GcmeeiMiezingen te Aelst. Kom maer af, liberale heeren, met twee, dry, vier of ccue gcliecle lyst candidalen, in den azyntobben moeten ze, en dit meer dan 300 meters diep gelyk in 1878. Er is geen misericorde En nu lot bewys dal de liberalen de verte genwoordiging der minderheden vyandig zyn daer waer de gemeenteraed uitsluitelyk uit liberalen is samengesteld, willen wy hier eenige regelen uit 't Journal de Gand geknipt, meêdeelen Wy hebben nooit, schryft het orgaen van 't gentsche stadhuis, de vertegenwoordiging der minderheden aengenomen, gelyk eenige onzer liberale vrienden ze zouden willen aennemen. Wy gelooven dat elkeen heden 'taccoord is over 't gene men door meerder- heid verstaet, terwyl eene minderheid eene u noch slollelyke ol zedelykc wezenlyklieid is. Wy willen niet dat leerstelsels zonder vast- heid en uitsluitelyk bespiegelend, kiemen van onuitroeibare moeilykheden in den werk- kring komen zaeien en de ware meerderhe- den verplichten tot eene eeuwige tactiek die allen vooruitgang aen kwesliën van regel- tucht onderschikt. Dat is klaer De gentsche liberalen willen van de vertegenwoordiging der minderheden niet hooren, omdat zy gansch meester zyn in den gemeenteraed. Noglhans indien er ergens eene bekwame toezicht noodig is, dan is 't wel vooral te Gent en te Brussel, alwaer uit oor- zake van eene dwaze en onbezonnene bestie ring de stadsfinanciën in ernstig gevaer zyn gebracht. De stad Aelst verkeert in 't zelfde geval niet.Immers wy mogen onze medeburgers verzekeren dat onze stedelyke financien in bloeienden staet zyn, niettegenstaende de magisters uit 't Verbond, reeds meer dan een jaer lang, liggen te zeeveren dat zy ernstig bedreigd zyn Wy hebben in ons voorig nummer beknople- lyk de openbare werken aengewezen welke ons huidige catholieke Besluer hier lot stand bracht en op dit oogenblik lael uitvoeren,doch wy willen er heden niet verder over spreken. Noglhans wy gelooven hel noodzakelyk de aendacht onzer medeburgers-kiezers op de zoo belangryke kwestie der gasverlichting in te roepen, kwestie, die door de tegenwoordige regeering, voor de belangen van de Stad en der burgery, zoo hoogst voordeelig werd opgelost. En inderdaed, toekomend jaer, met Mei, zal de burgery zich hel gaslicht kunnen aenschaffen aen 18 centimen in plaels van 33 cenlimen die zy vroeger Ie betalen had, 't geen eene vermin dering van prys van byna de hellt uitmaekt. De stad zal van haren kant niets meer te betalen hebben voor de openbare verlichting, 't welk liaer eene winst van jaerlyks 15 duizend franks geelt, of 450 duizend franks geduiende de dertig jaren der concessie. 'I Is aen de behendigheid, de werkzaemheid, dekennissen en de standvastigheid van onzen catholieken stedelyken Raed dal wy die zoo voordeelige oplossing der kwestie van de gas verlichting te danken hebben. In 'l begin, had de Raed het ongelukkig ge dacht oggevat de gasverlichting in regie te exploiterendoch eindelyk na verscheidene grondige behandelingen en besprekingen dezer zoo belangryke kwestie, heeft de meerderhtid besloten het zoo voordeelig verdrag aen te gaen met het huis Somsée en C',e., welk verdrag, in 1882, een einde zal stellen aen hetzoonadeelig ac- coord, dat het gevallen liberael bestuer, dertig jaren geleden, met den heer Jacobs aenging. En nu spreken wy van 't gene men onze ste delyke Regeering wil dwingen ledoen. Onze catholieke Regeering overtuigd dat de hier beslaende oflicieele en vrye scholen ten volle aen de noodzakelykheden onzer bevolking beantwoorden, heeft vlakaf geweigerd zich onder dit opzicht, aen de eischen van 't maconniek en godsdienslhalend ministerie dal ons beheert te onderwerpen.Zy heeft hieromtrent onbewim pelde en calegorieke beslissingen genomen, met luidop te verklaren, dal zy 't ministerie nooit volgen zal, en vooral nooit onze medeburgers nieuwe belastingen wil opleggen om in de on kosten te voorzien die het oprichten van nultc- looze scholen zullen vergen.... 'I Is alsdan dat 't ministerie zynen toevlucht tol de Speciale Commissarissen nam, en dal de dwinglandsche verknoeiers onzer gelden hun schoon werk deden aen vangen. Vooreerst begon men met de Bewaerschool N° 2, gelegen aen de Karbonadeslrael, in beslag te nemen, welke, sedert zy door de klooster zusters van Gysegem, verlaten wierd, aen den heer J. Pyck verhuerd was. Na, een proces tegen Al. Pyck ingespannen te hebben en 't welk voor uitslag had dat genoemde heer de bedoelde school moest verlaten, nam de bezondere Com missaris er bezit van, en deed hy er onmiddelyk zekere werken uitoefenen die aen de stad eene som van 5 duizend franks zullen kosten. Boven dien zal de stad nog jaerlyks 4 a 5 duizend franks te belaleu hebben als jaerwedden der onder- wyzeressen, enz., enz. Dus is de stad beroofd van haer gebouw en zal zy nog bovendien 10 duizend franks te betalen hebben, waervan 5 duizend jaerlyks. Vervolgens bevool 't ministerie ambtshalve de oprichting van eene gemengde school ten ge- huchte Mylbeke, wyk Bomputje. Naer men ons verzckeit, heeft de Speciale Commissaris reeds den noodigen grond aengekocht. De opbouwing dezer school zal ten minste 50 duizend franks vergen en dan jaerlyks eene som van 6 ix 7000 frs. verslinden. Men heeft ook de inrichting van eene alhenea- um alhier besloten. De noodigc gebouwen zullen ten minste 100 duizend franks kosten en de dienst zal eene jaerlyksche uitgave van ten min ste 35 duizend franks veroorzaken. Later zal men de daerslelling van twee scho len ten gehuclile Schaerbeke bevelen. Heden, en om te beginnen, annexeert men in afwacli- liogdat de atheneaum bierkan ingericht worden, twee latynsche klassen aen onze Staeismiddel- baresehool, die reeds zooveel geld verslindt. En wie zal er wcêr voor een groot deel in de jaer- wedde der nieuwe professors moeten tusschen- komen?... De stadskas.... En alle die schandelyke geldverspillingen ge beuren voor 'l opbouwen van scholen die onge- twyfeld byna zonder leerlingen zullen blyvenl... Heeft men ooit eene groolere dwaesheid gezien of gehoord En zeggen dat de stad Aelst, onder 't Hol- landsche beheer,van J826 lot 1830,diUyraunieke stelsel nogmaels gesrnaekl heeft, en waervan zy door onze roemryke revolutie van 1830, verlost wierd. Men leze de beraedslagingen van onzen gemeenteraed in 1829, en men zal zien wat de afschaffing van 't Collegie der EE. PP. Jesuïelen alsdan aen de stad gekost heeft Kiest dan. Medeburgers, liberale raedsleden, zy zullen 't ministerie vooruitloopen en plat Ier aèrde kruipen om nog meer scholen te verkrygen tot groot nadeel onzer stedelyke financien, en bygevolg, lot groote schade van de burgery. liet liberalismus wil immers kost wat kost de opkomende geslachten in den haet legen l catholicismus opvoeden, men wil, gelyk de Flandrc libérale zegde, de zielen aen de kerk ontrukken, en, om dit helsehe doel te bereiken deinst het maconnismus voor niets achteruit. Ja, men wil ons zoo bloeiend en beroemd Colle gie bestierd door de Eerw. PP. Jesuielen ver nietigen om er leermeesters, kweekelingen der goddelooze Staetsnormaelscholen in te plactsen, die God, godsdienst en christelykc zedeleer, welke wy vereeren, verloochen en verfoeien. Ja, tot daer wil men komen Onze Stedelyke Regeering heeft reeds ver scheidene merkelyke vermeerderingen van 't schoolbudjet moeten gedoogen, by zooverre dat de toelagen voor de kasseiing en verbetering der buertwegen, op hooger bevel, zyn moeten ver minderd worden. Ja, onze Stedelyke Regeering heeft dit, gedwongen door de dwinglandsche overmacht van 't ministerie, moeten gedoogen, maer, wy zyn er zeker van, nooit zal zy de hand leenen aen eenen maetregel die onze Stedelyke financiën in gevaer kan brengen, nooit zal zy de hand leenen aen T heffen van nieuwe belas tingen om de schandelyke geldverspillingen te belaltn die door de oprichting van nuttelooze scholen veroorzaekt worden Medeburgers, de kiezing nadert met rasse schreden.... Aen u is 't uilspraek te doen. Ja, aen u is 'l door de stembus plechtiglyk te ver klaren of gy de handelwyze van onze Stedelyke Regeering goed-of afkeurt... Indien gy hare handelwyze goedkeurt kiest dan allen tol den laelsten man, voor de altredende catholieke raedsheeren en verdere catholieke candidalen. Errinnert u. Medeburgers, dat het maconniek ministerie zich van 't onderwys wil gansch meester maken, en dat onze Gemeenteraedsle- den de vryheid van onderwys voorslaen gelyk zy door onze grondwet voorgeschreven wordt. Kiest dus tusschen de oflicieele dwinglandy en de vryheid Kiest dus, Medeburgers, tusschen het leerstel sel dat men den modernen vooruitgang noemt, 't is te zeggen, de oppermacht van den onzydi- gen, onverschilligen staet, vyandig aen de R. C. Religie, en dit heilzaem stelsel 't welk ieders rechten eerbiedigt en aen de priesters de rech ten van allen vryen burger erkent, namelyk, van aen de jeugd die christelvke leerlingen te on- derwyzen en in te boezemen welke lot hiertoe het geluk der volkeren hebben uitgemaekt. Aen uwen keus twyfelen wy niet!.... Als ware catholieken zult gy allen uwe stem geven aen de catholieke candidaten welke hel zich als eene opperste plicht zullen aenrekenen onze gemeente- vryheden en rechten legen de dwingelandy van den Staet te verdedigen, onze zedelyke en stoffe- lyke belangen ten allen tyde voor te staen en den groei en bloei onzer stad ie bewerken Kiest, dus Medeburgers, voor de catholieke candidalen, dit is uwe plicht als ware catholie ken, als echte vlamingen aen God en Vaderland toegedaen Samenspraek tusschen Wannes uit den DENDERBODE, Frans en Jaek. jaekEliwel, Wannes, gaen de liberalen nu uit hunne pypen komen, zullen nu lutieren Frans. C'esl fa ik was op 'l punt van te ver trekken, maer nu blyf ik nog wat.. Fientje nog een pintje a. u. b. Wannes. Wel 't betste nieuws is dal de jongens gaen luiterén.... Jaek. lk heb nogthans hooren zeggen van iemand die altyd wel onderricht is, dat de liberalen besloten hebben stillekens in hnnnc pypen te blyven. Frans. Wel, ja, dat hebben zy inderdaed beslo ten, maer nu schynt het dat ze op hun besluit zyn teruggekomen. Wannes. Ja, zoo is 't... Over een tiental dagen hebben zy eene algemeene vergadering gehouden aen de welke diep in de 43 persoonen deelnamen. Zy hebben dan eens fel ondereen gekeven en waren dan op't punt van te lutieren.... onder elkander.... met de vuist En naluerlyk wierd er dan geene beslissing genomen. Frans. C'est ca, en dan hebben zy in den loop van de week besloten, dal ze in hunne pypen bleven. Kolonel Hooibusscl zegde dal hy met zeven buizen meer dan teveel had en naer geen achle wilde din gen. jach. Hoe komt het dat ze op hun besluit zyn teruggekomen, Wannes Wannes. Dat is heel simpel De sullen die 't liberaelcomiteiije van herziening der kiozerslysten samenstellen, hebben aen Pier en Jan wysgemaekt, dal zy by honderden caiholieke kiezers hebben doen afschrabben, en dat indion de liberale lyst mei triom feerde hel maer op eenige stemmen zou aenkomen. En nu, niet lutieren ware bekennen dal ze hunne vrienden Icelyk om den tuin hebben geleid, 't Ware een bloedige kaekslag voor baron Kalk en Sleen en andere feniksen De snullen hebben dus begonnen met hemel en aerde le bewegen, te bidden en te smeeken hen toch dit affront niet te bakken, enz. 't Schynt nu dal hunne smeekgebeden verhoord zyn en dat eenige slachtofTers eene cadidatuer aenveerd hebben-... Wy zyn heden Donderdag 29 September, niet waer Ehwel Zaterdag avond t October gaet 't liberael kliekske eene algemeene vergadering hou den om definiiiefelyk de slachtoffers aen le wyzen, die ik in de azyntobbens moet helpen steken. Onze baes uil den Denderbode heeft my reeds do tobbens goed kuisscben Frans. Z' hebben, Nom de stroopvp! gelyk dal ze lulieren... er zou geen beeije leuieby deze kiezing zyn. Wannes- Alles gezegd gelyk *t is zoo eene geheele wagenvracht kiesreklamen doen Frans en dan ook eene geheele vracht conclu sion en antwoorden opstellen en uitschryven Wannes. en een fyn advokaelje te werk slellen en dan niet lutieren dat zou nu toch do ongelooflykste aller dwaesheden wezen jaek- ja, maer, jongens, de oude pruiken van '1 liberael kliekske betrouwden hun dit spelleke niet; ze welen dai ze weêral in den azyntobben moeten, dat er goene misericorde is!. En toch moeien ze tegen wil en dank lutieren om de snotneuzen plezier te doen.. Wannes. Neen, vrienden, misericorde is er niet: allen moeten ze in den azyntobbenof ze met tweo, dry, vier of eene geheele lyst candidaten afko men ze moeten er in Frons. G'esl-cal in den azyntobben van Baes Denderbode moeion ze.... En zoo een onzer vrienden met de zaken goed bekend my ten stelligste verze kerd heeft, zullen zy er ten naesle by, zoo diep inge stoken worden als in 1878. Wannes. Dan was 't gemiddeld 325 meiers Ekwclik waorborg u dat het niet minder wezen zal.., Frans. C'est ca Maer Wannes zyn er nog geen liberalen gekomen om te wedden Wannes. Wel neen, wel neen, Frans, de drui ven zyn le groen. Noglhans ze mogen afkomen de liberaler, grootsprekers, er is meer dan een onzer vrienden die zelfs voor duizend (ranks en meer dc weddingen willen aennemen Jack. Ze zullen wel 't huis blyven, want z'heb- bcn pyn in den buik. Frans C'est faAllons, vrienden, tol later ik trek naer myne casemat. Tot later vrienden. Jaek en Wannes. Allons, Frans, den goede nacht en tot morgen. ERRATAS. In ons artikel van zondag lest, getiteld Kiezing op 25 October aenstaemle, zyn versehei- deno drukfeilen geslopen, 't geen liet deel betrekkelyk de nieuwe leeoing en de werken op den Dam niet alleen duister en onbegtyp- baer voor velen maekt, maer tevens den wezenlyken toestand der zaken onder een valsch daglicht brengt. In plaets van 't gene er gedrukt slaet, leze men Ja, de schuld der stad beloopt beden tot een millioen franksMen beell immers eene nieuwe leening moeten aengaen voor de werken op den Dam, enz. Doch die ver- meerdering van 400 duizend franks eischt geene groote verlioogingder lasten aengezien «ervoor intresten eu aflossing maer jaerlyks eene som van achttien duizend franks meer in 't budjet moet geschreven worden. Dus mits de jaerlyksche betaling van achttien duizend franks meer als intresten aflossings- kapitael, is 't aen ons Sledelyk Bestuer toe- gelaten die belangryke, noodzakelyke en hoogst voordeelige werken op den Dam te voltrekken. Wy voegen er heden by En inderdaed, vóór de nieuwe leening, 't is te zeggen, wanneer de stadsschuld maer tot 000 duizend franks beliep moest er jaerlyks gemiddeld dertig duizend franks als intresten en aflossing in 't budjet geschreven worden, en nu heden dat de schuld tot een millioen beloopt, schryft men er tot 't zelfde doel, en dit slechts gedurende 62 jaren, eene som in van 47 a 48 duizend franks. Men merke wel op dat, op die wyze, de leening van een milli oen, onder de welke de oude schuld van 600 duizend franks, door het liberael bestuer nage laten, versmolten is, op een lydverloop van 62 jaren gansch zal uitgedoofd wezen. Goed Nieuws. Nauwelyks was de afschaffing des geslichis van de Eerw. Broeders der Christelyke Scholen een vol trokken feil, of de noodzakelykheid van eene vrye catholieke middelbare jongensschool liet zich hier gevoelen. Vele catholieke ouders welke 't onzydige, om niet te zeggen, ongodsdienstig Staetsonderwys verfoeien, wisten waerlyk niet waer zy hunne zonen ging6n zenden om hen een goed middelbaer onder wys te verschaffen. Wy kondigen heden met waer genoegen den catho lieke ouders aen, dat in die belreurlyke leemte gact voorzien worden. Z. H Mgr Bracq, onze waekzamc Bisschop,zoo zoer bezorgd met de christelyke opvoe ding der jeugd, heeft besloten dal bier le Aelst, even als in alle de andere sleden van ons bisdom, eene Bisschoppclyke Middelbare School voor jongens zal ingericht worden. De opening der leergangen zal met de eerste dagen van October plaetsgrypen in een voorloopig lokael, geslaen in de Sloofstraet, '1 welk voortyds diende,tot lokael aen de catholiekon kring L'Union. Dc prospectus zal onmiddelyk verschynen. Wy twyfelen geenzins of dit goed nieuws zal door de catholieke ouders met vreugde vernomen worden. De plechtige opening der vrye catholieke lagere Scholen, zal plaets hebben op Woensdag 5 October aenslaende. Om to urensolemneelo Mis van den II. Geest,waer- onder sermoon. HANDEL EN NYVERHEID. Spaerkas. Te rekenen van heden I Octo ber zal de postdienst der spaerkas ingericht zyn als volgt Al de postbureelen zyn gelast stortingen te ontvangen en betalingen te doen voor de spaerkas. De bureelen zullen voor dien dienst open zyn alle dagen, gedurende de uren be- paeld voor den gewonen dienst. Aen eiken persoon, die eene eerste storting doet, wordt een genummerd boekske afgele verd, waerop de gestorte of afgehaelde sommen zullen opgeschreven worden. In geval van verlies van dit boekske, zal er een duplicala van afgelevetd worden aen den prys van 30 centiemen. - Elke storting moet ten minste van een frank zyn; het maximum is bepaeld op 5000 fr., behalve eene byzondere toelating. Men mag gebruik maken van postzegels van 5 en 10 centiemen, die op speciale formulen (spaerbulletyns) geplakt moeten worden, om alzoo stortingen van een frank uit te ma ken. De leerlingen der openbare en vrye lagere en middelbare scholen mogen ook gebruik maken van postzegels van 2 centie men. De spaerbulletyns worden kosteloos door het bestuer afgeleverd. Het beloop der stortingen in postzegels ge- daen door een zelfden persoon, mag niet meer bedragen dan 10 fr. per maend. By elke storting worden gedrukte ontvangs- koepons algeleverd men mag geen geschre ven ontvangstbewyzen afleveren of aennemen. De terugbetaling van elke som beneden de 100 fr. wordt onmiddelyk gedaen tegen kwi tantie behalve eene byzondere toelating, zal men slechts eenmael per week van dit recht gebruik maken. De intresten moeten zonder uitstel betaeld worden. Voor de terugbetaling van sommen boven de 100 frank, moet men de spaerkas op voor hand verwittigen 15 dagen voor meerdan 100 en min dan 500 fr. 1 maerid voor 500 en min dan 1000 fr. 2 maenuen voor 1000 en min dan 3000 fr. 6 maenden voor 5Ó00 fr. on meer. De stortingen in de spaerkas gedaen, bren gen intrest op te rekenen van den 1 of van den 16 der maend volgende op de de storting. De intresten op den 31 december bekomen, wor den by het kapitael gevoegd. De intrest is thans van 3 p. h. voor de depots beneden de 12,000 fr. te rekenen van 1 janu ari 1882 zal hy gebracht worden op 2 p. h. voor het gedeelte van zulks depots dat boven de 12,000 fr. komt. Consciencefeest. Zondag wierd te Brussel liet feest gevierd ter eere van Vlaenderen 's grooten roman- schryver Conscience. Van in den vroegen mor gen brachten al de treinen uit het binneland gansche stroomen deelnemers en nieuwsgie rigen naer de hoofdstad. Het weder was op perbest en miek aller herten vroolyk. Lang vóór hel gestelde uer, schikten dc deputatiën der maetschappyen die moesten deel nemen aen den stoet, zich in rang langs den Antweipsche Boulevard. Men lelde niet min dan 280 maetschappyen. Aen 't hoofd was het muziek der gidsen, ge volgd door de feestcommissie en de vreemde afgeveerdigden. Holland.de hoogeschool van Praeg (Hongariën) en Fransch-Vlaenderen wa ren daerby vertegenwoordigd. De stoet der maetschappyen wierd geopend door de Breydelcommissie van Brugge, waer van Conscience de voorzitter is, door het Da- vidsfonds, den Broederbond en andere maet schappyen uil Brugge en Westvlaenderen. Vervolgens die van Oostvlaenderen, Antwer pen, Limburg en Brabant Talryke muziek- maetschappyen verlevendigden dien stoel van duizenden personen. Ontelbare prachtige standaerden schitterden in de stralen der Sep lemberzon en gaven aen den optocht een vroolyk uitzicht. Eene overgroote volksmenigte verdrong op de Natieplaets en langsheen de boulevards. Aen al de vensters, op de balkons en zelfs tot op de daken zag men nieuwsgieren. Het was middag toen de optocht begon. De orde wierd gehandhaafd door feestcommissa- rissen in 't zwart gekleed en te peerde. De deputatiën uit Antwerpen en Brabant waren de lalrykste. Byna al de maetschappyen uit Brussel en de voorsteden gingen in den stoel. Antwerpen was vooralgegaen van eene groote witte banier, waerog te lezen stond Antwerpen aai zynen stadsgenoot Hendrik Con science. Byna al de maetschappyen brachten den held der feest prachtige bloemtuilen en kro nen. Men bemerkte vooral eenen korf van na- tuerlyke bloemen door in 't wit gekleede maegdekens gedragen, 't Was het geschenk der maetschappyen van Etterbeek. Het was 12 1/2 uren toen de stoet aen liet Muzeum Wiertz kwam. Het park van dat mu- zeum was opgekropt met eene talryke menigte waeronder de damen in meerderheid waren. Conscience stond geleund tegen de balustra de nevens den ingang, waer de maetschappyen voor hem defileerden. Telkens als eene maet- schappy den beroemden scbryver vooibyging. stegen luide toejuichingen op en gingen hoe den en zakdoeken in de hoogte. Conscience was zeer bewogen, groette met de hand en riep gedurig dank u Deze défilé duerde niet min dan een uer en half, terwyl de muziekan ten gedurig de Brabanconne, Waer kunnen wy niet beter zyn en De Vlaemsclie Leeuw speelden. Toen het défilé geëindigd was, wierd daer in den hof van het muzeum de kuntale van Mi ry De tuin van Conscience uitgevoerd, onder liet besluer van den lieer Warnots eu met be geleiding van het muziek der grenadiers. Deze uitvoering wierd echter voorafgegaen dooi' eene redevoering van den heer Stroobant, voorzitter der feestcommissie, die den held van het leest in treffende woorden de hulde van het vlaemsche volk bewees. Conscience, hoewel zeer ontroerd, antwoordde aen den heer Stroobant dat hy te meer getroffen was door de betooging, daer zy liern hel krachtige leven van 't vlaemsche vaderland bewees. Na de uitvoering der kantate, begaf de stoet zich naer de Beurs. Achter den stoet volgden, in open rytuig, Conscience met zyne echtge- noote, zynen kleinzoon en den heer Stroobant. In het tweede zaten de leden der commissie, en in het derde de heer Antheunis en zyne echtgenoote, dochter van Conscience. Om 2 ure kwam de stoet aen de Beurs. De maetschappyen stelden zich in rang en Con science kwam, in rytuig, hun lront voorby. Hy nam plaets, omringd van zyne familie en vrienden, in eenen zetel op het hoogste van den ingang, alwaer de maetschappyen hem een voor éen hunne bloemtuilen kwamen aen- bieden. Weldra was de gansche trap in eenen bloemhof herschapen. De tweede eerste voorzitter, M. Van Dries- sche, heeft hier op de Beurs het woord ge voerd, en hy bracht in een schoon en kernach- tigVlaemsch,hulde aen den held van dien groo ten dag. Conscience 's antwoord was hier jong, frisch, krachtig 't was de redeuaer van over vele jaren, die sprak en die andermael de talryke scharen bezielde. Nu wierden de geschenken overhandigd het zilveren dryfwerk van Van Ryswyck, de gedenkpenning door Leopold Wiener, het ge steendrukt portret dooi' Van Loo, het bronzen borstbeeld door Lambeaux, liet album door de Noord-Nederlanders, het diploma van doctor honoris causa door de hoogeschool van Leu ven, overhandigd door den hoogleeraer Wil- lems, en eindelyk wat een onmeetlyken geest drift verwekte de gouden Medalie van Ver diensten, door den koning der Nederlanden aen den verdienstelyken man gezonden en hem namens den vorst overhandigd door den sekretaris-generael van het departement van binnenlandsche zaken. Het verlaten van de Beurs was voor den schryver eene nieuwe betooging. Wy zagen een kloeken werkman den vlaemschen vertel ler naderen, wy hoorden hem met kloeke stem gelukwenschen, en hy eindigde met de woor den en leef nog lang Dat zuilen wy probeeren, antwoordde Conscience met gul len grimlach. Ten 8 ure wachtte een deel van den brus- selschen gemeenteraed, met het college van schepenen aen het hoofd, M. Conscience in de gothieke zael van het stadhuis af. Hy wierd met eene vlaemsche redevoering ontvangen door den schepenen Buis, iets wat zeker nog nooit had plaets gehad. Merkweerdigd heeft de vlaemsche leider hier geantwoord hy heeft akte genomen van het gebruik van 't Vlaemsch aldaer hy heeft er op aengedron- gen, dat op het stadhuis van Brussel, er voor- taen recht zou worden gedaen aen Vlaming en Wael. Dan stroomde de eerewyn, de champagne bruiste in de glazen, allen klonken, er waren geene partyen meer in Belgiën. De Groote Markt en het stadhuis, tot hoog in den torentop, waren feestelyk verlicht met bengaelsch en elektriek licht. Jammer dat de regen het muziekfeest op de markt zelve deed mislukken doch er was genoeg gefeest. Wy hadden de maet vol, en velen stoomden nog in den laten avond huiswaerls. Trein op trein verliet de statie van Brussel. Alles ging regel matig en ordelyk, en alom waren de beste maetregels genomen. Wat heerlyke dag voor Vlaemsch-Belgiën hebben wy doorgebracht WETTELYK BESLUIT. By koninklyk besluit van 2Gseptember 1881, wordt aen de Middelbare school van den Slaet te Aelst, eenen leergang van latynsche huma- niteiten geantwoord, volgens 't officieel pro gramma der koninglyke Atheneum, in afwach ting der inrichting in deze stad van eene der koninglyke Atheneum ingesteld door de wet van 15 Juni 1881. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Naessens, onderpastor le St. Mar- tens-Lierde, is aldaer pastor benoemd. De Eerw. Heer Cools,joudprofessor in S. Gregorius te Ledeberg, is coadjutor benoemd le Nedereename. ALLERHANDE NIEUWS. De verkoop van reiskaerten heen en weer Stuttgart, die geldig voor acht dagen, aen ver minderde pryzen, in de statiën Antwerpen (Oost), Brugge (Statie), Brussel (Noord), Cent (Statie), Luik (Guillemins), Leuven, Oostende (Statie) en Verviers, ter gelegenheid der ten toonstelling van Stuttgart, werden uitgegeven, houdt op sedert 30 September lest. Te rekenen van 15 October t. k., worden geene kaerten, heen en weer,aen verminderde pryzen,geldig voor acht dagen, naer Frankfort- aen-Mein, langs Herbesthal, meer uitgegeven. Schoolnieuws. De Moniteur bevat de lyst der gemeenten waerin, in uitvoering der wet van 15 juni 1881, koninklyke atheneums en staetsmiddelbare scholen voor jongens en meisjes zullen ingericht worden. Wy laten hier de namen volgen van de gemeenten van het vlaemsche land, in de lyst bevat. Er zullen koninklyke atheneums ingericht worden te Mechelen, Leuven, Y'peren en Ton geren Staetsmiddelbare scholen voor jongens te Heyst-op-den-Berg, Laken, Zoutleeuw, St-Jans- Molenbeek, Vilvoorde, Schaerbeek, Blanken- berghe, Kortryk (middelbare school met huma niora), Dixmude, Moeskroen, Thourout, Roe- selare, Audenaerde, Lokeren, Ninove, Sl-Niko- laes, Dendermonde, Selzaete, Brée, Hasselt, Loon-de-Stad, Mechelen-aen-Maes Staetsmiddelbare scholen voor meisjes te Boom, Mechelen, Laken, Leuven, St-Jans- Molenbeek, Schaerbeek, Thienen, Vilvoorde, Brugge, Meessen, Nieuport, Lokeren, Borg worm, Hasselt en Maeseyck. Het refrein is altyd den boer zal 't wel betalen. De reizigerstrein van Denderleeuw naer Brussel, en die omtrent den middag in deze stad aenkoml,(bevond zich dinsdag tusschen de statiën van St-Pieters-Jette en Laken, toen de kettingen tusschen de lokomotief en het eerste rytuig braken. De lokomotief reed nog onge veer 300 meiers voort, terwyl het overige van den trein bleef stil staen. De reizigers spron gen verschrikt uithunne kompartimenten.doch toen zy zagen dal het ongeval geene erge gevol gen kon hebben, haestteri zy zich naer hunne plaetsen wéér te keeren. De lokomotief kwam terug en werd zoo goed als men kon weêr aen den trein gehecht. De reis werd zonder verder ongevallen voortgezet. In een der laetste meetingen te Brussel gehouden voor de aenstaende gemeentekiezin- gen, heeft de schepene Delecosse, geneesheer, verklaerd dat sedert de voltooiing der werken van de Senne, de gemiddelde duer van het leven te Brussel met twee jaren verlengd is. Ongelukkig moeten wy er byvoegen dat. sedert de uilvoering dier werken, te Brussel.de over strooming der Senne in 't noorden der provin cie Braband en het zuiden de provincie Ant werpen,veel talryker zyn, en veel meer schade aenrichten dan vroeger. Er zyn sedert eenigen tyd talryke valsche zilverstukken van eenen frank te Brussel in omloop. Die stukken, met de beeltenis van Leopold II, zyn nog al goed nagemaekl, zy zyn een weinig lichter dan de echte stukken. Een erge ziekte is uitgeborsten in de stallen van de maetschappy der brusselsche tramways. Een groot getal peerden zou reeds bezweken zyn. Wy hebben gezegd dat M. De Valcourt te Parys eene sukkursael bad ingericht, onder den naem van Caisse d'indemnités aux porteurs de fonds d'Elat en souffrance hy kocht turk- sche fondsen, die hy betaelde met titels van 500 fr., van de zoogezegde Société foreslière Oliomane. Deze laetste titels hadden geen weerde, ter wyl de turksche fondsen nog eenige weerde hebben. Alhoewel hy ze aen zeer lagen prys verkocht, heeft hy er noglhans te Brussel on geveer 5 a 600,000 frank opgewonnen en 100,000 te Parys. Terwyl men dacht dat M. De Valcourt de vlucht genomen had naer Londen en vandaer naer Amerika, wandelde Peken Voorzichtig ge rust te Parys rond. De policie van Parys werd echter verwittigd en bood zich vrydag aen in het Grand Ildlel, waer hy afgestapt was en waer men hem den vorigen dag gezien had in gezelschap van een lid van den bestuerraed van den Kleinen Rente nier, een dergenen die de aenklacht ten laste van de Valcourt onderteekend hebben. De poli cie kwam echter een half uer te laet. M. De Valcourt had het hotel verlaten, zonder zyn nieuw adres aen te geven. Te Brussel is het gerucht in omloop, dat Peken Vooizichtig naer België zal terugkeeren, om aen de justicie te bewyzen dat hy de eenige plichtige niet is. Ontriggeling van den expres-trein van Oostende naer Kexden. De statie van Vertryck is gelegen op half weg Thienen en Leuven. De sneltrein die ten 3 uren 50 m. 's morgends van Oostende naer Duitschland vertrekt en ten 6 uren 5 m. de statie van Brussel verlaet, is te Vertryck ontriggeld, op ongeveer 150 meters van de statie. Het ongeluk is voorgevallen omtrent 6 1/2 ure. De sneltrein die met vollen stoom kwam aengereden, is naby een kruisspoor ontrig geld, zonder dat men de juiste oorzaek dier ontriggeling kent. De lokomotief en de tender wierden met groot geweld omver geworpen, de stoker en de machinist gevaerlyk gekwetst. De eerste genaemd Radoux, wierd aen de lenden getroffen door een stuk yzer, dat in zyn lichaem gedrongen is de ongelukkige wierd opgenomen met dry gebroken ribben en met inwendige kwetsuren. De wonde aen de lenden bekomen, heefl een groot bloedverlies veroorzaekthel bloed lekte onder de matras sen en kussens door, waerop men hem na de ramp gelegd had. De machinist genaemd De Namur, wierd opgenomen met gebroken schouder en arm hy had daerenboven eene diepe wonde in de borst bekomen. p^Nmnur woont te Brussel

De Denderbode | 1881 | | pagina 2