Vergraoting on/, er Statie. Wêeral een Officieele vnilbaerd Huwelyk van Prinses Stephanie. Wy vernemen uit goede bron dat de ver grooting onzer Statie op eene groote schael defmitivelyk vastgesteld en geteekend is. Men weet dat twee ontwerpen ten Stadhuize wierden neergelegd het eerste betrekkelyk de vergrooting der thans bestaende Slatie, het tweede betrekkelyk de inrichting eener nieuwe koopwarenstatie aen de Brusselschepoort op de gronden gelegen tusschen den Dender en de yzerenbaen. Onze Gemeenteraed had den heer Minister van openbare werken verzocht zich naer Aalst te begeven vooraleer een definitief besluit te nemen, ten einde ter plaetse de bemerkin gen te hooren die de voorstaender van 't een en 't ander ontwerp te maken hadden. De heer Minister had dien voorstel uitdruk- kelyk aengenomen, en den dag op den welken men hem zou ontvangen was vastgesteld. M. Van Wambekeonze Burgemeester, had hem zelfs eene behoorlykc uitnoodiging toe gezonden.... Doch zoo op eens van besluit veranderende, bracht de heer minister, dezer dagen, ter kennis van den heer Burgemeester dat de vergrooting der Statie, langs den Zwar- tenhoek en den Dendermondschen-sleenweg eene beslotene zaek was.... Deze zonderlinge handelwyze heeft onze Gemeenteraed en vooral de voorstaenders van het ontwerp eener tweede Statie aen de Brusselschepoort groo- telyks verwonderd.. Wy moeten hierby voe gen dat, niet een enkele der talryke ingenieurs van 't ministerie het ontwerp eener tweede Statie alhier goedkeurde of er de voorstaender van was. Naer men ons verzekert zullen de werken nog dezen zomer aengevangen worden en zelfs gedeeltelyk voltrokken wezen. Het bestek der totale werken beloopt lot ongeveer 5 millioen, welke som zal begrepen zyn in het krediet van 60 millioen voor openbare werken, 't welk kortelings aen de Kamers zal gevraegd worden. Wy hebben onlangs de vrees uitgedrukt, dat de vergrooting onzer Statie eene nog ver- wyderde zaek zou kunnen wezen, aengezien de Staetsgeldkas zoo goed als ledig was, doch ten einde haer van 't noodige geld te voorzien, zal men schatkistbons uitgeven ter concurren tie van 60 millioen, 't geen als eene leening van de zelfde som moet aenschouwd worden. Ten slotte, zeggen wy dat de inrichting eener koopwarenstatie aen den Brusselschen- steenweg, onder vele opzichten, veel meer voordeel aen handel en nyvèrheid zou byge- bracht hebben en in 't belang van de ontwik keling onzer stad hoogst te wenschen was. Doch men heeft er anders over beslist. Het Parket van Dendermonde heeft zich woensdag 11. naer Moorsel begeven ten einde een onderzoek in te spannen tegen den offici eelen gemeente-onderwyzer en correspon dent van 't Verbond, sieur lsidoor Van Ruyssevelthier aiomom zyne verregaende dob- belhertigheid gekend. Meester Van Ruyssevelt wordt niet min of meer beschuldigd dan van talryke aenslagen tegen de zeden gepleegd te hebben op meisjes van min en meer dan 14 jaren, zyne leerlingen. Verscheidene naemlooze brieven betrekkelyk deze feiten wierden aen 't Parket gezonden, doch er werd geen gevolg aen gegeven. Nu lest echter, wierd eene onderteekende klacht den heer Procureur behandigd/t geen de justi tie deed handelen. Woensdag ganschden dag en donderdag na middag heeft 't Parket een groot getal kleine meisjes derofïicieele school als getuigen onder- hoord, en, naer men ons verzekert, zyn de beschuldigingen tegen den oflicieele vnilbaerd Van Ruyssevelt gericht, maer al te wel bevestigd en bewezen geweest. De aenslagen waerover de officieele schoolvos van Moorsel te verant woorden heeft,zyn gepleegd geweest van Octo ber 1879 tot Mei 1880,wanneer hydegeraengde school bestuerde. In tegenwoordigheid dezer rechterlyke in structie, heeft meester Van Ruyssevelt, het voorzichtig geoordeeld, Donderdag met het krieken van den dag, uit de gemeente en zon der twyfel ook uit het land te vluchten, om al dus de grenzen tusschen hem en de gendarmen testellen.... Een lid van 't officieel School- komiteit deed hem uitgeleide tot in de Statie van Erembodegem. Maer wat zal 't goevernemenl nu uitzetten Meester Van Ruyssevelt was op 't punt met 't Burgerlyk Kruis vereerd te worden,en daer hy nu 't land heefl verlaten zonder zyn nieuw adres te laten, hoe zal het hem nu 't kruiske doen geworden Eenigen beweren dat hy niet op de vlucht is, maer als Commisaire Spé cial is uitgezonden, om in nadere kennis te komen met zyne collegas in vuilbaerdery Wat er dan ook van zy, wy zyn nieuwsgierig te vernemen wat de zedemeesters uit 't Ver bond nu zeggen zullen Zullen zy nu ook de ouders, voogden en allen die kinders hebben of met de opvoeding van kinders gelast zyn waerschuwen hoe gevaerlyk het is voor de ze den, hunne lievelingen aen zulke officieele vuilbaerden als Van Ruyssevelt toe te vertrou wen De zedemeesters zullen nu niet vragen: «Wat zegt gy nu, menschen, van die brave offici- eelen, van die onderwyzers zonder God?.»Ge zult ze nu ook niet hooren uitroepen Fami- lievaders zietdaer welk bestier, welke be - a waking,welke inspectie de officieele scholen hebben, zietdaer aen welke schandelyke feiten, aen welke monsterachtige daden uwe kinders in de officieele scholen zyn bloolge- steld. Gy, die nog zoodanig verblind zyt uwe kinders aen die vuile officieelen te vertrou- wen, begint gy nog niet Klaer te zien en te zeggen Zy zullen ze niet hebben, noch het gezond lichaem, noch de schoone ziel van't kind. Door de noodzakelykheid gepraemd, zullen de zedemeesters uit 't Verbond het feit wel aen- kondigen, maer zy zullen zich wel wachten er gevolgtrekkingen ten nadeele der oflicieele scholen van af te leiden. Wy willen hienr.eê voorheden onze bemer kingen staken, doch zullen later onze lezers ter hoogte houden van alles wat de zaek van den moorselsehen officieelen liefhebber der onaf- hankelyke zedeleer zal betreffen De tweede algemeene vertooning van 't Grootkinderspel is, ondanks de afwezig heid van ons Pluim, tot groot genoegen van de talryke toeschouwers afgeloopen. De kluchtige werkzaemheden op de styve koord wierden met de meeste behendigheid uitgeoefendook vie len de geestdriftigste toejuichingen de ver- maerde kunstenmakers ten deel. Doch wat het meeste verwondering verwekte, waren de wel geregelde oefeningen van den Sergeant-Major Pothograef die aen dry nalureelen van Mylbeek de pose leerde. Onnoodig er by te voegen dat de oude ProUers, bygestaen van eenige officieele trompetters, de feestelykheden door verscheide ne boerendansen hebben opgeluisterd tot groot vermaek van de liefhebbers.Maer nu wy van de oude Plotters spreken, willen wy meêdeelen, dal dit muziekske den loopstryd opluisterde die alhier, den zeilden dag, om 5 uren namid dag, op de Keizerlyke Plaets, door den hard- looper Honoré gegeven wierd. Men verzekert ons dat de oude Protters den liardlooper aen eenen civielen prys hebben gediend.... Advies aen de directeurs van barakken en renbanen wy recommanderen hen de jongens voor onze aenstaende kermis Eene maend is by na verloopen, sedert da1 de heer inspecteur Van Hauwermeiren met onze antwoord op zyn schryven bekend is, en tot hiertoe hebben wy de eer nog niet gehad iets van zynentwege te ontvangen. Hebben de pillekens van den üenderbode op hem zulk een aerdig effekt gemaekt, dat hy de toediening eener tweede dosis vreest Nogthans de groot spreker ging den üenderbode al gauw eens tot de rede brengen, en desnoods verpletteren Maer dat gaet zoo gemakkelyk niet als men het wel denkt, niet waer heer Inspecteur? Wy hadden reeds in 't publiek hooren spre- kenovereenegoddelooze Conferentie die alhier op 't liberael Uilenkot ter groote Merkt, door eenen vrygeest, gegeven werd. Het verslag 't welk 't Verbond er ons over meebrengt, geeft genoegzaem te verstaen dat de redenaer het bestaen van God, Hemel enz. loochende. Doch wal de spreker eigenlyk zegde, deelt 't Verbond ons niet meê. Het valt niet in den wensch onzer lezers dergelyke stof breedvoerig te behandelen. zegt de liberale schry velaer, Wy gelooven het zeer wel, want moest men de goddeloosheden en verloocheningen bekend maken,die de spre ker heeft uitgekraemd, men zou aen 't libera- lismus het schynheilig masker afrukken waer- achter het zynen godshaet verduikt. Men zou hierdoor aen 't volk laten zien en hooren hoe goddeloos de liberalen heden geworden zyn.... En wat meer is, ec.zouden eenvoudige liberalen aengetroffen worden diq.^r zouden over blozen.net gelyk zekere der tegenwoordige Dames die, uit schaemte, niet meer wisten welke houding aen te nemen. Zietdaer de rede om de welke 't Verbond niet zeggen durft wat de liberale neuswys uit- kraemde Zondag jl. heeft te Soitegem.in 't lokael van den Calholieken Kring, de jaerlyksche alge meene vergadering plaets gehad der afgeveer- digden van de Bewarende Vereeniging des ar- rondissements Aelst. Na de zitting vergaderden de heeren leden zich aen een prachtig Banket, alwaer de beste gulhartigheid en broederlyk onafgebroken heerschten.Verscheidene heildronken wierden voorgesteld welkeallen metden meesten geest drift toegejuicht wierden. VOLKSKAMER. In zitting van dynsdag heeft de Kamer, ter gelegenheid van 't huwelyk van Prinses Ste phanie, een telegraem van gelukwenschingen aen HH. MM. den Koning en de Koningin toe gezonden. Hunne Majesteiten hebben op hunne beurt een telegraem van bedankingen de Kamer toegesiuerd. Verder heeft de vergadering den redetwist over 't budjet van 't ministerie der openbare werken voortgezet. Weenen, 10 mei, 3 ure namiddag Wy laten hier de voornaemste byzonderheden volgen der ceremoniën van het huwelyk van aerls- hertog Rudolf met prinses Stephanie Zooals men weet wordt het huwelyk in Oostenryk alleen in de kerk gecelebreerd. Er bestaet wel is waer een burgerlyk huwelyk, doch slechts ten dienste van degenen die van gcencn godsdienst willen weten. Het kerkclyk huwolyk voldoet aen al de vereischten van den burgerlyken stand. Het huwelyk van prinses Stephanie werd gecele breerd in de Auguslinen-kirche, welke deel maekt van hol koizerlyk paleis en de parochiekerk van hel hof is. Talryke troepen policie-agenten hielden den om trek van het paleis en de omliggende straten vry. Voor de groote deur der kerk was eene tribune opgericht, waerop plaetsen voorbehouden waren voor de dagbladschryvers, en van waer deze gemak kelyk al de ceremoniën konden volgen. Reeds van 9 ure 's morgends werd de kerk met uitgenoodigden vervuld t)e kerk is in golhischen bouwstyl, doch hiedt weieig merkweerdigs aen. De zybeuken zyn behangen met prachtige gobe- lynstapyten, tafereelen verbeeldende uit de geschie denis van Oostenryk. De kolommen zyn tot aen de gewelven versierd met roode damasten draperyen De vensters zyn bedekt met lynwaed. Langsheen de kroonlysten zyn duizeode gazbekken aengebrachl. De kerk is verlicht by middel van een honderdtal luchters en meer dan 10,000 waskeersen. De vloer der koor is bedekt met prachtige tapyten Voor het ryk verlicht ullaer bevinden zich twee knielbanken, behangen met wit fluweel, met goud doorwerkt. Aen den linkerkant van het allaer bevindt zich een troon in rood fluweel met goud afgezet, voor den keizer en de keizerin, den koning en de koningin der Belgen. Een weinig verder, insgelyks links, zyn vier reien van vyf zetels in rood fluweel met goud belegd, voorbehouden voor de prinsen en pnncessen der keizerlyke familie. Langs den rechterkant zyn do plaetsen voorbehou den voordeboogcre geestelykheid, den apostolischen nuncius, die het diplomatisch korps vertegenwoor digt en den bmtengewonen gezant van België, M. de Jónghe d'Ardoye. De muziekanten der keizerlyke kapel droegen het kostuem van 't hof, met zilver afgezet en den degen aen de zy. De bazuiublazers waren in 't rood gekleed. Ten 10 ure reeds was de voorbehouden estrade binnen in de kerk, aen den ingang opgericht, reeds vervuld met ambtenaers, officiers en genoodigden. De linkerhelft van den beuk was opgepropt met dames van het oostenryksche hof, in prachtige toi letten en met kostbare juweelén getooid. Al de kostumen van 'i oosterjryksch-hongaersch ryk waren er vertegenwoordigd. Het oog werd verblind door de kleuren, de ryk- heid der kostumen en den glans der diamanten en andere edelgesteenten. De rechtcrzyde van den beuk was ten 10 ure nog ledig. Rechts eu links neven bet gothisch allaer, be merkte men twee prachtige groepen, samengesteld nit rykgemylcrde bisschoppon en prelaten. Hunne gewaden, myters, kasuifels en koorkappen waren allen van de grootste pracht en schitterden van goud en gesteenten Onder de hooge dignitarissen der geestelykheid. bemerkte men den kardinael-aerls- bisschop van Saer.de aertsbisschoppen van Lemberg, L'dina, Agram, de prins bisschoppen van Sekau, Bieslau, Trente, enz. Eene groote hitte heerschtc in de kerk Omtrent 11 ure kwamen dc dames van't paleis en die niet van dienst waren, de dames die een functtie oen 't hof beklecden, de generacis en de hooge officiers, de leden der twee Kamers van het ooslcnryksch Parlement en van den hongaerschen Reichstag, het komiteit van den Landtag en van Neder-Oostenryk, de burgemeester van Weenen met de deputatiën van den municipalen raed en de andere deputation, en namen de hun voorbehouden plaetsen, in de rechterhelft der beuk, in. De dignitarissen van het hof droegen het gala-kostucmde militairen waren in groot tenue. De apostolische nuncius en de ambassadeur van België, M. de Jonghe d'Ardoye kwamen insgelyks rechtstreeks in de kerk aen, en namen plaets op de hun voorbehouden knielbanken Do andere leden en de dames van het diplomatisch korps vervulden de zykapellen der kerk. Van voor 11 ure hadden de personagiën van 'l hof en twaelf dames van 'l paleis die van dienst waren, zich in de groote slaetsiezael van het paleis veree- mgd, om de verloofden naer de Augusliner-kirche te vergezellen. De andere dames van 't paleis, van dienst, veree- nigden zich in dc zael, gezegd Reiches Schlafzimmer de ridders van 'l Gulden-Vlies, met het halssieraed van het orde getooid, de leden van den Geheimen- Raed en de kamerheeren in de zael van den Gehei men Raed tie edelknapen kwamen by een in de Marmerzael. Ten 11 ure was alles in gereedheid, in het paleis en in do kerk. Dc klok der Augustiner-kirehc werd geluid lorwyl buiten de militaire muziekkorpsen speelden. De officieerendc prelact, prins von Schwarzen- burg, kardinael aertsbisschop van Praeg, verliet met de geestelykheid de koor, en ging den keizerlyken stoet lot aen den ingang der kerk te gemoet. De groot-meester der ceremoniën verwittigden den eersten groot-meester van hel hof, die den keizer ging acnkoiidigen dat alles gereed was. De keizer en de keizerin, de koning en de koningin der Belgen, de verloofden en de andero leden der keizerlyke familie, die in de Spiegelzael vereenigd waren, vormden zich in stoel om zich naer de kerk te begeven. De stoet ging de zael uit tusschen eene rei lyf wachten en begaf zich langs den Auguslynengang in de volgende orde naer de kerk Twee foeriers van 't hof De. edelknapen twee en twee, gekleed in roode kostumen met gouden borduersel afgelegd Twee foeriers der Kamer De schildknapen van 't hof De kamerheeren De leden van den Gcheimen-Raed De ridders van T Gulden-Vlies, met hel halssieraed van bet Orde Dc groot-dignitarissen van '1 Hof Dc vertegenwoordigers der adellyke familiën van hel keizerryk en der vreemde mogendheden. Allen droegen het gala uniformmen bemerkte de nationale kostumen van Hongarië, Polen, Bosnië en Herzegovvina. Al de kostumen waren ryk versierd met edelgesteenten. Verder kwamen, twee en twee, en vergezeld van groot meesters van 't Hof, de prinsen en princessen der keizerlyke familie, de prins van Saksen Coburg, schoonbroeder van prinses Stefanie prins Willem van Pruisen, de prins van Wallis, de kapitein der trabanlen Dacrna AERTSHERT0G RUDOLF, in uniform van generael, met het halssieraed van 't Gulden-Vlies en het groot-lint der St-Siephanus-orde, en vergezeld van graef von Bombelles, grootmeester van zyn huis. De keizer volgde in uniform van veld-maerschalk van het oostenryksch leger, met hel halssieraed van 't.Gulden Vlies en het groot lint der St-Stephanus- orde; aen de rechterzy van den keizer ging koning Leopold 11, in uniform van opper-bevelhebber van het belgisch leger, met het halssieraed van het Gulden Vlies en hol groot-lint der Leopoldsorde. Zy waren vergezeld van den opper kamerheer, de kapiteins der wachten, den adjudant-generael en de persor.agiën van 't belgisch hof. Achter hen kwamen de keizerin en de koningin der Belgen en tusschen beiden PRINSES STEPHANIE; de keizerin ging links en de koningin rechts. De keizerin droeg een kleed van karmozyn-rood satyn, gansch afgelegd met goud en edelgesteenten, en een hofmantel met hermelyn afgezet De koningin der Belgen droeg een koslbaer galakleed, met juwee- ïe.n versierd. Prinses Stephanie zag er zeer bevallig uit in haer prachtig wit toilet, met een hofmantel in zilverlaken en een sluier in brusselschen kant. Dit is echter den sluier niet, haer door de stad Brussel aengeboden, endielezwaer wasvoor de huwelyksplechligheid. Zy droeg in het haer een koslbaer hoofdsieraed, een geschenk van den keizerop de borst droeg zy een bloemtuil van witte rozen. De prinses was inderdaed bekoorlyk De stoet werd gesloten door de vreemde prinses sen en do aerlsherloginnen, twee en twee, en ver gezeld door grootmeesters en grootmeesteressen van 't Hof en dames van het paleis. In hel paleis en in de kerk werden de sleepen ge dragen door de grootmeesteressen buiten werden zy gedragen, die der keizerin, der koningin en van prinses Stephanie, door twee edelknapen, en die der aartshertoginnen en prinsessen door éénen edel- knaep. Er was geen geleide van lyfwachten, doch in den Auguslynengang werd de haeg gevormd door de tra banlen en de lyfwachten. Aen den ingang der kerk hadden de keizerlyke boogschutters en de wachten van het hongaersch korps plaets genomen. Eenige minuten na 11 ure deed de stoet zyne plech tige intrede in dc kerk terwyl de keizerlyke muziekkapel een triomfmarsch uitvoerde, de bazuin blazers van 't hof een stuk voor fanfaren speelden en iti de verte salvo's kanonschoten gelost werden. In de kerk gekomen, namen de dignitarissen van 't Hof onmiddelyk de hun voorbehouden plae'sen in De keizetlyke en koninglykc familiën werden aen den ingang der kerk ontvangen door den kardinael- prins-aertsbisschop van Praeg. die den keizer, de keizerin, den koning en de koningin der Belgen, alsook de beide verloofden het wywater aenbood en zich vervolgens met de geestelykheid naer hel hoog- altaer begaf. De groot-meesteressen van het hof namen toen de sleepen uit de handen der edelknapen, die achter bleven staen aen het kerkporlacl. De keizer en de keizerin, de koning en dc koningin der Belgen namen plaets op den troon, langs den kant van 't Evangelie. De verloofden, prinses Stephanie links, namen plaets op de knielbanken voor het hoog altaer, en waer zy door den aertsbisschop heen geleid werden. De giootmeesteres van 't hof schikte den sleep van prinses Stephanie op de rugleuning van haren zetel. Links neven de prinses, bevond zich in hoedanigheid van eeredame, gravin de Jonghe met graef Van der Straeten-Ponthoz ter linkerzy van den aerlshertog bevond zich graef von Bombelles. De aartshertogen, de prinsen en anderen hooge personagien met hun gevolg, begaven zich aenstonds naer hunne voorbehouden plaetsen. De prins-aerlsbisschop begaf zich vervolgens naer het altaer, hield tot de verloofden eene toespraek in 't duilsch en zegende de trouwringen, die op eene gouden schotel neérgclegd waren. Gedurende die zegening, bleven de twee verloof den neérgeknield, het hoofd gebogen, terwyl dc keizerlyke kapel, onder het bestuer van SI. Helmes berger, kapelmeester, bestuerder van hel conservato rium, een muziekstuk van llaydn uitvoerde. Op een leeken van den meester der ceremonien, staen de verloofden op, en na eene buiging gemaekt tc hebben voor hunne ouders, begeven zy zich naer het altaer. De officieerende prins-aertsbisschop richt hun de gebruikelyke vragen toe, en r.adat beiden het plechtige ja uitgesprokon hebben, biedt de kapelaen des keizers hun op eene gouden schotel de trouwrin gen aen, welke de bruidegom en dc bruid elkander aen den vinger steken. Daerna geven zy elkander de hand terwyl de aertsbisschop het huwelyk inzegent volgens het riluael. Na de gebeden voor hel huwelyk, vóór het allaer neérgeknield, gelezen te hebben, zegent de aertsbis schop het jeugdig prmr met wywater De aenwezigen, üie lot dan loc geknield gebleven waren, staen* op dit oogenblik rechtdo nieuwe groot meester en nieuwe groot meesteres van 't hof der nieuwgelrouwden komen vooruit, om hunnen dienst te beginnen by de nieuweerfprinses-aartsher- togin van Oostenryk, terwyl hun gewezen groot meester en groot-meesteres gaen plaats nemen aen den rechterkant van het altaer. Builen worden de eerste salvo schoten gelost door de vier bataljons infanterie, die op de Burgplatse gerangschikt zyn en al do klokken der kerken van Weenen worden geluid. Na de inzegening van hun huwelyk keeren prinses Stephanie en aertshertog Rudolf naer hunne plaetsen terug na vooreerst eene buiging gemaekt te hebben voor hel altaer en vervolgens voor hunne ouders. De koning en de koningin der Belgen schenen zeer ont roerd; de koningin had moeite om hare tranen te weerhouden. Prinses Stephanie was insgelyks hevig bewogen en heeft verscheidene malen gedurende de ceremonien geweend Wanneer de twee r.ieuwgetrouwden op hunne knielbanken terug gekeerd waren, hief dc kardinael- aertsbisschop het Tc Deum aen, dat in de keizerlyke kapel uitgevoerd werd, terwyl zes edelknapen, elk eene brandende flambeeuw dragende,achter de nieuw gelrouwden bleven staen. Op het oogenblik dat het Te Deum werd aengeheven. werden opnieuw salvo's kanonschoten gelost en de klokken van al dc kerken van Weenen geluid. Na het Te Deum lazen twee kapelacns van het bof het vers Benedicames Putrem de kardinael-aerts- bisschop las het gebed en gaf vervolgens van aen het allaer den pauselyken zegen. Daerna, den myter op het hoofd en den staf in de hand,gaet hy de trappen van het altaer af,maekt eene buiging voor den keizer, de keizerin, den koning en de koningin der Belgen cn dc nieuwgelrouwden en blyft rechtstaen lot het vertrek van den koninklyken stoet. Deze verlaet de kerk onder het spelen der fan faren, en terwyl de kapel een oud duitsch nalionael lied uitvoerde Wanneer de stoet uit de kerk komt,wordt een derde salvo kanonschoten gelost en opnieuw al de klokken van Weenen geluid. De koninklyke stoet begeeft zich naer het Paleis terug in dezelfde orde, als wy hooger hebben aenge- haeld, hehalve dat aerlshertog Rudolf en zyne gema lin arm aen arm hunne ouders voorafgaen In de Marmerzael en de zael van den Geheimen Raed gaet de stoel uiieen. De dames van het paleis die\au dienst zyn, blyven in de zoogezegde Ryke Zael, terwyl de koninklyke en de keizerlyke familiën en de uiouwgetrouwden zich naer hunne vertrekken begeven. Nog een laetste woord over de ceremonie van het huwelyk. Men is het eens te bekennen, dal de kerk een waerlyk prachtig schouwspel aenbood en dal dc ceremonien der inzegening byzonder schoon en in drukvvekkend waren. Kwytschelding- De Moniteur van woensdag bevat aen het hoofd van zyn niet officieel gedeelte hel volgende koninklyk besluit, gedagleekend van Brussel, 2 mei 1881, en genomen ter gelegenheid van het huwelyk van prin ses Stc-pbanie. Art. i. Er wordt kwytschelding verleend van alle hoofdstraf van gevangenis, die de acht dagen niet te boven gaet, van alle boete, die de o0 frank niet te boven gaet, en van de ondergeschikte gevangenis^ straf die ze vervangt, uilgesproken, hetzy te samen, hetzy afzonderlyk door de hoven cn rechtbanken of door de tuchtraden der burgerwacht, vóór 10 mei 1881. Art 2. In geval van byeenvoeging van straften hetzy van gevangenis, hetzy van boete, beloopen uit hoofde van verscheidene overtredingen, zuilen de straffen door hetzelfde vonnis byeengevoegd.voor de toepassing van het tegenwoordig besluit, beschouwd worden als eene enkele straf uitmakende. Art. 3. Het tegenwoordig besluit zal niet toepas- selyk zyn op de veroordeelden die voortvluchtig zyn of zich schuil houden op het oogenblik van zyne afkondiging PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De heeren Robyn en Vervaet uit het Semi narie zyn professors in het Collegievan Ronsse benoemd. STERFGEVALLEN. Woensdag is alhier in den nog jeugdigen ouderdom van byna 57 jaren godvruchtig over leden Dame Maria-Joanna-Gertrudis Hermans, echtgenoote van den achtbaren heer Vrede rechter der Kantons Aelsl. Deze dood dompelt eene achtbare familie in den diepsten rouw. M. Julliot, lid der Kamer van volksverte genwoordigers voor het arrondissement Ton geren, is in deze stad verleden Zaterdag na een langdurige ziekte in den ouderdom van 85 jaren overleden. Deze dood zal in de stad Tongeren en in al de gemeenten van het arrondissement eenpa rige droefheid verwekken, want M. Julliot was de vrienden de vertrouwelingvan al wieeenen dienst had te vragen, eene gunst te bekomen. Toegankelyk voor allen en dienstvaerdig jegens iedereen, was hy op elk uer van den dag ter beschikking van hen, die tot zynen invloed hunne toevlucht namen. M. Julliot was opvolgentlyk lid van den ge meenteraed en schepene van Tongeren, bevel hebber der gemeentewacht, lid der bestendige deputatie.burgemeester dergemeente Piringen en lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers. De koning h3d hem verheven tot de waerdig- heid van kommandeur der Leopoldsorde. ALLERHANDE NIEUWS. Vrydag heeft onze politie hare huiszoekin gen voortgezet. In 't huis van Gustaef Wautres, op Mylbeke wierden verscheidene voorwerpen voortskomende van de dieften in onze Statie ontdekt en in beslag genomen. Dynsdag 10 Mei 11. heeft men alhier aen den Dam, het lyk uit den Dender getrokken van den genaemden Severinus Van den Dries- sche, landbouwer, oud 47 jaren, woonachtig te Heldergem. Het slachtoffer is vader van 8 kin deren. Zondag 1 Mei was Van den Driessche alhier eene betaling komen doen en ontmoette eene kennis van Erembodegem met de welke hy eenige herbergen bezocht. Laet in den avond verliet Van den Driessche zyn gezel, en men veronderstelt dat hy alsdan, wellicht in dron kenschap verkeerende, in den Dender zal ge sukkeld zyn, want geene sporen van gewelda- digheden wierden op zyn lyk bestatigd. Eene genees- en heelkundige raedpleging gegeven door de Doctoren van het Geneeskun dig Geslicht van Brussel zal plaets hebben op Donderdag 19 Mei van 10 uren 's morgens tot 's middags in het Hotel de Flandre te Aelst. Zaterdag avond om 9 uren, is te Pollaere de wooning van den herbergier Van der Vecken de prooi der vlammen geworden. Ondanks spoedige hulp, is niets kunnen gered worden. De oorzaek is onbekend. De schade wordt be rekend op fr. 4000, doch alles was verzekerd. De houding van M. Frère, in de audiën tie van Mgr Vanutelli te Weenen, was correct, zeggen de gazetten. Dat wil zeggen, dat M. Frère te Weenen zich hoffelyk en beleefd heeft gebogen voor den nuncius, dien hy te Luik de priesterlyke onbeschofheid noemde. M. Frère is te Weenen het kerkelyk huwe lyk gaen bywonen, dat hy hier veracht. M. Frère is zich te Weenen gaen plooien voor de catholieke aristokratie, terwyl hy zich hier beroemde in de Kamer, niet gewiegd te zyn op de knieën eener hertogin. Men heeft, volgens de liberale gazetten, M. Frère met rozen gekroond daer hebben toch zeker voor hem scherpe dorens in die kroon gesleken. Nemethy, die zyne vrouw en haren schul digen vriend Speet, doodstak, is door het hof van assisen vrygesproken. Wy hebben er niets op tegen die vrouw, die vriend, waren plich- lig eu zy ondergingen de straf van ontrouw, meineedigheid en bedrog. Maer wat ons walgt is,dat men met Nemethy als een held, in open rytuig,heeft rondgereden, hem ovaties gebracht, hem zelfs 's avonds een banket heefl aengeboden, als of die man een groot burger was. Vooreerst doet het ons zien, dat het gevoel van betamelykheid diep gezakt is by de brus- selsche bevolking. Dan,voegen wy er by, dat die Nemethy even min gevoel van betamelykheid aan den dag legde, met zich zóó te laten rondvoeren en ver goden, vooral niet na de beschuldigende woor den,die het openbaar ministerie over zyn vroe gere levenswyze heeft doen hooren. Nemethy had beter gedaan stil en ongezien naer huis te gaen,en zich aen de oogen van het inkonsekwent publiek te onttrekken die raed, had hem, dunkt ons, de politie moeten geven. 't Verwondert ons nog dat het publiek ter eere van Nemethy de nationale vlag niet heeft uitgestoken, dal men niet geïllumineerd heeft, dal men ten slotte niet is gaen dansen en champagne drinken op het graf der twee ver moorden. Tot daer zal men komen in onze beschaefde samenleving. Dynsdag heeft te Brussel een ontaerde vader het kind zyner dochter en dat slechts eenige maenden oud is, in de brandende stoof gesteken. Gelukkig werd het wicht by tyds door een gebuer gered; het wordt thans in het St-Pietersgasthuis verzorgd. De ontaerde va der is onmiddelyk aengehouden. M. Claeyse, te Brussel, heeft in de Natio nale Expositie de manége Pinei gewonnen. Dat ding is niet te gebruiken en niet te verkoopen. 't Wordt geschat op 600 fr. en de maker zelf wil het niet terugnemen voor 200 fr. Ziedaer een prachtig lot 't Is overigens het geval met een aental andere loten de kommissie heeft een groot getal voorwerpen gekocht waermeê niemand iels doen kan. Dryryluigen zynnogte reklameeren: 264,304 een landeau-breack815,636 een conretise 819,266 een victoria-duc. Ge zult zien dat die rytuigen gewonnen zyn door iemand, die ze voor 'hen appel óf een ei zal moeten weggeven. Een van ons groote mannen uit een der mi nisteries had een lol uit; hy zond zynen knecht in livrei om het kostbare lot te halen. De knecht kwam aengedragen met twee paer bottienen, die waerschynlyk niemand in huis zal kunnen dragen. Had men nu nog eenen bou getrokken, dan had die schoenmaker ze op maet kunnen fabriekeeren Het afsterven van den betreurden heer Julliot,zal eene aenstaende kiezing voor gevolg hebben,en de catholieke associatie zal niet uit stellen haren candidaet te kiezen. Het schynt dat velen onzcrpolitieke vrienden van meening zyn de candidatuer voor te stellen vanM. Oscar Schaetzen, lid van den provincialen raed en van den raed der gemeente. Men heeft dynsdcg morgend te St- Amandsberg een kwakzalver aengehouden, die door de policie werd opgezocht. Hy had te Loochristi mei den veldwachter gevochten en was daerby nog beschuldigd, op verschillende jaermarkten, aftruggelaryen gepleegd te heb ben, door zich te doen doorgaen voor genees heer en aen de boeren zoogezegde geneesmid delen te verkoopen. Er zyn nog twee andere personen op de negenmeimarkt aengehouden. De volkstoeloop ter gelegenheid van de H. Bloedprocessie was overgroot men schat og ten minste tien duizend het getal der vreemdelingen, die per yzerenweg zyn aenge- komen. De verbittering tegen den goeverneur M. Heyvaert, die den minister verzocht heeft geene troeben meer toe te staen, om de orde te handhaven, is onbeschryflyk. Ook weet hy het wel, want dynsdag waren de luiken zyner vensters gesloten en men zegde, dat hy reeds in den vroegen morgend de stad verlaten had. De dienst der processie werd door de burger wacht waergenomen. Nergens werd de orde een oogenblik gestoord. De Palrie van Brugge zegt dat de proces sie van het II. Bloed dit jaer 1600 vreemdelin gen meer heeft uitgelokt dan verleden jaer. De genaemde P. Verlaine, stoker te Flé- malle-Grande, had op den tweeden Paeschdag, in de koolmyn Artistes et Xhoré gewerkt, doch hy deed zyn arbeid zoo slecht,dat detoezichter hem doorzond. Op den betaeldag eischte hy 3 frank voor dien dag, doch men weigerde hem te betalen. Verlaine ging zich eerst te Seraing en daerna te Luik vestigen. Hy dacht dat het de schuld was van den ingenieur M. Van den Peereboom, dat men hem niet wilde betalen en besloot zich te wreken. Hy kocht eene pis tool, poeier en lood en begaf zich zondag naer Flémalle-Grande. Maendag wachtte hy den ingenieur af en vroeg hem zyne dry lrank. Op de weigering van M.Van den Peereboom schoot hy op dezen. De lading loodkorrels drong in den frak van den ingenieur, doch deze werd gelukkig niet gekwetst. Verlaine, die de vlucht genomen had, werd eenige oogenblikken later door den statieoverste van Flémalleaengehou- deu.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2