Kiey.iug van 1882. Heerschap Bouvier. dat thans altyd dreigt voor het welgelukken dan de aerdappelteelt, meerendeels zyn opge heven. Sedert 1870 is de productie van graengewas- sen in de Vereenigde-Staten met 100 p. c. toegenomen. Maïs vermeerderde met 155 p. c. Illinois, Jowa en Missouri brengen meer voort dan het geheele land in 1870. In de katoerista- ten is de opbrengst der graengewassen met 40 p. c. vermeerderd. De tarweoogst nam met 75 p. c. toe. De helft der haverproduklie komt uit de vier staten Illinois, Jowa, New-York en Pensylvanie. De Europe brengt eene belangryke tyding meê Wy kunnen verzekeren, dat M. Demeur van 2in is aen het ministerie het voorstel te doen eene ontbinding der Kamer te bekomen tydens de kiezingen van 1882. Men weet dat de hernieuwing der wetgevende mandaten, die alsdan zal plaels hebben, vooral ten pro- i'yte is van de catholieke denkwyze, aengezien de meest aftredende leden liberael zyn. Door, tengevolge eener ontbinding, de andere leden der Kamer, welke meestal tot de rechterzy behooren, aen eene herkiezing te onderwer pen, zou de liberale party geen gevaer loopen. Dat plan zal aen velen stoutmoedig voorko men maer aengezien de nieuwe kiezingen zouden gedaen worden op artikel 47, schynt dit aen zekere progressisten byzonder toe te lachen, die luidop beweeren dat heel het land met hen is. Wy ook gelooven er geen enkel woord van... Verre van met de radikalen te wezen, is 't Land nog zelfs met de doctrinairen niet. In de laetste gemeentekiezingen wierden immers honderden Burgemeesters en Schepenen, hand langers van 't doctrinaire ministerie, naer den bliksem gezonden. Nogthans met den tyd die loopt, is alles mogelyk wy weten by ondervinding dat het heerschende maconniek ministerie, tot alles in staet is en voor geen maetregel hoe sehande- lyk, hoe onrechtveerdig hy ook moge wezen, zou achteruitódnzen, om zich aen 't bewind vast te klampen, 't is te zeggen, aen 't gelief koosde schotelke te kunnen blyven zitten tot groot voordeel en profyt van zyn leger honge rige neefjes, kozynljes en vriendekens. Maer of alle de liberale kunsttoeren, slin- sche knepen en schandelyke kuiperyen, zullen baten dat blyft de groote kwestie Liberale voorstaenders verdedigers der R. C. Religie. Meer dan duizend mael hebben wy de libe ralen hooren uilroepen 't Is eene lastering te zeggen dat wy liberalen, de vyanden der R. C. Religie zyn integendeel wy zyn hare warm ste voorstaenders, en al wat wy bestryden bepaelt zich by de misbruiken. Nu, indien men wil weten hoe zeer de libe ralen de R. C. Religie voorstaen en verdedi gen, men overwege de volgende verklaringen geknipt uit de Flandre libérale het gekende gentsche geuzenblad. Luistert geëerde lezers, 't is de Flandre libérale die spreekt: Alle de pogingen der liberalen strekken tot een en 'l zelfde einde de vernietiging van den invloed der Kerk op de zielen. Wy zyn allen eens om het te bekennen by ons zeivenmaer de gedachten verschillen hierover, of men dat openbaerlyk moet belyden. Is dit klaer en duidelyk genoeg Alle de poogingen der liberalen strekken tot 't zelfde einde of doel,... en dit doel is de vernietiging van den invloed der Kerk op de zielen. Inwendig zyn de liberalen het allen eens om te bekennen dat dit hun doel is, maer ze zyn niet 't accoord over de kwestie van het aen 't publiek te laten kennen of niet, Het is vast en zeker dat de liberalen die hun doel openlyk willen laten kennen in groote minderheid verkeeren. En inderdaed wat ziet men? Deovergroote meerderheid der liberalen trekken een masker aen van schynheiligheid, bevechten heimelyk de R. C. Religie, wyken noch voor logentael, noch voor beleedigingen, noch voor vuige lasteringen achteruit, van 't oogenblik dat zy denken er de Religie eenen min of meer gevoeligen slag meê toe te bren gen. Wat moet men hier uit besluiten Dat er in 't liberale kamp weinige openher- tige, vranken lieden te vinden zyn, terwyl men er met duizenden hypokrieten, of liever,schyn- heilige volksbedriegers ontmoet Vroeger werden reeds eenige stoeltjes meêgedeeld van de sehool-enkweslen door M. Bouvier-Evenepoel in Luxemburg gehouden. Maendag was er enkwest te Messancy. Wy willen hier eenige der lieftalligheden aenhalen.die M. Bouvier voor de catholieke getuigen en vooral voor de geestelykheid voorbehoudt. De eerw. h. Husson, pastor van Meix-le-Tige, ver scheen voor de kommissie. il. Bouvier Hebt gy in den winter de kinderen voor de kerkdeur niet laten slaen, onder voorwend sel van de calechismusles af te wachten il. Husson. Zoo er kinderen builen gebleven zyn, is het bunne fout, omdat zy te lael kwamen. M. Bouvier. Muller, Julien, Schouweler en de an deren, komt allen hier. il Husson. M. de Voorzitter... il. Bouvier. Zwyg, zwyg Gy hebt de kinderen aen de deur laten staen. De getuigen hebben hel ons gezegd't is onweerdig... SI. Husson. Ik heb zelf eerder myne gezondheid gekreukt. tl, Bouvier. Zwyg! Wat gy gedaen hebt is onweer dig, en gy hebt geen hart, ik zeg het u, ik. Uwe gezondheid gekrenkt! Ho! Er zyn nu geen martelaren meer, vooral niet in de geestelykheid. Eenige peraoonen beweeren dat de pastor de kin deren op de slraet liet staen. it. Husson. Lael toe... M. Bouvier. Zwyg, zwyg, zeg ik u, gy hebt het woord niet. tl. Husson. Ik mag my toch niet laten beschuldigen zonder uitleggingen te geven. M. Bouvier Zwyg. Wy hebben uwe uitleggingen niet noodig. Vier achlbure getuigen logenstraffen uwe gezegden Denkt gy, omdat zy eenen kiel dragen, en gy eenen toog, dal zy ten minste niet zoo achtbaer en veel achtbaerder zyn dan gy .11. Ilusson M. de Voorzitter. M. Bouvier. Zwyg. Gy hebt die kindoren aen de deur gezel en de deur gesloten. it. Husson. Ik loochen dat stellig. .11. Bouvier Zwyg Al de getuigen zeggen dat gy daermee de ge meentescholen wilt bcnadeelen. it. Husson. Maer M. Bouvier. Zwyg, Gy gacfl dtjft catechismus in uwe private school, om de kindeien der gemeente scholen te dwingen er heen te komen. it. Ilusson. Ik vraeg u om verschooning, M. de voorzitter. Ik gaf den catechismus in de kerk. H. Bouvier. Ha! in de kerk 1 En gy deedl gymna stische wandelingen met de kinderen .17 Ilussr-n. Dat gaet my aen en ik heb daerover geen rekening te geven SI. Bouvier Dal gaet u aen! Dal gaet ook de enkwest- kommissie aen. Wy doorloopen hel land om lichtte doen schynen Houdt u belamelyker, en selTens, of ik doe u door de gendarmen vastgrypen en builen smylen H. Husson. My dunkt dat ik my zeer belamelyk ge- draeg. il. Bouvier. Zwyg...., (Verder). Gy kent de leering der Kerk nietgy kent zelfs hel vierde gebod van God niet. il. Ilusson. M de voorzitter, ik heb nogthans vier jaren de theologie gestudeerd, om dal alles Ie leeren. H. Bouvier. Welnu, gy bewyst dat gy niets in die vier jaer geleerd bent Gy hebt aen de kinderen ge zegd, hunne ouders brutael te behandelen. Gy hebt hun dat in de biecht gezegd .V. Ilusson. Ik kan niet antwoorden over hetgeen ik in de biecht zou gezegd hebben. H. Bouvier. Dat is hel. Wy weten dat. Wanneer gy ziel dat men u vast heeft, verschuilt gy achter het beroepsgeheim. Dal is gemakkelyk (IIy lacht.) H. Ilusson Gy kunt op uw gemak lachen, M de voorzitter. Gy zyt het die de gemakkelyke rol hebt. Gy weet dat ik gebonden ben en niet mag antwoor den il. Bouvier, (woedend Hebt gy ja of neen aen de kinderen gezegd ongchoorzaem te zyn aen hunne ouders il. Husson. Ik heb aen de kinderende chrislelyke zedeleer onderwezen, zooals zy in den kleinen cate chismus slael. Gy spreekt veel van vryheid, M. de voorzitter, welnu, lael my vry, mynen plicht te ver vullen volgens myn geweten. il Bouvier. Houd u belamelyk. Neem ccno bela- melyke houding aen. Weet wel dat gy niet in uwen biechtstoel zyt gy zyt in de hei berg niet, of op den preekstoel ook niet gy zyt oen hevige, zeer gewei- dadigc priester. Gy zyt een hevig man, en om de kinderen te bestu ren en te straffen, gebruikt gy hevige middelen il. Husson Ik verklaer dat ik dat nooit gedaen heb. M. Bouvier. Voor eene goede opvoeding moet men zedelyke middelen, zedclyke bestraffingen gebruiken il. Husson. Dal is onvoldoende voor de kinderen der liberalen zy zyn te koppig. il. Bouvier, (woedend) Gy hebt uw dorp schoon in opschudding gebracht, sedert gy er zyt. H Husson. Ik heb alles gedaen wat mogelyk was om er christelyk leven in te brengen. M. Bouvier Zwyg, zwyg, en houdt u belamelyk. Gy verdeelt de bovolking door uwe onzedelyke lee ringen. M. Husson. Welke onzedelyke leeringen H. Bouvier. Met de kinderen te dwingen tol de ongehoorzaemheid. SI Ilusson. Ik heb nooit zoo gansch alleen er. zon der uitlegging aeri de kinderen gezegd, dat zy niet moesten gehoorzamen. il. Bouvier. Zwyg. SI. Husson. Ik heb hun uitgelegd, dat zy slecbls moesten gehoorzamen in rechtveerdige zaken. il. Bouvier. Zwyg. Achtbare getuigen verklaren het en geven u eene logenstraffing. M Husson Nog eens, ik loochen het gesproken te hebben zooals gy zegt. il Bouvier. Gy loochent Maer gy weet niet meer wat gy zegt. M. Husson. Ik heb nogthans het hoofd niet verloren. M. Scailquin wil er een woord tusschen voegen M. Bouvier (denkende dal H. Husson spreekt). Zwyg. il. Scailquin wordt rood. SI. Husson. Lael my toe, M. de voorzitter, u te doen opmerken dat ik het niet ben die gesproken heb. Het is uw kollega M. Scailquin. il. Bouvier. Zwyg. Gy spreekt eene onzedelyke, schandelyke tael, onweerdig van een priester. H. Ilusson. Maer, ik beb zoo niet gesproken. M. Bouvier. Zwyg. zwyg il. Ilusson Maer M. de voorzitter. il Bouvier (woedend). Gendarmen grypl dien man vas! en zet hem aensloads aen de deur. Het is een onbeschofte kerel hy zal straks terug komen. Dat hy voor minuten penitencie doet.. De gendarmen zetten den pastor aen de deur. il. Bouvier. Wat is dat voor een kerel Heeft men ooit gezien? M. de sekretaris, gy zult in het proces verbael opschryven dat die kerel den voorzitter onder brak, en dat hy (sic) hem heeft doen buiten zeilen. Ten slotte- wordt er beslist dal de getuige niet meer mag verschynen, en M. Bouvier verbiedt hem te betalen. Eerst na hel einde der zitting werd M. Husson, die door de gendarmen opgesloten was, losgelaten. Ziehier nog eenige uitvallen van M. Bouvier: De paslors zyn beulen, ware beulen. Pastor, gy komt hier liegen, liegen onder den eed dien gy hebt afgelegd. Hy trekt zyne jaerweddc in 't fransch, die pastor, en hier komt hy zeggen dal hy geen fransch kent.Dal zyn Jesuietenstreken. Gy zoudt ons willen terugbrengen in de middel eeuwen,den voel zetten op de borst der arme boeren, ze onder de voeten pletteren als vuige slaven. Maer 't is onnoodig; hel licht is thans overal verspreid, en de middeleeuwen komen niet meer terug Hel is ongelooflyk hier een grysaerd (een pastor van 63 jaer) zoo te zien liegen onder eed, en nog wel een priester, 'l Is schandelyk.'l is onzedelyk, ziedaer nu de vertegenwoordigers van Christus. T Is schoon Gael heen, zeg ik u, en dat ik u niet meer zie. SI Bouvier Hoe oud was de catholieke onderwy- zeres De Getuige. Achttien jaer. il. Bouvier. Waer woonde zy De Getuige. Op de pastory. il Bouvier. Hy heeft geluk, die pastor Denderbode, roept 't Verbond ons toe, toen gy veertien dagen geleden deed opmerken dat 797 jongelingen der laetste militieklas naer de karern moeten trekken, om er als plaets- Tcrvangers te dienen van 't zelfde getal oflicicele onderwyzers, anders gezegd, let'gloopers, liebt gy wacrschynlyk vergeten te zeggen, dat er insgelyks alle jaren een groot getal optrekken als plaetsvervangers der Seminaristen. Inderdaed, veertien dagen geleden spraken wy daervan niet.... Doch indien de sctiryvelaers van 't Verbond de voo- rige nummers van ons blad willen doorsnuffelen, dan zullen zy vinden dat wy, onlangs geleden, die kwestie behandelden, en, door cyfers ontleend aen de oflicicele statistiek bewezen, dat de verhouding tusschen dc Seminaristen en de oflicieele leögloopers die jaerlyks moeten vervangen worden, van i tot 3 is.... Dit wil zeggen dat, op dry vrygestelden, men twee oflicieele leéglooners en slechts een seminarist telt.... Gy ziet, dus, Verbond, dat wy die omstandigheid uit bere kening niet moesten verzwygen. En nu, wanneer wordt allecnlyk den Seminarist vrystclling van dienst verleend Alshyde zoon is van ouders die niet welstellend zyn, 't is te zeggen, die gecne genoegzame fortuin bezitten om een plaetsvervanger te Kunnen betalen. Rn wanneer verkrygt de oflicieele leêglooper vrystelling van dienst Altyd 't is gelyk of zyne ouders welstellend of niet wel stellend zyn.... Wy vragen het, is dit gcene schreeuwende onrechtvcerdig- heid, dat soms een arme bloed.de eenige steun zyner zieke of gcbrckkelijke ouders, moet soldact worden in de plaets van den zoon eens ryken smaus, die om de onkosten van eenen rcmplacant te sparen, zyn jonge naer eene staetsnormacl- school lieefl gezonden En men zegge niet dat dit geval eene uitzondering daerstelt, want wy zouden menigvuldige voorbeelden konnen acnwy- zen.... Wy zouden zelfs buiten onze stad niet moeten gacn.... Wil gy dat wol gelooven, Verbond Indien liet gouvernement, gaet 't Verbond voort, den ofli- cieclen ondcrwyzer vryheid van dienst verleent, dan is het slechts in vergoeding der diensten die hy aen dc samenleving bewyst. Schoone diensten voorwaer die dc oflicicele onderwyzers aen de samenleving bewyzen met mede te werken om 'tchris- tene gevoel by de opkomende geslachten uit te dooven en ons aldus regelrecht naer de barbaerschheid terug te voeren.... Schoone diensten voorwaer die de oflicieele onderwyzers bewyzen met gansch 't jaer als echte luirikken te leven en niet alleen 't klaerstc der inkomsten van de gemeenten maer nog bovendien 't geld en goed van de armen, zieken, weduwen en weczen op te smeeren Nemen wy aen dat de olficieele luirikken aen de liberalen diensten bewyzen, maer bewyzen de priesters en de vrye onderwyzers dan ook geene aen dc calholieken De catho- liekcn zyn immers zoowel belgen als de liberalen, even als zy betalen wy de staelslasten en voldoen wy aen de bloedwet.... En zouden de seminaristen en de vrye onderwyzers dan de zelfde rechten niet mogen genieten dan de oflicieele leCgloo- pers De rechtveerdighcid vercischt dit,.... maer wat is 't Men zou veel eerder rozenwater van eene stokvischton tap pen dan rechtveerdigheid by de liberalen te ontmoeten van 't oogenblik dat liet de belangen der Religie en van de calholieken raekt.... Oh wy weten het wel volgens de liberalen bewyzen dc priesters gcene diensten aen de samenleving,en loopen zy hen nog bovendien gedurig in den wegZoo zeer haten de libe ralen de priesters dat, konden zy het maer gedaen krvgen, zy den laetsten seminarist naer de kazern zouden zenden en den laetsten priester doen opknoopenImmers de priesters errinneren hen gedurig hunne boosaerdige, onzedelyke, on tuchtige en onrechtvcerdigc levcnsvvyze enin de irtr van daer de gramschap Liberale wellevendheid en lieftalligheid. Wy willen eens een slaellje van liberale wellevend heid en lieftalligheid onder de oogen onzer lezers brengen, met dc volgende regelen lellerlyk uit 't Verbond over te schryven Eene droeve personnagie heeft zich geoorloofd ten opzichte mijner medewerking aan de herziening «der kiezerslijsten gedurende de jaren 7879-1881, honende en laffelijke lasteringen uil to braken ter herberg De Café Beige. De praat van dien persoon is gelijk aan de zwad- der van een kruipdier beiden zijn onmachtig iemand te bevuilen. Nogthans het kruipdier, als hel te ver uit zijn hol komt word onder de voet verplet en de droeve personnagie zal ondervinden wat hem te wachten staat, als hij den moed zal hebben, zijne uitbrakin- gen in mijne tegenwoordigheid te herhalen. Ik verwacht hem dus. (Geleek.) Pu CALLEBAUT. Hoe wellevend' hoe lieftallig!! niet waer geëerdo lezers Omdat de Droeve nu by masoeur in den Café Beige, uitgebabbeld heeft, dal heerschap Ph Calle- baut, alias de Voorzitter van 't afgedankt uilenkomi- leitje, zooveel verstand heeft van kiezerslysten of kieszaken als nen bok van safraen te keuren of als nen os van eiërs te pellen, heeft hy de dood, ja de bittere dood verdiend!.... Indien de Droeve den moed heeft zyn gezegde in de tegenwoordigheid van heer schap Callebaut te herhalen, zal deze laetste hem dadelyk het hoofd verpletleren onder zynen voet!... Welke wreedheid tochIemand het hoofd ver pletteren, omdat hy eenvoudig de vvaerheid, ja, de loutere waerheid zegdeMaer is die waerheid dan toch zoo kwetsend dat men hare verkondiging met de dood, ja, met de dood alleen, kan boeten? Wel duizendmael, neen!... En inderdaed, groot en klein, oud cn jong, weet dat men heerschap Callebaut niet moet ophangen voor zyne al te groote kennissen in kieszaken, 't geen ten andere zeer naluerlyk is.... Alvvie zich met kieszaken of kiezerslysten onledig houdt of gehouden heeft, weet by ondervinding dat het heel wal anders is dan guano te keuren en cara- mellen to bakken LETTERNIEUWS. Wy melden met genoegen, dat binnen eenige dagen de Maria-Almanak voor 1882, van den Eerw. Heer S. Daems, der abdy van Tonger- loo. het licht zal zien. Zooals meestal onze lezers weten.lelt de Maria-Almanak reedstwee voorgangers; verleden jaer bleef hv achter om redenen teenemael onafhankelyk van des Opstellers wil. Dat verwekte by menigeen zeer groot spyt, zooals het de talryke aenvragen bewyzen,die den vroegeren Uilgever gezonden werden. Ook hopen wy.dat zyn verschynen er, dit jaer, te meer zal om welkom zyn. Hy heelt zyn in 4° formaet verwisseld tegen een veel aengenamer formaet in 12°. Ook loopt de prys maer tot 1/2 fr. meer.Dat zal hem in het bereik stellen van alle beurzen. Vriendelyk verzoek aen de catholieke bladen dit bericht over te nemen. De Uitgever van den Maria-Almanak,» L. TAYMANS-NEZY, Boekdrukker, Lier. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Sadones, onderpastor te Nederbrakel.is pastor van Ophasselt benoemd. De Eerw. Heer Braeckman, onderp. te St. Denys Weslrem,wordt onderp. te Crembergen en is vervangen door den Eerw. Heer Peyne, onderp. te Steendorp. De Eerw..Heer Van Damme, onderp. te Baerle is onderp. benoemd te Sinte Martens-Lierde. De Eerw. Heer Van den Eeckhaut, sur veillant in S. Jozelsgestichl te Sint Nikolaes, wordt onderpastor te Opdorp. ALLERHANDE NIEUWS. De Volkskamer beeft deze week den redetwist over 't wetsontwerp betrekkelyk de vischvangsl in de binnenwaters voortgezet en eindelyk de artikels aengenomen. De tweede stemming zal later plaets grypen. Maendag is een erg ongeluk voorgevallen in desuikerraffineerdery van MM. Graffe en O, te St-Jans Molenbeek. Een werkman, Kristiaen GhysbreclU, gebortig van Aelst, wilde een zak suiker in een ketel uitstorten, toen hy het evenwicht verloor en in den ketel viel. Alhoe wel hy er aenstonds kon uilgehaeld worden, had hy reeds verschrikkelyke brandwonden bekomen. Hy is nog denzelfden dag overleden. GhysbreclU laet eene weduwe met twee kin deren achter. Vrydagwerd alhier een lykdienst tot lafenis zyner ziel gecelebreerd in onze St-Martinuskcrk. Dynsdag beeft de opening plaets gehad der afdeeling van Jelte naer Assclir, van den spoorweg van Brussel naer Dendermonde. Ten gevolge dier opening hebben de uren van het vertrek uit de statie te Dendermonde belang ryke veranderingen ondergaen. De echtgenooten Buelens, gewoond heb bende te Steenockerzeel, waren dynsdag naer den Haeebtschensteenweg N° 422 te Brussel verhuisd. De meubelen lagen nog overhoop in hunne nieuwe woning. Vrouw Buelens bevond zich in een der kamers met hare twee kinde ren, een meisje van 16 maenden en een zoontje van 6 jaren oud. De knaep vond ongelukkig, in eene doos, een oud pistool, waermeê hy begon te spelen. Eensklaps hoorde men een knalhet pistool, dat oud en verroest was, sprong in stukken, en de kogel trof het zus- lerke, dat in een hoek der kamer zat. Het kind werd op den slag gedood. Vrouw Buelens werd erg in het aengezicht gekwetst en haer zoon werd aen den arm vei*minki; zyne hand is moeten afgezet worden. Moord te Brussel. In de Van den Bran- denstraetj te Brussel, in een gang, woonden sedert lang reeds de echlgenoolen Deliège. De man, slotmaker, is een onveibcterlyke dron- kaerd de vrouw, daerentegen, was van een onluTispelyk gedrag sedert 50 jaren was zy iu dl- drukkery van den Moniteur Beige in dienst als werkvrouw. Maendag, omtrent 11 uren 's morgens, kwam de zoon Deliège, die als miliciaen de jaerlyk- scho revue had moeten bywoonen, met zyne vrouw by zyne ouders. De moeder haelde eenige ververschingen. Omtrent 1 uer namid dag vertrokken de zoon en zyne vrouw de eclitgeiioolen Deliège bezochten nog eene na burige herberg, en keerden daerna terug naer buis om te gaen eten. Na bet eetmael, omtrent 2 1/2 ure namiddag, ontstond een twist tusschen Deliège en zyne vrouw, over het bezoek van hunnen zoon. Vrouw Deliège wond zich op en zegde tot ha ren man Uw zoon en zyne vrouw zyn zoo lui niet als gy, zy werken. Deliège. die reeds dronken was, werd kwaed en bedreigde zyne vrouw, die om hulp riep. Daerop hoorde men een harden schreeuw vrouw Deliège had een steek in de borst be komen. Alhoewel doodelyk gekwetst, had zy nog de macht om zich by eene gebuervrouw te begeven, waer zy weldra stierf. De moordenaer had zich ondertusschen op zyne kamer opgesloten, en de policie was ge- noodzaekt de deur in te stooten. Deliège had reeds gepoogd zich te zelfmoorden hy had zich den hals willen alsnyden en zich vervol gens willen ophangen, doch te vergeefs. Toen de policie hem aenhield, bood hy geen weêr- stand hy bekende dat hy zyne vrouw ver moord bad, en voegde erby dat hy spyt had over zyne misdaed. Het parket heeft zich ter plaetse begeven Deliège is in de gevangenis der Kleine Karme lieten opgesloten. Te Heule. Men schryft uit Ileule De eerw. heer onderpastor Yzerbyt, is vry- dag avond alhier aengekomen. Sedert ver scheidene dagen reeds, wachtte eene groote menigte hem by de aenkomst van eiken trein, aen de statie af. Om alle betooging te voor komen, is M. de onderpastor onverwachts in ryluig aengekomen. Zaterdag morgend heeft byde mis gezongen, en zyne bediening van onderpastor hernomen. De zwarte vlag aen de Brugge, is vervangen door eene witte vlag met den groetWelkom Er beeft geene andere betooging plaels ge had en de burgemeester heeft dan ook niet moeten verbieden van te manilesieeren. Ver leden zondag had de eerw. heer pastor van Heule, in den naem van den onderpastor, zyne parochianen verzocht geen betooging in te richten en aen dit verzoek werd gehoor ge geven. Het gemeentebestuer van Sl-Nikolaes is jn onderhandeling om de stad met elektriek jicht te verlichten. In zitting van dynsdag 8 november, heeft de gemeenteraed van Dixmude met eenparig heid van stemmer, het volgende voorstel aen genomen 1° Dat er in den gevel van het huis, waer de dichteres mevrouw Van Ackere-Doo- laeghe geboren is, door de zorgen der stads- regeering, een steen zal geplaetst worden,voor opschrift dragende in dit huis is geboren, den 26 october 1805, de dichteres Maria Doo- laeghe, vrouw Van Ackere 2° Dat de bena ming van Mosselstraet zal veranderd worden in die van Doolaegliestraet. Er wordt te St-Truiden veel gesproken, zegt de Onafhankelyke, van een diefstal van honderd duizend frank, die aldaer zou gepleegd zyn. In den nacht van zondag lot maendag, waren er twee kwaeddoeners gedrongen op de binnenplaets der hoeve van M. P. Delabie, te Vichle. M. Delabie en zyne zoons snelden toe, doch de vader werd door een der bandieten aengerand, die hem by middel van een mes aen het hoofd kwetste. Alsdan ontstond een hevig gevecht en een der zoons, met een houweel gewapend, bracht een der kwaeddoeners een wonde toe in het aengezicht de andere moet insgelyks erg gekwetst zyn. De misdadigers zyn er echter in gelukt te ontsnappen tot nu toe zyn zy niet gekend. Een heiligschendende diefstal is in den nacht van 9 tot 10 dezer in de kerk naby Ville- du-Bois, naby Vielsalm (Ardennen) gepleegd. De dieven zyn door een venster geklommen en hebben eene deur opengebroken by middel van een ploegyzer. Zy hebben een offerblok open gebroken, die ongeveer 15 frank kon bevatten. Zy zyn er ook in gelukt bet tabernakel open te maken; in hel eerste vak bevond zich de H. Hostie,gesloten in een kristalen doos. Die doos is verdwenen. Het tweede vak het tabernakel bevatte een ciborie de dieven moeten echter in hun werk gestoord geweest zyn, want die ciborie is aen hunne handen ontsnapt, De deur der sakristy droeg insgelyks het spoor van braek, doch de misdadigers zyn er niet in ge lukt ze te openen. Het zoontje van den burgemeester Del tour van Xhendremal, een vyftienjarige knaep, was maendag in de statie van Haut-Pré op den exprestrein van Brussel gestapt. De jonge ling dacht dat hy zich op een gewonen trein bevond in de statie te Bierset-Awans, waer by moest afstappen, zag hy echter dat den trein niet stilhield. De onvoorzichtige knaep sprong uit het rytuig en viel op de baen hy werd op den slag gedood. De muziekdoozen van het huis Heller wor den alle jaren in dit jaergetyde aengekondigd, om weldra als een der meest gezochtste St- Nicolaes- en Nieuwjaersgiften te dienen. Om aen duizende verlangens te voldoen en om een lastigen keus de vermyden aen al die niet weten welk geschenk doen, vragen wy kan men een aengenamer geschenk doen Eene muziekdoos herinnert u aen gelukkige oogen- blikken, zy lacht wanneer gy lacht, in hare vrolyke arias, zy spreekt aen hart en ziel in hare ernstige melodiën, zy verdryft verveling en droefgeestigheid. Zy is de getrouwe vrien din van den verlatene en byzonder van den zieke die gedwongen is te huis te blyven. In een woord de muziekdoos van Heller moest in geen salon, in geen goed buis of by geen ziekbed ontbreken. Voor de hotelhouders, de tafelhouders, sui kerbakkers, enz. is er geen beter voorwerp, om de koopers lang en dikwyler hun gesticht te doen bezoeken. Volgens wy van verschil- lige kanten vernemen hebben de hotelhouders die zich een orchestrion aengeschafl hebben, onmiddellyk bunne ontvangsten zien verdub belen daervoor kunnen wy de andere hotel houders niet genoeg aenbevelen van zich on middellyk zulk een speeltuig aen te schaffen, waervau de goede uilslag niet te belwyfelen is. Wy voegen er Dy dat de keus der wyzen met veel zorg gedaen is de arias der meest geliefde operas en operetteri, de nieuwste dan sen, liedjes, marchen, enz. bevinden zich op de stukken van Heller. Deze groote nyveraer heeft de eer de leverancier le zyn van byna al de hoven van Europa. .Melden wy ter loops HH. MM. den koning der Belgen, de koning van Nederland en de graef van Vlaenderen die elk een groot stuk van het huis Heller bezitten, huis welks voortbrengsels diplomas op de by- zonderste tentoonstellingen bekomen hebben. Eene premie trekking van 100 schoone stukken van eene weerde van 20,000 fr. is door bel Huis Heller voor dezen winter inge richt, reden te meer om een aenkoop te doen. Op aenvraeg worden geïllustreerde prys-cou- ranten en prospectussen franco toegezonden. Om te eindigen bevelen wy uüdrukkelyk aen allen van zich rechtstreeksch, zelf voor kleine bestellingen, tot hel huis van Berne te wen den, want het gebeurt dikwyls dat men andere producten verkoopt voor stukken van hel huis Heller. Dit huis heeft nergens een dépót. Al hare stukken dragen in druk den naem van J.-H. Heller. In Semper vierens komt een middel voor tegen de tandpyn. Den afgeschilden bost van eenjarige loten van eene noleboom legt men een kwart uers in azyn, doet het afschrabsel vervolgens in een neteldoekschen lap en legt het op de wang na verloop eener halve uer is de kies- of tandpyn geweken. Voor klierziekte drinke men als thee een af treksel van in Juni of Juli gedroogde notenbla deren. Middel legen hoest Meng een niet te sterk aftreksel van saliebladeren met honing en neem daervan om de twee uren een eetlepel warm in. Het schynt by lange niet algemeen be kend te zyn dat men rozen op dezelfde wyze als oleanders door stekjes iu water te plaetsen vermenigvuldigen kan. Te uien einde vult men een klein flesclije (by voorbeeld, de lange be kende eau-de-Cologne fleschjes) met regen- of rivierwater, en plaets daerin een rozenstekje zóó dat twee oogen er van onder water slaen en de overige vry blyven. In den aenvang bange met deze fleschjes op eene beschaduwde plaets, later op een zonnig plekje. De stekjes vormen weldra wortels en worden daerna in een pot gepoot. FRANKRYK. Het faniues groot ministerie, werd dezer dagen, in den Journal Offciel bekend geraaekt; hel is namelyk samengesteld als volgt: Gambetta, minister van buitenlandsch zaken, Waldeck-Roussau, minister van binnenland- sclie zaken. Paul Bert, minister van openbaer onderwys. Gcnrael Campenon, minister van oorlog. Allain-Targé, minister van Finanliën. Raynal, minister van openbare werken. Cochery, minister van posleryen. Rouvier, minister vann koophandel. Gazot, minister van juslicie. Admirael Gaugeard, minister van zeemacht. Devés, minister van landbouw. An. Proust minister van schoone kusten. Vier mannen uit dit groot ministerie zyn gekend: Gambetta, die door M Thiers den ra- zenden 7.01 is gedoopt; Paul Bert, een kerkhater van d'allereersle klas; Gazot en Cochery, die van 't vorig ministerie deel maeklen. Al de andere zyn min of meer nieuwelingen. De fransche dag bladen zullen eiken minister gauw wikken en wegen; doch best zal zyn eens die 12 lichten in hunnen werkwinkel te aenschouwen. Ongeveer twee maenden geleden werd een bediende van den tramway le La Chapelle door een kleinen hond in de hand gebeten. Daer de beet slechts onbeduidend was, nam hy geen de minste voorzorg om ze te doen verzorgen. Hy dacht er zelfs niet op. Maendag morgend nogtans gevoelde hy de eerste aenvallen van razerny en 's avonds lag hy reeds in zyn bed, zich van de geweldige pynen ineen te wringen, tot zyne vrouw en kinderen gedurig roepende Nadert niet. ik zou bylen! Vlucht! vlucht! Men haeste zich eenen geneesheer le roepen; deze kon slechts aenraden den zieke zoohaesl mogelyk naer het gasthuis te brengen. Hy stierf er eenige uren later in de afgryselyksle pynen. Men had hem op zyn bed gebonden ten einde verdere ongelukken te voorkomen, want het is zeker, ware die voorzorg niet genomen geweest, de zieke zou in zyne aenvallen van razerny alle aenwezigen aengerand hebben, en vreeselyke ongelukken waren er te vreezen. Wat verschrikkelyke dood Een gedekoref.rd mynheer. Verleden zaterdag kwam een welgekleede mynheer, met het lint van het Legioen van Eer in zyn knops- gat, een der Bergen van Bermhartigheid te Parys binnen, en bood er een tiental uerwerken, een diamanten kalssieraeden verscheidene andere voorwerpen in pand aen. De kontroleur van het geslicht zag aenstonds dat al die juweelen voortkwamen van een dief stal, eenige dagen te voren te Corbeil gegleegd. IT y verzocht den gedekoreerde mynheer eenige oogenblikken te zitten, terwyl de schatting werd gedaen der juweelen, waerop hy tien duizend francs in leen vroeg. Intusschen ging een be diende den kommissaris van policie verwittigen. Deze bevond zich weldra ter plaels en legde de hand op den leener, zonder den minsten eerbied te toonen voor liet lint in het knopsgat. De kerel werd naer de gevangenis gebracht, maer weigerde volstrekt zyn naem en woon- plaels op te geven. Hy had een reiszak by hem, waerin een groot getal juweelen staken en ongeveer 7000 fr, in goud. DUITSCHLAND» Te Breslau bevindt zich de prior van het Trappistenklooster uit Kaepslad, in het zuiden van Afrika. Pater Frans heelt zich met eenige religieu7.en le midden der wildernis aldaer neêrgezet en is met de ontginning des lands begonnen. De Trappisten beginnen gewoonlyk met het land, de menschen worden later van zelf voor bet christendom en de beschaving ge wonnen. Zy hebben thans 12 engelsche vier kante mylen ontgonnen, doch kunnen nie t verder, daer hel hun aen geld en krachten ont breekt. Om beiden te verkrygen, heeft pater Frans zich naer Duitschland begeven. Het is hem gelukt 15 kloeke mannen te winnen, die naer Kaepstad zullen gaen en reeds naer Londen zyn vertrokken, namelyk 2 mekaniciens, 1 in genieur, 1 landmeter en 9 werklieden en boere Hy zoekt nog meer menschen, om die met «ene tweede expeditie le verzenden,

De Denderbode | 1881 | | pagina 2