NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 27 Februari 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, 1\° 2132. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS HF" Aan onze geëerde abonnenten Politiek overzicht. Liberale fariseërs. 't Is wraakroepend DE DENDERBOD Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen P>eklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culqae Suum. AKI,SI, 26 FEBRUARI 1887. Wij berichten onze [geëerde abonnenten welke over 1886 nog niet betaald hebben, dat wij de vrijheid zullen nemen hen, in deze eerste dagen, eene kwittancie ver meerderd met 10 centiemen voor onkosten, door het Poslbestuur te doen aanbieden. Wij verzoeken elkeen op eerste aanzoek te willen betalen ten einde ons verder werk en vooral de onkosten te sparen. Frankrijk. De franschc Senaat heeft dijnsdag met 210 stemmen legen 26 be sloten den post voor de onderprekiuren, dien de Kamer verminderd had, tot het vroegere bedrag terug te brengen. Hier door valt, om zoo te zeggen, het ontwerp tot opheffing van eenige onder-prefektu- ren, dat door de regeering werd inge diend. Duitschland.Meiwetten. Het nieuw kerkelijk politiek-wetsontwerp, dat bij het pruisisch Heerenhuis is ingediend, breekt bijna volkomen af met al wat er van de Meiweiten was overgebleven. De toelating der vroegere orden, onder toe stemming der regeering, met uitzonde ring der geestelijke leerorden en met handhaving van het verbod tegen de Paters Jesuieten, is er het hoofdpunt van. Dit leste is overigens eene Rijkswet, terwijl de Meiwetten slechts op Pruisen betrekking hebben. De middenpartijen beoordeelen dit nieuwe kerkelijke ontwerp als van onder geschikten aard, aangezien de gewichtig ste bepalingen der kerkelijke wet reeds door vroegere wijzigingen opgeheven worden. De aanneming van het nieuwe ontwerp is verzekerd, zoodra men in het centrum eenige toegeving voor het septenaat aan den dag legt alhoewel de aanneming der legerwel reeds zoo goed als stellig Aangezien de volledige uitslag nog niet met zekerheid kan voorzien worden, legt de pers van alle partijen, bij het spreken over de kiezingen, eene groote terughou ding aan den dag. Het is nogthans zeker dat de duitsch- vrijzinnige bestrijders van het septenaat geduchte neêrlagen hebben geleden. Van de 64 man hunner partij werden er-tot hiertoe slechts een dozijn herko zen. 20 zetels zijn reeds bepaald voor hen verloren Voor de overigen moeten ballolteeringen plaats hebben. Verwonderlijk is het, dal in het konink rijk Saksen, waar de sociaal-demokraten tusschen de bevolking der talrijke fabrie ken, hun sterken steun hadden, de soci alisten maandag zes mandaten verloren hebben. Indien de ballolteeringen aan dit alles geen veranderingen toebrengen, zal de nieuwe Rijksdag voor prins von Bismark eene meerderheid bezitten. Van de 352 bekende kiezingen belmo ren 70 tot de konservalieve, 21 tot de rijkspartij, 89 tot de nationaal-liberalen, 3 tot het centrum, 2 tot de duilsch-vrij- zinnige, te samen 185 welke vóór het septenaat zijn. Tegen het septenaat zijn er 111, namelijk 64 van het centrum, 10 van de duitsch vrijzinnigen, J6 socialis ten, 45 Elzassers, 14 Polen en 2 Welfen. Er moeten 56 herstemmingen plaats heb ben. Aanhouding van den bestuurder der Revanche. M. Peyramont, bestuurder der Revanche werd aangehouden. Eene huiszoeking, bij hem gedaan, had het in beslag nemen an verschillende papieren voor gevolg. M. Peyramont heeft maandag lestleden aan den voorgevel zijner bureelen eenen transparant gehangen, omlijst met Iran- sche en russissche vlaggen. Men las er het volgende opschrift op KIEKINGEN IN ELZAS EN LOTHARIN GEN. Fransche kandidaten, 62,000 stemmen. Gekend cijfer.) Duilsche kandidaten, 18,000 stemmen. Gekend cijfer.) Al de leden der protestpartij zijn gekozen. Leve Frankrijk De onwerkdadigheid der maatregelen van beteugeling door prins von Bismark, tot bestrijding der socialisten uitgevon den, heeft zich vooral veropenbaard te Berlijn. In 1884, hadden de socialisten'iu de duilsche hoofdstad 72,000 stemmen be komen en een hunner kandidaten werd gekozen dees maal bekomen zij 93,000 stemmen en worden twee hunner kandi daten MM. Singer en Hasenclever geko zen. En dit ondanks het gevangenzetten en de verbanning der socialistische op perhoofden, ondanks hel verbeurd ver klaren van alle de kiesomzendbrieven dezer partij en het verbod van socialis tische vergadering te houden Deze aan winst der socialisten wordt in alle de groote centrums van het keizerrijk in de zelfde verhouding bestatigd. (Nouvelle naar het Hoogdultsclt.) -,.(0)»- 6* Vervolg. Zij kon nauwelijks de tranen bedwingen, welke haar in de oogen kwamen, en gaf zich moeite om vroolijk te schijnen Waarom zegt gij vaarwel,Gottlieb vroeg zij. Waar wilt gij heengaan Eerst naar het bosch, om mos en takken te zoeken, want ik heb eene bestelling gekre gen van anderhalf dozijn duivennesten verder wil ik tegen den avond naar huis gaan, om mij weer op ordentelijke wijze bij mijnen vader als voernaansknechl te verhuren. Ik weet, dal bij in de eerstvolgende dagen twee vrachten naar Brunswijk brengen moet. Misschien slaat hij eene van die vrachten aan mij al, en dan ga ik morgen op reis, na van nacht mijne dui vennesten to hebben gereed gemaaktVaar wel dus, Katrien Gottlieb, sprak Katrien mot eene zachte, maar toch vaste slem, Gottlieb, gij hebt verge ten mijn antwoord te vragen op hetgeen gi, mij voorgesteld hebt, voor dat gij naar de star gingt. Ik heb mijne vraag vergeten, Katrien antwoordde hij zuchtend ik moet haar verge ten, «n gij hoeft u niet bevreesd te maken, dat De balloteeringen blijven op 2 maart bepaald vastgesteld. Eed der pruisische bisschoppen. Eene koninklijke verordening is te Berlijn ver schenen, aangaande den eed door katho lieke bisschoppen af te leggen. De bis schop zal moeten zweren dat hij den koning onderdanig, trouw, gehoorzaam en verkleefd zal zijn; dat hij bij de geeste lijken en de geloovigen, die onder zijn ge zag staan, tot gevoelens zal opwekken van eerl lied en trouw jegens den koning, van liefde jegens 't vaderland en van gehoor zaamheid jegens de wet dat hij niet zal gedoogen dat de geestelijkheid in le- genovergestelden zin handele of leere. De bisschop belooft verder dat hij binnen of buiten het land geene betrekkingen zal onderhouden, welke gevaarlijk zouden kunnen zijn voor de veiligheid van het land. De tekst van den eed eindigt met deze woorden Ik beloof dit alles zoo veel te mepr onvoorwaardelijk na te ko men, daar ik overtuigd ben dat de eed, door mij aan Kerk en Paus gezworen, mij tot niets verplicht dat met mijne trouwe onderdanigheid aan den koning in strijd zou kunnen wezen. Rome. De Moniteur de Rome stelt een einde aan de geruchten, welke de drukpers heeft verspreid, aangaande eene poging tot verzoening tusschen het Yatikaan en het Quirinaal. Hij zegt Verscheidene dagbladen nemen de tegenslrijdigste en de dwaaste nieuwstijdingen over, betrekkelijk een plan tot verzoening tusschen het Vati- kaati en hel Quirinaal. Na de zoo edele en stelligste verkla ringen van Z. H. Leo XIII, zijn deze ver telsels zelfs geene logenstraffing weerd. Men meldt uit Munchen dat Z. H. de Paus weldra een derden brief aan het centrum zal zenden. De H. Vader zal in zeer toegenegen bewoordingen krachtig aandringen op de noodzakelijk van vol doening te geven aan het gouvernement. Bulgarie. De telegrammen over de onderhandelingen betrekkelijk Bulgarie, spreken elkander tegen. Volgens de Daily News, gelooft men in diplomatieke krin gen. dat de onderhandelingen ten slotte zullen gelukken. De Standard meldt dat de bulgaarsche afgeveerdigden zich ge reed maken, om Konstantinopel te verla ten, daar er geene hoop op eene ge- wenschte oniknooping meer bestaat. De Porte zou eenen kristen afgeveerdigde naar Sofia zenden en heeft geweigerd verder met Zankoff te onderhandelen, daar deze haar vertrouwen niet meer be zit. De Porte zal zich voortaan alleen met wettige bulgaarsche afgeveerdigden in betrekking stellen. Wanneer er in de katholieke dagbla den inschrijvingen worden geopend, gelijk het lieden 't geval is, ter gelegen- ïeid van hel Priesterjubilé van Z. H. Leo XIII, ofwel, de opbrengsten van de voortplanting des Geloofs, van den St- Pielerspenning, of derH. Kindsheid wor den bekend gemaakt dan schreeuwen de liberalen luidkeels dat men beter zou doen dit geld aan de arme of noodlijden de Belgen te gunnen, in plaats van het uit het land te voeren en het aldus doende te verarmen. De razende haat dien de liberalen tegen alle katholieke werken voeden is geene nieuwigheid, hij bestaat van ten tijde dat onze Goddelijke Zaligmaker bier op aarde was. De fariseërs, de voorvaderen onzer hedendaagsche liberalen waren met den zelfden boozen haat behebt en 't dus niet te verwonderen dat zij, de jongen, nu piepen gelijk hunne voorouders zongen. En inderdaad, toen Maria-Magdelena, in het huis van Simon, den leproze, Jesus kostelijken en welriekenden bal sem over het hoofd verspreide om hem te vereeren, riepen de fariseërs met ver ontwaardiging uitWaarom dit verlies? Men zou dien welriekenden balsem heb ben kunnen verkoopen en de opbrengst ervan aan den armen uitdeelen Men ziel liet, 't is geene nieuwigheid de jonge fariseërs piepen nu gelijk de ouden zongen. Doch wat ons de hedendaagsche fari seërs nog beter leert kennen, 't is dat zij die zoo hard schreeuwen tegen de hoo- ger bedoelde katholieke werken, geen woord van afkeuring laten hooren wan neer de Socialisten geldinzamelingen doen om ze naar hunne partijgenoten in den vreemde te sturen en vooral, dezer laatste dagen, naar Duitschlandom hunne broaders in socialismus aldaar de middelen te verschaften ten einde hen in hunnen strijd tegen prins von Bis mark en zijne militaire wetten te onder steunen. In plaats van een woord van afkeuring in de liberale drukpers te vinden,in plaats van haar te hooren schreeuwen dat dit geld beter in Belgie zou gebruikt worden lot onderstand der noodlijdenden,zien wij eenige liberale organen, zelfs met eene soort van genoegen, hel bedrag der som men melden dat uit ons land denduitsche socialisten werd toegezonden. O die liberale fariseërs Maar geen wonder liberalen en socia listen zijn natuurlijke bondgeuooten, beiden zijn met den zelfden haat tegen God, tegen zijne Kerk en tegen de R. K. Geestelijkheid, enz. behebt, zij verschil len slechts op 't punt der wereldsche bezittingen de liberalen willen den koek ik u nog om een antwoord vragen zal Toen ik mij «aar do slad begaf, had ik uitzichten en verwachtingen voor de toekomst. Ik hoopte eene aanstelling als bezembinderhet was toch altijd iels zekers, want de vorstelijke bezem binder heeft vrije woning in het gebouw der vorstelijke stallen, en bovendien vrij bout en een inkomen van eenen thaler in de week. ilad ik die betrekking gekregen, dan had ik er aan mogen denken, een eigen huishouden op te richten, want ik zou dan ten minste een warm nest \aor mijne vrouw gehad hebben, en met vlijt, blijmoedigheid en goeden wil zouden twee jonge menscben, die elkander liefhebben, wel voor het overige hebben kunnen zorgen Maar als men in 't geheel niets heeft op de we reld, geene uitzichten, geene verwachting, zelfs niet eens geld genoeg, om vier dagen er van te leven, dan mag men er niet aan denken, dal men gelukkig zijn wil. Hel is dus niet ooo- dig, katrien, dal gij mij een woord geeft op mijne vraag. Ik ga duivennesten vlechten, jufler Katrien Neen, gij hoeft mij geen ant woord te geven, want ik weel in 't geheel niet meer, dan ik u ergens om gevraagd heb. Maar ik weet het Gottlieb, zegde zij met eene luide en vroolijke stem ik weet, dai gij edelmoedig genoeg waart, om uwe vraag te richten tol du arme schapenhoedster juist op het oogenblik, dat gij meendet uwe fortuin te zullen maken en scboone uitzichten voor de toekomst te hebben, ik dank God, Gottlieb Hil- lir, ik dank God voor mij zelve, dat de zaak zulk eene wending genomen heeft, en dat gij de betrekking van vorstelijken bezembinder niet verkregen hebt. Gij hadt anders kunnen meenen, dal ik er op uil was om «ene goede partij te doen, en dat hetgeen ik zegde, alleen uil zelfzucht, en niet uit mijn hart voortkwam. Maar thans.nu gij even arm zijl als ik, thans nu gij niets hebt, dat gij uw eigendom kunt noe men, niets behalve den arbeid uwer handen, thans kunt gij onmogelijk denken,dal zelfzucht mij spreken doet. Alvorens uaar de stad te gaan, hebt gij mij gevraagd, of ik uwe vrouw wilde worden,of ik uwe armoede mei u deelen wilde. Verneem thans mijn antwoord, Gottlieb Hitler Ja, ik wil uwe vrouw worden, ik wil u liefhebben en eeren, en u gehoorzamen ik wi! met u arbeiden, en, ais't zoo zijn moet, met u honger lijden. Het zal mij altijd liever zijn, met u honger te lijden, dan zonder u ge braad te eten. Welnu, zeg hel mij dus, Gottlieb Hiller, wilt gij mij tot vrouw hebben. Gij hebt edelmoedig met mij gehandeld, Kalrien Gij hebt bewezen dat gij eene scboo ne ziel bezit, on dal is mij meer waard dan jeugd en schoonheid. Ik dank u, en al ben ik nu ook geen vorstolijke bezembinder gewor den, ik mag mij «u toch een rijk, een gelukkig mensch noemen, want ik bezit u, gij zijl mijne verloofde,gij hebt mij lief en wilt mijne vrouw worden Ja, sprak Katrien,ik wil uwe vrouw wor den, maar dat heeft nog den tijd, Gottlieb Wij zijn beide nog jong,wij kunnen nog wach ten, en moeten eerst wat sparen, om ons behoorlijk in ons huishouden te kunnen zet ten. Gij hebt zonder twijfel gelijk, Katrien, maar het is jammer dat gij gelijk hebt. Hoe lang zoudt gij meenen, dat wij nog moeleo wachten, voordat wij trouwen kunnen Ik denk, dat dit wel op zijn minst nog vijf jaren duren zal, Gottlieb Gij zijt dan vier entwintig, en ik een-en twintig jaren, en zoo lang kunnen wij zeer goed wachten Eu will gij mij gedurende al dien lijd blijven liefhebben, Kalrien, tn zult gij altijd aan dit oogenblik denken Ja, datzal ik, Gollliob Hiller, en ik zou ook niet anders kunnen, al wilde ik anders. Laat ons nu in bet bosch takken en mos gaan zoeken voor uwe duivennesten. Ja, lieve Katrien, dat willen wij doen, riep bij vroolijk uil, wij willen duivennesten vlechten. Met rasse schreden gingen zij nu hel bosch iu, en begonnen met ernsiigen lever, drooge lakken eu mos te zoeken Toen Katriens voor schoot daarmee gehuil gevuld was, giugeu zij aan dun zoom van bel woud, waar zij het open vtld voor zich hadden, en hel oog op de scha pen konden houden, in liet gras zitten, en begonnen daar hei mos te soneeren, en Gott lieb vertelde aan het jonge meisje aardige ge schiedenissen en liefelijke sprookjes, wanneer zij met de meest mogelijke aandacht, en met een bekoorlijken glimlach op het gelaat luis terde. En zoo merkten zij er niets van, dal achter hen in het dichte bosch eenen schoon en sier lijk uitgedoschte jager kwam slaan dieniet verwondering rondzag, toen hij mcoschen- stemmen zoo vroolijk lachen hoorde, en einde lijk hel jonge paar bespeurde,dal daar gezeten was aan den zoom vau bel bosch Blijkbaar om hei opgeruimde tweetal niet te storen, kwam de jager mei zoo weinig mogelijk gerucht na der bij, en ging toen achter den stam van een groolen eik zitten. Het twoetal had, zooals reeds gezegd is, meis is er van gemerkt zij bleven voortbab belen, eu loeu Gottlieb bet tooverspookje, dal alleen behouden en de socialisten willen hem onder allen in gelijke mate verdeeld zien. Ziedaar wat het liberalismus en socialismus scheidt In het Huisgezin vinden wij eene af schildering van den tegenwoordigen toestand in Polen, dat op de brutaalste manier verduilschl wordt meer dan dat, waar men den Pool ongenadig van zijnen eigendom verjaagt en over .de grenzen werpt alsof hij een hond ware. Er zou over dit ontwerp een heel martelaarsboek te schrijven vallen. Her inneren wij slechts aan het geval der bei de weeskinderen van zeven en negen jaar, die onmenschelijk buiten hel land werden gezel van dat tweejarig ouder- looze kind, dat duor een liefderijke tante als het hare werd groot gebracht en dat verjaagd werd als een vreemd ondeidaan, die gevaar opleverde voor den Staat. Hier heeft men zonder genade een gezin uitgedreven, zonder het den tijd te gunnen een stervenden vader vaarwel te zeggen, of een doode te begraven daar heeft men een hoogzwangere vrouw in een waggon gestopt, zoodal zij, nauwe lijks over de grenzen aangekomen, van kommer en uitpuiling stierf. Hier heeft men - en dit feil is verscheidene keeren herhaald ouders en kindereu uitgeban nen met uitzondering van zonen die in het pruisische leger dienden daar zag een militair, die verscheidene jaren onder de pruisische vanen gediend had en lot de gendarmerie was overgegaan, zich uilgedreven, omdat men ondcKl had, dal hij een russisch onderdaan was. Hoeveel tra nen zijn over dit alles gestort, hoeveel banden verbroken, hoeveel stoffelijke schade aangericht Dikwijls voerde de pruissische regee ring ongelukkigen naar de grenzen,die de russische regeeiing weiyei-de te erkennen en aan te nemen die ongelukkigen zaten daar dan zonder onderkomen, als ver- stoolelingen, van den eenen kant der grens naar den anderen gejaagd, som tijds in den open lucht kampeerende, in afwachting dat de overheden van beide kanten tot een overeenstemming kwamen. b Voor een groot gedeelte was dikwijls de godsdienstkwestie gemeen met ver banningen, welke inzonderheid de katho lieken treffen. Meermaals ging men zoover aan personen, die door de nieuwe wet getroffen werden, voor ie stellen van godsdienst le verandtren, als een middel om zich legen die strengheden te vrijwa ren. Te gelijkertijd begon men uit alle macht de verplaatsing voort te zetten van poolsche ambtenaars, onderwijzers en zelts ondergeschikten, die naar de duit bij bezig was te verhalen, ten einde had go- brachl, sloeg Katrien du handen van verwon dering in elkaar, en dankte zij niet een liefelij ken blik den verhaler Ach, Golllieb, sprak zij toen, en op haar gelaal verscheen een sombere uitdrukking, ach, Golllieb, ik ben nog allijd bang, dal gij eindelijk nog eens een aanzienlijk en beroemd man worden, en dal gij mij dan versmaden zuil, dal gij dan van hier zuil gaan Hier ie Cóiben eu m den omtrek noemen zij u immers reeds den dichter Zij noemen mij zoo, om den spot met mij le drijven, viel bij haar in de rede. Zij lacbeu wanneer zij mij zoo noemen, eu vinden nel zeer komiek, ual een voeruiansknecbt, en maiienvlecbler bel waagi, verzen ie maken. Neen, Golllieb,zij vinden hel niet komiek. Het gedichi, dai gij onlangs voor den lijken bankier Levy op de bcgralenis zijner vrouw liebi gemaakt, heefi geen mensch bespottelijk gevonden, maar ieder heeft daarbij geweend, en gezegd, dal hei een schoon gedichl was cu de bankier Levy necfl hel laien drukken en ouder ai zijne geloofsgenooten laien rond deelen. En mij heefl bij mei meer dan twintig grosscben er voor betaald, de rijke man nep Golllieb spoilend uil. Gij ziel wel, Kalrien, van verzen maken kan men ook niet leven, want vuor een gedichl van twiniig verzen krijgt men met meer dan twintig grosschen. Neen, van verzen maken kau men niet leven, en daar om is hel beier, dat ik mijn hoofd daarmede mei meer kwel, en dai ik voermanskueebt blijf, en duivennesten vlecht. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1