Een koninklyk besluit van deuzelfden datum neemt het ontslag aeu van M. H. J. F. M. De Bouck als kamervoorzitter, by liet beroepshof te Gent. By koniokkk besluit van 1 lebruari wordt M. II. Dierckx, Provinciaelraedslid te Turnhout, benoemd tol Arïondissemënls-koin- missaris in vervanging van M. II. L. De Haerne. By koninklyk besluit \an 4 lebruari. wordt ter gelegenheid van 'l huwelyk der prinses Louisa, kwytschclding verleend aen alle gevangenisstraffen welke de maend ii'iet overtreffen, alsook van alle boeten, welke de 100 frank niet te boven gnen, of wel van de gevangenisstraf die dezelve vervangt, uilge sproken door-de rechtbanken of door de tucht raden der burgerwacht vóór 5 februari 1873. Dezelfde Vw-ytschelding wordt verleend voor al de straffen, welke door vroegere genade- verleeningen tot op bovengemelden taks ver minderd zyiij VOLKSKAMER. Dynsdag heeft de Kamer den redetwist her nomen over het wetsontwerp 't welk het goe- verneinenl machtigt den invoer in Belgie der amerikaensche aerdappelen te verbieden. In Amerika worden de aerdappelen totael ver slonden door de Doryphora decern lineata, in 't vlaemsch Colorado liever genaemd. be Colo rado kever vermenigvuldigt zich op eene ver- echrikkelyke wyze, en 't is om te beletten dat die nieuwe plaeg in ons Land zou woeden dat het goevernement den invoer der aerdappelen van amerikaensche afkomst wil verbieden. Men zal wellicht deuken dat bel gezegd wets ontwerp op al de banken der Kamer met ge noegen is vernomen geworden, omdat bet een maetregel is welke aen de algemeenheid des volks en bezoiideriyk aen de werkende klas voordeelig is doch daer is niets van De liberale minderheid beeft het wetsontwerp, verledene week, zoodanig bestreden dat men het tot de zitting van den dynsdag heeft moe ten verschuiven. Geene beweegreden zyn door zekeie liberale leden verwaerloosd geweest om 't wetsontwerp tegen te kanten men heeft zelfs Óen vryen invoer geëischl om de schaerschheid dier vrucht op onze markten te beletten. M. Coomans beeft te recht doen op merken dat de amerikaensche aerdappelen tweemael zooveel kosten als de onze en dat óeze laelsten slechls worden ingevoerd om zich nieuwe plantsoorten aen te schaf fen "t genein 't huidige geval strikt moet verboden worden. M. Dumoriier bad schoon te errinneren dat de aerdappel bet voornaemste voedsel van den werkman is, alles was te vergeefs de liberhalers bleven het wetsontwerp bestryden. Doch eindelyk na het wetsontwerp met eene geheele karre- vracht tegenwerpingen bevochten te hebben, welke allen zegevierend door MM. Malou, Coomans, De Baels en T'Serstevens werden wederlegd, heeft de liberale linkerzyde bet met eenparigheid gestemd. Vervolgens heeft de Kamer zich met hel onder zoek vau 't budjet des Ministeries vau'tinwen dige onledig gehouden. Een lievige redetwist over de militaire plaetsvervanging werdl door do heeren Orlmans en PeltzerVertegen woordigers van Verviersverwekt in den welke:, iict de liberale minderheid op nieuw bewezen is geweest dat zy liet was die onze militaire lasten heeft verzwaerd en tot bet punt gebracht 'waer zy lieden zyn. Donderdag heeft de Kamer, ter gelegenheid van 't hu we- iyk van Prinses Louisa, geene zitting gehou den. Vrydag heeft de vergadering de beraed- staging over 't budjet des ministeries van 't inwendige voortgezet. GEMEEXTERAED. Zitting van Zaterdag 31 Januari 1873. Voorzitterschap van M. Van Wainbeke, liurge meester. Afwezig MM. Caltebaut, Dc Bidvre en Monflts. Do sekretaris geeft lezing van 't proces verbael der lacisle zitting, 't welk zonder opmerking wordt nengenomon. DAGORDE 1 Vastenavond Nieuw reglement De heer sekretaris geeft lezing van 'i ontwerp van 't nieuw reglement 'l welk alles blvft verbieden wat tol hiertoe is verboden geweest. Slechts een artikel is or bvgevoegd, 't welk ee.ne boet van 5 TOT la FRANKEN en EENE GEVANGZITTING VAN TOT 5 dagen aen do overtreders van gezegd reglement zal loepassen. M. Verbrngghcn doet opmerken dal als by den voorstel gedaen beeft den A"'0 Vastenavonddag af ie schaffen niemand hem heeft verwittigd dat bet regle ment reeds was afgekondigd 'i welk de nmkaraden op 14 Februari aeuslaende loclaot. Dc heer Burgemeester zegl dal er aen den voorslcl van M. erbrugghen dccsjaer geen gevolg kan ge geven worden, a en gezien het reglement op de vas- tenavonddagen reeds was afgekondigd. Verscheidene gegronde opmerkingen zyn aon 't kollegie toege komen vooral van zekere persoonen welke zich op den verkoop van dien dag voorzieu hadden, liet reglement, gacl tic spreker voort,waer de Raed over te beslissen heeft is 't gene hit-r sedert 'l jaer 1794 bestaeter is slechts cenc bepaling by gebracht aengaendc de straf die de overtreders van 'l regle ment zullen inloopcn. M. Vamten Bossche stelt voor in 't reglement lo bepalen dal do Vastenavonddngen jarrlyks door den Gemeentoraed zullen vastgesteld worden. Dc beer Burgemeester vindt hel geraedzaem de Vaslcnavonddagen op de vier dagen in bepalen gelyk het sedert eenige jaren lner hel gebruik is. M. Baron Betliune vracgl of de gemaskcerden ganscl: den nacht mogen lawjd maken en dc rust der andere burgers stooren M. Ia« Wichelen zegt dal do nacbtrustslooring door 't strafwetboek beteugeld wordten dal geene gemcenlc-rcglcmenlcn er cenc wyzigiug kunnc-n aen toe brengen. Men mag alsdan met meer dan op andere dagen straffeloos de nachtrust stooren. Na eencn redetwist lusschei) verscheidene leden wordt de voorste! van M. Vanden Btsschc in stemmen gelegd en niet 6 stemmen tegen K verworpen. Hel ontwerp van reglement gelyk hét door 't kollegie is voorgedragen wordt met 9 stemmen legen twee ont houdingen MM. B8 Bethunc cli Vnndcrliaegeii, aenge- noincn. 2" en S® Berg van Bcrmhertighcid en Spaerbas Bekeningen 1874. Ecnpariglyk goedgekeurd. 4° Gemeente rekt mug 1873. Wordt tol eene nadere zitting verschoven. 5° Groote zael van 'I Studious. Vraeg van be schikking door de Maelschappy l.es Amis Constants. Dc lieer sekretaris geeft lezing van eenen brief van den heer Hellinekx, voorzitter der fanfaren maelschappy Les Amis Constants door den wel ken liy yraegt, op Zondag 7 Maori, van de groolc zael le uiogcu beschikken Icu ciudo or ecuo muzikale avondfeest te geven. Wordt met een tcnimighcic! lo"gc-:lacn. 6° Gesticht van oogziekte te Geut. Yiaeg van plaelsing. De heer Burgemeester zegt dat zekere Melanie Vauden Bossche, eene blinde, voo'lonpig in N geslicht van oogziekte is opgenomen. Volgens de E. Bestierster is er hoop op genezing stelt liy dus voor het noodig pensioen toe le slacn Aongenonien. 7° Maeiideltjksclie Veemarkt. Premien. M. Ghceracrdts gelooft dat de premiën voor dc maer.delyke Veemarkt nog niet mogen afgeschaft worden en stelt voor de premiën tc blvven loestsen op den voet van verleden jaer. Later zal men de som kunnen bepalen die men dees jaer zal noodig hebben. Ecnpariglyk acugcnomcn. Geheime zitting Nieuwjaersgiften aen Z. H. Pius IX, Paus en Koning. 7,w LYST Bedrag der voorige lysten fr. 2824-85 PAROCHIE VLIERZELE. De E. II. Ed. Jos. AnsciHi. pastoor, l( De E. II. L. A. Geltuie.yer, onderpastoor, Francisca De Smet, dienstmeid, i Jiifv. W' N. Blom en kinderen, |j M. Eng. De Vos, Jud. De Urujn, i Pieter L'yttendaele, P. J. Verleven, s Jufv. Marie Deswaef, i M. L. Sehollaert, 5 M. P. Deswaef, Eenige Parochianen. 8 40 Naemloos, Aelst-Schaerbeke. S Mr Einiel Liinpens, advokaot, Aelst. 10 PAROCHIE MOORSEL. n. Vader, zegen my en alle myne Parochianen. De E. H. D. Van Houck, pastoor, 20 De E. H. De Schrjur, onderpastoor, 10 M. J. Cooreman, koster, 10 Jufv® II. eu O. Cooreman, uit hunnen spaerpot, 1 M. de Baron de Meir, 100 4 P. Jozef. Permcnticr, 10 Madame \V« Nackers, 10 M. Th. Borms, 13 4 Jozef Veriuoesen, 10 Eenige onbekenden, 31 J. Scheire, dienstmeid, Jufv. W' Bceckman, 5 Melanie De Nil, 3 M. Andreas Callebaut, 3 De kinderen Vermoesen, 3 M. Aug. Verbeken, 3 - 1 Mauroy, dokter, 3 4 Benedict De Smet, 3 Jufv. Maria Van Wichelen, 3 M. Jozef Dc Cols, 3 Bern. Caudron, 3 4 Const. Saeys, y 4 Jozef Borms. 2 4 J. B. Van den Bossche, 3 4 C. L. De Meersman, 1 4 Gonst. Moens, O 30 Jufv. Rosalia De Ridder, 2 c W' Jan De Meersman, 1 W' Victor Van Ondenberge, I Mathilde Matthys, 1 Antonia Borms, 1 4 W' Reyntens, 05 M. Benedict Heyvaert, j Jufv. Clementina' Verhoeven, l M. Judoeus Auwelacrl, (i jjo 4 Domien De Bisschop, 2 c Casemirus Van Malderen, 1 4 Van Ighero, 1 Aug. Dc Ridder, 0 30 Petrus Bosman, 2 De kinderen Saeys, 4 Frans Van Biesen, 1 50 4 Judoeus De Rop, 2 Een eerste communicant, i M. Jan de Pleckcr, 3 Jufv. Clementina Willcms, 1 4 \V* Vermoesen, 3 4 Maria- Moens, 1 M. Frans Pissoort. 0 60 Totael Moorse!313,83. Naemloos, Aelst. 3 Naemloos, 3 PAROCHIE LEDE. De E. II. J. D. Bral, pastoor, 20 De t Ch. Amcels, onderpastoor, 5 De 4 J. Robyns, 3 De Congregatie der Jonge Dochters, 71 De Eerewacht van O. L. V. 20 Dc Congregafie van den 5d"> Regel. H. Franciscus, 20 De Zusters van het hospitael, 2 Jufv. Leopoldina Van Innis, 30 4 Maria Steeman, 10 M. F. De Backer, Provinciaelraedslid, 20 Onbekende. 75 M. Jozef Smetrvns, 5 De kinderen D'Hacse, 20 M. Jud. Van Langenhove, 3 4 Impens, 5 11 Smekens, 3 Onbekend, 43 M. Lammens, 5 4 Dom. Triest, 20 Onbekend. 3 Jufv. Berlindis Van den Abecle, 10 M®" W« M. 10 M®* W* D. li) Dc kinderen Desmet, 8 Dc kinderen Cordier, 7 Jufv. Coleta Van Cauter, 5 4 Maria Desmet, 2 Agatha De Muynck, 2 M. Jozef Van Herzele, 7 4 Constant De Winter, 5 De kinderen De Winne, 25 Van der Meulen, 3 4 Meerschaert, 20 e Bekacrt, 6 Mmt \V® Dc Letter, 3 Jufv. Joanna Lauwcrs, 1 M. Vincent Props, 3 Adolf Gocdertier, 5 4 Frans De Rybel, 3 4 Cclestin De' Meester, 2 30 4 Louis De Lat, 3 4 Frans Van Hauwermeiren, 5 4 Frans Van Gysrghcm, 5 4 Amandtis Oste, 12 Onbekend, 10 Jufv. Louise Dc Poertere, 2 De kinderen •Permcnticr, 5 Van Hauwermeiren, 1 Onbekend cn zyne kinderen, 14 M. Vermeulen, 3 Jufv. Cornclis, 2 4 NV* Livinus Dc Backer, 3 W® Coppens, 5 M. kinderen Van Hauwermeiren, 3 4 Angelus Coppens, 5 Jufv. W* Verhoeven, 10 Een bareel wachter der yzcrenbaen, 3 M. Frans Props, 3 4 Felix Van den Abeele, 5 4 Casemir Van Langenhove, 3 Jufv. Jeannettc Covens, 3 Martina Dc KnyfT, 3 De kinderen Joos. 5 Onlekeud, 4 Onbekend. 3 Totael Lede 703-30. Een oude lynwadengatsnydcr, Aelst. 1 RECHTERLYK KRONYK. De rechtbank van eersten aenleg, te Brussel heeft woensdag uitspraek gedaen in de zaek van den Echo du Parlement legen den Courrier de Bruxelles en den Bien Public. De uitgevers van laetstgenoemde dagbladen zyn veroordeeld gezamelyk tot 5000 Irank schadeloosstelling, en lot de kosten van liet proces, de Courrier voor twee derde en de Bien Public voor een derde verders in gelyke verhouding tot de kosten der afkondiging van het vonnis in tien belgische of vreemde dag bladen, volgens de keus der uitgevers van den Echo du Parlement. KERKELYK NIEUWS. Men schryfl uit Rome 30 januari Het calliolyke België dal het eerste is ge weest om het werk van den St-Pielerspen- ning herinterichten, heeft ook de eer het voor beeld gegeven te hebben van de calliolyke ge zantschappen, die zich jaerlyks tot den H. Vader begeven. Deze zending liad dit jaer eene byzondere beteekénis, en door de diskussie die onlangs in de Kamer te Brussel heeft plaets gehad, en door de tegenwoordigheid van Ga ribaldi te Rome. Donderdag laetstleden kwam de deputatie te Rome aen en reeds des anderendaegs, werd zy door den H. Vader ontvangen in de troon- zael. De deputatie was tairyker dat ooital de bisdommen van het land waren er in vertegen woordigd. De H. Vader trad binnen gevolg door zyne karmerdienaers en vergezeld van de kardinaels Oreglia di Sar. Stefano, Sacconi en Pitra. Na dat Z. II. op zynen troon had plaets genomen trad M. de Canriarl d'llamale, seoateur van Meclielen vooruit en las, met een kloeke doch bewogene slem, een adres waerin onder ande re het volgende voorkomt lit den naem der calliolyke Belgen bren gen \vy voor de voeten van Uwe Heiligheid hunne kinderlyke hulde en de uitdrukking van hunne onwankelbare verkleefdheid. De be proevingen der Kerk en van den doorlucliti- gen Stadhouder van Christus,hebben alle meu- schelyke verwachting overtroffen. Als getrou we kinderen zullen wy den Hemel smeeken dat hy voor zynen Opperpriester hel tydslip van droefheid verkorteen onze poogingen ver- eenige om het uer van barmhartigheid en zegeprael le verhoesten, door onzegelioor- zaemlieid aen de leeringen van den Apostoli sche!) Stoel, door hel gebed en de goede wer ken, door onze standvastigheid om, zoowel in het openbaer als in het byzonder le\en, al onze werken te regeleu volgens de voorschrif ten van het geloof. c Zeer Heilige Vader, by onzen terugkeer in '1 midden onzer landgenoten zullen wy daer verlangende harten vinden naer het woord van het Vatikaen, da', zoo goed hunne diepe en eerbiedige verkleefdheid beantwoordt. Laet ons dus toe dat wy ootmoedig den zegen Uwer Heiligheid verzoeken en denzelve over brengen aen de Calliolyke Belgen als eene kostbaer onderpand van de vervulling der goddeljke beloften, Rome, feest van den II. Franciscus de Sa- les, 29 januari 1873. Op dit adres heeft Z. II. in het italiaensch geantwoord I11 zyn krachtig en welsprekend antwooid moedigde de II. Vaderde catlioly- ken aen tot de volharding in den stryd. Na die aenspraek heeft Z. H. zich nog geruimen tyd met de belgische deputatie onderhouden. Na afscheid genomen te hebben van den II. Vader beeft de deputatie een bezoek by kardi nael Antouelli afgelegd. Morgen, zaterdag zulleii. de leden der belgi sche deputatie het geluk heben het Misoffer by te wonen in dc byzondere kapel van Z. II. en uit zyne hand de il. Comminie ontvangen. Dezen avond worden zy ontvangen door kar- dinael Nardi. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. H. Van Wassenhove, onderpastoor van fl. Kerst, te Gent, is pastoor benoemd te Calken. By vergetelheid is de dale van het tegenwoordig nummer niet veranderderd geweest. Men gelieve te lezen: Zondag 7 Februari in plaets van 51 Januari. Maetschappy 'I Land van Riem. De avondfeest welke deze jeugdige maet- schappy den Leden van den calholyken Boud, zondag avond, 7 dezer, zal aenbieden, beloolt allerluislerryksl le zyn. Builen verscheidene uitgezochte en allerliefelykste chooren en romancen, zullen er twee blyspelen, meizang, namelyk T EEREKRUIS en EENE MEETING OP HÉT DORP gespeeld worden. Wy erinnereu de Leden van den calholyken Bond dat gezegde avondfeest ten voordeele van eene arme weduwe en weezen gegeven wordt; ook hopen wy dat zy onze jeugdige vrienden van 'l Land van Riem door hunne tegenwoordigheid zullen vereeren en terzelf der tyd aenmoedigen om in hunne liefdadig heidswerken te blyven volherden. Kaerlen zyn te verkrygen by de heeren Leden der Maelschappy, alsook Zondag van o tot 7 uer, ten Bureelc van den Schouwburg aen de Hopmarkt, aKvaer de avondfeest zal plaets hebben. Woensdag laetst, is alhier, in 't begin der Molenstraet, rond 6 1/2 uer 's avonds, een verschrikkelvk ongeluk voorgevallen, dat door de op elkander botsing van twee rytuigen veroorzaekt werd. Eene heerenkoets met twee paerden, kwam in vollen draf uil dc Kappe- straet gereden, op 't oogenblik dat een bak kerskarreken, met een potieipaerd bespannen, snelvlucliiig de Molenstraet afreedt. '1 Zy, door de onvoorzichtigheid der wederzydsche ge leiders, 't zy, door die van eenen der beiden 't zy door de onmogelykhcid de dravende paerden kunnen in le houden of door andere oorzaken, zyn de twee rytuigen in volle vlucht met elkander in aenraking gekomen. Dc schok was zoo geweldig dat het brood karreken eenige meiers verre voortgeslepen, en't ponei- paerdeken uitgespannen werd, dat alsdan in dolle vaert de Molenstraet afstormde. Op de Werf onimoeite het den bierwagen der open bare bierkruijers, welken op dit oogenblik de Biersiract kwam uilgereden, cn een der krui- jers, de genaemde Judoeus D'Haens. byge- naemd Doken uil de Duiven keet, werd door hel paerdeken omverre gesprongen of geworpen, en bekwam zulke ernstige wonden, dat hy donderdag in den namiddag aen de gevolgen derzelve overleedt. Dit ongeluk dompelt eene ongelukkige vrouw en 10 nog minderjarige kinderen in de uiterste ellenden. Vrydag heeft het parket van Dendermonde zich naer hier begeven en een onderzoek aengevangen. Eene pooging tot inbraek is, alhier, vry dag morgend in de Kerkhofstraet bestatigd geweest. Boosdoeners hebben de arduinen dorpels van een der keldergaten van 't huis van den heer Frans De Vidts-Pins, goud- en zilversmid uitgenomen, zyn aldaer in den kel der binnen gedrongen en hebbende kelderdeur opengeprangd. De booswichten doorzochten verscheidene kamers en, waerschyneljk eenig gerucht hoorende, zyn zy op vlucht gegaen zonder echter iets mede te nemen. In een der beneden plaetseu bevondt zich nogthans een zilveren lepel die ze in handen genomen maer laten liggen hebben. Een naeikussen is ook doorzocht geweest en den inhoud er van op den vloer verspreid zy dachten misschien er eenige sleutels in le vinden. M. De Vils mag zich gelukkig achten er zoo wel van afgekomen te zyn. De Dortphora. - Dezer dagen heeft men in de Kamer van Yoksvertegenvvoordigers veel gespróken over een insekt dat de aerdnp- pels in Amerika aentast, en maetregeleti ge nomen tegen den invoer van dit schadelyk insekt in België. Zyn naem is Dorypliora decern lineata, de Amerikanen van 'l Noorden noemen het Colorado or Western ten-lined potato bug. Die naem is het dierije verschuldigd aen de tien zwarte strepen welke het op de boven- vleugels draegi. De Colorado-kever, zooals het insekt in 't nederlandsch genoemd wordt, is afkomstig uit de/«oc& Mounains en daer hy in den aerdappel het beste voedsel, vond, "ver spreidde hy zich mei de uitbreiding van den aenkvveek dier kostbare plant zoodanig, dat de gansch gematigde luchtstreek der Vereenig- de-Stalen en zells Canada door die plaeg over stroomd zyn. De doryphora of Colorado kever vermenig vuldigt zich op eene onrustbarende wyze. Elk wyfje legt 700 tot 1200 eieren verdeeld in groepjes van 12 tot 24 op den binnenkant van het acrdappelblad. De wormpjes breken uit 11a vei loop van 6 dagen, eten gedurende 17 tot 20 dagen liet blad der plant at, waerna zy in den grond dringen en er als pop gedurende 10 of 12 dagen verblyven vervolgens komen zy op nieuw te voorschyn als gevleugelde insek- ten en brengen, op hunne beurt, eieren voort. In de staten Illinois en Missouri brengt de Co lorado kever dry geslachten in het jaer voort de poppen van het derde blyven den ganschen winter onder den grond. De doryphora heeft een laei leven vyf dezer insekien welke uit Kanada verzonden waren, zyn gezond le Londen aengekomen. De schade welke dit insekt toebrengt bestaet in de ver nietiging der aerdappelbladen door de rupsen, waerdoor de groei der knollen eensklaps wordt tegengehouden. In 1872 werden de aendappelvelden in Ca nada en Ontario zoodanig verwoest, dat de landbouwers dier streek besloten liet volgend jaer geene aerdappels meer te planton. Onder de middels ter bestryding van den Doryphora of kolorado kever," wordt vooral aenbevolen liet gebruik van koper-arsenik- zuer, dat men plettert in een mengsel van rog- genineel ol plaester, en dat men over een aen- getaste veld strooit by het uitbreken der rup sen. Dit middel is echter zeer kostbaer en daer hel arsenikzuer een hevig vergil is, levert dit gebruik gevaer op, zoowel voor de persoonen die liet poeier behandelen, als voor de plant die er mee overstrooid wordt. Het Huwelyk der Prinses. Donderdag ten 10 4/2 uer, heeft in het paleis te Brussel 't huwelyk plaets gehad der prinses Louisa- Maria Amelia met prins Ferdinand-Pilips- Maria-Augustus-Rapliaël, hertog van Saksen. De uilnoodigingen tot de plechtigheid waren gedaen tegen 10 3/4 uer doch reeds voor 10 uer, bevonden zich een groot getal ollicieele persoonen in de zalen der eerste verdieping, alwaer de ontvangsten gewoonlyk plaets heb ben. Ten 10 1/2 uer was de grootste zael krop pend vol en het zou zeer moeilyk zyn, volledig de namen op te geven van al die schitterend gekleedde, gedekoreerde en opgesmukte per soonen. Eenige oogenblikken voor 10 1/2 uer wor den de deuren geopend van helgeue men de blauwe zael noemt, uit hooide der kleur van het behangsel, op hetwelk vier portretten in levensgroote hangen, namelyk die van ko ning Leopold I, der koningin Louisa-Maria, der koningin Victoria en dat van prins Albert. Te midden dezer zael, waerin geene byzon dere versiersels zyn aengehracht. staet eene ronde tafel bedekt met een prachtig blauw, met goud doorstikt tapyt. Op deze tafel ligt een exemplaer van liet burgerlyk wetboek, met rood fluweelen band en versierd met de wapens der stad Brussel. Eindelyk slaet liet uer der plechtigheid de genoodigden hebben plaets genomen in de blauwe zael, eene der deuren van den acliter- muer wordt geopend en de koninklyke familie doet hare intrede. De koninklyke familie schaert zich in een halven kring prinses Louisa bekleedt deeere- plaets, de koning bevindt zich aen hare rech ter en de koningin aen bare litikerzy. Na de koningin volgen de prins van Wal lis, de gravin van Vlaeridcren, de graef van Parvs, de hertog van Aumale, de graef van Vlaênderen en de twee jongste zonen der prin ses Clementina. Naest den koning volgen prins Filips, prinses Clementina van Orleans, aertsliertog Jozef van Ooslenryk, prinses Amalie van Sak sen, prins August van Saksen-Coburg, de re- geerende hertog van Saksen-Coburg-Gotha en de kleine prinses Stefania de jongste dochter van den koning en de koningin. Prinses Louisa trekt het meest de aendacht tot zich haer fyn en geestvol gelaet, waerin men zoo goed te trekken haers vaders terug vindt, is met een kanten sluier omhuld, die op de hongaersche manier gedrapeerd is en een allerliefst hoofddeksel vormt. Haer wit bruidskleed is op eiken volant met zilver ge boord, op de borst draegt zy eenen tuil van oranjebloemen, in hare hand houdt zy even eens een bloemtuil. De sluier van brusselsche kant daelt tot aen den ondersten boord van hel kleed, en vormt eene soort van mantel over bet gansche ge- waed. De koninklyke familie zat neêr, en dc Bur gemeester van Brussel rechtstaende voor de tafel die in het midden der zael stond, richtte de volgende vragen tol den koning en de ko ningin Sire, stemt Uwe Majesteit toe in het hu welyk barer dochter, H. K. H. prinses Louisa- Maria-Amelia, met prins Filips van Saksen De koning boog zich, ten teeken van toe stemming. Mevrouw, stemt Uwe Majesteit tot in liet huwelyk barer dochter, H. K. H. prinses Louisa Maria Amelia, met prins Filips van Saxen. De koningin gaf insgelyks een teeken van toestemming. De hertog en de hertogin van Saksen-Coburg, ondervraegi wordende over de kwestie hun ner toestemming in het huwelyk, antwoorden op dezelfde wyze. Vervolgens zet de burgemeester zich néér, en M. Lacomblé geeft lezing van de huvvelyks- akte, waerin de lange naemlysten van de titels der eclitgenooten, ouders en getuigen worden opgesomd. Na deze lezing staet M. Anspach op nieuw recht, terwyl het hof blyft zitten, en doet ver volgens deze vragen. Monseigneur, prins Filipg van Sakseo, stemt Uwe Koninklyke Hoogheid toe, voor vrouw te nemen, H. K. H. prinses Louisa-Maria-Araelia, hier aenwezig? De prins antwoord luid en klinkend, Ja. Mevrouw stemt Uwe Koninklyke Hoogheid toe, prins Philips van Saksen, hier tegenwoor dig, tot echtgenoote te nemen De prinses antwoord op hare beurt, doch met bewogene slem. Ja. In naem der wet. zegde M. Anspach, verklaer ik u door liet huwelyk vereenigd. Daei na richtte de Burgemeester eene lange rede\oering van gelukwensclien tol de nieuw- getrouwden, die door al de omstanders slil- zwygend aenliooi d werd, daer de étiquette alle toejuiching verbiedt. De koning en de koningin stonden recht en bedankten M. Anspach, waerna de akt getec- kend werd, door den koning, de koningin, prins August van Saksen-Coburg, de prinses Clementina en de nieuw getrouwden. Daerna kwamen de getuigen, MM. Malou «q de Lantsheere, de Ligne en Thibaul. De plechtigheid van het burgerlyk huwelyk was ten einde. De vergadering groette het hof cn begaf zich naer de hofkapel, waer 't diplomatische korps zich bevond, dat waerschynlyk by ge brek aen plaets, de burgerlyke plechtigheid niet had bygewoond. Aen den ingang der kapel bevondt zich Mgr Deschamps, aertsbisschop van MecheJen, met myter en staf. Rond hem bevonden zich Mgrs de Lauwers, vikaris-generael kanunnik De Coster Donnet pastoor-deken der kerk van Caudenherg de eerw. heer pastoor van La ken de deken van St-Cudula de eerw. heer Nuyts en den aelmoesenier van het palcis, do eerw. heer Van Weddingen. De primaet van België boodt den koning en de koningin wywateraen, en geleidde vervol gens den stoet naer liet hoog altaer. De jonge echtgenoten knielden op bidbank jes, die niet karmozynrood fluweel behangen waren de koninklyke familie zette zich achter hen in een lialven kring neêr, terwyl Mgr. Decliamps van op de allaerlrappen eene pas sende loespraek hield en waerna hy liet huwe lyk kerkelyk inzegende. Na die plechtigheid verwyderde zich het hof, na den aertsbisschop gegroet tc hebben, en de genoodigden \erspreidden zich in de neveiivei trekken, tot het uer van het bruilofts- ontbyt gekomen was. Zoo liep deze plechtigheid af, die over het algemeen zeer eenvoudig werd gevierd maer ook liet was eerst en vooral eene familie-plech tigheid. Een aenzienlyke diefstal, in de zonder lingste omstandigheden gepleegd, brengt se dert eenige dagen de gewoone beursbezoekers- in opschudding. M. L., een gekende speku- lant, bevond zich zaterdag namiddag, rond 4 12 ure, in liet Café Suisse, te Brussel, alwaer hy met dry andere persoonen, eene party domino speelde. Eensklaps zegde hy onpasse - lyk te worden en vroeg aen eenen persoon die nacst hem zat, een oogenblik hem aen het spel te willen vervangen, terwyl hy naer achter een weinig lucht zou gaen scheppen. De lange afwezigheid van M. L... verontrustte de specl- genooten wel eenigzins, toen er iemand bin nentrad, zeggende dat op de achterplaels een beer ten gronde lag, die scheen te sterven. Onmiddellyk snelde men toe, men wendde alle mogelyke zorg aen en hy kwam lot liet bewustzyn terug. Toen hy gansch hersteld was, herinnerde hy zich een pakje by zich gehad te hebben, dat voor ongeveer 90,000 fr. weerden bevatte en dat verdwenen was. M. L. beeft eene klacht by de politie ingediend, dia onmiddelyk een onderzoek heeft begonnen. Een verschrikkelyk ongeluk is eene fa briek te Drongen gebeurd. Pieter De Bruyne, macliieusmeerder, is tussclien een kantwiel gegrepen en heeft zulke erge wonden beko men, dat hy op den slag gedood is. Verleden maendag is een begin van brand uitgeborsten in de droogplaets der liuidevet- tery van M. Steinmetz, buiten de Smedepoort, te Brugge. Een gedeelte der plaets en liet dak zyn door liet vuer vernield. Men seliryft uit Brugge, 2 februari Een dronken persoon beeft zich dezen nacht te slapen gelegd, in dc omstreken der Smede poort. Toen hy dezen morgend wakker schoot werd hy gewaer, dat een rooft ogel hem be zocht had in zynen slaep. Zyne leerzen,sokken en klak waren hem uitgedaen en verdwenen. Ook zyn geldbeugel met 3 fr. was weg. Men kan denken welk een aerdig gezicht de drin kebroér trok. In den nacht van 19 lot 20 januari, is op hel grondgebied Moorslede, langs den keiweg van deze gemeente naer Becelaere, eene diefte met braek en moordpoging begaen geworden in de herberg de Manege. Het Gemeentc-be- stuer van Moorslede looft 100 fr. uit aen den genen die eenen der medeplichtigigen kan aengeven of de policic op het spoor der plicli- tigen kan brengen. Liberale Yolksvf.rbeesting. Dc4®.\vyk te Antwerpen, is maendag avond andermael het tooneel geweest van zeer walgelykc feilen, waerover men ons het volgende vertelt In den loop van verleden week hebben een tiental betaelde geuzen, gezegd volkryk kwar tier afgcloopen, ten einde een groot getal werkmansvrouwen en dochters aen te werven, om eene groote manifestatie in te richten ter eere van den Koning der Geuzen, M. Ferdinand Vander Taelen. Men weet dat ieder week een zeker volk, ter eere der geuzen wallebakt, De betaelde schoelies beloofden de moeders en dochters kaerten voor brood en kolen, cn voegden er by dat er 11a den afloop de mani festatie veel te eten en drinken zou zyn, in de Clarastraet. Velen lieten zich omklappen, en aen dezo gaf men een geuzen-liedeke, dat zc tegen maendag avond moesten aenlecren, en in ver- verschillende lokalen der stad zingen. Wc hebben die vuiligheid voor ons liggen. Het lied is vooral gericht tegen de brieven Coremans. Pakt nu Coremans ook eens aen Dat is nog niet vergeten Wat smaed hy Nant beeft aengedaen Dat zal ieder nog wel weten. Of wy liet weten, en of wy 't nooit zullen vergete, roept het publiek, Zoo'n brieven mo gen niet vergeten worden Maendag avond nu bad de groote manifestatie plaets oen dertig a veertigtal dronken inan-

De Denderbode | 1875 | | pagina 2