NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 5 Januari 1888, 10 centiemen per nummer. 428te Jaar, N 2220, ADOLF EN IRMA, ABONNEMEIVrPRIJS ANNONCENPRIJS l BERICHT. IPolitiek overzicht. Leo XIll en zijne vijanden. Z. H. Paus Leo Xlll DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Qewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Clique Sana. AELST. 4 JANUARI 1888. De Denderbode ver- schijnt twee maal ter week tegen de prijs van 6 franks 's jaars, ten bureele te betalen. Verleden jaar was hel Frankrijk, dal bij 't begin van 't jaar reden tot onrust gaf, nu is 't van den gansch overgestel- den kant, van Rusland, dat de vrede be dreigd wordt. Wij berinneren ons nog de dagelijksche aanvallen der duitsche pers tegen generaal Boulanger. alsdan minister van oorlog. Toen ook ging de schreeuw als de lente komt, en de schoone dagen zijn daar, dan dommelt het kanon aan de boorden van den Rijn En het onweer *is afgedreven en de politieke hemel is niet meer donker in 't Westen, maar in 't Oosten. Daar ook vallen de dagbladen elkaar met woede aan daar ook wordt de oor log als staande voor de deur gedacht. Zal 1888 afloopen zooals 1887 Zal het tot eene botsing komen, of zullen wij weer een geheel jaar onder schrik en angst gebukt gaan, tol groot nadeel van handel, nijverheid en internationale be trekkingen Laat ons de hoop koesteren dat eene oplossing om't even welke nabij zij. Zij weze bloedig of zij weze vredelie vend, zij kan enkel bijdragen tet de op lossing der noodlottige krisis, die van dag tot dag in zwaarte toeneemt. Czuar en Paus. De Paus heeft het volgende telegram van den czaar ontvan gen Gatchina. 31 dec. Ik verzoek u, mijne hartelijke geluk- wenschen te aanveerden, ter gelegenheid van de 30' verjaring van de intreê Uwer Heiligheid in het priesterschap van die Kerk, aan welke uw Pontificaat zulke schitterende diensten bewezen heeft. Wenschende de godsdienstige be langen mijner katholieke onderdanen te waarborgen, twijfel ik niet of de hooge wijsheid, waarvan gij zooveel blijken ge geven hebt, zal mij in staat stellen de be hoeften der roomsche kerk te verzoenen met de grondbeginsels van mijn rijk. ALEXANDER. Ook de koningin van Portugal en Dene mark, de graaf van Parijs, de russische ministers von Giers en Tolstoi zonden telegrammen. NOVELLE. (i"e Vervolg.) En ik dan, Betli, riep Irma ontroerd, terwijl zij weder de hand der meid vatteEn ik dan Wie heeft u verzorgd tijdens uwe laatste onpasse lijkheid Beth bracht de hand hirer jonge meesteres be vend aan hare lippen en staarde ze, tusschen hare tranen heen, gedurende een oogenblik in 't gelaat. Ach brak ze eindelijk snikkend los gij zijt zoo goed, zoo braafWaarom moet gij ons vroeg reeds verlaten Ik u verlaten riep 't meisje verwonderd Ik u verlaten, Beth Wat wilt ge toch zeggen Dat gij weldra trouwen zult, Irma Trouwen herhaalde dezeen oen vurig rood overliep op eens haar gelaal. Ju, trouwen, vervolgde de meid, die hare kalmte scheen terug te bekomen, naarmate 't meis je de hare verloor Ik heb reeds lang opgemerkt, dat er lussehen u en... Adolf groote vriendschap bestond En ik weet wel, waarom Adolf dezen voormiddag gansch aangedaan was, als bij vroeg om uwe moeder alleen te sprekenEn waarom uwe moeder daarna zoo diepzinnig liep, eö mij De katholieken ïn Rusland. Omtrent den treurigen toestand der katholieken in Rusland meldt de Przeglad van Lem- berg nieuwe bijzonderheden, die bijzon derlijk Lithauwen betreffen. In het regee- ringsdistrikt Minsk alleen zijn 48 paro chiën zonder geestelijken deze kunnen slecht hier en daar door de weinige pas toors van andere gemeenten bezocht worden. Nog niet tevreden, dat men de katholieken buiten staat heeft gesteld te hooren of de HH. Sakramenten te ontvangen, belet men hun nog in de ker ken bijeen te komen om, al is het hij afwezigheid van een priester, gezamelijk te bidden. De gouverneur-generaal, vorst Tru- betzkoi, heeft aan de dekens een omzend brief gezonden, waarin deze vergaderin gen in kerken, welke niet door een pries ter worden bediend, verboden worden. De dekens er. pastoors, wien de paro chiën zonder zielesherder nog op den hals zijn geschoven, moeten onder bedreiging van strenge straffen, de sleutels der ker ken in verzekerde bewaring houden. Wanneer eene katholieke kerk bouw vallig is geworden of gedeeltelijke her stelling vereischt, hangt het voorname lijk van den naastbij wonende pope af, of eene nieuwe bouw mag opgericht of eene herstelling mag gedaan worden. En om zooveel mogelijk te beletten, dat de open gevallen plaatsen van geestelijken weer worden aangevuld, wordt aan de aspi ranten naar de toelating tot de semina- riën een zeer zwaar examen opgelegd en zelfs dan, wanneer zij dit doorstaan, mogen zij hunne studiën niet beginnen, voor en aleer de regeering daartoe hare bijzondere vergunning heeft gegeven, welke gewoonlijk zoolang uitblijft, dat de leergang reeds lang begonnen is, wanneer de nieuwelingen mogen worden toegelaten. En het is volstrekt geene zeldzaamheid, dat de kandidaat te ver geefs op de toestemming blijft wachten. Wat aangaat den toestand van russisch Polen in verband met den europeeschen toestand, ook deze kan alles behalve rooskleurig worden genoemd. Te Wee- nen doen daaromtrent allerlei geruchten de ronde, waarvan wij er hier eenige meêdeelen. Men zegt dat reizigers in die streken buitengewone moeilijkheden ontmoeten en zelfs aan groote gevaren blootstaan, dewijl de poolsche bevolking ten hoog ste is opgewonden. Zij rekent op eene aanstaande herstelling van het koninkrijk Polen en is van oordeel, dat de samen trekking der russische troepen niet tegen den vreemde, maar tegen hen wordt gericht. Zij spreken zelfs reeds dér mogelijkheid van eenen opstand, en men voegt er bij, dat de russische regeering kozakken heelt gezonden lot in de klein ste dorpen. Volgens een gerucht zelfs zouden reeds vier Polen zijn doodgeschoten, wegens poging tot opstand. Al deze geruchten worden met veel twijfel te Weenen ont vangen men beweert daar dat de rus sische regeering ze doet verspreiden om in de voorgewende onrust en neiging tot opstand der Polen, een voorwendsel te hebben tot nieuwe bewegingen van troe pen. Het is mogelijk dat hiervan iels waar is. maar het komt ions toch aanneemlijk voor, dat zich eenige beweging en onrust als de bedoelde, onder het poolsche volk heeft geopenbaard. Uit Rome wordt geseind dat het Leo- komiteit aldaar bepaald heeft dat aan al de kinderen, die op 31 januari worden geboren, een spaarkas-bon van 400 fr. zal geschonken worden, op voorwaarde dat zij den naam Leo of Leonia zullen dragen. In Ierland. Het engelsohe ministe rie heeft zich verplicht gezien aan de rechtmatige eischen der leren te voldoen: de landbouwkommissie van Ierland heeft besloten tot eené vermindering der pach ten over te gaan. Het feit maakt groote opschudding, daar de regeering thans zelf de juistheid erkent van de bewee ringen van MM. Gladstone en Parnell. De iersche pachters Ttünnen met deze wijziging geen vrede hebben, daar zij hun in verre na nog geen recht töekent. Anderszins zullen de landlords woedend zijn, daar het kabinet ten hunnen nadeele de iersche krisis wil oplossen. Bij M. Gladstone wist men ten minste een bepaald feit hij wilde de Ieren recht geven en de landlords onteigenen, de gansche natie zou de schuld betalen van Engeland en Ierland, De politièk 'van lord Salisbury in Ier land mist allen grond en zal het ministe rie in 't verderf storten. zooeven nog beval hier niemand binnen te laten dan... Adulf alleen Heeft moeder u dat gezegd, Beth riep Irma, wier oogen schitterden van vreugd. Ja, antwoordde deze, en dat verwondert mij 't geheel niet, want Adolf is een zeer brave jon gen. Maar toch, kind, indien gij ons om lieiu moest vergeten, ik wierd er ziek van l... En nu moet al al gauw voortdoen, kindik zou nog verlet kunnen hebben... Gij zult niet boos zijn op mij, niet waar, als ik u met geheel alleen laat met Adoll'? Toedan, Beth geheel alleen met Adolf, zei Irma, weder blozend, wel, ik zou dat niet eens willen!... Wat denkt ge dun!... Gisteren heeft Adolf mij hel eerste woord van... gaarne zien en trouwen gezegd, en ik heb hem naar mijne moeder verwezen!Nu, ik hen toch tevreden, Beth, dat moeder Adolf zoowel heeft ontvaugen, want... Gij bemint hem, nietwaar? zei Beth op treu rigen' toon. Voor alle anjwoord sloeg 't meisje nu hare armen om den lials der oude vrouw, kuste ze liefderijk zegde haar hijgend aan 't oor Ik zal u daarom niet vergten, goede Beth Waren 't nu vreugdetranen, welke de meid over de wangen rolden, terwijl zij haastig naar de keu. ken liep II. Irma bleef Beth een tijd lang nastaren. Zij was bleek geworden, en haar boezem ging ineer en meer aan het jagen. Eindelijk vertoonden zich Het is soms wel leerzaam, de oude dagbladen eeus op ie zoeken en te door- loopen, om te zien wat vroeger gezegd werdt van personen, dielatereene zekere rol in de wereld speelden. Zoo vinden wij vandaag de beoordeeling der liberale bladen van Italië over Leo XIII vóór en tijdens zijne verheffing tol hel pausdom. Rattazzi, door Thiers een der meest verlichte geesteu van Europ genoemd, beoordeelde den operpriester (toen nog kardinaal) in de Gazetlad'Italia,ais volgt: Deze Pecci is een man van onbetwist bare weerde, wilskracht en zeldzame strengheid in de uitoefening van zijn ambt. Bij dat alles bezit bij de aangenaamste manieren der wereld. Gedurende zijn verblijf te Benevent heeft hij blijken gegeven van groote be kwaamheid, en terzelfdertijd een beslis send en onwankelbaar karakter doen kennen. Meer dan eens heb ik met koning Leopold over hem gesproken, een vorst, die eenen oogslag heeft gelijk geenenkele koning dien bezit, en die hem heeft lee- ren kennen toen hij nog nunciusin Belgie was. Wij spraken van zijne groote voor zichtigheid, onomkoopbaarheiden weer- digheid. die de ambtenaars van ons (het italiaansche) gouvernement eene onover winbare vrees inboezemt. Zonder grens is zijne gehechtheid aan den H. Stoel, slreng zijn zijne grondbe ginselen en zijne onwankelbare, bijna hardnekkige standvastigheid laat geene plaats voor een enkel vermoeden van zwakheid. Men kan niet nalaten te erken nen dat hij een der priesters is dien men moet achten en bewondereu, een man van groot politiek doorzieht en nog grooter wetenschap. Ziehier de beoordeeling van Bonghi, oud-minister en volksvertegenwoordiger van Italië het is een brok uit zijn werk Pio IX e il Papa futuro. Hij (kardinaal Pecci) is onbetwist baar een der vellichtste geesten van het H. Kollegie hij bezit een karakter vol gemaligheid en ernst, in een graad, dien men bij al zijne ambtgenoten te vergeefs zou zoeken. Hij heeft uitmuntende studiën ge daan, vervult zijn ambt op voorbeeldige wijze. Hij was een bisschop gelijk men er weinige vinden kan en is het ideaal van den kardinaal. De Italia drukte zich na de kiezing des Pauzes als volgt uit Men moet bekennen dat de tiaar op dit oogenblik een zwaren last geworden is, en dal de taak van den nieuweu Paus niet gemakkelijk zal zijn. Leo XIII is in elks oordeel een man van groote wilskracht, groote godsvrucht, zoo achtbaar als geacht ter oorzake van zijne inborst eit deugden. Wij zouden die opsomming tot in het eindelooze kunnen rekken, doch het zij genoeg dat wij hier door een drietal voorbeelden hebben aangetoond, hoe de vijanden van bet pausdom en van den Paus dachten over hem, die thans de hulde van al zijne vrienden ontvangt. werd den 2 meert 481Ö geboren uit een grafelijk geslacht, sinds drie eeuwen ge vestigd te Carpineto, op de helling der bergen, waarlangs de spoorbaan van eenige parelen aan de lange wimpers, en, met den zakdoek aan de oogen gedrukt, zat ze weldra te weenen op de bank in de koetspoort. Dacht zij nu wellicht aan de woorden der oude meid, cn gevoelde zij eerst nu, dat er van scheiden was gerept, hoezeer zij verkleefd was aan die wo ning, waarin zij tot hedcu had geleefd in stil genot cn onverstoord geluk waar elke persoon en schier elk voorwerp haar spraken van vriendschap en liefde?... Of had misschien het vooruitzicht van eed onverhoopt geluk haar al te hevig ontroerd Althans, ook die aandoening ging over, en nu bekroop haar een zeker ongeduld. Adolf woonde daar rechtover, én nioest dus sedert meer dan eene halve uur hare ouders hebben zien vertrekken Waar bleef hij toch, nu hij haar eene zoo gelukkige tijding kon brengen Bevroedde hij dan haar on geduld niet Of twijfelde hij wellicht aan hare wederliefde 't is waar, hare gevoelens had zij hem nog niet bekend dat mocht zij immers niet, maar vroeger had zij hem toch bewijzen geuoeg gegeven van hare vriendschap, en ja, liefderijke onderscheiding En was heur antwoord op zijne liefdesverklaring Adolf, w end u eerst tot mync moeder S niet eene halve bekentenis ge weest Dan weder was zij ongerust, omdat. Imrc moeder haar nog niets gezegd had over Adolf aan zoek indien eens.. Maar neen, dan had moeder toch aan Beth niet bevolen den jongeling iu hun afwezen binnen te laten Hare moeder, zoo wijs, zoo voorzichtig En meer dan een vol uur ging in het onrustig wachten voorbij. Verscheidene malen reeds was Irma door de vensterruiten der aanpalende kamer gaan loeren, zonder iets te ontdekken. Het sloeg half vier op de huis-horloge, en 't meisje zou >t wachten opgeven maar.... hoorteen licht ge klop aan de poortSchielijk is zij opgestorvei^ en vraagt nu schier buiten adem en fluisterend Wie daar! Ik wordt er geantwoord. 't Is hijMet koortsige liaast heeft ze den grendel weggeschoven, de poort geopend, en een jongeling binnengelaten, die er even bleek en ontsteld uitziet als zij zelve, inet dat verschil nochtans, dal zij nu weder zachtjes begint te blozen, terwijl de bleekheid des jongolings eerder toeneemt Adolf Irma Alzoo is nauw hoorbaar bun wederzijdschcgroct, Adolf De Rudder, debinnougetreéene, kan reeds de drij t*n dertig hebbeu bereikt. Sehoon is bij niet, maar er ligt ids in zijn open, zoet gelaat, dat aan stonds voor hem inneemt. Hij is van Audenaardi en eerst over twee jaren kwam hij in de stad wonen als meesterknecht bij eenen timniermauondcrnc- mer, goeden vriend van Irina's vader. Aan deze laatste omstandigheid heeft de jongeling ziinc ken nis met Irma te danken. Zie Iner hoe Jan Ste vens, die met liart en ziel aan 't oude ambacht ver kleefd blijft, bezoekt nu eu dan den winkel van zijn ouden vriend. Daar leerde hij Adolf kennen en, dewijl hij nog al behagen vond in de gesprek ken met dezen, noodigdc hij hem weldra uil tot wederbezoekcu in zijnen fraaien tuin. Alzoo had Adetf gelegenheid om op te merken, dat van al de Rome naar Napels loopt. Pas acht jaren oud, kwam hij aan het Kollegie der So- citeit Jesus te Viterbo en studeerde te Rome aan het Romeinsch Kollegie ach tereen volgens de letteren, de wijsbe geerte en de godgeleerdheid, waarin hij den graad van doktor behaalde. Na vijf jaren beoefende hij aan de Sa- pienza met onderscheiding hel romeinsch en 't kerkelijk recht, en ontving den 31 december 4837 de priesterwijding uit de handen van kardinaal Odescalchi. Slechts twee maanden nadien werd hij als pauselijk delegaat naar Benevento gezonden. Hier werd hij aangetast door eene doodelijke ziekte, en op wonderbare wijze genezen. Zijue zending gelukte vulkomen, en toen zijne standvastigheid er de orde had hersteld, ging hij in dezelfde hoedanigheid naar Perugia in 't jaar 4841 en won gedurende zijn twee jarig verblijf aller vertrouwen en liefde. Van Perugia teruggekeerd, ontving de jeugdige priester de zending naar Belgie om er Z. 11. den Paus ie vertegenwoordi gen. Te dien einde werd hij op 27 januari 4845 tol aardsbisschop vau Damiate be noemd en den 49 februari door kardinaal Lambruschini iu de kerk van St-Lauren- tinus geconsacreerd. Den 14 april kwam hij te Brussel eu werkte krachtig meê aan de vestigiug en uitbreiding der Uni versiteit van Leuven. Koning Leopold I droeg den nuucius hooge achting toe, en zoo geschiedde het, dat door diens be moeiingen de stichting van 'i belgisch kollegie ie Rome werd voorbereid, het welk in 4845 lot stand kwam. Van 49 januari 1846 dagieekent zijne benoeming tot bisschop van Perugia in het voorjaar bracht hij zijn vroeger toe gezegd bezoek aan koningin Victoria te Londen, groette koning Louis Philippe te Parijs eu was terug in Rome den 22 mei. Na eene beevaart naar het bevoorrecht Portioncula nam de nieuwe bisschop bezit van zijnen zetel op 26 juli 1846. Wat hij in Perugia was eu deed gedurende lwee-en-dertig jaren, kenschetst hem als bevorderaar der gewijde wetenschap, ieveraar voor de glorie Gods en waakzaam herder van de hem toevertrouwde kudde. Zijn Seminarie heelt hij hervormd en vergroot, en voor zijne seminaristen een handboekje geschreven, dat de wenken eens bezorgden vaders bevathel kwam in druk ten jare 4871. Zijne kathedraal verrijkte hij met een marmeren vloeren stelde eene kommissie aan voor de bewaring van alle gewijde plaatsen. Hij stichte scholen en hospita len een huis voor arme priesters, eu een toevlucht voor verlaten meisjes. Met hartelijke blijdschap derhalve vernam Perugia dat haar bisschop den 19 decem ber 1833 tot kardinaal van Sint Chrysos- tomus was benoemd, en op zondag 26 februari vierden stad eu bisdom met groo- ten luister dit feest der verheffing van bloemen, welke daar geurden, de achtlleujurigc Irma de schoonste en edelste was en va» dan af was liet om harentwille, dat de jongeling zijne bezoeken vermenigvuldigde. De winter kwuin den tuin sluiten, maar dan leidde Jan Stevens zijn jon gen vriend iu de keuken, waar het gezin de gezel lige avoudureu doorbracht. Adolf is een zeer goede kaartspeler, cn dat viel hijzonder in den smaak van de meester esse des huizes, weike een zwak heeft voor 'twhiseu. Vroeger toch kaartte vrouw Stevens nu eens met de meid, dan eens met Irma schier nooit kouden zij uict vieren spelen, want na liet avondmaal trok de meester om zijne pintjes naar den koning van Engeland met Adolf was »t spel volmaakt, hij kon er niet meer worden ge mist ontbrak iiij eenen avond aan de kaarttafel, dan werd hij anderdaags bekeven. Was het dooi den drift van 't spel, dat de anders zoo bezorgde cn voorzichtige moeder niets scheen te bemerken van 't geen er tnssclien den jongeling en hare dochter geschiedde; noch de uitzonderlijke voorkomenheid van dcu eerste tegenover de laatste, noch de te vredenheid van Irma zelve, wunueer de kans haar eens met Adolf spelen liet Of dacht zij wellicht gelijk vele ouders in dergelijk gevaldat de jonge ling zoo braaf, eu hare dochter zoo jong was, alsof meu oud cn boos moest zijn om te beminnen!. Althans, Adolfs droomcu werden langsom schooner, langsom stouterdaags te voren Iiad hij aan Irma zijne gevoelens cn zijne hoop hekend gemaakt, cn dezen voormiddag aan de moeder zelve de hand 1 gevraagd harer schoone dochter Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1