Nog eens de Maskaraden? geklotst zyn <le koninglyke maetschappy liecft immers andere schokken te onderstaen gehad dan uwe kinderachtige en zoutlooze arti kelen in 't Verbond. Verstaet gy dal vlaemsch? De Yerbon(kknoe\]er zegt verders dat het liberael barakkenmuziek op eigen kosten be- slaet. Dat is iets dal zeer geloof baer is Maer zie, knoeijer, het zal ons toch wel toe gelaten zyn u hier een vraegske toe te sturen en gy zult ons zeker wel een antwoordje wil len verleenen. Zeg eens, knoeijer, heeft 'l liberael muziek misschien ook een paerl in de wymen,gejwcet wel, in die wymen daer, gehad gelyk de libe rale associatie? En is hel sedert dien lyd dat men de achterstellige huergelden der wascli- kuip belaeld heeft en dal de liberale sociëteit nu OP I1AER EIGEN BESTAET Antwoord ons eens, knoeijermaer bet moet ecne goede ANTWOORD EN GEENE NNYMEN ANTWOORD ZYN, zulde Want an ders zult gy ons verplichten de historie uit legen van den Baron de ter Wymen de los Osbroekos. 't Verbond zegt dal onze stedelyke politic die gcenc hoegenaemde overtreding aen de politie- regleinenten bad gezien in bei feit der gemas kerde bende in burgervvacbtkleedy, eeneu deftigen (Sic) en vreedzamen burger, omhuld met een wit slaeplaken dat hem om de lenden met eene koord was toegebonden, beeft acn- gchouden onder voorwendsel dal by liet een ol 't ander geestelyk orde verbeelde. Zou liet Verbond ons niet willen zeggen wie de twee suo>|9uuou waren welke dien, volgens hem, zoo deftigen lieer vergezelden, die bier, naer men beweert, in kleedy van Mormono- verste, den fameuzen pater Uyacinllie Loyson vertoond heeft Waren bel twee vosse su9>puuou of was er maer éénc vosse by"? Ziede wel moo,Verbond, dat is een vraegske gelyk een ander, ziede wel azoo. liet stadsbestuer-en onze medeburgers heb ben er groot belang by die suajjauuou te ken nen, en die sua>[ouuou zullen wel gevoelen waerom Een antwoordje, Verbond YVy wachten. Ons inzicht was geenzins op de maskaraden nog eens terug te komen ons dunkens was er over die zaek meer dan genoeg gezegd ge weest. Een zoutloos geknoeisel van 'l Verbond, heel'l ons van gevoelen doen veranderen. Onze geachte lezers, die 't gezeever van 't Geuzenorgaentje gelezen hebben, zullen zich wy zyn er zeker van, met ons afgevraegd hebben of men de redactie van 't Verbond aen gcenen grooteren ezel kon toe vertrouwen, als zy, gelyk wy, zullen gelezen hebben, 't geen dien langoorigen knoeijer zondag lest neèrschreef, te weten dat de heer A. D. V. klerk ten policiebureele, DOOR DEN 11 EER MINISTER VAN JUST1C1E, in zyne bediening is opgeschorst. Wy zullen die ezelary niet wydloopiger uitleggen, alleenlyk zullen wy zeggen dat als een gazetscliryver zulk een bewys van onkunde en domheid ge geven beeft, er hem niet meer anders over- blyft dan zyne pen te verbiyzelen, de slaep- muts over oogen en ooren te trekken, en de wereld te bedanken. Al wat het Verbond zegt over de zoogezegde manifestatie tegen de burgerwacht is eene herhaling van 't gene de correspondent van 't Journal de Cand er over afgegeven heeft. In ons voorgaer.de nummer, hebben wy dezen logenacluigen rimram ontmoet en hem eene harde doch welverdiende logenstraffing gegeven. Nu ter zake Wat is er alhier zoo gebeurd dat de gal van den Kornel Van Assche zoo diep ontroerd heeft? Volstrekt niets legen- strydig aen 's Lands wetten dat hebben wy Zondag laelst genoeg bewezen dat zegt T Verbond zelf, met zyne acnhalingen overeen dertigtal gemaskerden, die koddige kleedin gen, holleblokken en belaclielykc hoofddek sels, enz., aen hadden. Doch, wat bet ernstigste in deze zaek is, is dat er bier een machtsmisbruik, in andere woorden, eene overtreding aen 't art. 227 van 'l strafwetboek is gepleegd, luidende als volgt Alle persoon die zich in openbare, 't zy burgerlyke of militaire bedieningen zal inge- mengd hebben, zal met met gevangzitting van ééne maend tot twee jaren gestraft worden. En inderdaed, M. Van Assche, als koinelder aelstersche burgerwachten, in militaire ol civiele kleedy heeft immers geen het minste recht om, door de policie, personen doen aen ie houden. Dit heerschap liadt er geen wetle- lyk gezag toe,en liadt het recht niet andere bur gers van hunne vryheid te doer. berooven.NVat zou er van de persoonlyke vryheid geworden moest elk burger het recht hebben andere burgers te doeu aenhouden en in 't gevang te werpen Wat recht liadt M. Van Assche om de policie te rekwireren en bygeslaen door den beer policiekommissaris de zoogezegde ver momden in burgerwachtkleedy tot in de naburige estaminets te vervolgen en ze daer te ontmaskeren De tegenwoordigheid en de C bystand van den lieer (commissaris gaven hem daerby 't minste recht niet om dit machts misbruik te plegen. Voor ons is liet zoodanig klaer en duidelyk bewezen dat M. Van Assche hier een machtsmisbruik heelt begaeu en legen het art. 227 van 't strafwetboek heeft gezondigd dat wy geen oogenblilc zouden aer- zelen, waren wy in de plaets der aengehou- denen, eene klacht tegen hem, by wien 't be hoort, néér te leggen. Hel is immers nog niet te laet. 't Spyt ons te moeien zeggen dat M. de Policiekommissaris, volgens ons, zyne plichten beeft miskend, met aen de bevelen van M. Van Assche te gehoorzamen, hem te vergezellen, en dezen, in zyne tegenwoordig heid, een machtsmisbruik te laten bcgaen, zonder er zich tegen te verzetten, of 't hem zelf te beletten. En nu, welke wet of policiereglement heb ben onze vrienden miskend? Waerin ziet liet Vei bond dat bun gedrag veel erger is dan dat door M. Pittoors van Antwerpen gebou- den en dat van daer hunne verlegen- beid en laettydig berouw komt? Is bet 't art. 228 dat bet geuzenbladje bedoelt Onzes dunkens is dit art. niet toepasselyk bet luidt immers aldus Alle persoon die openhaerlyk eene kleedy, eeneu uniform, eene di co atie, een lint of andere onderscheidingsteekenen eener orde zal gedragen hebben dat hem niet behoort, zal met eene boet van twee honderd tot duizend franken gestraft wor- den. i) Wie, ONDER ONZE PARTY, beeft zich daer plichtig aen gemaekt? Wie heeft kleedyen of andere leelcenen gedragen van eene orde waer hy geen deel van maekl? Nie mand, niet waer? Ten ware dat men beweer de dat een persoon die, ter gelegenheid der vastenavonddagen, eenen tuniek van de bur gerwacht, eene burgersbroek, een paer holle blokken met strooi aenspeelt en zich eene lange opgevulde slaepmuts op 't hoofd trekt in kleedy der burgerwacht vermomd is en dus Y bovengemeld art. 228 overtreedt. Dit be- weeren waie den zin en den geest van dit wetsartikel veranderen die men hem lot bier- toe in zyne toepassing erkend beeft. Dit arti kel is bier, volgens ons niet toepasselyk ofschoon wy nederig bekennen dat wy geene rechtsgeleerden zyn, Is M. A. D. V. niet door den heer Minis ter van juslicie, gelyk 't Vei bond met zyn fyn begrip zegt, maer wel door den Gemeente raed tcaeruau hy alleen afhangt, in zyne bedie ningen opgeschorst geweest, daervan hebben wy de reden niet te onderzoeken. Wy onder werpen ons aen liet gevonnisteomdat wy weten dat onze gekozenen geenen maetregel, zonder ryp onderzoek, zullen nemen maer iels dat wy ons zullen veroorloven, dat is van te zeggen, acu wien liet behoort, dat liet M. A. D. V. alleen niet was die verdiend hadde in zyne bediening opgeschorst te worden er zyn andere personen die zulke straf meer ver diend hebben dan hy dal weet iederdat zegt iederdal weet de persoon zeker wel dien de zaek acngaet. Zeggen wy, ten slotte, dat twee punten volgens ons, duidelyk bewezen zyn 1° dat M. Van Assche een macbtsmisbru'k beeft ge pleegd dat de wet sterk beteugelt, en 2'dat de beer Policie-kommissaris zyne plichten beeft ontkend met bevelen van personen uit te voeren, die dacrtoe niet bevoegd waren, of er geen wettelyk gezag toe hadden, en onder zyne oogen liet art. 227 van Y strafwet boek te laten overtreden, zonder er zelfs legen te protesteren. Ook hebben wy de overtuiging dat 't gerecht waer, volgens 't Verhond, de pliebligen zullen vóór te verschynen hebben, de zaek beter zal inzien dan onze liberale scliryvelaers ze verstaen, en, zyn er strafbaren, de ware pliebligen zal weten te treffen, gelyk wy, in ons vorig nummer, gezegd hebben, er by- voegende dal wy de hoop koesleren ook in Belgie, gelyk de koning van Pruisen, welke eens met genoegen uitriep er besloet nog recht te Berlyn, op onze beurter bestaet nog recht in Belgiete mogen uitroepen. De Senael isbyeengeroepen tegen maendag, O Maert, om 2 ure des namiddags. VOLiiSKAMER. De Volkskamer beeft den redetwist over bet wetsontwerp belrekkelyk de algemeene voor zien- of pensioenkas der lagere oudervvyzers lot nadere inlichtingen en onderzoek verdaegd. Daerna heeft de vergadering de beraedslaging aengevangen over liet wetsontwerp nopens de zeevaartinrichtingen te Antwerpen. Liefdadiglieids-C'oacerl Ie St. fticolncs, in hel €ie*Cicht Sl. Jozef. Zondag laclslleden beeft bet jaerlyksch concert ten voordcclc der armen in bel Gesticht St. Jozef plaets gehad Dit muzikant avondfeest, dal met zoo groot ver langen te gemoel werd gezien sedert verscheidene weken, omdat men wist welke beroemde kunsl- ïnccslers er zich mede gelast hadden, heeft aller verwachting ver overtroffen. Ook waren al de acn- hoorders het eens om ic verklaren dat, hoe luiscr- ryk de concerten welke het Gesticht St. Jozef jaerlyks geeft tot hier loc ook geweest zyn, men nog nooit iets zoo grootsch, zoo overtredend schoon had byge- woond. üc prachtige zacl van het Geslicht was tol het feest met den besten smaek opgeschikt, en bevatte, al de overheden van St. Nikolaes, al onze volksver tegenwoordigers, een aenzienelyk getal onzer acht- baerste Dames, en alles wat in onze stad en in hel omliggende deftig is. Al wie hel geluk gehad heeft van het feest by le wonen, zal met ons bekennen dat, hoe volgaernc men ook acn de hoeren Louis Brassm, Jozef Scrvais en Henry Warnols eenen te wel vei dienden lof zou geven, die taek nochthans zeer moeilyk is. By hel acuhooren van den heer Louis Brassin blyfl men opgetogen in verwondering en liever dan het te wagen den groolslen pianist van onzen lyd, den we- reldberocmden meesier, naer vvaerde le schatten, herbaell men wat elkeen uit den mond van ver- maerde kunstliefhebbers heeft kunnen hooren Zulk een spelen overtreft alles wal men zich ooit kou in beelden onder de handen van dien meester is de piano een instrument geworden dat men nog nooit gehoord heeftde grootste moeilykheden, ware halsbrekeryen, speelt hy met een verbazend gemak, met eenen zwier als ol hel de gewonelykste stukken warer.met zoo veel ziel, zooveel begeestering en zulke wonderbare klankeffekten werden nooit de inoeilykste werken der grootste meesters vertolkt wal ons lot nu toe onmogelyk scheen, wordt aller eenvoudigst in de banden van den lieer Brassin Zoo spraken de beste kenners, en cr waren er veel loc gesneld om den lieer Brassin te hooren. Dc Barcarolle van Chopin, Au bord d'une source en de Valse caprice van Lislz werden met eene ware verrukking aenhoord maer de geestdrift der aemve- zigen steeg ten top onder liet laetsle sluk van liet programma Les Preludes, poème symphoniqne, d'après Lamarline, van Lislz. Dit gi oote kunststuk werd op ecne ongelooflyk 'volmacklc wyze uitgevoerd dooi den heer Brassin en zynen leerling, den jongen heer Hugo Fisch, die mei de groolc begaefdheden welke hy bezit, onder liet geleide van zulken meesier niet kan nalaten tol het toppunt der kunst op le klimmen. De heer Jozef Scrvais, hoe jong ook nog. is reeds een nllerbekwnemsle en alombcroemdc kunstmeester voor de violoncclle. Eene grondige kennis van zyn speeltuig, ecu wonderbacr gemak, eene groole zwie righeid en eene ware begeestering kenmerken het spel van den heer Servnis. Met die begaefdheden wekte hy den geestdrift der aenwezigen op door hei uitvoeren van hel Adagio el Hondo du Concerto Mili taire en dc Fanlaisie brilhiute sur la célcbrc mélodie rle Cara/fa, o cara memoria twee meesterstukken voor violoncello, opgesteld door den onvergelelyken Fr Servnis, vader van den jeugdigen artist welken wy liet geluk hadden le mogen hooren. Ook, lervvyl men zondag de snaren de violoncelle zoo acudocn- lyk, zoo verrukkend schoon en zoel onder de vinge ren van den heer Jozef Scrvais hoorde trillen, erin nerde zich iedereen met een diep gevocler. den heer Scrvais, vader, die hier over eenige jaroti een con cent heeft gegeven ten voordeele der •.nucrschilde- ringen van 0. L. v. Kerk. Uil nendenker. deed na tuerlyk eene vergelyking ontslacn tusschcn den vader cu den zoon. Indien men hulde bracht aen hel wonderbacr talent van den heer Jozef Servais, die zoo naby dc voetstappen volgt van zynen beroemden vader op den glorieryken weg der kunst, cn die hie speeldcr gelyk er sedert V3dcr Scrvais nooit iemand meer gespeeld had, zoo dacht men ook met aendoe ning en dankbaerheid aen hot edelmoedig hart der beide Scrvais, die met zoo '.cel welwillendheid hun nooit volprezen talent ten dienst der stad St. Nikolaes hebben gesteld dc vader voor hel groolschc werk onzer kerkmuerschilderingen, en de zoon voor hel niet min groot werk van den bystand der armen. Door helgcne wal van de heeren Brassin en Servais hebben gezegd, zal men kunnen oordeelen wat onbe- schryfelyk gei oegen het voor de aenwezigen is ge weest, die beide meesters te gelyk le kunnen hooren in hel groot sluk waenncde liet avondfeest aenvnug nam Grande Sonate (op 58) pour piano el violoncelle, ran Mendelssohn, dal uitgevoerd werd gelyk zulke meesters alleen hel kunnen uitvoeren. De heer Henry Warnols, professor met voormelde heeren van hel Koninklyk Conservatorium \an Brus sel. is eene zanger die sedert lang le wol gekend is om hier zynen lof nog ic moeten maken. Wat men in hem nicest bewonder! is zynen weêrgoloozc manier van zingen de heer Warnols is een meester die schyiil lo zingen om le loeren hoe men zingen moet. En waerlyk op de wyze vvaerop hy de Sancta Maria van Fame en de romance Je Chanlcrai gezongen beeft hadden wy nooit hooren zingen. Warnols heeft de geesdrifl der aenhoorders ten top doen stygen toen livin liet laelste kouplel van die romance, zoo ver rukkend schoon zong dat hy, zoolang hy zingt u kan, met vreugde zingen zal om de tranen der lydenden af le droogen en den nood der armen te verzachten. Indien de kunst schoou en verheven is, zulke gevoe lens zyn liet niet min. Ook ontslond er op dien oo- genblik in de zael als een donder van bravos, en de luidruchtigste toejuichingen schenen aen de aenwe zigen onvoldoende om hunne harlelyke dankbaerheid in name der armen aen de heeren Brassin, Servais cn Warnols uit te drukken, 'l Is die dankbaerheid die wy liet ons hier ten plichle maken hun nogmaels aen le bieden. Hel feest van zondag laetsl is dus voorlrefïelyk schoon geweest. Voegen er by dal hel ook allerbest is geweest voor de armen, voor welke, naer wy ver nemen, hel nier dan 3000 franken heeft opgebracht. Dank aen al degenen die in dit liefdewerk niedege- holpen hebben Dank bvzondcrhk aen dc heeren in richters van het feest, aen liet Geslicht St Jozef. Dank aen al wit zy gedaen hebben len voordeele onzer arme medeburgers Dank voor liet genoegen dat zy acn de aenwezigen verschaft hebben, met hun de gelegenheid te geven van een concert by te wo nen gelyk men er zelden in dc hoofdstad zelve kan hooren ï'oor dc vervolgde gce*(clvlJicid in l)ulti>(k- l.iiul en Zwitserland. Deze week is er ons nog eene gifte van fr. 6,25 door eenige jonge dochters der Con gregatie \an O. L. V., te Erembodegem, be- handigd bet beloop onzer lyst is dus op fr. 276,34 gebracht. Wy verzoeken onze geëerde abon- nenteu, welke te klagen hebben over het te laet ontvangen of niet ontvangen van ons blad, de goedheid te willen hebben ons deze klachten schriftelyk te doen gewerden opdat de klachten welke wy op onze beurt aen bet postbestuer, in dit geval, zullen doen niet als ongegrond en op niets geslaefd zouden aen- zien worden en niet vrucheloos wezen. VLAAMSCH. By bezonder bevel van liet departement van openbare werken, in dato van den 2 Maert 1874, wordt er strenge- lyk voorgeschreven, dat de treinen vertrek kende uil de vlaemsche statiën a'tyd in de twee talen moeten aengekondigdworden, dus- volgens zal er stol zyn tot reklaem telkenmale dat deze zoo noodzakelyke voorschriften niet zullen nageleefd worden. Bericht aen de Vlamingen. RECIITERLYK KRONYK. De zoon van Lodewyk XVJ. Veroordeeling. Het beroepshof van Parys beeft uilspraek gedaen in de zaek Naundorlï. De vraeg der eiscbers is van de band gewe zen en den oyerlydingsakt van den dauphin zal niet gerektifieerd worden. Het arrest verwerpt de byzondersle argu menten welke in naem der erfgenamen ont wikkeld zyn. Het bestempelt den prins-horlo- giemuker met den naem van valscliaerd,brand stichter, valscben munter en betigt hem als schryver van i'ervalschle brieven. Het arrest eindigt met te zeggen, dat er aen het tegenwoordig besluit om geene andere re den zulke wydloopende en krachtdadige ont wikkeling gegeven wordt, dan om te protes- teeren legen de toeëigening van eenen ko- ninglyken titel en eene vervalscbing der ge schiedenis. De eiscbers worden bovendien veroordeeld tot de kosten. Er is eindelyk uitspraek gedaen in bet proces Tïchborne. De eisclier, door de jury schuldig verklaerd aen valschbeid in bet by brengen van getuigenissen, is veroordeeld tot 14 jaren dwangarbeid. Hot voorlezen van liet vonnis heeft een die pen indruk gemaekt. WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit wordt de heer C. Dieroxsens, advccaet te Antwerpen, benoemd tot rechter by de rechtbank te Dendermonde, in vervanging van lieer De Mulder, ontslagge ver. Zyn benoemd tot leden der provinciale landbouwcommissie, in Oost-Vlaenderen, de heeren J. Verbrujghen, ie Erpe.M. De Cock,te Geeraerdsbergen, C. Van Hoeken, te Zele, en J. Micbiels, te Begeren. De lieer A. VanMossevelde, te Cent, is be noemd tol geheimschryver dier commissie in vervanging van dm lieer Campens, overleden. De heer P. Parin is benoemd tot voorzitter, in de plaats van (ten lieer De Smedt-Hyde. Snei-penjach". By ministeriëel besluit van 26 February s de sneppenjacbl in de bos- schen, in al de provinciën, open van 1 Maert lot 13 April aensöendc. STERFGEVALLEN. De Eerw. Ileei Grosse, Fransche priester die alhier sedert ;enigen tyd in 't geslicht dei- Broeders van Mara,gezondlieidslialve te Aelst verbleef, is scliietyk overleden den 2 Maert. De beer Julius \in Bellingen, procureur des koniugs, ridder Jer Leopoldsorde, is deze week te Gent, na ene lange en pynlyke ziekte, in de diepste geoelens van godsvrucht, in den ouderdom va 52 jaren overleden. PRIESTERIYKE BENOEMINGEN. B1SDM VAN GENT. De Eerw. Hee Pieraert, onderpastoor te Wieze, is pastoor enoemd le Vynkt. Hy wordt vervangen door dn Eerw. Heer Vereruyssen, priester der laetsl wyding. De Eerw. Heer llaegens,onderpafoor te Middelburg in Vlaen deren, is pastoor enoemd te S. Maria-Leerne. Dc Eerw. Wille vlgt hem op. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. H. Van den Bossche, pas toor, Eyne, fr. 6,00 voor 1874. Ontv. van M. Van den Bossche, koster, Zwynaerde, fr. 6,00 voor 1874. Dynsdag avond om 8 uren is er le Dender leeuw eenen lievigen brand ontstaen in liet huis van den lieer De Proost, koster aldaer. In weer wil der spoedige hulp heelt liet vernielend element een naburig liolje aengetasl en hel zelve ook in assche gelegd. De schade is zeer aonzien- lyk. Meubels, Kleedingstukkcn, Koopwaren, Werktuigen enz. zyn ten groolen deele iu de vlammen omgekomen. Kiezingen van Juni. Men verzekert dat de lieer Tbonissen geene vernieuwing van zyn manduel vragen zal. De lieer Nagels zou hem opvolgen als afgevaerdigde van 'tarrondissement Hasselt. Tc Luik scliynl liet nagenoeg zeker, dat de beer Muller zich niet meer op den rang zal stel len. Te Soignies zyn de zeer verdeelde libera len enkel maer te akkoord over de niet herkie zing des heeren Ansiau. De kandidaten der kalholyke parlv te Soig nies zouden zyn de heeren Leo Mabille, profes sor aen de huogeschool te Leuven Wuuters, van 's-Gravenbrakel, en Beernaert, minister van openbare werken. Men schyft ons uit Melle Maendag avond rond 10 ure is alb\er een groot ongeluk gebeurd. Een voerman van Vlier- zele, wiens wagen met vier paerden bespannen was, is op den Brusselschen steenweg recht over de herberg de liolbaen van zyn rylnig gevallen en ouder de wielen geraekt. Hy beeft een been gebroken en zware kneuzingen ontvangen. Prins Alfred-Ernesl-Albert, hertog van Kdimburg, die gister vrydag met zyne jonge eclitgenoole op liuwelyksreis te Brussel is aen- gekomen, is bet vierde der negen kinderen van koningin Victoria van Engeland en van wylen prins Albert van Saksen-Coburg Gotba. Hy werd op 6 Augustus 1844 geboren en draegt, behalve dien van hertog van Edimburg, nog de titels van hertog van Saksen, grael van Ulster cn van Kent, benevens dien van admirael van bel koninklyk Engelsch zeewezen. De prins is dus nog geene 30 jaren oud en zyne eclitge noole, de groothertogin Maria-Alexandrowna, werd op 17 October 1853 geboren zy is de eenige prinses tusschen de zes kinderen, gespro ten uit bel huwelyk van den keizer van Rusland, Alexander 11 met Mana-Alexandrowna-Maxi- miliana-Wilhelmina-Augusta-Sophiadoehtcr van wylen Lodewyk II, groothertog van Hessen. Men schryfl uit Rousselaere, 3 Maerl Zondag nacht is een schrikkclyke brand rond de twaeif uren, uitgeborsten in ecne tweewoonst staende niet ver van dc herberg de Tassche. De dochter uit een dezer buizen, buiten hare gewoonte, ontwakende en niets anders ziende dan vuer, sprong dadelyk uil liaer bed, nam eenige stuks kleederen uit eene kas en een klein kind uit zyn bed, onlwaekte baer vader en moe der en riep om hulp. Aenstonds waren allen buiten die er den tyd toe hadden, maer onge- lukkiglyk, vier kinderen, een van 6 jaren, een van 8, een van 11 en een van 13 jaren, die op den zolder sliepen, zyn levende verbrand. Hel oudste was nog lot aen den zoldertrap kunnen gaen, jen, waerscbynlyk versmacht door den rook, is daer gevallen en verbrand. Alles wat er in den huize was. is door 't vuer verslondenkleederen, meubelen, getouwen, aerdappelen, alles, by zoo ver dat die de ramp hebben kunnen ontvluchten, niets aen hadden dan bun hemd. Men veronderstelt dat de oorzaek van den brand aen den slechten staet der schouw moet toegeschreven worden waer eene hoeveelheid gedroogde bladeren tegen lag, want de brand is op den zolder in deze bladeren begonnen. Gisteren namiddag zyn destoHelykc overblyf- sels der vier verongelukte kinderen naer het hospitael alhier overgebracht geworden. Zaterdag avond, rond 9 uren, is te Rous selaere een jongeling liet hoofd verpletterd ge worden en op den slag gedood. Willende, zoo als men in liet plat vlaemsch zegt, iemand den duivel aendoen, trachtte hy eenen balk uit zyne plaets te verleggen ongelukkiglvk, hy viel, de balk basculeerde, viel hem op het hoofd en Y was verpletterd. De pelrolie is sinds lang gekend als insec- tendooder. Uitgaende van dit punt, dat de petrolie ook de woekerplanten en hare kiemen doodt, zoo bestreek men met petrolie eene kan- loenen lont van een dertigtal nieters lengte. Deze werd vervolgens geplaets tusschen de lynen van aerdappelen, op den bodera. De aldus om ringde lynen schenen tegen het einde van Augustus gezond en groeiden te midden der overige planten, die heel en al dood schenen te wezen. Ongelukkiglyk kon de waerneming niet worden voortgezet in September. De uilkomsten der bovenstaende proeve, moeten evenwel nog door nieuwe opsporingen worden bevestigd. Deze zouden ook kunnen vaststellen ol er geene redenen beslaen, om, ter verzekering der krachtdadigheid van de doenwyze, na verloop van eenen zekeren tyd, de lont opnieuw in de olie te doopen. In alle geval liet middel schynt lastig en kostelvk te wezen als liet in Y groot aen te wenden is. Men kondigt ecne grooten afslag op den koffie aen, reeds aengenonien door de kruide niers, die hunnen tarief tien centiemen den lialven kilo verminderd hebben, en die nog grooter moet worden. De koffie, de bloem, de kolen en het vleesch slaen af. Zouden wy einde lyk eenige verbeteringen in het al te dure leven mogen hopen HOLLAND. Men schryft uit Helder. 2 MaertDe vis- schers erinneren zich niet, ooit zooveel haring gevangen le hebben als tegenwoordig. Heden kon uien, toen de visch werd aengehaeld, zich daervan overtuigen. Eer men het nel aen het strand kon sleepen, werden xesgroote visschers- booten, ieder 4 a 5 last haring kunnende laden, volgeschept en toen was het wegens de massa haring, die er nog inzat, nog niet mogelyk liet nel geheel aen strand te sleepen. Ongeveer 100 manden haring zyn met een der Hulsche sloom- booten naer Engeland uitgevoerd. De prys was door den overvloed zeer laeg. FRANKRYK. De Nationale Vergadering van Versailles is in beroering gekomen ten gevolge van een artikel, zaterdag laetst door den Figaro afgekondigd, en waerin een militaire staclsaenslag gevraegd wordt tegen de republiek. Frankryk zoekt zynen weg, doch weet dien niet le vinden. De Vergadering is verdeeld, de meerderheid onberaden, iedereen verlaDgt een sterk en duerzaem gouvernement. Men geloofde aenvankelyk aen de kracht van Y zevenjarig be heer, doch de maerscliulk Mac-Mahon ontmoet niets dan tegenkanting en kwaden wil. De par- tytwisten blyven aenhouden, en terwyl de tyd verspild wordt in parlementaire schermutselin gen, zendt het algemeen stemrecht nieuwe radikalen naer de Kamer, toekomstige commu nards. De benoeming van den lieer Ledru Rolin heeft in Frankryk byna zulken diepen indruk gemaekt als die van den heer Barodet, welke den val des heeren Thiers lot gevolg had - zoo waer is het, dal Frankryk, een behoudend- gezind land, de opkomst van het grauw ducht. Met de radikalen zou alles in Frankryk te lier- beginnen zyn, want het land kan niet gered worden tenzv door een bewind, dat levens kracht en invloed bezit, iets wal hel radicalisme nooit hebben zal. Intusschcn is men kurieus om te welen, wat de Nationale Vergadering tegenover den Figaro doen zal, welks artikel de gewichtigheid eener gebeurtenis heeft. Hel Franscb gouvernement gevoelt de noodzakclvkheid om liet zevenjarig beheer be- paeld in le richten. Het zal een wetsontwerp neerleggen tot instelling eener tweede Kamer, le zelfden tyde dat de lieer Batbie zyn verslag over de kieswet zal aenbieden. Deze twee ontwerppn zouden nog behandeld worden in den loop van den toekomenden zomer. Gister moigend is er in de rue Blondel le Versailles, eene vrceselyke moord gepleegd. Vrouw X., koopvrouw in kleergoed, stond op den drempel barer wooning toen een kerel voor kwam en haermetgeweld in haren winkel wierp-. Eenige minuten later, kwam deze vrouw met bebloede» hals en viel op den drempel, zonder nog een kreet te uilen. De straet werd door de politie afgezet om aen Y volk te beletten voor de wooning saêm te scholen, maer de moorde- naer kon ontsnappen. De kommissie tot organisatie van het leger heeft hare taek ten einde gebracht, en voorge steld, dat het leger te land hestaen zal uit 472 regimenten infanterie, 48 cavalerie, 48 artillerie, 48 balallons genie en 48 batallons Ireinsoldalen. Elk regiment, door een kolonel ol een luit - kolonel gecommandeerd, zal zyn samengesteld uit 3 batallons van 6 compagnieen.de cavalerie regimenten uil 5 escadrons. De sterkte der batallons is nog onbepaeld. Eene divisie zal he staen uit 4 regimenten infanterie, 4 cavallerie, een half hataillon genie en Ireinsoldalen, 2 bat- Ieryen artillerie en hulptroepen. SPANJE. Eene depêche uit Biarritz kondigt aen, dat de aenval van den 24, aen dpn republikeinse!)»-» generael 5,000 man gekost heeft, waervan 4,000 aen dooden en gekwetsten, en de andere krygs- gevangenen gemaekt zyn. Nog meldt men, dat Bilbao, ziende dat eener» langdurigen weerstand nutteloos was, zich gis teren overgegeven heeft. De officieuse depcclien spreken van eene groote beweging, die te Madrid legen de Carlisle» ten gevolge van hunnen goeden uitslag zuu ontstaen zyn. Dat is al komedie de inwoo- ners van Madrid denken maer aen hun vermaek, gelyk in liet algemeen de bevolking der gioote steden doen, en bezonderlyk deze van den ucvcr der Manzanares. Er is onder andere kwestie var. eenen oproep, door den bankier van Madrid, aen de drukpers en aen zyne kollegas gedaen, met liet doel 40,000 mannen en eene soin van 30 niilhoen realen te vragen, ze te wapenen en ze te onder houden. Ziedaer wat goed is voor de Curlislen, als de republiek van Spanje maer den yver van zyne bankiers meer overblyl'l, om baer te ondersteu nen. Laet er ons nochthans niet te veel kwued van zeggen, want het zou e.ud«*lyk niet onmoge lyk zyn, dat maerschalk Serrano by den eeneu of anderen hel noodige geld vond, om door liet verraed le bekomen, hetgeen hy door de wapens niet kunnen winnen heeft. Wy zyn overtuigd dat indien hy wezenlyk naer het oorlogstooneel vertrokken is, het niet is om door zyne strategieke verbindingen liet lot der gevallene macht door den staetsaenslag. van den 2 Janurry te herstellen, maer om er gebruik te maken van zyn talent onderhaude- laer met goud. Bilbao is stellig in de handen der Carlislen. De koningsgezinde!) van Frankryk zullen met geestdrift dezen nieuwen zegeprael toejuichen van een leger, dal sterk door zyne rechten ei» door de wellelykheid van lyne zaek, kloekmoe dig voorwaerls streeft, en er in gelukt de revo lutie le overwinnen. In de omstreken van Biscave, Gnipuzcoa en van Navarra wappert het koninklyke vaendel op de torens der dorpen, en het Spaensche volk vervult de kerken, om God over zoo vele welda den te bedanken. Eene depêche meldt ons eene nieuwe reeks overwinningen van Karei Vil. Vistabella, Ca- stellote en Fenescola zyn door zyne troepen veroverd. Lang, zeer lang hield het Spaensch gouverne ment de waerheid verborgen over de ernstige nederlagen, welke zyn ecnig leger in Biscaye onderging. Eindelyk werd echter onmogelyk nog meer zand in de oogen van geheel Europa te werpen door depêches van eigen vinding, waermede de Gaceta Official opgevuld was, en moest dit dag blad met de waerheid vooruitkomen. Vandaeg is liet bewezen dal liet leger van ge nerael Moriones, dat na talryke marclicn en tegenmarchen den hlokus rond Bilbao zou ver broken hebben, er dan in gelukt is, dan in zich twee dagen lang door de Garlisten te laten klop pen. ls de stad Bilbao nu wezenlyk in de macht der Garlisten gevallen Dit is de kwestie, die iedereen zich sedert twee dagen stelt. Geen officieel nieuws is ons sedert gister toe gekomen, maer de tydigen van het meerendeel der dagbladen bevestigen den zegeprael van het koninklyk leger en zyne intrede in de hoofdstad van Biscaye. BLRGEKLYKEN STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 3 Vuouwel. 9 OVERLYDENS. G. Gosse, priester, 66 j. Langeridderst. L. Van de Perre, twyndersg, 32 j. Leopolds!* G. Beeckman, twyndersg, 21 j. Zonnest. A. Franck, wed De Coninck, schoenmaker 67 j. Brabantstr. G. Verleysen, m. Van der Meeren, reiziger# 42 j. Zonnestr. Zeven kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1874 | | pagina 2