Jaroslalawl, Podolië, Kowno, Warschau, Ka- lisch, Kielce. Lublin, Petrokoff, Plozk, Radom, Suwalki en Siedloy. Deels bevredigend, deels middelmatig in Polen en noordelijk Rusland. Middelmatig in 7 gouvernementen van mid den en noordelijk Rusland deels middematig en deels onbevredigend in 11 gouvernementen van noordelijk en zuidelijk Rusland, en bepaald slechts in 14 gouvernementen. 't Werkvolk zonder werk. Wij hebben reeds gesproken over de talrijke werk lieden welke hier op 't oogenblik zonder werk zijn en waaronder er bijgevolg aangetroffen worden die in de uiterste armoede verkeeren. Deze werklieden hadden maandag voormiddag een smeekschrift den Gemeenteraad toegezonden bij 'l welk zij werk 01 onderstand vragen. Des namiddags om 4 ure hield onze StedelijkeKaaa zitting. Talrijke werklieden hadden zich ten Slad- huize begeven en woonden de zitting bij. De heer Scheerlinck, dienstdoende-sckretaris, gaf lezing van 't bedoeld smeekschrift. M. Monfils, schepen en voorzitter in afwezigheid van den heer Burgemeester, verklaarde dal het Ste- delijko Bestuur van Aalst, naar het verzoekschrift niet had gewacht om zich met den erbarmlijken toe stand te bekommeren in den welken een groot getal onzer werklieden verkeeren. Keeds, zegt spreker, heeft het Schepencollege eene samenkomst gehad met de Leden van 'l Armbureel, ten einde de maatregelen te beramen welke dienen genomen te worden om onze lijdende werklieden ter hulp te komen. De heeren fabrikanten werden lot die vergadering ook uitgenoodigd, en verders verzocht men bon de lijsten van hunne zonder werk gevallen werklieden aan 'l Armbureel te willen toe sturen. De heer Monfils weel niet ol die lijsten reeds zijn ontvangen. De heer Voorziuer verklaarde alsdan de beraadsla ging over 't smeekschrift der werklieden geopend. MLeo Gheeraerdt». Mijnheeren Ik neem hel woord om het verzoekschrift der werklieden uit alle mijne krachten te ondersteunen. Op T oogen blik heerscht hier eene groole krisis. Talrijk zijn de werklieden die zonder werk zijn gevallen,even talrijk zijn dezen welke slechts 3 en 4 dagen ter week mogen werken. De nood is groot, Mijnheeren, en dit vergt dringende hulpmiddelen Allen hebben hulp noodig. Velen zijn gansch uitgeput en kunnen mei spoedig genoeg geholpen worden. Doch ik vrees dal de aan geduide maatregelen zullen ontoereikend wezen. In don loop der zitting zal ik u eene reeks nuttige open bare werken voorstellen wiei uitvoering werkenbrood aan onze werklieden zou verschaffen. Voor alsnu stel ik voor eene Commissie aan T Bureel van Weldadig heid toe te voegen welke eene openbare inschrij ving zou openen. Ik twijfel geenzins of de heeren fabrikanten welke door den arbeid onzer brave werklieden hunne fortuin vergaarden, zullen zich verhaasten om den oproep mildadiglijk te beant woorden. De onderstand zou in levensmiddelen verleend worden. Verder zou de Commissie naar werk uitzien binnen of buiten de siad, en do werklieden door raad en daad bijstaan wanneer zij buiten de stad werk zouden verkrijgen. De achthare spreker eindigt met te verklaren dal de liefdadigheid eene van ouds gekende aalstersche deugd is, en het zal noch mag niet gezegd zijn, roept hij uit, dal onder ons Katholiek Bestuur, onze werk lieden van honger zouden moeten verkwijnen (Ge baren van goedkeuring onder de Raadsleden en de aanwezigen). M. Limpens. Mijnheeren lk treed de redevoe ring welke M. Glieeraerdls komt te houden volko men bij, en ondersteun zijnen voorstel. Ik denk zoo als hij dat de hulp van 'l Armbureel niet doeltreffend wezen zal. Onze brave werklieden vragen geen aalmoes zij vragen werk en ondersleuning om deze nijpende krisis te doorworstelen. De toestand is droevig, doch niemand hier te lande heeft er de schuld van te dragen. De overtollige rechten waar- meé Duitschland de naaigarens komt te belasten, heeft den uitvoer van deze kommerschap naar dit land onmogelijk gemaakt. Niemand in Belgic kon dit beletten. Mijnheeren Het werkvolk van Aalst is altijd het braafste werkvolk onzes lands en wellicht van gansch Europa geweest lk ben zeker den tolk des Gemeen- teraads te wezen, wanneer ik aan onze werklieden verzeker dat wij het grootste belang stellen in hunnen toestand en wij geene pogingen zullen onbeproefd laten om hen in deze zoo pijnlijke omstandigheden te helpen en bij te staan en dit tot dat betere tijden opdagen. M. Monfils, voorzitter, verklaart dat de Raad het eens is om den voorstel van M. Glieeraerdls bij te treden. Deze voorstel zal dus naar de bevoegde sektie gezonden worden met verzoek van spoedig verslag De sektie zal uiterlijk Woensdag met de leden van hel Armbureel een vergadering houden, indien alle deleden kunnen aanwezig zijn. MM. Van Wambeke en Verbrugglien zijn te Brussel en dezen avond nog bij hunne terugkomst zullen zij geraadpleegd en dag en uur bepaald worden. De werklieden verlaten de z3al vol hoop dat de onderstand welken zij heden van 't Bureel van Wel dadigheid ontvangen, hen zal kunnen blijven gegund worden, en de Raad zet zijn dagorde voort 't welk weinig belang oplevert. Woensdag avond heeft de eerste Sektie gezamen lijk met de leden van 't Armbureel eene vergadering gehouden ten einde over het voorstel van M. Gliee raerdls te beslissen. Naar wij vernemeD is dit voorstel verworpen. Na eene nog al langdurige beraadslaging is er besloten geworden dat men tijdelijk en voor een enkel jaar, buitengewone addilioneele centiemen zou heffen, te weten een ten honderd op de grond belasting en vijf ten honderd op de personnele belas ting Deze tijdelijke belasting zou eene gezamenlijke som van fr. 12 h 13 duizend franks verschaffen, welke som, boopt men, zou voldoende wezen om den droevigen toestand onzer werklieden eeniger- mate te verhelpen. Wat ons betreft wij keuren dien maatregel af, en dit om verschillige gegronde reden. Deze uieuwe belastingen zullen door de overgroole meerderheid onzer medeburgers met eene slechte oog aanschouwd worden. En geen wonder, velen zullen zij treffen die het op 't oogenblik, heel kwalijk voor hunne schenen hebben gelijk men bier te Aalst zegt,.. Wat degrondbelasting betreft, 't meerderendeel der eigenaars zal wéér den last op de huraars leggen. Onze landbouwers van Mijlbeke en Schaarbeke, en die het reeds ook niet al te bont hebben, zullen voorzeker weêr deze tijdelijke belasting moeteu uit- zweeten. Wat de personeele belasting aangaat, tal van nee- ringdoende burgers, die met bard en veel te werken aan den kost geraken, zullen ook al getroffen wor den. Deze nieuwe belastingen zullen als onrechtveerdig aanschouwd worden omdat zij mocleu dienen om eene plicht te vervullen die eerst cn vooral door dezen zou dienen vervuld te worden die dank aan den arbeid hunner werklieden door en door rijk zijn geworden. Waarom moet ons Stedelijk Bestuur zich hatelijk maken en een wapen in handen onzer haalvolle tegenstrevers stellen, waarmee zij ons bij de eerste kiezing zulleD bestrijden Een openbare inschrijving is voor ons 't beste wal men doen kon. De drij heeren fabrikanten welke hunne werklieden hebben afgedankt, zoudeu eerst hunne jonste ten voordeele hunner oud-werklieden moeten loonen en dan zouden de begoede burgers voor het overige kunnen zorgen. Mits 12 duizend franks, hoopt men den huidigen toestand te verhelpen en ware het te veel gevraagd indien men eischle dal de \aamlooze Maatschappij Jelie en CD,\ uil rijke lieden samengesteld, een derde dezer som lot onderstand harer afgedankte werklie den zou opofferen De twee andere lirmas zouden in evenredigheid hunner zonder werk zijnde werk lieden kunnen inschrijven. Ware dit onredelijk Wij vragen niet dat zij gansch alleen hunne werklie den helpen en bijstaan, maar wal wij zouden willen is dat zij er ten minste den grootston last van te dra gen hebben Nog een woord De heer Glieeraerdls verklaarde ui zitting van maandag lest dat hij eene reeks nuttige openbare werken aan den Raad zou hebben voorge steld. Wij kennen die werken niet al te wel en vviHcr. er dus heden niet over redeneren gelijk een blmtle over kleuren, doch waar wij cp aandringen, l is indieo er werken zijn die onmiddtlijk kunnen uitge voerd worden men niet langer zou dralen. Het ware immers beter voor onze werklieden hun brood door hunnen arbeid te verdienen dan door de openbare liefdadigheid mo6ten ondersteund te worden Wij roepen hierop de ernstige aaudaeht onzer achtbare Stadsbestuurders ten drmgenste in. Het officieel bezoek van Z. H. den heer Gou verneur onzer provincie, is gelijkvormig aan 't programma welk wij hebben afgekondigd, allerbest afgeloopen. Bij de receptie ten Stadhuize waren, behalve eenige zeldzame uitzonderingen, alle de uitge- noodigde Overheden tegenwoordigVoegen wij er bij dat de afwezigheid van eenige leden van zekere gestichten en instellingen aan ge brek van uitnoodiging moet toegeschreven worden. De heer A. De Clippele, arrondissements commissaris, verwilkomde den lieer Gouver neur in naam van gansch ons arrondissement. Spreker somde alle de reden op welke ons laten verhopen dal de stad en 'l arrondisse ment Aalst, in den persoon van den lieer B. ile Kerchove een machtigen beschermer en voorstaander zullen ontmoeten. De heer Gou verneur verklaarde dat hij, van zijne eerste jeugd af, het arrondissement Aalst zeer was aangekleefd en dat zijne bevolkingen in alle omstandigheden op zijne bescherming en krachtdadige ondersteuning mochten rekenen. De voorstellingen liepen volgens 't voor schreven orde afvoor allen had de heer de Kerchove een minnelijk woord, eene raadge ving of een belofte van ondersteuning over. Algemeen was men zeer te vrede over onzen nieuwen Gouverneur, welke aan allen bewij zen van geleerdheid en bestuurlijke keunissen kwam te geven en terzelfder tijd loonde dal vriendelijkheid en verdraagzaamheid bij hem gepaard gaan. Na de receptie bezocht de heer B. de Kerk- hove ons burgerlijk Hospitaal, onze Hoofdkerk i van St-Mariinus. de Pupillenschool des legers, i de stedelijke Jongenschool bestierd door M. i Beyuiers, en eindelijk de aangenomene vrije 1 School bestierd door Mejufïer Emma Van Geer- truyen. De heer Gouverneur verklaarde zich zeer te vrede over zijne bezoeken. Over de vrije school drukte hij bezonderlijke zijne tevredenheid uit. Om 2 ure ving 't Banket aan, 't welk door een goed dertigtal dischgenoten wierd bijge woond. De spijzen en drank waren van eersten keus. Heildronken aan den Koning en Konin gin en Koninklijke familie, aan den lieer Gou verneur, aan den heer Burgemeester van Aalst enz. werden voorgesteld. Onze koninklijke Harmonie onder de leiding van haren nieuwen bestierder, M. Vanden Bogaerde, luisterde de feest op door de uitvoering van verscheidene welgekozene muziekstukken. Rond zes ure verliet de lieer Gouverneur de feestzaal verklarende dat hij altijd een dank baar aandenken over zijne zoo gulhartige ont vangst te Aalst zal blijven bewaren. Ter gelegenheid van 'l bezoek des heeren Gouverneurs had het college van Burgemees ter en Schepenen de inwoners door de policie laten verzoeken liet nationaal vaandel aan hunne voorgevels te heeschen. Dees vriende lijk verzoek werd alleen door de katholieken beantwoord. De partijgeest wierd weêr zoo verre gedreven dat zelfs Staatsambtenaren, die bij de minste liberale belooging hunnen voorgevel bevlaggen, nu weigerden 't vriende lijk verzoek van ons Stadsbestuur in te willi gen. Wat hier den haatvollen partijgeest klaar doet uitschijnen, 't zijn de lafle en gemeene beleedigingen die een der schrijvelaars uit De Beiaard, den lieer de Kerchove naar 't hoofd slingert. Die miskweekte penlakei ver gelijkt den heer Gouverneur aan eene vergulde poep die op veeren springtEn die eerlooze be leedigingen worden geuit in den naam der liberalen onzer stad, wier gekend orgaan De Beiaard is Onze liberalen vinden dien hoon en beleedigingen den heer de Kerchove toege worpen natuurlijk zeer geestrijk, doch wij hebben de overtuiging dat men met ons zal zeggen dat lieden die zich aan zulke platheden plichtig maken zich slechts de verachting van alle deftige inwoners kunnen op den hals halen Aanneming van Scholen. De volgende gemeenten worden gemachtigd de gemeenteschool af te schaffen en de vrije school aan te nemen. Gemeenten. Getal leerlingen. Vrije Gemeente scholen scholen. Boilshoucke (Oost-Vlaand.) 24 0 Avecappelle (id.) 75 L Heurne (id.) 105 7 Linckhout (Limburg) 70 8 Herenthout (Antwerpen) 203) scholen 8 Couckelare (Oost-Vlaand.) jlgj 2 scholen 11 Zonhoven (Limburg.) 140 '2 Horck-de-Slad (id.) J!|l) - scholen 13 Prijsdeelingen. Gesticht S'-Martinus te Aalst, den Woensdag 12 Augusti, om 9 ure voormiddag ter Stedelijke Schouwburgzaal. Klein Seminarie te S'-Nicolaas, den Woensdag 12 Augusti, om 9 ure voormiddag. Collegie der H. Catharina te Geerards- bergen, den Donderdag io Augusti om 9 1/2 ure ter zaal van Sl-Adriaan. Collegie S'-Jozef te Aalst, den Donder dag 15 Augusti om 8 1/2 ure voormiddag. Gesticht van den H. Aloïzius te Gijse- gem den Donderdag 15 Augusti, om 9 ure voor middag. ALLERHANDE NIEUWS. Maandag lest zijn uit onze Stad een vijftal garentwijders naar Duitschland vertrokken om aldaar een garenfabriek te helpen oprich ten. Naar wij vernemen, hebben zij zich hegeven naar Ouersberg een groot dorp, gelegen in Beieren, in den Rhynkring, op eene uur af stand Noord van Kaizerlautern. De Senaat is bijeengeroepen tegen don derdag aanstaande. Woensdag avond is er rond 7 ure, te Meerbeke brand ontstaan in eene kleine hof stede. Hel huis is ten gronde afgebrand een deel der meubels is kunnen gered worden. De pompiers van Ninove hebben zich ter plaatse begeven, doch bij volledig gebrek aan water, zijn zij werkeloos moeten blijven. De minister van justicie heeft van eenen onbekende, door tusschenkomst van eenen priester van Kortrijk, eene som van 500 fr. ontvangen ten titel van teruggaveaan de schat kist. Zoodat de biecht toch ergens goed voor is. Brugge-Zeehaven. Het vraagpunt Brugge-Zeehaven is dezer dagen weer boven water gekomen. M. De Maere heelt zich met zijne vrienden naar Brussel begeven, en M. Beernaert heelt zich, persoonlijk, zeer gunstig verklaard aan het ontwerp, doch hij outkende niet dat ook Nieupoort en Oostende rechten hebben. Men bad gevraagd dat het gouvernement een intrest zoo waarborgen van 5 p. c. aan eene erigelsche maatschappij, die Brugge tol zeeha ven maken wil die intrest vindt Al. Beernaert te hoog. Woensdag meidede Palrie dat M. de Maere officieel door liet engelsch syndikaat verwittigd is. dat de waarberg verminderd wordt van 5 p. c. op 2 1/2 p. c, De Patrie zegt dat liet bekomen der konces sie niet meer zal betwist worden, en de stad Brugge gewonnen zaak hebben zal. Eene treffende genezing. Wij lezen in de Godsdienstige Week van Vlaanderen, van Gent, het volgende over de wonderbare gene zing der genaamde Mathilde Sys, jonge doch ter van Eernegliem. Uit het Vlaamsch Louvdes (Oostacker) schrijft ons een alleszins achtbare getuige Dezen morgend 22 Juli, had ik hel geluk eene van die wonderbare genezingen bij te wonen, die ieder rechtschapen hert zooveel troost en betrouwen inboezemen. Eene 51 jarige dochter van Eernegliem, bij Oostende, leed sedert meer dan zes jaar aan eene wreede en zonderlinge ziekte, die gedurig verergerde. Zoo was het reeds drij jaar dat de Jijderes niet meer gaan kon en negentien maanden dat zij bedlegerig was. ln het hospitaal te Oostende lag zij eerst zes weken en de tweede maal tien maanden, zonder te genezen. Zij keerde dan huiswaarts, van de geneeskunst geene hulp meer verwach tende. De kwaal was inwendig, nam haren oor sprong in de maag en in bet hert, en sloeg verder op naar den mond, zoo dat keel en lip pen met korsten bekleed werden. Zells kon de ellendige zieke sedert ruimen tijd de tanden niet van elkander lossen, zoo dat zij gedwon gen was melk door eene stroopijp ie trekken, en soms wal geweekt, lekkerkoek in een lepeltje tusschen de tanden op te zuigen. Men oordeele over de buitengewone slapheid en kracliteloosheid.tler arme dochter Dezen morgend is zij alhier aangebracht door hare moeder, hare zuster en twee ge- buurdochters, die haar in een rijtuig op oor kussens hadden neergelegd. De koetsier die het gezelschap van Gent naar hier voerde, zegde mij dat het uitzicht der lijderes zoo gru welijk was, dat het hem pijnelijk viel zulk ellendig schepsel te moeten voeren, en dat men zelfs onder wege stil hield, in de meening dal zij ging sterven. Na ongeloofelijke moeite, wordt de zieke in eenen zetel met kussens aan de wondergrot gebracht. Hoe ellendig zij ook weze, glinste ren hare oogen van een hemelsch betrouwen op de almogende Voorspreekster. Zij bidt ten vurigste, zij drinkt van het water, zij wordt ontsteld, de afschuwelijke korste valt van hare onderste lip. zij springt op, zij gaat zij is ge nezen Wat onbeschrijfelijk tooneel van ver- wordering, van blijdschap, van geestdriftige dankbaarheid De koetsier, die in het hotel wat uitrustte hoorde liet voorval. Hij liep aanstonds toe en, zegde hij mij eenvoudig, mijne beenden beef den onder mij van aandoening toen ik naar de grot snelde» De genezene, na de eerste allervurigste dankzegging, nam eenig voedsel, dat zij met den meesten eetlust nutte. Doch welhaast liep zij naar de wondergrot terug en bleef daar lang biddend knielen, te midden eener groole menigte geloovigen, die men haar de macht en goedheid der vlekkelooze Maagd geestdrif tig verhief en verkondigde. Het Fondsenblad meldt met genoegen dat de gemeenteraad van Gent den aankoop heelt gestemd van een groot en sterk coffre-fort, De voorzichtigheid, zegt het blad, is de moeder van de porceleinkas en de genlsche gemeente raad heeft waarlijk wel redenen om dit spreek woord toe te passen. —De bischoppeu van Belgiëhebben in hunne jaarlijksche vergadering Mgr, Feye. professor van kerkelijk recht bij onze universiteit tot het emeritaat toegelaten, en welke terzelfdertijd het voorzitterschap van het Paus-Kollegie zal waarnemen, van welk ambt de eerw. kanonik Jacobs op zijn verzoek ontslagen is. Verder zijn benoemd de eerw. kanonik Hemelrijck tot gewoon professorALM. Dandois, Gilson en Denis, oud -laureaten, tot geagregeerde profes sors. Dr Forget is van Bayrouth teruggeroepen om het ambt van buitengewoon pi ofessor waar te nemen voor den leergang van Let araabsch, M. Fontaine, doktor in de rechten en in de wijsbegeerte, is gelast, met nieuwen leergang van maatschappelijk recht in be:rekking met de werkmanskwestie, leergang bij tonder inge richt voor hel landbouwgeslieht. Eene goede daad. Woen dag middag verschenen voor M. den vrederechter Gallet te Antwerpen eenige personen, aangehouden voor landlooperij. Gewoonlijk worden die kerels als zij niet kunnen bewijzen dat zij middelei van heslaan hebben, kortweg lol eenige dagt n gevangenis veroordeeld ofwel naar het gesi oht te Hoog straten gezonden. Onder de landloupers van woei rdag bevond zich een jongeling van ongeveer 2 jaar, en die er nog ol fatsoenlijk uitzag. Uit .et verhoor bleek dat hij afkomstig was van Zt rle-Parwijs, waar hij eene zuster had wonen. En waarom gaat gij niet naar uwe zuster? vroeg M. Gallet, die medelijden met den onge lukkige had. Och, mijnheer, was het antwoord, ik zou wel willen, maar ik heb geen geld om naar Zoerle-Parvvijs te gaan. Er was geen publiek in de gerechtszaal. Slechts vijf of zes advokaten waren aan de balie tegenwoordig. M. de vrederechter richtte zich tot hen. Welaan, Mijnheeren, laat ons elk wat doen voor dien ongelukkige. Als hij wat geld op zak heelt, is hij niet meer zonder middelen van bestaan, en ik zal niet verplicht zijn hem tot eene gevangenisstraf te veroordeelen of naar Hoogstraelen te zenden. Zoo gezegd, zoo gedaan. De griffier nam een hoogen hoed en ging hij de aanwezigen rond. Elk stortte zijn penning, en men kon den ongelukkige» sukkelaar eeni ge franken ter hand stellen. Die goede daad, die AI. Gallet tot eereslrekt, verdient voorzeker vermeldt te worden, al moeten wij de bescheidenheid van den weldoe ner kwetsen. Zulke voorbeelden mogen ter navolging bekend gemaakt worden, Dwergen. In den Bardo te Antwerpen bevindt zich thans een echtpaar van dwergen, general Mile, oud 20 jaar, en wegende 9 pond, en M. Mite, geboren Millie Edwards, oud 18 jaar, wegende slechts 8 pond. Beiden zijn af komstig uit de Vereenigde-Staten. Hun huwe lijk werd verleden jaar te Alanchester gecele breerd. Generaal Alite is een zeer verstandig munekc het gebruik van liet verkleinwoord is hier verplichtend dat met zijne bezoekers levendige gesprekken houdt, danst, zingt, te peerd rijdt, enz. Hij wordt dapper bijgestaan door zijne weerdige echtgenoote. Het belang wekkend paar heeft het beste onthaal gevon den bij de meeste gekroonde hoofden van Europa. Beeldstormerij te Boom. Wij lezen ia eene bijzondere correspondence van liet Handelsblad. Boom 4 Augusti. Van voor een vijftigtal jaren bestaat er hier eene school van de Broeders der Christelijke Scholen en eene daaraan gehechte kapel, welke door de katholieke bevolking van Boom zeer druk bezocht wordt. School en kapel wer den door vrijwillige giften gebouwd en hoor den toe aan de kerkfabriek van Boom. Onder het vorige ministerie Frère-Bara nochtans spande ons liberaal gemeentebestuur een proces in tegen de kerk, en eisclite de school en de kapel met al de meubelen en weerden, die zij bevattende. Om kort te gaan het hof van beroep besliste over een jaar om trent, dat alles toehoorde aan de gemeente en van dan af werd de schooj als gemeente school ingericht. De broeders werden ver jaagd en de kapel gesloten met al wat zij inhield. Gisteren nu, moest er in den gemeenteraad eene vraag besproken worden van den heer deken, strekkende tot het terugbekomen der beelden en sieraden der St-Aloïziuskapel. Onze vier katholieke raadsleden ondersteun den met kracht die billijke vraag en de terug gaaf van beelden en gewaad werd eindelijk gestemd. Dezen nacht echter is men in de kapel ge komen en men heeft er de schandelijkste bal dadigheden begaan. Aide beelden zijn bescha digd hier een stuk van den arm, ginder van liet been, daar de ster weggerukt welke de H. Aloizius boven het hootd droeg, en het kruis dat hij in den arm had. Verder heeft men uit de hand van het Kind Jesus het verguld bolle ken met kruis weggenomen. Men is in de sacrislij zelfs gedrongen en het priestergewaad is, zegt men, ook gedeeltelijk verscheurd. Erger nog, het beeld der H. Barbara is mee genomen de schoelien moeten daarmeé eene soort van spotternijprocessie hebben ingericht want dezen morgend stond het beeld gansch beschadigd te midden der straat aan den hoek van den Antwerpschensteenweg, minstens op 400 meters afstand van de kapel. De verontweerdiging in Boom is groot en elkeen begeeft zich dezen morgend, op het oogenblik dat ik u schrijf (7 ure) naar de St- Aloiziuskapel.j om din heiligschennis te zien. De kapel echter is gesloten. Nadere bijzonderheden. Al wat ik u gisteren met der haast schreel is, eilaas, maar al te waar, en blijft zelfs nog be neden de wezenlijkheid. Al de beelden der kapel zijn beschadigd, verscheidene stoelen gebroken, eenige ruilen van den Kruisweg ver brijzeld, enz. Boven het altaar bevindt zich eene schilderij welke onaangeroerd is gebleven, hoewel men ook zou zeggen dat de schoelien het daar heb ben op gemunt gehad, want het kruis welk op het tabernakel staat, is geheel ter neer ge wrongen, zoodat men zonder twijfel er heeft opgestaan. Op den vloeren het altaar is overal gespuwd in een woord, het is de walgelijkste baldadig heid die men kan uitdenken. Het beeld der H. Barbara, dat te midden der straat op meer dan 400 meters der kapel werd wedergevonden, is lmSO hoogen van hout. Zeker is het dus, dat de heiligschenders met drij, vier of meer zijn geweest. Hoe echter zijn zij in de kapel geraakt School en kapel zijn slechts van elkander gescheiden door een zeer eenvoudig glazen afsluitsel, zoodat men van de school steeds gemakkelijk in de kapel komen kan. In den waaier boven de deur der school nu, is eene kleine halt eironde ruit gebroken, doch het is totaal onmogelijk dat men langs daar is binnengedrongen, daar er nauwelijks eene kat zou doorgeraken, Men is dan ook al gemeen van gevoelen, dat meu op eene veel eenvoudiger manier is binnengegaan. Stellig en vast is het ook, dat de gepleegde beeldstormmerij enkel eene wraak is over de stemming door den gemeentenraad, maandag namiddag eerst ten 6 ure uitgebracht, en waar bij al de beelden en sieraden terug aan de kerk werden geschonken. Dat men dus de plichtigen niet al te verre zoeke, want hoewel de geuzerij reeds, volgens gewoonte, de katholieken beticht van zelf die schandaad begaan te hebben, zegt elk deftig man hier luidop dat de daders geene eenvoudi ge sukkelaars zijn, maar mannen die zeker kennis hebben gehad van de pas uitgebrachte stemming van den raad, ja die waarschijnlijk zelfs tusschen het talrijk publiek de gemeente raadszitting hebben bijgewoond, en uil woede, onmiddelijk daarna, dien schandelijken aanslag hebben beraamd Wat er ook van zij, de verontweerdige in Boom is overgroot, en elk is van gevoelen dat de policie met een ernstig onderzoek, zeer ge- gemakkelijk de hand op de daders zal kunnen leggen. Zoo getrouw mogelijk, zal ik het Handelsblad inlichten over de verdere gevolgen dier schan- dige daad. Doktor Vanden Heuvel heeft thans voor goed de Internationale Afrikaansche vereeni- ging verlaten, Hij zal weldra naar de Kaap ver trekken, waar hij voornemens is, zich bepaald te vestigen. Men weet dat de gekende reiziger binnen kort eene memorie in 't licht zal geven over de werking der Vereeniging. De Misdaad van Loth. Wat al tegenstrijdige dingen gebeuren er alsdan Daar is de vader Vander Smissen nu, op bevel van den onder zoeksrechter M. Wellens, op vrije voeten ge steld Dat Vander Smissen vrij is, 't is zooveel te beter, als de man er geene schuld in heelt. Maar wat moet men toen denken van al die valsche geruchten, waar de justicie zelf haar heeft laten aanvangen De Etoile meldt verder over de vrijlating De leden van het parket hebben Van der Smissen, te samen met den poliecikommissaris van Halle, naar zijn dorp vergezeld. Bij hunne aankomst te Loth, zijn zij in de Zwaan een glas bier gaan drinken Daar het nieuws hunner aankomst als een vuur door het dorp liep, waren aanstonds veel nieuwsgierigen bijeen. Bij het ontmoeten zijner jongste dochter, welke zijne vrouw met eenig eten had legen gezonden, begon Vander Smissen te weenen. Den ganschen avond bleef het huisgezin in de hertelijkste gemoedelijkheid bijeen, en het volk dat voor 't huis verzameld was, heeft geenen enkelen kreet laten hooren. Een werkman van de statie te Leuven, die bij de aankomst van eenen trein over de baan wilde stappen, werd door de lokomolief verrast en gedood. Het ongeluk is aan de on voorzichtigheid van het slachtoffer te wijten, daar hij op dit oogenblik niet in dienst was. De Court ier de l'Escaut meldt ons alweêr een kindermoord, door een meisje van Mour- court gepleegd. Zij heeft het kindje met eenen broodzak verwurgd en vervolgens het lijkje in eene beek geworpen. Zij verborg onder eenen hoop assche, de bebloedde doeken welke haar konden verraden. Het lijkje werd door spelende kinderen ontdekt, en den hond van den veld wachter krabde de doeken onderden asehhoop uit. Het meisje heeft bekentenissen gedaan en is aangehouden. In het hotel Pauwels-Dhondt, te Blankenber- ghe was sedert eenigen tijd een Duitscher ge logeerd, die zich uitgaf voor den afgevallen bisschop Reynkens, van Bohun. Onnoodig te zeggen dat hij aller oogen tot zich trok en ieder van hem sprak. Langzamerhand werd het gezelschap dat hem 's avonds omringde groo- ter, en op zekeren keer. toen men dacht dat hij het gezelschap over zijne theoriën ging bezighouden, stond hij eensklaps recht, en zegde Mijnheeren, niet meer dan gij ben ik Reynkens. Ik ben X.... koopman in messen. Ziehier mijne koopwaar. Ik heb dezen truc moeten gebruiken om uwe aandacht te trek ken. Nabij de abdij van Aulne, bij Thuin, heeft men het lijk van den genaamden Louis Sabot, 60 jaar oud, aan eenen boom vinden hangen. Waarschijnlijk heelt de misdadiger aan eenen zelfmoord willen doen gelooven, doch alles toont aan dat hier een schrikkelijke moord ge pleegd is, daar men verscheidene wonden op het lichaam ontdekte, die door middel van eene bijl moeten toegebracht zijn. De Etoile ontvangt eene korrespondencie, waarin ge meld wordt dat de broeder van het slachtoffer aangehouden is. Het schandaal waarvan wij vrijdag spra ken, wordt door den Avenir van Luik beves tigd. De vrouw X., wier aanhouding gemeld wordt, hield een koffiehuis met hare twee dochters, waarvan de jongste 13 jaren oud was. Eene andere herbergierster is insgelijks aangehouden op welke dezelfde beschuldiging weegt. Zooals men zegt duurde dit schandaal reeds sedert twee jaren en zijn er verscheidene namen uit den hoogen stand in de. zaak betrok ken. Reeds omtrent honderd getuigen zijn door het parket ondervraagd. Het parket van Arlon heeft zich naar Bonnerl begeven, om een onderzoek te doen naar de oorzaak van verschillende brandram pen, welke aan kwaadwilligheid worden toe geschreven. De bewoners der omstreken rich ten nachtelijke patrouiljes in. De policie van Namen heeft den genaam den C, H.... aangehouden, beticht van gepoogd te hebben, bij middel van buskruit zijne oude woning in de lucht te doen springen. Gelukkig dat de ontploffing de bewoners van het huis deed ontwaken, zonder dat hadden er groote ongelukken kunnen gebeuren, daar het huis door verscheidene huisgezinnen bewoond wordt. Drama teJumet. De echtgenooten Regat, die te Jumet een winkel van lint en speelgoed houden, leven in slechte verstandhouding. Verleden zondag geraakte de man in twist met zijne vrouw, welke slechts sedert drie weken bevallen is hij sloot zich met haar in de kamer op, en dreigde haar te zullen doo- den. Op haar hulpgeroep kwam de moeder der vrouw met een aantal buren toegesneld. Toen Regat het volk aan de deur zag, wierp hij met een grooten engelschen sleutel door het venster naar de schoonmoeder, doch het voor werp miste zijn doel, en trof het zevenjarig meisje Thomas, dat gekomen was om eene pop te koopen. De woestaard werd aangehouden en naar de gevangenis van Charleroi gebracht. Hij drukte zijn spijt uit, zijne vrouw of schoonmoeder niet te hebben kunnen dooden. Het meisje Thomas is maandag avond ge storven. Het feit van Jumet is niet zoo erg als wij hooger melden. Het meisjedat door den engel schen sleutel getroffen werd, is gelukkig niet dood. Regat haat echter zijne kinderen zoo zeer dat de schoonmoeder verplicht is, de arme kleinen bij zich te nemen. Twee professors eener middelbare school een onderwijzer op wachtgeld en een onder luitenant, in de nabijheid van Philippeville op wandel zijnde, gingen eene herberg binnen, waar zijo, gruweleen kruisbeel vonden staan. In de afwezigheid der herbergierster,

De Denderbode | 1885 | | pagina 2