KIEZERSLYSTEN. De francmacons zyn op liet oogenblik te Lausanne, in Zwitserlandin congres ver gaderd, zegt de Courtier de Bruxelles, en wy hebben aen de liberhatersbladen gevraegd wie de belgiscbe francmacons by dit congres verte genwoordigde. De liberhatersbladen 2\vegen, gclyk arduinen pilasters, maer wy vernemen uit echte bron dat de E.\ B.\ l'aparl en Cuy- lidts van de belgische francmaconslogie aen 't congres van Lausanne deelnemen. E.\ B.\ Paparl zou dit soms M. Pappaért, griffier aen onze koopltandelsrechtbank wel zyn Wat ons betreft wy twyleleu er niet aen. RL Pappaerl wordt hier immers als een franc- macon gehouden en juist op dit oogenblik is hy een reisje in Zwitserland gaen doen. Zou 't Vet bond ons niet willen zeggen ol wy in onze meening bedrogen zyn of niet? De catliolyke inwooners onzer stad en arrondis sement hebben er groot belang by te weten of het den lieer Papiwert, griffier aen onze lioophandelsrechtbanl; is, die de bélgische franc- niaeons by liet congres van Lausanne ver tegenwoordigt. C.e vcrslact ge dat toch wel, co 11 frater Verbond Er branden immers zulko schitterende lichten in onze koophandels- rechtbank. Wy zyn nog altyd zonder ecnig nieuws acn- gaende de betaling der som van vyftig franken die de lieer Gustaep-Tiikodoor VAN MEL- DERT, Burgemeester Ie llaelteit, aen 't wel dadigheidsbureel van Aelst of Haeltert ver schuldigd is. Ishclnudat M. Gustaef-Theodoor die schuld van eermalgré bongrêniel betalen wil, ofwel dat by in staet niet is cenc zoo geringe som van vyftig franken te kwyten Uit laelstc geval is immers niet aennemelyk, dat kan toch niet zyn. Een heer die eene maend te Blanken- berghe al de wellusten van 't leven kan gaen smaken,die vier weken lang al de plesierengaet genieten welke een verblyl in eene badstad medebrengt een heer, zeggen wy, die dertig volle dagen niet doet dan cteri, drinken, gan- sclie uren met den rielenstok in de hand, de sigaer in den mond, 011 een pince-nez op zynen voorgevel, hel zeestrand op en af wandelt om de onafmeetbaerheid te bewonderen en ook om zekere andere dingen te beloeren, en dan des avonds de danspartyen en de con certs bywoont, voorwaer, by zulken beer is er geen gebrek aen duimkruid by hem kan liet immers op geen vyftig franken steken wan neer zy dan nog tot de leniging der smarten en ellenden van zynen evenmenscli besteedt zullen worden. Het moet dus kwaden wil zyn, heer Gustaef- Theodoor, en nogthans bet staet geschreven en dan nog op gezegeld papier, ~'t is door eenen openbaren ambtenaer, eenen deurwaer- der, bekrachtigd en bevestigd, dat gy vyftig franken zoudet betaeld hebben aen den armen indien wy eene misgreep in uwe opgaven konden ontdekken. Wy hebben eene misgreep ontdekt en ze u aengewezen. Gy weigert de uitgeloofde vyftig frankeneene schuld van eer, te betalen, eb welwy zeggen u dat uwe liandelwyze aengebraud riekt. Betael deze schuld van eer en dan zult gy een man blyven van een woord. BEDEVAERT TOT 0. L. V. VAN LEDE. Zoo als wy aengekondigd hadden, heelt Zondag 29 September deze plechtigheid plaets gehad. At de omliggende parochiën en steden uit Vlaenderen en Brabant, hadden gewedyverd om er hare godvruchtige genootschappen met hunne ryke standaerden, onder het ge leide hunner Ecrweerde Geeslelyken heéii te zenden. Zyne Hoogw. de Bisschop vail Gent, die reeds in den vóórmiddag de kloosters van Lede bezocht had, nam plaets om 2 ure naby de eerste der zeven kapellen, alwaer hy meer dan eene uer lang zynen Bis3choppelyken Zegen gaf aen de dertig duizende voorbygaende Bedevaerders. Even als op de voorgaende Bedevaerten, werdt de stoet gesloten door de inwooners van Lede, dragende liet mirakuleus beeld van O. L. V. der VII Weëen, bet welk sedert meer dan vier eeuwen en hall, het voorwerp hunner achting en liefde is. Zyne Hoogw. werdt bygeslaen door de Z. E. HH. Kanonnikken Van den Steen en De Kegel, en omringd door de Z. E. 1III. Pastoor- Dekens van Aelst, Ninove en Wetteren. Hel was byna 4 1/2 ure, wanneer het beeld der II. Rlaegd in de kerk lenig werdt gebracht. Wonseigneur trad dan op eene Estrade vóór de keik en stuerde daer eenige schoon e woor den van gelukwenschingen en acmnoediging tot de overgroole menigte die rond Hem stond, waerna Hy hen zyne Bisschoppelyke Benedic tie gaf. Jammer dat zoo eene godvruchtige plechtigheid gestoord werdt door een scliul- delooze voorval, welk ons crririnert het geval van S" Agnès te Roomen, alwaer Zyne Heilig heid, Pius IX, een zoo groot gevaer liep. Het smeekgebed Paree Domine was reeds drymael gezongen, Zyne Hoogw. bereidde zich om het volk met het Allerheiligste te zegenen, toen eensklaps de Estrade zich begaf en neder- zonk onder hel gewicht der aenwezigen. Een kreet \an schrik weergalmde door gansch de markt. Doeh verhaasten wy ons te zeggen, dat al de gevallenen aenslonds "opstonden, zon derbet minste leed.— Het volk dit ziende, riep mol verrukking O. L. V. van Lede heeft Zyne Hoogw. hewaerdLeve Zyne iloogw. Leve O. L. V. van I.ede. Leve Zyne Heiligheid de Paus. Gevolgd-door de Geeslelyken eri Bedevaerders, ping Zyne Iloogw. zich aènstonds werpen voor den troon van Maria, om Haar voor zoo eene zichtbare bescherming te bedanken. Nauwelyks was Z. II. in de Pastory terug gekeerd, of de menigte kwam het huis opge- ioopen om zich te verzekeren dat er Z. Hoogw. geen leed was overgekomen. Op verzoek van den Eerw. Heer Pastoor, begal Zyne Hoogw. zich op straet, ja zelfs lot op de markt, in liet midden zyner lieve kin deren. Onbeschryflyk was de geestdrift welke nu de Ledenaers en al de Bedevaerders bezielde allen met traneo van vreugde in de oogen, deden de lucht weergalmen door liet blyde geroep: Leve Zyne Hoogweerdigheid Leve Zyne Heiligheid Leve O. L.V. van Lede. Geloofd zy Jesus-Chrislus WETTE LY li E B ESLU IT EN Een koninklyk besluit van 21 septemlier keurt het aenleggen. goed van eenen zyweg aen den yzerenweg te Aelst. De gronden voor deze werken noodig, zullen des noods door gerecliterlyke onteigening kunnen aengekocht worden. RECIITERLYK KRONYK. Monster-Proces, 71 Vrygesprokenen Lil Charleroi wordt gemeld dat de weinig ievervolle garde-civieken, waervan wy dezer dagen gesproken hebben, gisteren vóór den luchtraed verschenen zyn. De raed werdt voor gezeten door RI. de advokaet Piret, bygevoegd rechter. Zooals wy reeds zegden, zyn er verscheidene kwestiën over onbevoegdheid ten tapyte ge bracht door de advokaten, welke zich onder het getal der beschuldigden bevonden. Eerst vooral heeft men slaende gehouden, dat de majoor, bevelhebber der burgerwacht, dien graed niet moer hek leed en mocht, aenge- zien liy meer dan .7.7 jaren oud is daerna be weerde men dat de officier-verslaggever geen recht lol zetelen had, aengezien zyne hoeda nigheid van koopman, en eindelyk pleitte men over eene onjuistheid in don vorm der belee- kenissen. De twee eerste reklamen werden door den raed niet aengenomen, voorde derde berustte liet openbaer ministerie in de wyslieid van den raed en deze sprak de 7f beschuldigden dezer kategorie vry. Voor de overige, beeft de raed, op de kon- klusiën van den ofTiiciers-verslaggever, eene strenge toepassing der wet bevolen. Verscheidene der veroordeelden zullen, zegt men, zich in kassalie voorzien. KERKELYK NIEUWS. In het konsistorie van vrydag iieeft de II. Vader, een der uitmuntendste prelaten van België, verheven tot de weerdigheid van Aerls bisschop in partibus in fulelium. Het is Mgr. Felix De Neckere, van liet Bisdom van Brugge, rek lor van de nationale belgische kerk te Rome sedert 28 jaer. Hy is Aerlsbisschop van Meli- tana die zetel slondt open sedert de dood van den doorluchtigen en diepüetieurdeii Mgr. de Meiode. Mgr. De Neckere bezat het volle vertrouwen van Mgr. Rlalou en bezitook dat van Mgr. Fnict. Hy zal den 4 October gewyd worden door Z. E. Kardinael Patriui, deken van het II. Kol- legie. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. De eerw. Heer Genbrugge, onderpastoor te Miehelbeke. is onderpastoor benoemd van Lo- vendegem hy wordt vervangen door den Eerw. lieer Ilendrickx onderpastoor te Zeever- gem. De Eerw. Heer Van Haute, professor in het pensionnaet van Gysegem volgt hem op. De volgende Heeren uil het Seminarie zyn benoemd geworden M. Van Geert, surveillant in het Collegie van St-N'icolaes RL De Schep per surveillant te Eecloo M. De Vacht, pro fessor te Gysegem. Er werdt hier op den oogenblik hevig geklaegd over de late uor op de welke men de gaslanteernen in zekere straten aensteekt. In sommige straten is het soms 7 1/2, 8 en zelfs 8 1/2 ure, eer de lanteernen branden, en ver keert men gedurende ëën k 1 1,2 uer in de yolkomensle duisternisby zooverre dat inwooners en vreemdelingen zich in een der kleinste dorpen van Vlaenderen wanen. En inderdaed, hier loopt men tegen elkander.daer stool men tegen eenen slyl, ginder schupt men tegen liet een of 't ander voorwerp dal men ter strate heeft laten slaen, met gevaer van zich arm of been te breken. Wy roepen eerbiediglyk de aendacht van 't Schepenen-Kollegie op deze zaek in en ho pen dat er maetregelen zullen genomen worden welke onze medeburgers bevredigen zullen. Het nieuw libeiael comité, Le Comité d'aclion, onder voorzitterschap van l'Homme au sens électorat, gelast met het bewaken der kiezerslysten in onze stad, beeft deze week eenige reklamen tegen de inschryving van zekere catholyken doen beteekenen alsook eenige vragen van inschryving van zoogezegde liberalen gedaen. Wy hebben eenige der rekla men in banden gehad en waerlyk het comité van 1875 beeft aen 't ezelscomitë van 1874 niets le verwyten. De reklamen van 1875 zyn even als die van 1874 opgesteld door jannen die zooveel verstand hebben van 'i kieswet- boek dan een ezel van de viool le spelen. Met een woord, 'l is sukkela, sukkelaren op alle toonen!Later zullen wy bier eens op terugkomen, en doen zien wal felle jannen liet comité van,1875 uitmaken. Tot later dus He catholyken wier tocs in recht door de liberhalers be- 'Jr twist wordt, zyn verzoch het reklaem dat zy by deurwaerder ontvangen bobben, alsook hunne contributie-biljetten van 1874 en 1875 le willen afgeven in den Kring DE VRIENDSCHAP, hoi te Zoutstrael, ol wel ze te bebandigeri aen den HEER SEKRE- TAR1S hunner onderlinge seklie. DE AERDAPPELEN. Het rotten der aerdappelen heelt dit jaer eene uitbreiding verkregen, welke dc land bouwers verontrust. Men had gehoopt dat de terugkeer van liet schoon wéér de kostbare knol zou hebben genezen doeli de eerste uil- delvingen, welke thans in liet zuiden geschie den, doen deze hoop verdwynen. De oogst zal slecht wezen, en van die magere opbrengst zal er een groot deel der vruchten door dc ziekte worden opgeslorpt. Er is maer één raed le geven aen de land bouwers voor liet vermyden van het volsla gen verlies der besmette aerdappelen liet is, dezelve in kalkwaler te doopen en ze le laten droogeu. Het witsel doet de verrotting staken, en dc knollen kunnen dan nog dienen tot voedsel der dieren en vooral van de varkens. Het is genoeg dezelve af te spoelen, om liet witsel weg ie krygen op liet oogenblik der koking. Andere beginnen met de zieke aerdappelen in zout water te wasschen en vervolgens ber gen ze dezelve in oude vaten. Dit middel is goed, doch ligt niet in liet bereik van eenie der, zooals liet vorige. Wat bet middel be treft, wy raden liet zeer aen. Vele arme laud- bouweis, die groote schade hebben geleden, zullen hierdoor, de besmette vrucht nog kun nen benuttigen. RIorgen zondag 2G September, zal de heer Alfons Thysebaert, professor van Toover- kunst en lid van 't St. Josepb-Genoolscliap te Gent, eene luisterryke avondfeest geven in den Catholyken Kring te Nieuwerkerken. Naer het scliynt valt deze feest, zeer wel in den smaek der leden en zal dc vergadering zeer talryk zyn. RL Anspach heeft met de leden van het geneeskundig congres eene wandeling gedaen, door de... stadsrioolen te Brussel. Er is in de hoofdstad eene zeer curieuse karikaluer in omloop; zy verbeeldt M. Ans pach, in officieel kostuem, en met al zyne decoraliën sterreu, passers, winkelhaken, truweelen.enz., inbegrepente peerd op eene ongelukkige vrouw, die volgens de laetste mode is gekleed, doch er niet in gelukt de ellende onder hare linten en strikken te ver bergen. Het onbeschoft blymoedig uitzicht van den ruiter, die eene cigaer rookt waerop men leest25,000 fr., steekt fel af legen liet ter neer geslagen en afgemat gezicht van de vrouw, dat is le zeggen der stad Brussel. Deze laetste steekt de baud uit naer eene stevige en gezonde boerin, in schilderachtige kleedd en met lieren blik deze verbeeldt de stad Doornyk, welke medelydend de stad Brussel aenziet eu met de hand een weigerend teeken doet. Van onder leest men De stad Brussel Eene cavalcade als T u belieft, voor de liefde \an M. Anspach De stad Doornyk wyst op het strafwetboek, en antwoordtHet bedelen is in België verboden. Een jongeling van St-Gillis (Brussel), welke in dronken toestand naer het bed was gegaen, heeft men 's anderendaags dood ge vonden. De ongelukkige was versmacht door den rook van eenen stoel, die in zyne kamer was in brand geraekt. Men denkt dat liet vuer was veroorzaekt door een eindje brandende sigaer dat de dronken jongeling, by liet naer bed gaen, aehteloos zal weggeworpen hebben. De hond van den jongeling lag insgelyks ver stikt naest zynen meester. Het Journal de Gaiul meldl dat M. Delcour de tweede distributie van den brievenpost, te Drongen, des zondags heeft afgeschaft, en dit hjad valt hierop in lievige en domme bewoor dingen legen den minister van binnenlandselie zaken uit, die niet weinig verwonderd zal zyn wanneer hy verneemt dat hy den brievenpost in zyne attributen telt. Wat den maetregel op ziclizelve betreft, deze wordt door alle wel denkende lieden toegejuicht; immers, de brie- vendragers, mogen 's zondags toch ook wel wat rusten. De muilplaeg welke voor eenige dagen in de gemeente Bevere woedde, is insgelyks uilgebersten in de gemeenten Petegem en Wortegem. In dit laetste dorp is ook eene vreeselyke ziekte onder het zwynenras ont- staen. Rleer dan vyftig varkens zyn reeds be zweken en zyn byna allen moeten gedolven worden. Het vleeseh dezer dieren is niet bruik- baer, en zou zelfs rampen onder de menschcn kunnen veroorzaken. Zondag had te Ruysbroeck een hartver scheurend tooneel plaets het kind van eenen schipper was in de vaert gevallen en de onge lukkige vader gelukte er slechts in, na eene uer vruchteloos te hebben gezocht, hel kleine lyk boven te halen. De wanhoop van den man beschryven zou onmogelyk zyn, evenmin als die der moeder, welke als eene zinnelooze, haer dood kind in de arme drukte, zoodanig dat men voor eenen aenval van krankzinnig heid vreesde. De talryke wandelaers die door het schoone weer langsheen het kanael waren gelokt, werden diep getroffen door dit zielroe rend drama. Dezer dagen is in de Mortierstraet, te Brugge, een betreurensweerdig ongeluk voor gevallen. Een meisje van 2 1/2 jaer, met name Emma De Muynck, was by de gebuerkinderen gaen spelen, toen door eene onvoorzichtige wending, liet kind achterover in eenen ketel viel, die ten gronde stond en kokend water inhield liet kind bekwam zulke erge brand wonden, dat het 24 uren daerna, in overgroole pynen bezweek. De ouders, welke slechts twee kinderen, een jongentje en een meisje, bezaten, verkeeren in een troosteloozen toe stand. Deze week heeft de associatie der gewe zen pauselyke zouaven, le Brugge, eene ver gadering gehouden, ten einde den ommegang van het II. Bloed te doen, tol hel bekomen van God de zegeprael voor Z. II. Pius IX, Paus-Koning. Het was-een zeer indrukwek kend vertoog, deze 300 helden te zien stryden, niet meer met behulp van krygstuig, maer met het wapen van het gebed. De pauselyke vlag welke zy omringden, was met een reuwkrep omhuld. Mgr de bisschop heeft voor de bede- vqert, de mis opgedragen in de kapel van het II. Bloed. Ten 1 uer waren de jongelingen aen een banket vereenigd. Zondag viel een treinwachter, van den trein tusehen Thourout en Oostende. Men heeft nog slechts een lyk opgenomen. Dynsdag morgend heeft men te Korlryk, op het toppunt van den toren der Sl-RIartons- kerk, het nieuwe kruis gelieven wegende 080 kilos. Eene groote menigte volk woonde dit gevaerlyke werk by, dal echter in minder dan 1 1/2 uer, zonder ongeval was volvoerd, 's Middags werden van op het torenspits 21 schoteu gelost, welke door 21 kanonschoten, van aen den voet van liet gebouw, beant woord werden. Beeldstormery. Rfen leest in het Jour nal de Bruxelles Persoonen welke in de Ardennen hebben gereisd, bevestigen dat zy oogetuige geweest zyn van een feit, waervan de daders eene ongehoorde stoutmoedigheid en goddeloos heid hebben aen den dag gelegd. Eenige ongelukkige werklieden van Floren- ville, aengeliitst door de vrydenkers dier ge meelde, hebben in den lyd van eenige uren, eene gewyde kapel, staende op ongeveer .700 meters afsland van liet dorp, afgebroken. Zy zyn begonnen met den autaer, den gewyden steen, de beelden en andere godsdienstige voorwerpen naer eene afgelegen herberg te dragen, langs de baen van Florenville naer Neufehateau. Na die heiligschend/My gepleegd le hebben, braken zy liet dak der kapef af en wierpen de muren omver. Het scliynt dat er in de hoofdplaets van dit kanton geen overheid gevonden is om die hedendaegsclie beeldstormers te heietien hun werk van verwoesting te voltooien. De juslicie moet reeds met de zaek bemoeid zyn, doch zooals altyd zullen de ware pliclitigen achter de gordyn verborgen blyven. Een dezer laetste nachten werden de in wooners van Florenville door de brandklok gewektvier huizen stonden in volle vier en met moeite hadden de bewooners den tyd eenige meubelen en klcedercn te redden. Bond dry uer was men den bi and meester. De oor- zaek der ramp of hel beloop der schade wor den nog niet gemeld. Het inoogsten der druiven te Bas-Oha en langsheen dc boorden der Maes is begon nen. De voorlbrengsi is zoo overvloedig, dat er seJerl 1810 geen dergelyke oogst meer plaets had. Alles doet veronderstellen dat de wyn van goede hoedanigheid zal zyn. Opmer- kelyk is nog dat de oogst eene maend vroeger plaets heeft dan gewoonlyk. FRANKRYK. Behendigh Aftruggelaer. De genoemde V..., bvgenneind Piffardin, was gewoon post te vatten in de nabyheid der spoorwegstation le Parys. Zoohaesl liy een persoon uil den buiten zag aeiikonien, wiens voorkomen hem tol de uitvoering van zyn plan scheen gunstig te zyn, ging hy naer iiem toe en ving een gesprek aen. Na ecnigen tyd aen de zyde van d< n nieuw aen - gekomene voortgestapt le hebben, bukte liv zicli eensklaps, en dcedt alsof lay een klein doos- ke van den grond opraeple. Voor ons tweeën riep hy uit. Dc eenvoudige buitenmensen, niet wetende dat de voorwerpen welke men langs den opi u- buren weg vindt, op hel polieieburee! moeten aengewezen worden, hoestte zich liet doosje lo openen en vond er een paer met diamanten be zette oorslingers in. Men begaf zich naer eenen juwelier, die de juweelen schatte op eene weerde van veertig Irank. Zy verlieten den winkel zonder de voor werpen te verknopen en in de struct gekomen zegde V... tol zynen kameraed. Indien wy de ju weden hier verkoopen, krygen wy elk 2U frank, doch deze juwelier biedt ons veel minder dan de juvveelen weerd zyn. Ik heb liever dal gy de winst hebt in zyne plaets. Geef my dus 21) frank en houdt het doosje voor u. Byna eiken keer werd alsdan de koop toege slagen. De reiziger, tehuis gekomen, vei lelde met genoegen liet geluk dal hun was te beurt gevallen en loonde zyne oorslingers aen al wie ze zien wilde, tot dat hy eindelyk een kenner aentrof die hem verzekerde dal de juweelen valsch en ten hoogste 8 frank weerd waren. Men kan licht raden dal «Ie behendige aftruggelaer hel doosje dal hy aen deu juwelier had vertoond, door een ander vervangen had, dal juist gelyk was en dat de valsehe juweelen bevatte. V. oefende reeds lang straffeloos deze winst gevende nyverbeid uit, tot dat hy eindelyk den genaemde P... van Rouacn op zyne beurt had begrogen. Deze laetste nog eens naer Parys moetende komen, besloot den bedrieger le van gen. Hy kleedde zich gansch verschillend van de eerste mael en veranderde zyn voorkomen dal de aftruggelaer, welke liy op nieuw hoopte te ontmoeten, hein niet kon herkennen. Zyn list viel naer wensch uil. De aftruggelaer ontmoette hem zonder hem te herkennen en be gon nogmaels dezelfde rol le spelen, doch dc listige Nonnandier lokte zynen man zoo naby mogelyk eene policiewacht.'Zoo gauw de schelm hem de valsch juweelen had ter hand gesteld, greep hy dien stevig by den arm en riep dé policie ter hulp. V... werd aengchoudcn en dc twee juweel doosjes welke by by zich droeg bewezen zyne pliclitiglieid. Na eene eerste ondervraging werd by in (Je gevangenis opgesloten. Misdaed maft niet ONGESTRAFT. Onder bovenstaende titel verhaeit de Courtier dc Sezanne, dat gedurende den franscii-duilschen oorlog, een houthakker van Fraeonne, zekere Rambouillet, bygenaemd Thibaut, gebruik makende van de afwezigheid der bosch wachters, die opgeroepen werden om Parys te verdedigen, eene yselyke misdaed heeft gepleegd waervan de wraek alleen de dryfveer was. Hel was op 20 October 1870 Bnilly, briga- dier-boschwacliler, oud 58 jaren, was naer bed gegaen lerwyl zyne vrouw en zyne dochter, in den hoek van den lieerd gezeten voorlwerktcn, toen op eens builen, langs den kant van het venster, een geweerschol gehoord werd. Beide vrouwen keerden zich om een tweeden schot brandde los en een kogel vloog de moeder in den mond. De ongelukkige slaekte geel enkelen kreet, of liet geen het minste geluid hooren zy was op den slag gedood en liaer lyk viel in oenen bloedplas ten gronde. Haer echtgenoot sprong verschrikt uit zyn bed en riep vruchte loos op zyne vrouw en dochter. Alle opzoekingen naer de oorzaek van dien verschrikkelyken dood bleven zonder uitslag. De boscliwachler schreef hel ongeluk foe aen de onvoorzichtigheid van eenen jager, wiens schot in het huis zou gedrongen zyn. Doch men voudt dry kogels waervan een op de schouw, een tweeden in de kleeren der overledene en een andere die tegen hel heerdyzer plat gedrukt was. In het venster waren zeven ruilen gebroken. De \cnsterluikcn waren goed gesloten, docli het licht dal door de spleten drong was voldoende om eene richiing aen de scholen te geven, waer van men nog lieden dedry galen zien kan. Hel onderzoek der zaek had lol geene de minste ontdekking van de misdadigers geleid, toen nu vei leden zondag, vyf jaer later, een lic\igen twist in de familie Rambouillet, oorzaek was dal de daders van den inoord ontdekt wer den. Op de aenklachl aen de gendarmerie \au Sezanne gedaen deor den jongsten zoon van Rambouillet, die zoo het scliynt nog maer sedert eenige maenden het geheim dier misdaed kende, zyn Rambouillet en zyn oudste zoon aengehou- den. Dry geweren zyn door de justicie in beslag genomen. RIislukt Huwelyk. Een dagblad van Parys meldl dat een huwelyk le Saint-Germain, in de volgende omstandigheden mislukt is. Een jongeling, M. de X..., was op het punt in het huwelyk le treden met Mejulfer de L.... die hem zoo iels van 400,000 frank als bruid schat zou meebrengen. Twee dagen voor dal het kontrakl moest onderteekend worden, werd M. de Xdoor zyne kameraden een feestmael lot afscheid van het jongelingsleven aengeboden, in hel pavilloen Henri IX. Dc tafel was uitmuntend en talryke flesschen champagne werden ontstopt, zoodat roud mid dernacht al de feeslgenoolen, de bruidegom erby gerekend, hartciyk verblyd in den wyn- gaerd des heeren wandelden. Mde X.... ein digde zelfs met in een diepen siaep te vallen. De wyn geeft zonderlinge invallen. De vrien den van den ongelukkigcn jongeling waren door den drank opgewonden, doch zy hadden nog liet gebrnik hunner beenen niet verloren. Zy besloten dan RI. de X. tot aen de deur van zyoë brnid te dragen en hem acn de bel vast" le maken. Zoogezegd, zoo gedaen. De arme jonge sliep den lieelen nacht door, maer toen hy 's mor- gends wakker werdt, en wilde opstaen bpgon de bel langs binnen ren belscli gerucht le maken. In het Luis was weldra ieder op d<- been de bruid van M. de X... zelf kwam aen haer ven sleren hei kende liarjin aenslaendcn echtgenoot in dien bclachelyken toestand. Zooals men nel denken kan, waren alle uit leggingen vruchteloos, en liet huwelyk was voor goed naer de innen. DUiTSCIILAND. Bulletyn der Vervolging. Een proces, dat eens le meer bewysl hoe de Slael zich in dé goeslelyks zaken mengt, is op S september voor de rechtbank van Neuwied, in Ryn prnvinlie afgeloopen. De burgemeester van Vallendar had den eerw. pater Gabriel, kapucien, voor het gerecht gedaegd omdji deze hem in de biecht dé abso- lutje geweigerd had. j)e rechtbank heeft den pater tol dry maen den gevangenis veroordeeld. Daeruit blykl liet nie.t uieer de priester is, maer de prokureiir en de Techier, die uilspr.iek moeten doen of iemand al of niet. weerdig is de absolutie te ontvangen. Deze inmenging der burgerlyke overheid in de biecht kan de ernstige gevolgen na zicli slepen. De catliolyke piioster, die verplicht is het groot ste geheim te bewaren over alles wat hem iu de biecht gezegd is kan zich niet verdedigen. Ge lukkig maken de vrydenkers niel veel gebruik van den biechtstoel. De onderpastoor Si-vering is veroordeeld lot eene boet van 00 mark, voor geestelyke bedie ningen te hebben uitgeoefend, in de parochie Qssendorf, in Westfaleu. Vier geeslelyken uil de provincie Posen zyn elk lol eenen dag gevangenis veroordeeld, om slrydig niet de meiwellen gehandeld le hebben. Het zou overigens le lang zyn om al de geesle lyken aen te halen, die, gehoorzamende aen hun geweien, tegenstand bieden aen bevelen, waer- aen zy zich niet kunnen of mogen onderwerpen. De redakleur van het dagblad Spreiht-r mvs, Mcderrhein, M. Mondrion, is tot twee maenden gevangenis veroordeeld, wegens drukpersover- tieding. De verplichtte getuigenis wordt voor. de dag- bladscliryvers eene wozenlyke vervolging. M. H.°ff, redakteur der Hcs'sischc Blaelter is voor de juslicie geroepen, (en einde den schryver le noemen van een verdacht artikel. Deze kneve- lary.herhalen zich dagelyks voorde dagbladen, welke weigeren kruipdieren le worden. Die zakenloesland brengt eene groote ver meerdering in de landverhuizing te weeg. Tydingén uit Hamburg en Bremen melden dal de liberale dagbladen fiet getal der persoonen, die hel land verlaten, niet durven rncêdeelen. Langs alle kanten worden de opvoedingsge stichten der kloosterlingen gesloten en weldra zullen de laetste pater en de laelste klooster zuster uil Pruisen verdwenen zyn. NYaerseliyn- lyk zal hel verjagen der kloosterlingen in Zuid- Diiitsclilund niet met zooveel spoed vooruitgaen. Men zegt dal Wuilemberg en Baden hunne ondersteuning zullen verleonen aen Beieren in rynen tegenstand. Dit zou het getal der stem men, welke zicli in den bondsraed tegen de ont werpen van Pruisen verklaren, doen opklim men lol 14, juist hel noodige getal om die ont werpen le doen vallen. De beiersche bisschop pen hebben reeds aen den koning een adres ge zonden lor verdediging der kloosterlyke instel limgen. Verscheidene liberale dagbladen hefiben uit treksels meegedeeld uit den boek ran M. Tis- sol Beis naer het land der milliards, cn niet een dezer dagbladen werdt door de juslicie veront rust. Hot catliülyk dagblad Djcnnick Posnianski volgde de liberale dagbladen na zyn redakteur, ftl. Bronikoski, werd voor de rechtbank \an Posen gedaegd en voor beleediging jegens M. vonBisimiik tot 3 maenden gevangenis veroor deeld. Zicdaer dc geiykheid voor de justicie Het dagblad Solinger Anzeigcr heeft bevel gekregen, aen de policie de namen en adressen zyner gcabonneerden bekend le maken er is echter geen gevolg gegeven aen die uitbruiding van het stelsel der verplichtende getuigenis. ie Essen, in VYeslfalen, zyn 70 persoonen elk tot eene boete van 0 mark veroordeeld oéidat zy hunnen aerlsbisschop, by zyne laetste herderlyke'omreis, stoelsgewyze ingchaeld heb ben. De pr iester Wuliinski, van Gorogo, is uit de provincie Posen verjaegd. De bevolking was zeer ontroerd by zyn vertrek, doch de rust werd niet gestoord. Het dagblad Mayencr Volkszeitung heeft de opslcjling meegedeeld der. veroordeclir.gen in liet bisdom van Trier alleen tegen priesters uit gesproken bel lotael bedroeg 80,923 mark boete of 11,074 dagen gevangenis. TeCulin, in de provincie Posen, moeten eer lang kiezfugen voorden Reichstag plaets heb ben. De catliolyke kandidael is M. Sczanieeki, tegenover wien een ambtenaer gesteld wordt. Daer, evenals in liet dislrikt Thorn, beeft men de kiesomschryviugen willekeurig veran derd. De kiesbureelen zyn van de groote vlek- keu wuer dc Polen woonen, naer onbeduidende dorpen overgebracht. Deze list zal echter den uilslag met hebben welke men ervan verwacht. Uit Posen woidl aen een dagblad van Str.iets- burg gemeld dat de kloosterzusters der Karme lieten-orde, hel pruisisch grondgebied voor 1 ocloker moeten verlaten. ENGELAND. Geheim van WhitechapeL-Road. De jusli cie beeft liaer onderzoek voortgezel in de kel ders van liet huis van WhUcchapcl-Boad alsook in die van _het huis, vroeger bewoond door Thomas Wainwriglit, naby de brug vau Londen. In eerstgenoemd huis heeft men, dicht bv den put waerin liet lyk is begraven geweest, eenen ring en een paer oorslingers gevonden. Deze ontdekking doet een twyfel onlslaen. RIen moet byna veronderstellen, dat die voorwerpen aen liet slachtoffer hebben toebehoord. Van een anderen kant verklaert vrouw Wilniore, dat Harriet Lane door de ellende was gedwongen geweest, zich van al hare voorwerpen van weerde te ontdoen. In hel ander huis staende Borough, 5i, heeft men by het eerste onderzoek eenen kelder zon der trap of uitgang gevonden, waervan dc eige- naers van liet huis zelf liet beslaen niet konden uitleggen. Verder heeft met niets meer gevon den, olsclioon er een gerucht loopt als zou de justicie eene belangryke ontdekking gedaen hebben, welke zy echter nog moet geheim hou den. Wainwriglit hoeft nog een ander huis bewoond waer liet gebrand heeft terwyl hy er woonde. Dit huis zal insgelyks onderzocht worden. Uil al de getuigenissen blvkt dat Wainwriglit sedert een jaer door de familie Laue gepraemd

De Denderbode | 1875 | | pagina 2