Paulus Pilate. pet"™: Saie^gsnjj'ne$tandltenie"w zij bestudeeren, welke deengelsche markten aan den uitvoer der belgische groenten opleveren. De inlichtingen, welke die ambtenaar te Londen zal bekomen, zullen in brochuur open baar gemaakt en vooral op den buiten ver spreid worden. Zondagsrust. In Holland is eene vereeniging gevormd om de zondagsrust te begunstigen. InvloeJrijke katholieken en protestanten, tusschen wejke verscheideue priesters, bevinden zich aan het hoofd dezer vereeniging. Zonder twijfel op aandringen dezer laatste, heeft het bestuur der Hollandsche Spoorweg Maatschappij het besluit genomen Zondags enkel de pakken en koop waren rond te deelen, die daags te voren zijn aangekomen. Bij het bestuur der hollandsche posterijen is het werk op de Zondagen veel verminderd. Bij onze geburen juicht iedereen deze maat regels toe. Schoolboeken. Veel lagere scholen, door de ongelukswet van 1879 aan de gemeenten opgedrongen, zul len nu onder het rechtslreeksch toezicht staan van de gemeentebesturen. De besturen mogen niet vergeten dat zij den keus der klassieke boeken moeten doen. Er is langs dien kant veel kwaad te vermij den. t Het hoort den gemeenteraad toe, zegt het ministerieel onderricht, de reglementen der school op te maken, de leergangen vast ie stellen, de uren der werkzaamheden ie be- palen, de hand over orde en tucht te hou- den, enz. De school- en prijsboeken zullen, na verslag van den onderwijzer, door den gemeenteraad gekozen worden. Opgepast dus voor de officieele vodden, die onder voorwendsel van onzijdigheid, geene zedelijke strekking meer hebben. Oorlog aan de officieele onwetendheid Kiezing voor de Handelsrecht bank. Het handelsrechterlijke kiezerskorps van 't rechtsgebied Aalst, moet zich op Donderdag 11 December, om 3 ure namiddag opnieuw vergaderen ten einde over te gaan tot de be noeming van een rechter en van een rechter- plaatsvervanger. Wij roepen de aandacht onzer vrienden op de belangrijkheid dezer kiezing in. Wij sporen hen ten dringendste aan, er te willen aan deelnemen, want onze zegepraal zal grootelijks afhangen van de tegenwoordigheid van alle onze partijgenoten. Onze kandidaten zijn de heeren Gustaaf De Coenbankier en Rochus De Gheest, brouwer, beide woonachtig te Aalst, 't Zijn de zelfde beeren welke bij de laatste kiezing kandidaat waren en als gekozen wierden uitgeroepen doch wiens verkiezing ongeldig verklaard wierd, omdat twee personen,door den heerGoeverneur tot de kiezing uitgenoodigd, ten onrechte aan de stemming hadden deelgenomen. Bij de laatste kiezing van 17 Juli, bekwamen onze kandidaten een tiental stemmen meer dan hunne tegenstrevers, en dit getuigt dat zij 't vertrouwen van 't kiezerskorps bezaten. Nu, wij zijn verzekerd dat dit zelfde kiezerskorps Donderdag aanstaande, andermaal luide zal uitroepen dat zij zijn vertrouwen waardig zijn gebleven. Katholieken, allen dus op uwen post Don derdag aanstaandede liberalen willen den strijd voor de handelsrechterlijke kiezingen gelijk voor de politieke Wij, katholieken, hebben den voorstel gedaan dien strijd te sla ken en rechters te benoemen van beide ge zindheden, en de liberale opperhoofden heb ben onzen voorstel op 't advies van advokaat Janssens verstooten.... In die omstandigheid is het de plicht van alle onze vrienden, Don derdag op hunnen post te wezen en aldus aan de liberalen te toonen dal wij den hooger be doelden voorstel niet deden, gelijk advokaat Janneus het beweerde, omdat wij voor den uitslag der kiezing vreesden, maar wel om een einde te brengen aan eenen toestand die. men zal het niet betwisten, hoogst schadelijk is voor de weerdigheid en den eerbied aan 't handelsgerecht verschuldigd Wij zouden wel oens willen weten krachtens welk recht M. J. De Windt,bevelen te geven heeftaan den pachter van 't plaatsgeld op de vleeschmarkt en hem zelfs met een procesverbaal bedreigd Herin ner u, beer, dat uwe bevelen nog zelfs niet kunnen gelden daar waar de sladsbessems slaan Dit komifeit heelt zich dadelijk in onderhandeling gesteld met degene van Berlyn, Keulen, Mayence en Manheira, om voorts te gaan 't akkoord met deze om alles in het werk te stellen omdat de verschillige takken van de Duitsche nijverheid en koophandel waardig te Antwerpen zouden vertegenwoordigd worden. Alle die pogingen zijn roet den besten uitval bekroond, lederen dag komen de aannemingen van Duilschland in grootgetal toe. Crefeld zal zijne zijden tentoonstellen. Aken zijne lakens en zijne naalden. Pe gieterijen van artistieke bronzen beloven hunne schoonste specimens te zenden Vier grootc glasbla zerijen hebben van nu af hunne deelneming beloofd. De nijverheid der metallurgie, koolmijnen,brouwerij, stokerij, fabrieken van machienen en gereedschap pen, deeldraaierij en draadtrekkerij, enz zullen op eene uitstekende wijze te Antwerpen vertegenwoor digd zijn. Het is van nu af zeker dat Duilschland eene be langrijke plaats in de Wereldtentoonstelling van 1885 zal bekleeden Aan België van te maken dal zijze nij verheid en zijnen koophandel niet overtroffen worden door de tentoonstellingen zijner naburen. Op het laatst oogeublik meld eenen telegram van Londen dat de heer Grattan, Algemeen Consul\an Engeland, benoemd is als kommissans van deze Mogendheid bij de Antwerpsche Wereldtentoonstel ling. Volkskamer. Po woordenkramerij in de Volkskamer gaat nog altijd goed haren gang. De eene ondervraging na de andere wordt door de libe ralen aangekondigd vandaag is 't over de uitvoering der nieuwe schoolwet, morgen over de gendarmen in burgerskleederen en overmorgen weêr over de schoolwet of wat anders en zoo worden de ware belangen des lands aan de liberale partijzucht ge slachtofferd. Zou het nog geen tijd worden dat de Rechterzijde aan die nuttelooze woordenkramerij een einde stelle KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 1 december 1884, wordt M. L. Glieeraerdts, nijveraar al hier, tot rechter bij de Handelsrechtbank onzer stad benoemd. Bij koninklijk besluit van 25 November, wordt de beer Leo Verhaeghe-de Nneyer, gou verneur van Oost-Vlaanderen, gezant van Belgiën benoemd, verblijvende bij Zijne Majes teit den keizer van China. Bij besluit van zelfden date, wordt de heer Libbreclit. voor zitter van den provincialenraad en lid der be stendige deputatie, gelast met voorioopig het ambt van gouverneur van Oost-Vlaanderen te vervullen. was met den trein van 11 1/2 ure naar Brussel vertrokken. Men weet niet welke de oorzaak der ramp mag zijn. De strengste maatregels worden voortdurend in de poeierfabriek genomen, om elk ongeval te voorkomen. De werklieden dragen er schoe nen van zacht leder, zonder nagels, welke bun door hel bestuur geleverd worden. Zeer dikwijls worden zij bij bel binnenkomen onderzocht, om alzoo verzekerd te zijn, dat zij in hunne zakken of onder hunne kleederen geen tabak, fosfoorstekskens of andere ont vlambare stoffen verbergen. De poeierfabriek bestaat sedert 1778 en is eene der belangrijkste van Europa. Er bad eene ontploffing plaats in 1866, en eene andere in 1880. Die leste maakte 7 slachtoffers en veroor zaakte eene aanzienlijke schade. Men heeft vandaag bijna de verzekering dat de ontploffingen van 1880 veroorzaakt werden door eenen werkman, die een einde aan zijn leven wilde stellen, zonder zich te bekomme ren met de gevolgen welke zijne daad voor zijne werkgezellen zou hebben. Zekere gezegden van dien werkman lot zijne vrouw, eenigen tijd voor de ontploffing, laten daar omtrent geenen twijfel. Gemeenteraad. In zijne zitting van Zaterdag lest, is onze Stedelijke Raad overgegaan tot de benoeming van twee kandi daten voor de openstaande plaats van kommis- saris van policie in onze stad. Werden benoemd M. Vervoort, kommissa- ris van policie te Dixmude, eerste kandidaat en MOtner Vander Linden alhier, tweede kan didaat. In dezelfde zitting benoemde de Raad den heer J. B. Vcrleyscn, tot Beslierder der Visch- mijn. In de vorige zitting werd den heer Jaak Eemans, met 't ambt van Deken ontvanger be kleed. Het Schepenkollege heeft M. Albert De Loose, als keurmeester aangewezen. Het per soneel van de Vischmijn is dus volledig. Wij hopén dat dees nieuw Bestuur alle zijne krach ten zal inspannen om 't reglement sliptelijk te doen uitvoeren en aldus een einde aan zekere misbruiken te brengen. Geschenk Woeste. Wij berinneren onze geëerde partijgenoten dat de inschrijving tot nader bericht geopend blijft. Alwie verlangt in te schrijven, kan zich tot dies wenden tot den heer Sekretaris zijner sektie of ten bureele van den Denderbode, Lange Zoutstraat, N* 10. Wij doen tevens opmerken dat de inschrij vers voor ten minste vijf franks, bet gesteen drukt portret van den heer Woeste, (groot for maat) zulleu ontvangen. De personen welke reeds voor eene som minder dan vijf franks hebben ingeschreven, mogen het verschil tot vijf franks ten bureele van den Denderbode laten geworden en zullen dan ook het gesteendrukt portret ontvangen. Deelneming van DulLschlnnd aan de Anl- werpeche Wereldtentoonstelling. Het Duilsch Gouvernement niet genegen schijnende om eenen ofllcieleo kommissaris bij de Antwerpsche Wereldtentoonstelling te benoemen, komen honderd dertig der eerste duitsche koophandelsbuizen der plaats bet besluit to uemeu van een' kouuteii daar te stellen om de intresten der Duitsche lenioonslollers te verdedigen. Dit komiteil is samengesteld uit de heeren O. Giunther, Voorzitter, J. Rautunstrauch, onder-Voorzitter, U. Albert de Bary, Joh Dan Furh- mann junior, Ottn Kenzbl, Auguss Ohlefdorff, Ernest Philipsün. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn Pastoors benoemd Op H Kerst te Gent, de E. H. A. Mortier, pastoor te Bollelare te Goeferdin- ge, de E H. Maillet, pastoor te Lieferinge te Botte- lare, de E H. E. Presiaux, onderpastoor te Loochris- tite Lieferingo, de E H. De Tavernier, vroeger pastoorlost. Mana-Aultrc. STERFGEVAL. Men meldt uit Antwerpen de dood van M. de Meester de Terwagne, senator van dit arrondissement, die ten gevolge van pleuris overleden is. M. Athanase de Meester zal door iedereen betreurd worden. Hij bezat veel bestuurlijke kennissen, en welhaast zou hij in het Senaat eene voorname plaats hebben ingenomen. Hij was zonder hoogmoed, en alles wal hij be trachtte, 't was goed te kunnen doen. Senator de Meester de Terwagne overleed op zijn kasteel te Hombeeck, verleden zondag avond rond 5 ure. Dit afsterven maakt dat er, binnen de veer tig dagen, eene nieuwe kiezing zal moeten ge schieden. De personen welke een abon nement op den Denderbode nemen voor 1885, zullen het blad te rekenen van heden Zondag 7 December tot het einde der maand gratis ontvangen. ALLERHANDE NIEUWS. sions en bronzen68, Noorder-Bolwerk Brussel; Marktstraat, 17. Morgen Zondag 1' Decem ber, Muzikale en Tooneelkundige Avondfeest, gegeven en uitgevoerd door de heeren Mees ters der Zondagschool van St-Martinus, in de Kring De Vriendschap, Korte Zoutstraat. Het programma belooft aan de Leden een hoogst aantrekkelijke» en vermakelijken avond- stond.Twee looneelstukjeseneen drama zullen opgevoerd worden. Verder treffen wij aan ver scheidene kluchtliederen en eene fantasie voor viool. Zonder eenigen twijfel zal de zaal weer proppend vol wezen. Sluiting der Jacht. De Moniteur bericht dat het verboden zal zijn te koop te stellen, te verkoopen, te koopen of te leveren 1° Na den 3 December, de patrijzen eti alle soorten van vogels in wilden staat, behalve de fesanten, de watervogels, enz. 2° Na den 5 Januari 1885.de hazen, de fesan ten, kwartels, boschhenne», veld of breem- kwartels en korhanen. 3° Na den 3 Februari, de reebokken en her ten. 4° Na den 18 April de watervogels, zooals de wilde eendvogels, kivitlen, pluviers, enz. In het Journal de Bruxelles lezen wij 't volgende over de ontploffing in 't poederfa- briek van Wetteren, die vrijdag 11. voorviel; Het poeder bestaat uit drie grondstoffen: solfer, kool en salpeter. Een der talrijke be werkingen, welke die sloffen moeten ondergaan is de trituration of het fijnwrijven de solfer en de kool langs eenen kant, de kool en de salpe ter, van den anderen, worden in ijzeren tonnen gemengd dan worden die drie stoffen onder een gemengd in koperen tonnen. Voor elke die bewerkingen is er te Wetteren een afzonderlijk werkhuis. De verschillende werkhuizen zijn in een en hel zelfde gebouw Arraail,| paUzcr zeer ziek i3. Men zegler bij P. S. De schade beloopt 10,000 fr. M. Bel paire, ingenieur te Gent., M. üelpaire ingenieur te Antwerpen en andere personen die tot liet bestuur der koninklijke inrichting behooren, zijn ter plaatse. De werklieden waren op weg om naar het werk terug te keeren, ze lelden de slagen en namen in allerhaast de vlucht in de richting van het dorp. De Etoile Beige komt hare inschrijvings- lijst voor de zoogêzegdn hongerlijdende libe rale schoolmeesters te sluiten. De Indépentlance zelf is oristicht over de dobbelzinnige opschriften die bij deze inschrij ving voor de hongerlijders,afgekondigd werden. Men geeft een lamlendige» frank om het plezier te hebben een dubbelzinnigen regel in het blad te mogen zetten. De vuiligheid is, in zekere wereld, zeer ver staanbaar vele van die woorden bevatten tien-tegen-een een heimelijk vergif, een laster, eene boosaardigheid. Inderdaad, zegt de Indépendance, die kwaad willigen hebben tegen goedkoopen prijs ple zier Wij zeggen dat dergelijke opschriften min of meer rieken naar die van een cabinet de ren- seignements. De worsteling in de brusselsche Associ- ation libérale wordt meer en meer duidelijk, daargelaten zelfs het ontslag van M. Janson, als afgeveerdige bij de Federation. De strijd word [geleverd tusschen twee groe pen, zegt de Gazette tusschen eene groep on- bekwamen(die zijn Jotlrand, Berger, Washer. Van der Kindere) en eene groep razendige zot ten (dat zijn Janson, Robert, Arnould, Férou De portretten der Gazelle zij» precies niet geflatteerd. De brusselsche stokslagers zijn ook slechte betalers. Dat blijkt uit de lijst der wei geringen van betaling voo*de maand Septem ber, die staan in den laatsten nummer van den Moniteur du Commerce Voor Brussel (stad,) beloopt dit getal tot niet min dan 1280 aangenomene wissels, wel ke men heeft laten prolesteeren In Augusli beliep liet getal tot 1100 dus 180 meer in September dan in de vorige maand Wat zal het zijn in October, November en December, de drie slechte maanden van het jaar De National valt. in lievige woorden, de mannen aan der zoogezegde orde-voorstellen. Geen kegelspel-soeieteit of geen duivenge- zelscliap, zou dulden dat men zóó, gelijk men in de Kamer doet, geld en tijd blijft verkwis ten zegt de National. Het blad heeft gelijk. M. Jourdain, hoofdopsteller van den Pa triot verscheen deze week voor de 6° kamer der rechtbank van Brussel, beticht van zooge zegde beleedigingen jegens eenen officier van policie en eenen agenl-inspekteur. M. Jour dain werd vrijgesproken. Telegraafdienst. Bericht. Eerlang wordt een kampstrijd geopend voor het verleenen van verscheideue plaatsen van leerling-tele grafist bij het kantoor Antwerpen (Beurs.) Om aan den kampstrijd deel te nemen moet men 1° Belg zijn geboren 2° Minstens 12 en hoogsteus 16 jaar oud zijn. (Echter mogen ook de aanvragers die niet ouder zijn da», 18 jaar worden toegelaten doch zij worden slechts voor eene der plaat sen voorgesteld, indien het getal der aanneem bare kandidaten die den gestelden ouderdom niet overirefien, ontoereikend is 3° Vrij zijn van alle krankheid of gebrek van gestel waardoor de dienst kan lijden. De aanvragen worden tot 15 December aan genomen. Zij moeten gezonden worden aan den minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen en vergezeld zijn van navermelde stukken A. Een uittreksel, op zegel, van den ge- boorte-akt B. Een bewijs van zedelijkheid, op zegel, onlangs afgegeven doorde gemeente-overheid C. Eene verklaring van den bestuurder van het gesticht waar de kandidaten hunne studiën hebben gedaan, om te weten welke leergan gen zij gevolgd hebben en of zij die met vlijt en vrucht hebben bijgewoond. Programmas der voorwaarden van aanne ming en alle nadere inlichtingen, worden de belanghebbenden bezorgd aan de telegraaf kantoren Beurs en Ooststatie te Ant werpen. Het gerucht is weêr in omloop dat lijk geweest als hij maar kon doch de prelaat heeft aan het bestuur der stad zeer duidelijk voor oogen gelegd in welke omstandigheden en onder welke voorwaarden, hij zijne pries ters kon gelasten in de stadsscholen weêr de lessen van religie te gaan geven. De antwoord van het gemeentebestuur moet den bisschop voldaan hebben, vermits er eene overeenkomst is lot stand gekomen tusschen bisschop en burgemeester van Gent. Het gent- sohe stadsbestuur heeft onder andere ver klaard dat het, met te trachten de lessen van religie in de gemeentescholen te herstellen, handelde in uitvoering der schoolwet van 1884 (nu de nieuwe schoolwet.) De Bien Public bespreekt deze overeen komst, en hij maakt er eene bemerking over die, volgens ons, zeer gegrond is. De libera le bladen, zegt de Bien Public, trachten de overeenkomst te verdraaien en in hunnen zin uit te leggen. Wij durven verhopen dat zij rechtschapen zal worden uitgevoerd. Doch dat geschrijf doet min of meer nadenken. De bis schoppelijke overheid is mild en betrouwend geweest, doordien zij eene zware en algemeene verantwoordelijkheid heeft. Doch 't is de plicht der ouders, met voorzichtigheid en wijsheid de school voor hunne kinders te kiezen. In dien de ouders welke, door positie of dsvang, hunne kinders naar de stadsscholen zenden, nu de gesloten overeenkomst kunnen inroe pen, het blijft niettemin waar dat de overige christene ouders die vrij zijn, alle redens heb ben om voor hunne kinderen voort de vrije school te verkiezen. Met wederkeerige overeenkomst, keert de priester te Gent in de officieele school te rug een bewijs dat de wel-Jacobs zoo slecht niet is als hier de kluchtspelers willen zeggen. Mgr de bisschop heeft de voorwaarden op gegeven, legen welker uitvoering de geeste lijkheid in de school kan terugkeeren. Van den kant der bisschoppen zullen die konditiën gewetensvol volbracht worden zal dit ook het geval zijn van den kant der geu- zerij Eenige regels uit een geuzenblad doen er ons aan twijfelen. Men oordeele Bezitten Brussel, Antwerpen en Luik de geldmiddelen, om den priester buiten de school te houden, des te beier. Te Gent komt hij tijdelijk, niet IN maar NEVENS de school. Wij hopen wel dat de eerste wetgevende kiezingen ons van die onaangename nabijheid zullen verlossen. M. Lippens krijgt hier eenen kaakslag, die beduidend is. Alzoo is er niets gemeend in de overeen komst Men geeft nu slechts toe omdat men geen geld heeft in de algemeene kas, omdat men te pingres is om zelf te geven. De groote politieke diskussie, die door de geuzerij met zulk lawaai was aangekondigd; interpellatie» van MM. Frère, Bara en Bou vier, hebben plaats gehad. De geuzerij komt beschaamd en vernederd uit het debat. De Béforme zegt de leiders der linkerzij hebben de schitterende rol welke zich voor hen aanbood niet durven of niet willen ver vullen. Zij hebben met moeite de kritieken tegen dei schoolwet hernieuwd, welke reeds honderd keeren werden weêrlegd zij hebben herhaald wat elk wist, zij hebben de zaken langs hunne minst belangrijke zijde aangevat. Al de eer van het debat, roept de Béforme uit, komt aan M. Jacobs, aan de weggezonden ministers toe In de Fédération libérale heeft M. Lippens zich beklaagd over het jesuitismus van het gou vernement en de geiveldadiglieid der geestelijk heid, in het toepassen der nieuwe schoolwet. En 't was M. Lippens, die het eerst van al diezelfde schoolwet te Gent toepaste Begrijpe dien farceur wie kan M. Lippens heeft verder verklaard dat hij a! betaald uit allemans zak. Betaalt eerst die scholen geheel alleen, heeren van de geuzerij, en spreekt toen van onze scholen. Bij de geusche manifestatie van zondag, werd er ook nog wat tegen gemanifesteerd, en de policie heeft verscheidene aanhoudingen Zondag 11. tegen den avond wilde een werkman van de statie de Pinte (linie Gent- Doornik) het licht van een der signalen ontste ken. Mij schoof uit op de ladder en viel op de baan. Een lokomotief reed den ongelukkige over het lijf. Zijne twee bennen werden letter lijk afgesneden. Ook bezweek hij korts nadien in de ijselijkste pijnen. De hertogin van Saksen Coburg-Gotha heeft aan de dames, die zich met het werk der relikwiekas van den gelukzaligen Karel-den- Goede te Brugge gelasten, een zeer kostbaren edelsteen ten geschenke gezonden. Het is te hopen dat dit voorbeeld van godsvrucht en milddadigheid ook in het vlaamsche land vele navolgers zal vinden. Dijnsdag rond den middag, is een metser" diener, met name Lagace, van den toren der Jesuitenkerk, te Brugge, gevallen, en op den slag gedood. Met gemeentebestuur van Loupoigne is liberaal, dus voor den vooruitgang. Dit heeft de raad in zijne leste zitting bewezen. Mij was bijeengeroepen om het budjet op te maken. Om lijd te winnen en op voorstel van den sekretaris, on.lerteekende de burgemees ter het budjet in blanco en al de liberale raads leden volgden zijn voorbeeld, waarna de zit ting werd geheven. Dal is stellig een vooruilgang waaraan een gemeenteraad, uit domme katholieken samen gesteld, nooit zou gedacht hebben Uichoven. Ziehier hoe zekere schoolvossen in Limburg de Heeren Pastoors verneuken. Na in vijfjaren het Heilig Paaschlam niet meer te hebben ontvangen en dit alleenlijk om de 100 frankskens die hen het ongeoorloofd cathechis- musles geven aan 2 of geene kinders opbracht en gezien dat met de nieuwe wet daar niets meer aan vast is (dus chismatiek, geus al wat gij wilt voor 100 fr. 's jaars.) loopen zij nu M. Pastoor na O goede herder, vergeving, ver giffenis ik mijne vrouw, mijn kind, wij zouden toch geerne biechten. Heer, Heer verkrijg voor ons dat wij met de Kerk weerom in regel komen. Nooit meer geus, weg met die verlei ders 't Was de fout van dien leelijken Bidder Inspecteur der onderwijzeressen Ge weet wel. Och, vergiffenis, Katholiek zal ik onderwijzen, Katholiek wil ik wezen, Katholiekerdan LeoXIII En de pastoor meent den Hemel in vreugde gebracht te hebben, en 's anderdaags kondigt men van den kansel de opening der vroegere geuzen-school af. En daags, daarna vertellen die schoolvossen iu de geuzenkroegen hoe hunne pastors hen zijn komen te voet vallen, zij loopen weer arm in arm met de geridderde inspecteurs en 's nachts ziet men ze te Recheim sluipend uit de geuzen vergaderingen komen, die aldaar tweemaal per week, onder voorzit terschap vaneen kadoschderHasseltscheLogie gehouden worden. En zij die dit soort van schoolvossen eens ontmaskerden, die deden dit uit persoonlijken haat En wat dit er meer gezeid Vlaamsch Heelal.) Geroosterd. Verleden week heeft men op den rooster van den steenhakkersoven van M. Van Ranst, te Niel, het lijk gevonden van den genaamden Edward Deckers, 44jaar oud en steenbakkersgast aldaar. De man was den avond te voren in dronken toestand op den oven gaan slapen, om zich aldus tegen de koude te beschermen, en hij had maar al te wel gelukt Een blikslager van Ransart, Jules Stas- sart, heeft met de obligatie van Bucharest n° 28, serie 2961, bij de trekking van 1 Novem ber de premie van 100,000 frank gewonnen. Moord te Stroombeek. Zondag namiddag het uit de zift komt den glans en de verfijning geeft. Aan dit werkhuis is eene droogkamer gehechteen stoomtuig paalt er tegen, 't Is in dat werkhuis dat de ontplofiing plaats had. De verschillende deelen van dat werkhuis zijn van elkander gescheiden door dikke metsel en aardewerken. Die slerke schutsels weêr- stonden aan de eerste ontploffing. Maar de muur van den voorgevel is dunner. Hij sprong alsook het dak. Het is zóó dat het vuur zich aan de andere werkhuizen meêdeelde en dat er aldaar ook ontploffingen plaats hadden. Oe schade bejoopt in het geheel geen 20,000 fr. Wat er van is, wij weten het niettrouwens van tijd tot tijd spreekt men iu de gazelten eens over dien kerel. De geuzerij kan zeker haren vurigen aanhanger niet vergeten 't Is eventwel zeer te betwijfelen of er, van over de hooge muren der celgevangenis van Leuven, veel tijdingen over de gevangenen tot iu de wijde wereld geraken. De gentsche scholen. De gemeenteraad van Gent, op aandringen van den burgemees ter M. Lippens, zegt men, is in onderhande ling gegaan met Monseigneur Bracq, over de kwestie om het godsdienstig onderwijs op Toekoipen.de wee(t z$l het werk in het gebouw i nieuw in de gentsche gemeentescholen te waar .de ramp ontstond., kpnnei) hernomen j geven, worden. De onderhandeling was nog zoo gauw niet De bestuurder der fabrjek, M. Ljbrecht, was afgeloopen. Zijne Hoogweerdighëid de bisschop op het oogenblik der oniplofliug afwezig. Hij van Gent, heeft zoo toegevend en inschikke- de verantwoordelijkheid op zich nam van de I werd op het graf van Helena Vallé, vrouw De Xeersmaecker, een kruis geplant. De stoet, door eene muziekmaatschappij voorafgegaan, werd, ten 2 ure, op Meysschensteenweg ge vormd. De smart van De Keersmaecker, die zijn klein dochterken, oud 2 1/2 jaren, in de armen droeg, zou het ongevoeligste hart gebroken hebben. Het kind riep al snikkende om zijne moeder. Niemand in den stoet, die zeer talrijk was, kon zijne tranen bedwingen. .Op het kruis leest men het volgende op schrift Hier rust zaliger Helena Vallé, echl- genoote van Anlonius De Keersmaecker, gebo ren te Brée den 12 september 1860, en wreed vermoord te Stroombeek, den 12 november 1884. Op het kerkhof werden drie lijkreden uilge sproken. Drie prachtige kronen werden aan het kruis gehangen ééne van wege den echtgenoot van het slachtofier, ééne van wege de kinderen, en ééne van wege de inwoners dier gemeente. Schrikkelijke Ontploffing. Dinsdag, rond 5 ure 's morgends, werd eene kardoes met dynamiet geworpen in het huis van den bij- zonderen boschwachterTilquin, Verviersstraat n. 2, te Val-St-Lambert, (Luik.) Er had een schrikkelijke ontploffing plaats, de schok was geweldig en al de ruiten in gemelde woning werden verbrijzeld. Gelukkiglijk, werd de familie Tilquin niel getroffen. Wraak schijnt de drijfveer der misdaad. M. Leclercq, policie- kommissaris en de kommandant der gendar merie van Seraing, hebben zich ter plaats begeven om den dader van dat ongehoorde feit op te sporen. Ook het parket werd verwittigd. Tilquin, die sedert verscheidene jaren de bosschen van M. Beer bewaakt, is een voor beeldig bediende ook heeft het nieuws van dien laften aanslag de verontweerdiging van al de inwoners opgewekt. Visscherijen. Profesor Spencer Baird, voorzitter der kommissie van de visscherijen te Washington, heeft naar M. Willequet, volks vertegenwoordiger van Gent, eene zekere hoeveelheid visschen gezonden, welke in Belgie onbekend zijn. Men wil beproeven daarmee onze rivieren en vaarten te bevolken. M. Willecjuet, die zich met die kwestie vooral heeft bezig gehouden, heeft zich met den kon sul en den onder-konsul der Vereenigde Staten, te Gent, naar Antwerpen begeven, om bezit vqn die visschen te nemen, welke voorioopig iu eenen der vijvers van den kruidtuin, te Gent worden gezet. HOLLAND. In Limburg zijn do kerkdiefstallen aan de orde van den dag. Nadat eerst voor weinige dagen te Reymer- overeenkomst te Gent, tusschen de stad en de geestelijkheid gesloten. M. Selys Longchamps heeft de overeenkomst van Gent goedgekeurd. M. Rolin-Jaequemyns niel minder. Heel de Fédération heeftM. Lippens opnieuw herkozen... en toch protesteert men tegen de schoolwel De komedianten hebben dus iets heel anders in 't zin dan het bestrijden van die wet. De liberale dagbladen deelen een ernstig feit meè, dat plaats heeft gehad in de regiment school der karabiniers, te Waver. Een kaporaal, 21 jaren oud, werd door deri bestuurder der school op heeterdaad betrapt, terwijl hij aan zijne kameraden een schrift van 15 tot 20 bladzijden voorlas, vol van aanhitsin gen tegen het koningdom. Hij las daarin onder andere dat de boom van vrijheid maar kan groeien als hij gespijsd wordt met het bloed der koningin. De jonge kaporaal heeft eene strenge straf bekomen doch men ziet uit dit voorbeeld dat de ophitsingen der radikale drukpers hare vruchten dragen, tot zelfs in de kazerne. Dijnsdag omtrent den middag, kwam er aan de Werf (Zuidkant), te Antwerpen, eene vrouw aangeloopen, die een kind op den arm droeg, en in het water wilde springen. Zij werd gelukkig door eenige werklieden tegen gehouden. Op hel policiebureel verklaarde zij dat de armoede haar het leven ondragelijk maaktehaar man is reeds negen maanden zonder werk en hare zes kinderen kwijnen weg van honger en kou. De policie na de on gelukkige verzorgd te hebben, liet denman verwittigen, die zijne vrouw is komen afhalen. Verleden zondag hebben eenige liberale burgemeesters te Antwerpen gefeest, 't Was, zei de feestprogramma, ter eerc van M. De Wael, den antwerpschen burgemeester. M. Buis was er, burgemeester van Brussel, als ook M. Lippens, dito van Gent. Een geusche stoet is uitgegaan men heeft veet gemuziekt en gezongen men heeft ook fel gebankelteerd, en veel ronkende komplimenle» en heildron ken werden uitgesproken. M. Pecher heeft ook al tegen de clei'icalen gebruld, zegt Het Handelsblad van Antwerpen, en insgelijks tegen M. Jacobs, die met eenen grimlach \an medelijden neerziet op het oud serpent dat aan den voet van Antwerpen's grootheid knaagt. M, Buis heeft ook gesproken en onder ande^ re gezeid 't Is vruchteloos dat de vloeden van het clericalismus tegen de muren onzer steden komen aandruischen. Wij hebben daar eenen onbreekbare» dam tegen gezetonze scholen. Zoo onze scholen Ah Onze scholen, maar

De Denderbode | 1884 | | pagina 2