Bericlil aen de politie. Er wordt op den oogenblik bitter gcklaegd door de ordentelyke bewooners van een zeker deel der Hoogstraet, over de schandalen en zedelooze tooneelcn die dacr dagelyks door de meissens van zekere geheime buizen van on tucht ten toon gespreid worden. Het gaet er zoo verre dat de ouders hunne kinderen niet meer ter straet dut ven laten gaen. Wy weien dat de politie een zeker waekzaem oog houdt op de huizen in kwestie, maer wat wy ook weten is dat de houders dier huizen nog eon waekzatner oog hebben op de politie. Dat de politie hare waekzaetnheid verdubbele en die schandige zedelooze tooneelen zullen weldra ophouden. VOLKSKAMER. De Volkskamer heeft deze week verschei dene wetsontwerpen aengenoraen. Dry dezer wetsontwerpen hebben eenen min of meer ernstigen redetwist doen ontstaen, namelyk 1° Het wetsontwerp dat het aenbdd van zekere misdaden te begaen strengelyk bestraft2" het wetsontwerp nopens het vervoer der landver huizers, en 3° datgene belrekkelyk het logeren der troepen op marsch of by de burgers inge kwartierd. CORRECT I ONiXE ELE RECHTBANK VAN GENT. Zaek der Baldadigheden op den 2" Sinxendag. Zitting van zaterdag lü juni. Worden opgeroepen de zaken van i° Maximiliaen de Bleeckere, oud 27 jaren 2° Deckmyn suikerbakker, oud 60 jaren, beiden verdacht van viywillige slagen op on bekende persoonen, deelmakende van de bedevaert. Even als in de twee vorige rechtszittingen, is er eene aenzienlyke menigte nieuwsgierigen in het justiciepaleis. De rechtbank is ander- mael samengesteld uit MM. Jansseiis, voorz.it- ter, Druyneel en Herman. M. Van Werveke bekleedt den zetel van hel opeubaer ministerie. Zaek De Bleeckere. De Bleekere heeft voor verdediger M'. De Nobele. De eerste getuige is de policiekommissaris Lanckman. Deze heeft den betichte aengehou- den in de volgende omstandigheden. Ily zag den betichte uil de menigte komen, en eenen priester zynen hoed pogen af te nemen. Reeds had hy de hand op den bodem van den hoed, toen hy vastgegrepen werd door den kommissaris. De Bleeckere op eene interpellatie van M den voprzilter, tracht zich uit den slag te trekken met te beweren, dat hy zich slechts aen de slagen, welke hem bedreigden, wilde ontrekken. Dat hy slechts daerom over de straet wilde loopen. Hy hield, zegt hy, zynen eigen hoed in de hand en hy kan wel in zynen loop den hoed van eenen priester hebben doen afvallen maer op eene rechtstreeksche wyze heeft hy niets misdaen, noch niemand geraekt. Op do vraeg van het opeubaer ministerie, verklacrt getuige Lanckman, dat hy eerder zou denken dat De Bleeckere geenen stok had maer hy kan het niet stellig zeggen. .Nog herhaelt dat hy zeil den betichte heeft vastgegrepen. M. Van Werveke. Hebt ge veel moeite gehad om die aenhoudigen te doen A. Ja, op dit oogenblik hebt gy my op den grond gezien, maer dit was niet eigenlyk door de schuld van den betichte, maer eerder door die van de menigte, welke my omringde. M. De Voorzitter. Had gy den betichte reeds vroeger gezien A. Neen. M' De Nobele. Hebt gy hem in hechtenis ge houden A. Ik heb hem aen de policie- agenten overgeleverd. M. De Vriezerc, nachtwaker, heeft den ver dachte den hoed eens priesters zien blut6cn, maer heeft hem eigenlyk niet zien slaen. M. Dj Priester, agent van policie, heeft De Bleeckere tweemael geweldig op eenen boer zien slacu. Deze twee slagen volgden elkander ras op, en de eerste der twee trof den schou der van het slachtoffer. De stok was een gewone gaenstok van bruine kleur. Hy heell den betichte niet aenstonds kunnen aenliou- den maer deze werd 4 of 5 minuten later door den policiekommissaris Lanckman acn- gchouden. De advokaet tracht te bewyzen, dal er eene legenstrydigheid bestael tussehen de verkla ring hier gedaen door den getuige, en die, gedaen voor den rechter van instruktie. Voor dezen sprak getuige in dien zin, dat de aen- houding straks na de slagen had plaels gehad, hier vindt hy er zekeren lyd tussehen. Getuige herhaelt, dat de aenhouding onmid- dellyk na de slagen plaels had maer dat er toch eenigen lyd toe noodig was. M. l'iiels zegt, dat hy heelt deelgenomen aen de aenhouding van De Bleeckere, maer dezen beeft by op dit oogenblik niet zien slaen. Eenige stonden te voren had getuige De Bleeckere eenen slag zien toebrengen op den kop o van een bedevaerlganger. Eenige getuige ter ontlasting kunnen slechts eene zaek komen verklaren, namelyk dat zy De Bleeckere gezien hebben zonder stok. De Bleeckere herhaelt zyne geschiedenis van zooeven hy had geenen stok en heelt over de straet willen loopen. Mr De Nobele, verdediger van den betichte, bep!c:t, welsprekend doch weinig overtuigend, dn; de beschuldiging steunt op eene groot ge tal tegenstrydigheid. Sprekende van M. Lanck man, zegt hy dat men elkeen in zaek heeft ge steld, dat zelfs een policie-kommissaris aen het parket is overgedragen, als hebbende de menigte aengemocdigd om de beêvaerders acn te vallen. Dan valt hy geweldig uit op een komiteit van onderzoek dat zich zou moeten gevormd hebben buiten het parket, om inlichtingen te bekomen er. getuigen aen te werven. Hoe kan anders, zegt hy, getuige De Priester hier ge komen zyn M. De Voorzitter onderbreekt den spreker en doet getuige De Priester weerkomen. Deze doel klaer blyken dat hy vooreest z^ne verkla ring deed in deze, zaek, ter gelegenheid van zyne ondervraging in de zaek Verhust voor den onderzoeksrechter. Dan gaet de verdediger yoort, in groote woorden over de rol der juslicic te spreken. De regelmatige justicie wordt geëerbiedigd. M De Voorzitter. Ik zal deze gelegenheid waernemen om te zeggen, dal de justicie niet altyd geëerbiedigd wordt. Zekere persoonen in de zael zullen my waerschynlyk wel ver- staen. Verder tracht de advokaet de verdenking te doen vallen. M. Van Werveke, substituut van den pro- kureur des konings houdt in het vlaemsch, krachtig de beschuldiging staende. Verder voor hetgeen de groote lafereelen van Mr De Nobele aengaet over de justicie, die beantwoordt de achtbare magistraet niet. Zaek Dekmyn. Dekmyn is een man van zestig jaren. De nachtwaker De Vriczere lieelt hem aen- gebouden toen hy op de bedevaerders sloeg. Na een langdurig pleidooi van M' De Dryver, worden de debatten gesloten. Ten 2 uer komen de rechters weêr in zitting en de twee betichten worden veroordeeld, de eerste lot 21, de tweede tot 8 dagen gevange nis en de kosten. Donderdag 24 Juni zyn op nieuw eene reeks persoonen, betrokken in de zaek der gewelde- naryen en baldadigheden van SHo° Sinxendag te Oostacker, voor de rechtbank van Gent ver schenen. Degedaegden zyn beschuldigd 1" Pellat, zoon te Gent, van slagen op onbe kende persoonen deelmakende van de bede vaert. 2" Plaude IJorion, werkman te Gent, van hetzelfde misdryf van Pellat zoon. 5° Louis Dommer, zoon van Theodoor, oud- arrondissement-kommissaris.' van Aelst en Gent, en llypoliet Leclerq, postmeester, koopman in liouille-kolen, zoulzieder en major der garde civiek woonende te Aelst, Nieuwstraet, van be- leedigingen jegens de politie. 4° Leemans, schcpene te Ledeberg, en Van de Voorde, hotelhouder te Gent, van vrywilüge slagen op onbekende persoonen. Onrnogelyk is het ons gansch het verslag der zitting mede te dcelen. Kondigen wy slechts het verslag van de zaek Dommer en Leelerq af, gelyk wy ze in 't Fondsenblad aen treffen, ons voorbehoudende er later op terug te komen en aen die schynheilige liberhaters hel masker te ontrukken. Zaek Dommer en Leelerq. Geluigo ten laste. 1° Verbeke, pohcie-commissaris te Sl.-Amandsbcrg. Ik heb den belichten gezien vooreen venster van dc herberg Petit Courlrai, gehouden door den heer Van llaecken zy riepen Weg met dc politie Leve de gendarmerie Weg met de priesters Dc Voorzitter. Iladl gy uwen sluier aen? A Ja. V. Hebt gy dc belichten herkend A. Ja. V Kent gy den betichte Dommer A. la. 2° Dc heer Aiiraeckman burgemeester tc SL- Amandsberg. Ik passeerde voor de herberg Petit Courlrai tussehen 5 en C ucr ik hoorde uit de ven sters roepen Leve de gendarmerie Weg met do priesters Slael erop, slacl er cp Ik bleef slaen Cu zag de belichten roepen. De heer Voorzitter. Hadl gy uwen sluier aen A. Ja. V. Kent gy den betichte Dommer Ja, ik heb hem dikwyls in hel bureel van zynen vader, den district-commissaris gezien cn hy is ook meci malen met zynen vader in het gemeentehuis van St-Amands- borg geweest V. Dus, gy kent hem A. Ja. V. Zyt gy zeker, dc twee belichten te hebben zien roepen weg met de priester A. Ja. 3° Getuige, dc heer V. Draeckman, schcpene te Sint-Amandsbcrg. Deze getuige bevestigt het ge zegde van den heer burgemeester. De heer Voorzitter. Herkent gy de betichten A. Zeer wel. V. Kent gy Dommer Ja V. Kent gy Lcclorcq A lk kendo hem vroe ger niet, maer hem thans gezien hebbende, herken ik hem goed. 4° Getuige, Dectercq, winkelier Ie St-Amondsberg. Getuige zegt, dat hy, rechtover Petit Courlrai woo nende, zeer duidclyk hooren roepen heeftLeve do gendarmerie weg met dc politie weg met de priesters !...»Hy heeft maer eens ditgcroep gehoord. Dc Voorzitter, lot den betichte wol hebt gy lol uwe verdediging te zeggen Dommer Ik ben 's zaterdags naer Sèhoorissc ver trokken, waer ik lot den dynsdag gebleven ben ik heb 's maendags by den heer Tymau gedineerd. LeclercqIk was inde herberg Petit Courlrai, wacr ik naer een paerd gaen zien was ik ben boven geweest maer ik heb met geroepen. Getuigen ter ontlasting. De heer Tyman, notaris te GentDommer is des zaterdags by my gekomen cn er tot den dynsdag gebleven. Den maendag heeft hy by my gedineerd, cn is niet vertrokken toejuichingen onder hel publiek De heer Voorzitter zegl, dal hy dc zael zal doen ontruimen, indien dit nog gebeurt. Verscheidene andere getuigen bevestigen deze verklaring. Byna na elko getuigenis van ontlasting, worden dc heeren burgemeester cn schepenen teruggeroepen, en houden telkens hun gezegde staende. Vervolgens hoort men verscheidene getuigen tcronl asling voor den betichte Lp Clercq. Ouder deze getuigen treft men dc volgende persoonen onzer stad acn Louis Van Langenhoven, zoon wijten Alexander. woonende in dc Kapelleslraet en Cai.i,ebaut Edmond zoon wijlen Karet, woonende aen de Werf. Deze tweö liberale feuikskens vergezelden dun fameuzen major en waren met hem aen een der vensters van 't Klein Kortryk, op 2" Sinxendag. Delecourl, met de verdediging van Dommer gelast, vraegl eerst of het Openbaer Ministerie de beschuldiging legen zynen cliënt staende houdt. De heer Van Werveke doet een ontkennend leeken. M. Delecourl tracht de getuigenis van den Burge meester en Schepenen van Sl-Amandsberg belache- lyk tc maken hy vraegl dat liet gewysde zou besla- tigen dit er niets ten laste van Dommer is M Willequct spreekt voor den betichte Lc Clercq hy komt terug op de bemerkingen van zynen collega cii verdedigt vervolgens zynen client, met te houden slaen, dal de getuigen niet hadden kunnen onder scheiden, of 't plichlig geroep uil de vensters of van de straet kwam. De heer Van Werveke, subsitue.l van den procureur des konings. Ik ben Fakkoord om met M. Dele courl de vryslelling van Dommer te vragen, gelyk die vraeg is gedaen. Indien de heeren Draeckman zich bedrogen hebben nopens den heer Dommer, dat is niet het geval be lrekkelyk Leciercq. Du beschuldiging komt met vier getuigen, die op de stelligste wyze verklaren, dat uit het venster wacr Leclercq was, men geroepen heeftWeg mei de politic en dal die kreten werden geslnekt door vier persoonen, welke aldaer stonden. Nogmaels brengt dc verdediging hier nicis anders voor dan eene regalisatie getuigenis. Ieder een erkent nogtlians lc hebben geroepen Leve de gendarmerie Do rechtbank moet zekere getuigenissen wegen. Die kreten waren eene beleedigir.g aen de politie Hy wordt tol twee mnel onderbroken door den lieer Willequetby elke opmerking dal hel openbaer ministerie op de onderbreking maekt, wordt «r ge ronk cn gemurmel in de zael gehoord. De cersie mnel vernieuwd de voorzitter de bedrei ging de zael te doen ruimen. De tweede mael dc heer Van Werveke, steunende opdat men zyne taek niet moeilyker zou maken dan dal zy reeds is, wordt er gelachen en bravo onder het publiek geroepen. Dc heer Voorzitter doel de zael ruimen, dit bevel wordt moeilyk uitgevoerd, het volk roept tact ons blyven slaen hel ons blijven staat De Voorzitter schorst de zitting op, en dc recht bank verlaet de zael Op dit oogenblik wordt cr 4 of 3 mael geschuifeld. De gendarmen doen de zael ruimen. Na tien minuten herneemt de rechtbank dc zitting. Dc heer l'an Werveke zet zyn rewkisilorium voort. Hy doet de getuigenissen van de heeren burge meester en schepenen uitkomen. De verdediger stelt maer ontkennende getuigenissen voor. gegeven door persoonen eenigzins in de zaek belang hebbende, mits zy meest al met den betichte aen het venster van Pctii Courlrai stonden. De dry eerste getuigen waren in de uitoefening van hun ambtde akt van den belichte is daerom zoo veel te gewichtiger; hy zou veel temeer dc overheid moeten eerbiedigen hebben, dacr hy zelfs major der burgerwacht lc Aelst is. Na eene korte wederantwoord van M Willequet die geen nieuw argument inbrengt,stelt de rechluank de uilspraek uit lot hel einde der zitting. Uitspraek. Dc rechtbank verwydert zich rond 7 1.2 uer. Na drie Kwncrluers keert zy in de zitting terug, en spreekt de volgende gewysden uit Pellat, Dommer cn liorion worden vrygesproken. Leemans cu Van de Voorde worden veroordeeld lót 8 dagen gevang. Leelerq tol 30 fr. boel. Die uitspraek wordt door de broeders cn vrien den in liet auditorium met een atkeurend gemom pel onlhacld. Dezen morgend zyn voor de correclionneele recht bank verschenen Joris De Muynck, Holstraat tc Gent Smolders, lytuigmaker. Si Michii Isplaeis ib. Victor Cotlignie, koopman, Brabantdam ib. belicht in de wanorders van Sürn Sinxendag medegcholpun te hebben, wy zullen 't verslag later afkondigen. STERFGEVAL. De Eerw Heer S De Veirman, professor by het College van Gceraerdsbergcn, is den 24 dezer, om ii uer 's avonds, overleden, in den ouderdom van 43 jaren. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. lieer Impeus, onderpastoor van h'nlloo, wordt onderpastoor tc Nazareth. De Eerw Heer Ver- berchmoes, onderpastoor te K-jpryk, vervangt hem. ZÖir" Een onzer policie-agenten wordt, op den oogenblik, in 't openbaer, beschuldigd van dieftc. Naer 't scliynt zou die bescliuldging op niets gesiaefd cn slechts een schandelyk mid del zyn om dien policie-agent ie doen wegzen den. Uit goed»* bron welen wy dat zekere per soonen by de bewooners der wyk van boven gezegden agent zich sterk hebben gemaekt liera den frak te zullen doen uitspelen. Wy hopen dat de onschuld bystand zal vin den by den beer Burgemeester, liet opperhoofd der policie, en er aen den agent bel bevel zal gegeven worden den beleediger rechterlyk te vervolgen. Het is de plicht van den lieer Bur gemeester de faem onzer policie niet te laten bevlekken, vooral als de beschuldiging, gelyk in 't onderhavig geval, op niets berust of ge siaefd is. Men meldt uit goede bron dat de minis ter van juaticic zich ki'oüliidudi^ koiöverl opdat er recht zou gedaen worden over de inrichters,aenvoerders en uildagers der laetste wanorders. De verschillende nasporingen worden trouw en niet zonder goeden uilslag voortgezet. Er zyn reeds meer dan honderd getuigen door den onderzoeksrechter Wille- maers gehoord. Te rekenen van l juli aenstaende zullen cr postzegels afgeleverd worden van 23 en 30 centiemen, benevens korrespondenciekaerten van 10 centiemen, voor vreemde landen, en waervan de kleuren als volgt bepaeld zyn Postzegels van 23 centiemen, geel idem van 50 centiemen, gryskorrespondencic- kaerten van 10 centiemen, bleek blauw. Men sellryft uil Brussel, 23 juni De weduwe Arnoudts beeft kapitein Van der Straeten-de Waillel, die de oorzaek ge weest is van üe dood haers echtgenoots, voor de rechtbank gedaegd en eischt 50,000 fr. schadeloosstelling. Mr Ëmiel de Mot, is gelast de belangen der eischeres te verdedi gen. M. Van der Slr&elen heeft zyne zaek aen Mr de Keyn in handen gegeven. Men schryft uil Gent, 22 juni. Gisteren avond, rond 7 ure, is een erg on geluk gebeurd, onder het afdak van den entre pot op de Dok. Gustaef de Bleeker, oud 25 jaer, werkman by den staelsspoorweg, is tussehen twee waggons gevat, op het oogenblik dal hy ze wilde vasthechten. De ongelukkige is een uer nadien overleden. De Kruidtuin van Gent bezit een aqua rium waerin, de waterplant Victoria Regina wordt geteeld, die eene verbazende ontwikke ling beeft gekregen. De opzichter, Van llulle, opgemerkt hebbende, hoeveel kracht er toe noodig was om de dryvende bladen dier prachtige en reusachtige plant in het water te dompelen, wilde door proefneming het gewicht leeren kennen, dal elk dier bladen zou kunnen dragen, om op de watervlakte tc blyven dry ven. Hy zag een der bladen, zon der onderdompelen, een kind dragen zelfs het geheele gewicht van 'den opzichter was niet in staet dit levend vaertuig te doen zin ken. Later deed hy de oppervlakte van een blad gelvkmaiig met gebakken steenen be leggen hy moest, om het onder te krygen, er een gewicht op laden van 546 kilo. dus on geveer dat van vier menschen van middelbare groote en dikte. De beêvaert Ie Zele heeft alle verwachting overtroffen. Men schal liet getal persoonen, welke er aen deelnamen, op 45,000. De orde werd niet gestoord. De Précurseur schryft een lang artikel over... hel vinkenvangen, en, natucrJyk, hy brengt er alweer eenen pastoor in, die op eene ongenadige manier die arme beestjes vangt cn zeker ook wel blind maekt. Die pas toors hebben geen hart, nog zell's voor geen vinken liet is dan ook alwéér een mensch- lievende liberale, die aen dien Santa-Cruz der vinken, de les oplegt over zooveel hardvochtig heid. De Précurseur heelt nu echter van dien pastoor de kunst geleerd, om vinken te lokken; iiy heeft maer te zingen, zegt hy Brrri pli, pli, pli, pli, Brrri pli, pli, pli, pli, Trrrick wik, Trrrick wik Indien de Précurseur een liéke kon leeren, om wat goede trouw, wat eerlykheid en ge zond verstand te vangen, 't zou bent beter gaen als vinken. Men leest in den Patrie van Brugge Sedert twee dagen loopen er allerlei geruch ten in de stad, betreffende een buitengewoon feit, dat dezer dagen in het atheneum van Brugge zou plaels gehad hebben. Ziehier, volgens het openbaer gerucht, wat er zou voorgevallen zyn. Verledcnc week verlieten, ten gevolge eener afspraek, twee leerlingen, MM. G.t zoon van eeu gemeenteraadsheer van Gent, en G., van Antwerpen, het gesticht, des morgends tus sehen 3 en 4 uer en vluchtten te voet naer Lophem, op 7 1/2 kilometers van Brugge gele gen, waer zy op den trein naer Duiukerke stapten, ten einde aldaer dienst te nemen hy de fransche marine. In deze stad gekomen, begaven de beide jongelingen zich by eenen agent met der wer ving gelast, en aen wien zy hun inzicht te kennen gaven, terwyl zy te\ens een extrakt hunner geboorteakte vertoonden. De agent was verrast over den jeugdigen ouderdom der heide aspiranten-mariniers, en denkende aen eene loshoofdigheid, vroeg hy wat hen aen- zotle, eene zoo ruwe loopbaen als die van zee man, te aenveerden. De beide jongelingen aer- zelden niet te bekennen, dat zy hiertoe lust hadden gekregen ten gevolge van geestdriftige verhalen, welke zy van iemand hadden ge hoord. Deze had hun verzekerd, dat met de geleerdheid welke een leerling van het athe neum bezat, deze onmiddellyk officier of adju dant en wat zoo al meer zou worden, en dat hy zelve er gedurende verscheidene jaren zyns levens een Imogen graed had bekleed. Na genomen inlichtingenmaekte hel de agent onze twee jonge lieden duidelyk, dat diegene, welke zich cr op beroemd had een zoo schit terenden stand iu de fransche marine bekleed te hebben, liet nooit verder had weten te brengen dan tot den graed van matroos van 3* klas. De agent raedde de beide knapen dan ook aen terug naer huis te keeren, en zond hen naer den belgischen konsnl. Intusschentyd had men in het atheneum te Brugge, de verdwyning opgemerkt van de twee leerlingen de ouders werden verwittigd cr werd in alle richtingen getelegrafeerd en weldra vernam men waer de knapen gebleven waren. M. G., van Gent, die naer Brugge was ge sneld, begaf zich, vergezeld van den policie kommissaris, naer Duinkerke waer hy zynen zoon vondt, in gezelschap van den makker van dezen laetste. Terug te Brugge gekomen zynde, plaelste M. G. van Gent, zynen zoon niet meer in het atheneum. De andere G., van Antwerpen, werd terug in gemelde school gebracht, en moest, met recht, eene bestraffing ondergaen die, zoo men zegt, in eene opsluiting bestond. Hoeveel dagen duerde deze straf? Was zy hard Dit alles weten wy nietdoch eergiste ren morgend, vondt men den jongen G., van Antwerpen, dood. Het lyk werd gisteren avond naer Antwerpen overgevoerd. Wy zouden natuetlyk de slipte nauwkeurig heid der byzotiderheden niet kunnen waerbor- gen, welke wy verhaeld hebben overigens het is zeer moeilyk de waerheid te onderschei den tussehen dc talryke vertelseltjes welke Hierover in umioop ayn. Oolézvn wv bereid elke terechlwyzing op te nemen, welke De- langliebbende persoonen zouden noodig oor- deelen ons te moeten doen geworden. Men schryft uit Charleroi, 22 juni. Een dezer laetste nachten werd alhier een nieuw geuzenfeit gepleegd. Eenige boosdoe ners hebben een Sint-Jozefsbeeld, dal tegen 't huis van den eerw. heer Brabant, onderpas toor der Neder-Slad stond, afgesmeten en by middel van knuppelslagen verbryzeld. Het hoofd werd van den romp geslagen door deze nieuwe beeldslormers, en het gerucht dat die straethelden mackten werd tot binnen de om liggende huizen gehoord. Men heeft verschei dene persoonen in alle richtingen zien weg- loopen. Het gerecht zoekt de plichtigen vlylig op. FRANKRYK. Levend verbrand. De kleine gemeente Fontariés Ie Tréviers, is het loonecl geweest van een verschrikkelyk ongeluk. Verleden zaterdag moesten M. Chardon en zyne vrouw, zich naer Montpellier, begeven en vooraleer te vertrek ken. vertrouwden zy hunne twee kinderen twee meisjes van 7 en 8 jaren, aen de zorgen eener buervrouwen bloedverwante, vrouw Besliou. Met liet vallen van den a\ond terwyl vrouw Bestiou naer liaer huis was gegaen, wilden de kinderen de petroollamp vullen en deden dit zou onbehendig dal zy een deel olie op hunne klcêren uitstortten. Aen den bakker Trcvières, die langs daor voorhy kwam, vroegen zy een fosfooi ken doch hy weigerde, zeggende dat het nog tc licht was. Eenige oogeublikkcn nadien hoorde men hartverscheurende kreten uit liet huis opstygen. Vrouw Besliou kwem aenslond loegeloopen en vondt de beide kinderen dnor de vlammen om ringd op den grond liggen te spartelen. Tot overmnel van ongeluk was de lamp omgevallen en al de pelrnol welke zy bevatte op de meisjes gestort waerdoor de vlam die baer verleerde nog heviger werd. Vrouw Bestiou liep naer de kinderen en poogde by middel van hare kleeren liet vuer te smachten. Zy kon er echter niet in gelukken en werd wldra zelf door liet vuer, aengetast. Het schouwspel was algryselyk. De dry nien- schelyke wezens rolden en spartelden in de hevige vlammen, onder het slaken van de yse- Ivkscli smartkreten. Weldra kwamen de inwooners van het dorp toegesneld. Twee jongelingen gelukten eriu, by middel van dekens het vuer uit te dooven. Vrouw Bestiou en dc heide mrisjes ademden nog doch hare diepe brandwonden lieten gcene hoop over haer in 't leven te behouden. luder- daed vrouw Bestiou en een der meisjes overle den nog denzelfden nacht in de yselyksle smar ten. Het andere meisje leeft nog, ondanks de wrecdc pynen welke zy te lyden heeft, doch men wanhoopt insgelyks haer te redden. Hoog aengesehreven persoonen uit de mo- narcl.ieke rangen, welke uit Frohsdorlf zyn te ruggekeerd, bevestigen, dat graef de Chambord sedert zynen brief acn M. de La NocheÜe, in februari laetstleden, geene nieuwe onderrich tingen meer gezonden heeft aen zyne vrienden in Frankryk. Ily heeft noch uitspraek gedaeD in kwestie'der kieswyze, noch denkt voor het oogenblik aen het uitgeven van een manifest, noch belet zyne vrienden eene overeenkomst te sluiten met de bonapurtislen, in de aen staende kiezingen. De prins laet aen zyne vrienden alle vryheid, urn te onderhandelen met die parlementaire groepen, welke de meeste waerborgen aenbieden voor de belan gen van liet land. De dagbladen maken melding van eene nuttige uilvinding, namelyk eene soort van papier dal gansch onbrandbaer zou zyn en dat men met alle zekerheid zou kunnen gebruiken voor de registers van hot goevernement, die van den burgerlyken stand, de banknoten en vooral de rechterlyke dokumenten. Deze uitvinding zou moeten yolledigd worden door eene andere waerop sinds lang de nendacht is gevestigd, namelyk de ontdekking van eenen inkt die door- geen middel kan uitgc.v isclit worden. Paryzgr Zeden. De dagbladen van Parys melden hel volgmde Sedeit acht dagen is er eene leelyke geschiedenis in omloop van een schaniJael in In t spel, en waerin een gekend edelman beli okken is. In den kring, waer hy werd ingeleid onder de bescherming van een der ouberispelykste edellieden van Frankryk. heeft gemelde gelukzoeker uit de groote wereld op de onbescliaemdsle manier gestolen. Hy zette zich nevens don bankier, aen de tafel van den baccarat, en onder voorweldsel hem te helpen, in liet wegnemen der opgezette sommen, welke de bank won, verduisterde hy een deel dier gelden, welke hy wegstak in een verborgen zak, die opzettelyk daerloe in zyne kleéren gemaekt was. Overstroojjingen. Telegrams uit Tou louse dato 23 juni, zeggen dat de wyk Saint Cyprien geh.-el onder water slael, dat de han gende brug Saint Michel elk oogenblik kan weg gespoeld worden, en dal alle verkeer over de brug Saint Pieire verboden is. Het blyft aenlioudcnd regenen, zoodat de vloed elk oogenblik wast en de toestand van minuet tol minnet dreigender wordt. De telegrams van 24 juni zyn veel belangry- ker dan die van den vorigen dag. Zy luiden De verliezen, ten gevolge der overstroomin gen, in den bassin van de Garonne, zynaenzien- lyk groot. Het waterpeil, zoowel voor den vloed als voor de amour, staet hooger dan by de overstrooming van 1855. Hel water van r.l de rivieren en beken is bui ten de oevers getreden. Al de bruggen, uitgezonderd eene enkele, zyn te Toulouse door liet wassende water mee gevoerd. Vele huizen zyn lot puin gevallen. By die rampen verloren talryke persoonen liet leven. •Dc aangerichte schade te Tarbes, Aucli. Albi, Montauban, enz. is groot. De brug gezegd der zeven bogen te Tarbes, bestaet niet meer. Te Montauban is de Garonne op eene lengte van vyl' kilometers buiteu hare oevers getreden. Gelukkig daelt liet water spoedig. De overstrooming was vooral vrceselyk te Verdun. Er moeten 50 huizen zyn ingestort, waerby verscheidene persoonen liet leven ver loren. Tussehen 22 en 25 juni was de Tam tc Albi, ongeveer 3 meters gezwollen. De Gers staet 5 meters boven gewoon waterpeil. Het verkeer is onderbroken, dcwyl de baen is weggespoeld door het water. Een laetste telegram uil Toulouse meldt dat het water reeds 2 meiers 80 centimeters gedaeld is. DU1TSCHLAND. De Yervolging. De Kuryer Poznanski, van Posen, bevat den tekst van twee adressen, ge zonden aen kardinael Ledocliowski, aertsbis- schop van Posen en Gnesen, priniael van Polen, welke zich sedert 17 maenden in de gevangenis van Ostrowo bevindt. Een dezer adressen is onderteekend door de belgisehe calliolyken het andere door liet komiteit der duilsche "callio lyken te Maintz. In het hertogdom Hessen, hebben de over heden bevel ontvangen, verslagen op te maken, over liet getal klooslerorders welke zich aldaer bevinden. De goeverneur van den Elzas, heeft by brieve aen de bisschoppen van Slraelsbnrg en Metz ge- vraegd, te bevelen, dat er gedurende de godde- lykfc diensten, gebeden gedaen worden voor den keizer en het keizerryk van Duitschland. Men kent nog het antwoord der bisschoppen niet, welke hiervoor de machtiging van den Paus noodig hebben. Als een gevolg der interpellatie, welke in de pruisisclie Kamer gedaen is, om eene mensclie- lyker behandeling voor de politieke gevangenen te bekomen, is M. Hoest, opsteller der Franc- fur ter Zeilung, overgebracht van de gevangenis van Frankfort naer die van Ziegenhain, waer de behandeling nog strenger is. De Francfurter Zeilung meldt dal de hoofdopsteller van liet dagblad des Deutschcn Keiserreichs te Bonn, veroordeeld is tot 2 maen den gevangenis, om den 5 februari laetstleden de encykliek te hebben meégedeeld. De uitgever van hel dagblad is veroordeeld tot 100 mark boete. Hel zelfde dagblad zegt, dat de eerw. lieer Gonczanski opsteller van de Volksstem, in Upper-Silesié. veroordeeld is tot 8 nuienden op sluiting, omdat hy een artikel meedeelde; geti teld Aenvallcn tegen de processie van het 11. Sakrament. SPANJE. Carlistische Tv dingen. De loch van genc- rael Mogrovejo, welke lol nu toe geheim was gehouden, gaet rechtstreeks naer Santander. De slad is slechts verdedigd door 500 man, terwyl de carlistische generacl aen het hoofd staet van 14 balaillons, mei artillerie en ruitery. Wat liet bombardeeren der kleine carlistische piaelsen langsheen de kontrabuschc kust be treft, hierover wordt niet meer gesproken. Admirael Polo heeft zich vergenoegd met dc gekurasseerde fregat Viltoria te doen kruisen, tegenover de bedreigde piaelsen, maer liet geen enkel kauonscliot lossen. Om de oorzaek hiervan te kennen is het noo dig te welen dat de Carlislen te Santander had den doen weten, dat indien de carlistische sle den gebombardeerd werden, Bilbao hierover zou geboet hebben. Hoe het er in Spanje uitziet met den oor log is niet te onlcyferen. Beide legers schryven zich de overwinning toemaer op verschil lende piaelsen. De Alfonsisten beweren de overhand te hebben op het cenlrumleger, onder generae! Dorregaray de Carlislen zeggen de Alfonsisten verdreven te hebben uit hunne posi- liën aen den rechtervleugel van het nederleger, dat onder aenvoering van generael Quesada de noorderprovinciën van dc meer zuidelyke afsluit.

De Denderbode | 1875 | | pagina 2