NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 21 April 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, A0 1247. Politiek overzicht. GOD UITGEDAAGD Kiezing te Audenaarde. DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3C bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post» ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnique Soun. AELST, 20 APRIL 1887. Frankrijk. Men weet nog niet wie Mgr di Rendi te Parijs, als nuncius van Z. H. den Paus, zal vervangen. Men spreekt van Mgr Ferrata. te Brussel, en van Mgr Rotelli, te Konstantinopel. Het zal in alle geval Mgr di Pietro, nuncius te Munchen, niet zijn zegt de Temps. Duitschland. Men telegrafeert uit Berlin aan de Temps Het schijnt dal mi nister von Puttkamer, die een protestant is persoonlijk geen gehoor bij Z. H. den Paus heeft bekomen en het zijn schoonzoon zou geweest zijn, die in hel Vatikaan werd ontvangen. De Norddeutsche Allg. Zeilung bevat een artikel, dat aan prins von Bismark wordt toegeschreven, en waarin gemeld wordt dat tusschen Frankrijk en Rusland in den lesten tijd geene toenadering meer heeft plaats gehad. De staatkunde van den rus- sischen keizer tegenover Duitschland mag misschien onverschillig genoemd worden, doch veeleer vredelievend dan vijandig. De katholieke dagbladen bevatten eene algemeenen oproep van de vereenigde katholieke duilsche pers, om den hoogst- verdienstelijken aanvoerder van het cen trum, dr Windthorst, de onveranderde vereering en dankbaarheid der katholie ke bevolking te bewijzen, door het bou wen van eene tweede, door hem ge- wenschte, roomsche kerk te Hanover. Deze oproep gaat uit van 180 katholieke bladen. Oostenrijk. Men meldt uit Weenen dat Mgr Vanutelli de hoofdstad van Oos tenrijk op het einde der maand zal verla ten. Hij zal zich naar Rome begeven, al waar zijne benoeming tol staatssekreta- ris weldra zal worden afgekondigd. Mgr Mocenni zal hem in het pauselijk gezant schap te Weenen vervangen. Italië. De ilaliaansche Kamer is maandag weêr bijeen gekomen. De mini- ster-president Deprelis. deed meèdeeling van de samenstelling van het nieuwe ka binet. Hij verklaarde dat het voor het ministerie overbodig was opnieuw een programmate geven, want de mannen, die het kabinet uitmaken zijn bekend. Wij hopen, ging hij voort, dat wij bij de Kamer eene ruime ondersteuning zullen vinden. Het ministerie zal eene staatkunde volgen die zich in het bijzonder het behoud van den vrede ten doel stelt. Wat de kwestie in Afrika betreft, wij zullen ons niet laten meêsleepen in eene gewaagde onderne ming. Hierna wees de minister op de nood zakelijkheid om maatregelen te nemen, ten einde in den aanleg van spoorwegen te voorzien, en kondigde wetsontwerpen aan betreffende de graanrechten. De Kamer heeft geweigerd het ontslag van een harer onder-voorzitters aan te nemen. Rusland. Een brief uit St-Petersburg door de Nord afgekondigd, zegt dat het bulgaarsch vraagstuk nog zoo spoedig niet zal worden opgelost, doch de gevaren aan deze kwestie verbonden, en die den europeescher. vrede bedreigden, hebben nu uitsluitend een plaatselijk karakter. Men verwacht zich in Bulgarie aan ge beurtenissen, die den tegenwoordigen toestand van zaken totaal zullen verande ren, en aan de diplomatie toelaten hande lend in deze zaak op te treden. Bulgarié. Men telegrafeert uit Sofia Een betreurensweerdig leit heeft te Bour- gas plaats gehad. Twee soldaten hebben M. Richard, onder-konsul van Engeland, dien zij voor eenen bespieder aanzagen, aangehouden. De prefekt en de militaire kommandant van Bourgas hebben bevel ontvangen zich naar den konsul te bege ven, om hem officieele verontschuldigin gen aan te bieden. Afrika.Men meldt uit Texas dat 4000 familiën ten gevolge der droogte, in de uiterste ellende verkeeren. (Naar honyaarsche familie overleveringen) 3* Vervolg. De zeventienjarige oorlog van Pruisen's ko ning eindigde met den vrede te llubertusburg, op den t5 Februari 1763, nadat bij op den 1 oc lober 1756 met den slag bij Lowosilz was be gonnen. Alles rustte op de behaalde lauweren en ridderorden. De verwoeste en afgebrande plaatsen in Duitschland bouwde men nu weder op ook de verlatene oorden in Hongarië begonnen op nieuw bevolkt te worden. Insgelijks zag men op het, in 't begin van ons verhaal genoemde terroin, tusschen den Donua en den Tbeisz, weêr kudden rundereu, schapen en wiltje peer den weiden. En wanneer toen iemand in die streken 's morgends vroeg van den oever des bonau's zich per rijtuig op weg begaf, doorrij dende lot aan den avond en den volgenden dag, op nieuw van 's morgends tol 's avonds, zijne reis voortzette en dan aan al de herders, die hij ontmoette, vroeg aan wie toch wel die kud den runderen schapen en peerden toehoorden, welke door hen gehoed werden, dan ontving Redmiddel tegen het socialism. De Godsdienst is het eenige redmiddel tegen de plaag van het socialism. In Holland heeft het gouvernement, even als in België, een enkwest over den toestand der werkersklas bevolen. Ziehier een uittreksel uil het verhoor dat te Maastricht plaats gehad heeft dat degenen die den godsdienst uit de harten der werklieden willen verbannen, die getuigenis eens wel overdenken De heer Voorzitter. Bestaan te Maas tricht onder de arbeidende bevolking ver- eenigingen van socialistischen aard Antwoord. Ik geloof het niet wel zijn lieden uit Amsterdam en Rotterdam te Maastricht gekomen om ze op te richten, maar de godsdienstzin onzer bevolking heelt dat netjes in het water te doen val len. Die bezoekers werden uitgefloten en aan de deur gezet. Sedert heeft men er niet meer van gehoord. Vraag. Het verheugt mij te Luik is het anders gesteld .4. Daar is veel minder godsdienstzin. V. Worden uit Duitschland geen pogin gen aangewend in den bedoelden zin A. Dat is mij niet bekend. De gunstige toestand bij ons is te danken aan den christelijken zin der werklieden. Hoe meer bij een volk de godsdienstzin af neemt, hoe meer de socialistische zin toeneemt. Het eenige middel om daarin verbetering te brengen is te vinden in het christendom. De ondervinding heeft bewezen dat het bovenstaande waar is. Men kan in België ook vaststellen, dat het aantal der socia listen juist overeenkomt met de pogingen die aangewend zijn, om die menschen goddeloos te maken. Nog een bewijs dat de ongodsdienstig heid op alle manieren het verderf der werkende klas is. De kiezing van Audenaarde werd bij koninklijk besluit bepaald op Zaterdag 30 April aanstaande. Wij hebben eenige dagen geleden meê- gedeeld dat meer dan 200 algemeene kie zers van Ronsse den heer De Malander, gewezen burgemeester dier stad eene kandidatuur hebben aangeboden. Deze kandidatuur heeft bij velen eene zekere opschudding veroorzaakt omdat zij als eene protestatie aanschouwd wordt, gericht tegen het vonnis van 't Beroepshof van Gent, 't welk den heer De Malander onlangs trof wegens zijne tusschendomst in de onlusten te Ronsse. In de bijzondere correspondentie uit Brussel van Het Handelsblad treffen wij onder den titel Waarheid over Au denaarde o 't volgende aan Welnu, op dit oogenblik, wordt de zaak De Malander opnieuw veelzijdig be sproken, en deze kandidatuur wekt voort durend hevige tegenkanting op in den schoot der konservatieve partij. De gewezen burgemeester van Ronsse, een man, die overigens de groote popula riteit, welke hij geniet, ten volle weerdig is. heeft verkleefde vrienden, die hem vooruit stooten, omdat zij overtuigd zijn dat het wetgevend mandaat hem toekomt en om hem te wreken over de rechter lijke bestraffing, welke hij ondergaan heeft. M. De Malander heeft noglans ook an dere vrienden, die kalmer zijn en hem evenveel genegenheid toedragen, en deze denken dat de opschudding der openbare denkwijze, waarvan het land thans getuige is, voor hem de beste en de uitdrukke- lijkste eerherstelling is. In de oogen van deze personen, die geene kortzichtigen zijn, maar mannen van gezond oordeel en kalmte, zou M. De Malander eene prachtige rol vervullen, indien hij voor de kiesvergadering van Audenaarde, die weldra zal gehouden worden, zegde Heeren kiezers, gij hebt mij met uwe stemmen willen vereeren. Ik dank er u voor, en ik vind dat ik door uwe achting meer dan genoeg gewroken ben over de moeielijkheden, die ik op mij heb getrok ken, met als burgemeester van Ronse uwe belangen te verdedigen. Ik verzoek u dat gij voor eene andere gelegenheid uw vertrouwen in mij zoudt blijven stellen. Ik wil niet dat mijne kan didatuur enkel eene daad van pro testestatie zij. Vermits al onze vrienden niet tot accoord zijn over de gepastheid van het oogenblik mijner kandidatuur, raad ik u aan, hunne twijfeling te eerbie digen. Ik stel mij niet te vreden met de meerderheid, ik wil gekozen worden met eenparigheid en dit zal het geval zijn bij de aanstaande algemeene kiezingen. In afwachting zullen wij tusschen ons de eendracht hebben behouden, de eendracht die onze macht uitmaakt, en die voor ons allen eene eerste plicht daarstelt. Ziedaar wat M. De Malander zal zeggen indien hij wel nadenkt, zooals men het nog altijd mag hopen. Indien hij zich integendeel laat meê sleepen door den stroom, waarvan ik zoo even sprak, zal zijne kandidatuur er nog andere doen ontstaan en betreurensweer- dige scheuringen voor gevolg hebben, waaruit onze tegenstrevers niet zullen nalaten voordeel te trekken. Ik verzeker u stellig dat M. De Volder vast besloten is, zijn ontslag te geven, niet van minister, maar van Volksvertegenwoor diger van dit ariondissement, indien de kandidatuur van M. De Malander wordt voorgedragen. Ik aarzel niet u deze inlichtingen meê te deelen, want het is noodig dat onze vrienden reeds op voorhand de gevolgen hunner handelwijs kunnen inzien. Wij moeten hier bij voegen dat onze persoonlijke inlichtingen geput aan de beste bron, ten volle overeenkomen met 't geen de Brusselsche correspondent meedeelt aangaande 't besluit van M. De Volder, voor 't geval de kandidatuur van M. De Malander wordt voorgedragen. Scholen. De Monileur van zaterdag deelt de na men meê der gemeente, die gemachtigd zijn de niet bezochte gemeentescholen te sluiten, en de vrije scholen aan te nemen. BEVOLKING DER Vrije school. Gem. sch. Gl'MEENTEN Leenhoul Cuerne Hollebeke Bellegbem Gils Oost-Nieuwkerken Smellede Sippenaeken Hex Kessenich Neeroelen hij steeds hetzelfde antwoord Die zijn allen den eigendom van graaf Ga briel Konday. Alzoo een graafDe van den eenen tot den anderen oever heerschenden grondbezitter Nu, te dien tijde viel liet nog al niet zoo heel moeilijk om in Hongarië in het bezit van grond te komen. Geen wonder dus, dat graaf Konday veel er van bezat. Dertig jaren lang waron de bezittingen niet behoorlijk geregeld en beheerd geworden. Een deel der eigenaars had zich gedurende den oorlog naar het buitenland be geven, et wie als blond jonkman in 't jaar 1733 heengetrokken en. na verloop van 30 jaren, heel of half vergrijsd teruggekeerd was, dien viel het zeer moeielijk nog getuigen te vinden, welke zijne indentilett konden bewijzen Er schoot dus slechts over bij de geestelelijke kapitels, welke de bewijzen van eigendom be waarden, onderzoek te doen, in zooverre na melijk, als deze niet door den vijand verbrand waren. Van Velen kwameu slechts de kleinkinderen terug wien het als een sprookje in de ooren klonk, dat deze of die streek, dit of dat domein eens aan hunne voorhouders had toebehoord En processen aan te vangen, dat viel uiterst bezwarend. De eigendommen van hen, die openlijk als oproerlingen bekend stenden, werden van regeeringswege aan diegenen ge schonken, welke aan de kroon getrouw geble ven waren en zich in den oorlog hadden neër- gezet, of de nakomelingen van deze, welke aan de rechterlijke oproepingen geen gehoor hadden gegeven, verloren voor eene onbedui dende som hun nooit geziene bezitting. Streken van meer dan duizend morgen, ruilde men tegen een met zijde gestikten, schoouen pels. Het was dan ook, schreven wij reeds, graaf Konday gemakkelijk gevallen om een groot grondbezitter tc worden en hij zetelde nu als een kleinen vorst in zijn kasteel te Tschadtar. Dit kasteel was thans een model van tran- scben bouwstijl, met standbeelden en torens en met wapens in 't vuur verguld;met schoone portalen, rijk gemeubeleerde zalen en prachtig geschilderde plafonds, even als in de kerken Nu bood men daar den gasten geen roggen brood met ramenas aan, doch zij vonden er steeds een rijk voorzienen disch en een altijd ruim gevulde kelder, 't Was tegenwoordig dan ook de verzamelplaats van levenslustige jacht gezellen, uit bijna 't halve rijk. En daar werd wild en woest genoten. De koningin intusschen bad besloten onzen wilden held te temmen. Zij had hem reeds met gunsten overladen hij was achtereenvolgens hoofdofficier, graaf en ridder van verschillende orders geworden. Men riep nu Gabriêl Konday aan 'l hof le Weenen. Daar verkreeg hij den titel van excellentie en maakte men hem tol rijksbaron van Hongarië. Er bleef nu nog maar Iover hem uit le huwen Hij was echter geen bij zondere vriend van het vrouweiijk geslacht. (tOt jongens (154 meisjes tl85 jongens (trtl meisjes 40 jongens *r. meisjes 162 jongens (12-t jongeus 97 meisjes (137 jongens 75 meisjes 73 59 73 89 tl 1800 11 769 3100 3204 1D01 356 448 735 1874 door een groot getal personen uit andere steden als Antwerpen, Gent, Luik, Gee- raardsbergen, Oburg, enz., worden goed gekeurd. Het doel der vergadering was eene verstandhouding te vormen tusschen de belanghebbenden van al vakken der tabaksnijverheid, en de vragen te formu leeren. welke aan het staatsbestuur moe ten voorgedragen worden. Ook heelt de vereeniging voor doel, in al de arrondissementen syndikaten in te stellen en tegen de maand juli eene nati onale kotiferencie in te richten. Het inrichtingskomiteit staat onder voorzitterschap van M. Neelens, St-Mi- chielsstraat, 14, en heeft voor sekretaris M. L. Aerts. Stempelstraat, 65, te Brus sel. Les Rulles Paliseut SlMédard Ave-et-Auffe Barvaux-Condroz 12 657 5 1550 12 710 0 826 602 205 57 jongens 77 meisjes 45 jongens 36 meisjes 59 jongens 44 meisjes 21 jongens 53 Komaan, heeren liberalen, geschreeuwd over de sluiting der scholen zonder leer lingen Tabakskwestie. Verleden zondag heeft er eene verga dering plaats gehad van talrijke belang hebbenden, zoo uit Brussel als elders. Men heeft er beslissingen genomen, welke Bond der katholieke kringen. Zaterdag en Zondag 11. heeft de alge meene vergadering te Yperen plaats ge had. Het is ons onmogelijk een volledig ver slag meê te deelen en wij moeten ons dus bepalende twee voornaamste punten te laten kennen welke de achtbare Voor zitter M Woeste in de openingsrede be handeld heelt. Werkmanskweistie. M. Woeste, herinnerde dat de Bond bij zijne laatste vergadering de werkmans- kwesiie heeft op 't tapijt gebracht. Men was nog onder den indruk der gebeurtenissen die in Meert 1886, te Luik en le Charleroi voorvielen, toen men de kwestie besprak. Vandaag is men tot kalmte gekomen; doch het vaagsluk blijft nog onopgelost. Macaulay heeft sedert lang gezegd dat de samenleving bedreigd werd door bar baren, erger dan die van Altila en de Hunnen doch men luisterde niet naar die profetische woorden, zoo min als men luisterde naar die van eenen italiaanscheu Staatsman die uitriep de wereld stort in-een. Eensklaps is de werkende klas drei gend opgestaan, en wij erkennen nu dat men zich niet genoeg met haar heeft be zig gehouden dat men geen acht genoeg gegeven heeft op hare wenschen. Wat al ontwerpen zijn sedert dien op gerezen Ja, het stoffelijk leven van den werkman moet verbeterd worden er moet eene vastere betrekking ontstaan tusschen kapitaal en arbeid maar het zou eene dwaling zijn te zeggen, dat dakrin alleen het redmiddel te vinden is. Het is niet alleen het lichaam dat ziek is, maar ook de ziel en liet eeuigsle genees middel voor deze is het godsdienstige gevoel. (Toejuiching.) De liberale partij beging enbegaatnog, groote dwalingen. Bij middel van hare dagbladpers roeit zij den godsdienst uit de harten zij wil een godsdienstloos onderwijs en tracht de jongelingschap van Kerk en God te verwijderen. Die partij zal oogsten wal zij zaait Doch Maria Theresia was eene groote toove- res in de kust van koppelen. Zij wist toenmaals menig huwelijk tusschen. Hongaren en Duit- scherstot stand le brengen. Dezen weêrspanni- gen leeuw bond ze met gouden draden, met zijden haren. IJzeren boeien zou hij gebroken hebben, doch aan deze teedere snoeren ont kwam hij niet. Hij gaf zich gevangen. Aan 't hof der koningin bevond zich eene schoone van vorstelijke afkomst, kleindochter eener oude duitsche familie uit het geslacht Derer von Tyffenburg prinses Agalhe Zij was eene klassieke schoonheid, aaneen standbeeld gelijk, met een hoofd alsof de Schepper bij de vorming er van, had nagedacht wat de heeren kunstkenners van fijnen smaak daarvan wel zeggen zouden. Enkel hel leven ontbrak dan ook slechts aan dit standbeeld. De prinses was eigenlijk en schoon masker, dat met de buiten wereld geen gevoel gemeen had. Zij beminde noch haattezij smachtte niet, doch verveelde zich rooit zij schitterde, maar was ongevoe lig En aan dien schitterenden glans bad al menige vlinder zich de vleugelen verzengd, waarom zou dan ook niet Gabriel Konday daar door verblind worden De koningin wensebte dat uit hen een paar worden zou. De schoone dame beviel aan Kon day en ook lachte hem de hertogskroon boven 'l dubbele wapen toe. Maar prinses Agalhe zegde noch ja nog neen zij verheugde zicli niet, doch men zag haar ook niet weenen. Bij de geschenken, die ze voor het verlovingsfeest van haren bruidegom ontving, de diamanten en peerlen wierpen geen weerschijn van licht daarop, maar ook geene schaduw. Gabriël verzocht haar dringend, dat ze bij de voltrek king van hel huwelijk den enkelen oorslinger dragen zou, dien hij haar ter hand stelde en een talisman moest zijn en zwarte perel in diamanten gevat. Zij nam dien oorslinger aan en droeg hem op hun trouwdag, hoe vreemd dat ook stond, daar die in hel andere oor ge mist werd. Toen zij echter voor het altaar stonden de koningin zelve zette door hare tegenwoor digheid der plechtigheid niet weinig luis ter bij zegde de bruid geen enkele syl labe van bel voorgelezen eedsformulier na, ofschoon de eerste aartsbisschop van het rijk zelf, in de Stephanuskerk le Weenen, de plechtigheid leidde. En toen hij vroeg Hebt gij dezen uwen man lief moest de koningin voor de zwijgende schoone antwoordden na tuurlijk bemint gij hem, niet waar en levens moest bare majesteit zelve de bruid bij bare schouders vallen cn met zacht geweld op hel knielbankje naast haren bruidegom doen oeêr- knieten, toen de zegen over hun huwelijksver bond uitgesproken worden zou. In weêrwil van dal alles kwam toch de zaak in orde, werd de echt gesloten eG voerde kouday zijne schoone gemalin naar zijn kasteel lscbaotar. (Wordt vooktubïet).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1