r i NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 9 Januari 1887, 10 centiemen per nummer, -41ste Jaar, N° 2118. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Jager van den Cenisberg. Aan de werklieden. Fancy-Fair. Krijgslasten. DE DENDERBODK Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N- 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. f Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calqae Saai AELST, 8 JANUARI 1887. Frankrijk. De groote gebeurtenis is de toenadering tusschen MM. de Freyci- net en Jules Ferry, onder de bemiddeling en de bescherming van den president der republiek. Beide oud-ministers hebben elkaar in het paleis derElyseën ontmoet en hadden, in de tegenwoordigheid van M. Jules Grévy. een langdurig onderhoud over de binnenlandsche staatkunde. Deze samenkomst geeft eene nauwere aansluiting der gematigden bij de radi- kalen te kennen. M. Grévy is 73 jaren oud, en opdien leeftijd denkt men onwillig aait de nieuwe toestanden,die zich zouden kunnen voor doen. Voor het oogenblik is M. de Freycinet, de aangewezen kandidaat voor het pre sidentschap. Op Nieuwjaardag was in het huis, dat de graaf van Parijs in de rue de Varenne bewoond heeft, de gelegenheid openge steld om bij wijze van gelukwensching een register te teekenen. Dat register was spoedig met handteekeningen over dekt en buitendien werden uit alle stre ken van Frankrijk brieven en telegram men ontvangen. Adres van prins Victor Napoleon. De groep van hel beroep bij het volk heeft, ter gelegenheid van Nieuwjaar een adres van verkleefdheid en vertrouwen naar prins Victor-Napoleon gezonden Deze antwoordde het volgende Brussel, 5 januari 1887. Mijnheer en, Gij hebt vertrouwen in het keizerrijk en gij hebt gelijk. Het parlementair stelsel heeft bewijzen zijner onmacht gegeven. Alleen een krachtdadig gouvernement, uit het volk ontsproten, kan Frankrijk verheffen en het redden van de gevaren, die het be dreigen. Nooit hebt gij opgehouden deze denk beelden te verdedigen dank aan u drin gen zij nu in de nieuwe geslachten, die zullen geroepen worden, om het kwaad van den tegenwoordigen tijd te herstel len en de toekomst te verzekeren. Gelooft, Mijnheeren, aan mijne beste cevoelens. Victor-NAPOLEON. Duii:chland. In de officieuse Politi- *ehe hachrichten leest men Volgens DE -.(O).- 4* Vervolg Guilielmo bad dus geen werk om zijne han den onledig te houden men kweekte hem op als een echte heerejongen, en tien jaren ver liepen, zonder dat de goedwilligheid van den beschermer eens le kort bleef aan de belofte Mijn broeder was een blijgeestige, vernuftige en onderwezen jongeling geworden. Men dacht geenszins hem een stiel te doen leeren, men verontrustte hem niet, de baron bad beloofd voor hem te zorgen, en bij vertrouwde zich op 't woord zijns weldoeners Ook ging hij Daar bals en feesten, in een woord, hij bracht zijn leven id vreugde door, met bet geld dat men hem gaf. Intusschcn was ik ook groot geworden; maar mijn toestand was dezelfde gebleven ik was arm en ouwelend gelijk voorheen. Ik verliet mijnen stiel van schouwvager, beneden mijoen ouderdom en mijne krachten, om kommissio- naris op den hoek der straten te worden. Het was niet dal Guilielmo mij niet dikwijls geld aanbood, maar ik wilde niets aan vaarden voor mij zeiven, en hel weinige dat hij mij gaf, zond ik aan mijne familie. Ook had Lad mij meermaals eene plaats aangeboden ia buizen waar hij woonde maar, daar deze plaatsen min of meer van dienstboderij afhingen, achtte ik het eer dagbladberichten heeft de direkteui'-ge neraal van justicie in Luxemburg, M. Ey- schen, in de Kamer verklaard dat tusschen Duitschland, Nederland en Belgie onder handelingen gevoerd waren over het vaststellen van eene gemeenschappelijke werking bij mogelijke werkstakingen. Voor zoover wij in de gelegenheid zijn geweest om inlichtingen hieromtrent in te winnen, schijnt deze verklaring, voor zoover Duitschland betreft, niet juist te zijn. In elk geval zal niet nagelaten wor den, ten gepasten tijd den loop dezer zaak ambtelijk te doen kennen. Hierbij valt op te merken dat reeds veertien dagen geleden, toen te Berlijn voor het eerst berichten in dezen ztn gemeld werden, van diplomatieke zijde zoo stellig mogelijk verzekerd vvnrd dat tusschen Duitschland en Nederland geene onderhandelingen van dien aard gevoerd waren. Brief van keizer Wilhelm. De Reichs- anzeiger maakt een schrijven van den keizer aan den kroonprins bekend, waarin Z. M. voor de gelukwenschen van het leger met zijn 80jarig militair jubelfeest dank betuigt. Het leger, aldus wordt in het schrijven gezegd, weet hoe nauw het leger mij steeds aan aan 't hart lag. Het zal beseffen welke gevoelens de gedachte in mij gewekt heeft, dat ik volle tachtig jaren er deel van heb gemaakt, dat ik eer en plicht boven alles heb gesteld, dat ik ten alle tijde bereid ben geweest daarvoor mijn leven te laten. Verder wordt met dankbaarheid herin nert hoe de hand, die alle duitsche stam men vereenigde. de regeering des keizers met overwinningen heeft opgeluisterd. De brief eindigt met deze woorden Het is voor mij eene groote vreugde op die wijze tot het leger te mogen spreken omtrent de verloopen tachtig jaren te kunnen getuigen, dat wij geheel en al tot elkander behoord hebben uit de volheid mijns harten te mogen verklaren, dat het leger ten allen tijde vervuld was met ge voelens van trouw, toewijding en plichts vervulling. Hiervoor zij mijn dank en erkentelijkheid uit de diepte van mijn hart tot mijn lesten ademtocht aan het leger verzekerd. Bezondere berichten uit München mel den dat de regent van Beieren, prins Luitpold, wiens nauwe betrekking met het hof te Berlijn algemeen bekend is, dezer dagen aan den Iranschen en den russischen gezant zijn stellige hoop op hel behoud van den europeeschen vrede te kennen heelt gegeven. Rome. Z. H. de Paus geniet tegen woordig de beste gezondheid en is werk zamer dan ooit. Ook kan men slechts met lijker mijnen onafhankelijken stiel te blijven uiioefenen alhoewel deze mij steeds arm liet. Op eens ontving ik eeneu brief, welke mij de dood mijns vaders bekeud maakte Mijne moe der bleef dus alleen en zonder hulp, en zij nep ons lol baar terug om deD sleuoslok barer oude dagen le wordeu Ik ging Daar hel hotel de V bij mijnen broeder en gaf hem den brief. Gui lielmo had den nacht op een bal overgebracht en lag nog le bed". Na den rampzaligen brief gelezen te hebben, zonk bij neder en sprak, zijn oogen verbergen de Vader is dan dood Gaëtan En moeder roept ons terug, zegde ik, weenende even als bij. Gij zuil naar het gebergte wederkeeren riep hij spoedig uit. Op dit woord, waaraan ik mij verwachtte, begreep ik dal hij beschaamd was. Alhoewel hij eene ware droefheid gevoelde wegens het verlies dal wij kwamen le oudergaan, wierd ik gewaar dal bij zich troostte, daar hij zijuen broeder niet meer zou gezien hebben, die hem schande veroorzaakte. Morgen zal ik vertrekken, zegde ik droe vig Alreeds sprak bij met eene geheime vreugde Wij zwegen eenigo oogenblik ken. Dan her nam ik Wal zal ik aan moeder zeggen, Guilielmo Gij zult baar zeggen dal ik baar altijd bemin en dal ik naar het land wederkeeren zal, als ik rijk en machtig zal wezen. Denkt gij dat wij u minder zouden bemin nen, indien gij erm en ongelukkig wederkeer de grootste moeite een gehoor bij hem bekomen. De erge ziekte, waaraan Mgr Jacobini lijdt, heeft de bezigheden van den H. Vaderzeer talrijk gemaakt, aangezien hij voor het oogenblik zijn eigen minister van buitenlandsche zaken is. Kardinaal Jacobini is slechts 54 jaren oud. Mgr Vannutelli wordt als zijn opvol ger aangewezen. Bulgarie. De bulgaarsche afgeveer- digden hebben te Sofia laten weten dat men hen te Londen heeft ondervraagd over de weerde van het memorandum, te Konstantinopel door de bulgaarsche uit wijkelingen opgesteld, en dat door den groot-vizier aan het bulgaarsch gouver nement werd meêgedeeld. De afgeveerdigden hebben geantwoord dat al de feilen, in het memorandum ver vat, volkomen valsch zijn en dat de uit geweken officiers die ze aanhaalden, zelfs geen Bulgaren zijn, maar aangestelde russische agenten. Om de handelsbetrekkingen van Bul garie te vergemakkelijken, heeft de re geering besloten dat het militaire jacht Goloublschik, eenmaal per week de reis zal doen van Silistrië naar Widdin, tol dat de scheepvaart op den Donau zal geopend zijn. Het gouvernement van het regentschap heeft aan de groote mogendheden eenen omzendbriel gezonden, in antwoord op de russische nota van 23 november II. Generaal Kaulbars wordt in dit schrift beschuldigd opzettelijk de feiten ver- valscht te hebben, en zich, gedurende zijn verblijf in Bulgarie, als een ware ruststoorder te hebben gedragen. De Pall Mall Gazelle verklaart, dat de heimelijke werking van het engelsche bof ten gunste van het herstel van prins Alexander op den bulgaarschen troon eene hedreiging is voor het losbersten van een engelsch-turkschen oorlog, en dat Engeland dreigt met het bombardee ren van Konstantinopel, indien de sultan, in het bondgenootschap met Rusland verder gaande, eene overeenstemming tusschen Engeland en Oostenrijk betref fende Bulgarie, tracht tegen te werken. Prins Alexander, meldt de Pall Mall verder, wordt te Sofia verwacht, om den oorlog van de Balkan-Staten aan den czaar en den sultan te verklaren Die meêdeelingen hebben donderdag de beurs van Londen flauw gestemd. Hij reikte mij de hand toe en drukte ze vurig Broeder, sprak hij toen ik moet hier blij ven. Hel bergleven zon mij niet meer bevallen ik ben aan hel welzijn gewoon, en de erkente lijkheid verkleefi mij aan den baron. Deze laatste reden kwam mij gegrond voor; ik omhelsde Guilielmo en zegde hem vaarwel Wacht, zegde hij, ik wilu een geschenk medegeven voor moeder. Hij doorzocht zijne kas, maar dan herinnerde bij zich dal hij daags te voren al zijn geld ver loren had bij hel spelbij aanschouwde mij met verslagenheid Wees niet ongerust, sprak ik, sedert tien jaren werk ik, opdat moeder hare laatste dagen in vrede beleven zou lk draag haar mijnen kleinen schaloverigens, ik heb kloeke armen en ik zal bij baar zijn. Wij omhelsden elkander en ik vertrok Sinds dien hoorde ik niets meer van Guilielmo. Gaëtan zweeg, als bet ware door zijne ge denkenissen afgemat Al de aanwezigen t.leven stilzwijgend, uil eerbied voor zijne droefheid De doctor, die onophoudelijk mol aandacht had geluisterd, vroeg hem met belangstelling Weihoe, gij hebt zelfs niet vernomen van de baron de V..de beschermer uws broeders, wal er van hem geworden is De baron is overleden, twee jaren na mijn vertrek uil Parijs, hernam Carlotlo dit is alles wal ik vernomen heb. Voor wat mij aangaat, hier weder gekomen, heb ik getracht mijno moeder zoo gelukkig te makt n als hel mij im mer mogelijk was. lk heb dit huis voor haar gebouwd, ik heb met moed gewerkt, en als zij Hoe is 't mogelijk dat tal van werklie den toch niet willen begrijpen dat de leiders der Socialistische partij hunne lichtgeloovigheid op de schandelijkste wijze uitbuiten, in andere woorden, dat ze hen gebruiken om ten voordeele van hen leiders de kastaniën uit de gloeiende asch te halen In de omstreken van Charleroi. Bergen en Luik en nu lest te Gent, hadden die zoogezegde werkmansvrienden aan hun ne slachtoffers een betere en gelukkigere leven beloofd. De werklieden moesten maar 't werk laten slaan en de meesters den nijper op den neus zetten, en, als de meesters zich niet wilden onderwerpen, dan zou men tot plunder, rooi en brandstichting over gaan.... En dan was het vast en zeker, dut een nieuw leven, een leven vol geluk voor de wei kersstand zou aanbreken. En duizenden ongelukkigen hebben zich door deze bedriegelijke verzekerin gen laten verleiden; zij hebben den raad der Socialistische leiders gevolgd en hunne bevelen uitgevoerd, En nu heden wat is de toestand Ja, nu heden zitten honderden dezer ongelukkige verdwaalden in hel gevang hunne dwaze streken te boeten, terwijl vrouwen kinderen van ellende, armoede en verdriet zitten te verkwijnen, en wel licht reeds ten grave zouden zijn gedaald ware de openbare en bezondere liefda digheid hen niet ter hulpe gekomen. Neen, de toestand der werkende klas is ook door alle deze geweldenarijen niet verbeterdintegendeel, hij is er door verslecht. Op vele plaatsen liggen de fabrieken stil en talrijke werklieden heb ben het land moeten verlaten om in den vreemde eene zure korste brood voor hun gezin te gaan verdienen. Ziedaar wat men gewonnen heeft met aan den bedriegelijken praat der Socia- tische leiders of opperhoolden gehoor te leenen. En wat doen die opperhoofden nu, zij, die de schuld zijn dat er zoo vele werk lieden in 't ongeluk iiggen gedompeld Wel, in plat vlaamsch gezegd en men vergeve ons de uitdrukking, ze vagen er hunne botten aan ze leven rustig, ze smeeren en drinken wat hen lust en als 't hen lust, en zorgen met eenen dat ze hunne schaapkens in 't drooge krijgen om dan zoo rap mogelijk de Socialisti sche partij te laten vlottenEn in hunne ledige uren beramen zij nieuwe middelen om de werklieden destezeker- der te kunnen foppen. Men betwiste onze gezegden nietwij zouden eens willen weten hoe zeker gentsche socialistische opperhoofd die, weinige jaren geleden, om zoo te zeggen, geen kruis of duit bezat nu in eens overleden is, over weinige maanden, heeft zij mij haren zegen geschonken. Haar ik, ik heb mijnen broeder met kunnen vergelen, die op mij niet meer denkt. In weerwil van zijnen hoogmoed, had hij een goed hart, en ik bemin hem nog, ook, als er kiudercn naar Parijs ver trekken, ik vereenig ze rondom mij. en ik zeg hen, even als ik hel aan u z-g, mijne kinde ren zoo gij een goed werk doen wilt, zoo gij de dieDslen vergoedeQ wilt welke de marmot* /anger u bewezen heeft, vraagt naar mijnen broeder, wiens naam en adres ik u geven zal tracht te welen wat hij is, wal hij doet, en waar hij woont, en degene, die mij tijdingeu van Guilielmo zal brengen, zal geen ondankba re zijn zijn vader noch zijne moeder zullen ooit gebrek hebb> n aan brood, zoo lang zij leven zullen. Alles wat ik bezit, mijn tijd, mijn leven, zullen hen toebehooren, die mij tijdin gen van Guilielmo brengen zal. Gaëtan, Gaëtan wij zullen er u brengen! riepen al de kindereu te gelijk. Gij zult dan gelukkiger zijn, dan degenen die u zijn voorgegaan, hernam de gids met droefheid. De doctor, die in overdenking gebleven was, sprak lol Carlotlo met eene aanmoedigende slem Het is niet wonderlijk, Carlotlo, eat dege nen welke gij met uwe kommissie hebt gelast, de inlichtingen niet hebben kunnen krijgeu, welke gij zoo vurig wenschtel Arm, zonder aanbeveling, meestendeels onbewust met onze wetten en gebruiken, hoe zouden zij alzoo met de zaken eener groote franscbe familie kuunen bekend gemaakt zijn maar ik zal u misschien beter kunnen van dienst zijn. Ik heb nog hoo- eigenaar is geworden van verscheidene huizen Men zal er hier te Aalst ook weldra bemerken die in de Toekomsteen mid del zullen vinden om aan 't oordje te geraken....'t Is immers niet uit liefdeen genegenheid voor de werklieden dat men bakker is geworden En nu ten slotte, vragen wij: Wanneer zullen de werklieden eindelijk willen klaar zien, want 't wordt tijd en hoogst tijd dat er klaar gezien worde De Fancy Fair alhier onlangs ten voor deele van de armen gehouden, heeft eene zuivere winst opgebracht van acht (luizend vijl honderd fran ken, (8,500,00). Elkeen moet het met ons bekennen, het is een overhoopten uitslag. Donderdag II hebben de Dames in algemeene vergadering besloten dat deze opbrengst door haar persoonelijk aan de noodlijdenden zal bedeeld worden. Tc dien einde hebben zij de stad in wijken verdeeld, en de armen van elke dezer wijken zullen door twee Dames ten huize bezocht worden. Men zal zooveel mogelijk de lijst vol gen der armen ondersteund door het Bureel van Weldadigheid. Alle de giften zullen gedaan worden in natura, 't is te zeggen, dat alleenlijk eet waren, brandstollen, kleedingstukken, slaapgerief, huishoudelijk gerief, zoo als stoven, enz. enz. zullen gegeven worden. Alle de kleedinstukken zullen eenen stempel dragen en niet verpandbaar we zen in den Berg van Bermhertigheid. Alles zal bij de winkeliers en kooplie den der stad aangekocht worden. De uitdeeling zal plaatsgrijpen op Maandag 17 Januari 1887, te 2 ure des namiddags, onder de groote poort des Sladhuizes. De besprekingen welke dezer dagen in de Kamer hebben plaats gehad, hebben duidelijk doen zien welk het progamma der liberale partij is, in zake van krijgs lasten. Onze konfrater, de Impartial, heeft de punten van dit programma volgender- wijze opgesomd 1° Persoonlijke krijgsdienst of afschaf fing der plaatsvervanging; 2° Aanzienlijke vermeerdering van het jaarlijksch koutingenl 3° Vermeerdering van het effektief on der de wapens in gewonen tijd; 4° Reserve, geheel afgezonderd van het eigenlijk gezegde leger ren spreken van den baron de V..., en binnen eenige dagen schrijf ik naar Parijs van waar ik ongetwijfeld gewichtige tijdrngen voor u ontvangen zal Gaëtan schudde het hoofd. Vele reizigers, welke ik met mijne droef heid bekend maakte, hebben mij dezelfde be lofte gedaan, antwoordde hij. Welaan, gij zult zien dat ik gelukkiger en vooral ieveriger wezen zal. Nechians zou ik moeten weten welke uwe vermoedens zijn nopens het lol uws broeders. Oh bij is voorzeker gelukkig, riep Car lotlo uilde baron heeft hem waarschijnlijk een vermogen achtergelaten en Guilielmo, zijne neiging gehoor gevende, zal zijne belofte niet indachtig geweest zijn. 0 ja, voorzeker, hij is rijk en geëerd. Eenige kloppen op de deur namen hem het woord af Een der aanwezigen opende deze, en een vreemdeling, wiens gelaat door de duisternis onlzichtbaar bleef, verscheen op den dorpel. Is het hier dat Gaëtan Carlolto, de gids van den Cenisberg, woont, vroeg hij met eene verzwakte stem. Ik beo hel, sprak Gaëtan, wat begeert men van mij Schenk gastvrijheid aan een vermoeiden reiziger, en gij zult tijdingen van uwen broe der Guilielmo hebben. Gaëtan galmde een vreugdekreet uit, en snelde naar de deur, alles omver stootende, dal zich op zijnen weg bevond. Hij nam den vreemdeling bij den arm en trok hem naar het verlicht gedeelte der hut. Wordt voortgbzst.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1