verplichtenden dienst. Ziedaar waarom men M. Woeste den steen toewerpt. Persoonlijke dienstplicht. - De kantonale afgeveerdigden der Konserva- tieve Vereeniging van 't arrondissement Aalst, zondag 11. vergaderd ten lokale van den Kring L'Union Groote Merkt heb ben zich met eenparigheid tegen de per- soonelijke militaire dienstplicht ver klaard. Verder verklaarde de vergadering nog bet wetsvoorstel Dumont betrekkelijk het heffen van een inkomrecht op het vee bij te treden. V rijmetselarïj. Reeds sedert weken is de verschijning van La Belgique maconnique aange kondigd geweest. Na lang wachten is de lijst der belgische vrijmetselaars eindelijk verschenen. Elke vrijmetselaar wordt met naam, voornaam en woning opgege ven en dat geelt weerde aan het boek werk. Het lezen van die namen zal bij menigeen de herinnering verwekken van politieke en andere voorvallen en toelaten te kunnen oordeelen welke de drijfveer was die velen handelen deed. Alle de opperhoofden van 't liberale leger worden op deze lijst aangetroffen ook i iet men denamen van kerels die de eerste of groote rol speelden in de schandalen die, hier te lande, sedert 50 jaren bestatigd werden. La Belgique maconnique zal veel goeds te weegbrengen, omdat zij aan velen het masker van schijnheiligheid zal ontruk ken waarachter zij hunne verachtelijke maconnieke tronie vei borgen hielden. De nu afgekondigde lijst is niet volle dig. Binnen weinige weken, zal een bij voegsel verschijnen, 't welk de namen zal bevatten van deze die, in deze laatste jaren, bij de vrijmetselarij werden inge lijfd. Eene vergelijking. Daar waar de geuzen meester spelen wordt er geld verkwist, ziedaar een on loochenbare waarheid. De volgende eenvoudige vergelijking is er een treffend bewijs van. De zusters van den Goeden Herder heb ben in Namen twee gestichten, waar zij ongeveer aan 400 ongelukkigen het on derhoud verschaffen. De onderhoudskosten beloopen op 50 centiemen per dag.Geene kokten van be stuur. Te Brussel hebben de hospiciën eene inkomst van 1,674,757 frank en 65 cen tiemen. In algemeene kosten verteerde men daarvoor. 278,975 frank en 57 cen tiemen. Het centraal bestuur kostte fr. 147,049 en 05 centiemen. De bestuurkosten beliepen dus te samen op 426,000 frank, zijnde meer dan een vierde van de gelden der armen. Met dit vierde, dat in tractementen wordt verspild, zouden de zusters van den Goeden Herder aan 233t> armen het onderhoud verschaffen En dan schreeuwen de liberalen van de hebzucht der kloosters Zij doen zoo bijna gelijk de schelm, die «houdt den dief roept, opdat hij des te gemakkelijker zijn stieltje zou kunnen oefenen. Katholiek onderwijs. Ziehier, lezers, over ons katholiek on derwijs en over de ongerijmdheid dei- liberalen eene zeer gegronde opmerking, die wij iri den Depere Standaard vinden- en welke wij u ter overweging aanbie den Er kan geen sterker bewijs van de uitmuntendheid van het katholieke op voedingssysteem gegeven worden dan .het feit, dat het aantal niet-kathölieken, "die hunne kinderen naar katholieke aca demies en colleges zenden, ieder jaar grooter wordt. Zij doen dit niet, omdat zij het katholicisme aanhangen, maar omdat zij hunne kinderen eene dergelijke opvoeding willen verschaffen.Als anders denkende zulk schoon voorbeeld geven, hoe kunnen er dan nog katholieke ouders gevonden worden, die hunne kinderen iii de publieke scholen eene rechtstreeks tegenovergestelde opvoeding laten genie ten. Wat de Depere Standaard voor Ameri ka schrijft kan alleszins op ons land toe gepast worden. RECHTERLIJKE KROIJNK. liet assisenhof van Dost-Vlaanderen, heeft zaterdag uitspraak gedaan in de zaak ten laste van Em. Thiebaut, werk man te Velsike, beschuldigd van moord. Door den jurij plichtig verklaard aan de hem ten laste gelegde feilen, is de be tichte door hel hof verwezen lot 20 jaren dwangarbeid en levenslange beroo- ving van zijne burgerrechten. Verantwoordelijkheid van de vijveraars. Den 1 October 1883 had er in de kool mijn Escouffiaux, te Hornu, eene ontplof fing van grauwvuur plaats, die de dood van 8 mijnwerkers veroorzaakte. Het parket spande vervolgingen in legen den porion-overste Denis en de porions Harming en Laurent, voor man slag door onvoorzichtigheid. De familiën der slachtoffers bekwamen het pro Deo, om zich tegenover de maat schappij als burgerlijke partij aan te stel len. De rechtbank van Bergen sprak de vervolgden vrij, en onthiel de eischers van hunne vraag, Het beroepshol heeft echter dit vonnis hervormd, en de volgende uitspraak De porion Laurent werd vrijgesproken; Denis werd tot 100, eri Harming tot 50 fr. boete veroordeeld. De maatschappij werd burgerlijk ver antwoordelijk verklaard, en veroordeeld lot het betalen eener schadeloosstelling van 5000 fr. aan de weduwe van den werkman Queuon, en aan elk zijner min derjarige kinderen 1,000 fr. Aan de andere betrokken familiën wer den schadeloosstellingen toegekend van 1500 tol 2000 fr. Eenige maanden geleden werd een persoon, die naar het balspel te Couillet stond te zien, door een der geworpen ballen zoo erg getroffen, dat hij er een oog bij verloor. De rechtbank veroor deelde den speler tol 18000 fr. schade loosstelling. Het beroepshof heeft die vonnis her vormd, en de som gebracht op 6000 fr., ofschoon het openbaar ministerie er 9000 eischte. De klager vroeg er 25000 fr. Een Fransehman, die door den krijgs raad van Amiens bij verstek tot 10 jaren opsluiting was veroordeeld, verscheen voor de korrcktionneele rechtbank van Brussel, beschuldigd van aftruggelarij. Deze bedrieger ging volgenderwijze te werkHij vroeg in dagbladannoncen bedienden, boekhouders, kassiers, enz., welke bij hunne aanbieding 1000 fr. of meer als waarborg moesten storten. Menige omioozele hals had hem die som op voorhand toevertrouwd, om des te zekerder en heter geplaatst te worden maar zooals men denken kan, speelde de Fransehman scawpavie met de gestorte sommen. De rechtbank veroordeelde hem tot 15 maanden gevangenis en 150 fr. boete. Na het einde van zijnen straftijd zal hij aan het Iransche gerecht uitgeleverd worden. KIESKRONIJK. De grondwettelijke konservalieve ver eeniging van Brussel heeft besloten, zich in de gemeentekiezing van 12 december te onthouden. Volkskamer. In zitting van gister dijnsdag ontwikkelde M. d'Oultre- mont zijn voorstel betrekkelijk de per soonlijke dienstplicht en de aanwerving van 't leger. Generaal Pontus verklaarde de persoonelijke dienstplicht te zullen ondersteunen doch zich te voorbehouden aangaande de overige punten. M. Beer- naert deed eenige dagen geleden de zelfde verklaring in 't Senaat. Zonder ons, zegt de heer Ponlus, de moeilijk- heden te ontveinzen, die aan eene zoo gewichtige hervorming verbonden zijn, in een land waar de plaatsvervanging sedert eene halve eeuw bestaat, hopen wij dat men ze uit den weg zal kunnen ruimen, dank zij den goeden wil en de vaderlandsliefde van allen. De achtbare minister ontveinze zich ook niet dat het voorstel d'Oultremont bij de katholieke meerderheid bijna geene voorstaanders zal vinden Verder hield de Kamer zich onledig met de bespreking van het wetboek van strafvordering titel 1 van het eerste boek. Over de gerechterlijkepolicie. ALLERHANDE NIEUWS. Nieuwe sneldienst. Dezer dagen werden er tusschen Brussel en Oostende proeven genomen met eenen nieuwen tram-éclair, een trein, die den weg van Brussel naar Oostende, langs Aalst op verbazend korten tijd aflegt. De afstand van Brussel naar Brugge, 99 kilometers werd afgelegd in 75 minu ten of 1520 meters per minuut. M. Bertrand, opperingenieur en een aantal zijner agenten hadden plaats geno men in den bijzonderen trein. Deze dienst zou ingericht worden mot het oog opdennieuwenpostbootendienst, welke de snelst mogelijke gemeenschap tusschen Duitschland en Engeland zou daarsleilen. Hij zou de duitsche kooplié gelegenheid geven om met de mailbooten vóór den aanvang der Beurs te Londen aan te komen. Ziehier eenige verspreide bijzon derheden over de socialisten-wanorders van vrijdag avond aan de Nijverheidplaats, te Gent Twee agenten met name De Wispelaere en Goffaux, werden in het naar huis gaan op den Dok aangerand door een twintig tal mannen, die hen schenen afgewacht te hebben, aangezien er bij hunne aan komst geroepen werd Ze zijn daar De Wispelaere is kunnen wegloopen, om de hulp in te roepen van de pompier- wacht en intusschenlijd is Goffaux in handen gebleven van zijne aanvallers en erg mishandeld geworden, zoodanig dat hij bedlegerig is. De heer midden-koramissaris Lanck- man die zich van bij' de aanvang ter plaats bevond, werd getroffen dooreenen steen, die te recht kwam op de kraag van zijnen overjas, en door een stuk ijzer op de borst. De hoofdbrigadier Verhamme heeft eenen kasseisteen bekomen op het been, langs onder op uit de menigte geworpen. De heer adjunkt-kommissaris DeMoer- looze is insgelijks door eenen steen in den hals getroffen geweest. Zekere V... die op den Dendermond- schen steenweg woont en die de policie sleeneu uit een venster van eer. huis heeft zien werpen, is aangehouden en losgelaten, nadat zijn naam, zijne woonst en bedrijf waren opgeschreven. De sabel van eenen gendarm te peerd is gebroken geworded. Hij heeft een stuk gegoten ijzer op de hand gekregen en werd gekwetst. De bajounet van het geweer van eenen gendarm te voet werd gekromd. De heer De Smet-Guequier is besloten niet toe te geven aan de eischen der werkstakers. Zij mogen aan de voorwaar den van vroeger het werk hernemen. De twee werklieden, die door den haat der werkstakers van den heer De Smet- Guequier vervolgd worden, zijn zaterdag verhuisd. Zij zijn in de Oude Vest, dicht bij de fabriek gaan wonen. 's Avonds was die straat door de policie aan de twee einden bezet. Rond R ure vormden zich weder groepen werklieden en welhaast liep eene bende van wel 300 personen, grootendeels kwajongens,door de Goudstraat, de Baudeluostraat en de Gelukstraat, de Marseillaise en het Stem mat zingend. Waarlijk, die personen zijn waardig hel stemrecht te bezitten Het parket had buitengewone maatre gelen doen nemen in den kruidtuin stonden al de gendarmen der brigade, 't zij 70 man, geschaard. De jagers-verkenners derburgerwaeht, eene kotnpagnie der burgerwacht en de artillerie hadden dichtbij de fabriek De Smet post gevat. Gelukkig is alles rustig gebleven. Het gouvernement heeft strenge beve len aan de militaire overheid gegeven, voorgeval nieuwe onlusten te Gent voor kwamen. Er is maar eene stem in Gent. zoowel ouder liberalen als onder katholieken,om het gedrag van den heer burgemeester Lippens tegenover de werkstakers, en in 't algemeen tegenover de socialisten, scherp aflekeuren. Het is iets ongehoords, dat de eerste migistraat eener stad.gekozenomde orde te handhaven, bij elke gelegenheid kapi- tuleert tegenover de woelgeesten. Met welk doel aarzelt hij maatregelen te ne men. die alleen bij machte zijn om de wanorders te voorkomen of te beteuge len Toen vrijdag avond het van overal steenen regende op de vertegenwoordi gers der openbare macht, was het een betreurenswaardig tooneel den heer Lip pens met de muiters in woordentvvisting te zien. Men riep hem toe Gij geeft aan uwe policie bevel hunne sabels te trekken In plaats van een antwoord beneden zijne waardigheid te achten, gaf de burgemeester aan zijne policie ongelijk eo beweerde hij, sprekend tot de oproer makers, de policie verbod gegeven te hebben van hare wapens gebruik te ma ken. Waartoe dienen dan hunne wapens indien de policiedienaars die niet gebrui keu mogen om. desnoods met geweld de orde en de openbare veiligheid te herstellen en hun leven te beschermen Wat gezag heeft eene policie, die tegenover het gepeupel door iiaar hoofd, den burgemeester, ontwapend wordt. Ook, nauwelijks had de heer Lippens gezegd dat de policie lijdelijk de gebeur tenissen moest aanschouwen, of een nieuwe hagel kasseisteenen vloog over haar hoofdde heer kommissaris De Roo viel schier doodelijk gewond ten gronde en talrijke policiedienaars bekwamen erge kwetsuren. En de policie moest werkeloos blijven De gendarmen,diedepopularileit van den., heer Lippens bij de socialisten in geen 'gevaar kunnen brengen, werden met het herstellen der orde gelast Vooruit beweert dat de heer Lippens zou gezegd hebben, in zijne redevoering tot het «volk van Gent» Ik heb een jaar lang geduld gehad met u. maar nu begin ik mijn geduld te verliezen. Wij herinneren den heer burgemees ter, dat tegenover den oproer er geen geduld, maar krachtdadigheid noodig was. De houding van den heer Lippens te genover de socialisten is grootelijks de oorzaak, dat dezen zich welhaast meester en oppermachtig te Gent zullen meenen. Bij de wanonders, die zich vrijdag avond op de Nijverheidplaats herhaald hebben, werden zooals wij reeds zegden, een gendarm en de kommissaris De Roo, beiden aan het hoofd gewond. De sabel van eenen gendarm te peerd werd gebroken en de bajonnet van een anderen verwrongen. De jagers verkenners der burgerwacht, die zondag manosuvers ontworpen had den. werden verzocht hieraan geen ge volg te geven en zich bestendig ter be schikking der overheid te houden. Ook een deel der troepen en al de officieren van het garnizoen waren gekonsigneerd. Het gendarmeriekorps werd insgelijks met 40 manschappen versterkt. De werkstakers geven blijken van eene ongestoutmoedigheid. Zij doofden de gaslanteers uit en openden de draaibrug gen, om alzoo de charges der gendarme rie en der policie onmogelijk te maken. Zondag avond Op dit oogenblik is alles schijnbaar kalm. In eene herberg ontstond twist, ten gevolge van het voornemen van eeni ge personen, die daar vergaderd waren, met het doel eene volksapotheek te stich ten. Er zou zelfs eene botsing met de soci alisten hebben plaats gehad. Dank aan de krachtdadige maatre gelen maandag door de gemeente- en Krijgsoverheid te Gent genomen, is de orde niet ernstig gestoord geworden. Gansch de burgerwacht was onder de wapens geroepen en had op verschillende plaatsen post gevat. Talrijke betooging- makers vervulden tegen den avond het lokaal van Vooruil en de Garenmarkt. De socialistische muziek speelde schier on ophoudelijk de Marseillaise, die buiten in de straal nagegalmd werd. Soms werd ook het lied van het Loonbederversras aangeheven. Krachtens het verbod van samen te scholen door het gemeentebestuur uitge vaardigd, deed de burgerwacht de plaats ontruimen, en de menigie zich versprei den, wat niet gemakkelijk ging. De rust is rond de fabriek van den heer De Smet-Guequirvollediggeweest, alsook in de omstreken van deNijverheidsplaats. Om 10 1/2 ure heeft de burgerwacht toelating bekomen naar hare woningen terug te keeren. Dijndag avond zijn de zelfde voorzorgmaatregelen als daags te voren genomen. GENT. Dijnsdag avond. 8.45 min. De avond is tamelijk rustig afgeloopen. De helft der garde civiek is om 6 1/2 ure uiteengegaan. Een waar schandaal heeft zich voorge daan. Eene bende van een hondertal werk lieden liepen zingend langs de straat met een dronken wijf, welke een schako der garde civiek op het hoofd had. Bij den terugkeer, werd de herberg door het wijf gehouden, nabij de garen- markt geplunderd de schelmen sloegen alles aan stukken, stampten eene kist in en stolen eene som van omirent50franks die er in bewoord was. 5 der schelmen werden door de politie aangehouden. De feestelijkheden, ingericht door het Gentsche Davidsfonds ter eere van Frans de Potter en Hendrik Claeys. de twee verdienstelijke leden der nieuwe Vlaamsche Akademie, hebben maandag in de ruime zalen van St-Jozefsgenoot- schap plaats gehad. 's Morgens had eene muziekale en let terkundige zitting plaats, waar benevens gekende toonkunsteuaars ook vermaarde sprekers het woord voerden. De eerw. heer pastoor Brouwers, van Amsterdam, hield eene ferm toegejuichte konferencie, waarna de heerSifler de feesrede uitsprak en grooten bijval bekwam. De geestdrift was algemeen, toen aan de helden van het feest hun knnstig ge steendrukt potret, vervaardigd poor den heer A. Verheughe, overhandigd werd Na nog eene muziekuitvoering, werden de prijzen uitgereikt door het Davidsfonds uitgeschreven bij den laatstenalgemeenen prijskamp voor Vlaamsche taal indescho- ien. Mejuffer de Potter, die eenen der hoog ste prijzen behaald had, kwam dien uit de handen van haren vader ontvangen, die weenend van blijschap, zijn kind aan 't harte drukte. In menig oog zagen wij toen tranen vau aandoening blinken. 's Namiddags vergaderde Zich ruim 200 deelnemers aan een heerlijk banket. Bij het nagerecht werden talrijke toasten uit gesproken, waarvan die van den heer Senator Lammens, vooral, eenieders geestdrift ontvlamde. De achtbare spreker, na eenen dronk aan den Paus en den Koning gewijd te hebben, dacht aan den jeugdigen prins Baudewijn, die zoo goed onze Vlaamsche taal spreekt en ongetwijfeld eens duur bare bewijzen zal leveren van zijne ge hechtheid aan Vlaanderen moge hij de voetstappen van zijne roemrijke voorzaten drukken die den troon van Vlaanderen bekleed hebben Een heildronk werd dan ingesteld op de twee gevierde letterkun digen en uitbundig toegejuicht. Het banket, om 1 1/2 ure begonnen, was omstreeks 5 1/2 ure afgeloopen. Het werd afgewisseld door klavier en zang stukken die eenieders voldoening weg droegen. Een koopman in lijnwaad, die over eenigen tijd zijnen bilan had neêrgelegd, is te Brussel aangehouden voor bedrie- gelijk bankroet. Ten huize van zijnen schoonvader vond men eene som van meer dan 60,000 fr. in amerikaansche dollars, welke van het genoemd failliet voortkwamen. Eene bende jonge deugenieten heeft zaterdag op eenen leegen grond der Onderwijsstraat te Brussel, eene partij van 1500 houten plaveien gestolen, zon der door de policie verontrust te wor den. Hoe is 't mogelijk Ongeveer 150 landverhuizers uit Elzas-Lotharingen zijn zaterdag door de stad Brussel getrokken. Zij begaven zich naar de Noorderstatie om den trein voor Antwerpe.i te nemen, waar zij zich zul len inschepen voor Amerika. Ziehier de prijzen van het vee, op de markt maandag te Antwerpen gehou den Beesten verkocht. Besteedde prijzen op voet. 221 Ossen, 0 60 tot 0 80 155 Koeien, 0 50 0 70 120 Veerzen, 0 55 0 75 51 Stieren, 0 50 0 65 47 Kalveren, 0 75 0 90 De Moniteur d. Int. Mat. deelt mede, dat er in België kwestie is, van de trek kers van wissels of de endossanten te machtigen aan den wissel een strook te hechten, die bij incasseering er afgeno men en teruggezonden wordt aan den trekker of laatsten endossant. Deze strook bevat, behalve het adres van dezen, het nummer van den wissel, het bedrag, de woonplaats van den be trokkene en de bemerking of de wissel betaald of geweigerd is. Om eene moeilijkheid te vermijden, die de maatregel niet toepasselijk zoude maken, zou de naam van den betrokkene niet op de strook kunnen worden ver meld. De Banque Nationale en de admini stratie der posterijen zijn geneigd deze nieuwigheid toe te laten, waarop dik wijls is aangedrongen. Verleden zaterdag avond tusschen 5 en 10 ure, zijn er dieven in de woning van Mad. Van den Driesch, Lange Leem- straat, 533, te Antwerpen, langs het kel dergat binnen gedrongen. De bewoners waren met thuis en de dieven hebben al de kamers doorzocht. Uiteen klein kof ferken hebben zij eene som van 35 fr. in goud en voor omtrent 200 fr. juweeleu gestolen. De daders worden opgezocht. - Potlios gepakt. De ontsnapte ge vangene Pothos werd dijnsdag avond, ten 11 ure, in de Brouwerijstraat te Ant werpen aangehouden. Sedert den 16 lest- leden was hij de gevangenis ontvlucht en in de stad gebleven. Hij had al dien tijd vooral benuttigd, om aari zijne kameraden uitleggingen over zijn heldenfeit tegeven, totdat eindelijk de policie hiervan kennis kreeg. Pothos werd opnieuw in de cel- gevangenis opgesloten, en zal vervolgd worden voor het gedeeltelijk verbrijzelen van zijn ijzerenbed. Zaterdag morgend, rond 11 ure is er een begin van brand uitgebersten in het Sashuis, te Klein-Willebroeck, be woond door M. Edmond Janssens. De brandspuit van Boom die haastig ter plaatse kwam, was in min dan een uur den brand meester. Niettegenstaande die spoedige hulp is de schade nog al aanzienlijk. Redding De fransche bladen ma ken met veel lof melding van eene redding, bewerkt door den kommandant Tetelin, van de belgischepostbool Villede Douvres, dienst doende tusschen Oostende en Dover. De bemanning der fransche vischsloep Gloire de Marie die in nood was, had aan boord van de Villede Douvres eene schuil plaats gevonden en de beschadigde sloep, door den stormwind meêgerukt, zou met de geheele fortuin der ongelukkige vis- schers verloren gaan. Doch kommandant Tettelin, die zelf te Gris-Neseene veilige ankerplaats had ge zocht, bevool hel anker te lichten en de verlorene sloep na te stoomen, Rond half twee 's nachts ontwaarde men in de vert een zwart punt. Het was de Gloire de Marie, Luitenant Deroymer roeide met den patroon en vier manschap pen naar de sloep, ging aan boord en door de afstand van de kust en de avarie der sloep te groot was, om het zeil op te hijschen, nam de Ville de Douvres hPt on gelukkige schip op sleeptouw en bracht het behouden te Boulogne aan de kust, - Groote brand te Hooi. - Drie scholen vernield. De grootste verslagenheid heerscht in die stad. Ge heel de bevolking is te been en iedereen richt met treurigen blik zijne stappen naar het tooneel der ramp. Van het atheneum,de normaal en mid delbare scholen bestaat niets meer dan rookende puiuen... Dit is in korte woorden de geschiede nis van vrijdag nacht. Over omtrent H jaar brandde het ge meentelijk kollegie af. Op dezelfde plaats werden de gebouwen opgericht die thans insgelijks door het vuur vernield zijn. Ziehier eenige bijzonderheden over die ramp Het was kort voor 4 ure, toen het alarm werd gegeven. In minder dan 10 minuten stond het geheele dak in brand en de lucht was helder verlicht door de hoog opstijgende vlammen. Het is niet mogelijk den schrik te be schrijven van de inwonende leerlingen. Bij het geroep van brand brand woelde men in nachtgewaad ondereen, en de verslagenheid en verwarring die er heerschten maakte het schier onbegrij pelijk dat er geene ongelukken gebeurd zijn. De meest verschrikten vluchtten in hun hemd de anderen trachtten zich meester te maken van het eene of andere stuk kleérgoed, en zoo zag men cr, die met eene broek, slndere met een paar schoe nen of een overjas, nog anderen met eenen hoed de steeds voortvarende vlam men ontvluchten. De brandspuiten, die naar men ons meldt, in ellendigen staat zijn, hebben bijna niets kunnen uitrichten bovendien was er volslagen gebrek aan water. Ten 5 ure was de regimentschool ter plaatse. Up ditoogenblik werkte er slechts eene enkele brandspuit die der godshui zen. Ten 7 uren sloeg het vuur over tot het laboratorium en een half uur later waren het atheneum en de middelbare school ge heel vernield. Doch een uur te voren hadden de vlam men ook het gebouw der normaalschool aangetast en ofschoon men nu een vijftal spuiten min of meer in werking had kun- keri stellen, gelukte men er slechts ten koste van de grootste opoffering in, een gedeelte van dit geslicht te redden. Ook de woning des bestuurders van het atheneum is behouden gebleven, of schoon zij langs alle kantendoor de vlam men als ingesloten was. Ten 8 uren was men den brand volko men meester. De policie en de troepen houden de menigte op afstand, daar de verkoolde muren elk oogenblik dreigen in te storten en een onvoorzichtigen stap de grootste ongelukken zou veroorzaken. De schade wordt volgens de eenen op 600,000 fr., volgens den anderen op 3 a 400,000 fr. geschat, doch alles is naar het schijnt, verzekerd. De gemeenteraad is bij hoogdringend heid vergaderd om maatregelen te nemen, teneinde de leergangen zoo spoedig rao* gelijk te hernemen. De inwoners van Hoei verdienen alle hulde, voor de wijze waarop zij de ge vluchte leerlingen ter hulp zijn gekomen.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2