidsbezigheden. De Union de Charleroi zegt te weten dat de heer Balisaux zich opnieuw in Juni aen staende op rang zal stellen, indien de gezond heid van dien representant voort betert, ge lyk nu, en geheel en al herstelt. Maendag is te Gent liet huwelyk gevierd van jonkheer Graef Everaerd de 'I Serclaes, oudsten zoon van den lieer Goevemeur van Oost- Vlaenderen met mejoukvrouw Marie de Kercho- ve van Oeselgem. L)e getuigen van den bruide gom waren de heeren baron Oscar de T' Ser claes en de heer burchlgraef de Biolley, zyne oomeri. Die van de bruid de heer Edgard de Kerchove van Oeselgem, Iner broeder, en de heer Eugeen de Kerchove, haer schoonbroeder. De burgerlyke acte is ten Stadhuize om 10 ure opgcmuekl, en de buwclyksinzegening, door" Zyne lloogwaerdigheid Monseigneur den Bis schop, greep om li ure in de kapel van liet Bisdom plaets. In den nacht van zondag lot maendag is een erg ongeluk voorgevallen in het Groot Gewat, le Gent. door de schuld van eenen vigi- leur, die zyn peerd in galop liet ryden. De heer Eduard D. M..., die naer huis keerde hy liet verlaten eener vereeuigirig, met eenige leden zyner familie, werd omverregeworpen door hel ryluig, dat hem over liet licliacm reed. Als men hem opraeple, was zyn kaeksbeeii verbryzeld, en hy had misschien doodelyke wonden aen hel hoofd ontvangen. Men weet thans uit ofOciëele bron, dat er le Brussel voor meer dan 600,000 fr. loten van van verschilige leeningen zyn uitgekomen, die nog niet ter uitbetaling werden aengeboden. De houders van zulke loten ontvangen natuer- lyk geen intrest meer hoe is hel dan nog moge lyk, dat er zoo vele personen liuu geld laten lig gen, dat niets opbregt Van de lecning van millioen der stad Brus- van 1853 zyn er 915 loten, die uitgekomen zyn, en welke nog niet werden aengeboden om uit gekeerd te worden. Voegen wy er by, dal er onder deze laetsle loten zyn van 200 tot 25,000 fr. De moord in de Wetstraet. Noch de justicie, noch de policie hebben iels ontdekt, wal op 't spoor kon brengen van den dader der moord op den statieoverste der NVetstract, te Brussel gepleegd. De beslaligingen, na de ontdekking dos scbulmstuks, schynen vast te stellen dat de dief stal voor den moord is geschied. Men denkt dat dc ongelukkige Van Oye, gevolg gevolg gevende aen de vraeg des hoogeren besluers, zyne kas had opgemaekt en dat hy de waerde, die zy be vatte, op zich had genomen om dezelve naer de middelkas te dragen. De pleger des schelm stuks, deze omstandigheid kennende, heelt deze waerde aen het slachtoffer ontnomen, tezellder lyd als zyne liorlogie en ketting. Hetgeen deze veronderstelling komt staven, is dat de frak, welken Van Oye droeg op het oogcnblik, dal hy het etablissement verliet, ins- gelyks verdwenen is. Laet ons hopen dat dc opzoekingen der ju sticie niet vruchteloos zullen blyven, en dat de pliehlige, pleger van dit afgrvselyk schelmstuk, aen de straf niet zal ontsnappen, welke hy ver dient. Men schryfl uil Antwerpen, 3 February Y'slyke brandramp.Gister avond, rond 11 ure, is er brand uiigeborste» in de herberg den Pupegaei, Rynpoortstraet. De inwoners waren reeds le bed, toen de brand ontstond, en in eenige oogenblikken was hel gebouw van onder tot boven in vuer en vlam. De voorbygangers wekten oogenblikkelyk de bewoners de vrouw van den herbergier Mer- tctis vluchtte met liaer kindje, nanwelvks 1 4 dagen oud, in de buert. üe Pompiers waren onmiddellyk toegesneld, en men was reeds volop aen '1 blussclien, toen er een man in alleryl kwam loegeloopcn, roe pende Myn kind myn kind red myn kind Dc tweede verdieping van het huis was be woond door de echtelingen Karei Simaldezes vrouw was in eene herberg naby dc Werf gaen tappen, en Simal was een glas bier gaen drin ken, zyn zoontje, nauwelyks 5 1/2 jaer oud, dat reeds te bed lag, alleen t'huis latende. Niemand had er aen dit arm kind gedacht, en de brand nam meer en meer toe de tweede verdieding waer het jongentje sliep, stond to- tael in vuer en vlam een angstkreet ontsnapte uit ieders mond, en men riep red het kind red het kind Een jongeling, 16 a 17 jaer oud, woonachtig in den Capiicienengang, ging naer boven, sloeg de vensters in, stak het hoofd in de brandende kamer, maer trok zich weldra terug, zeggende, dat het reeds te laet was. dal het bed in brand stond, en waerscliynlvk de kleine Simal reeds een lyk zou zyn. De angst werd grooter en grooler de vrou wen weenden van aendoening, lo»-n eensklaps de pompiers Kenster op de ladder klom, en zon der aerzelen de kamer binnen sprong. Het oogenblik was indrukwekkend ieder wachtte vol schrik de terugkomst van den moedigen pompier af. De commandant Cornet klauterde ingsgelyks op de ladder, ten einde Keuster, in geval van gevuer, ter hulp te snellen, maer eensklaps ver scheen deze voor hel venster met liet beweeg- loos licliacm van het kind onder den rechter arm en gaf dit aen zynen commandant over. De kleercn van Keuster smoorden van de hevige hitte. Vader Simal vloeg zyn kind le gemoed en een kreet van vreugde ontsnapte den armen man myn kind leeftnep hy, en de tranen rol den over zyne wangen. Ja, de kleine Simal leefde nog, maer het was hoog lyd. dat men hel kind ter hulp kwam hadde hel een minuet later in de kamer verble ven, hel zou versmacht zyn geweest. De geneesheer Slradling bracht de eerste verzorging ae.n den knaep, toe, en weldra kwam deze lot hel bewust zyn terug. De pompier Keusier werd door al de aenwe- zigen geluk gewenschl zyn moedig gedrag werd door ieder geprezen de brave iiuui had eenige lichte brandwonden bekomen. De kleine Simal had insgelyks lichte brandwonden aen de kin, doch er is niet het minste gevaer voor zyn leven Keuster heel'l vervolgens nog eene party beddegoed en meubelen gered. Ten 51/2 lire was hel vuer nitgedoofd. Met gebouw, en de inboedel is gcdeellelyk de prooi der vlammen geworden de schade is nog al groot. De oorzaek der ramp is niet gekend. Het huis is de eigendom der weduwe Van Iloeydonck, renteniersler te Antwerpen, en is verzekerd door de maetschappy Scvuriias voor 14,000 fr. Terwvl hel slachtvleesch over 'l algemeen even duer blyft, hond de heer Baecke, slachter te Assenede, den lagen prvs van zyn slacht vleesch slaendekoeivlcescïi 1 frank, nmd- vleesch 1,30 Ir., schenkel 50 cenlimen, verkens- vleesch. worsten, 1,50 fr., karbonaden 1,30 fr., vet 1,80 fr. Alles per kilo. De heer Baecke slacht drie tol vier stuks per week, een bewvs van den by val, dien zyn winkel bekoml, Vrydag avond kwamen by L. Wynanls, herbergier in 'l Vosken, te Oxelaer, twee wel- gekleede heeren, elk met eenen reiszak bin nen, en vroegen hem Oin le mogen vernachten dit stond hy hun toe. Zv namen hun avondmael, aten smakelyk en dronken eene goede pint diesterscli. Omtrent 11 ure gingen zy zeer vroo- lyk naer bed elk had zynen reiszak aen den baes afgegeven, en deze had die op eene tafel gelegd, in plaets van ze weg te sluiten. In 't voorbygaen pakte elk zvnpii reiszak, en zy trokken aldus naer hunne slaepkamer. welke uit wantrouwen door den wacrd achter hun werd gesloten. Zaterdag morgen, hy 't krieken van den dag, zagen eenige werklieden twee heeren uit oen venster dezer kamer springen, van omtrent 3 1/2 ol* 4 meters hoog, en in allei liaest wegloo- pen. Baes Wynants werd van deze vlucht ver wittigd met eenige werklieden vervolgt hy de heeren tot nen een mnslenbosch, dicht by'hel kasteel van den lieer Bosquet, burgemeester van Siclicm hier verborgen zy zich in, doch te vergeefs men omringt liet bosch, jaegt of klopt hetzelve af, en de mannen worden door de ach tervolgers geknipt en by den burgemeester ge bracht. Deze ondervraegl hen zy kunnen niets dan lioogduilsch, men doorsnuffelt al hunne kleedingstnkkon, vindt by hun getweeën 5 fr., eenen dol, een groot mes en eenen heitel. De burgemeester houdt ze in hehclenis, ontbiedt gendarmen en deze komen, vergezeld door den veldwachter, zy binden dc twee kerels en leiden ze naer Diest. Het zyn jonge, frissche en welge- maekle mannen. Men schryft uit Gent Men bericht ons een geval, dat niet zon der verwondering zal gelezen worden een kolonel van ons garnizoen verzond naer den commandant van het depot van St-Bernard, in een pak, een aenlal inroepingsbrieven van de klas van 1864. Het schynt dal dit pak slechts met een koord was toegebonden en toen men op den post de koord doorsneed, zag men dat hel brieven waren, bestemd voor burgemeesters der gemeenten, en men verzond ze. In alle ge val was hier een misverstand in bet spel liet schynt dat in de depots, deze brieven altyd moeten gereed liggen en die, waervan wy spre ken, waren van zoodanigen aerd. Hoe liet zy, vele burgemeesters den brief ontvangen heb bende, hebben dezen doen uitvoeren en zondag was de klas van 1864, veelal getrouwde perso nen, in Antwerpen zeer lastig, zooals het bet grypelyk, is, omdat men baer onder de wapens- riep. Hel misverstand kwam spoedig aen het licht, er. de vraeg is nu, wie de kosten van nu/- lelooze verplaelsing betalen zal. Men meldt uit den Couchart de Mons dat er eene nieuwe daling op den prys der kolen is, van 20 cenlimen den hectoliter, hetgeen gelyk staet met 22 fr. 40 ct. de ton, volgens hoedanigheid.

De Denderbode | 1874 | | pagina 2