Uilshig der Lsalloleeringen. Alwie recht en redeljk is, zal zeggen met ons, dat de dappere heer Raes zyn vreemd ge drag op geener wyze kan verrechtveerdi- gen. Hebben \vy in de polemiek van de kiezingen, hetzy M. Raes, 't zy den een' of den anderen geus wat te na of ie by gegaen, zy hebben recht van te antwoorden of van ons te vervol gen. Geen een die van eentwat gebaerd heeft; wy mogen dus met alle recht besluiten dat wy geen wettelyke palen te buiten gegaen zyn. Wy weten ten anderen genoeg, als er vatten aen is, datdegeuzen het niet en zullen laten liggen. Zoo dus, had id. Raes iets ten onzen laste, hy kon andere middels gebruiken om zyne rechten te doen gelden, en hy moest zynen toevlucht niet nemen tot stokslagen, alsof hy met eenen hond te doen gehad had, dien hy wilde dood slaen. En dal is toen die kalant, die de pretentie heeft op ons stadhuis te koinen zetelen Ziet ge hem daer niet zitten, met zynen slok in zyn vuisten, gereed om argumenten te gebruiken van zynen deeg, legen alwie hem zou durven tegengaen Ue zake is in de handen van de justitie ge geven, en wy verwachten hare uitsprake. Wy en willen ons van niemand laten verbyten of in den zak steken wy kennen onze rechten, en, als 'l nood doet zullen wy die doen gelden. Dat meugen de geuzen onthouden (Gazelle van Ixorlryk Onze confrater de Gazette van Kortryk heeft zondag een feit medegedeeld dat den grootsten indruk mick te Kortryk en dat niet te veel kan bekend gemaekt vorden. Alzoo spreekt hy 't En is niet meer noodig de middels te doen kennen die onze geuzen in werke stellen om hunne onzydige scholen te vullen, maer 't en is niet zonder nut te toonen tot welke uiterste barbaerschheid, tot welken uitersten dwang zy gekomen zyn, en wy rekenen op de verontweerdiging van onze bevolking om ze naer verdiensten te schatten. Een fraei huisvader, werkman by eenen geus onzer stad, wierd, gelyk vele anderen, verplicht te kiezen ol hy zyn werk wilde ver liezen of zyne kinders aen 'l geuzenonderwys overleveren, 't Was een hard gevecht in 't herte van dien man hy wist wat zyne plicht was, maer hy zag zyne vrouw afgemat van ellende, zyne kinders die vergingen en wie weet of hy zelve, na eenige weken gebrek, nog bekwame zou zyn het werk te doen dat hem zou aenbo- den worden. De bekoringe was groot Dat niemand hem en verwyte dat hy bezweek, zonder eerst in zyn herte te gaen ol liever nog dat de ver- antwoordelykheid nedervallc op den ware plichlige, op dien baes die lal genoeg was om onmenschelyk de ellende ter hulpe te roepen voor 't gelukken van zyn hatelyk plan. 't Dagelyks brood was nu aen 't huisgezin verzekerd, maer de vreugde had hel huis ver laten. Vaderen moeder wisten te wel aen welke gevaren zy, om 't stoffelyk leven van hunne kinders te redden, een schat, duistmael koste- lyker als hel leven, de zielen dier kinderen had den blootgesteld. Overdaen door gedurige onruste en knaginge van consciencie viel de moeder allichte ziek en ze overleed over om trent veertien dagen. Maer, vooraleer de wereld te verlaten, die vrouw, dat ongelukkig slacht offer der onverbiddelyke dwiriglandy, riep haren ontroostbaren man en de kleine 'schaep- kes die allichte weezen gingen worden, en toen,op den plechtigen oogenblik der kcheidin- ge, vroeg zy aen haren echtgenoot dat hy op het hoofd zyner kinders hadde beloofd van ze uit de geuzen scholen te trekken al moest hy zyn werk verliezen en sterven van den hon ger De belofte wierd gedaen en eenige oogen- blikken later droeg ze de vrouw voor den rechtersstoel van God als een uiterste beroep op zyne bermhertigheid voorde slachtoffers en zyne rechtveerdigheid voor de beulen. Moeder lag nauwelyks op het kerkhof dat de werkman, getrouw aen zyne belofte, ge trouw als een held aen zyne plicht, zyne kin ders uil de slechte scholen trok. En den baes, zult ge zeggen Ja. die veint zonder herte of genade, hy de oorzake van 't ongeluk van dal huisgezin, wierd door dat ongeluk niet ont roerd en herhaelde aen den werkman op de brutaelste wyze Geen werk of uwe kinders naer de schole die ik wille De werkman en boog niet en wierd acn- stonds weggezonden. Tot nu toe heeft hy geen werk gevonden. Twee zyner kinderen zyn by liefdadigemenschen, de twee andeie blyven by hem, en waren zy niet geholpen door edel moedige herten, ze waren reeds dood van ge brek. or Ons hand beeft by 't schryven van dit maer al te waer verhael van de vervolging van eenen werkman door eene baes zonder herte, en onze lezers zullen de zelfde verontweerdi ging gevoelen dat is zekerlyk niet genoeg. Men moet de zegeprael beletten van dien ellendigen meester die heden nog rekent op de wreede hongersmert om zyn slachtoffer onder zyn ge bied te dwingen. De treffelykere nyveraers moeten dien ongelukkige werkman indachtig zyn en inlusschen dat hy werk vindt, moeten de liefdadige personen hem ter hulpe komen. Wy zyn gereed zynen name aen onze vrien den mede te deelen en de giften ten zynen voor- deele gegeven te doen geworden. In verscheidene steden en gemeenten van bel land hebben woensdag, zooals men weet, ballotteeringen placts gehad. Zielhier eenige uitslagen Brabant. AnderleclU. De lyst der Independenten zegcpraelt. De Independenten bekwamen MM. Bollinckx, 427 stemmen; Van Leeuw, 410; Denys, 390. De liberale kandidaten be kwamen MM. Fichefet, 580 stemmen Mou- cheron, 366 en Van Gyk, 378. Elsene. Er waren talryke onthoudingen, die, naer men zegt, aen drukking moeten toe geschreven worden. De liberalen zyn gekozen. St. Jans-Molenbeeck. 6 Independenten en G liberalen zyn gekozen. Sint-Joust ten Noode. 0 Independenten en twee liberalen zyn gekozen. Onder de gekozt n liberale kandidaten bevindt" zich M Beckers, raedsheer by het hof van kassalie. legen wiens kiezing de Independenten protesteeren. Ukkel. Een catholiek is gekozen de andere gekozen kandidaten beliooren lot de Jiberale party. Cureghem-Anderlecht. De Independenten zyn gekozen met eene meerderheid van 52 stemmen. Nyvel. De calholieke kandidaet M. de Gerlache zegepraelt met eene meerderheid van 40 stemmen. OostV laaiideeen. Lokeren. De liberale lyst behaelt eene meerderheid van 64 stemmen. Herdersem. Twee catholieken en een liberael zjn gekozen. Een reklaem tegen den uitslag der kiezing van 25 October is ten bekwame tyde by de Hoogere Overheid inge diend. Ileldergem. De twee calholieke candidaten zyn gekozen. De liberale Schepen Jan-Baptist Van floudenhove byt in 't zand. Onder de gemeenten van ons arrondisse ment waer. op 25 October lest.stryd is ge weest, moeten wy nog de gemeente Idegem noemen, alwaer de gansche geuzenkliek met express-trein naer de maen wierd gezonden tot groote vreugde van alle de brave lieden. Weet-Vlaenderen. Meenen. Drie catholieken en drie liberalen zyn gekozen een dezer laetsten is gekozen omdat hy ouder is dan de calholieke kandidaet, die hetzelfde getal stemmen bekomen heeft als hy- Henegoinv. Doomyk. Vier catholieken en een liberael zyn gekozen deze laetsle heeft slechts één stem meerderheid. Binche. f)e liberalen winnen met 45 slem- men meerderheid. Limburg. Ilasscll. De liberalen winnen met eene meerderheid \an ongeveer dertig stemmen. Tongeren. De twee liberale kandidaten zyn gekozen, tegen MM. Wynaius en Goor, aftre dende calholieke leden. Men heeft reeds tweegemeenfen gemeld, in welke er geen kiezing heeft kunnen plaets heb ben by gebrek aen kandidaten. Men meldt ons nu een derde geval var. dien aerd. Te Zeilick, tusschen Assche en Brussel, heeft geen der aftredende leden, waeror.der twee schepenen, de vernieuwing van zyn mandaet willen aenveerden. Andere kandidaten heeft men ook niet kunnen vinden. Ons verkwynend liberael kliekske moet zich diep beschaemd gevoelen over de welge- condilionneerde afkoking ÏMtier candidaten, dan dat liet den volledigen mtslag der kiezing door 't Verbond niet durft laten afkondigen. Ter nauwernood treft men betrekkelyk den uitslag onzer kiezing dry, ja, enkel dry regelen aen, verborgen tusschen de algerneene uitsla gen in Oost-Vlaenderen en die eenvoudig melden dat de catholieken, te Aelst zegepralen met 306 stemmen. En dat is alles wat T Verbond over 't getal stemmen door de wederzydsche candidaten bekomen, durft meêdeelen. Doch om zyne vrienden wat te troosten doet 't kliekske in 't Verbond schryven, dat de kie zingen van dynsdag, uitgenomen in de steden der Dendervallei, geheel 't land door eenen schitterenden zegeprael aen de liberale denk- wyze hebben gegeven. Zoodan, uitgenomen in de sleden der Den dervallei, heeft het liberalismus overal gezege vierd.... Dat is wonder toch!.. En Brugge, en Kortryk, en Thouroul, en St. Nicolaes, en Audenaerde, en Ronsse, en Eecloo, en Deynze, en Mechelen, en Lier, en Nyvel. en Bergen, en Doornyk, en Maeseyck, en Bastogne, en meer andere steden en gemeenten te veel om hier op te noemen en waer de catholieken zegepraelden, zyn'die allen in de Dendervallei gelegen De liberalen zegepralen, volgens 't Verbond. byna overal, en er wierden zoo maer in 't vlaemsche land alleen 40 rolinsche burgemees ters en eene ontelbare schaer schepenen van den zelfden deesem plechtiglyk afgekookt en in 't zout gelegd.... En dat noemt't Verbond eenen schitterenden zegeprael Als naer gewoonte, immers in 1866, in 1872 en in 1878, gebeurde het ook, heeft deze kieze kiezing weer eenen vernederenden uitslag voor onze stad opgeleverd. De Aelstenaren hebben dus, in 1881, hunne moederstad voor de vierde mael vernederd.... Waerlyk wy begrypen niet, hoe het mogelyk is dat de stad Aelst onder zooveel oneer,onder zooveel schande niet vergaet Maer wat is 't Die zoogezegde vernede ringen bestaen slechts in de hersenlooze bol len van de liberale vreemde ratten die 'i Ver bond aeneenflansen.... Want, verre van eene oneer en schande voor de stad Aelst te wezen, maken die achtereenvolgende, die, om zoo te zeggen, byna onafgebroken calholieke zege pralen haren roem uit... Die onafgebrokene zegepralen der aelslerscho calholieke Party bewyzen onbetwistbaer ten eerste, dat de Aelstenaren, alhoewel men ze spoltcnderwyze de draeiers heet, toch nog wel geene politieke weerhanen zyn, en, ten tweede, dat zy, als ware Vlamingen, voor de liberale dvvinglandv nog niet rypzyn... Weet gy, Magisters, of beter gezegd,liberale vreemderalten, wanneer de Aelstenaren hunne moederstad diep, ja, zeer diep zouden verne derd hebben Als zy, in plaets van aen hunne politieke overtuigingen getrouw te blyven, verraderlyk naer 't liberael slavendom zouden overloopen.... Dit wil zeggen, als zy,in plaets van het bestuer hunner stad toe te vertrouwen aen geleerde, bekwame, en eerlyke catholieke heeren die hunne preuf hebben gedaen, het in de handen zouden leveren van liberale feniksen, gelyk de liberale candidaten het ten meerderendeele zyn. Doëli alhoewel gy, vreemde ratten, schryft tlat de Aelstenaren nog dom mer en fanatieker zyn dan de inwoonersvan 't kleinste dorp van £»paiiien,zyn al deze welke de calho lieke meerderheid uitmaken,toch nog niet dom genoeg om niet te zien en te begrypen, dat er in «Een persoon van 't gi*ootsle getal deraclit liberale af koke- lingennog geene stolïe genoeg zit om er zelfs eenen eenvou dige 11 boerencliampetter van te maken 2?!*?.. Nog een woord ten slotteDe liberale vreemde ratten verwittigen ons dat de liberale kliek alhoewel zoo deerlyk afgekookt, toch nog de pyp aen Merten niet zal geven, maer dat zy met nieuwen moed de worsteling zal her nemen. Goed zoo, de calholieke Aelstenaren zullen, van hunnen kant, op den post wezenzy zullen de liberale kliek met kloeken moed in 't strydperk verwachten Doch wy mogen de liberale kliek verzekeren, dal nieltegen- staende de Aelstenaren nog dommer en fanatie ker zyn dan de imvooners van 't kleinste dorp van Spaniên, zy toch verstand genoeg zullen bezit ten om te zorgen dat de afkookingen die de liberale candidaten te wachten staen nog geduchter zullen wezen dan deze die zy tot hiertoe geleden hebbenEn daermeê nu punctum voor lieden De calholieke manifestatie van Zondag lest is wonder wel gelukt geweest meer dan zes dui zend persoonen uil alle standen der samenleving en van beide geslachten namen er deel aen. Die talryke menschenschaer, omringd met lampion nen en fakkellichten leverde, van in de verte ge zien. een betooveiend schouwspel op. Desloet werd door dry muziekkorpsen opgeluisterd, na- melyk door onze Jonge Gurac en de maetschap- pyen van Moorsel en llofsladc De geestdrift beschryven welken die talryke menigte vervoerde, is ons onmogelyk. Men kan zich onmogelyk de groote vreugde verbeelden die de menigte begeesteide, indien men de ma nifestatie niet bywoonde hier dansten, huppel den en zongen honderden op de blvde accoorden van de muziek, daer zongen andere honderden niet kloeke slem een lied ter eere van den Bok, ginter was hel den Vlaemschen Leeuw welke met honderden stemmen kraclildadigd wierd aenge- heven. Met eer. woord, zooveel vreugde, zooveel blvdsciiap, zooveel geestdrift hebben wy nog nooit by zulk eene groote menigte ontmoet. Onze liberale tegenstrevers hadden dit mael hel goed gedacht gehad zich uil de voelen te maken, en geene belreurlyke twist- of vechtpar- lyen wierden dan ook besialigd. Nogthans wierden op zekere plaetsen groote sti enen geworpen door stractbengels die waerschynlyk hiervoor eenige centen van zekere wraekgierige liberalen had den gekregen. Kortom niemand werd gewond, en zwygeu wy er nu van maer verachten wy de lafaerds die kleine struelbengels betalen om eene schelmery uit te steken waerover zy, uit vrees van vervolging, de verantwoordelykheid niet durven nemen ALLERHANDE NIEUWS. Onze geëerde lezers welke loten bezitten der Tombola van de Nyverheidtentoonstelling van West-Vlaenderen, te Brugge, worden ver wittigd dat de lyst der winnende nummers ter hunner inzage ligt ten bureele var. den Bender- bode Molenstiaet, N° 6. Tot lieden toe heeft onze politie, ondanks de ieverigste opzoekingen, nog niets kunnen outdekken betrekkelyk den diefstal, acht dagen geleden gepleegd, ten huize van Mme Wedc Breckpot, Albert-Liénartstraet. Brand Ie Brussel - Twee kinderen verbrand.—Don derdag morgend rond 9 ure, kwam mei. de pompiers verwittigd, dal er brandontslaen was in oene woning der Wagenslraet, eene kleine smalle steeg in de wyk der IMonnikkergracht gelegen Toen de pompiers ter plaets kwamen had hel vuer reeds twee slachtoffers gemaekt: een meisje van 3 jacrcn een jongskc \3n 17 maenden. liet vuer was ontslaen in cenc kelderkeuken, uit twee plaetsen beslaonde en bewoond door de echte lingen iMommaerts. Deze hadden reeds vroeg in den morgend hunne woning verlaten, ten einde zich naer de markt te begeven, waer bun handel in groenten hen dagelyks roept. Men k3n zich een gedacht vormen van de hevigheid des brands, wanneer mennagael.dat rond half negen nog nieis er liet bcslacn van deed vermoeden, en, dal een 1/2 uer later het vernielingswerk voltrokken was. Dc, redding was zeer moeiclyk, in eene slrae', die maer 4 meters breed is en in een huis door vyf fami- liën bewoond. liet grootste deel der bewoners konden door de vensiers ontvluchten; om eene oude vrouw te redden moest men een opening in een mucr maken. Men weet niet hoe den brand ontslaen is; maer een hevige wind hitste de vlammen op. Hel huis echter is weinig beschadigd wat meer is hel was verzekerd. Wal de meubels der arme bewoners belreft zy werden door het vuer verteerd. Toen men de verkoolde lyken der kinderen in hunne bedden vond, ging een kreet van schrik en medclyden onder de oiiislacnders op. Men was op dit oogenblik juist dc moeder gaen roepen. De twee lykjes zyn naer het gasthuis gebracht. Ziehier nu eenige nadere byzonderheden De echtelingen Mommaers bewonen hel huis nr 8 der Wagenslraet, samen mei hunne dochter Joanna cn dc twee jeugdige slachlofTers Mommaers had rond 7 ure zyce woning verlaten met zyne vrouw en dochter. Dc twee kleinen l3gen in de achterkamer te slapen. Na, ccn buerman verklacrt dat de brand juist in die achterkamer ontslaen is en in de nabylieid van de bedden doch toen hy de vlam onlwaerde was de brand reeds te geweldig geworden om er nog aen te denken het huis binnen te dringen. Op hel tweede verdiep woonden de twee gezusters Iluerdies, met drie kinderen; zy ook moesten gered worden. Een der zusters en de kinderen konden langs kleine aencen gebonden ladders naer beneden komen; de andere zuster was do vrouw, die door een opening in den muer gered werd Verleden zaterdag bemerkte een reiziger, die ten 7 ure 40 minuten 's morgends met den trein uit Mechelen in de Noordestatie aen- kwam, dat eene som van 5000 frank, die hy van buis bad meegenomen, verdwenen was. Hy weet niet of by ze verloren bedt op den trein, of op weg van zyn buis naer de statie. Denzelfdeu da^' beeft eene dame, die van Denderleeuw kwam, op den trein eene som van 1500 (rank verloren. Verleden week zyn een huis en twee liangaers, slacnde op de binnenplaets van liet godshuis Ie Nevele, de prooi der vlammen ge worden. De genaemde V. 11., kostganger van het godshuis, oud 17 jaer, had er bet vuer aengestoken, om zich te wreken over eene straf die hem was opgelegd. De schade be loopt 6000 fr. Alles was verzekerd. De gendar merie heeft den plichlige aengehouden. —Ziehier eenige nieuwe inlichtingen over den aenslag den 23 dezer te Klemskerke gepleegd en waarvan wy reeds verleden gesproken heb ben. M. Geersens, scliepene, gelast met depo- licie, te Klemskerke, wilde tusschen komen in een lievigen twist, welke omtrent 10 ure 's avonds ontslaen was in de herberg van Du- chëne, over eene parlykwestie. De genaemden August Boydens, landbouwerszoon, oud 26 jaer,wonende te Klemskerke, bracht M. Geer sens, by middel van den liaek der stoof, eenen slag op bet hoofd loe. Dc scliepene viel be wusteloos neer en verloor overvloedig bloed uit zyne wonde. Geersens ligt thans te bed. Men zegt dat zyne wonde gelukkig niet doode- lyk is. De dader is in de gevangenis te Brugge opgesloten. Verleden week is te Roeselarc op den steenweg van Rumbeke, in bel buis van F. Veimeulen, werkman, een stoutmoedige dief stal met braek en beklimming gepleegd. De diel beeft de kas opengebroken en al bel geld meegenomen. De dader, een oud veroordeelde genaemd C. Lombarde, werd in den avond aengehouden. Met een deel van het geld bad hy reeds kleeren gekocht, welke door de po- licie in beslag genomen zyn. 's Auderdags is by naer Kortryk gevoerd en ter beschikking van den prokureur des konings gesteld. Maandag avond, gedurende bet lof, is een dief in de pastory te La Louvière gedron gen, en heelt er verscheidene kassen openge broken een som van ongeveer 500 frank is verdwenen. De dader is onbekend. Wanorders. Sedert den kleinen oorlog in Luxemburg scbynen onze soldalen veel kryslialiiger dan vroeger vele burgers droomen ook van niets anders dan van oorlog en zoo was dan dynsdag avond in onze stad bet gerucht in omioop, dal erkleine oorlog was in de Proviuciesïraet. Het waren de mineurs die daer, zooals het volk zegt, hun gangen gingen. Kleine oorlog was bet wel eigenlxk niet, doch liet was ook niet veel minder. De soldaten hadden met blanken sabel, de danszael de Duif in de Proviuciesïraet ingenomen en er alles kort en klein geslagen. De troep handelde op kom- mando een vyl'iigtael soldaten waren binnen bezig met bun vernielingswerk, en een twin tigtal anderen bielden buiten de wacht, om alle tusschenkomsl van burgers of policie te beletten. Dit alles geschiedde om eene nietige reden. Verleden week bad een mineur, die in dronken toestand verkeerde, twist gekregen in gezegde danszael. Men had hem zonder veel omwegen te maken, builen geworpen en de kerel had daarom waerschynlyk zyne kameraden opge hitst om de eer van 't leger te wreken. De geest van broederschap moet nog al groot zyn in de kompagnie der mineurs, want ongexeer zeventien man hebben deelgenomen aen die soort van Antwerpsche Metten. De Duif is samengesteld uiteen voorgebouw met een verdieping, en een achtergebouw, dienende tot danszael. Een twingtigial solda ten alten post aen de deur, op straet, terwyl de anderen naer de danszael trokken. Men kan zich verbeelden wat indruk die onverwachte inval op de dansende paren moet teweeg ge bracht hebben. De orgel, speelde juist een wals de dansers waren volop aen 't rond- draeien, toen eenklaps de gewapende troep binnenstormde. De soldaten trokken hunne sabels en bevo len aen de dansers de zacl te verlaten. Nie mand dacht er aen weerstand te bieden dan sers, knechten, de orgelman, tot zelfs de baes en de bazin namen verschrikt dc vlucht ,en in een oogenblik was er niemand meer in huis dan de mineurs. Het uer der wraek was gesla gen de eer van 't leger eisebte verzoening. Met eene overtuiging, die de vyanden welke België misschien mocht hebben, moet doen afschrikken, sloegen de mineurs er op toe niets ontsnapte aen hunne woede. De venster ruiten werden ingeslagen, stoelen en tafels in stukken gekapt, de bierglazen vlotren in dui- zende stukken de schilderyen, die de zael versierden, werden aen brokken gesleurd bet buffet werd naer beneden gehaeld, de bui zen der bierpompen doorgesneden, en zelfs de orgel werd werd niet gespaerd. Die orgel is, naer bet scbyr.t, een schoon instrument met koperen pypen. Zy is 4200 frank weerd. De bandieten hebben er al de py pen uitgerukt en liet gestel bel onderste boven geworpen. Daerna vielen zy liet voorbuis aen hier ook werd alles in stukken geslagen. De soldaten begaven zich op de slaepkamers, en stampten er de bedden uiteen en doorkerfden bet beddengoed. Eenigen onder ben drongen tol op de zolder, waer zy de doebter van den huize vonden, 'die zich daer verscholen bad. liet meisje werd uit hare schuilhoek gelrok ken en de sabel der wrekende soldalen blonk boven liaer hoofd. De ongelukkige, die meen de dal haer laetste uer geslagen was, moest zich op de kniën zeilen en om vergiffenis smeeken voor de oneer het leger aengedaen, in de persoon van een dronken mineur. De overwinnaers wilden zich edelmoedig toonen in hunne wraek en het meisje bekwam vergif fenis. Na nog hier en daer een slag te hebben ge geven, trokken de soldaten bet buis uit en ver dwenen met hun kameraden, die de wacht hadden gehouden. Deze hadden gewetensvol hunnen plicht vervuld, en het huis totael af gesloten. De burgers werden met den sabel achteruit gedreven, en toen de policie der 6° wyk toegesneld kwam, vermocht zy niets tegen de macht, die in veel grooter getal was dan zy. Men was de wacht der genie, te Berehem, gaen verwittigen, en de dienstdoende officer had aenstonds al de beschikbare mannen mee genomen. Toen deze ter plaetse kwamen, om trent 7 1/2 ure, was hel vernielingswerk reeds voltrokken en waren de mineurs reeds ver dwenen men bad op geen enkelen de band kunnen leggen. De krygsauditeur, de kolonel der genie en het parket zyn woensdag avond ter plaetse ge weest zy hebben wat wy het slagveld kunnen noemen bezocht. Zooals men kan denken was dit voorval spoedig in den omtrek en in ganscli de stad bekend een groot aental nieuwsgie rigen waren naer de Provinciestraet gekomen om den kleinen oorlog te zien. Onmiddel- lyk na het vertrek der soldaten, was het ver nielde huis door de policie afgesloten, en beden morgend nog hield de policie er wacht. Ten einde de misdadigers te vatten, heeft de kolonel der genie een radikalen maelregel genomen. Hy beeft aenstonds een appel doen maken en bevolen dat al de soldalen die naer de kazerne kwamen, voorzien van hunnen sabel, in arrest gehouden werden. Degenen die zonder sabel aenkwamen, moesten bewy zen dat hunne wapens in de kazerne waren, daer men vreesde dat er mannen zouden zyn, die hunne sabels achterwege zouden gelaten hebben. De schade, door de soldalen aengericht, wordt berekend op ongeveer 18,000 frank. Moordpoging op den Burgemeester van In- gelmunster Heule heeft gescholen.lngelmun- ster maekt u veerdig! Verleden dynsdag heeft de gemeente Ingel- munster aen de liberalen in de kiezing eene deftige les gegeven. ues avonds als de achtbare en alomgeëerde Burgemeester, M. Masureel, vreedzaem naer buis ging, in gezelschap van zynen zoon, heb ben geuzen eene laffe wraek genomen die bet land door zou moeten gekend zyn, want daer- aen kan iedereen zien wat geuzen zyn. Toen zy eenige slappen ver waren, werden zy door twee geuzen aengevat. De eene velde den burgemeester ten gronde, en bracht zoo geweldige slagen en schoppen toe, dat hyhem half dood langs de baen liet liggen. Intusscheniyd, kreeg zyn zoon,die hem ver gezelde, een slag op den neus, die hem in be dwelming deed vallen; tot zyn zelve gekomen, wilde hy zyn vader gaen helpen toen een andere geus hem tegenhield, en met een gróót mes bedreigde hem te doodeu, indien hy zich roerde. Op hel geroep van M. Masureel, kwam volk toegeloopen en dan gelukte de zoon zich uil de handen van den moordenaer te rukken en liep naer huis om hulp. Door de pynen gedwongen, heeft M. Masu reel den nacht moeten overbrengen in het buis van M. Francois Catulle, en slechts des ande- rendags is by kunnen naer zyn buis gevoerd worden. Na dat die edele daed gedaen was dorsten de geuzen in de berbergen nog zeggen dat het jammer was dat men den burgemeester niet geheel bad doodgeslagen Nu ligt dien geachte en eerbiedweerdige burgemeester lydende te bedde. Wat zyne ziekte zaluitbrengen is God bekend. Intusscben wordt hy, en te recht, van de gansche parochie be- klaegd, uilgenomen van de geuzen die in zulke lafliertigheden bun vermaek vinden. Is twee! Vleeschpoeier. Een vreemd dagblad deelt de volgende byzonderheden mee over een produkt, dal in liet belgisch leger zou ge bruikt worden. Er is kwestie, zegt het blad, voor het ver bruik van liet belgisch leger eene soort van zeer. licht vleeschpoeier aen te nemen. Eene kommissie van geneeslieeren en apothekers, te Brussel, heeft dit poeier onderzocht en goedgekeurd. Een kilo daervan is zooveel weerd als zes kilo verscli vleesch. Het beeft veel overeenkomst met den pemmisan, dien de zeevoerders naer de Noordpool en de Ameri- kaensche jagers gebruiken. liet gebruik van bet vleeschpoeier is zeer gemakkelyk. Een kistje, waervan de zyvakken 80 centimeters groot zyn, kan 470 kilo bevat ten, hetgeen gelyk staet met 2350 kilo versch vleesch of 4700 raiisenen. Uit de proefnemin gen, door de kommissie gedaen, blykt dat het vleeschpoeier een uitmuntenden bouillon geeft. FRANK 1VVK. Diefstal van 500,000 frank. Mevrouw D. eeneryke rentenierster, der rue Vaugi- rard, te Parys, maekte over eenigen tyd kennis niet eene vrouw uil de gebuurte, T.... genaemd SI. D noogdigde hare nieuwe vrindin dikwvls uit, by haer te komen middagmalen en dan een uerlje in vriendschappelyk gebrek le slyten. Deze laetsle, in plaets van M. D... voor hare genegenheid en beleefdheid dankbaer le zyn, maekte er van gebruik om hare geheimen te doordringen. Weldra vernam zy, dat M. D.... een fortuin bezat van ongeveor 500,000 frank, waervan er 500,000 frank, in akliën, in een nevenslaenden sekretair slaken. Sedert dan luid vrouw T.., nog slechts een bezorgheid, den sleutel der koslelyke kas in banden krygen, ten einde zich van de fortuin meester te maken. Op zekeren avond viel de oude rentenierster in slaep en hare vriendin maekte van de gelegenheid gebruikt om den se kretair open le breken en met de akliën de vlucht te nemen. Het was slechts's anderdaegs dat Mev. D.... de vcrdwyning van meer dan de helft van liaer fortuin bemerkte, en van een groot getal juwee- len, zilverwerk en andere kostbare voorwerpen, die reeds lang door de slimme diefegge moesten weggenomen zyn. Zy diende dan ook aenstonds eene klacht in by bel parket, dat een onderzoek instelde. Toe nu loe nogtans heeft men geen het mins te licht over die geheimzinnige zaek kunnen verspreiden niemand kent de diefegge, die slechts sedert korten tyd de Vaugirard bewoont. Drama op eene Stelling. Twee metsers waren aen een in opbouw zynde huis der avenue des Chasseurs te Parys aen het werken, toen zy om eene nietige reden twist kregen. Een der beide werklieden kreegeensklaps een aenval van razerny en zyn makker vaslnemend wilde hy dezen van de stelling naer beneden werpen. Die misdadige poging echter mislukte. Dan nam hy eene kleine by 1 en bracht er zyn tegenstrever twee wonden nieë toe)aen liet hootd. De moordenaer zou zonder twyfel zyn werk voortgezet hebben, zoo hy op dit oogenblik geen misstap gedaen bad en een staender bad moeten vastgrypen, ten einde zelf niet in de diepte te vallen. Het slachtoffer maekte van dit oogenblik ge bruik om zich, niettegenstaende zyne gevaerlyke wonden langs de ladder naer beneden te spoe den. De man was nauwelyks op den grond of by viel zonder kennis néér. Daer zyne wonden zeer gevaerlyk zyn, werd hy aenstonds naer het gasthuis gebracht. Wat de moordenaer belreft, hy is aengehouden en ter beschikking gesteld van de juslicie. M. G..., een der grootste kooplieden van den wyk Pulais-lioyal, le Parys, maekte over eenige weken kennis met een jongeling,die zegde S..., le lieeten, zoon te zyn van een russiscben eigenaer en voor liet oogenblik deel makende van bet personneel der russische ambassade. In den loop vau verleden maend zegde S..., aen zynen nieuwen vriend, dat hy eene wissel van 15,000 frank moest eskompleeren, belael- baer le Parys, in de ambassade van Rusland.M. G... maekte aenstonds den wissel tol geld en dat hy den zoogezegden diploroaet overhandigde. Op den vervaldag keerde de wissel onbetaeld terug. 's Anderdags liet zich een tweede Rus by M. G..,, aenkondigen; hy beweerde P... te heclen en gaf zich uit vo^r kolonel, insg'dyks geatta cheerd aen bet gezantschap van Rusland, lly loonde aen M. G.... brieven met authentieke, onloochenbare slempels en zegels, en gelukte erin deu koopman le overtuigen, dal de wisse! goed was. en dat de fondsen, 0111 hem te betalen op weg waren en binnen een of twee dagen zou den aenkomen. S.. kwam intusscben binnen en M. G.... be schaemd omdat hy zyn edelen vriend een oogen blik had kunnen verdenken, leverde hem op staenden voet eene prachtige paruer in diamant, ter weerde van 12.000 fr.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2