NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAO VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 13 Maart 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, 1\° 2136. AROANEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekeningvan den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,23 voor zes maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des inds. Per drukregel, Gewone IS centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 30 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calqae Snaai. AELST, 12 MAART 1887. Rome. Men verzekert uit Rome dat Z. H. de Paus eene encycliek gereed maakt tegen het socialism. In eene ver- eeniging van kardinalen,zou de H. Vader gezegd hebben dat de denkbeelden, welke hij in dit stuk ontwikkelt, de volle goed keuring van prins von Bismark zullen bekomen. De aartsbisschop van Parijs zal in het aanstaande konsistorie tot de weerdigheid van kardinaal worden verheven. Duitschland. De bespreking van de legerwet had woensdag in den duitschen Rijksdag in tweede lezing plaats. Baron Franckenstein verklaarde na mens de meerderheid van het centrum, dat deze partij, om verkeerde opvattingen te vermijden, aan de stemming over het septenaat geen deel zoo nemen. Deze verklaring werd door de andere partijen met het spottend geroep A ha, begroet. M. Bamberger handhaafde het stand punt der vrijzinnige partij. M. Reichensperger verklaarde zich, namens een gedeelte van het centrumpar tij, voor de onveranderde aanneming van het ontwerp der regeering. De politieke toestand, zegde hij, had hein en eenige zijner partijgenooten dit besluit doen nemen. De nationaal-liberale en konservatieve partijen juichten den spreker geestdriftig toe. M. Richter toonde aan dat eene drie jarige legersterkte evenzeer als eene ze venjarige, in overeenstemming is met de grondwet. Het voorstel-Stauffenberg (vrijzinnige partij) om het termijn der legerwet te bepalen op driejaren, werd met 222 tegen 23 stemmen verworpen, terwijl 88 leden zich onthielden. De Polen enElzas-Lotha- ringers waren afwezig. Met uitzondering van M. Gerber, die niet meestemde, heb ben de socialisten zich tegen het voorstel verklaard. Nadat Eugeen Richter onder het alge meen gelach den heelen Rijksdag een angstprodukt van den keizer had genoemd, werd de bespreking gesloten. Het beslissende artikel I werd aange nomen met 223 stemmen tegen 48 en 83 onthoudingen. Art. 2 van de legerwet (inrichting van het leger) werd door den Rijksdag aange nomen met 247 stemmen tegen 20. 83 leden onthielden zich. De overige artikels werden bij toejuiching goedgekeurd. (Nouvelle lur het Howgdallgch.) -«(O)»- 10' Vervolg. Louis Ferdinand, riep Gottlieb Hiller uit, de neef van Koning Frederik Ja, de neef van den koning, maar dal is helaas de eenige verdienste van den neef. Bid God voor mij, dat Hij mij gelegenheid schenkc om groote daden te volvoeren, en dat ik meer worde dan de neef van een groot man Vaart wel, tot van avond Hij spoedde zich nu voort, en weldra was zijne rijzige en slanke gestalte tusschen het geboomte verdwenen. Katrien, sprak Gottlieb, en bij stak hel meisje zijne beide baüden toe, Kaïrien, duid het mij niet ten kwade, dat ik u nu verlaat. Maar mijn hart is zoo overkropl vol, dat ik met spreken kan, maar behoefte heb, om alleen te zijn met God en de natuur. Ik verzoek u echter dal gij mij toestaan zult, van avond, als ik van het kasteel kom, bij u te komen, om u te zeggen wat mij wedervaren is. Ik zal u afwachten, Gottlieb Hiller, gij kunt komen, zegde zij, terwijl zij hem haastig toeknikte en vervolgens met de vlugheid eener gazelle naar bare schapen snelde. Des avonds trad Gottlieb Hiller het kleine kamertje binnen, dat door Katrien en haren zieken vader bewoond werd. De oude man lag Kerkelijk-politiek ontwerj). De kom missie voor het kerkelijk-politiek ontwerp te Berlijn, heeft woensdag de zaak in eerste lezing afgehandeld, en is daarna voor eenige dagen uiteen gegaan. Men bevestigt dat al de amendementen van Mgr. Kopp werden verworpen, als ook zijne drie toegevoegde artikelen. Ofschoon de leden der kommissie zich tot geheimhouding hebben verbonden, weten toch de voornaamste duitsche dag bladen dat onder de bestrijders van Mgr. Kopp, vooral de nationaal-liberalen pro fessor Besel eene eerste plaats inneemt, Zaterdag lestleden duurde de zitting deh kommissie zeven uren achtereen. Mgr. Kopp en prins Isenburg, die bij den kroonprins ter tafel werden genoodigd, moesten zich haasten om aldaar op tijd te verschijnen. Het kerkelijk-politiek ontwerp zal den 23 dezer maand inliet Heerenliuisbespro ken worden. Men denkt dat het gouvernement in tweede lezing eenige amendementen van Mgr Kopp zal aannemen. Figaro beweert dat keizer Wilhelm on middellijk na het jubelfeest zijner 90ste verjaring, zal afstand doen van de kroon, ten voordeele van zijnen zoon Frederik- Wilhelm. Dit nieuws komt ons al zeer onwaar schijnlijk voor. Belastingen.Over den aard der nieu we belastingen, die men in Duitschland voornemens is te heffen, is nog niets met zekerheid gekend. Men gelooft nogtans algemeen dal men zijnen toevlucht zal nemen tot het ontwerp van belasting op de sterke dranken, welk in den laaisten zittijd werd verworpen, en dat men de wet op den suiker zal wijzigen, die de uitslagen niet heeft opgeleverd, welke men er had van verhoopt. Duitschland. Oostenrijk. Italië. De Diritto zegt dat de vergoeding in grond gebied, door Duitschland en Oosterijk aan Italië beloofd, wegens dezes militairen bijstand, hierin zou bestaan, dal in geval van oorlog tusschen Oostenrijk en Rus land, de provincie Rosereto tot aan Treute aan Italië wordt afgestaan, en in geval van oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk, Nizza, Savoie en een deel van Provence. Oostenrijk, en Duitschlend verbinden zich het'evenwicht aan de Mid- dellandsche zee te handhaven, en des noods de eischen van Italië op het bezit van Tripoli te ondersteunen. Berichten uit Londen verzekeren, dat er bij de onderhandelingen over een oostenrijksch-duitsch-italiaansch verbond half sluimmerend te steunen inhetgroote ledi kant, dat hel eenige meubel van dit sombere vertrek was, en hij sloeg in 't geheel geen acht op het jonge paar, dat thans bij de deur stond, hand in hand, on slechts flauw werd verlicht door bet traanlampje op de tafel. Katrien, sprak Gottlieb na eene langdurige stilte, gedurende welke hij bet jeugdigo meisje met een ernstigen en liefdevollen blik bad aan gestaard. Katrien, prins Louis Ferdinand beeft woord gehouden. Hij heeft mij dertig thaler gegeven en drie brieven een brief aan een beroemden dichter en profesor te Berlijn, een tweede aan den boofdmaarschalk der konin gin, een derde aan de koningin zelve. Morgen vroeg vroeg vang ik mijnen pelgrimstocht naar Berlijn aan. En wanneer komt gij terug vroeg zij met eene zachte, bevende stem. Wanneer hebi gij gezegd, dat wij trou wen konden, Kalrien Over vijfjaar, Gottlieb Hiller! Maar nu kan daarvan geen spake meer zijn Thans is alles anders geworden, en ik neem dus mijn woord terug. Maar ik neem T mijne niet terug. Gij zijt en blijflmijne verloofde, en ovor vijf jareD kom ik terug om bruiloft te vieren. Komt gij eerst over vijl jaren terug Gij kunt even goed zeggen, dat gij nimmer terug komen zult. Wanneer gjj vijfjaren lang in de wereld verkeerd bebt, zult gij ter nauwernood nog weten, dat er zoo'n arm ding ais Katrien leeft, en gij zult dan in 't geheel niet meer naar mij vragen. Meent gij dat, Katrien Zijt gij van oor deel, dal gij mij over vijfjaren vergeten zult hebben T O, dat is geheel wat anders 1 Ik kan u werkelijk spraak is geweest van mogelij ken afstand van Tunis aan Italië maar dit plan werd opgegeven, ten gevolge van opmerkingen van Engeland. Deze mogend heid verklaarde dat het bezit van ver schillende havens door Italië, nog veel gevaarlijker is voor eene onbelemmerde vaart in de Middellandsche-zee, dan de aanwezigheid der Franschen in Tunis. In de officieele kringen teWeenen wor den de voorwaarden der vernieuwing van het italiaansch verbond met Duitsch land en Oostenrijk ten stelligste geloo chend. Nooit zou Oostenrijk toestemmen in een verbond, dat tot grondslag een mogelijken afstand van zijn grondgebied zou hebben. Men zegt niets over de voor waarden, welke door Duitschland werden aangenomen. Men verzekert dat prins Rudolf zich weldra naar Rome zal bege ven. Die reis wordt aangezien als eene bevestiging van het grondbegin des ver- bonds, onder andere voorwaarden. Frankrijk. Invoerrechten op de gra nen. De bespreking over de invoer rechten op de granen, werd donderdag in de fransche Kamer voortgezet. Na de verwerping van verschillende amendementen; werd een inkomrecht van 3 fr. aangenomen met 328 stemmen tegen 238. De Kamer besprak vervolgens het recht van 8 fr. op hel meel. M. Prevet vroeg dat men het zou brengen op 10 fr. Dit amendement werd verzonden naar de kommissie en de zitting geheven. Volgens berichten uit Bul- garie heerscht in vele plaatsen eene zeer groote opgewondenheid, zoodat nieuwe onlusten worden gevreesd. Alle zaken staan stil. Naast debestuurlijkeoverheden zetelt een komiteit.voor een groot gedeel te bestaande uit personen, die tot de meest vooruitstrevende partij behooren. Volgens berichten der agencie Havas heeft het regentschap, op aandringen van Riza-Bey en van den algemeenen konsul van Frankrijk, beloofd, het leven der overblijvende ter dood veroordeelden te sparen, en te beletten dat de gevangenen worden mishandeld. Niemand wordt nog tans bij de gevangenen toegelaten, opdat men de sporen niet zou bemerken zoo beweert men welke de slagen op 't li chaam dier ongelukkigen hebben achter gelaten. M. Karavelot werd erg mishandeld en gewond aan het hoofd zijn toestand is zeer onrustwekkend. De gevangenen ble ven verscheidene dagen zonder eten en drinken, en zagen zich verplicht op den grond te slapen. nooit vergeten, Gottlieb Hiller. Ik blijf thuis en denk aan u en bid voor u Ed gij zult op mij wachten, Katrien Over vijf jaren keer ik terug, want onze verlovings tijd is dan ten einde. De lieve God geve, dat ik dan u getrouw moge vinden, en dat gij mij daD nog zult liefhebben 1 En nu, Katrien. heb ik u nog iets te verzoeken. En wal is dat, Gottlieb Zeg mij. vvat is dat Prins Louis Ferdinand heeft mij dertig tbaler gegeven, en dal is uu mijn vermogen. Maar ik zou gaarne eenen noodpenning daarvan willen spareu. Wie kan welen, hoe het iernand gaan zal in de groote wereld, of ik na verloop van vijf jaren niet armer en hopeloozer zal te- rugkeeren, dan ik heengegaan ben. Voor dat geval zou ik wel een gedeelte van mijn geld ter zijde willen leggen. Ik verzoek u dus natrien, dat gij deze tien tbaler voor mij zult bewaren voor mijDe terugkomst. Tion thaler, gij weet, daarmede kan men bezembinder worden. Loopt bet mij dus niet mede, en kan ik als dichter mijn brood niet verdienen, welnu, den kon ik weer t'huis en word bezembinder. Wilt gij daarom mij bet geuoegen doen, deze tieu tbaler voor mij te bewaren Zij zag hem met eenen scherpen, onderzoe kenden blik aan, en een gloeiende blos vertoon de zich op haar gelaat. Gottlieb, stamelde zij, gij wilt mij toch geen verdriet doen, en mij belaedigen 1 Meent ge dan dat ik hel wagen zou, u de tien thaler ie schenken Neen, Kalrien, ik weet., dat gij liever vau hoDgerzoudt sterven, dan voor dat geld brood te koopen. Ik zou ook zoo doen. Ik vertrouw u alleen mijnen schat toe, omdat ik weet, dat die bij u veilig is. En thans, Katrien, vaarwel I Ik moot voort. Het Journal deSl-Petersbourg, bespreekt ook deze wreedheden en besluit als volgt Wij hopen dat deze buitenspo righeden eindelijk de overtuiging zullen doen ontstaan, dat het hoogst dringend is een einde te stellen aan het martelaar schap van een ongelukkig volk, dat door de opoffering van Rusland werd in het leven geroepen, en aap de regeeringloos- heid werd prijs gegeVen, door de al te groote toegevendheid van Europa. Het geduld heeft ook zijne palen deze palen werden reeds overschreden. De korrespondent van den Times te Sofia spreekt de russische verhalen over mishandelen in de bulgaarsche gevange nissen tegen. De bulgaarsche regenten en de prefekt te Roustchouck hebben brandbrieven en doodsbedreigingen ontvangen. De oostenrijksche rëgeering heeft de manschappen, di'e tot de reserve van het leger behooren en te Bucharest zijn ge vestigd, terug geroepen. De overeenkomst tusschen Oostenrijk en Rusland, betrekkelijk het bulgaarsche vraagstuk, is zoo volledig niet als men het dezer dagen beweerde. Het weener kabinet stemt niet toe in eene mogelijke bezetting van Bulgarië door Rusland. De oostenrijksche diplomatie legt er zich op toe te Sofia eenen toestand van zaken te bekomen, waarin de partij, die nu in Bul garië aan 't bewind is, zoowel zou ver tegenwoordigd wezen als diegene welke door Rusland wordt ondersteund. Men beweerde dezer dagen dat 500 personen te Sofia op bevel van het regent schap werden aangehouden. Dit is over dreven. Bij het uitbersten van den lesten opstand hield men, natuurlijk, vele per sonen aan, die men later weêr losliet. Er bevinden zich op dit oogenblik slechts 19 burgers en 6 officieren te Spfia in de ge vangenis. Op verzoek van Rusland werd M. Filoff gemachtigd Bulgarië te verlaten. De krijgs raad heeft donderdag aan verscheidene soldaten, die werden ter dood veroor deeld, genade verleend. 2 onderofficiers werden verwezen toi5jaren vestingstraf 5 tot 8 jaren en 5 andere tot eeuwigdu rende opsluiting. Forten der Maaslijn. De verschillende afdeelingen der Ka mer hebben zich woensdag bezig gehou den met de verslerkingswerken op de Maas. De bespreking was uiterst levendig. Vier aideelingen hebben hunnen ver slaggever benoemd, ic afdeeling. Het ontwerp werd aange nomen met 9 stemmen tegen 1 en 6 ont houdingen. Verslaggever M. De Bruyn. Langzaam verdween hij m de duisternis. Gottlieb Hiller werd le Berlijn door den koning en de koniugin ontvangen. Hij droeg een zijner dichtstukken voor, en de koniogverleende hem een hulpgeld, terwijl koningin hem twee gou den ringen ten geschenke gaf. IV. DE TERUGKEER. Het gerueht, dal de koning en de koningin den natuurdichter Gottlieb Hiller bij zich ont vangen hadden, dat zij zeer vriendelijk jegens hem geweest waren en hem geschenken had den gegeven, verbreidde zich schielijk door ge heel Berlijn, en in al de kringen der samenle ving beieverde men zich nu, om belangstelling in Gottlieb Hill6r te toonen. De koningin had op eenesoirée't duivennest, dat hij haar geschonken bad. aan een rooskleu rig lint, bij wijze van bonbonnière, aan baren arm gedragen, en zelve het gedicht voorgele zen, dat Gottlieb daarbij gemaakt had Nu wilde iedere dame van de booge aristocratie ook zulk een door hem gevlochten duivennest, en een door hem, met eigen hand geschreven ge dicht hebben. Hij ontving bestellingen van vor sten en vorstinnen en van allerlei aanzienlijke lieden, en daar men vernam, dat die Gottlieb Hiller een zeer zonderling eD trotscheman was, die bitter weinig eerbiedhad voor titels en waardigheden, maar bet als eene gunst be schouwde, wanneer bij de uitnoodigiqgen aan nam, welke van alle kaDten tot hem kwamen, rekenden de hooge aristocraten het niet bene den bunne waardigheid,zelve in hunne schitte rende equipages naar het neederige logement te rijden,waar de natuurdichter zijn intrek bad genomen, de drie trappen te beklimmen, welke naar zijn dakkamertje leidden, om Gottlieb flil- 2e afdeeling. Aangenomen met 7 stem men tegen 2 en 5 onthoudingen. Verslag gever, M. Mélot. 5* afdeeling. Aangenomen met 10 stem men tegen 8 onthoudingen. Verslaggever M. de Burlet. 6e afdeeling. Aangenomen met 8 stem men tegen 1 en 8 onthoudingen. Verslag gever M. de Pitteurs. De andere] afdeelingen moeien nog op de zaak terugkomen en hunne verslagge vers benoemen. Er zijn dustothiertoe 34 stemmen vóór het ontwerp, 4 tegen en 26 onthoudingen, van de linkerzijde zooals van de rechter zijde. Het kan gebeuren dat M. Mélot, verte genwoordiger van INamen tot verslagge ver van het ontwerp benoemd wordt. Een blad had aangekondigd dat de ge neraal.-. Van der Smissen en Brialmont in de afdeelingen zouden gehoord worden. Dit heeft echter geen plaats gehad. Er is zelfs geen spraak van geweest. M. Beernaert woonde de beraadslagin gen bij. M. Frère was ook aanwezig. Hij is in zijn verzet tegen het ontwerp met M. Hanssens voortgegaan. Men heeft bijzonder opgemerkt dat vele liberalen vermeden hebben, een bepaald standpunt aan te nemen. Hel schijnt dat zij eerst willeu zien van waar de wind komt, om zoo in de Kamer het ministerie te doen vallen. De ^astliuifeiioiinen door liberalen geoordeeld. De vrijdenkerij heeft te Antwerpen eenen latten veldtocht ingericht tegen de gasthuisnonnen, ten einde deze moedige en heilige Zusiers van het sterfbed des werkmans te verjagen. Die eerweerdige vrouwen, welker leven eene gedurige op offering is, zouden sommige arme zieken op onbarmartige wijze plagen De doktor der armen heeft bewezen dat die domme beschuldigingen onwaarheden zijn, en de opper-apotheker legde in het on derzoek de volgende verklaring af Ik ben van een tegenovergesteld ge- dacht, als vooruitgezet wordt in het blad de Opinion. Toen ik tien jaar geleden in het be- stuur ben getreden, was ik zeer progres- sist en partijganger van het veruiereldlij- ken. Maar sedert dien heb ik veel gestu- deerd, veel geleerd. Eenige jaren geleden, tijdens de ont- plotting van de Rio Douro, een schip dat op de reê van Antwerpen lag, waren er vele slachtoffers, ik denk zeven of achteenige van die ongeluk- kigen waren niets meer dan een hoop vormeloos vleesch. Ik heb alsdan deze ongelukki- gen door de zusters zien ver- Ier dringend te verzoeken, dat hij toch in hun ne salons verschijnen,en voor hen deivennesten en gedichten maken zou. Gottlieb Hiller werd le Berlijn, een soort van mode artikel, en geene pariij werd er ge geven, of te midden der glisterende uniformen en onder sierlijke uitgedoste dames, zag m6n ook de groote krachtige gestalte van den na tuurdichte, met zijnen groven linnen kiel, met zijne lompe, met spijkers beslagen laarzen, en met zijnen bonten halsdoek geen aanzienlijk gezelschap kwam er bij een, of meo hoorde onder het stille gefluister der gasteD, ook den luiden en ongekunslolden lach van Gottlieb Hiller. Bij alle kunstenaars zag men zijn welge lijkend portret voor de ruiten hangen, omringd door de zinnebeelden zijner levensgeschiede nis, zou als sierlijk geteekende leemsleenen, duivennesten, boerengereedschap en voer- manszweepen Zelfs werd een beeld van hera in was geboetseerd, en de bezitter van het wassenbeeldenspel, die Hillers borstbeeld en banden had doen boetseeren, koebt hem voor de som van vijftien thaler een pak kleedereu af, om bem geheel en al het leven te kunnen voorstellen. Geheel Berlijn stroomde naar het wassen beeldenspel,om «den beroemde natuurdichter» en de verzen te lezeu, welke hij zelf bij zijn beeld gemaakt had Het werd geheel en al mo de, met geestdrift belang le stellen in Gottlieb Hiller, en op zijne gedichten in le teekenen. In elk nummer van de Vossische Zeitung verschenen gedichten van Gottlieb Hiller, en de berlijnsche dames dweepten in die dagen, met den natuur dichter Gottlieb Hiller op even overdreven wij- ze.als zij in onze dagen met den virtuoos Frauz List gedaan hebben. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1