Vraegskcn. Kermis van 1874. UIL.LII I ggg Ziehier de naaien der raedshceron, die deze uilsprack gedaen heblic» De Mecrt-ii, {als oor/.ill er,) Van Acker, Van Praet, l>e Kyckmun en l)e Schryver, als leden. Donderdag avond heeft een gcutsclie slraet- zanger de gewooulytce bezoekers cener libe rale herberg, omtrent de merkt, met een Concert naer hunnen smack vereerd. Zoo getuigden tocli de bravogeroepen en liandge- klap waennèe ieder kompleet van de gezonge ne liedjes begroet weid. Onnoodigte zeggen dat die bezoekers liberhaters waren uit den i'yr.sten bak, en dat niet alleen in die scliaiid- liedjes de Godheid, de heiligste zaken, O. L. V. van Loreiten, van Gourdes en van Saletten, Z. H. Pius IX, IIII. de Bisschoppen, de pries ters en kloosterlingen op de eorloosste en schandelyksle wyze beschimpt, bespot en be- lecdigd werden, maer nog bovendien de open bare zedclyklieid snoodaerdiglyk in geschon den werd. Vele persoonen welke die schandalen boor den, konden hunne veronlweerdiging niet wederbouden, en vroegen ol er dan geene po litie bcstondt om zulke schennissen der open bare zedelykheid te beteugelen Mogen zulke schandelen hier in onze stad ongcslrab gegeven worden Wy denken, neen en verhopen dat de poli tie daeromtrent onderzoek zal doen om den pleger dier eerloosheden loon naer werken te geven. Al wat onze tegenstrevers verzind luidden, om onze kermis naer hunne oude gewoon te, te doen mislukken, is vruchteloos ge weest. Dit jaer, heeft zy in luister overtroffen, al wat wy hier sedert vele jaren gezien heb ben, lot Allergrootste spyt Van dik iiet benydt, Eii dat kunnen de verspreiders van 't vry- denkerslicht «iel verkroppen volgens die jannen moest de Stad een groot Beggynliof worden zoodia de katholyken van 't Stad huis zouden meester zyn. Eu, intusschen zyn het die katholyken, die aen de princiepen van 't liberael licht niets willen onileenen, die de uitvinders en uitvoerders geweest zyn van de niaetregelen welke, 't vertrouwen heeft doen herleven. Ja, Ecr/w/if/sjongcns, 't is waer, met groote moeiten, waer geld en goud de dryfveér van waren,— hebtgy er eenigen tyd in gelukt om een klein deel uwer voorzeggingen te be- waerheiden maer die tyd is uituwe geld schieters hl yven doof aen uwen geheimen oproep, omdat de bron waeruii zy zoo gemak- kelyk goud puiteden, zoo in éénmael uitge droogd was; omdat riemen uit andermans leer snyden u ver'boden wasomdat, dooi de langdurige droogte waeracn alle gewas kwynt, hel zoo veel opbrengend vvymen- boschken tot in den' grond verschroeid is, daerom is 't geblaf, 't geroep en 'l getier uwer trawanten dit jaer vruchteloos geweest, en, nieltegenslaende uwen goeden wil, en de aenmoedigingen uwer jachthondekens,-- hebt die katholyken, welke u zoo loodzwaer op dé macg liggen, maelregelen kunnen verzinnen en uitvoeren die de Kermis van Aelst tot baren aloudbekenden luister terug brengen, indien liy zelfs niet ver overtroffen is. En inderdaed, beeft Aelst in lange jaren eeue kermis gehad welke met die van 1874 kan vergeleken worden Heeft men in lange jaren zoo veel geestdrift zoo veel levendigheid, zoo veel volkstoeloop gezien, als dit jaer Is er wel ééne straet in de stad, waer 't volk zondag lest, ter gelegenheid van 't festival voor har monie- en fanfarenmuziek, niet gekrield heeft en ondanks den schralen tyd, die de werkende man te stede en ten platte lande, zoo vreeslyk teistert, moet gy met ons bekennen, uw me A culpa zingende,dat al de geno men maetregels 'l geblaf uwer jannen very- deld hebben, en dat de kermis van Aelst, weer uit liaer graf opgestaen is, en bare glans- ryke verryzenis zulkeu luister aen den dag gelegd beeft, dat zy uwe oogen lieelt doen schilleren, en gy, hebt gy nog wat eer gevoel, voor langen tyd den bek in deplui men zult moeten houden. Zeg eens wanneer uwe afgekookten eene Kermis lot stand gebracht hebben, gelyk aen die van 1874 Beziet de groote marktbeziet de aenpalende pleinen van hoppe- en boter markt, krielen zy niet van barakken, kramen cn tenten, waervan de eigenaers of bestuer- ders den weg naer Aelst schenen vei boden geweest te zyn Schreeuwt nu maer toe. De feiten zyn daer, die u bewyzen dal gy uwe lezers hebt willen foppen. Wat volk is er naer de stad niet uit gelokt geweest, door al de vermakelykheden, door al de muziek- en andere feesten die er geweest zyn? Wat zegt gy van de luisterryke muzikale morgend leest, welke de leerlingen onzer muziekschool donderdag lest op de groote zael van 't stadhuis gegeven hebben? Moet gy met ons niet bekennen, dat uwe kliekjannen, op al den tyd dat zy aen 't scho- telken gezeten hebben, de ware toonkunst nooit totzulken trap hebben kunnen brengen? Ja, Verbond, die jeugdige kunstminnaers heb ben u bewezen dal zy, onder het geleide hun ner bekwame leeraers, lot eene» trap van volmaeklheid kunnen gebracht worden, die de Stad tot eer strekken moet. Zult gy zoo veel eergevoel bezitten dat gy hulde aen de waer- iicid zult welen te doen Eu hoe vindt gy de muzikale avondfeest, die de leden onzer ko- ninglyke Harmonie-Maetschappy dien zelfden dag op de groote mat kt, onder 't paviljoen gegeven hebben Welk is uw gevoelen over de volksspelen, namenlyk over de ringsteking te paerd op *t water, die er gedurende de ker mis gegeven geweest zyn en die de aenwezi- gen zoo liartelyk hebben doen lachen Is er wel iels waer aen men niet gedurig gezien beeft dat eene wakende e« voorzieneude oog alles besluerd heeft Het festival voor koorgezang dat door de jeugdige Maatschappy, 't Gaud van Riem zondag toekomende, zal gegeven worden, be looft ook, naer al 't gene wy vernemen, zeer luisterryk te zyn. Die feest, en 't schoone \uerwerk dat de Kermis sluiten zal, zullen ongetwyfeld \cel volk naer de stad lokken. In ons opvolgend nummer zullen wy daervan spreken. Onze leus, CU1QUE SL'UM, zullen wy op liet geheele toepassen. PKOVINCIALENRAED VAN OOST- VLAENDEREN. De gewoone ziltyd is dynsdag lest,om 10 1/2 uer, geopend. De lieer Goeverneur, in ofliciel kostuem, heeft de gebruikelyke redevoering uit gesproken. Na de goedkeuringen derlaetsle kiezingen en de eedaflegging der nenwezig zynde nieuwe gekozenen, is de raed over gegaeu tot hel sa menstellen van 't definitief bureel. Zyn gekozen Voorzitter: M Librecht met .*>4 stemmen. Onder-Voorzitter: M. Ridder Schoullieete de Tervarenl met 4!» stepimen. Sekrelarissen M.M. Van Wambeke en Dc Reu met 53 stemmen. In zitting van woensdag beeft de Raed zich onledig gehouden met de kiezing van 5 leden der bcstedige deputatie, zyn gekozen lu M. Bellemans aftredtn I lid met 54 stemmen. 2- M. De Raedt «54 3° M. Van Vreckem 40 4" M. De Bleeckere 50 5" M. Librecht, Voorzitter 49 W ET T EI ,Y li E B ES LU HEN Jacht op df. ortolanen. Een ministerieel besluit laet, by afwyking des koniuklykeu be- sluils van 21 April 4873, loe, dat er dit jaer, te rekenen van 15 Juli, by middel van stroppen, jacht zal mogen gemaekt worden op de orto lanen in dc provincie Antwerpen, alsook in de arrondissementen Leuven en St-Nicolaes. De persoonen, welke zich aen deze jacht wil len overleven, zullen eerst den burgemeester, op wiens grondgebied zy willen jagen, moeten verwittigen, en moeten voorzien zyn van de machtiging, voorschreven door art. 5 van bo vengemeld reglement. De verkoop, de aenkoop cn het vervoer van ortolanen zullen, het huidige jaer, door bet gansche koninkryk mogen plaels hebben, te beginnen van bet tydstip in voormeld aitikel bepaeld. ^2^** Een omstandigheid gansch onaflianke- lykvan onzen wil, is oorzaek dal eenigen onzer geëerde geabonneerden bet nummer van zondag II. te laet hebben ontvangen. Men zal ons dit, wy hebben er de overtuiging van, niet ten kwade duiden, daer wy altyd alles doen wal mogelyk is om ons blad aen onze geabon neerden op tyds te doen geworden. Wy ver zoeken vriendclyk deze welke ons blad le laet of niet ontvangen er ons scliriftelyk kennis te willen van geven, te einde een rcklacm by wien T behoort, te kunnen neerleggen. M. Johan Hofman, orgelmaker in de Zonne- straet, alhier, komt van 'l Goeveruemeot een uilvindingsbrevet te ontvangen, voor door hem toegebrachte verbeteringen aen de draei- orgels. Die ouderscheiding van onzen belicu- digen stadsgenoot verschaft ons een waer ge noegen; in een opvolgend nummer zullen wy die verbeteringen trachten te ontleden. Gelzentioe. De bevolking van Vlaen- dcrens hoofdstad bewyst meer en meer haren afkeer voor hel Geuzenhof. Gedurende den laet- jarigen, le weten dry in liet gevangenhuis over leden, dry in liet huspitael der If globe overleden en vyf andere,alsook.negen-en-lwinlig kinderen. Op hel kulliolyk kerkhof zyn er met de zege ningen der 11. Kerk ter aerde besteld twee honderd vgftien meerderjarigen en honderd ticaelf kinderen. Het is onnoodig hierover verder te spreken. De cyfers hebben eene welsprekendheid en eene kracht van overtuiging, waeraen niets kan wederstaeu Men scliryft ons uit Sottegem. 7 Juli Dynsdag om 8 uren voormiddag verwittigden ons de hoorns der pompiers.dat er eenen brand was uitgeborsten by den ba reel wacht er van den yzerenweg De vrouw naer de markt gegaen zynde, het hare twee kinderen alleen le huis, die met stekjes speelden, en hel bed en de wieg hebben in brand gestoken, waerdoor hei jongste kind groote brandwonden heeft bekomen dank aen de geburen, is men den brand nog in tyds meester geworden. De schade wordt begroot op 500 (ranks. De meubelen waren allee» verzekerd. Te Leeuwcrgem is in den nacht van den G en 7 Juli een brand uitgeborsten, waerdoor vier huizen de prooi der vlammen zyn gewor den. Een der vier was verzekerd. De meubelen zyn door den brand vernield. De oorzaek is nog onbekend. Men bericht dat gister, op Kacrtkermis, onder Brasscliaët, de soldaten uit hei kamp in gevecht zyn geweest met de burgers. Ongeluk kig genoeg, is zekere Meyvis van Ecckeren, lel- lerlyk doodgeslagen, en verscheidene personen werden gewond, liet parket onzer stad, samen gesteld uit de heeren Boqttet, procureur des konings, Lejeune, onderzoeksrechter Sclioevcu, grellier en de wetsdokters Van Kerrkliove en ï'Yemie, is heden morgen naer het tooneel dier brutale vechlparty vertrokken, ten einde een onderzoek in le stellen, en de schuldigen in ver zekerde bewaring te nemen'. Moord te Brassciiaat. Zielhier nadere in lichtingen over de moord, verleden zondag nacht, op liet gehucht de Kaert, ouder Bras scliaët, gepleegd De KaciT ligt op eenen kleinen afstand van het kamp, en verleden zondag was het kermis op dit gehucht. Een groot getal jongelingen uit den omtrek waren Ier plaetse den gauschen dag werd er lustig gedronken, gedanst en gezongen. Een aenlal boerenjongens en boerinnekens waren in de herberg de dry koningen aen hel feesten en dansen, waer zich ook verscheidene onder-officiers en soldaten der artillery bevon den. Ongeveer G weken geleden hadden deze laet- sten, in eene herberg der Kaert, alles aen sluk- kcu geslagen en mei kasseien door de i uiten geworpen de officiers hadden hun gedwongen de schade te betalen, waerover zy zeer verbit terd waren tegen de inwooners van de Kaert. Het scliynl dus dat zy naer de kermis gekomen waren om twist le zoeken en zich le wreken. Omstreeks 9 1/2 ure 's avonds, geraektc een burger handgemeen met eenen onderofficier, in de herberg van P. Goormuns. In een oogenblik stond alles overhoop, dc meisjes vluchtten in alleryl op de straet, lerwyl dc jongelingen en de soldalen elkander met tafels, stoelen, bier glazen, in een woord, met al wal hun onder de handen viel, naer het hoofd wierpen ook de vensterruiten werden uitgeslagen. Na de worsteling in de danszael, begaven de twee party» n zich op de straet, waer liet ge vecht nog woedender werd en weldra in een bloedig tooneel veranderde. Van alle kanten kwamen boeren cu soldaten toegesneld deze laetsle waren gewapend mei dikke knuppels, welke zy uit de hagen getrokken hadden zy sloegen ongenadig op hunne tegenstrevers cn deze zagen ziel» weldra verplicht, het hazenpad le kiezen, indien zy niet onder dc slagen wilden bezwyken. Verscheidene burgers hebben wonden beko men de genaemde J. B. Meyvis. 21 jaer oud, daglooner, woonachtig onder Eeckeren, legen Cappellen, was insgelyks gevlucht en had zich verborgen de woedende soldalen vonden licrn, grepen hem by de hairen en sleurden den onge lukkige uit zynen schuilhoek. Alsdan greep er een verschrikkelyk tooneel plaels. Meyvis viel op de knieën en zegde vreemd aen liet gehucht le zyn e» geen deel aen de vechlparty genomen te hebben,doch de soldaten schonken geen genade en sloegen Meyvis het hoofd in; de ongelukkige bleef liggende woest- aerds namen hun slachtoffer op-en wierpen het over eene haeg in eenen hof. Later in den nacht bracht de frissche lucht Meyvis tol hel bewustzyn terug de arme man deed eenige slappen e» legde zich tegen oenen houten hangaer, die tot bcrgplacts van wagens en karren diende. 's Morgend ten 5 1/2 ure werd hy aldaer-dood gevonden. liet gerecht werd onn.iddellyk verwittigd een gendarm der brigade van Brasscliaët, steeg weldra te paerd en reed naer Antwerpen, ten einde hel parket met de moord bekend te ma ken. De lieer Boi, luitenant der gendarmerie, snel de ouiniddcllyk naer Brasscliaët, het parket ver trok iu den morgen en is lol gister avoud laet, ter plaels gebleven. Na liet eerste onderzoek in de Kaert gedaen, hebben de magistraten zicli naer het kamp be geven. Al de soldaten en onderofficieren waren geconsigneerd en liet schynt, dal liet onderzoek veel moeielykheden heeft ondervonden om in lichtingen te bekomen. Op dc plaels waer de moord gepleegd is, heeft men eene policiemiits en eene epaulette gevon den. liet onderzoek wordt neerstig voortgezet. l)e ongelukkige Meyvis was naer de Kaert ge komen, ten einde een bezoek al le leggen by zyne zuster, welke aldacr woont. Wy vernemen later, dal er reeds vyf aenhou- dingen hebben plaels gehad. Onder de gewonden bevind zich, den heer Verbaeren, gemcentcraedsheer, ouderling van 74 jaren. Zielhier nog eenige nieuwe inlichtingen, wel ke wy over dit belreurenswcerdig geval ont vangen hebben. Het gevecht of de aenval is ontegensprekelyk door de soldalen begonnen. Zonder eenige uitdaging wierpen zy zich op eene rustige bevolking, die met genoegen ker mis hield. Na aen verschillende huizen, deuren en ven sters verbryzeld te hebben, randden zy talryke inwoners aen, tot zy eindelyk hunne brutaliteit bekroonden niet de moord op den ongelukkige Meyvis. Zulke reilen zyn niet alleen hoogst le betreu ren, maer verdienen meer dan de algemeene afhëunrig zy veruieneu streng ge»ir.m ic «ui- dcn. Gelukkig heelt de plaelselyke overheid hare maetregels genomen, want zoodra het feit ge kend was, begaf zich de burgemeester van Bras scliaët naer het tooneel der ramp. om met eige ne oogen de uitgebreidheid van liet ongeluk te berekenen. Na de niisdacd bestatigd le hebben, ging hy naer het kamp, om er den bevelhebber der ar tillery kennis van te geven. Wy vernemen dat de strengste en krachtda digste maetregels genomen zyn, om voortaen dergelyke brutaliteiten cn misdaden le voorko men. waerdoor de burgers altyd als eerste slachtoffers lydcn. Ten gevolge van liet enkwest door het par ket op het gehucht de Kaert gedaen, zyn de vol gende voorwerpen, als bewysslukken, aengesla- gen en naer de greflie'ler slede gebracht, te we ten: fn eene policiemiits, toebehoorende aen eenen kanonnier 2' eene epaulette 3° eenen stok, toebehoorende aen eenen wachtmeester, en eene groote party dikke knuppels. Het onderzoek wordt neerstig voortgezet Nog een bewys dal het onvoorzichtig is na hel eten cén bad te nemenEergister avond, na eene hevige warmte van den dag ging de genaemde August De Smedf, oud 18 jaren, aerdewerker, geboren en woonachtig ie Ecr- negem, om 40 uren, na liet avondmael, een bad nemen ir. de Ooslcndsche vaerl, aen Waggel- water, grondgebied van Sl-Pieters-op-den-Dyk, cn is er in vei dronken. Zyn lyk werd een uer later iiilgehueld. Jaeilyks treft men in de bosschen der om streken van Dinanl, «ene groote hoeveelheid adderslangen aen, doch nooit heeft men die kruip lieren in zoo groot getal als heden gezien. De kleine slangen verspreiden eenen schrik onder de boerinnen, die niet meer durven in de liosschen gaen om voor liet vee le snyden. Ook kronkelt zich dit ongedierte rond de boomen- twygen en klimt alzoo naer boven, waer hel iu de nesten der vogels de eieren uitslurpt en de jonge vogelen doodt. Het schynt, dal de zachte winterde oorzaek is van de buitengewone ver menigvuldiging dezer dieren. Men schyft uit Luik Een schrikkclyk ongeluk heeft eene achtbare familie van Fléron (Luik) in verslagenheid ge dompeld. Donderdag laetst.len G ure 'smorgends.zal de familie Tixhon rond de ontbytlafel toen eens klaps een gerucht als dal van een zware val zicli op den koer, palende aen het huis,liet hoe ren. Juist was de oudsfc zonen, André Tixhon, van tafel opgestaen om zich naer den stal le begeven ten einde hel paerd drinken le brengen. Den kende dat by hel vervullen dezer taek wellicht een ongeluk gebeurd was, liep gansch de fami lie naer den stal, maer hel paerd was er gansch alleen en er was in de minste wanorde te zien. André! André riep men beangstigd. Er kwam geen antwoord. Men loopt naer de koer en doorzoekt denzelven langs alle kanten. André was niet te zien Dan denken zy aen den pul die aen den ingang van hel huis is. Zy be- statigen dat de keting waermede men het water ophaelt aen stukken gespiongen is. Men ziel en bemerkte niets buitengewoons. Er mag nogthans niet geaerzeld worden dc afwezige kan uergens dan in den put zyn. In eeu oogenblik wordt een der broeders Tixhon met eene koord beneden in den pilt gelalen en wel dra ontdekte hy zynen broeder stervend in het water. André Tixhon wordt naer hoven gehaeld, en alle mogelyke moeiten aengewend om hem terug in hel leven le roeper, doch te vergeefs. Deze noodlottige gebeurtenis, welk groolen- decls aen de onvoorzichtigheid des slachtoffers moet toegeschreven worden, heeft in de ge meenle eene groot opschudding te weeg ge bracht. Tixhon was sIpcIiIs 50 jaren oud. Verledene woensdag had te Florenville eene instorting plaels in de in opbouw zynde kerk. 2 werklieden werden door den val meegesleept en erg gewond van onder de ptiinen gehaeld. Dit is de derde mael dat een gedeelte van dit gebouw instort en rnen hoopt met reden, dat er ditmael een onderzoek zal ingesteld worden tol ontdek king van de oorzaek dezer ongelukken. - Vervalsciiing van iiet bier. Een ge neesheer sluert aen den Journal de Medicine de volgende opmerkingenDe verbruiking van bier vermindert ieder jaer, en ongelukkiglyk vermeerdert in gelyke evenredigheid «Ie verval sciiing van dien zoo gezonden volksdrank. Tot hiertoe was liet 1 edrog lieimelyk gebeurd, maer (hans is er eene vervalsciiing die zicli onder de zon toont en zich tieukondigt als uitsltiilelyke fabriek van voortbrengselen bestemd om bel bier te vrrvalsclien. Zekere Hugo Rauscndorf, van Berlyn heeft onlangs eenen omzend brief in de wereld gezonden, gericht lol alle Diiitsche en vreemde brouwers, Waerby hy zyne biersurrogaten aanbeveelt, en voorttanielyk zyn druivensuiker of brotiwsuiker, waerdoor veel uitgespaerd wordt op degaisimout, de glyceri ne, om de scherpheid van het bier weg te ne men, en eene andere zelfstandigheid om het zuer geworden bier weder goed le maken, enz. Ook doel de behendige fabrikant middel: ii aen de hand om liet accyns op liet bier te utilwyken. Tc Munich vermindert het gebruik der hoppe dagelyks. De surrogaten schvrten den noodlottigsten invloed uil le oefenen op de ge zondheid der verbruikers, en men heeft, tvdens de cholera, waergenomen dat er na den zondag en maendag, op welke dagen er veel bier ge dronken wordt, meer sterften waren. HOLLAND. Amsterdam is zondag nacht aen een groot ge- vacr ontsnapt. In de loodsen die op de Schans tegenover de Engelsche ga/fabriek liggen, ont- stodd ten half twee brand. Weldra was de ge heele Schans van den Rozengracht tol de Elands- graeht ééne zee van vuer. De loodsen warén ge vuld met pek met biiidrolling, pek en teer, delen, duigen, hoepels enz. Gelukkig joeg de wind, de vlammen van de gazfubriek al. Zy sloe gen over de Bacngracht en staken al jaer eenige huizen aen, in welke de brand eelitcr spoedig onderdrukt werd. De salmomakfabriek en de peerden-villery van Sinck werden de prooi der vlammen. Petroolbron in Holland. In eene hoeve te Ewyk, toebehoorende aen den heer Ruisenaer, heeft men een pul ontdekt, die pelrool van de bes'.e hoedanigheid oplevert. Nadat men hem tweemacl heeft ledig gemaekt, kwam er voort durend en overvloedig pctrool in, waeruit men opuiackt dat de bron deze vloeistof in groote hoeveelheid beval. Men heelt onmiddellyk den put gedekt, tol dat men zal maelregelen geuo- '"J'lio.i 1 Al lipt e*nl<l!lepreu «lezer ont dekking. FRANKRYK. By de discussie over liet voorstel de la Roche foucauld (herstel der monarchie) in de commis sie van initiatief, is gebleken, welke verbin tenissen dc Broglie tegenover de legitimisten had aengegaen, toen zy voor dc verlenging van het gezag van den Presedinl der Republiek stemden. Er was toen formeel overeengekomen, dat de benoeming van Mac-Mahon eene deur voor de monarchie openliet, en enkel die kwestie tot de constilutionneele wetten verdaegde. De la Rochefoucauld, Carayon-Lalour en la Rochette verklaerde» hcrhaeldelyk, dal, als zy niet vry waren om de wederinvoering -der monarchie voor te stellen, men hen schandelyk had bedro gen. In de overtuiging dier vryheid hadden zy voor de wel van 20 November gestemd, waerby Mac-Mahon voor zeven jaer President der repu bliek werd gemaekt. Hun voorstel had evenveel recht als dat van Périer. Frankryk is op hel punt in eene nieuwe krisislevallen.de zwaerste misschien, die hel tot hiertoe gehad heeft. Ditmael is de worste ling niet meer lusschcn dc groote party der orde en de revolutie zy is tusschen de monar chisten, gel rouw aen den Koning, en de libe rale royalisten, die zich aen liet zevenjarig be- sluer klampen, om zich niet te moet' n uilen lusschen monarchie en republiek. Door hunne valsche voorzichtigheid gewonnen, door hunne listen omringd, schynt de cerlyke Mac-Mahon zelf, op wiens aenkomst men zooveel hoop ge vestigd iiad, liet begrip van zyn lydelyk uiau- daet verloren te hebben. Daegs na de revue van den 27 Juni, in plaels van ter beschikking van zyn Land en van zynen Kouing dezen degen le stellen, die dc beraed- siagingen van Frankryk beschermt, neeiut hy de pen, en scliryft in eene dagorde aen liet leger deze ongelukkige verklaring De Nationale Vergadering, my voor zeven jaren de uitvoerende macht toevertrouwende, heeft in myne handen, gedurende dezen tyd, de orde en den openbaren vrede gesteld. Uit deel der zending, die my is opgelegd geweest, be hoort u eveneens toe. Wy zullen ze tot het einde toe volbrengen, overal het gezag der wet, en den eerbied, dien men liaer verschuldigd is, handhavende. Dal kwam overeen met te zeggen, dal Frank ryk gedurende zeven jaren geencn anderen vorst dun maerschalk Mac-Mahon zal hebben. Ouver- niydelyk kon de Koning noch het monarchieke Frankryk zulke uitlegging der wet van 20 No vember aenvaerden. Alzoo uitgelegd, zou hel consigne van den beroemden soldael den weg sluiten voor den terugkeer van Hendrik V, 'en Frankryk beletten zich met zyne noodige medehulp op de grondslagen van zyn historisch recht herin te richten, en het overleveren aen een gouvernement, wel is waer eerlyker, maer even zoo machteloos alsdulvan den lieer Thiers! Met laetslgenoemde ging het in spoed naer de roode republiek met Mac-Mahon gaet liet niet tegenzin en traeg daer naer toe, maer het gaet er noodlottig heen, en met minder kans van terug te kunnen keeren, omdat liet onder wege al zyne zedelyke kracht zal verloren hebben. De eenige kans, die bet in deze onderstelling heeft om in den afgrond niet te rollen, is van er door de hand van Napoleon uil gelrokken te zullen worden.... Of de commune, of Cesar ziedaer wat het zevenjarig bestuer, volgehouden tol het einde loe, hel is te zeggen tol de uitputtingaen Frankryk be'oofl Voor iiet geld. Ken schelmstuk te \nnoeulin, by Rysel, in den u.nTil 5 lot 4 Juli gepleegd, heelt deze gemeente in verslagenheid gedompeld. Het was omtrent 4 uer 's morg tis en gauscli liet dorp sliep rustig toen aen het einde der ge meente, ter plaetse genaemd La Rotivnque, een sombere gloed verscheen, die spoedig nen- groeide. 't Was een brand, die was uitgeborsten iu de woning van den genueinden Francois, bvge naemd Moulon, lentenier en oud 68 jaer. Francois woonde alleen in dit huis, dat eerugzins afgezonderd was van de andere dorpswonin- gen. Zoodr.i liet alarm gegeven werd, snelden de dorpelingen langs alle kanten toe en de blusclr- dienst werd spoedig ingericht. Maer 'l was vruchteloos dat men herhaelde malen op Fran cois riep. Geen enkel gerucht antwoordde van binnen en daer zyn bed beneden stond, dacht men eerst, dal de oude rentenier by liet uitbre ken van den brand gevlucht was en zich in ecu huis der buerle schuil hield. Intusschen breidde bet vuer zicli uit. Er kwant een nieuwe spruit en men besloot dezelve in hel brandend huis te plaelsen. De deur werd open gebroken, men liep liet huis binnen, toen ieder een by hel zien van een onverwacht schouwspel van schrik wegvluchtte.... Te midden van eenen bloedplas lag Francois met het hoofd op eenen zak.... Zyn hoofdsche del was niet een geweldigen slag verbryzeld ge worden. De roode gloed des brands welke np dit droevige schouwspel eene sombere tint wierp liet toe aen de toeschouwers van eene fyn en sterke koord te bemerken, die om don hals des slachtoffers was gebonden. Van dan af was de oorzaek des brands geen gelieini meer voor iemand. Een of meer schel men waren by den rentenier ingedrongen, welke zy goed voorzien waenden van geld. De afgezon derde ligging des huizes begunstigde hunne booz.e inzichten. In zyne slaep verrast hy was in zyn hemd -- was Francois zonder gerucht opgestaen. 't Is toen wellicht dat hem onver wachts eenen hevigen slag op het hoofd werd toegebracht, die hem op den grond neerstrek- le... Om zyne noodkreten te versmachten, zot men hem verwurgd hebben. De brand denkt men, zal vervolgens gesticht zyn geworden, met het doel om de moord eit den diefstal, die er het gevolg van wareo, te doen vcrdwynen. Het huis is groolendeels vec- uield. - Er is van tyd lol tyd in ons blad sprake geweest van den man, die een vork had inge slikt, zoodat wy onze lezers niet onkundig willern laten van het gen er verder met hem geschied' is. De ongelukkige is eindelyk overleden. Ily was uit Parys naer de woning zyner ouders, land bouwers in Boiwgogne, vervoerd. Hevige smar ten heeft hy uilgestaen. By onderzoek isgehlekc» dal hy ten gevolge van vergiftiging door koper- oxyde is gestorven. SPANJE. Eene depêche uit Santander meldt, dal de Carlistische generaels besloten hebben, gelyk- tydig Bilbao en Santander aen te vallen. Valdc- spina is met zyne kuiions, aeu het hoofd van 30(10 man, op dry inylen van Santander, ver schenen. Er heerscht een groot alarm. Er zyn ver sterkingen aengekonien. De overlieden zyn voortdurend in functie. De vry willigers en liet garnizoen bezetten de punten var. verdediging. liet escaudrilla is in de baei van Sanlauder op dubbel anker gelegd. Sterke benden Gai listen bezetten Somoi rostro, en blokkeeren zeer nauw Bilbao. Deze lydingen komen voort uit den particulieren dienst van de Indèpendance. De Garlisten, welke ongeveer 2000 man sterk waren, onder aenvoering van cabecilla Valdespino, zyn verleden nacht lot Astiller» doorgedrongen. Zy bedreigen Santander, waerin slechts een zwak garnizoen ligt, zoodal hel Yunliamento naer Madrid om versterkingen moest telegia- leeren. De republikeinsche ooilogsehepen zyo de baei opgevaren om de omstreken te hehcerschen, in geval van eenen mogëlyken aenval der Gar listen. Er wordt verzckei l dat de Carlislen le Estella, een Pruisisch officier, metnaem Hermann, gefu silleerd hebben. Volgens eene republikeinsche tyding, zou den 5,000 Carlislen, de stad Tcrncl aengevulle» en eene voorstad afgebrand hebben. Men meldt verder, dal zy met een verlies van 40 doodeu, 100 krygsgevangenen en een groot getal ge kwetsten werden teruggedreven Strafuitvoering. Eene vcrschrikkelyke strafuitvoering heelt le Saragossa plaels gehad. De kaporael en twee soldaten der cazadores van Madrid, (republikeinsch leger), welke tnr dood veroordeeld waren wegens moord op hunnen commandant, zyn gcliisilleerd in het by/yn cener overgioote volksmenigte. Van de 490 militairen, welke voor die mis* daed le recht stonden, zyn er enkel 29 vryge- sprokcu. Twee zyn gedurende het proces ovorleden, vier werden veroordeeld tot levenslangen dwang arbeid, 17 tot 10 jaren, 55 tol 4 jaren en 102 tol 2 jaren dcrzelfde straf. Deze veroordeeling zegt meer dan al wat er geschreven wordt over de zedelykhpid en dc tucht in het republikeinsch leger. En het zyn nogtans de Spacnsche liberalen, die de carlisti sche soldateu als moordenaers afschilderen ENGELAND. Een onderzoek, dat dezer dagen te Liverpool plaels had over de oorzaken der dood van een achtjarig meisje, hel kind van eenen zeeman, heelt eene les gegeven over het gebruik om oor bellen te dragen, welke les dc vrouwen goed zouden doen in overweging te nemen. Men had het ongelukkig kind, op wie het onderzoek ge beurde, dry weken geleden de ooren met eene breinaeld doorboord. Na die verrichting stak men het meisje oorslingers in. Eenige dagen nadien kwam er een gezwel achter een der ooren daerna zwol het gelael, er kwamen slechte teekens by, en zaterdag stierf hel kind. De geneesheeren verklaerden, dat de dood veroorzaekt was door de groote ontste king, verwerkt door het doorsteken der ooren. Als de vrouwen zich, om den wille der mode, de pyn willen getroosten van zich de ooren te doorsteken, voor kinderen zou men dan toch ten minste moeten wachten tot dat zy de jaren van verstand bereikl hebben. Met) moet terzelfden tyde bekennen, dat het de vrouw niet is, die het gebruik heelt uitgevon den om zich de ooren te doorboren. Volgens de Mahoinclanen zou het Abraham zyn.

De Denderbode | 1874 | | pagina 2