Kruisdraging. Het Goochelaerskind. Ed. Van den Bossche, M. De Mette, Ziedaer dan hoe de zoogezegde liberale party te werk gaet, zy, die voor de vreemde landen het algemeen stemrecht ondersteuntEn zoo handelt men, na zoo fier het 50 jarig bestaen van Belgie gevierd te hebben Belgen worden van de stembus gedreven en vervangen door een duilsch legioen. Hoe nationael Op verzoek van zekere onzer vrienden en nog meer in 't belang onzer party, willen wy alle verdere pole miek met het Land van Aelst staken. Het is nogthans onze plicht 'l publiek te doen opmerken, dat onze confrater onze zoo eenvoudige vragen niet durft be antwoorden. Neen, onze confrater durft aen ons en aen 't publiek niet uitleggen waerom onze verklarin gen aengaende de vergrooting onzer statie eene zoo gewichtige verklaring is «lie toch vroeg of laet zal in '1 daglicht komen. Neen, onze confra ter durft de persoonen nie: aenwyzen die te Brus sel onderduims werkten en op wie dé ver- schrlkkelyke verantwoordelykheld moet wegen der acnneming van 'I zoogezegde plan Blondiau. Wy verzoeken nogmaels onzen confrater onzo beide vragen te willen beantwoorden... Dat, hy ons be- scharae, indien hy er de middels toe bezit Dat hy den moed hebbe eene kat, eene kat te noemen, 't is te zeggen, de namen der persoonen bekend te maken die te Brussel onderduims werkten en op wie de ver schrikkelijke verautwoordelykheid moei wegen der aenneming van het plan Blondiau of van 't plan 't is ons gelyk hoe hy het doopen wil. Wat zyne vraeg betreft van door eene gezamenlyke werking te beletten dat het plan Blondiau zou ver- wezenlykl worden,vragen wy onzen confraterWaer- toe zou hel dienen Immers hy weet zoowel als wy, dat de minister het bedoelde plan definitievelyk heeft goedgekeurd en aengenomou, en hy aen de Deputatie van onzen Stedelyken Raed verklaerde op zyn besluit niet te willen terugkeeren. Waer ik in toestemmen kan, zegde verder de minister, is ledoen onderzoe ken of 't aengenomen plan niet kan gewyzigd worden in den zin door de belanghebbenden aengewczen, en dit onderzoek is aen den gang. Zieldaer wat wy heden antwoorden willen op de vollen zak gekapt strooi dien onze confrater zondag lest heeft uitgeschud, ons voorbehoudende op deze kwestie, op tyd en stond, terug te komen, indien hy zich nog aen verdere kwaedaerdigoen lasterende slu we toespelingen ten onze opzichte of ten opzichte van derde persoonen mocht overleveren. 't Verbond vindt dat honderd duizend franks ver- kwetteren om hier eene gansche reeks nuttelooze scholen te bouwen, en dan nog bovendien jaerlyks 30 duizend franks, de onkosten van 't atheueum niet begrepen, verkneukelen om den dienst dezer scho len te verzekeren, heel noodzakelyke uitgaven zyn.. Als 't maer voor liberale scholen 16 bouwen en te onderhouden is, dan kan men, volgens 't Verbond, de opcenten en kadasterfrank^n niet te veel opslagen, maer voor werken van gezondmaking en verfraeiing moet er geene roode duit geheven worden. Wy hebben de overtuiging dat onze medeburgers die dwaze pretentie van 't Verbond niet zullen bylre- den,en dat zy met ons zullen zeggen dat het eene schande, ja, eene ware schande is zoo schroomlyk veel geld te verkwelleren om den godsdiensthaet van een rommelzoo van goddeloozen te voldoen. Baron Fricandon denkt dat alle burgers het zoo ge- raakkelyk voor hunne schenen hebben als hy om aen geld te geraken hy vergeet dat iedereen geenen kassier in de Slaliestraet woonen heeft, die belaelt, zelfs wanneer men, door zyne eigene schuld en dom migheid, zyne kneukelsop de schandigste wyze ver brand heeft... Compris, jonge Plaelsgebrek laet ons niet toe heden de kwestie der nieuwe liberale scholen breedvoerig te behandelen doch later zul len wy er op terugkomen. Zondag 11., had de Plechtige Kruisdraging plaets naer 't graf van den heer August Van de Meerssche. k\ de uitgenoodigde catholieke maet- schappyen hadden den oproep der Bokken- ryders beantwoord. De stoet vormde zich aen de Molenstraetpoort, het oude kwartier-gene- rael der Bokkenryders, en stelde zich om 5 1/2 ure, in beweging, voorafgegaen van onze Ko- ninklyke Harmonie in grooten uniform. Gedu rende den optocht liet ons befaemd muziek korps aendoenlyke treurmarschen hooren Zonder vrees van eenige tegenspraek mogen wy zeggen dat ruim 70Ö persoonen aen de be tooging deelnamen. Aen den voet des grafs van den diepbetreur- den Volksvriend, August, werd de volgende lykrede, in naem van allen, door den heer Polydoor De Paepe, uitgesproken Mijne Heeren Slechts weinige dagen geleden, waren wij nogmaals vereenigd rond dees graf om er de stoffelijke overblijfsels in neêrteleggen van onzen diepbetreurden vriend, den heer August Van de Meerssche. Het zij ons toegelaten, Mijne Heeren, in naam der Maatschappij De Bokkenrijders en ook in dezen van alle de catholieke Maat schappijen alhier vertegenwoordigd, eene openbare hulde te brengen aen de nagedach tenis van eenen moedigen en heldhaftigen Strijder voor de groote catholieke zaek. De heer August Van de Meerssche werd te Aalst geboren, den 10 Juni 1837. Onder de leiding van liefdevolle ouders en bekwame TAFEREELEN UIT MARLlTT's VERHAEL. Het Geheim der oude Jufvrouw. (33* VERVOLG.) Hare handen, die zich door zyn byzyn niet in dit werk lieten storen, hadden in den laetsten tyd, nu zy van grof werk verschoond waren gebleven, veel van hare bruine kleur en hardheid verloren Eens klaps greep de professor hare rechterhand, keerde die om en bekeek ze van binnen. Daer vertoonden zich nog sporen, die niet zoo spoedig hadden kunnen verdwynen, van hel eelt op de huid. Het jonge meisje, dal op den uitdrukkelyken wil van haer strengen voogd in dienstbaerheid was opgevoed, had zich moedig naer zyne bevelen ge schikt dit viel niet te ontkennen Hoewel een donkere blos, by dat onderzoek, over haer gelaet vloog op zeer fyn gevoelige karakters maekt hel nauwkeurig beschouwen van den hand palm schier denzelfden indruk, alsof de gelaetstrek- ken aen een sterk onderzoek onderworpen worden gevoelde Felicilas toch juist in dit oogenblik al hare geestkracht weer ontwaken. Zy wendde haer hoofd om, en hy liet langzaem hare hand los. Toen wreef hy zich meermalen over bet voorhoofd, alsof hy naer uitdrukkingen zocht voor iels moeilyks, dat hy te zeggen had. Gy placht gcerne naer de school tc gaen, niet waer vroeg hy plotseling. Gy hieldt geerne uwen geest bezig Ja, antwoordde zy verrast Die vraeg trof haer zonderling zy was cr geheel door van haer stuk gebracht. Hy was trouwens nooit gewoon doekjes te winden om hetgeen hy zeggen wilde hoezeer hy zyne woorden ook in zyne macht had. Nu dan, ging hy voort. Gy zult nog wel weten, wal ik )t onlangs ter overweging gegeven heb 1 leermeesters, verkreeg bij eene grondige christelijke opvoeding. Van jongs af, vertoon den zich in hem die uitstekende hoedanighe den welke hem, op lateren leeftijd, tot een onwankelbare overtuigde kamper in 't groot catholieke leger zouden vormen. En inderdaad, toen in 't begin der jaren i860, het liberaal slavenjok zoo druk op de Aalstersche bevolking woog, dat bijna elkeen naar ontlasting snaakte, dan zagen wij onzen diepbetreurden vriend August, te samen met andere moedige strijders, de alomvermaarde Maatschappij De Bokkenrijders stichten, aan welker ieverige en onverschrokken werk zaamheden, wij, catholieken van Aalst, de schitterende zegepralen te danken hebben, welke onze Moederstad eindelijk van de liberale dwinglandij verlostenJa, Mijne Heeren, dank aan de schitterende overwinning van 1866, is het ons heden gegeven onze ouders, bloedverwanten en vrienden op dees gewijde Kerkhof, onder de schaduwe des kruizes te zien rusten. Gedurende zijne langdurige ziekte hield onze diepbetreurde vriend August, zich gestadig met de belangen onzer catholieke partij onledig in den thans woedenden schoolstijd. bracht hij het zijne bij om 't verderf der jeugdige geslach ten zooniet totaal te beletten, dan toch de uit gestrektheid der kwaal te beperken. In 't bezonder leven was onze vriend een goede echtgenoot, een teêrbeminnende vader, een mensch die door zijn minzaam karakter, door zijne aangename en hoffelijke betrekkin gen, de genegenheid en liefde niet alleen zijner vrienden maar zelfs zijner tegenstrevers had weten te verwervenJa, van hem mag men zeggen men kende hem geene vijanden.... Vriend August,wij allen hier vereenigd rond uwe grafstede, beweenen uwe te vroegtijdige doodTe vroeg, eilaas veel te vroeg, zijt gij uit de armen uwer diepbedroefde liefdevolle echtgenoote en van uwe ontroostbare ver kleefde kinderen, aan de genegenheid en vriendschap uwer talrijke vrienden ontrukt. Doch, Mijne Heeren, troosten wij ons In weêrwil onzer vurigste wenschen heeft de Alvermogende het aldus geschiktTroosten wij ons vooral, omdat de duurbare afgestor vene nu reeds den loon zal ontvangen hebben, welken God beloofd heeft aan dezen die den goeden strijd gestreden hebben. Diepbetreurde vriend August, het is ons niet meer gegeven u in ons midden te zien, en met ons den strijd voorttezetten, doch de goede voorbeelden welke gij ons hebt na gelaten, zullen wy trachten nateleven uwe voetstappen na te volgen, en zoo zal uwe nagedachtenis altijd in ons midden zweven. Vaarwel Vriend August Vaarwel weldra zullen wij elkan der wederzien in het hemelsche SionVaar wel vriend August, Vaarwel Het komiteit der Bokkenryders verzoekt ons, in zynen naem, alle de leden der verschillige maetschappyen, hartelyk te danken over de welwillendheid met de welke zy aen zynen oproep hebben beantwoord. Maetschappy de Bokkenryders Aelst. Op Woensdag 6 Juli aenstaende, om 9 ure des morgends, zal, eene Mis met offer gecelebreerd worden in de kerk van den H. Martinus, ter lafenis van de zielen van M. August Van der Meerssche en alle de verdere afgestorvene broeders der Maetschappy. De leden, vrienden en kennissen tot de catholieke denkwyze behoorende, zyn vriendelyk uitgénoodigd dezelve te willen by wonen. Namens het Komiteit Fr. Van der Poorten, Guil. Van Mol, Ach. Eeman. VOLKSKAMER. De Kamer besprak deze week hel wetsontwerp waerby eene vyfde kiessnoeiing ten profyde van 't liberalismus wordt bevolen. De achtbare heeren Tack, de Morcau, Woeste, Malou, enz., braken hel liberael wetsontwerp letterlyk af. De redevoering van onzen achtbaren Vertegenwoordiger was eene aen- eenschakeling van feiten en daedzaken, die de libe rale redenaers niet zullen, maer ook niet kunnen weérleggen. M. Woeste bewees dal het getal der algemcene kiezers overal tot zelfs in Holland talryker is dan in Belgie. In 1878, telde Belgie 125,069 alge- meene kiezers, en het liberael ministerie deed dit cyfer vallen op 116,848; in 1879 waren er zelfs maer 116,<'90 meer De provinciale kiezers vielen op 10 duizend min, en ook 11 duizend gemeentekiezers verdwenen. Zieldaer zegde de achtbare redenaer wie in Belgie de achteruitkruipers zyn. Het zyD de zoogezegde vrienden der vryheid, de liberalen die aen den Belg zyn kiesrecht ontrukken om het aen 't vreemd legioen te gunnen. De redevoering van M. Woeste maekte diepen indruk op de lin- kerzyde, bezonderlyk toen hy uitriep Men voert het land naer den afgrond Ik ben geen voorstander Ja wel. En gy bebt natuerlyk ingezien, dat het den plicht der vrouw is den man getrouw te ondersteu nen, wanneer hy eene dwaling wil herstellen Hy hield zyne hand op zyne knie, boog voorover en keek haer in gespannen verwachting aen. Zoo t>nvoorwaerdelyk niet, antwoordde zy vast, terwyl zy hare handen met den bloemkrans in den school het zinken en den vrager met groote oogen aenzag. Ik moet eerst welen, waerin die verzoening bestaen zou. Uiivluchten, momptlde hy, en zyn gelael be trok merkelyk. Hy scheen te vergeten, dat hy tot nog toe slechts in 't algemeen gesproken had, en voegde er vry scherp by Gy behoeft niet zoo vreeselyk voorzichtig te zyn ik kan u verzekeren, dat de uitdrukking van uw gezicht alleen, iemand wel beletten zou iels bo- venmenschelyks van u te verlangenIk wilde u eenvoudig voorstellen, dat gy wat er dan ook van uwe plannen voor do toekomst zyn moge nog een jaer onder mync voogdyschap blyft en dien tyd uit sluitend aen de ontwikkeling van uwen geest wydt.. Laet my uitspreken ging hy met verheffing van stem voort, toen zy hem in de rede wilde vallen. Vergeel nu eens een enkelen keer dal ik het ben die u dien voorslag doe, en bedenk alleen dat ik handel in den geest en volgens den uitdrukkelyken wil van myn vader, door voor de ontwikkeling van uwen geest te zorgen. -- Daertoe is het veel te laet. Te laet op uwen jeugdigen leeftyd Dat bedoel ik niet Ik wil alleen zeggen, dat ik eens, als hulpeloos kind, gedwongen geweest ben aelmoezen te ontvangen ik moest my daeraen goed schiks onderwerpen. Maer nu sta ik op eigene voe ten ik kan werken, en zal nooit iets aennemen, dat ik niet verdiend heb. De professor beet zich op de lippen en zyne wenk brauwen trokken zoo diep omlaeg, dat zyne oogen byna verdwenon. van 't algemeen stemrecht, maer men dwingt ons nner zyne aenneming De gedurige knoeieryen die men onze kieswetten doet ondergaon, zullen eens het algemcc-n stemrecht door de massas doen a aenschouwen.als een stelsel dal beter is dan 't geen er vandaeg bestaet. De achtbare heer Malou liet op zyne beurt de ge- grondste grieven tegen 't wetsontwerp hooren. De redenaer deed onder andere de onrecbtveerdigheid uitschynen der afschaffing van '1 art. 14, 't welk toe- lael zich een derde deel der grondbelasting aen te rekenen van de landen die men bebouwt en verklaerde verder dat, ware hel niet noodig onze grondwet te herzien, hy eenen voorstel ten voordeele van 't alge meen slemi echt zou ondersteunen. M. Malou stelde verscheidene wyzigingen voor, ten einde het getal kiezers te vermeerderen. Ongelwyfeld zullen zy ver worpen worden. Minister Itolin verklaerde dat^ in tegenwoordigheid dertegenkanling die de afschaffing van Tart. 14 ontmoet, het cabinet besloten bad het voorloopiglyk te behouden. RECHTERLYKE KRONYK. De volgende heeren ons bestuerlyk arron dissement bevvoonende, zyn door 't lot aenge- wezen om deel te maken van den jury der Assisen van onze provincie, welke te Gent zullen geopend worden op 18 Juli aenstaende MM.E. Borreman, Schepen, Aelst. L. Meert, Gemeenteraedslid, C. Levionnois, fabrikant, H. Leclercq, koopman, K. Noye, brouwer, Sottegem. P. Mertens, id. St. Lievens-Essche. Zaek-Boland-Lenaers. De korrektion- neele rechtbank van Brussel heeft verleden zaterdag uitspraek gedaen in de zaek van val- schen eed, ten laste van vyf getuigen, die in het proces-Boland-Lenaers gehoord waren. De rechtbank heeft een der belichten, Fritz, vrygesproken de vier andere beschuldigden werden veroordeeld H. Dirickx tot 6 maen- den gevangenis en 5 jaren berooving zyner burgerrechten, P. Van Herbrugghen, A. Van sprang en H. Golz. elk tot 2 maenden gevan genis, en gezamenlyk tot de kosten jegens den Staet en de burgerlyke party. Die veroordeeling en de feilen welke in den loop van 't proces aen den dag gebracht zyn ten laste der brusselsche policie, hebben, zooals men kan denken, eene groote opschud ding veroorzaekt- Aenstonds na de uiispraek van het vonnis, heeft het schepenkollegie zich by hoogdringenheid vereenigd, en naer de Ga- zette van maendag meldt, besloten den hoofd- kommissaris van policie, Lenaers veertien da gen van zyn ambt op te schorsen. Die maetregel, de eenige die het gemeente- bestuer kan nemen, zal in de zitting van heden avond aen de gemeenteraed meegedeeld wor den. Dry der veroordeelden Vansprang, Van Her brugghen en Golz zyn in beroep gegaen tegen het vonnis der rechtbank. ALLERHANDE NIEUWS. Wy kondigen aen 't lioofil van ons blad liet vonnis af* 't welk. de Rechtbank van Den- dei'inoiule, komt uit te spre ken, in de zaek wegens lielee- diging en lastei*, tegen HEX VERBOND ingespannen dooi den lieer R. EEMA1V, advo- kaet en gemeenteraedslid al- liïer. Kaetsspel op 't Esplanadeplein. Maendag 4 Juli, zullen spelen Om 10 1/2 ure voormiddag Schendelbeke (P. Arens) tegen Aelst (De Spiegeleere.) Om 1 1/2 ure namiddag: Geerardsbergen tegen Gibecq. Om 3 uren De twee overwinnende partyen tegen elkander. In ons voorig nummer zegden wy dat onze Foore die heden begonnen is, eene der merkwerkdigsle zou wezen die wy hier ooit te zien kregen. En inderdaed, onze merkten zyn letterlyk met barakken en tenten overdekt. De gewoonlyke plaetsen der Foore zyn te eng om aen alle de kunstenaers toe te laten er hunne tenten of barakken op te slagen, en meu is verplicht geweest, de Keizerlyke plaets ge- deeltelyk in te nemen. Wy noodigen dus onze geëerde lezers van den buiten uit, onze Foore te komen bezichtigen; wy mogen hen verze keren dat zy zich hunne reis niet zullen te be klagen hebben. Morgen zondag, eersten dag onzer kermis, zal een luisterryke Festival plaetsgrypen aen den welken 19 vreemde muziekkorpsen zullen deelnemen, waeronder verscheidene zeer be- faemde. Uit hooide der talryke bytredingen zullen de maetschappyen bare muziekstukken op twee verschillige kiosken moeten uitvoeren. Het eerste deel ter Groote Merkt; liet tweede deel ter Keizerlyke plaets, omtrent de Vier Winden. Indien men al de muziekkorpsen op 't zelfde kiosk ter Groote Merkt, moest laten spelen zou de Festival, zelfs wanneer er maer een stuk wierd uitgevoerd, tot twee uren des nachts duren, en dat ware iets tot hiertoe ongehoord. Ik heb deze tegenwerping verwacht, zegde hy koel; want ik ken immers uwen ongebreidelden trots in den grond... Myn plan was u een jaer op eene goede kostschool te plaetsen ik zou u daertoe hel noodige geld leenen, en gy kunt het my later, wan neer gy zelfstandig zyl, tol den laetsten penning terug betalen Ik ken in Bonneen uitmuntend insliluet voor jonge meisjes, en ben huisarts by de bosluerderes, die eene zeer achtensweerdige vrouw is. Gy zoqdt het er goed hebben, en., voegde hy er met eenigzins onvaste stem by, het scheiden voor altyd zou dan nog voor een jaer uitgesteld zyn. Binnen veertien dagen is myne vakantie om dan ga ik met myne nicht naer Bonn terug en gy zoudt dan natuerlyk met ons gaen. Felicilas, ik heb u onlangs gebeden eens heel zacht en bedaerd te zyn ik berhael u nu die bede. Volg nu eens niet de inblazingen van uw ge krenkt gevoelvergeet al was het maer voor een oogenblik het verleden en laet my herstellen wat verzuimd is geworden. Zy had met een beklemd hart geluisterd Even als onlangs by het verhael van zyn zoogenaemd vizioen, had zyne stem iels verleidends. Ily was nu niet zoo onbegrypelyk gejaegd als toen, doch hel oprechte berouw, dat hy, zonder aen zyne natuerlyke vveer- digheid iets te kort te doen, met zulk een zachten ernst aen den dag legde, greep haer, haers ondanks, sterk aen. Zoo ik nog over myne toekomst beschikken kon, zou ik onvoorwaerdelyk en geerne uw aenbod aennemen, zegde zy zachter, dan zy nog ooit tot hem gesproken hadmaer ik ben niet meer vryden dag, wacrop ik het huis van mevrouw Heiwig verlaet, Ireed ik een nieuwen werkkring in. Is dit onherroepelyk Ja myn eenmael gegeven woord is myn heilig ik breek of verander dit nooit, al zouden de gevol gen my ook de grootste onaengenaemheden veroor zaken Hy stond op eu bleef op eenigen afstand vau haer staen. Maendag 4 Juli, tweede kermisdag, open bare vertooning gegeven door 't befaemde Gezelschap 't Land van Riem, met de wel willende medewerking van Mevr. De Kroone- Daune, Mejuf. Celina Janssens en den lieer Willem Suetens, allen van Antwerpen. Het programma belooft een hoogst vermakelyken avondstond. Men zie 't programma om er zich van te overtuigen. Bureel om 5 uren. Gordyn om 5 1/2 ure. Op 10 Juli, tweeden Zondag onzer kermis, zal een Groot Zangfeest, alhier plaets hebben onder het Bestuer der maet schappy 't Land van Riem aen 't welk 27 vreemde zangvereenigingen zullen deelnemen. In ons toekomend nummer zullen wy hierom trent in eenige bezonderheden treden. Bericht. Het best-uur der staats spoorwegen geeft tot den 51 October 1881, te Gent (statie), omreiskaarten uit, met vermin derden prijs, voor de volgende reizen Reisbeschrijving. Gent naar Brugge, per ijzeren weg Brugge naar Blankenberghe, Blankenberghe naar Heyst, Heyst naar Brugge, Brugge naar Oostende, Oostende naar Middelkerke, per postkar of te voet. Middelkerke naar Nieupoort, per postkar of te voet. Nieupoort (Baden) naar Gent, per ijzerenweg (langs Licbtervelde-Deynze.) Deze kaarten zijn geldig voor vijftien dagen en worden aan de volgende prijzen afgeleverd. l,tc klas 12,75. 2de klas 9,75. 3de klas 6,50. Moedermoord Ie Wetteren. Onze lezers zullen zich nog de verschrikkelyke byzonder- heden herinneren, die wy verleden week meè- gedeeld hebben over den moedermoord te NVeiteren, door dien vyftienjarigen knaep ge pleegd. liet schynt dat reeds acht dagen te voren de jeugdige moordenaer Braeekman, eene moord poging op zyne ouders gepleegd had. Hy had langs het venster der keuken een geweerschot gelost, die gelukkig niemand getroffen heelt. Het onderzoek over de zaek zal spoedig geëindigd zyn. De plichtige is naer de gevan genis van Gen» gebracht. De ongelukkige vrouw Braeekman, die te Wetteren door haren vyftienjarigen zoon dood geschoten is, laet vyf kinderen achter, waervan de moedermoorder de tweede is in ouderdom. Naer men verzekert zou de oudste broeder, 19 jaer oud, ten gevolge der ontroering welke de moord by hem veroorzaekt heeft, zinneloos geworden zyn. Graef de Beauffort, de afgesteldé gouver neur van Namen, heelt aen al de ambienaers dier provincie eenen brief gestuerd, waarin hy hun vaerwel zegt en hun bedankt voor het vertrouwen, dat zy altyd in hem gesteld heb ben. In de zitting van den gemeenieraed van Thourout, van 20 dezer, moet een raedsheer gezegd hebben dat dc gouverneur,M. Heyvaert, de beschermer was van de moordenaers van Heule. De raedsheer zal, naer het schynt, gerechlelyk vervolgd worden. De liberale bladen melden dat de zaek in handen is van den prokureur des konings In de zitting van den gemeenieraed van Brussel heeft M. Van der Plassche tegen het schandael, betrekkelyk den opperkommissaris Leenaers, in weerdige tael, geprotesteerd; het publiek juichte den spreker toe. En wat deed Br.-. Buis, die in der. aen vang der zitting bericht had, dat men M. Leenaers voor 14 dagen gesuspendeerd had, en dit zelfs reeds zaterdag Hy dreigde het publiek van het stadhuis te doen zetten maer hy zou beter doen er diege nen af te zetten die er nooil op hunne plaets waren, en niet het eerlyk publiek, dat met recht en reden verontweerdigd is. M. Van der Plassche heeft doen zien, dat de fameuse enkwest-kommissie, over al de schan dalen ingesteld, niet gezocht heeft daer waer zy moest zoeken, anders zou het nest, die men nu door de valsche getuigenissen ontdekt,reeds deslyds gevonden zyn geworden. M. Richald heeft geprotesteerd tegen de ver hooging van pensioen, die het kollege onlangs aen een ander kommissaris van policie, zeke ren Lemoine, de friste mémoire, zegt M. Deleu, toekende. M. Delecosse heeft gezworen dat als het kol lege de schandalen, om geen ander woord te gebruiken, van M. Lemoine gekend had, bet pensioen niet zou verhoogd geworden zyn. Geen wonder! Dal had er nog aen ontbroken. M. Cannart heelt geïnterpelleerd over de le- verancie van balayeuses, straetkeermacliienen, door liet huis Leenaers aen de stad Brussel, en waerover de spreker, ten gevolge der debatten voor de korrektionneele rechtbank, grooten twyfel eu achterdenking beeft. Het schynt dat men op de invoerrechten uit Parys niet min dan 6 p.c. gewonnen heeft, ten nadeele der stadkas. En mag men ook thans nog niet weten, wat gy van plan zyt vroeg hy, zonder haer aen te zien. O, ja wel, antwoordde zy bedaerd mevrouw Heiwig zou het reeds welen, als ik gelegenheid ge had had haer alleen le spreken mevrouw Frank heeft my als gezelschapsjufvrouw aengenomen. Deze weinige woorden hadden de uitwerking van een plotselingcrf donderslag. De professor keerde zich by die woorden eensklaps naer haer om, zyn gezicht yverd vuurrood. -- De mevrouw hiernaesl vroeg hy, als kon hy zyne ooren niet gelooven, en wees met zyne hand naer den tuin per familie Frank. Hy keerde snel naer de bank terug Stel dal maer terstond uit uw hoofd, zegde hy beslissend en gebiedend daertoe geef ik nooit myne toestemming, Nu stond ook het jonge meisje met eene beweging van onwil op de met zooveel moeite geplukte bloe men vielen in bel gras Uwe goedkeuring vroeg zy trolsch. Die heb ik niet noodig Binnen veertien da- geu ben ik volkomen vry en kan ik gaen waer ik wil Daerin vergist gy u, Felicitas, antwoordde hy vast. Ik heb meer rechten over u dan gy denkt. Er kunnen nog jaren verloopen eer deze rechten ver vallen en dan is het nog de vraeg of ik u zal vry laten. Dat zullen wy zien antwoordde zy koel, met vastberaden houding. Ja, dat zult gy zien Ik heb gisteren breed voerig en grondig over uwe aenvankelyke opneming in myn ouderlyk huis gesproken met doktor Böhrn, den vertrouwsten vrieud van myn overleden vader, en daêruil is gebleken dat gy aen myn vader toe vertrouwd geworden zyl onder de uitdrukkelyke voorwaerde, dat hy u onder zyne bescherming zou houden tot dat uw eigen vader u terug eischte of zich een andere brave beschermer opdeed, die u zyn naem gaf Myn vader heeft in geval van overlyden my schriflelyk tot zyn plaetsbokleeder in dezo zaek be noemd, en ik ben vast besloten niy streng 3en die voorwaerde to houden. Men zal.... onderzoeken. Het kollegie zat gedurende heel de zitting, erg in de klem. M- Van der Straeten en M. Leenaers zyn immers i broeders in de logie, en men zag dezen keer geen kans om hen te redden Het gerucht was dynsdag te Brussel in 1 omloop, als zou de kommissaris Lenaers ge- vaerlyk ziek zyn. Uit de genomen inlichtingen blykt'dat M. Lenaers inderdaed dynsdag mor- gend getroffen werd door eene hersenberoerte, die niet zonder gevaer geweest is. Omtrent den avond was echter alle gevaer verdwenen. De veroordeeling voor valschen eed, als mede die soort van deelneming, van wege het hoofd der policie, in den wynhandel met pu blieke huizen, heeft te Brussel, en ook hier, diepen indruk gemaekt. Men ziet hoe zeker liberalen voor eenen libe rael of voor eenen broeder in de logie, een valschen eed doen Dossier Vanderstraeten dossier mestpaclit en financiën dossier Sl-Laurent; dossier van witte slavinnen dossier Leenaers, enz., zie daer wat er op de brusselsche schotel wordt gepresenteerd. M. Leenaers, de machtige kommissaris van policie, is onmiddelyk voor 14 dagen in zyne functiën opgeschorstzal het liberael ministe rie nu, op zyne beurt, zynen plicht doen 1 Wat zegt M. Bara, hy, de wreker der openbare zedelijkheid, van dit alles Goeverneurs van provinciën worden afgezet omdat zy eerlyk catholiek zyn, zullen liberale ambtenaers,na de uiispraek van de rechtbank, behoudeH blyven Het parket van Brussel heeft dezer dagen eene aenklacht ontvangen van eene vrouw, die haren man, van welken zy sedert twee jaren gescheiden is, beschuldigt den moordenaer te zyn van den statie- overste der Wetstraet. Die aenklacht was niet het minst gegrond. De man die aengehouden was, is terstond in vryheid gesteld. Eenige weken geleden werd zekere Ty- chon, burgemeester in het arrondissement van Verviers, door het beroepshof van Luik tot dry maenden gevangenis veroordeeld. De man had grove onregelmatigheden begaen in zyn bestuer, en uit de papieren der gemeente de stukken doen verdwynen, die zyne misdaed konden bezwyzen. Maer de man is ook een model van geus, een getrouw aenhanger van 't geuzen ministerie. Wat doet Bara, de minister van justicie Ily heeft aen Tychon volle vrystelling en kwyt- scheiding van zyne straf gegeven. De Uien public vraegt of het rechtveerdig is dien burgemeester kwytschelding te geven, en integendeel den ongelukkigen Verhamme in de gevangenis te houden voor de zaek van Heule, terwyl bet bewezen is, met getuigen, dat Ver hamme op bel uer der onlusten te Heule, op eenen kilometer afstand van de plaets verwy- derd was, waer men zegt dat hel geweld op den commissaire Bouez gepleegd werd. Wy vinden de vraeg van liet gentsche blad, in onzen tyd, dwaes en.... onmogelyk. Tegenwoordig kan men de komeet of steertsler uil bet noorden waernemen, welke reeds lang van uit Brazilië was aengekondigd. Dezelve staet in liet sterrebeeld de voerman, naby de sier capella, op eene hoogte van circa 20 graden van den horizont. Daer haer licht nog i.iet helder is, denkende sterrekundigen dat de komeet, by hel naderen van onze aerde, weldra schitterend zal voor komen en zy eene van de prachtigste kometen dezer eeuw zal wezen. De sleert omvat eene tamelyke breedte en verheft zich in de richting van de poolster. Kindermoord te Laken. De vrouw, die te Schaerbeek aengehouden is, heet Carolina Stallaert. Hel is eene zestigjarige werkvrouw. Uit het ingestelde onderzoek blykt, dat zy niet medeplichtig is aen de kindermoord. Zy heeft niets anders gedaen, dan het lyk in het veld geworpen. Eenige uren na de geboorte van haer kind, was Rosalie Vermeusen by vrouw Stallaert gekomen, met een zwarten rieten korf, die het lyk van het kind, in een witten rok gerold, be vatte. Zy zegde aen vrouw StallaertIk heb bet kind gedood en ik weet niet wat ik er moet meè doen. Zy verzocht vrouw Stallaert, mits betaling, het kinderlykje te Jette in het veld te werpen. Na eerst geweigerd te hebben, nam de vrouw die treurige boodschap aen. Zy begaf zich zon dag naer Jette, en wierp liet lyk in een rogge veld, naby een weg die naer de gemeente leidt. Zy bad het kind van den rok, waerin het ge wikkeld was, beroofd, omdat zy vreesde dat de witte kleur ervan, de aendacht zou opge wekt hebben. 's Maendags bracht zy aen Rosalie Vermeu sen den rok terug en kreeg i fr. 50 voor hare moeite Verleden vrydag werd het lyk van het kind teruggevonden op de plaets waer vrouw Stal laert het geworpen had. Nu was het met de zelfbeheerschiog van Felicilas gedaen. God in den hemelriep zy en sloeg de handen in elkander. Zal die ellende dan nooit ophouden Zal ik gedwongen zyn in deze vreeselyke afbankelykheid le blyven loven Jaren lang heeft de gedachte my staende gehouden dal ik met myn achttiende jaer be- vryd zou worden Alleen door die gedachte ben ik uiterlyk bedaerd en onkwelsbaer gebleven, terwyl ik inwendig onuitsprekelyk leed Neen, neen, ik ben niet meer het geduldige schepsel, dat zich uit ach ting voor den wil van een overledene laet vertrappen en in slaverny houden Ik wil nietIk wil niets meer met de Helwigs te doen hebben ik zal die ge hate kelens afschudden lot elkens prys De professor greep hare beide handen zyn ge laet was by die laetste woorden doodsbleek gewor den. Bedenk u goed, Felicilas zegde hy bedarend, mol gesmoorde stem. Woed zoo niet tegen u zelve, als een maehlelooze vogel die zich liever den kop verpletterd dan zich in het onvermydelyke te schik ken... Gehate ketens!... Begrypt gy aan volstrekt niet, dat gy niy onuitsprekelyk leed doet met die harde, strenge woorden Gy zult vry zyn vry in denken en handelen maer beschermd en behoed, als een teér geliefd kind Felicitas, gy zult nu eerst leeren inzien, hoe hel is, als de liefde voor ons denkt en zorgt Nog slechts ditmael zal ik als gebio- dend voogd optreden maek my de daertoe noodige maetregelcn niet moeilyk door uwen tegenstand, die u volstrekt niets baten zou dat zeg ik u bepaeld Ik zal zelf de zaek in handen nemen en met rqQ-; vrouw Frank spreken, om uwe overeenkomst niet haér te verbreKeri. Doe dai vry bracht Felicilas met bevende lippen en scherp schorre slem uil; iedere droppel bloed scheen uil haer gelaet geweken. Maer ook ik zal handelen, en gy kunt zeker zyn, dal ik my tot dei laetsten ademtocht verweeren zal l (Word} voortga ft)-

De Denderbode | 1881 | | pagina 2