NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. VERTELLING. Donderdag 10 November 1887, 10 centiemen per nummer. 42ste Jaar, N° 2204, ABONNEMENTPRUS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Belastingen. Benoemingen. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars jr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijli in bij C. VAN DE PUTTË-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cniqne Snuua. AELST, 9 NOVEMBER 1887. Keizer van Duitschiand.De Gaulois van Parijs zegt dat de gezondheidstijdingen over den keizer van Duitschiand in 't ge heel niet geruststellend zijn. Men aarzelt loebereidsels te maken voor het leest der keizerin van Oosten rijk. dat den 19 plaats heeft uil vrees dat hel afsterven van den keizer nabij is. Hetzelfde blad geeft weinig geruststel lende berichten over den kroonprins. Men zou die berichten voor den keizer verborgen houden. (Men vergete de bron niet, waaruit die tijdingen voortkomen.) Engeland. De Londener korrespon- dent van Freeman's Journal zegt uit stel lige bron vernomen te hebben dat eenige invloedrijke konservatieven een ontwerp zullen neerleggen, waardoor in zekere mate voldoening wordt gegeven aan de Home-Kuiers. Dit ontwerp zou in Ierland eenegecen traliseerde uitvoerende macht daarstel- len, welke rechtstreeks zou afhangen van de regeering der koningin, alsook eene regeering inrichten met volle wetgevende macht, maar zonder recht van toezicht over de uitvoerende macht. Deze inlichtingen kunnen enkel aan- veerd worden onder alle voorbehoud. De iersche kwestie. Wij kunnen niet nalaten terug te komen om het belang der zaak zelve op de onthullingen der Freeman's Journalaangaande het plan van zekere konservatieve leden van het engelsche Lagerhuis, ter regeling van de iersche kwestie. Ziehier de voornaamste bepalingen van dit plan. Men zou in Ierland eene gecentrali seerde uitvoerende macht daarstellen (rechtstreeks afhangende van het kabinet te Londen) en een ierscii parlement stichten met volle wetgevende macht, doch zonder recht van toezicht over de uitvoerende macht. Het geheim van de macht en de on alhankelijkheid van het uitvoerende beheer zou liggen in het heften van be stendige belastingen, door het keizer lijke Parlement van Westminster te stem men. Dit stelsel van bestendige belastin gen zou de steunpilaar van gansch het ontwerp zijn. De landlords zouden onteigend wor den bij middel van obligatiën, op de ge- EEME Naar het Engelsch. I. Het was Kerlsmis, en de tonen der kerkklok klonken vroolijk over dc sneeuwvlakte. Zij ruischten als muziek door de heldere en koude lucht met eene vreugdevolle slem verkondig den zij de wonderen van den Kerstnachtzij bezongen het schoone verhaal, dat, hoe me nigmaal ook reeds gehoord, altijd nieuw blijft. Wio zal ons dien Kerstnacht schetsen, welke reeds meer dan achttien eeuwen tol hel verle- dene behoort Het wonder der liefde.dat daar in dien duisteren nacht werd gewrocht, on der de lofzangen der Engelen,zouden deze ons alleen kunnen beschrijven. Twintig jaren zijn vervlogen sedert den Kerstnacht, waarvan ik thans spreek het was een Kerstnacht in den waren zin des w'oords koud en helder, terwijl hel slerrenheir aan het uitspansel flikkerde. Ue sneeuw had haren blanken, harden en krakenden matei bevallig over het aardrijk uitgestrekt, en sierde dit evenal3 de wille sluier eene bruid tooit want de adem van den wintervorst was daar overheen gegaan. Uet maanlicht bescheen den helderen grond en de ijsspitsen, en vormde zonderlinge schaduwbeelden op de uitgestrekte wone inkomsten gewaarborgd. Hunne landerijen zouden aan de pachters wor den gegeven, die aldus ook eene grond belasting zouden moeten betalen. Men zou echter de groote eigenaars dringend uitnoodigen belangrijke domei nen in hun bezit ie houden, ten einde aldus hunnen invloed in het land te her winnen. Men verstaat dat zulk nieuws enkel met voorbehoud kan wordenmeêgedeeld. Rusland. De russische gezant te Berlijn graaf SchuwalofT heeft officieel meegedeeld dat de czaar aan het duitsche hof een bezoek zal brengen, op een nog niet voor goed vastgesteld tijdstip. De czaar zal waarschijnlijk te Berlijn niet overnachten, naar eenen geheelen dag blijven, De 32° halve brigade russische troepen heeft last gekregen dichter bij de oosten- rijksche grens ie komen en garnizoen te houden te Dubno en te Radziwillow. Deze leste stad is slechts op eenige hon derden meters van de grens gelegen. Tot hiertoe waren er te Radziwillow enkel gendarmen en douaniers. De aankomst dezer troepen boezemt dus groote onrust in aan de oostennjksche grensbevolking. Te Weenen is men insgelijks over deze tijding verontrust. Men leest in de Flandre libérale De wetgevende kiezingen naderen. Een klerikaal blad meldt dat men in het ministerie van financiën ontwerpen voorbereidt, tot vermindering van ver schillende belastingen. De lezers der Flandre moeten weinig op de hoogte zijn van hetgeen er omgaat, om te gelooven dat men nu eerst aan het verminderen der belasting denkt. Reeds inde vorige zittijden der Kamers werden opvolgenlijk twaalf wetten ge stemd, houdende afschaffing of vermin dering van belastingen. Deze zijn 1° Afschaffing van het zegelrecht op de verzekeringen2° Vermindering der be lastingen op de sterke dranken 3° Af- schaffiing der zegels op de prijsbriefkens in de winkels 4° Vermindering van den accijns op het bier 5° Vermindering op de vervoertarieven van den ijzerenweg 6° Vermindering der rechten op de ver wisseling van landgoederen 7° Vermin dering der vaart- en tolrechten 8° Ver mindering der registratierechten op de huurvoorwaarden 9° Afschaffing der tol rechten op de bruggen leidende naar staatswegen 10" Vermindering der in- komrechten op de koffie 11° Verminde ring der proceskosten in gedingen tegen den Staat, en 12° Vermindering van de bijdrage der gemeenten in de wacht gelden der afgedankte schoolmeesters. Wat nu de verminderingen betreft, welke het gouvernement zou ontwerpen in't vooruitzicht der kiezingen, zij zullen bij de burgerij wel gekomen zijn. Het liberaal ministerie ging anders te werk. Kiezing of geene kiezing, het was altijd zakuit Van 1881 tot 1883 werden niet minder dan zeventim nieuwe of ver meerderde belastingen gestemd. En het te kurt in de Staatskas groeide maar altijd aan van 5 millioen in 1879 was hei reeds tot 19 millioen beklommen in 1884. Die politiek zegt de Patriate spot tend was de echte, goede, eerlijke politiek. Men vraagt zich nog met verba zing af waarom de kiezers er, in 1884, een einde hebben aangesteld De liberale pers, zoo schrijft het Han delsblad, inderdaad de partij der sloek- ops heil bij elke benoeming van eenen katholiek in het rechterlijk gebied, 'een geschreeuw aan, alsof men haar eene rib uit het lijf sneed. Een liberaal moet dus alles alléén heb ben De konservatieven moeten dus geen enkele plaats bezetten Zij, zij moeten dus maar betalen en niets zijn. Met al dat liberaal geschreeuw heeft men hel in alle geval zóó wijd gebracht dat de konservatieve ministers er naar luisteren, en aan liberalen een ruim deel van de benoemingen geven, zonder zelfs te denken dat men eerst ten minste hel evenwicht zou dienen te herstellen. Indien men eens eenen oogslag wilde geven op den ouzaligen tijd van den sek- taris Bara.zou men zien hoe deze te werk ging. Wij zullen er hier een klein optellings- ke van maken, en den eerlijken burger vragen wat hij van die schreeewende onrechtveerdigheid denkt. De opgaaf werd gedaan door M. Was- seige, in de Kamer, en liep van 4867 tot 1870 dus slechts over drie jaar. Te Luik, in het rechtsgebied van het hof van beroep, deed M. Bara 63 benoe mingen (raadsheeren, rechters, leden van het parket) waarvan 47 liberalen 7 ka tholieken 9 twijfelaars. Vrederechters 26 benoemingen 20 liberalen 4 katholieken 2 twijfe laars. Bijgevoegde rechters 58 benoemingen 47 liberalen 7 katholieken 4 twijfe laars. Griffiers 15 benoemingen 13 libera len 1 katholiek 1 twijfelaar. Notarissen 46 benoemingen 38 libe ralen 9 katholieken 2 twijfelaaas. Alzoo 462 benoemingen 127 libe ralen, 19 katholieken, 16 twijfelaars, dus vlakte do maan wierp eveneens haar licht over den steeds woeligen en geduchten Oceaan, over duistere wouden en over kale en eenzaam liggende velden, alsmede over groote steden, dorpen, pleinen en bewassen heuvelen hare stralen schenen bij voorkeur de torenspitsen van groote kerken en die van grijze kloosters te beschijnen. Wie zal ons zeggen, welke ta- fereelen van vreugde en smart, van leven en dood zij op dien Kerstavond beschenen Hot aardige stadje Tuhlea te midden der vruchtbare landouwen vaQ het graafschap Lei- cesier, omringd door weilanden en korenvel den, scheen onder de stille en de schoonheid van den heerlijk door hol sturrenlic.bt bescho- ncii Kerstavond ingesluimerd te zijn. Zulk een bekoorlijk tafeieel treft men alleen in oud- Engeland aan. De bosschen van Burdale omgeven het stad je, en de straatweg, die daarheen leidt, is bekend als Burdale road. In vroegere tijden kwam het volk van heinde en verre om daar het water te drinken uit de Heilige Bron,welke aangenaam in de schaduw van prachtig groene en reusachtige boomen gelegen was een met wilde bloemen bezaaid grastapijt omringde haar, en hel ruischen van haar water klonk als eeuc lieflijke muziek verdwenen is thans dat boog geboomte en evenzoo het donzige veld tapijt" De Heilige Bron heeft, onder de koude hand der werkelijkheid, al hare poëzie verlo ren. Noch hel heerlijke zonlicht, noch de zil veren stralen der maan beschijnen haar meer, en het volk bezoekt haar niet meer als eene heilige plaats het welluidende gedruisch vau haar water smelt niet langer met hel gezang der vogelen samen. Haar naam heeft zij evenl- vvel' behouden, en vreenfclelingen vragen zich 15 p. c. katholieken. Wat het notariaat aangaat, op 49 be noemingen, waren 38 liberalen, 9 katho lieken, 2 twijfelaars of 23 p. c. katholie ken. In het hof van beroep van Brussel magistraten 73 benoemingen 57 libera len 41 katholieken 5 twijfelaars. Vrederechters 17 benoemingen 15 liberalen 2 katholieken. Bijgevoegde rechters 58 benoemingen 37 liberalen 7 katholieken 14 twij felaars. Griffiers 15 benoemingen 15 libera len. Notarissen85 benoemingen 60 libe ralen 11 katholieken 14 twijfelaars. Dus voor» de magistraten in verschil lende soorten, in het rechtsgebied van het hof van Brussel, waren er 153 benoemingen, waarvan 114 liberalen, 20 katholieken, dus 17 p. c. voor deze lesten. In het hof van beroep van Gent Ma gistraten 62 benoemingen 56 libera len 4 katholieken -— 2 twijfelaars. Vrederechters 23 benoemingen 21 li beralen - 2 twijfelaars. Bijgevoegde rechters 38 benoemingen 36 liberalen 1 katholiek 1 twijfe laar. Griffiers 14 benoemingen 14 libera len. Notarissen 57 benoemingen 46 libe ralen 5 katholieken 6 twijfelaars. In het geheel op 137 benoemingen,zijn er 127 liberalen, 5 katholieken, dal is 4 p. c. katholieken. In zaken van nota rissen waren er 46 benoemingen, waar van 5 katholieken, dus 10 p. c. katholie ken. In dit geval scheen er nog eene zekere gematigheid, zegt de Patrie, in de benoe mingen van M. Bara maar van 1878 tot 1884 toonde hij meer stoutheid. Toen waren er niets meer dan liberale benoe mingen. En wat dient eimeer gezeid De Ilekwaanilieidskiezers van rechtsweg©. Gansch T land door wordt op 't oogen- blik het stelsel der bekwaamheidskiezers van rechtswege ten strengste afgekeurd. Met krachtdadigheid eischt men dat dit voorrecht aan de openbare beambten en bedienden en de meestergasten toege kend door de wel van 1885. ten spoedig ste zou verdwijnen. En inderdaad, vooral in de groote cen trums zijn het de openbare ambtenaren en bedienden die over de meerderheid beschikken, en dus de balans doen over hellen langs den kant van waar zij hopen meest voordeelen en profijten te genieten. In die omstandigheid zijn de bekwaam heidskiezers van rechtswege een gevaar voor de financiën van provinciën en steden. Alle deze lieden leven van de open bare gelden en hebben er, bij gevolg, het grootste belang bij, de uilgaven altijd meer en meer te doen toenemen. In de groote steden beschikken zij, om zoo te zeggen, over de openbare gelden, want wee hen die zich tegen hunne eischen zouden durven verzetten. Het zijn heden de burgers, de kooplie den, de nijveraars, de winkeliers, de ambachtslieden enz. enz. niet meer die daar, in de provinciale- en gemeentekie- zingen, uitspraak doen, neen, 't zijn de openbare ambtenaren en bedienden. Zij zijn de meesters van den dag En hoevele van die beambten en be dienden telt men niet die bijna geene ge leerdheid bezitten, die met moeite kun nen lezen en schrijven, en dus hunne kiesbekwaamheid alleen putten in het jaarlijks opstrijken eener jaarwedde van 1500 franks?... De meestergasten zijn ook kiezers van rechtswege, doch deze categorie opent de deur aan't schandaligste kiesbedrog. De wetgever van 1883 heeft veronder steld dat er in ieder fabriek slechts één meestergast en een lioofdmagazijnier zou wezen en hij schonk het kiesrecht aan al deze die aan 't hoofd waren van een werkhuis dat ten minste 25 werklieden telt. Doch de partijen hebben er eene ande re uitlegging aan gegeven, uitlegging, die door de uitspraken van de gerechtshoven bekrachtigd is geworden. In zekere fabrieken waar men voortijds een meestergast en een hoofdmagasinier telde die aan 't hoofd van 50.0 werklie den stonden telt men er lieden, nu dal, de getalsterkte der werklieden meer dan de helft verminderd is, meer dan 20, en jaarlijks stelt men er nog nieuwe aan, bij zooverre dat men er, binnen weinige jaren, voor ieder groot fabriek, wel 40, ja zelfs, 60, 70, 80 zal tellen. Wij moeien uit onze stad niet gaan om tr een voorbeeld van voor oogen te heb ben. En wat zijn die meestergasten Van 10 zijn er 9 die geene geleerdheid bezit ten of slechts een weinigskekunnen lezen en schrijven... De groote fabriekanten bezitten dus hel middel om bijna zoovele kiezers te maken als ze maar willen. Dat is een bedrog 't welk moet uitge roeid worden Wat wonder is in deze zaak, 't is dat de klerken, dezer fabriekanten die nog- thans geleerdheid en kennissen moeten bezitten, geen kiesrecht hebben, ten wara zij den cijns betalen of het exaam onder- verwonderd af, waarom men die alledaagsche fontein de Heilige Bron noemt. Op den meergemelden Kerstavond bedekte eene dikke laag sneeuw don weg naarBuraale, en als franjes bad de sneeuw zicb aan de bla- derlooze takken, welke zich in uilnoodigende houding hemelwaarts hieven, gehecht De uit gestrekte weilanden geleken eene onafzienbare sneeuwvlakte nu slak de wind eens op, dan ging hij weder liggen, en zijne wilde klachten klonken als treurmuziek door het luchtruim de boomen bogen hun fiere kruiu, alsof zij er naar luisterden, en zelfs tol bel struikgewas schenen hare toonen door te dringen. De ster ren glinsterden als diamanten aan het donker blauwe firmament de maan wierp haar zacbj licht over do versch gevallen sneeuw en be scheen het zacht slroomende water der Heili ge Bron. Op een verren afstand der kleine stad hoor de men het gedruisch van menschen, het vroo- lijke en uilnoodige de klokgelui der Maria-kerk en de zachte, heerlijke muziek van den Kerst avond. Met langzamen tred, en als in treurige ge dachten verdiept, bewoog zich eene lange en slanke vrouwelijke gedaante eenzaam langs den weg naar Burdale zij was gehuld in een wijden zwarten mantel, terwijl een dichte slui er hare gelaatstrekken verborg. Zij betrad weder de oude plaatsen, waar de onschuldige jeugd zich des zomers vermaakte, en ging ver der over den hard bevrozen grond voort, tot dat zij hei zacht gemurmel der Heilige Bron hoorde. Zij bevond zich geheel alleen op den pubheken weg, doch geen overhaaste gang verried bij haarde minste vrees. Toen zij bij de Heilige Bron was gekomen, en het ruischen van het vallende water tot haar doordrong, stond zij stil als iemaDd, die in droevige ge peinzen verzonken is 't ls nog altijd hetzelfde, zeide zij tot zich zelve, terwijl zij daar zoo bij de Bron stond het ruischen der BroQ herinnert mij steeds dat overoude verhaal Zij hoorde zulks gaarne want in weerwil van vorst en sneeuw, zette zij zich op een der sleenen neder, die de Bron omringden, en luisterde met gespannen aandacht naar het vallen van hel water. Zij schoof den langen sluier, welke haar ge laat bedekte weg en bleef de Bron onverpoosd aanstaren. De maan verlichte hare schoone wezenstrekken; die vrouw zag er fier, bekoor lijk en levens droefgeestig uitde uitdrukking harer donkere oogen en haar reeds gerimpeld voorhoofd getuigden van een onbeschrijllijkc zielesmart Hoe kwam het, dat zij, die alles in zich ver- eenigde om de vreugdo, ja de zonneschijn, in een gelukkig gezin te wezen, daar in dien kouden winternacht over hot glinsterende wa ter der Heilige Bron gebogen zal Terwijl zij daar zoo zat te luisteren, bewogen hare lippen zich zenuwachtig hel gelui der Kerstklok en en de liederen der Kerstzangers kon men dui delijk in de stilte \an den nacht hooren hel was hel eerlijke klokkenspel der Slariakerk, hetwelk de geloovigen tempelwaarls riep. Er was een tijd geweest waarop dat klokkenspel de Katholieken tot hel bijwonen der gods dienstoefening binnen hare muren riep thans nu zij in vreemde banden was overgegaan ruischten de tonen der avondklok met meer door de gewelven der Mariakerk het altaar was van zijne sieraden ontbloothet beeld van den aan het kruishout geklonken Zaligmaker was daar niet meer aanwezig, en het spel der oude klok klonk als treurmuziek. Wat ging er toch wel in de ziel dier zich daar zoo eenzaam bevindende vrouw om, terwijl zij in het rui- schende bronwater staarde geen traan welde er in haar oog en geen enkele zucht ontglipte haren boezem. Slechts eenmaal wrong zij hare handen, en keek met een verwilderden blik naar den wolkenloozen hemel. De koude werd vinniger de maan wierp een voller licht over de vlakto de wind joeg met een klagend ge fluit door hel geboomte en hel uur van mid dernacht was nabij Luister Over de kruinen der statige boomen treft de klank eener andere klok baar oor thans is het niet hel herhaald gelui van den klokkentoren het was een korte en lieflijke toon, toe te roepen Komt lot mij Toen de vrouw aan do Bron den eersten klank hoorde, richtte zij zicb plotseling op, terwijl eene huivering door hare leden liep en haar als T ware gelijk een vlijmend zwaard door het hart ging. Zij stond op, scheen den ruischcnden waterval een laatst vaarwel toe te roepen, en ging weder langzaam den weg op. Iedere plaats bleek haar bekeud te zijn, en toch had bel den schijn of zij haar onaange naam aandeed. De lonen der kerkklok drongen al meer tot haar door. Opeens begonnen de lichten der kleine stad in de verte te glinsteren. Ue vrouw ging over een smal voetpad, en bleef toen een oogenblik staan.Voor haar stond den de kerk en het klooster Sl-Pieter. liet licht scheen door de kerkramen en hei volk spoede zich tempelwaam. Zij wachtte bij het Godshuis tot de laatste achterblijvende voorbij was, en trad het toen mei lichten tred binnen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1