NIEUWS- EN AANK0NDIGINGS6LA0 VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag °20 Februari 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° w2150. ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS t Politiek overzicht. Rechterlijke belangen. De vlaamsche Akademie in het Daleis. Paut balayer ga! (Keert dat weg DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,2a voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bi] accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiên door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqae Saam. A EI ST, 19 FEBRUARI 1887. Frankrijk. Het incident aangaande den zoogezegden brief van generaal Bou- langer aan den czaar, en de moeilijkheden, die er ineenfranschen ministerraad, naar men beweerde, uit voortsproten, wordt langs alle kanten gelogenstraft. De Matin kondigt de vorming aan van eene republiekeinsche rechterzij en de samenstelling van een uitvoerend komi- teit van vijf leden MM. Lamartinière, Piou, Renard, AlbertDuchesne en Geor ges Roche. Duitschland. Kiesmanifest. De gouverneur van Elzas-Lotliaringen heelt een kiesmanifest uitgegeven, waarin hij wijst op het oorlogsgevaar, waarmee een strijdzuchtig deel der fransche natie het duitsche rijk bedreigt Om die reden (of liever om het duitsch element in de kiezitig te doen zegepralen), maant hij de bevolking aan tot het kiezen vanafgeveer- digden. die den vrede van 1871 onvoor waardelijk erkennen. De partijgangers van den vrede, die geen eigene kandidaten kunnen stellen, worden verzocht witte stembriefjes in te leveren, ten einde alzoo de denkwijze van het land te doen blijken. Kiesstrijd voor den Rijksdag. Te Berlijn is de kiesstrijd zeer kalm. Er is meer beweging in het binnenland. Men stelt zich nagenoeg den uitslagder kiezin gen voor en men aanziet de stemming van het septenaat als zeker, Het wordt bevestigd dat het Hof en de diplomatie den toestand als min gespan nen aanschouwen, ten minste voor eeni- gen tijd. Het manifestvan keizer Wilhelm, zegt de Norddeutsche Zeilung, zal niet verschijnen, omdat de keizers genoegzaam weten wat de keizer van hen verlangt, Prins von Bismark in 't Heerenhuis. In het duitsch Heerenhuis werd dinsdag het wetsontwerp besproken, waardoor het vraagstuk tot vermeerdering der uitgaven voor het lager onderwys zou opgelost worden, niet döor den Staat, maar door de gemeenten. Prins von Bismark woonde de zitting bij. Ik beken, zegde hij, dat het wetsont werp onvolledig is, doch het heeft slechts ëen voorloopig karakter. Tot hiertoe heeft de Rijksdag geweigerd aan het gouvernement de noodige hulp middelen toe te slaan, om de onkosten te dekken. Hopen wij dat die tegenwerkende politiek, die onze gelddelijke inkomsten verlamt, weldra in den Rijksdag zal op houden. Dat de meerderheid der uitgaven van het lager onderwijs ten laste der gemeen ten zouden zijn, strijdt met den geest der Grondwet, die de school aanziet als eene instelling van den Staat. «Ik bid dus de Kamer het wetsontwerp voor het oogenblik te stemmen, gelijk hel is. Zoolang het gouvernement de op brengst eener bijzondere belasting niet ter beschikking der gemeenten kan stellen, wil het de moeielijkheden van den legen- woordigen toestand niet vergrooten. Na deze verklaring van den kanselier, keurde het Heerenhuis het wetsontwerp der regeering zonder eenige wijziging goed. Het geestelijke-politiek wetsontwerp zal slechts den 21 februari aanstaande in het Heerenhuis worden behandeld. Er werd in afwachting reeds eene kommissie benoemd, gelast met het onderzoek van gemeld wetsontwerp. Mgr Kopp maakt er deel van. De kommissie wordt voorgezeten door de graven von Mippe en vonBruehl. Z. H. de Paus en hel Centrum van den duitsclien Rijksdag. Derde brief. Ten einde tegen de verkeerde uitleg gingen, welke in Duitschland aan de irieven van kardinaal Jacobini werden gegeven, in te gaan, heeft de H. Vader aan von Franckenstein een derden brie doen schijven, vol lof voor het centrum. Dit stuk is de opheldering van de twee vorige, waarin Leo XIII de aanneming van het septenaat aanraadde, om reden van hoogere orde, De aanleiders van 't centrum konden niet geheel aan den wensch voldoen. Bij het heerschende misnoegen over den zwareri druk der miliitaire lasten, was het hun onmogelijk aan het publiek het overwegend belang dier reden van hoog belang onmiddellijk te doen inzien. Von Franckenstein zelf begreep dit, want hij schreef aan Mgr di Pietro, dat het centrum de vervulling van den wensch van Z. II. den Paus slechts had uitgesteld. De openbaarmaking der brieven van Mgr Jacobini heeft dentoestandgewijzigd. Het zal voor het centrum veel gemakke lijker zijn om. hij eène mogelijke goedkeu ring van het septenaat, de keizers te doen begrijpen, waarom men vóór stemt of zich onthoudt. In dien zin wordt de kiesstrijd gevoerd en dit verklaart de gepastheid van den brief van lol en aanmoediging, welke nu op last van Z. H. den Paus werd afgezon den, om allen twijfel aangaande de hooger waardeering der centrumsparlij door den H. Vader voorgoed weg te nemen. Rusland De leste samenzweering tegen czaar had hoofdzakelijk voor doel eene revolutionnaire beweging onder het russisch legeren devlootte doen ontstaan. (Nouvelle naar liet Hoegdnitsch.) -«(o)»- 4* Vervolg. Gij weet wel, dat ongeveer veertien dagen geleoeD de oude vorstelijke bezembinder Sahlmann overleden is. Vandaag zal deze plaats gegeven worden. Daarom ben ik dezen morgen vroeg naar de stad gegaan, om mij voor die betrekking aan te melden een gedicht, door mij daarop gemaakt, heb ik den vorst toege zonden, en daarin heb ik hem verzocht een goed woord voob mij te doen bij zijnen huis hofmeester. Misschien zal hij dat doen, en krijg ik de betrekking, dan wordt ik vorstelijke bezembinder. Gelukt mij dal, dan wil ik God danken voor zijne goedheid, en dan wil ik te vreden zijn. Dn oude Sahlmann heeft van die betrekking kunnen leven dus zal ik dal ook kunnen doen, en dan zal ik altijd nog wel zoo veel lijd over hebben, dat ik 's avonds en 's morgens in goede en nullige boeken lezen kan. Ik zal getrouw kunnen zijn aan den eed, welke ik drie jaar geleden bij mij zclven heb afgelegd,dat ik geen dag mijns levens wil laten voorbij gaan, zonder zestig bladzijden in een nuttig boek gelezen te hebben. Heere God, wal moet gij dan al veel boeken gelezen hebben, riep Katrien verbaasd uit. Men was in 't begin niet voornemens eenen aanslag tegen het leven van den czaar te wagen. Ai-rondïseeiiieiif Aalst In zitting des Senaats van 15 februari jl. heeft de achtbare lieer Leo Leirens, Senateur van ons Arrondissement, op zijne beurt de noodzakelijkheid doen uitschijnen, van, in 't belang eener goede justicie en van de bevolking, eene recht bank van eersten aanleg te Aalst, in te richten. Wij willen de vertaling laten volgen der redevoering door onzen heer Sena teur uitgesproken M. Leirens. Ter gelegenheid van de beraadslaging over het budjet des ministeries van justicie in de Volkska mer. beeft M. Van Wambeke de aandacht des heeren ministers ingeroepen op den toestand van de burgerlijke rechtbank van Audenaarde, welke gezien hare be langrijkheid. in de tweedeklas met eene tweede kamer zou moeten gerangschikt worden. Daar de rechtbanken gerangschikt worden volgens bet getal zaken die op de rol worden gebracht, is het maar al te reGhtveerdig eene rechtbank in de derde rang niet te blijven behouden welke ten minste zooveel zaken vonnist als eene van eenen hongeren rang. Hel rechtsgebied der rechtbank van Audenaarde, strekt zich uit over acht kantons, waarvan vier tot hel bestuurlijk arrondissement Aalst toebehooren liet zijn de kantons Herzele, Ninove, Gee- rardsbergen en Soltegem; de vier andere zijn deze van Audenaarde. S,e-Maria- Hoorebeke, Nederbrakel en Ronsse. De bevolking van deze acht kantons beloopt tol 200,000 inwoners. De Voorzitter, even als de twee rech ters zetelen vier maal ter week. De Voorzitter is verplicht, om de be- pleitingen der correctionnele zaken te kunneii leiden, twee dagen en half toe te wijden aan 't onderzoek der dossiers. De rechters welke hem bijstaan zijn bo vendien gelast met de enkwesten, rech terlijke opzoekingen en plaalsschouwin- gen en tot het ambt geroepen vah rech ters commissarissen ter bankbreuken. In tegenwoordigheid van dien over last van werk, is het onmogelijk te eischen dal deze magistraten eene vijlde zitting zouden houden. Overigens, het personneel der greffie is ontoereikend om ten bekwamen tijde de zaken af te werken. Ik denk dat M. de minister veel nut- tiger en voordeeliger zou handelen met te Aalst eene burgerlijke rechtbank in te richten welker rechtsgebied zich zou uit strekken over de kantons Aalst, Ninove, Geerardsbergen, Herzele en Sottegem, 't geen zou toelaten dè onkosten te ver minderen der lange reizen tol de welke de rechters die de zaken moeten onder zoeken en de getuigen die door de rechtbank moeten gehoord worden, ge dwongen zijn. Om slechts eenige voor beelden aan te halen, zal ik spreken van de gemeente Denderwiride die slechts 19 kilometers verwijderd is van Aalst, terwijl zij het 58 kilometers is van Aude naarde voor Ninove is het 14 tegen 31 Erembodegem 4 tegen 41. Voeg hierbij nog de moeielijklieid om bij tijde te Audenaarde te wezen; en inderdaad de eerste trein Geerardsbergen-Ninove- Herzele komt slechts om 10 ure aan, wanneer de rechtszittingen om 9 ure aanvangen. Ik wil, overigens, van de oogenblikken des Senaats geen misbruik maken ik zal mij dus vergenoegen op die punten de welwillende aandacht des heeren ministers in te roepen, destemeer daar ik slechts zou kunnen herhalen wat mijn vriend, M. Van Wambeke, diesaangaande in de Kamer heeft gezegd. De achtbare Senateur M. Van Vreckem verklaarde zich persoonelijk genegen voor de inrichting van eene burgerlijke rechtbank te Aalst in plaats van deze van Audenaarde met eene tweede kamer te vermeerderen. Audenaarde, zegde bij, ligt voor ons aan 't einde der wereld. M. Van Vreckem drukte de hoop uil dat de heer De Volder de zaak met on partijdigheid zal onderzoeken bezonder- lijk omdat hij liet arrondissement Au denaarde in de Volkskamer vertegen woordigt. De heer minister verklaarde verder dat eene tweede kamer voor Audenaarde liet maximum is dat men, in alle geval, zou kunnen toestaan. Pus hel valt niet te betwijfelen, hij weigert de inrichting van eene burgerlijke rechtbank te Aalst. De liberalen van 't arrondissement Aalst die den val als minister van onzen achtbaren vertegenwoordiger, M Woeste, zoo luidruchtig begroet hebben, zullen nu toch wel begrijpen dat zij hebben toegejuicht aan iels dat, onder vele op zichten, een groot nadeel moet toebren gen aan de belangen der bevolkingen on- zes arrondissements Zaterdag, ten half drij ure, heelt de Koning de leden der Vlaamsche Akade mie ontvangen. Deze ontvangst geschiedde met zeer veel plechtigheid. Zijne Majesteit was Dat heb ik ook gedacht, hernam Gottlieb zuchtend. De eigenaar van de leesbibliotheek in de stad is een goed en vriendelijk man ik bezorg bem jaarlijks kosteloos twee vrachten mest in zijnen hof. en daarvoor mag ik uit zijne bibliotheek zooveel boeken lezen, als ik wil en kan. Daarmede wil ik mij van nu af aan tevreden stellen, en voor altijd afstand doen van mijne eerzucht. Om u daarvan een bewijs te geven, zie. Kalrien Hij haalde een boek mei een oud versleten omslag, en met morsige, afgescheurde bladen uil den zak van zijnen groven boerenkiel, en slak bet in dehoogle. Dat is de Latijnsche spraakkunst, riep Christiaan. De Latijnsche spraakkunst, mompelde Kalrien, terwijl zij de handen vouwde en met eerbiedigen blik naar hel boek opzag, dal Gottlieb nog altijd in de opgestoken band hield. Ja, het is de Latijnsche spraakkunst, riep Gottlieb op plechtigen toon. Vijf jaar lang heb ik uit haar geleerd, genot van haar gehad, en daarbij steeds de heerlijkste droombeelden voor mijne toekomst voor den geest gehad Maar thans, vaarwel, gij droombeelden mijner eerzucht, vaarwel dierbaar bock. vaarwel droomen van mijn verleden Gottlieb Hiller wordt een bezembinder en heeft niets meer uitslaan met een Latijnsche spraakkunst. Vaar wel dierbaar boek, ontvang mijnen afscheids kus Ik dank u voor al de kostbare oogenblik ken, welke gij mij verschaft hetb, ik dank u voor al de schoone droomen, welke gij mij I hebt doen droomen, ik dank u voor de vijf jaren van hoop en moedige volharding, welke gij mij hebt doen doorleven Ik doe afstand van nu, maar hoewel ik u vernietig, heb ik u toch lief Hij drukte een iunigen kus op het boek, dat bij vervolgens met een krachtigen ruk uit den omslag scheurde met vaste hand rukte bij de bladen een voor een er uit, verscheurde ze, en strooide het papier in den wind. Katrien en Christiaan hadden hem met spra- kelooze verbazing aangestaard alleen toen Gottlieb het verscheurde papier in den wind strooide, had Kalrien eeuen kreet van ontzet ting doen hooren, en was zij op hem toege sneld, als had zij de bladen van het dierbare boek willen redden. Maar de wind, die den ge- beelen morgen frisch en krachtig gewaaid had tot groote voldoening van Katrien, omdat zoo dc leemsleenen spoedig droog werden de wind maakte zich meester van de stukken papier, hief ze fladderend omhoog, en begon zijn vroolijk spel er meê te drijven, door ze spoedig hier en daar op den grond te doen vallon, en ze de dan met geweld omhoog te jagen. De kleine Christiaan schiep veel vermaak in dit vroolijk gefladder; hij liep dartel springend de op en neder zwevende stukjes papier na, en zelfs de ernstige spits vergal zijnen plicht, en rende over het veld heen, om met een woe dend geblaf de witte, dwarrelende papiertjes ie vervolgen, welke hij in zijne hondenwijsbeid misschien voor vliegende duiven hield, die I zijnen plicht hem gebood van den akker I verwijderd te houdon, waar zijne schapon weidden. I Gottlieb echter en Katrieu sloegen geen acht meer op het verscheurdo boek. Hij had het omringd van de officieren van zijn mili taire huis. De luitenant-generaal Van der Smissen heeft de leden bij Zijne Majesteit ingeleid. M. de Voorzitter Wtllems nam het woord om den Koning te bedanken voor al de bewijzen van deelneming welke hij onophoudelijk aan de fraaie letteren geeft. Te dezer gelegenheid herinnerde de spreker de instelling van den prijs van 25,000 franks, door den Koning ge daan. De Koning antwoordde als volgt Ik bedank u, Mijne Heeren, over de blijken van genegenheid welke gij mij beloont, en ben zeer gevleid mij omringd te zien van de bloem der Vlaamsche letterkundigen. Het spijt mij dat de prijs van 25,000 franks niet elk jaar toege wezen wordt, en mijn dierbaarste ver langen is hem weldra door een vlaamsch gewrocht te zien winnen. a lk versta het vlaamsch zeer wel, doch spreek het moeilijk, Ik heb de vol doening u aan te kondigen dat mijn door luchtige broeder, de Graaf van Vlaan deren, alsmede de Gravin van Vlaande ren, er aan gehouden hebben dat hunne kinderen niet enkel het vlaamsch ver stonden, maar ook dat zij het spraken. Onder dit opzicht zullen zij gelukkiger zijn dan ik. Al zijn wij een klein land wij zijn altoos groot geweest door onze werken, onze wetenschap en door de Vlaamsche letterkunde voor dewelke ik eene diepe verkleefdheid koester, omdat zij een der hechtste steunsels onzer nationaliteit Vervolgens heeft de Koning vriende lijke woorden tot ieder lid der Akademie gericht en getoond dat hij volkomen op de hoogte der Vlaamsche letterkundige beweging was. Theophile de Bandore, de knappe schrijver in den Patriote, heeft wederom eenerevue in 3 bedrijven geschreven die eerstdaags inde Marruggzaal zal gespeeld worden. Het eerste bedrijf, Kazakkeer- derij, speelt in een herberg te Brussel. Men hoort er het recept geven voor de verbroedering der liberalen, en een discourrrs in blekkenmuziek van den getuimelden Janson Bollekevet. Het tweede bedrijl heeft plaats in een hotel der Wet-en Koninklijkestraat. Men woont er het kongres bij der Babbel broeken, de inwijding van eenen Ridder Kadosch bij de vrijmetselaars; de 13 Juni en de Jefkens, de schoolbataillons; de kunstliefhebberij van 'nen diamanten burgemeester het hoog vliegen en diep vallen der gentsche zagemannen en het wegkeeren der gesneuvelde represen tanten. hoofd op de borst laten vallen, cd staarde som ber en zwijgend voor zich heen. Zij zag hem aan vol eerbied en bewondering, en hare groo te, donkere oogen stonden vol tranen. Gottlieb stond daar nog altijd zwijgend en zuchtend, toen Kalrien eindelijk naar bem toekwam, en hare hand op zijnen arm legde. Gottlieb Hiller, sprak zij fluisterend, gij hebt uwe schoone Latijnsche spraakkunst ver scheurd, en de bladen in den wind gestrooid Misschien had gij gelijk, dat te doen maar gij hebt geen gelijk, u zeiven arm en ongelukkig te noemen, want de lieve God heeft eene rijke en schoone gave geschonken. Terstond hief hij hel hoofd op, en staarde hij haar verbaasd aan. Heefi God mij eene rijke gave geschon ken vroeg hij. lk zou wel eens willen woten, waarin die bestaat welke is dan die gave Gottlieb, sprak zij ernstig en op plechti gen toon, Gottlieb, he6ft de goede nod u niet het vermogen geschonken om verzen te maken, en liederen en gedichten uil te denken, welke als liefelijke muziek klinken Heeft do goede God u niet bet vermogen geschonken, om al hetgeen u vreugde of verdriet aandoet,terstond in schoone en heerlijke woorden uit te druk ken, welke uiel alleen u zeiven, maar ook an deren tol stichting en vertroosting strekken Hij zag haar met verbazing aan, toen zij met een hevigen blos op de wangen en met een lieflijken glimlach op de lippen hare ernstige oogen op hem had gevestigd, en zoo lot hem sprak. En terwijl hij haar aanzag, werd de uitdrukking van ziju gelaal hoe langer zoo zachter, en begon or een zeer oagewoon,won derlijk vuur in zijue oogen te schitteren. Hij zag nu voor dc eerste maal,dat Katrien schoon was, en dal hel meisje, dat hij nog altijd als een kind beschouwd had, eene bekoorlijke volwassene maagd was Verslond Katrien, wat daar in zijn binnenste omging Las zij in zijne oogeo, die thans op haar gericht waren, de gedachten zijner ziel Zij trilde, trok zachtkens bare hand van zijnen arm terug, en sloeg beschaamd de oogen Deêr. Katrien, vroeg Gottlieb, en zijne slem klonk zachter dan ooit te voren, Katrien, hoort gij mijne liederen geerne, en doen zij u genoe gen Schuchter en zachtkens fluisterende ant woordde zij Ja, ik hoor ze geerne maar ik ken er slechts zoo weinige. Gij zult z6 allen kennen, .Kalrien, riep hij uil .-ik wil al mijne gedichten voor u opzeggen, en ieder vers, dat ik van nu af aan maak, zult gij hel allereerst hooren. Ik vroeg zij met eene bekoorlijke ver bazing, en tegelijkertijd sloeg zij de oogen naar bem op. Maar terstona sloeg zij ze weder néér, want zij had Gottlieb in de oogen gezien, en deze schitterden met zulk een ongewonen gloed, dat haar hart ineenkroop van angst en vrees. Ja, gij, fluisterde hij, gij, Katrien, zult do eerste zijn, die mijne verzen leert kennen, en u zullen zij allen toebehooren, en aan u zal ik denken, wanneer ik ze maak, en nimmer zal ik vergeten, dat gij als een helpende engel mij behandeld hebt, boewol ik altijd onvriendelijk en lomp tegen u geweest ben. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1