NIEUWS- EN AANÜONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 5 Mei 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, i\° 1251. ARONNEMENTPRMS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. GOD UITGEDAAGD DE NDERBODE, Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PDTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N® 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten last» van den schuldenaar. Caiqae Suum. AELST, 4 MEI 1887. Duitschland. Door von Minnigerode en 127 andere afgeveerdigden van den pruisischen landdag is een voorstel inge diend om de regeering te verzoeken een wetsontwerp voor te dragen tot verhoo ging der beschermende invoerrechten op landbouwprodukten. Eene aanvullings- begrooiing zaterdag bij den Rijksdag in gekomen, bedraagt 12,775,689 mark. Het duitsche leger telt thans 19,262 officieren, 55,447 onder-officieren, 49,270 muzikanten (van welke 5516 onder-officier zijnj, 1777 geneesheeren of officieren van gezondheid, 641 veeartsen en 93 zadel makers voor 84,000 dienstpeerden. Te Berlijn verwacht men de terugroe ping van den russischen gezant Schoewa- lof,dieDondoekof-Korsakof moet vervan gen in den Caucasus. Ook 't gerucht van yon Giers' aftreding blijft aanhouden en geeft onder ander aan de Koln. Zeil. aan leiding tot levendige klachten over de panslavistischeof anti-duitsche neigingen van den russischen keizer. Ook het wee- ner Fremdenblatt duidt de panslavistische pers aan als gevaarlijk werkzaam tegen Duitschland, namelijk ook door aanhit sing van Frankrijk in het incident- Schnaïbele. Rusland. Aar. de Daily News wordt uit Odessa gemeld, dat 15,000 man troe pen bevel hebben ontvangen naar de oostenrijksche grens te rukken De poli tie heeft eene nihilistische drukkerij ont dekt en 32 personen gevangen genomen. De Times meldt uit St-Petersburg dat het gerucht, als zou de reis van den keizer naar de Don-provinciën opgegeven zijn, onwaar is. Er is integendeel eene bijzon dere kommissie zuidwaarts gezonden, ten einde de ontvangst van den czaar voor te bereiden. Aan de Standard wordt uit St-Peters burg gemeld, dat de russische regeering eene bevestiging heeft ontvangen van liet bericht, dat de engelsche konsul te Phi- lippopoli in het openbaar tegen Rusland gesproken heeft, hetgeen een ongustigen indruk in de russische hoofdstad heeft Engeland. De engelsche katholieken hebben besloten Z. H. den Paus, ter ge legenheid van zijn priesterlijk jubelfeest, eene bibliotheek aan te bieden,bevattende al die werken welke gedurende de vijftig leste jaren door Engelschen, die den ka tholieken godsdienst belijden, worden geschreven. Z. H. Leo XIII heeft verklaard dat hij dit geschenk met groot genoegen zou ontvangen. Naar honyaarsche familie overleveringen) 1' Vervolg. Door dat zoeken van elkanders ondergang intusschcn, geraakten de goederen der famili- ën Diet weinig in verval. Aan het vierde ge slacht reeds bleef van al de eens zoo uitge strekte bezittingen niets meer over, dan hel kasteel te Tschaiard en ook dat enkel oog ma3r, omdat er zich geene koopers voor opde den. Het was toch slee hls geschikt voor groote heeren. Deze beide achterkleinzoons bewoonden gezamenlijk hel kasteel.de een de beneden- de ander de bovenverdieping. Maar ook zij ston den meestal op voet van oorlog, elkander het leven verbitterende- Of *zoo mtt, dan speelden ze samen met de kaart en verloor den ecnen dag de eene broeder al zijn recht op het mcê- bezit ven hel kasteel, verspeelde hij zelfs zijne klecdercn van het lijf. den dreef de andere broeder hem blootsvoets bet kasteel uit Doch als de verliezer van heden zich den volgende dag wéér wat geld wist te verschaften, het spel werd hervat en alsdan de kans ver keerde, zoodal de winner van den vorigen dag, Spanje. In Spanje is bij de Cortes eene wet tot herinrichting van het leger ingediend. De hoofdstrekking daarvan is algemeene dienstplicht van alle Spanjaar den boven den twintigjarigen leeftijd. Deze dienstplicht zou in oorlogstijd blij ven gelden voor alle mannen, die in staat zijn eenig wapen te hanteeren in vre destijd zou hij duren 12 jaar 3 aktiet, 4 jaar reserve eerste klas, 5 jaar reserve tweede klas. Voor het koloniale leger zou de diensttijd slechts 8 jaar duren 4 jaar aktief, 4 jaar reverve. Het lot zal beslissen, of men bij het landleger ofwel bij het ko loniale zal worden ingelijfd doch zij die aldus voor de koloniën bestemd wor den, zouden voor 2000 pesetas of duizend franks hun overplaatsing bij het landleger kunnen koopen. Hel ontwerp stoot in het land op eene zeer hevige oppositie. Kampstrijd tusschen de lagere scholen. Thans dat de uitslagen van den kamp strijd totaal gekend zijn. bemerkt men meer en meer dat liet vrije katholiek on derwijs verre uit de overwinning heeft behaald op liet officieel onderwijs. La Gazelle de Louvain deelt beurte lings de uitslagen van den kampstrijd per provincie meè en zoo deed zij ons dezer dagen den uitslag kennen voor wat de provincie Henegauw betreft. Die uitslag was in de drij ressorten de volgende Charleroi. Gemeentelijke scholen 606 bekroonden op 820 meêdingers, of 73.9 per honderd. Aangenomene en vrije scholen 54 be kroonden op-62 meêdingers, of 87 per honderd. Bergen. Gem. scholen 554 bek op 736 meed., of 75. 2 p. h. Aang. en vrije scholen 95 bek. op 119 meêd., ol 78.1 p. h. Doornik. Gem. scholen 348 bek .op 478 meêd., of 66. 5 p. li. Aang. en vrije scholen 96 bek. op 116 meêd., of 82. 7 p. h. Hetgeen, bij optelling, voor heel de provincie uitmaakt Gemeentescholen 1478 bekroonden op 2054 meêdingers, of 72.6perhonderd. Aangenomene en vrije scholen 243 bekroonden op 297 meêdingers, 81.8 per honderd. En 't is vooral in de steden dat het vrij onderwijs zegeviert. Te Charleroi staat dat onderwijs tegen het officiéél met 100 per honderd tegen 78te Bergen, met 88.8 tegen 86.2 te Doornik, met 96.8 tegen 78 of, in 't ge zamenlijke der provincie, met 95.1 per honderd legen 81.2. Wellicht werpt deze of geene officieele hier legen op dat het vrije onderwijs slechts zijne beste leerlingen naar den prijskamp zond. Dwaling In die steden, op zijne beurt, dood arm was, dan werd ook deze, bloot m een hemd gekleed, door zijnen broeder onbermbarlig soms in deu sneeuw gejaagd. Hun droevig lot nam allengs iets komiek aan. Toen men hen niet meer vreesde,niemand toornig meer op hen werd,begon men met hen te lachen En dat was de allerhardste slag van het noodlot. Nooit was in dit geslacht een meisje gebo ren, wier lust en leven het was geweest lief te hebben,vrede te stichter., te verzoenen. Steeds had dit geslacht enkel mannelijke nakomelin gen gesteld, die slechts konden baten, rooven en verwoesten en dat in vier opvolgende geslachten. II. Tegenwoordig bieden de landstreken tus schen den Donau en de .'hcisz een geheel ander schouwspel aan. Men ziel er geene kud den, geen wilde peerden meer in onbeperkte vrijheid rondzwerven. Alle» is bebouwd. Men ontwaart er een heerlijk mozaïek, van licht- en donker groene, roos en geelkleurige vierhoeken, met hier en daar helroode strepen eh vioolblauwe zoomen, labaks-, beetwortel- en oliezaadveldeu. Daar tusschen kruisen zich de spoorwegen en vertooneu zich de bouwhoeven met hare ooftgaarden. Handelswegen verbinden dorpen en sleden en boven dal alles uit ziet het oog tal van groote fabriefgebouwen methunne hoo- op 3037 vrije leerlingen, namen 243 deel aan den prijskamp,dft is 4.7per honderd integendeel waren er slechts 266 officiee le op 6256, of 4.2 ten honderd. De schitterende uitslagen door de vrije katholieke schelen bekomen, in an dere woorden, de overwinning die zij op het officieele onderwijs behaald hebben, moet tot de beschaming strekken van de liberale scribenten die onophoudend de vrije katholieke onderwijzers voor onbe- kwamen, ezels, dotimerikken, koewach ter en nog al meer uitschelden Loontje kwam dus weer eens eindelijk om zijn boontje Volsverdrukkers. De Journal d'Ypres maakt, ten laste der geuzen, een schandial bekend dat zoo hatelijk, zoo ongehoord is, dat wij het in den beginne bijna niei konnen gelooven. De geuzen hebben ons maar al te dik wijls laten zien dat zij geene eigenlijke liefde voor den werkman in het hart heb ben maar dat een stadsbestuur, uit po litiek fanatism, de oiirechtveerdigheid en de wreedheid tot een stelsel zou hebben durven maken, neen, dat wisten wij niet. Ziehier bet verhaal van onzen confra ter De werken zijn herbegonnen. Een groot getal werklieden, wenscliende aan genomen te worden, boden zich ten stad- hnize aan. Al degenen wier kinderen naar de katholieke school gingen werden zonder medelijden algewezen. Men noemt er zelfs eenen die, vader van 4 of 5 min derjarige kinderen, reeds aangenomen was en die, vol blijdschap en geluk dit nieuws aan zijne vrouw was gaan aan kondigen. Helaas, denzeltden dag bood zich bij hem een beambte van het ge meente-bestuur aan om hem te vragen naar welke school hij zijne kinderen zond. De ongelukkige antwoordde zonder achterdochtNaar de katholieke school.— Van dit oogenblik al werd hem alle werk ontnomen. Hewel, werklieden, wat zegt ge daar van Indien hel feit echt is, verdieneu die afschuwelijke liberale beulen aan den schandpaal geklonken te worden. Arme lieden de korst brood uit den mond rukken, omdat ze voor de liberale schooldwingelandij niet buigen wil, loei Hoe is het mogelijk zoe wreed te zijn tegen weerlooze werklieden En die broodroovers durven soms nog op liuiiue liefde voor den werkman stoei- fen Spint dat aaneen! Over eeuige dagen zegde eene liberale gazet van Gent, bet Morgenblad, dal de reden waarom de buitenlieden te klagen hebben, is dat de klerikale grondeigenaars hunne pachten NIET AFSLAAN. ge, altijd rookende scboorsteeneo, die reuzen der moderne godenleer in welke de wereldziel der nieuwe schepping huist. Om kort te gaan tegenwoordig is daar een anderen strijd aangevangen tusschen Hongaren en Duilschers de kamp der nijverheid. En dal is een krijg, in welken de zegepraal, beide partijen ten goede komt Die kampstrijd is hel einde der vele begoo chelingen vanvroegereD tijd.De ridderburchten zijn eervveerdige rutenen geworden. Op adellij ke wapens beroemt zich niemand meer. De privilegiën hebben opgehouden, de onderdaan is vrij. Sloomboolen bevaren rivieren en vloe den Ook de landbouw aanschouwt thans een eeheele omkeering overal zijn het machienen die zaaien, oogsten en dorschen. In plaats van de in het wild grazende kudden, heeft men tegenwoordig degelijk stoeterijenen in plaats van zwervende rooverborden, nauwkeurig narekenende vennootschappen en rcatschap- pijen. Ook het kasteel te Tsckalard werd verkocht. De beide achterkleinkinderen zagen het zich eindelijk als onder de handen uit verkoopen, nog zoo tamelijk in hel begin dezer eeuw Tegenwoordig is het ook reeds eene fabriek. Eene rijke nijveraar uit Silezië, een zekere Siebelman, heeft hel kasteel gekocht en thans behoort, hel diens zoon Otlo. De toren er van, die tot niets meer diende sedert hij den vlaggeslok van de wapenbanier niet langer behoefde 16 dragen,heeft men afge broken en in zijne plaats een hoogen schoor steen gebouwd. Twee dagen later kwam echter eene andere liberale gazet, de Journal de Gand. op hare beurt vertellen dat de klerikale eigenaars de inkomrechten vragen om de pachten, die GEWELDIG AFGESLAGEN zijn, weer op den ouden taks te brengen. Spint dal nu aaneen, zoo ge kunt. Van den eenen kam beweren ze dal de pachten niet afgeslagen zijn, en van den anderen kam roepen ze dat de pach ten geweldig afgeslagen zijn. Dat is water en vuur, of wit en zwart Daaraan ziet ge, lezers, wat staat ge moogt maken op den zeever der liberale dag-en weekbladen. Een woord van Bismarck. Voor mij, ik kan den Paus niet be schouwen als een absoluut vreemde macht. Het Pausdom heeft een algemeen, een wereld-karakterdie instelling heeft dus ook een duilsch karakter, en zij oefent haren invloed uit op duitsche belangen... De katholieke Kerk. in Duitschland ge regeerd door den Paus is eene nationale instelling. Zoo sprak Bismarck laastleden in de Duitsche Kamer en wat hij zegde is op alle landen toe te passen. Wij bieden datlesken aan onze geuzen die altijd het woord vreemd en vreemdeling in den mond hebben als er van katholieke Religie en Paus gesproken wordt. Arrondissementskommissaris. De Senateur Orban deXivry heeft in de zitting van Senaat, den 27 april, het vol gende aangehaald omtrent eenen arron dissementskommissaris Ik denk dat deze ambtenaars zoo be dreigd zijn, omdat eenige hunner schijnen er zich op toe te leggen zich letterlijk te zelfmoorden. Dat het mij toegelaten zij hier een geval aan te halen. Onlangs vroeg een jong mensch eene plaats in de magistratuur hij werd ont boden door den arrondissementskommis saris, Om de tusschenkomst van dezen ambtenaar uit te leggen, moet men weten dat er, als een persoon zekere plaats in de magistratuur vraagt, aan de rechter lijke overheid een bulletijn voor inlichtin gen gezonden wordt, met vragen over zijn gedrag, zijne zedelijkheid en be kwaamheid. Ik wist niet dat de arrondissements- kommissarissen geroepen waren, die soort van inlichtingen te geven ik vernam dit tot mijne groote verwondering. Ik dacht dat die inlichtingen alléén gegeven werden aan den prokureur-generaal, aan den prokureur des konings of aan den vrederechter van de plaats, waar de vra ger woont. De kommissaris ontbiedt den jonge ling, die de plaats vraagt en doet hem een Alzoo, in plaats van den toren des kasteels, een schoorsteen In plaats van hel kasteel, eene suikerrafineerderij In plaats van 't wa penschild een groot bord, dat den naam der firma geeft te lezen in plaats van het heerlijke park een spoorweg. Jammer intusscben. dal de bezittler der fabriek van Tscbatard zijne waren niet regel recht naar de statie van den spoorweg vervoe ren kan, maar daarvoor uithoofde van een tusschen beide liggend bosch een omweg van een halven dag moet maken Hij deed wel pogingen om dat bosch tot iederen prijs te koopen doch kreeg van den eigenaar ten ant woord, dat het niet verkoopbaar was Toen verzocht de fabriekant om dan ten minste een weg Daar de statie door bel bosch te mogen aanleggen,doch ook dal werd niet toegestaan van die goederen mochlzelfs geen enkele boom geveld worden. De eigenaar van dat bosch was Tibury Kon- day.de laatste mannelijke nakomeling der eens zoo machtige familie. Dit bosch zijner voorva deren maakte zijne eenige bezitting uit. Hij schonk geen enkel takje daarvan weg. Zijne woning was dat witte buis, waarin zijn voor vader, Gabriël, voor ruim eene eeuw geleden, eene bende Labanzen op roggeboord en rame- nas had willen onthalen. Mibury Konday zag zooveel gasten niet bij zich. Het ongeluk beeft doorgaans goene vrien den Waarmeê hij zijnen lijd doorbracht, waar van bij leefde in dal groote bosch Ja, daarvan wist eigenlijk niemand hel rechte Hel gansche boschgebied was rondom d)>r palen afgesloten aantal inkwisitoriale vaagen, ongeveer in de volgende bewoordingen Ik ben gelast inlichtingen over u te nemen. Gij vraagt de plaats van.... Inderdaad, mijnheer. Waar deedt gij uwe studiën Voor wien hebt gij gestemd in de leste kiezingen Voor wien stemde uw vader, uw broeder Op die leste vragen antwoordde de jongeling zoo als hij dacht te moeten antwoorden en de arrondissementkom- missaris zegde Ik zal een heel onbeduidend rap port maken. (Beweging.) a Mijn doel is hier voortaan aan die ambtenaars te beletten, dat zij buiten hunne rol gaan... Is het te verwonderen dat men de afschaffing vraagt van dergelijke ambte naars, die enkel met partijgeest te werk gaan RECHTERLIJKE KRONIJK. Zaak-Ferar. De kamer der inbe schuldigingstellingen van het beroepshof te Gent, heeftvrijdag morgend een arrest uitgebracht, waarbij Gasion Ferar ver zonden wordt voor hei assisenhof van Oost-Vlaanderen, onder beschuldiging van moord, gevolgd door diefstal. De lotelingen van Saventhem Den 18 februari waren de lotelingen van Saventhem voor den milicieraad te Brussel verschenen, en zoo als het ge woonlijk gaat, doorliepen zij zingend en tierend de stralen, tot zij eindelijk in een herberg der Een persoonstraat aankwa men. Drie hunner leverden den baas wat veel spel, zoo dat deze beu verzocht te vertrekken. Zij werdeu woedend en gin gen weg, onder bedreiging dat kotje eens te komen afbreken. Inderdaad, een kwartier later kwamen zij, ten getalle van 50 a 60 terug, onder hel geleide van zekeren van R., en ter wijl twee of drie builen op wacht ston den drongen de anderen binnen, sloegen tafels, stoelen, glazen, lot zelfs de bran dende stoof in stukken, en plunderen alles wat niet breken kon. Terwijl de herbergier de hulp der poli- cie ging inroepen, werd de vrouw zoo erg mishandeld, dat zij er verscheidene dagen ziek van te bed lag. De aanhouding der voornaamste plun deraars was zeer moeielijk, doch niette min bleven er vijf in handend er poli- cie. Zij verschenen vrijdag voor de recht bank van Brussel en werden lot straffen, verschillende van 8 dagen tot 3 maanden en geëvenredigde boeten veroordeeld. Er werden 450 fr. schaêvergoeding aan de burgerlijke partij toegekend. en aan iederen ingang stond op een groot bord geschilderd Verbodene jacht. In het jagen schuilt voor de liefhebbers ze ker een groot genot. Heel dikwijls althans trekken de Nemrods naar ver verwijderde streken, wanneer zij te weten komen dat zich aldaar een soort van wild ophoudt, waarop zij bijzonder zijn gesteld. Maar niet zelden worden zij dan ook in het ruwe jaargetij, in de wilder nissen door een onverwacht opgekomen sneeuwstorm overvallen, die ben dwingt in eene visschershut of in die eens herders, eene schuilplaats te zoeken, waardoor hel licht ge beuren kan, dat hij zulk eene gelegenheid, personen elkander ontmoeten, afkomstig uil de vier hoeken van hel rijk, welke lot op dat oogenblik elkander nog nooit hadden gezien. Op zekeren dag in hel laats van October had er eene dergelijke ontmoeting plaats tusschen een viertal dier jagers, welke door zulk een plotseling losgebroken sneeuwstorm voortga jaagd, toevallig in dezelfde hut eene schuil plaats gezocht hadden. En onder dat viertal bevond zich de reeds genoemde fabrikant, Olto Siebelman. Ofschoon deze nog min of meer een vreem deling was, toch had hij reeds vasten voet in Honganë gekregen, docli de namen der drie overige jagers Draueufels, kalenóerg en Trautenau waren in Honganë al langer dan eene eenw bekend als die van hongaarsche grondbezitters, van aanzienlijke familiëo, van politieke en nationale parnjvoerdeis. (Wordt voortgbïbt).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1