NIEUWS- EN AANAONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 11 Augusti 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, N° 2178. BE I GEHANGENE DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS J Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars f r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTË-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS l Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culqne Suuui. AEUST, 10 AUGUSTI 1887. Politiek overzicht. Holland. Grondwetsherziening. In de Eerste Kamer der nederlandsche Sta ten-Generaal werd maandag de bespre king over grondwetsherziening, aan het hoofdstuk onderwijs, voortgezet. M. Elout van Soeterwoude sprak vóór, MM. Roell, Huydecoper, Van Naemen en Van Palland tegen het voorstel Schaep- man, strekkende tot het beperken der grondwettelijke waarborgen betrekkelijk het lager onzijdig onderwijs. Minister Heemskerk sprak geen bepaald oordeel uit, doch wees op het gemis van waarborgen voor voldoende onderwijs, dat het tegenwoordig voorstel aanbood. Art. 194 werd gehandhaafd en het voor- stel-Schaepman verworpen met 27 tegen 11 stemmen. Duitseliland. Men telegrafeert uit Berlijn aan laFrance dat men in verschei dene pruisische steden, in de nabijheid der russische grenzen gelegen, een de kreet heelt algekondigd, waardoor het voorlaan verboden wordt overdeduitsche grenzen te gaan, zonder reispas of bijzon dere machtiging der policie. Oostenrijk. Keizer Frans-Jozef is zaterdag ten 2 ure te Gastein aangekomen, vergezeld van twee aides-de-camp, die, even als hij, in burgerklceding waren. Hij werd ontvangendoor de plaatselijke overheden en geestdriftig begroet dooi de menigte, en begaf zich regelrecht naar de villa van keizer Wilhelm, wiens gevolg hem beneden aan den trap afwachtte. Keizer Wilhelm ontving hem aan de deur van zijne kamer en omhelsde hem herhaalde malen, leunde vervolgens op zijnen arm, en zegde glimlachend Gij hebt ongetwijfeld niet gedacht mij nog weêr te zien. Keizer Frans-Jozef drukte hem onmid dellijk de hand en antwoordde Gij moogt overtuigd wezen dat ik mij recht zinnig verheug bij u te zijn. Na een zeer hartelijk en vertrouwelijk gesprek, dat een halfuur duurde, verlieten de vorsten elkander en de keizer van Oostenrijk begaf zich naar zijne vertrek ken. Hij zond depeches naar keizerin Elisabeth, naar prins Rudolf en naar prinses Stephanie, om hun zijne gelukki ge aankomst te Gastein aan te kondigen en zijne vreugde uit te drukken, omdat hij keizer Wilbelm in goede gezondheid had aangetroffen. Ten 4 ure zaten de twee keizers met elkander aan tafel 's avonds deden zij eene wandeling in rijtuig. Op de omlig gende bergen werden vreugdevuren aan gestoken. De keizer van Oostenrijk is zondag na middag naar Ischlteruggekeerd. Keizer Frans-Jozef heeft zondag na middag zijn afscheidsbezoek aan den duitschen keizer gebracht. De vorsten zijn bijna een half uur zonder getuigen bij elkander geweest. Keizer Wilbelm be geleidde vervolgens den oostenrijkschen keizer tot aan den trap, waar de vorsten elkander nogmaals omhelsden. Keizer Franz Jozef ging daarop, vergezeld door het geheele gevolg van den duitschen keizer, de trap af en stapte in zijn rijtuig. Op ditoogenblik verscheen keizer Wilhelm op het halkon, vanwaar hij keizer Frans- Jozef met de oogen volgde tot het rijtuig uit het oog verdwenen was. De drukpers zegt over het algemeen niet veel van de bijeenkomst der twee keizers te Gastein. Zij doet alleen uit schijnen dat eene bijzondere vriendschap dit jaar de betrekkingen der twee vorsten heeft gekenmerkt. De Kölnische Zeitung maakt hierover de volgende bemerking Wij mogen zonder vrees de toekomst inzien, welke gebeurtenissen het westen of het oosten ons ook voorbehouden het verbond dat te Gastein opnieuw plechtig werd bekrachtigd, berust voortaan op vaste gronden en niet enkel op personen. De keizer van Oostenrijk en de keizer van Duitseliland zullen eens aan hunp.e zonen vroeg of laai, volgens den wil der Voorzienigheid—debeproefde vriend schap met den gebuur, als het kostbaarste erfdeel, overlaten. De XIX Siècle zegt dat de czaar zijne plaats in het drievoudig verbond aan koning Humbert van Italië heeft afgestaan doch dat deze niet weerdig bevonden werd ile gast van den oostenrijkschen keizer te zijn. Wat er van dit alles nu zij, de groote scheidsrechter in Europa, de openbare denkwijze, wil van geenen oorlog hooren spreken. Al de volkeren, er in begrepen Duitschland, zijn van dit gevoelen. Zoolang er nochtans in Bulgarië vuur smeult ouder de assche,kan er elkoogen- blik brand uitbersten.... Wet tot beteugeling der openbare dronkenschap. Ziehier de voornaamste bepalingen, welke door de Wetgevende Kamers wer den aangenomen lotbeteugeling der open bare dronkenschap. 1° Zullen gestraft worden met eene DE (3* Vervolg.) VI. De dag was met moeite aangebroken, wan neer Margareta baren echtgenoot eenen brief ter hand stelde, die een onbekende haar voor Van Spiel kwam te brengen. Geeraard deed hem werktuiglijk open, en meende van schrik achterover ie vallen bij het zien des gcïchrifis. Het was wel dadelijk door zijnen neef Marlen Valk geschrevenen, wonderbare zaak, do brief kon zeer onlangs opgesteld zijn, want verschei dene letters waren nog cal Het i> dan de duivel, die er zich mee moeitriep hij uit. Zijne keel werd hem als toegenepen, zijne tanden knarsten tegen elkan der zijno beenen waggelden zijne oogen verduisterden, en als door een dondersteen ge troffen zonk hij gevoelloos neder. Het was lang eer dat hij bij zijn zeiven kwam, en hij opnieuw den brief dorst bezien. De hemel helpe mij zuchtte hij, dit is wel van do hand van Marten gesohroven. Hoe kan dit ooit mogelijk zijn GehaDgen? begra ven zou bij dan werkelijk weer uit zijn graf opgestaan zijn Laat eens zien, wat hij mij wil. En hij las het volgende Neef, Gij weet wio van ons heiden de ware boele als volgtA. Van 4 tot 15 fr., zij die ter straat, op pleinen en wegen, in herbergen, dranksluiterijen en andere openbare plaatsen zullen bevonden worden in eenen staat van dronkenschap, waar door wanorde ergernis of gevaarverwekt wordt voor henzelven ot voor anderen. B. Van 6 tot 15 fr. en met eene gevang zitting van een tot vier dagen of slechts met een dier straffen, zij die dronken zijn de, zich zullen overleveren aan bezigheden welke bijzondere voorzichtigheid of voor zorgen vereischen, ten einde gevaren te vermijden voor hun eigen leven of veilig heid of voor die van anderen, alsmede de openbare ambtenaren, die dronken wor den bevonden in de uitoefening hunner bedieningen. 2° Zullen gestraft worden met een boete van 5 tot 25 tr., de herbergiers en alle andere drankslijters, alsmede hunne aan- gestelden die in de uitoefeningen van hunne handel, bedwelmende dranken zul len toegediend hebben aan blijkbaar dron ken personen. 3° Zullen gestraft worden met eene geldboete van 5 lot 25 fr. de herbergiers en alle andere drankslijter, die 't zij zei ven. 't zij door tusschenkomst van perso nen, die zij hebben aangesteld, in de uitoefening van hunnen handel, dranken zullen hebben toegediend aan minderja rigen die min dan 16 jaren oud zijn,indien deze niet onder bewaking staan van eenen anderen persoon. 4* Zal gestraft worden met eene boete van 26 tot 100 fr.alwie den minderjarige, die ten volle zijne 16 jaar niet bereikt heeft, zal doen drinken ofdrank zal gege ven hebben tot dat hij blijkbaar dronken Oefent de schuldige 't beroep van her- bergierof drankslijter uit dan kan de straf verdubbeld worden. 5° Ahvie met inzicht een ander dron ken gemaakt heeft, zal gestraft worden met eene gevangzitting van acht dagen lot twee jaren en lot eene boete van 50 tot 2000 fr., wanneer de dronkenschap voor gevolg zal hebben eene ziekte met onbekwaamheid tot persoonlijk werk. Indien de dood er op volgt, dan zal de straf tien jaar opsluiting en 250 tot 5000 fr. boete bedragen. 6° Zal gestraft worden met eene boete van 5 tot 26 fr. alwie bedwelmende dran ken zal rondgeven of bediend hebben bui ten koffiehuizen, herbergen of drankslij terijen. 7° Op straf eener gevangenzitting van twee tot acht maanden en van eene boete van 50 tot 1000 fr., is 't verboden eetwa ren en drank te verkoopen in huizen van ontucht. 8° De gemeentebesturen zullen iedere draukslijterij mogen verbieden in huizen bewoond a) door een af meer personen die gekend zijn als zich overleverende aar, ontucht b) door een of meer perso nen, die wegens verleiding van minder jarigen of wegens het houden van geheim huis van ontucht eene veroordeeling heb ben ondergaan. 9° Zal niet onlvanklijk zijn in rechten, de eisch tot betaling van bedwelmende dranken verbruikt in tapperijen, koffie huizen, herbergen en welke andere drankslijterijen ook. De straffen kunnen ook verhoogd wor den, volgens bezwarende omstandighe den ook bij hervalling kunnen de straffen verdubbeld en met gevangzitting bezwaard worden zelfs in erge gevallen kunnen de herbergen voor twee jaren gesloten worden. plichtige is nan de misdaad, voor welke ik onschuldig, den negenden dezer maand opge hangen geweest ben. - lk wil uwen ondergang niet, neen, maar ik begeer bij mijne medebur gers weder te verschijnen, en gelijk voortijds van hen gescht en bemind te worden ik zal niet gedoogen dat mijne arme vrouw en kin deren van verdriet en schande sterven. God is rechtvaardig en almogend, neefhij laat soms toe dat de dooden verrijzen... Ik laat u aan de knagingen uws gewetens over luister naar hunne slem. Uw neef. 2S October 1690. Marten Valck. De indruk, dien deze weinige regelen op Geeraard maakten, is onbesehrijnijk het bloed versteef hem in de aderen de oogen op den vcrschrikkelijken brief gevestigd, stond hij daar als een standbeeld. Margareta, die inlus- schen weder gekomen was. meende, en niet zonder redens, dat hij weer door de ijlkoorts aangetast was. O mijn goede Geeraard, wat is er ge beurd Is het de koorts, die weder gekomen is Ah gij meent dat ik gek ben, niet waar, riep hij in woede uil gij zijt mis vrouw, ik heb nieis dai u moet verontrusten, boort gij Ik ben ten volle bij mijn versland maar ik ben ziek, dat is at Laat mij nu gerust. Een uur nadien stond de doctor, die Marge- rela, niettegenstaande het verbod haars mans, doen roepen had, aan hel bed van Geeraard Meester Van Spiel, sprak bij, hem den pols tastende, het is weer die verwenschte koorts, die u overvallen is maar dat moet eene oorzaak toe beslaan. Eene oorzaak... eene oorzaak want wilt gij zeggen vroeg de zieke bitsig, de ontrust, Strijd tegen den waren Godsdienst. De tijden veranderen, de menschen in zeker punt niet. Sedert het katholiek geloof bestaat, is er iusschen het menschdom, een vijandige partij opgestaan tegen het geloof. Wie de inrichter, de ophitser, de aan voerder dezer partij, door de eeuwen heen is, weet natuurlijk ieder welden kend katholiek gemakkelijk te raden. Sedert 1800 jaren, bestaat het kamp der strijders tegen het geloof van Christus. Het is verdeeld in een groot getal on- derdeelen, het strijdt onder van allerlei vaandels, maar werkt toch altoos meê in den zelfden ongodsdienstigen strijd. 't Was het Jodendom. 't Was het heidendom. 't Waren de schismalieken van alle soort, 't waren ketters van alle kleur, in hunnen haat tegen ons oud geloof, reikten zij zich steeds de hand. In de 16eeeuw heetenzij gereformeerden of protestanten, in de 17e jansenisten, in de 18e philosovensedert een halve eeuw noemt men ze gewoonlijk liberalen en thans begint men stillekens dien naam te vervangen door progressisten. Maar hun naam, doel eigenlijk aan de zaak niets. Onder dien naam, verbergen zij de ware reden van hunnen strijd, den haat tegen den godsdienst. Wij spreken hier niet van de personen. Bij hun allen, zelfs bij de progressisten bestaan er, die niet in hun kamp zich zou den bevinden, indien zij overtuigd waren, dal hunne partijschap, geen andere reden van bestaan heeft, dan de haat tegen hun eigen geloof. Want velen nog onder hen gelooven. Zij bewijzen dit bij hunne zieken zij bewijzen dit op hun sterfbed. Maar dit belet niet, dat wij gerust zeggen kunnen, dat in het liberalism, het heette ook communism, socialism, radikalism, pro- gressism ol doctrinarism, alle de haat, alle de vijandschap tegen de kerk zich ver- eenigt. En degenen die geen godsdienst hebban, en die er weinig hebben, en degenen die er eenen hebben volgens hun eigen fabri kaat, al dezen zijn liberalen, en noemen zich liberalen. De hoedanigheid zelve van het liberalism is van, 't is zelfde hoe en waar en aarom, legen den godsdienst of tegen zijne priesters te wezen. Zeker, nemen alle liberalen dit niet aan. Zeker, beweren er velen van hun, dat zij tot onzen godsdienst behooren en zul len blijven behooren. Maar in dit geval zijn zij verblind, of wel zij huichelen. Zij zien dat liet liberalismus niets an ders is dan de strijd legen den godsdienst en zij willen blijven liberaal zijn. Velen bedekken hunnen haat tegen den godsdienst, door hunne vijandschap tegen de priesters. Zij strijden tegen dezen, maar niet tegen den godsdienst, zeggen ze. Omtrent gelijk men tegen een leger van een land strijden zou, en toch dit land in zijn hart zou dragen. De liberalen vandiesoort,kunnen slechts hen zeiven bedriegen, maar niemand anders meer. Het gezond oordeel heeft sedert lang kort recht met die veinzerij gespeeld. Zij behooren, wetens of niet wetens, tot het leger der strijders tegen het katholiek geloof, zij strijden meê onder het vaan del der hel, dat sedert 18 eeuwen, boven het ongodsdienstig leger wappert. Onafhankelijke HANDEL EN NIJVERHEID. Ilopbericlit. Wij onlleenen aan 't Handelsblad, liet volgende bericht 't welk het van delirma M. H. Russ Comp. te Praag (Bohemen) komt te ont vangen De tegenwoordige toestand der hop plant in Oostenrijk is onder allo opzich ten bevredigend, en aangaande de kwali teit luiden deingekofoen berichten recht gustig. Te Saaz, waar de plant zich krachtig en vrij van alle ziekte ontwikkelt, ver wacht men zich aan eene opbrengst welke voor die der vorige jaren niet zal moeten onderdoenin Auschaer Roth- en Grünlatiders zal die opbrengst daaren tegen beduidend grooter zijn. In Opper-Oostenrijk en Steirremark was de plant van het begin af der ont- die in zijn binnenste woedde, willende verber gen, maar die nochtans aan bet oplettend oog van den geneesheer niet ontging. Eh maar 't is de zieke, die de genees heer daar bij moet helpen wij kunnen wel wal in het lichaam zien maar toch in de ziel niet... Het verdriet, de bekommernis, bij voor beeld, kunnen er dikwijls oorzaak toe geven, dat ziet inen dagelijks. Zie, meester, wij zijn hier alleen, wij kunr.cn dan vertrouwelijk klap pen wilt gij, dat ik u onbcwinpeld spreke Zeg maar, sprak Geeraard, wiens ontroe ring bij elk woord des geneesheers aangroeide. Eli wel ik meen te gelooven, dat gij van spoken vervaard zijt.... Ik... ik, dat ik de spoken zou vreezen Niet hel minste als ik er u gister van sprak, was het maar '.it gekschecrderij En waarom zou ik er van bevreesd zijn Ben ik, bij geval, misschien plichlig Ik wil niet gedoogen, dat men nog van mijnen neef, in mijn bijzijn, spreekt, verstaal gij dat, doctor Van uwen neef, hernam de doctor lang zaam en op ieder woord drukkende van uw neef?. -, maar ik heb er u mot van gesproken. Nog eens, ik wil niet hebben dat gij dien naam nog uitspreekt riep Geeraard in woede ontstoken uit. En wal maakt mij de gedachtenis van Valck een gehangene een.... -— Voleindig niet, ongelukkige onderbrak hem de doctor met nadruk uw neof was een eerlijk man, hoort gij, ni6ester Geeraard De gerechtigheid der aarde kan falen, 't is waar maar de Goddelijke rechtvaardigheid zal ook hare beurt hebben, en deze kan zich niet be driegen. De schuldige zal eerlang gekend wor den, cn aan dezelfde galg hangen schommelen, waar Valck aan gehangen is geweest, en Marten zal, levend, de richting van den eerloozen lasteraar bijwonen Is hij dan waarlijk uit het graf opge staan stamelde Geeraard. Ik heb u reeds gezegd, dat zulke gebeur tenissen nog plaats gegrepen hebben, sprak de doctor heengaande, en bij liet meester Van Spiel alleen aan zijne akelige gedachten over. VII. De drie volgende dagen schenen Geeraard zooveel eeuwen te zijn, gedurende welke hij in eenen waren doodstrijd verkeerde. Hij was gedurig door afgrijselijke hersenschimmen ver volgd. Zijne ongelukkige vrouw was meer cn meer overtuigd dai Geeraard het verstand ver loren had, en gerucht verspreidde er zich welhaast van, in geheel de buurt. De arme man is stapelgek, sprak men liet 13 zeker de ongelukkige dood zijns ncefs, die hem in de hersecs geraakt heeft Den derden dag, mot het vallen van den avond, stond Van Spiel op den dorpel zijns winkels, wanneer hij eensklaps een man tol zich naderen zag. Geeraard Van Spiel, kent gij hem burger sprak hij. liet is aan hem, dat gij spreekt. Dit is dan voor u, sprak do onbekende, hem eenen bric! ter hand stellende. Van wie komt hot Wat weet ik datvan den duivel mis schien, atitwoordne dc barschc boodschapper heengaande. Geeraard, van schrik bevende, keerde huis terug, nam de lamp van de tafel, waar zijne vrouw zat bij te werken, ging naar zijne kamer, brak een brief open, en het geschrift van zijnen neef herkennende Maar hij leeft dan Hij is dan verrezen riep hij, hel papier in zijne handen wringende uilzijne krachten wareH op hel punt hem te begeven, hij stronkeldc gelijk een dronken mensch. Het was maar na lang dralen dal hij den moed vond om de volgende regelen te lezen He wel neef, uw geweien verwijt u das niets Gaat gij nog lang aan zijne slem weder- staan Wilt gij nog mijne onschuld niet aan den dag brengen Pas op, neof, indien gij niet spreekt, zal de goddelijke rechtvaardigheid er in bel kort tusschen komen. De onrust, die op dit lezen geheel zijn wezen vervulde, verliet hem niet meer bel liet zijn werk varen, sprak maar zeer zelden meer en dan nog waren het altijd onsamenhangende woorden. Dan ging hij traagzaam, dan weer liep hij woest door het huis soms bleef hij uren lang in zijnen zetel liggen. Alle nachten werd iiij in zijne rust door schrikkelijke droo- men gekweld linn sprak hij van anders niet als van gerechtigheid, magistraten, pijnbank, galgen, enz.soms meende hij zich omringd te zien van afzichtelijke spoken, en verbeeldde zich zijnen neef Marlen Valck voer hem te zien verschijnen. Margareta bad alle hoop opgege ven, ?-n de geburen, die getuigen waren van Geeraards doenwijze, twijfelden mot of hij was stapelgek. Drie weken verliepen en regelmatig ontving Van Spiel, van vijf tot vijf dagen, eenen brief door de band zijns neefs geschreven. Op bet einde brachten dezo geheimzinnige brieven hem in zulkdanigen toestand, dat zijne praat zieke geburen niet alleenlijk bidden slaan dat hij hei verstand vcrioren haJ, maar dat Inj wel dadelijk vau den boozen geest bezeten was. (Wordt yoortgzzw.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1