1475 29 November f1174 Zondag VERTREKUREN UIT DE VOLGENDE STATIËN Aïlst, (5.45 's Zaterd.) 7.49 1.28 5.05 7.35 uit Antwerpen naer St. Nikoues, I.okehen en Gent 4.50 7.15 8.50 10 50 2.15 3.45 7.10 0 00 uit Gent naer Lokeren, St. Nikoues en Antwerpen 4.25 7.UU 9.25 1'LbO 2.45 5,30 6.55 0,00 BERICHT. Nog de kwestie der Kerkhoven. reu, LOON XALR DAKI). Liberael wraekske. ANNONCÉNPRYS, per drukregel: Gewone 20 cent. Reklamen fr. 1,00. Vonnissen op 5',e bladz. 50 cent. I December. ABONNEMENTPRYS: 6 FRANKS 'S JAERS. uit Gent naer Mooi'tzeelö. Sollegem, Geeraerdb Enghicn, Brainc-Ie- Comle 5.52 8.12E 8 38 11.18' 2.10 5.34 6.59 UIT GËERAERDSBEIIGEN NAER Maria-Lierde.Sottegem, Moortzeele en Gent, 515 7.24 9 49 11.59 2.59 5.00 5.50E 8.51 uit Denderleeuw naeu Ilaéllërt, Burst, llerzele, Soltcg. Audcnnorde, Ansegoip, Korlryk, 6.17 O.OO 9.01 12.55 6.09 7.20 UIT SOTTEGEM NAER NAER AEI.ST UIT Alh 6.49 10.38 1.48 4.28 7.58 9.12 Anlw. 5.40 9.5'1 10.50 E. 1C 2e 3e kl. 12-30 3-45 E. t°2°. 3" kl. 3-33 4.45 5.30 6.30 E. le2° 3' kl. Brussel 7.ae E.1'5- 3>lll. 7 20 8.14 H.06 H S3 3.10 3 U e» 0.0 E 1"2" 3-1,1.5.09 5.53 8.'Ni E, I' 2" 3' kl. 8.30 Dendermonde T.23 9.55 11.34 2.23 5 27 8,28 10.47 Gecroerdsbergen 7.27 11.08 2.18 4.58 8.33 9.60 Gent K.49E 6 157 39 E 1° 2" 3* kl. 8.29 10.59 12.31 E t« 2' 3" kl 1 55 O-OO E 1.2.3. kl. 5.29 8.09 8.14 9.17 E\p. 1' 2° 3s lil. Lessen 7.09 10.50 2 00 4.40 8 18 9.32 Lokeren 6.50 9.09 10.57 1.49 4 50 7.50 Ninove 7 55 11.36 2 46 5.26 9.01 10.18 Oostende 4 30E R.20E t 2 3 kl 6.-28 9.00 11.55 2.13 0 00 El" 2" 3e kl. 6.04 7.55 Exp pic Suunt. ♦.ey J5e persoonen welke een abon nement op den DENDERBODE nemen voor 1875, zullen het blad van Zon- lag 0 December aenstaende tot nieuw- jaer GRATIS, ontvangen. AF.LST, 28 NOVEMBER 1874. Sprekende in ons nummer van zondag II. over de voor ons, callfolyken, zoo belangryke [kwestie der kerkhoven, deden wy, even als [andere tolken onzer denkwyze de vraeg Zou men sene aennemelijkcre eene betere overeen komst kunnen aentreffen dan wel deze, door M. Thonissen in de volkskamer voorgestaen, 't is te zeggen, liet systema dal in Engeland, in Holland en in Amerika, betrekkelyk de be- begravenisplaetsen, zonder de minste legen- sprael, van lioegenaemd wie, wordt gevolgd, 'in ons Land in te voeren. Men weet dat het, volgens dit systema of de bestaende wet ten in die Landen, aen eiken eeredienst vry - staet, ter. zynen koste, afgezonderde kerk hoven in te richten, welke uilsluitelyk tot laetste rustplaets van zyne geloofsgenoten dienen mag. Geene andere voorwaerden voor het inrichten en bestacn dezer kerkhoven [worden vereischt dan ze aen de politieregle- j meuten betrekkelyk de openbare gezondheid te onderwerpen. De wereldlyke overheid heeft er verder niets in te zien de geestelvke over- [lieid van den eeredienst aen den welken liet kerkhof toebehoort alleen heeft het recht de [overledenen aen te wyzen welke in 't gezegd kerkhof mogen begraven worden. Hei hol - landsch -engelsch-amerikaenscb systema voor- ziet ook't geval dat de overledene aen niet cener der gekende eeredienslen toebehoort, jeu, om die reden, legt liet aen ai de gemeenten [den last op een burgerij k of gemeentelyk kerkhof, ten haren kosten, in te richten, Uvaerin zulke persoonen moeten begraven wor- jden. Dus in Holland, England en Amerika hebben de catholyken, de protestanten, de I lutheranen, de calvinisten, de joden, de mulro- metauen, met een woord, al de gekende eere- diensten en zelfs de vrydenkers, die noch de Godheid, noclt welkdanigen Godsdienst erken nen, liet recht van afgezonderde kerkhoven te bezitten waer hunne geloofsgenoten uil- Isluilelyk mogen in begraven worden. Wy hebben goed te zoeken, te beffen en te leggen om de moeielykiieden, de onreclitveer- (lighede», de ongroiidwetielykheid te vinden, i die in het hooger bedoeld systema zouden ge- jlegen zyn. en wy moeien bekennen dat wy er geene kunnen ontdekken. Doch de Journal de Bruxelles, eens met gansch de liberhaters drukpers, keurt liet vooruitgezette systema af dat, volgens hun, vele moeielykheden baren moet. Ziethier hoe 't brusselsche blad zich uitdrukt Die zoogezegde oplossing behoudt al de 4 moeielykheden voor wat de uitvoering betreft. Wie zal er in dit confessionneel kerkhof 1. In den voorhof van een deftig landhuis, in de na- bvhmd van Slraelslturg, zat op zekeren schoonen herfstdag van liet jaer l793 derykc groiideïgenaer Waller Griiner, een man van by de 5" jaren Zyne blikken rustten met ecne tevredene uitdrukking op do gevulde dorschvloeren en op de oogstwagens, die, zwaer geladen, de poort van den ruimen hof binnen reden. Wel had Grüncr alle reden zyn lol te roemen, dacr hy in alles naer vvensch gelukte. En de deugd zame, godsdienstige en icverige man verdiende dit ook. Van jaer lot jaer was zyn vermogen aenge- groeid zyne akkers waren wyd en zyd om hunne vruchtbaerheid gekend, en zyn vee, zag er immer schoon en weelderig uit. De schuren konden nau- welyks den overvloecligen oogst bergen, en in zyn huis heerschic vrede, geluk cn vreugde. De rechtschapene Griiner genoot de nlgemeene achting. Zyne vrouw was eene goede huishoudster, vlytig en spaerzaem doch waer hei te pas kwam, wist zy. even als haer man, met liefdcryk hard en nit-t volle handen te geven, om de armoede te on dersteunen en tranen te droogon. De grootste schat der echtelingen waren hunne twee kinderen, vooral hunne dochter Maria, die een toonbeeld van deugd cn godsvrucht was. Geen won der dal beiden zich te vrede» en gelukkig achticn, ofschoon zich locnmaels dreigende wolkeu aen den siaeikundigeu hemel vertoonden en liet garischc land onder hel schrikbewind der groote fransche omwenteling sidderde, waervan juist den groolsicn en gelnkkigsten hel meest voor eigendom en leven aengenomen worden Zal men er slechts dezen van verwyderen, die hunne religie zullen verloochend hebben ol die, tot op hunnen bietsten oogenblik, alle christelyke hulp, de 1111. Sacramenten der Kerk zull«n i geweigerd hebben, en op die wyze vrywil- liglyk van't caiholicismus zyn afgescheiden? a of wel zal men de intrede van 'i calbolyk kerkhof ontzeggen aen de overledenen welke o catholyk gebleven zyn, maer tegen de welke a bet kerkrecht de stral van verbanning uit- spreekt? Hoe en door wie zal die uitspraek gedaen worden Wv bcgrypen niet hoe liet mogelvk is dat een zoo verstandig blad als de Journal de Bruxelles zulke onnoozele vraeg kan doen Voor eerst moeten wy den Journal de Bruxellestegenwerpen dat het systema,'t welk, door de overgroote meerderheid der catholy ken, wordt aengeprezen in Holland, in Eng land en in de Vereenigde Slaten van Amerika lot elks voldoening dagelyks in werkzaemheid is. Nooit hebben wy in welkdanig dag- of weekblad de minste moeielykheid, de kleinste onrechtveerdigbeid hooren of zien aen klagen, i en onzes dunkens, is deze omstandigheid 't klaersle en 'tduidelykste bewys dat catholy ken en prostanten, joden en lutheranen, vry denkers en materialisten aldaer er ten uiterste te vrede mede zyn. Nu, wy vragen het nog maels wnerom zouden onze belgische macou- nieke liberhaters er ook niet kunnen mede te vrede zyn DUS, De Journal de BmxeUes vraegtHoe en door wie zal die uitspraek gedaen worden Wy kunnen deze vraeg niet beter beantwoor den dan met de welgepaste antwoord welke de Gazette de Liége er op geeft en die wy ten vollen by treden Klaerblykelyk zal liet confessionneel kerk hof door de' confessionnele wetgeving van eiken Eeredienst beheerd worden, en het zal de confessionnele overheid zyn welke zal te beslissen hebben wie in 't confessionneel kerkhof zal begraven worden. Er zou eene vergelykenis beslaen lusschen de kerk der dooden en de kerk der levendige», lusschen liet kerkhof en den tempel. Eten als de catlio- lyke priester, by voorbeeld, de nadering tot de H. Tafel kan weigeren aen do persoonen die er. door de kerkelyke wetgeving, van ver- wyderd worden, even zoo moet hy, liever zal hy die wetgeving in zake van begraving moe ten volgen. In de moeielykiieden van uitvoering beeft de bungerlyke wetgever niets te zien. Deze beeft liet recht niet, zelfs uit kracht onzer grond wet, zich met de geestelyke kwesiien te be moeien, zich als godsgeleerde, als bisschop aen te stellen en lusschen te komen in datgene 't welk de liberale drukpers het huishouden der eerediensten noemt. De stolfelyke over- blyfsels van den burger aen wien de geeste lyke overheid de intrede des christelyke kerk- hofs zal verbieden, zullen in het burgerlyke of gemeentelyk kerkhof begraven worden. Waer is de moeielykheid.? De wetgeving van den jodenschcn eere dienst, hy voorbeeld, weigert de jodensche geestelyke begravenis aeu eenen openbaren overspeler deze komst te sterven en de jo densche geestelyke overheid spreekt uit op hadden te vre37.cn Maer Grüner han geene vyanden en bekommerde zich weinig m- l de polilick, ofschoon hy in zyn hert een ware koningsgezinde was. Terwyl in de stad byna dagelyks de aenzienlykste mannen, mci-sl onder de nietigste voorwendsels, vervolgd, in den kerker gew orpen en den heul over geleverd werden, heerschle er ten platten lande eene benydenswaerdige rust Eclilcr vond men er, in den laeisicu tyd, eenige spioennen en verklikkers, die, door nyd,' wraek of geldzucht aengevuerd, aen de revoluliohnaire rechlliank le Slraelshurg, hy welker leden de halelvke Leudon als aenklager was, valsclie beschuldigingen inbrachten om hunne vyan den te benaderden en zelve ecne belooning voor hunne laegherlige diensten te verwerven. Pieier riep baes Grüner zynen knecht loc, die bezig was het graen binnen lc voeren, ik heb u al meer dan eens gezegd, dat ge niet zoo zwaer moogt laden en de paci den niet zoo af moet beulen. Daer- aon moet een einde gemaekl worden Kom, kom. gaf de berispte knecht brutael ten antwoord, die knollen zyn le lui om le trekken, maer ik zal ze wel vlug krvgen bil zeggende, zwaeide hy zyne lange zweep door de lucht en het ze onbarmhartig en zwaer op de ribben der arme, vermoeide paerden neêrvallen. zoo dal zy van pyn ineenkrompen en woest achteruit sloegen. Dierenbeul riep Griiner, terwyl hy van zyne zilplaels opsprongen den kireohl hevig schudde Hoho sprak Pieierdat zal ik van niemand verdragen. Ik ben, Goddank, een vrv man en zoo veol waerd als gy Een oh barmhartige; een onbescholte kerel zyt ge, hernam de grondeigenaer, die de zweep uit de handen van den onbeschofte» knecht bad gerukt. Gy verdient dat ik u even zoo mishandelde als gy die 't punt van te weten, of men de begravenis op liet jodensch confessionneel kerkhof zal loe- staen. Nog eens, waer is dé moeielykheid T' is 't ongelyk geweest dat M. d' Anethan gehad heeft toen hy zyn ontwerp, tegentrvdig aen zyne voorige redevoeringen, heeft voor- uitgezet, van zich buiten het grondwettelyk terrein te stellen, en ook van de kerkelyke wetgeving te willen herzien met aen den wet gever le vragen dat hy 't gevaUzou bepalen in 't welk de geestelyke overheid de christe lyke begravenis zou mogen weigeren. Dit was, zonder twyfel, de almacht van den Staet op pe Kerk uilgeroepen, 't joscphis-mus en 't gallicanismus in leven roepen, en zelfs in princiep M. Von Bismark naapen. Onder 't beheer onzer grondwet, onder i 't beheer der Landwetten welke de vryheid der eeredienslen uitroepen, moet de weigever zich in de wetgeving der eeredie'nsten niet vermengen. Dit is buiten zyne bevoegdheid. Hy moet de eerediensten vrylyk, gelykvormig aen hare inwendige instelling, laten uiloe- fenen. Het voorstel dat wy verdedigen lost op eene wonderbare wyze al de moeielykheden op. Het zegt lol de eeredienslen Gy licht eene wetgeving betrekkelyk de begravenissen. Ik geef u de gelegenheid ze uit te voeren. Gy zult eigene kerkhoven mogen bezitten, onder liet beheer uwer wetgeving geplaetst, met voorbehouding iiogthans der rechten van de burgerlyke overheid voor wat de openbare ge- zondheid en veiligheid betreft. De eere dienslen zouden aldus waerlyk vry en al de rechten der burgerlyke overheid gevrywaerd zyn, aengezien de burgerlyke kerkhoven uil sluitelyk door de burgerlyke overheid beheerd worden. 1 Overigens wy begrypen niet dat de Journal de Bruxelles vreeze dat er zich met 't hol- landsch systema de zeilde moeielykheden in de uitvoering zouden voordoen als met liet huidige stelsel. De daedzaken antwoorden hem. Die moeielykheden hebben zich noclt in Holland, noch in England, noch in de Ver- 1 eenigde Staten, noch ergens waer die wetge- vi' g, tot groot geluk des volks in leven is, voorgedaen. Waerom zouden er moeielykheden in Belgie opryzen Het lihcralismus beeft, belas, vooruitgang genoeg gedaen, de leerstelsels der vrydenkery hebben veld genoeg gewonnen om de solidaire lykdelving, de begravenis zonder msscheii- komst des ptiesiers.ie doen aennemen. Het burgerlyk kerkhof zal ook aengenomen worden. Ook mogen wy zeggen dat de onverdraeg- zaemheid, in deze kwestie, gansch van den kant onzer legen strevers alleen is. F11 de aenmerkingen van den Journal de Bruxelles schvni er eene zekere bekommer nis door aengaende de calholyke wetgeving op de begravenissen, alsook betrekkelyk hare toepassing door de geestelyke overheid. Eh wel wy vragen hel aen onze tegenstrevers, kan men met meer lydzaemheid te werk gaeu dan wel de belgische Bisschoppen, welke zich de uitspraek over al de moeielykheden nopens de calholyke begravenissen voorbehouden hebben Aen wie weigert men de christelyke begra venis, de lyksplechtigheden Aen de aposta- arrae dieren mishandelt hebt maer ik wil tnyne handen aen u niet vuil maken - Die woorden zult ge my duer beinlcn, riep de knecht met vlammenden blik Ik zal u weten te vin den. Menig boord,dal nog hooger stond dan hel uwe, is reeds gevallen, en grootere hecren dan gv hebben liet schakot beklommen. Dacr ben ik niet bang voor, antwoordde Grii ner op bcdaertlen loon. Men kenl mv, en de gebeele gemeente weel, dat ik een goed burger ben Maer u kent men ook als een ellerdigeii kerel, dien ik enkel uit niodelyden en barmhartigheid in tiiensl heb genomen. Doe wat gy wilt, maer dal zeg ik u, dal w y van heden af niets meer met elkander le maken hebben. Gy kunt naer eenen anderen dienst omzien. Maek uwe rekening en pakt uw góed byeen. Morgen moet ge yn huis verlaten. Met deze woorden keerde de cigenaer den onbe- scliaemden knecht den rug toe en trad zyne woning binnen. Over zyn anders zoo opgeruimd gelacl lag thans eene donkere schaduw verspreid, en onwille keurig was hy door hel voorval ontstemd, (tal hem aen hel zwaerwichlige der bange lyden liad herin nerd, alhoewel hy ook geen acht sloeg op de bedrei gingen van Zynen brulaien knecht, Pieier Loroux II. Eenige dagen na deze gebeurtenis, was Walter Griiner in den voorhof zvner woning gezeten, van waer by een oog kon houden op alles wal in de schuren en stallen voorviel, en tevens een gedeelte van bet dorp en den weg kon overzien. Op eens be merkte hy in de verte eenige ruiters, die op zyn huis aenkwamen Dit ontstelde hem echter niet, daer zyn geweten hem niets ten laste legde. Hy stond nog- maels op en begaf zich in huis. Meer uit nieuwsgie righeid dan uil vrees, bleef hy aen hel venster staen ten, aen dezen die tot den laetslen oogenblik geweigerd hebben zich te berouwen. De voor beelden van verdraegzaemheid in deze zaek, zyn menigvuldig in al de bisdommen. Volgens ons handelt de Journal de Bruxel les kwalyk met te doen veronderstellen dat het kerkrecht slecht is en dat de bissclioppe- lyke overheid er zou kunnen misbruik van maken. Dit is in de kaert onzer tegenstre vers spelen. SIETBAEK, Geëerde lezers, beweegreden welke de Journal de Bruxelles noch de liberhaters en hunne tolken onmogelyk zullen kunnen we derleggen. Ten andere, wy dagen hun uit er iets gegrond, iels redelyk- te kunnen tegen werpen. Wy herhalen het, 't systema 't welk door gansch de calholyke drukpers, ter uit zondering van deu Journal de Bruxelles ver dedigd wordt, is hel eenige .redelyk, is liet eenige aennemelyk en kan alleen een einde brongen aen den willekeur van zekere liberale dwinglanden, die er vermaek in scheppen, den calholyke in een zyner heiligste rechten te kwellen, le vervolgen en le versmaden. Zou onze denkwyze dan toch door zulke flauwhertige mannen, in de volkskamer, ver tegenwoordigd zyn dan dat er niet een zou aengetroffen worden welke den moed hebbe den uildrukkelyken voorstel te doen bet bol- landseh systema hier in te voeren, en dit voorstel uit al de kracht zyner ziel legen de werkeloosheid des ministeries en den kwaden wil der liberale minderheid le verdedigen Voor de eer onzer denkwyze hopen wy dat er toch een lid zal vooruitspringen om dit voor stel le doen, en ook dat dit voorbeeld er anderen zal aeuwakkeren om zich by hem te voegen en aldus het ministerie te dwingen aen den billyken eisch van de catholyken, in andere woorden, aeu de vraeg van na hunne dood onder de scliaduwe des kruizes in vrede te mogen rusten, voor goed voldoening te geven. De liberhaters hebben ons, catholyken, reeds verscheidene malen zelfs van op 't parle mentair spreekgestoelte, de bitterste smaed- woorden toegeworpen. De calholyke Vlamin gen, zeggen zy, zyn domlioofden, ezels, scliurf- terikken, enz., enz., te lang om te melden men kent immers de liberale smaedlitanie. Doch wy moeten bekennen dat die smned- woorden zf.kere Vlamingen van geboorte, maer YKRFRANSCHTE GUITEN IN' 'T HERT, w onderwel ZYll t.oe te passen. De liberhaters misgrypen zich als zy deze smaedwoorden den catholyken naer 't hoofd Werpen 't is slechts by de libe rale Vlamingen, hunne geloofsgenoten, dat men inderdaed domlioofden en ezels vindt, die,om eene laegherlige wraek over eene bela- chelyke gekwetste majesteit, te voldoen, hunne domheid en ezelary nog meer ten loon sprei den. Er zyn heden van die verfranschte Vla mingen, iiie zich, malgrè bongrébelaclielyk willen maken. Onder deze moeten voorzeker de heer Bagmond Van Assche, hornel onzer ganle komiek en zyn kapitein-verslaggever 't advohaelje De Witte op don eersten rang ge steld worden. Eu inderdaed, men kent de historie van 't feit 't welk, ter gelegenheid der laetste vaslehavonddagen in onze stad, tus- en loerde naer de groote bacn, langs waer de stoel naderde. Een oogenblik later was zyn bof door ge wapende mannen overstroomd, die op bevel van den openbaren aei.klagi r Leudon, de groole poort en ol de overige uitgangen bezetteden, terwyl Loudon zelf, mei den dryklcurigen sjerp gelooid, in gezel schap van twee zoogezegde policio agenten, het huis van den grondeigenaer binnentrad Ofschoon ont steld, ging Grüner hem locii kalm en waerdig te ge- moet, terwyl hy den gast, die hy als gevreesd man kende, begroette en hem verzoclu-te gaen zitten Op eeuwenk van Leudon plaeiston de heide agenten zich builen de deur, zoodat Giüner nu alleen niet den aenklager bleef. Burger Grüner, sprak Leudon, ik bad u reeds sedert eenige dagen myn bezoek toegedacht. En mag ik vragen aeu.welke omstandigheid ik deze eer heb le danken Dat zult gy dadelyk vernemen. Vóóral zult gy my echter eenige vragen beantwoorden, welke ik u krachtens myn ambt heb le doen. Ik ben bereid, daer ik my vry van alle schuld gevoel. En toch hebt gy eene zware misdaed hegacn, waerop de doodstraf siaol, hernam do openbaren aenklager op yskouüen toon Wie waegt het, my van zulk eene daed to be schuldigen riep Grüner uil, terwyl hy veronlwaer- digd van zynen sloel opsprong. Ikzelf, Louis Leudon, Ik hoop dat gy my niet ongehoord zult ver- oordeelen, hernam Grüner, nadat hy zich van zy nen schrik hersteld had en zyne tegenwoordigheid van geest had herkregen. Uwe hleeke wangen, uwe neerslachtigheid ge tuigen reeds voor uwe schuld. De onschuld siddert schen M. Van Assche en eenige onzer mede burgers is voorgevallen de klacht nopens 't feit, door gezegden lieer Van Assche, aen de rechlerlyke overheid gedaen, eindelyl; de vryspraek der belichten, en '1 brevet van eze lary door dit vonnis aen M. Van Assche en zyne sulachtige raedgevers verleend. Nu, het sehynt dat die lieeren met 't vonnis van dé rechtbank van Dendermonde niet tevreden zyn, omdat de gekwetste majesteit van Z. D. U. den kornel Van Assche is niet gewroken ge worden. EN, Nogthans de eer van de aelsfersche garde komiek, roekeloos in de weerdigheid van haer opperhoofd, geschonden, vereischt eene schit terende herstelling. Weihoe de kornel heeft zich ingebeeld dal men zyne aigrette of pluim aen eene slaepmuls vol hooi durfde vergelyken Dal men Hem en zyne age handlangers durfde bespottenDal men Hem en de ojbuoucu instelling der garde komiek poogde belaclielyk temaken? Akri mille pompons!!! zulke smaed,zulk snood wanbedryf mag niet ongestraft blyven want de rechtbank van Dendermonde heeft zich vergistneen, duizendmael neen, de gekwet ste majesteit van den kornel,de ingebeelde be- leediging de o|Ruojiau instelling der garde ko miek aengedaen, moet gewroken worden Dit is 't gene Z. D. H. de Sire ua» 't Verbrand- hof en zyne raedgevers dan ook besloten heb ben, want, in den loop dezer week, hebben, onze medeburgers welke van de komieke garde deelmaken, en in de zaek voor de recht bank van Dendermonde zyn betrokken en gansch vrygesproken geweest, de volgende dagvaerding omvangen, die wy als een monu ment van fransche taelkunde aen de nage slachten willen overleveren. Ziethier deze dagvaerding welke wy letlerlyk overschryven: PP»O JlSTSCfiA. Altendu qu'il résulle d'un rapport en date du deux novembre I8U0 septanle qualre adresé par le lieutenant colonel comman dant de la garde (sig) Raymond Van Assche au capitain raporteur pres le conseil de descipline pour elre doilnë la raport telle suite que le droit, le sieur garde a la 2,nn Eatt, 3am comp. et prevenu elant garde de s'etre reunis en celte qualité et d'avoir pris les armes le 22 fevrier dernier Alost sans l'ordré de leur chef legalement requis 2" elant garde civique d'avoir or de servise mais, revetu de leur uniforme et a la digneté de la garde fait prevu et punis par l'art. 5 de la loi du 8 Mai 1848, modifié par celle du 15 Juillet 1835, le 22. par l'art. du reglement d'ordre inte rieur de la garde civique d'Alost arreté le 17 Novembre 1839 par le commandant de Ia garde, et approuvé par la deputation par- mr.z.anto ie 26 Novembre 1859. Sont pi êvenus de Volgt de beteeking, enz. Zietdaer, geëerde lezers, welke tnelkundige beestigheden verfranschte slimmerikken aen T daglicht brengenHebben wy niet gelyk te zeggen dat er hedendaegs persoonen aenge troffen worden die zich a malgré bongré willen belaclielyk mnkeri. Met den kornel onzer garde komiek en zyne handlangers is bet zoo gelegen de klacht aen de rechlerlyke niet en de deugd mag trotscb hafer hoofd verhellen, ging de laeghnrtign huiclielaer voort. Wie zou niet von zulke aenlilacht omstellen t Ik verwacht andere bewyzen dan die gy uil myiio ontroering will afleiden, antwoordde de grondcige- naer met waardigheid. Aen hewyzen ontbreekt het mv niet. Een zeer geloofwaerdigo getuige heeft verktaerd dat gy, in 't hy zyn van eenen vriend, de republiek hebt gelasterd, en hare waerdigc vertegenwoordigers schandig licht gehoond. Ik verlang dai men mv tegenover dien valselier. getuige stelle, dal men my den nac-m van dien ellen- (ligen schurk noeme Ik heb geene red oh hem Ie vorzwygeü hel is uwen eigen knecht, Pieter I feroux. Zyne getuigenis kan my niet bezwaren, daer ik hem wegens slecht gedrag myn buis heb ui'.gc- jaegd Als gy aen dergelykö beschuldigingen geloof liechl.dan is het leven en do eer van eiken burger acn rle wraekzucluige laslertael vim icdereti eltcndigen. vagebond,van iederen gewetenlouzen knecht prys ge geven I dan verleent de jtislieie geene bescherming meer legen genreeno logen, legen LIyLbare laeghar- tiglrcid Dal zyn begrippen, hervatte Li udon, die tegen hel republikeinsch princiep van gelykheid in ga en Gy bekend dus dal gy de republiek hebt gelasterd Dat heb ik niet gedaen ik heb alleen over die verblinde dwazen geklaegd, die door Jiun sehrikbe- yvnid bol vaderland en hel volk en vordepve voeren die alle wellen bespplleii cn den Godsdienst met do voeten treden Genoeg, meer dan genoeg riep Lendon uil Gy zelf erkend meer dan noodig is om u le veroor- deelen. Lr zyn geene getuigen meer noodig. Uwe woorden zelve zyn een misdryf Ik behoef niets meer

De Denderbode | 1874 | | pagina 1